Vele Duitsers zijn in hun hart nog steeds monarchist Japan zoekt hulp bij Engeland tegen Verenigde Staten Dulles' voorstel kreeg steun op conferentie te Caracas Scotland Yard in een crisis Republiek is on Handelsverdrag hield risico voor Churchill in Strijd met Mau Mau onverminderd Dr Adenauer bezoekt Zuidoost-Europa Politieke winst voor beiden gaf doorslag Weer twee generaals" in Britse handen Engeland vreest rood bewind in Honduras Tussenlanding in Parijs van veel belang Zuivering in Syrische ambtenarencorps Vertegenwoordiger gokte en verloor Cornets weer in gebruik Productiebeperking bij de Duitse mijnen Beste speurders worden slecht betaald Particuliere detectives zijn beter af Paleisrevolutie in Franse CP Mijnwerkersstaking 0111 een opzichter Amerika en Japan sluiten overeenkomsten DINSDAG 9 MAART 1954 9> (Van onze correspondent te Bonn) DUITSLAND is in de laatste tijd, vooral ook weer door de helaas mislukte conferentie van Berlijn, in het felle licht der schijnwer- pers van heel de wereld komen te staan. Niet alleen in Duitse, maar ook in internationale politieke kringen hoort men weer vaak de vraag opwerpen, of men na de eerste wereldoorlog niet een onherstelbare fout heeft begaan door de monarchie in de. Duitse landen radicaal af te schaffen. Wanneer er nog een keizer aan het hoofd van hel Duitse rijk gestaan had of wanneer hier verschillende vorsten over diverse Duitse staten geregeerd hadden, dan zo redeneert men thans, maar het lijkt wel mosterd na de maaltijd! zou misschien nooit een sterke nazi-beweging het hoofd omhoog hebben kunnen stekendan was er geen ,J?ührer" Hitier op het toneel verschenen, dan waren er geen „As" en geen tweede wereldoorlog gekomen en dan zou men zich thans in héél de wereld véél gelukkiger gevoelen! Het kan zijn, dat het waar is! Men zegt, dat zelfs de communistische Russen (die men toch heus niet van overdreven sympathieën voor een monarchistisch stelsel kan be schuldigen) na de tweede wereldoorlog toch nog overwogen hebben, of het niet een verstandige politieke zet zou zijn de Duitsers weer een monarch te geven, tegen wie zij met eerbied in de ogen konden opzien en die de teugels van het bewind straf in zijn handen moest nemen. U/ANNEER men veel ellende door staan heeft en niemand er ook njaar een flauw idee van heeft, hoe de naaste toekomst er zal uitzien, wanneer men al sedert jaren vurig naar iets verlangd heeft en men ziet zijn verwachtingen telkens weer op nieuw in ijle rook opgaan, dan is het begrijpelijk, dat men voor zijn geestes oog weer beelden uit een tijd van langvervlogen glorie ziet opdoemen: de Duitse adelaar, die onder Hitier kaal was en die zo lang op een krans met een hakenkruis erin heeft moeten (of mogen) zitten, draagt weer trots zijn keizerskroon, koningen, groother togen en andere vorsten en vorstjes zwaaien weer hun scepter in dit uitge strekte (en niet wreed door een IJze ren Gordijn in een westelijk en een oostelijk deel gesneden) rijk en aan het hoofd van alle Duitse stervelingen troont weer een „Kaiser" in haast verblindende glans. Het is vaak net alsof de Duitsers voor de harde en nuchtere werkelijkheid van het heden naar de romantiek van het verleden willen vluchten. De Duitsers houden ervan iemand te vereren en hem, wanneer hij beveelt, door dik en dun te volgen. We hebben er al genoeg voorbeelden van gezien. „Wij Duitsers zijn kuddevolk", zei de zer dagen nog een internationaal ver maarde Duitse geleerde tegen mij. Hij sprak met overtuiging, maar er klonk ook wel wat spijtigs in zijn stem. "lij had lang onder andere volkeren ge woond. Het komt herhaaldelijk voor, dat Duitsers, wanneer ze 's avonds een paar glazen bier of wijn gedronken hebben, gezamenlijk een lied aanhef fen met de woorden „Wir wollen un- sern Kaiser Willem wieder haben!" „Willem" is een verbastering van 'Vil helm; en met die Wilhelm is, zoals u wel begrepen zult hebben, keizer Wilhelm II, bedoeld. Maar Wilhelm is al in 1941 in Doorn gestorven en hij, nóch zijn tijd komt terug. yELE DUITSERS verlangen naar te rugkeer van de monarchie, omdat zij de continuïteit van dit stelsel ver kiezen boven dat der steeds wisselen de presidenten. Dat is kortelings ge bleken, toen een opinie-onderzoek werd ingesteld inzake de eventuele herver kiezing van de binnenkort aftredende president Heuss. Het grootste deel, 63 procent, was voor zijn herbenoeming, 24 procent toonde zich nogal onver schillig en hield er geen opvatting op na, en slechts 13 procent was voor een andere candidaat, hoewel de mees te van die mensen niet eens konden vertellen voor wie. Wanneer men thans het Duitse volk zou vragen, of de monarchie hersteld moet worden of niet, zou zeer zeker een aanzienlijk percentage verklaren de voorkeur aan een monarchistisch systeem te geven. In de laatse jaren is de belangstel ling van de Duitsers voor vorstelijke personages aanzienlijk gestegen. Her haaldelijk verschijnen in de pers en wel voornamelijk in de rijk geïllus treerde weekbladen die hier fantas tische oplagen bereiken lange arti kelen over hen, met tal van afbeel dingen. Enorme foto's prijken buiten °P de eerste pagina. Z:' trekken, wan- lieer ze in krantenkiosken en aan -stalletjes hangen, heel veel aandacht. Vooral wanneer nog schitterende kro nen en diademen, prachtige uniformen en ordegewaden, hermelijnen mantels, degens, sterren en kruisen en steken met pluimen erop bij de opnamen te Pas gekomen zijn. Zulke periodieken vuegen weg. De sedert 1918 vacante Duitse kei zerskroon heeft in Juli 1951 een nieu we candidaat gekregen: prins Louis rerdinand van Hohenzollern, die door de dood van zijn vader, ex-kroonprins Jylhelm (die indertijd op Wieringen neeft gezeten) diens opvolger gewor den was. Maandag zijn in de omgeving van h tut tenminste veertig leden van ne Mau Mau in gevechten met de vei- «gheidspolitie gewond. De veiligheid n de Britse kolonie Kenya neemt dus nog allerminst toe, ondanks het beroep, ..generaal China" op zijn mede- a.?®rs van. deze organisatie heeft ge- n om zich over te geven. weekend heeft er een, generaal Iph gan:,llca. zich bij de Britse autori- sebfJl gemeld. Hij was een onderge- beP„iS Van «eneraal China en stond ln»l u as een der meest meedogen- raaV- endeleiders. Een andere „gene- v-. °Pererende onder de schuilnaam Kpr, ïlga* 's in het gebied van de Mount ïevallenSeWOnd in handen der P°litie De huidige pretendent is 46 jaar. Hij werd nog in de glanstijd van het kei zerrijk in het Marmeren Paleis te Potsdam geboren, waarin thans de tijden zijn wèl veranderd! een res taurant voor Russiche sovjet-officieren ondergebracht is. Tussen de twee oorlogen in heeft deze prins een poos als eenvoudig monteur in de autofabrieken van Hen- ri Ford in Buenos Aires en in Detroit gewerkt. Thans woont hij rustig m..t zijn vrouw, de Russische grootvorstin Kira, en hun zeven kinderen, in een buitenwijk van Bremen. Van de rijk dommen der familie Hohenzollern is niets meer over. De landgoederen la gen allen in gebied, dat thans in Rus sische macht is. J7EN ENORME populariteit geniet nog altijd de thans 84-jarige kroonprins van Beieren, Rupprecht, uit het ge slacht der Wittelsbacher. Wanneer hij tegenwoordig in Müunchen zijn ver jaardag viert, worden hem steeds stormachtige ovaties gebracht. Niet zo lang geleden heeft hij er in een inter view op gewezen, dat noch zijn vader, de laatste koning Beierse koning, Lud- wig III, noch hijzelf ooit officieel af stand hadden gedaan van zijn rechten op de troon. Hij meende, dat alléén maar een herstel van de oude monar chistische staatsvorm het Beierse volk weer gelukkig zou maken, en hij acht te het best mogelijk, dat Beieren weer een koninkrijk zou worden en als zo danig tóch nog deel kon blijven uitma ken van de West-Duitse federatieve staat. Per slot van rekening zei hij, hadden vroeger midden in het Duitse keizerrijk ook drie grote landen als republieken bestaan. Ook in en om Hannover is de be langstelling voor de monarchistische idee nog steeds zeer groot. Toen iets langer dan een jaar geleder, in Han nover hertog Ernst-Augustus van Brunswijk-Lüneburg naar zijn laatste rustplaats werd gebracht waren tien duizenden mensen op de been en wa ren ook officiële vertegenwoordigers van de bondsrepubliek bij de bijzet ting aanwezig. Hij was met de énige dochter van keizer Wilhelm getrouwd en hij was de vader van de tegen woordige koningin van Griekenland, Frederika, die in haar kinderjaren vaak op „Huis Doorn" heeft gelogeerd. De Duitsers zijn er trots op, dat alle in Europa regerende vorstenhuizen, behalve het geslacht Bernadotte, dat van Franse oorsprong is, in de manne- lijn van Duitse afstamming zijn. Het is moeilijk precies te zeggen hoeveel Duitsers er in de grond van hun hart voor zijn, dat de monarchie terugkeert. Maar wanneer men zo eens om zich heen kijkt en hier en daar eens polst, moet men tóch wel tot de conclusie komen, dat het een aanzien lijk percentage moet zijn. De Duitsers zijn over het algemeen heus niet zo opgetogen over hun „onromantische" republiek. Waarbij nog komt, dat het niet één, maar twee republieken zijn. 4 JOHN FOSTER DULLES, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren in de juridisch- politieke commissie van de inter-Ame- rikaanse conferentie te Caracas de reeds aangekondigde revolutie inzake de bestrijding van communistische ac tiviteit ingediend. Hij zei, dat de Ver enigde Staten de publicatie en uitwis seling van alle gegevens verlangen ten einde de samenzwering van het inter nationale communisme aan de kaak te stellen en onmogelijk te maken. „In dien het communisme de politieke in stellingen van één Amerikaanse staat beheerst, is het een gevaar voor de souvereiniteit en de onafhankelijkheid van alle andere". Dulles ondervond veel steun van Brazilië, Paraguay, Honduras en de Dominicaanse republiek. Daarentegen eiste Guatemala, waartegen de resolu tie indirect is gericht, een omschrij ving van het begrip „internationaal communisme". Mexico meende, dat de term „internationaal communisme" diende te worden vervangen door „agenten van het internationale com munisme" of „buitencontinentale com munistische landen". Ook wilde het de werking van de resolutie uitbreiden tot agenten van andere totalitaire lan den. Het probleem is van bijzondere ac tualiteit voor Engeland in verband met de toestand in de kolonie Honduras, welke aan Guatemala grenst. In Hon duras worden over zes weken verkie zingen gehouden voor de wetgevende raad, de eerste sinds Engeland er de macht in handen nam. Gevreesd wordt, dat de verenigde volkspartij, de enige die volledig georganiseerd is, de macht zal veroveren. Deze groep is zeer links gezind én vertoont sterke sympathieën voor Guatemala, dat reeds jaren poogt het gebied onder zijn hoede te krijgen. Vandaag is dr Konrad Adenauer, de Westduitse Bondskanselier, voor een staatsbezoek van twee weken aan Grie kenland en Turkije vertrokken. In Bonn ontzegt men aan deze visites iedere po litieke betekenis; zeer belangrijk acht men daarentegen de tussenlanding, die het gezelschap in Parijs zal maken, waar de kanselier met minister Bidault de nieuwe onderhandelingen over de Saar- kwestie zal inleiden. Ook tijdens zijn bezoeken aan Athene en Ankara zal de kanselier de bespre kingen over de Saar blijven leiden. Al le maatregelen zijn genomen teneinde dit mogelijk te maken. De besprekingen in Turkije zullen waarschijnlijk vooral de economische relaties tussen beide landen raken. Deze ontwikkelen zich op het ogenblik niet geheel naar wens. De Duitse export naar Turkije zal slechts kunnen wor den gehandhaafd, wanneer de Bonds republiek bereid blijkt, credieten toe te staan. Deze zullen, naar men ver wacht, ongeveer honderd milioen mark belopen. De nieuwe Syrische regering is bezig ambtenaren te ontslaan, die aanhangers van ex-president Sjisjakil waren. Bin nen veertien dagen wordt een buiten gewone parlementszitting gehouden waarop, naar verwacht wordt, de nieu we regering de instemming der volks vertegenwoordiging zal krijgen. De regering is voornemens de kies wet aan te vullen en zal het zitting hebbende parlement verzoeken een nieuwe begroting goed te keuren. In de a.s. zomer zullen algemene ver kiezingen worden gehouden. De socia listische partij en de andere oppositie partijen hebben haar houding nog niet bepaald. De 41-jarige vertegenwoordiger O. R. C. O. ging Donderdagmiddag in 's-Gra- venhage een partijtje gokken, dat pas Vrijdagmorgen was afgelopen Toen hij de 200 gulden die hij op zak had, had vergokt, leende hij 600 gulden en gaf daarvoor de auto van zijn patroon in onderpand. De 600 gulden verdwe nen even snel als het eerstgenoemde bedrag. O. zal nu vervolgd worden we gens verduistering. Hij was in dienst van een oliefabriek in Zaandam. De British Overseas Airways zullen op hun verschillende intercontinentale luchtlijnen weer passagiers-straalvlieg tuigen in gebruik nemen. Toen in Januari een toestel van het type Cornet bij ELba in de Middelland se Zee stortte, werden alle andere vliegtuigen van dit soort buiten dienst gesteld en tot in de kleinste onderde len gecontroleerd. Men heeft geen en kele constructiefout gevonden, maar heeft van de gelegenheid gebruik ge maakt, een groot aantal wijzigingen in de toestellen aan te brengen. Ook de Air France zal haar Cornets binnenkort weer in dienst stellen. Verschillende kolenmijnen in het Ruhrgebied hebben besloten, de pro ductie in te krimpen. In enkele maan den ti.jds zijn de voorraden kolen bij de mijnen meer dan verdubbeld; het ziet er bovendien niet naar uit, dat de afzet spoedig belangrijk zal stijgen. Onder meer is de werktijd van de oudste mijnwerkers tot drie dagen te ruggebracht. Men vreest, dat de ar beidsduur binnenkort nog verder zal moeten worden verkort. Bij oefeningen met amphibie-voertui- gen ter hoogte van Port Stevens, aan de Noordk ust van de Australische staat Nieuw-Zuid-Wales, is een aantal voer tuigen door de hoge golfslag volgelopen en gezonken. Drie militairen verdronken, twee worden vermist en elf moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. (Van een medewerker) gCOTLAND YARD, bekend uit hon derden detectiveromans en talrijke films, heeft tegenwoordig zeer ernstige zorgen om zijn toekomst. Direct na de ambtsaanvaarding van de nieuwe Lon- dense politiechef, Sir John Nott-Bower, hebben niet minder dan drie van de leidende mannen van de grote Britse poiitiecentrale hun ontslag genomen, o.a. de chef van de moordafdeling „superintendent" Jack Black en de commandant Hugh Young, die men de eigenlijke commandoleider van deze uitstekende Engelse politietroep zou kunnen noemen. De nieuwe hoofdcom missaris had weliswaar uitdrukkelijk ontkend, dat er meningsverschillen zouden bestaan met de andere leidende ambtenaren, maar enkele dagen later las men in alle kranten, dat deze heren Scotland Yard voorgoed de rug toe gekeerd hadden. Het was echter wel opmerkelijk, dat bijna te zelfder tijd bericht kon wor den, dat er in Londen tegenwoordig niet minder dan 500 uitstekende parti culiere detectives werkzaam zijn, die als echte opvolgers van de legendari sche „Sherlock Holmes" de „Yard" heel wat concurrentie aandoen. Als men eens informeert, waarom er on der de goede rechercheurs zo weinig jonge krachten te vinden zijn en waarom zo vele oude „Yardmen" van naam en reputatie geen grote belang stelling meer hebben voor hun beroep, dan krijgt men ten antwoord: „De be kwame ambtenaar wordt eenvoudig te slecht betaald en is overbelast". Vele flinke jonge lieden hebben eens met grote ijver en hoop op een interes sante carrière hét duistere gebouw be treden, maar slechts enkelen brachten het tot afdelingschef en leidend com missaris. En slechts deze uitverkore nen kregen een salaris, van om streeks 9 a 10.000 gulden 's jaars. De jonge garde wordt veel slechter ge honoreerd en de uit de films bekende elegante Scotland-Yard-detective, die bij zijn speurtochten ook wel eens in de grootste hotels kan dineren en een fles wijn drinken, is een sprookje. De nieuwe hoofdcommissaris Nott- Bower is een man, die in Scotland- Yard van onderop begonnen is, die dus begrip moet hebben voor de financiële zorgen van zijn collega's. Maar ook hij die overigens de eerste hoofdcom missaris is uit de „manschapsrangen" kan aan de bezoldigingsvoorschrif ten, die zeer middeleeuws schijnen te zijn, niet veel veranderen. Eer hij net parlement tot een herziehing bewogen heeft, zijn waarschijnlijk al een groot aantal van zijn beste krachten wegge lopen. Want in het bedrijfsleven en in andere posities kan een goede contro leur en bewaker heel andere bedragen verdienen dan in de bureaucratie van Scotland Yard. dat op iedere penny en shilling door de rijkscontroleurs wordt beknibbeld. De leidende mannen van de Londen- se criminele politie hebben de vurige wens, dat een filmmanager eens de moed zal hebben hun beroep zó voor te stellen als het werkelijk is. Er zal dan weinig overblijven van de knappe, elegante en vermetele detective, wie ook de rijkste ladies om de hals vlie gen. Veel hoop, dat deze droom van een realistische Londense detectivefilm in vervulling zal gaan, hebben de des kundigen van Scotland Yard helaas niet. In de leiding van de Franse commu nistische partij hebben zich de laatste dagen diepgaande meningsverschillen geopenbaard, welke hebben geleid tot een uitbarsting op de Vrijdag gehou den vergadering van het centrale co mité. De waarnemende secretaris-gene raal Jacques Duclos heeft er zijn mede secretaris-generaal Auguste Lecoeur van beschuldigd, dat hij de afdeling Organisatie, van de partij heeft pogen te stellen in de plaats van de partij leiding, en persoonlijke vrienden op al lerlei posten heeft benoemd. De ruzie is geëindigd met de vervanging van Lecoeur door Servin. De secretaris-generaal der partij, Maurice Thorez, vertoeft voor herstel van gezondheid aan de Riviera. Vijf en dertighonderd mijnwerkers zijn Maandag in staking gegaan in de kolenmijnen te Southshields in het Britse graafschap Durham. Vijftienhon derd van hen hadden het werk reeds een week eerder neergelegd. De sta kers eisen het ontslag van een van hun opzichters, die zij van „tiranniek optreden" beschuldigen. PROFESSOR DIELS OVERLEDEN Prof. dr Otto Diels, die in 1950, te zamen met zijn leerling en collega prof. dr Kurt Alder. de Nobelprijs voor scheikunde heeft gekregen, is in de nacht van Zondag op Maandag op 78- jarige leeftijd te Kiel overleden. Dr Mohammed Fadil Jamali, die Zon dag als eerste minister van Irak is af getreden, heeft een niéuw kabinet samen gesteld op verzoek Van koning Faisal. YJE SITUATIE IN JAPAN verandert snel. Misschien geeft men zich aan het andere einde van onze planeet geen rekening van deze evolu tie, maar hier in Tokio merkt men maar al te goed, dat de Japanse regering alles in het iverk stelt om de traditionele politiek van vóór de oorlog vast in het zadel te helpen, zo schrijft het Franse blad La Tribune des Nations. En zo centraliseert Tokio de politiemacht weer, bindt de strijd weer aan tegen de invloed der vakbonden; verder tracht de regering de antitrust-wet te herzienen ondertussen neemt de sociale onrust onÈer verschillende lagen van de bevolking toe. Vooral de ambtenaren en de studenten voelen zich getroffen. De Westduitse bondskanselier dr Adenauer en de Franse minister van Buitenlandse Zaken Bidault ontmoeten elkaar vandaag in Parijs. De beide staatslieden zullen trach ten om een oplossing te bewerk stelligen van het veel omvattende Saar-vraagstuk. £)E DOOR de regering aanbevolen so- berheidspolitiek, die ten doel heeft de strijd aan te binden tegen de infla tie, is niet alleen blootgesteld aan de aanvallen van de arbeidersmassa's, die de laatste maanden hun levenspeil zeer snel hebben zien dalen, maar ook aan die van zekere leidende kringen. Begin Januari zag premier Yoshida zich trouwens genoodzaakt enkele wij zigingen aan te brengen in zijn kabi net: hij verving de minister van Open bare Gezondheid en van Buitenlandse Handel. Deze ministers waren nl. van oordeel, dat hun departementen hun taken niet konden vervullen in het kader van de soberheidspolitiek. De buitenlandse handel stelt Japan voor de dringendste problemen. Het budget voor 1954 vertoont een tekort ondanks de Amerikaanse aankopen en de uitgaven, die de Amerikaanse troe pen gedaan hebben. Het verstoorde evenwicht met de sterlingzone was één der voornaamste redenen voor de on gerustheid in de Japanse economische kringendoch deze kwestie is thans opgelost door het accoord, dat met Engeland gesloten is en dat zoveel protesten in Whitehall veroorzaakt heeft. Maar dit verdrag heeft het ver stoorde evenwicht in de buitenlandse betalingen niet geheel hersteld. In Osaka heeft men er geen geheim van gemaakt, dat Japan graag de uitwis seling met het Aziatisch continent wil herstellen, dat wil dus zeggenmet China. Op dit punt, en ten aanzien van de herbewapening bestaat er een diepgaand verschil van mening met de Verenigde Staten. ■\yANT de grote kwestie van dit ogenblik is de herbewapening De ze is namelijk de oorzaak van de bud- getaire en sociale moeilijkheden. De Japanse regering heeft een uitbrander van Washington gehad voor de traag heid, waarmede het land herbewapent en voor het weinige geld, dat de Ja panse regering, voor de bewapening beschikbaar heeft gesteld. In feite gaat het geschil veel dieper dan een ver schil van opvatting over het bewape ningstempo. De Japanse autoriteiten beklagen zich over het feit, dat de mi litaire behoeften van hun land niel door Washington begrepen worden Men wijst er nl.'in Tokio op, dat hel probleem van de verdediging van een eilandenreeks absoluut niet te verge lijken is met de verdediging van een continentaal land. En men ziet daar om ook de noodzakelijkheid niet in om het landleger buiten elke proportie uit te breiden tenkoste van lichte lucht- en vlootstrijdkrachten, die nood zakelijk zijn om eventuele agressor: te bekampen. Het Japanse volk mom pelt, dat de ontwikkeling der land strijdkrachten ten dienste komt var hen, die een avontuur op het vasteland zouden willen beginnen.... Deze bitterheid tegenover de Ame rikanen verklaart de' versterking dei banden met Engeland en de a.s. rei: van Yoshida naar Londen. Men is te Tokio an mening, dat Churchill he: risico genomen heeft van de ontevre denheid van de Aziatische Dominion:- en het handelsaccoord met Japan om heel andere, dan handelsbelangen heef; getekend. Er schijnt bij beide landen de nei ging te bestaan om in het Verre Oos ten een gemeenschappelijke politiek te gaan voeren, die gebaseerd zou zijn op handel met China en het verze' tegen militaire avonturen. Er word voorts gewezen op het feit, da beide landen veel gemeen hebben: in de eerste plaats dat ze bestaan uit een groep eilanden, dan hun afhankelijk heid van buitenlandse leveringen voo- grondstoffen en voedingsmiddelen. En dan is er tussen de Japanners en d< Britten geen enkele pijnlijke herinne ring: geen Pearl Harbour, geen Iliro shima. De enige, werkelijke riv.-ilitei' ligt op het gebied van de handel. Op dit gebied kan men althans tijdelijl regelingen treffen.... Maandag hebben de Verenigde Sta ten en Japan een overeenkomst inzake wederzijdse beveiliging getekend, waarin de status en financiering van een Amerikaanse militaire adviesgroep i.. Japan is neergelegd. Verder zijn overeenkomsten getekend, die betrek king hebben op een Amerikaanse ga rantie voor particuliere investeringen van Amerikanen in Japan en Japanse aankopen van Amerikaanse landbouw producten.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 3