De Beroeps Voetbalbond hield een propaganda-avond r Billy Graham maakt een slechte beurt in Engeland De beste ruil Belgisch elftal werd sterk gewijzigd Kampioenschap anker kader Toch een vierdaagse te Apeldoorn Duitse ambassadeur bij Vaticaan Verbetering van spelpeil het hoofdmotief De terreinen nog een lastige puzzle? Daar kijkt U van op G-B BEHANGSELS Coureur James Brundage verongelukt Nederlands hockey-team gaat oefenen Walter Lohmann vier maanden geschorst GEESTELIJK LEVEN „Jehova's getuigen" in Oostzone veroordeeld BEROEPINGSWERK Pim, Pam Pom en de graafmachine Kwaad begin van grootse bekeringsactie Met Rheumatische Pijnen moet U niet door blijven lopen. Traditie gehandhaafd Kerkelijk en burgerlijk huwelijk in Duitsland MARGARET MALCOLM Luister eens naar: Radioprogramma DINSDAG 9 MAART 1954 De propaganda-avond welke de beroepsclub Alkmaar gisteravond te Alkmaar in het Wapen van Heemskerk organiseerde was druk bezocht. Voor een vrijwel uitver kochte zaal hebben de heren G. J. Kiersch, voorzitter van de be roepsvoetbalvereniging A mster- dam, en Broerse, voorzitter van de landelijke bond, uiteengezet waarom zij voor invoering van beroepsvoetbal in Nederland ijve ren. Het hoofdmotief was, ver betering van het spelpeil op zo'n kort mogelijke termijn, vooral met de bedoeling om Nederland zijn plaats in de internationale voetbalgemeenschap terug te geven. Nieuws in de vorm van namen van spelers en plaatsen waar de beroeps- voetballers-in-spe straks gaan spelen werden op deze avond niet verstrekt. De voorzitter van de N.B.V.B. zei zeer nadrukkelijk dat, zolang de training van de leden niet ter hand kan wor den genomen, namen van spelers niet bekend zullen worden gemaakt. Wel deelde hij mee dat zich zeer bekende spelers hadden aangemeld en dat het aantal spelers ruimschoots voldoende was om binnen afzienbare tijd te kun nen starten met een competitie van twintig clubs. In grote lijnen was het geen de beide voorzitters aan hun toe hoorders hadden mee te delen reeds ibekend. Eeeds eerder publiceerden wij dat het niet de bedoeling was van de organisatoren om te beginnen met vol ledig beroepsvoetbal. Men zal begin nen met een premiestelsel, maar hoe groot de beloning voor de spelers zal worden was in dit stadium nog niet te zeggen. Zeer uitdrukkelijk werd medegedeeld dat het zeker niet de be doeling van de N.B.V.B. was om de K.N.V.B. en zijn clubs tegen te wer ken De voorzittter van de N.B.V.B. sprak de wens uit dat in de toekomst, evenals in Engeland het geval is, een goede verstandhouding met de ama- teurbond mogelijk zal zijn. Van de gelegenheid tot stellen van vragen werd een druk gebruik ge maakt. Belangrijk was vooral de vraag: „Wat gebeurt er met een speler die na een bepaalde tijd niet meer mee kan komen?" De voorzitter van de N.B.V.B. zei dat de beantwoording van deze vraag geheel afhing van de K.N.V.B. Hij meende dat in de toe komst de mogelijkheid zal worden ge schapen dat beroepsspelers die niet meer mee konden komen hun amateur- status terug zouden krijgen. Op vele andere vragen moest hij een definitief antwoord schuldig blijven. Namen van spelers, terreinen waar getraind en gespeeld zal worden, de grootte van de premies, het waren allemaal vra gen waarop pas, als dè N.B.V.E, wed- strijden gaat organiseren, het antwoord kan worden gegeven. Twee voetbalfilms, met als hoofd schotel de onvergetelijke wedstrijd FrankrijkNederlandse profs welke het vorig jaar door onze „Franse" landgenoten met 21 werd gewonnen, lieten op sprekende wijze zien tot welk een hoogte het spelpeil kan stijgen als voetballers met aanleg meer dan nor male tijd aan hun sport kunnen beste den. Het A.N.P. verstrekte gisteravond de mededeling dat de beroeps voetbalclub ..Alkmaar" vrijwel zeker de beschikking zal krijgen over het veld aan de Sportpark laan te Alkmaar, hetgeen thans door Alkmaarse Boys wordt be speeld. Dit veld is het ei/cndom van de gemeente Alkmaar. Wet houder mr A. J. M. Leesberg, die o.m. het sportpark beheert, deelde ons echter mede, dat dit bericht elke grond mist. Ook de voor zitter van de beroepsclub Alk maar"de heer Hoogvorst, was totaal onbekend met deze mede deling. Tientallen beschaafde moderne dessins vindt U in de nieuwe keurcollectie Vraagt direct deze fraaie col lectie ter inzage bij de goede schilder/behanger. (Advertentie, ing. Med.) OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1 amper, 4 kat,7kraam, 10 aandeel, 11 pluis, 12 aan, 13 orgel, 14 tel, 16 t.o.v., 18 lemmet, 21 verlet, 24 trek, 26 Jena, 27 hoos, 29 radar, 30 span, 33 O.N.O., 34 aga, 35 riks, 37 trein, 39 Uden, 40 luit., 42 gier, 44 staart, 46 tenger, 49 gok, 51 nar, 52 etage, 53 ido, 55 drang, 56 notitie, 57 roest, 58 sta, 59 reden. Verticaal: 1 ampel, 2 pruim, 3 ras ter, 4 knal, 5 Ada, 6 tent, 7 kloven, 8 angel, 9 mulat, 15 eter, 17 over, 19 eboniet, 20 M.T.S. 22 ras, 23 etagère, 25 kaart, 26 jarig, 27 hor, 28 ook, 31 pad, 32 Nan, 36 sla, 37 Tito, 38 Nita, 39 urn, 41 urgent, 43 eerder, 44 sleur, 45 agave, 47 graad, 48 regen, 50 kits, 51 nota, 54 dit. ANTWOORDEN HERSENGYMNASTIEK 1 Veertig. 2 Bertoldo di Giovanni. 3 De Chinese zeeschuimer Coxinga. 4 Geen enkele; een bepaalde orchi dee (Cypripedium) uit tropisch Azië; wordt veel in kassen ge kweekt. 5 Schildpadeilanden, vulkanische ei landengroep in Stille Oceaan op de Aequator, ca. 7000 km2, 2000 inw. Bekend om de zgn. Reuzenschild- padden. 6 Nauw om het lichaam sluitende jas voor de heren der schepping, mode 17de en 18de eeuw. 7 Het overgaan van sommige organen in andere, b.v. van bloembladeren in loofbladeren. 8 W .-Afrika. 9 Een bepaalde wijze van remmen dij skilopen, in snel'- vaart. 10 Een bepaald soort i'ider, o? gel" weeskind. Voor de wedstrijd tegen Portugal, Zondag 14 Maart in het Heysel Stadion te Brussel, is de Belgische ploeg als volgt samengesteld: Gernaey (ASV Oostende), Diricx (Un St. Gilloise) en Van Brandt (Lierse SK), Van der Auwera (R C Mechelen), Carré (F C Luik) en Mees, (Antwerp F C), Van Steen (Anderlecht), Van den Bosch (Anderlecht), Mermans (Anderlecht), Anoul (F. C. Luik) en Henri Coppens (Beerschot). Reserves: Meert (Anderlecht), Dries (Berchem Sport), Van Kerkhoven (Daring C B) en De Corte (Ander lecht). Deze ploeg wijkt, wat de voorhoede betreft, nogal af van het elftal dat 25 October in het Feyenoord Stadion met 10 door door Nederland werd ge klopt. De aanvalslijn zag er toen als volgt uit: Lemberechts, Anoul, Cop pens, Piedfort, Thys. In de midden linie speelde Mees rechtshalf, Carré spil en Mertens linkshalf. De beide backs en de doelman zijn gehandhaafd. Voor de wedstrijd tegen Luxemburg, welke op 14 Maart in de hoofdstad van het Groothertogdom zal worden ge houden, is de ploeg van de Rode Dui vels als volgt samengesteld: Geerts (Beerschot); De Vries (Lierse S K) en Van der Linden (Antwerp FC); Huys- mans (Beerschot A C), Oversteyns (Union St Gilloise) en Maertens (Ant werp F C); Van Gils (Lierse S K), Houf (Standard C L), Van Hoyweghen (Da ring C B), Corbeel (F C Mechelen) en Wouters (Antwerp F C). Als reserves zijn aangewezen: Ausloos (White Star A C), Thellin (Sandard C L), Van Bie- sen (Union St Gilloise) en Orlans (La Gantoise). Voor het"kampioenschap van Neder land klein biljart anker kader 38/2, flat van 18 tot en met 21 Maart te Apel doorn wordt gespeeld, hebben zich in de finale geplaatst: J. Barzilay (Rot terdam), J. J. Boersma (Rotterdam), P. L. Kerkmans (Rotterdam), A. N. de Kleine Sr (Zwolle), B. van Leeuwen (Nijmegen), R. Stalenhoef (Soest), J. Steffers (Haarlem) en G. Vink (Om meren). De coureur James Brundage, die met een Austin Healy aan de 12 uurs-wed- strijd te Sebring- had deelgenomen, is omgekomen bij een auto-ongeluk in de buurt van Fort Lauderdale in Florida toen hij terugkeerde naar zijn woon plaats in Miami. Hij zat aan het stuur van een Allard, toen het ongeluk ge beurde. Een Russische ploeg heeft tijdens wedstrijden te Stockholm het Europees record op de 4 x 100 meter vrije slag estafette verbeterd en gebracht op 3 min. 39.3 sec. De ploeg bestond uit Koezennoi, Skomarivski, Breoes en Ballandine, die respectievelijk 57.2 sec., 57.9 sec., 57.6 sec. en 56.6 sec. /oor zich lieten noteren. Het oude record (3 min. 50.4 sec.) stond sedert 13 Januari 1954 op hun naam. Het secretariaat van de Nederlandse Wandelsport Bond deelt het volgende mede: „Het Bondsbestuur van de Ne derlandse Wandelsport Bond heeft in een 6 Maart te 's-Hertogenbosch ge houden vergadering besloten uitvoering te geven aan het in September 1953 door de buitengewone algemene bonds vergadering genomen besluit tot het organiseren van de vierdaagse wandel tochten te Apeldoorn van 27 t/m 30 Juli 1954. De met de uitvoering belaste bondscommissie -heeft bereids een aan vang gemaakt met haar taak". Totdus- ver de mededeling van het secretariaat, waarbij wij opmerken dat de genoem de data samenvallen met die voor de vierdaagse afstandsmarsen te Nijme gen. Desgevraagd deelde het secreta riaat- ons ons mede dat de Nederland se Wandelsport Bond zich indertijd be reid heeft verklaard arbitrage te aan vaarden en hiertoe ook nu nog bereid is. In het desbetreffend schrijven van de arbitragecommissie kwam evenwel een clausule voor, handelend over de avondvierdaagsen, die naar het oordeel van de Wandelsport Bond uitbreiding behoefde. In een brief aan de arbitrage commissie, verzonden op 26 Februari, is hierop aangedrongen, doch een ant woord is tot nu toe niet ontvangen. In verband met de officiële mededeling over de Vierdaagse te Nijmegen heeft het bondsbestuur, in het onzekere tas tend wat betreft de avondvierdaagsen van de Wandelsport Bond, besloten uit voering te geven aan het besluit tot het organiseren van vierdaagse wan deltochten te Apeldoorn. Het bonds bestuur blijft tót iedere medewerking bereid, zo werd ons verzekerd, doch niet tot een prijsgeven van zijn pres tige en van het vertrouwen dat het bij de leden geniet. Zaterdag 13 Maart zal te Laren of te Hilversum een wedstrijd worden ge speeld tussen het voorlopig Nederlands hockey-elftal en een combinatie. De ontmoeting zal gelden als laatste oefen wedstrijd voor het Nederlands hockey- elftal voor de interlandwedstrijd tegen België op 28 Maart te Brussel. Het voorlopig Nederlands elftal heeft dezelfde samenstelling als de ploeg, welke in October te Zürich tegen Zwit serland speelde, en ziet er dus als volgt uit: Mulder (Amsterdam); Drij ver (Togo) en Derckx (Venlo); Zeelen (Venlo), Loggere (Laren) en Ancion (Kampong); Van Heel (HHYC), Van Beaumont (Togo), Kruize (HHIJC), Bouwman (Bloemendaal) en Hillenius (Togo). De combinatie is als volgt samenge steld: in de eerste helft: Van Dijk (Amersfoort), na rust: Gouka (Nijme gen); Garrels (HHIJC) en Terlingen (Be Fair); Gerrits (Venlo), Van den Wilgenberg (HTCC) en Van Dijck (Kampong); Boerstra (HHIJC), Hoog- hiemstra (SCHC), Kristen (DKS), Van Gasselt (Venlo) en Vorfelt (Laren). De sportcommisie van de Duitse Wielerbond heeft de Duitse kampioen achter grote motoren, Walter Loh mann, tot 30 Juni geschorst. De uit spraak werd gedaan naar aanleiding van het gebeurde op 14 Februari jl. toen Lohmann tijdens de wedstrijden in de Westfalenhal te Dortmund de sportleider van deze hal, Otto Wecker- ling, bij een twistgesprek een oorvijg gaf. Bij het onderzoek is gebleken dat ook Kilian schuld heeft aan het geval. Het te Chemnitz, in Oost-Duitsland verschijnende SED-blad „Volkstimme" meldt dat het districtsgerechthof ter plaatse enige „Jehova's getuigen" tot gevangenisstraffen heeft veroordeeld. Een hunner kreeg vijf jaar tuchthuis straf. De geloofsgemeenschap der „Jehova's getuigen" is in de Sovjet-zone verbo den. Reeds eerder zijn leden van deze beweging in Oost-Duitsland veroor deeld. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Zuidhorn toez., H. Zuiderveld te Terborg. GEREF. KERKEN Bedankt voor Brouwershaven, R. de Roos te Dieren. - Bedankt voor Hoogc- veen, D. J. Modderaar te Appingedam. - Bedankt voor Lisse, D. J. Roos te Sleen. GEREF. KERKEN (ART. 31 Bedankt voor Albanië (Austr.), K. Deddens te Hoek. CHR. GEREF KERKEN Tweetal te Driebergen, M. Baan te Dordrecht en W. F. Blaman te Rotter dam-W. - Bedankt voor Delft, I. de Bruyne te Hilversum-C. 60. Billie en Kareltje kropen in de koe, terwijl de twee broertjes verheugd hun boevenpakjes aantrokken. „Amu seer je hoor", riep Billie, die natuur lijk in het voorste deel van de koe had plaats genomen, terwijl Kareltje met het achterste eind genoegen moest rie men. ,.En dans maar lekker...." De twee jongens hoorden het niet meer, ze waren de deur al uit, naar de feest zaal, waar men juist ontdekt had, dat iemand een gat in de dansvloer ge zaagd hadilet was er een spek takel van belang! Billie en Kareltje waren nu alleen in de kleedkamer. „Wat wil je nu gaan doen?" vroeg Ka reltje ongerust. „Ik kan niets zien hierachter". „Dat hoeft ook niet", bromde Billie die door ?ijn kijkglaasje gluurde. „Als IK maar zien kan!" „Waar gaan we nu naar toe?" wilde Kareltje weten. „Hé, zeur toch niet zo", bromde Billie. „Wacht, eerst mijn graafmachine. Laat die nou net in die kop passen!" ,Wil je die dan óók mee nemen?" „Natuurlijk sukkel; dat ding heeft ons onschatbare diensten bewe zen. Of heb je dat nu nog niet door? Eerst hebben we ons zelf bevrijd door een gat in onze cel te boren en daar na zijn we Piet Pakkum kwijt geraakt. Nee, die machine zou ik voor geen geld in de steek laten!" Roei ze nlt, met vortel en tak. Neem Kruschen. Jaar-in, jaar-uit en al tientallen jaren lang, vonden tienduizenden baat en ver lichting bij Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen doet het. Juist omdat Kruschen regelmatig gebruikt wordt, stimuleert het de bloedzuiverende organen en geeft ze de regelmaat van een klok, Kruschen is geen wondermiddel. De zes minerale zouten hebben ieder hun eigen functie en gezamenlijk brengen ze Uw ledematen die bevrijding van stram heid en pijn. (Advertentie, Ing. Med.) (Van onze Londense correspondent) QP 1 MAART is Billy Graham, een wereldberoemd Amerikaans Evan gelist, in het enorme Harringgay Are na te Londen een grootscheepse evan gelisatiecampagne begonnen die, naar hijzelf zegt, erop gericht is Engeland wederom tot het Christendom te heke ren. De gehele campagne zal f 1 mil- lioen kosten, waarvan de helft door de Amerikanen verstrekt zal worden. De Bisschop van Parking! steunt Grahams campagne. Billy Graham pakt het op z'n Ame rikaans aan, dat blijkt uit heel zijn me thode van evangeliseren. Een zijner voornaamste helpers is Donn Moomaw, een 22-jarige reus, die volgens de aan plakbiljetten in de gangen der Under ground, „een van de tien grootste ath- leten ter wereld" is, en eenmaal „Ame- rika's voornaamste voetballer" was. Aan Donn, die door Grahams prediking gegrepen werd, en zijn sportcarrière er aan heeft gegeven om het Evange lie te verkondigen, is de taak opgedra gen de jeugd van Engeland te beke ren. Nu zijn de Engelsen heel weinig ge- Dr Wolfgang Jaenicke, thans ambas sadeur van West-Duitsland in Pakis tan, is benoemd tot ambassadeur bij het Vaticaan te Rome. Hij is de eerste vertegenwoordiger van Duitsland na de oorlog bij de H. Stoel. Dr Jaenicke is twee en zeventig jaar oud en protes tant. Door zijn benoeming wordt de Duitse traditie voortgezet, dat de Duit se vertegenwoordiger bij het Vaticaan protestant is. Zijn benoeming is het sluitstuk van een strijd achter de schermen die ruim drie jaar heeft geduurd. De christen democraten hebben geruime tijd de stelling verkondigd, dat deze post door een katholiek diende te worden bezet. De protestanten in de Bonds republiek, bevreesd voor een al te do minerende positie van de katholieken, hebben hardnekkig vastgehouden aan de oude traditie. Dr Adenauer heeft kennelijk zijn protestantse volgelingen niet voor het hoofd willen stoten en tenslotte de knoop ten gunste der tra ditionalisten doorgehakt. neigd zich iets door vreemden te laten vertellen. Geen wonder dat de Britten zich al tegen de haren ingestreken voelen, nu daar een Amerikaan even zal komen vertellen wat er aan scheelt. Maar de door en door Engelse „Daily Herald", het grote Labour-dagblad, werd pas goed op stang gejaagd, toen bekend werd dat het socialisme bele digd was. Dat zit zo. „De „Billy Graham Evan- gelistic Association" verzorgt in Ame rika een wekelijks televisieprogram, genaamd „Het uur der beslissing", dat zo'n 22 millioen kijkers trekt. Ook geeft deze vereniging een kalender uit, en op deze kalender nu werd het vol gende over Engeland gezegd: „Er zal altijd een Engeland zijn. Maar zal het altijd het Engeland zijn, zoals wij het gekend hebben? Het Engeland der historie was een land, welks leven, zowel nationaal als individueel, altijd geconcentreerd was op de dingen Gods. Maar er gebeurde iets tragisch gedurende de oorlogsjaren en daarna. De Duitse bommen deden Engelantfs huizen en kerken in puin hopen verkeren, en toen de oorlog was afgelopen maakte zich een gevoel van ontgoocheling en verwarring van En geland. meester. En wat Hitiers bom men niet konden doen,, dat heeft, het Socialisme met zijn begeleidende euve len gedaan. Engelands hitborisch geloof begaf het. De kerken, die nog over eind stonden, werden al leger en legerEn in Hyde Park spreken al lerlei door zichzelf aangestelde perso nen over atheïsme, anarchisme en vele andere ideeën, bovenal over het com munisme". Men stelle zich de verontwaardiging van de Labour Party en inzonderheid van de „Daily Herald" voor! Het So cialisme, schrijft het blad, heeft Enge land van armoede en onrechtvaardig heid gered, en het werd daarbij gehol pen door de kruistocht voor sociale rechtszekerheid, die geleid werd door de Aartsbisschop van Canterbury, dr Temple. „Is Billy Graham werkelijk van plan ons systeem van het vrije woord aan te vallen en te vervangen door het regiem van de vrees, dat het hedendaagse leven van ieder liberaal denkend Amerikaan belaagt? Moet de Boom der Reformatie worden vernie tigd ten behoeve van het MacCarthyïs- me en de heksenjagerij? Als Billy Graham in de Verenigde Staten elke week 22 millioen mensen kan bereiken, waarom dringt hij er bij hen niet op aan een einde te maken aan het poli tieke struikroverssysteem, dat hun ste den in zijn greep heeft?" Dat was lang niet mals. Billy Gra ham haastte zich de „Daily Herald" midden op zee op te bellen om zijn verontschuldigingen aan te bieden. Tot zijn grote spijt, zei hij, is er in de eer ste oplaag van de kalender het woord „Socialisme" afgedrukt, terwijl het „Secularisme" (verwereldlijking) moest zijn. „Ik ga Engeland niet bezoeken om er een politieke discussie te voeren, maar terwille van de religie. En ook ga ik niet als Amerkaan, maar als dienaar van het Evangelie. Ik weet weinig van het Britse socialisme af, maar ik geloof wel, dat er heel wat Christelijke krachtsinspanning gebruikt is om de Labour Party op te bouwen." Maar het kwaad is reeds geschied, en Billy Graham zal heel wat moeite hebben de weerzin van zeker de helft der Engelsen te overwinnen. De Westduitse regering heeft een wetsontwerp bij de Bondsdag inge- diend strekkende tot gelijkstelling van het kerkelijke en het burgerlijk hu- welijk. Volgens dit ontwerp is het voldoende, wanneer een paar kerke lijk in de echt wordt verbonden. Een burgerlijk huwelijk vooraf is niet meer nodig. Het ontwerp komt van christen-democratische zijde. Bij de andere partijen van de regeringscoali tie is er protest tegen gerezen. DOOR 34 „Je herinnerde hem zeker aan een jeugdliefde van hem, een meisje, dat met een andere man trouwde, en waar schijnlijk zal hij nu jou al zijn geld nalaten!" „Wat leuk!" zei Serena kalm, „dan zullen we de schilderij niet behoeven te verkopen. Maar toch wel wat on rechtvaardig voor John. Misschien maakt die millionnair hem tot erfge naam, omdat hij zoiets moois heeft ge schilderd". „Doe niet zo mal. John zal zijn deel krijgen, maar ik weiger overdreven, edelmoedig te zijn. Natuurlijk is er ook kans, dat jij die meneer aan iemand herinnert, die hem nog geld schuldig is en vraagt hij zich af, of je soms tot de familie behoort en hij jou om die schuld kan aanspreken". „Wie van ons doet nu het malst?" vroeg Serena streng. Na dit gesprek scheen 't niet meer dan natuurlijk, dat Serena helemaal niet verbaasd was, toen John een paar dagen later haar telefonisch inlichtte over de meer dan gewone belangstel ling, door een heer op jaren voor haar portret aan de dag gelegd. „O, ik weet het al", antwoordde ze prompt. „De man die zoveel op een rechtsgeleerde, een advocaat of zo- lijkt, nietwaar?" „Je hebt hem dus óók gezien?" riep John vrolijk en blijkbaar opgelucht. „Neen, ik niet, maar Nick wèl. Waar om vraag je dat John?" „Wel, of je hel al dan niet geloof', ''e man is heus advocaat. Lid van zo'n firma met een half dozijn namen. De zijne is Chancton. Hij wilde inlichtin gen over het origineel van de schilder- rij". „Lieve help!" John's mededeling lag vreemd genoeg zo volkomen in de lijn van de dwaasheden, die zij en Nick nog kortgeleden hadden uitgekraamd, dat Serena er totaal van in de war raakte. Eindelijk bracht ze er met moeite uit: „Waarom, John?" John beantwoordde de vraag niet, maar zette zijn onderbroken relaas voort. „Eerst wilde ik het hem niet ver tellen", verzekerde hij, „want er lopen vreemde sujettan rond, zoals je weet. Hij wist me echter van zijn goede trouw te overtuigen en vertelde ook waarom hij zo nieuwsgierig was. Kort gezegd: hij wil je zien, Serena, en met je spreken". „Maar waarom, John, waarom dan?" „Hij heeft me verzocht, hem dit jou te laten uitleggen. Je behoeft je hele maal niet ongerust te maken.... Ik heb alle nodige informaties ingewon nen, op zijn eigen verzoek trouwens. Welnu, wat ben je van plan?" „Hem te ontmoeten", antwoordde Se rena, nog ietwat aarzelend. „Wanneer?" vroeg John aanstonds. „Op het ogenblik is hij bij mij". „Dan maar dadelijk, als hij 't goed vindt". Twintig minuten later hoorde Serena, dat een taxi voor het huis stopte en be gaf ze zich naar beneden om de deur te openen. Bij het zien van haar be zoeker bleek een enkele oogopslag vol doende om de juistheid van Nick's be schrijving te constateren. De man was lang, mager en had met zijn gebogen schouders en puntige neus iets weg van een vogel. Zijn glimlach bleek echter zó vriendelijk, dat Serena die onwille keurig op dezelfde manier beantwoord de. „Wilt u niet boven komen, meneer Chancton?" vroeg ze beleefd. „Dan kunnen we rustig praten". En weldra traden beiden de flat binnen. „Zo, dus dit is uw tehuis?" zei hij belangstellend, om zich heen ziende. „Vreemd, erg vreemd!" ging hij voort en Serena achtte zich verplicht tegen deze woorden, die ze als een soort kri tiek beschouwde, op te komen, „Ik vind het niet vreemd," merkte Serena haastig op, „maar integendeel heel prettig. Ofschoon we hier in 't hartje van Londen zijn, is het er toch zo rustig...." „Ja, kindlief', zei de vreemdeling, nu heel vertrouwelijk, „dat geloof ik best, maar ik bedoelde niet, je woning te critiseren. Ik vond het alleen zo merkwaardig, dat dit huis eens het eigendom is geweest vanje over grootvader. Tezamen met het grote gebouw, waarbij het oorspronkelijk be hoorde". „Mijn overgrootvader! Maar.maar ik begrijp u niet. Mijn vader heeft een boerderij bij Bodmin en ik ben er ze ker van, dat geen van zijn voorouders ooit een huis in Londen heeft bezeten. En allerminst zulke grote eigendom men!" „Neen, ik geloof wel. dat je gelijk hebt", klonk het droogjes, „maar ik had het over de familie van je moe der". „Mijn moeder!" riep Serena adem loos „U bedoelt.... dat u weet wie ze was?" „Je meisjesnaam was Barbrook, niet waar?" hernam hij, haar vraag met een wedervraag beantwoordend. „En je moeder heette Serena, evenals jij?" „Ja, dat is zo". „En weet je ook de meisjesnaam van je moeder?" vroeg hij ernstig. „Ja, maar pas sinds kort. Ik had er thuis nooit van gehoord, maar in Lon den heb ik een afschrift gekregen van haar huwelijksakte. Mijn ouders zijn een jaar vóór ik geboren werd te Bod min getrouwd. En moeder heette van zichzelf Lowdham". „Dat klopt. Bovendien draag je op het portret een ring, die ze op haar twee-entwintigste verjaardag ten ge schenke kreeg. Ik kan het weten, want ik heb haar die ring zelf gegeven!" Serena zette zioh op de vensterbank en wendde even haar blik van meneer Chancton af. Toen hernam ze min of meer haperend: „Uu weet niet, hoe wonderlijk 't me aandoet, met iemand te praten, die mijn moeder heeft gekend. Ze was zo flink....en zo dapper!" „Dapper?" viel hij haar op scherpe toon in de rede. „Jaik geloof niet, dat ik oneer lijk tegenover mijn vader ben, als ik zeg, dat ze niet gelukkig was. Ze ver schilde zo hemelsbreed van hem". „Dat weet ik!" riep hij zuchtend, ter wijl hij naast Serena ging zitten. „We begrepen, dat het huwelijk niet zou kunnen slagen..,.". „We?" „Ja, haar vader, haar moeder en lk. Je moet weten, dat zij en ik in die dagen.... O, we waren niet officieel verloofd, omdat ze nog zo jong was goed een-en-twintig en ik was ruini tien jaar ouder. Ik vond daarom, dat ik moest wachten, tot ze gelegenheid had gekregen wat meer van de wereld te zien en te weten wat ze wilde. Nu ging hij voort, zenuwachtig de handen tegen elkaar wrijvend, „nu wenste ik, dat ik destijds het geluk had gegrepen ik zou haar tenmiste goed verzorgd Wanneer is ze gestorven?" hebben. EEN PHOENIX HERRIJST TE VAAK. Gtbte roem heeft zich in betrekkelijk korte tijd de Engelse toneelschrijver Christopher Fry verworven met zijn toneelspelen in verzen. Een roem overigens, die niet zonder bestrijding is ge bleven, aangezien anderen zijn verskunst overladen en leeg vin den. Wie een indruk van het werk van deze schrijver wil heb ben, kan die vormen door de hier aangekondigde uitzendinghet door de Nederlandse dichter Bert Voeten vertaalde spel „A Phoenix too frequent" is voor de micro foon bewerkt tot een luisterspel van vijf kwartier lengte, waar van de rollen worden gezegd door de artisten, die het stuk ook ten tonele hebben gebracht. (Woens dag 21.10 over Hilversum 1, 402 m.) WOENSDAG 10 MAAKT HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—2400 VARA. 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 1000 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Instr. trio. 12.30 Land. en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram- 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellings agenda. 13.18 Dansmuziek. 13.45 „De weg omhoog", causerie. 14.00 Voor de kinde ren. 16-00 Voor de zieken. 16.30 Radio Philharmonisch Sextet. 17.15 Gram. 17-50 Regeringsuitzending: D. J. van Wijnen: „Nederland en de wereld: Nederland etl de wereldtentoonstelling in Sao Paulo". 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 ,.He' volle pond", causerie. 18.35 Viool en piano. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 „De Katho lieken en het Socialisme", causerie. 19-15 Vara-varia en gram. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar- 20.15 Omroeporkest en soliste. 21.30 „Een Phoenix herrijst te vaak", hoorspel. 22.15 Cabaret. 22.45 „Emil Behring. redder van kinderen", causerie. 23.00 Nieuws. 23-15 Socialistisch nieuws ln Esperanto. 23.20 Gram. 23.45—24.00 Idem. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00-2400 NCRV. 7 00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.10 ,',Als de Hollandse He mei ln Maart....", hoorspel. 12.00 Teno en piano. 12.30 Land- en Tuinbouwmede delingen. 12.33 Gevar. muziek. 12.59 Klok- gelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. Interker kelijk Thuisfront. 13.20 Lichte muzieK. 13.50 „Ein deutsches Requiem". 15.12 Ha* merorkest. 16 00 Voor de jeugd. 17- Orgelspel. 18.00 Mil. causerie. 18.15 Cell en orgel. 18.30 Spectrum van het Chr. Organisatie en Verenigingsleven. I8 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws enw"rj berichten. 19.10 Boekbespreking. 19 j. Gram. 19.30 Buitenl. overzicht. 1°-* Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Bidstond. 21.45 Vocaal Ensemble. 22.20 Hitern' Evangelisch Comm.. 22.30 Gram. 22.4 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.154.0 Grammuzlek. (Wordt vervolgd.) Televisie-programma. NTS. 20.15— 21.30: 1. Europese filmspiegel II.' 2. Docu I mentaire film. (Gezamenlijk programmal-

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 2