In Nieuwerkerk (DuivelandJ werkt Europa 's jeugd DE WONDERE WAERELT Ook dat nog Noodzaak van wereldhandel Studenten uit vele landen vechten tegen blubber en zeepokken Snelle brugbouw te Maastricht Schip te Rotterdam gezonken Is het wel rheumatiek? Fusillade te Woeste Hoeve herdacht Ze doen dat voor 30 cent per dag H. M. de Koningin gaat naar Groningen INTERNATIONAAL ASPECT 1 F. EEN (niet rijdend) ziekenhuis in de Ame rikaanse stad Memphis kwam een jongeman bin nen om een röntgenfoto van zijn nek te laten ma ken, omdat hij daar zo'n onverklaarbare pijn voel de. Er werden een paar foto's genomen en de verpleegster vertelde het slachtoffer, dat hij de volgende dag de uitslag maar moest komen halen. Een goed uur later sprong de röntgenspecia- list als een bezetene in een ambulance-auto om de man te gaan terugha len. Uit de foto's was ge- gebleken, dat hij zijn nek had gebroken. Geref. Sociol. Instituut opgericht Openbare vergadering van Militaire Pensioenbond Nationale herdenkingen gaan normaal door Machinale logica DINSDAG 9 MAART 1954 wat zou zo'n kunstschilder uit Amster dam of neem die Engelse studenten geen eelt hebben ze op hun handen, I (Van een speciale verslaggever) NIEUWERKERK (Schouwen-Duiveland) telde vóór de ramp vijfhon derd huizen. Nd telt het vijfhonderd ruïnes. Met wat goede wil zijn er veertig bewoonbaar, met nog meer góede wil zijn er nog een vijftig te herstellen. En de rest? Ja, de rest.... Vraag dat maar eens aan de werkers van de internationale hulpcolonne. Zij halen dan de schouders op en er komt een zorgelijke trek op hun gezicht. Even maar, want per slot zijn zij niet overal vandaan gekomen om de boel op te bouwen, maar om ordening in de chaos aan te brengen en de boel weer schoon te maken. En dat doen zij dan ook met een bewonderenswaardige ijver en volharding. Francesco Sapiena heeft physica gestudeerd. Nu hanteert hij de blubberschep met een virtuositeit, die hij bij zichzelf nooit ver moed had. Maar hij heeft last van de kou. En soms moet hij er met heimwee aan denken, dat in zijn woonplaats Catania op Sicilië de zon al heerlijk schijnt. Dat duurt echter maar evenwant als hij samen met tijn maat Willem van der Waal, theologisch student te Utrecht, wordt „losgelaten" op een nog schoon te maken huis, vergeet hij Sicilië, staat even deernisvol naar de chaos te kijken en stort zich in de strijd. y'AT eerst? In zijn zware laarzen staat hij midden in de blubber Na tuurlijk dat eerst. En zo beginnen „physica" en „theologie" de veertig centimeter dikke smerige en taaie brij te verwijderen. Een zwaar karwei. Het laat je spieren kermen, 's Avonds is Willem nog te moe om zich behoorlijk te scheren. Daarom loopt hij met een baard rond van zeven dagen. Lucien Réquier, de Parijse student in de kunstgeschiedenis, heeft voor van daag een lichter baantje. Hij scheurt de tengel van de muren, krabt de zee pokken van kozijnen en deurposten en steekt eyen een verse pijp op vóór hij aan de aangegroeide mossellagen gaat beginnen. Hoe het gaat? Qa va bien. Merci. Alleenhij was de eerste dag wel erg geschrokken, want' hij had zich nooit kunnen voorstellen, dat de chaos zó groot zou zijn. Dat had ook Fred Rohé niet, de Berlijnse zakenman. Samen met Richard Errington, die in Londen voor arts studeert, is hij bezig een ijzeren ledikant los te sjorren uit de drek. Fred is in dit gezelschap de enige Duitser en de intiemste vriend der Engelsen. Over oorlog en politiek Wordt niet gesproken. Ze staan in de zelfde rommel en kijken elkaar be tekenisvol en met dichtgeknepen neu zen aan, als de stank even niet te ver werken is. Wir gehen weiter, zegt Fred later. Yes, we go, beaamt Richard. gELANGRIJKER nog dan het schoon gemaakte huis is het psychologisch effect. Natuurlijk waren in het begin de mensen, die terugkwamen, een beetje flegmatisch. En om helemaal eerlijk %te zijn: zij waren ook wel wat ontevreden. Het duurde allemaal zo lang en het kijken naar de bouwvallen alleen al was voldoende om de indruk mee te nemen, dat ze alleen stonden, dat ze vergeten werden. En toen begonnen anderen.... Ame rikanen, Duitsers, Italianen, Turken, Zwitsers, een hele waslijst van natio naliteiten, waaronder zelfs nog Pa kistan en Peru. Overal vandaan kwa men zij zich melden voor een gigan tisch vredesleger, bewapend met schoppen, bezems, borstels en bussen lysol. Het was een Engels initiatief en men noemde het leger de C.C.H. Coordination Committee Holland. Een tijdelijke organisatie dus, maar men den van het schoonmaakteam op Schouwen-Duiveland hebben voor het een en ander evenveel respect. En zij vinden het heerlijk als hij het poetsen en krabben en boenen eens even on derbreekt met het declameren van „De Herdersknaap", een verdroomd figuur tje, dat wel ver afstaat van de mon sterachtige realiteit der ruïnes om hem heen. Soms waait er door de wierook geur van het gedicht de stank van be dorven water en de penetrante lucht van lysol, waarmee vloer en muren worden gedesinfecteerd. Hij staat dan voor te dragen in een huis dat geen huis meer is en dat het ook nooit meer worden zal: twee muren zijn wegge slagen en de zolder hangt dronken om laag. Maar dit is groots, dat in dit ver woeste dorp jonge mensen, overal uit Europa Vandaan, zich vrijwillig van uit het beschermende wereldje van droom, van studie en jeugd, lieten weg lokken naar de daad, die niets met romantiek te maken heeft, maar alles met stank, met modder, met lysol en met steenkoude voeten in zware rub berlaarzijVoor dertig cent per dag. Zó bezien, staat Jan Rietveld daar voor te dragen als een symbool voor de schoonmaakteams, ilie in Ouwer- kerk en Nieuwerkerk onschatbare ar beid verrichten; het symbool van droom en daad en onbaatzuchtigheid. In de nacht van Zaterdag op Zon dag is te Maastricht een bijna hon derd jaar oude ijzeren brug over de Zuid-Willemsvaart in dc spoorlijn Maastricht-Hasselt dank zij een zorg vuldig voorbereide organisatie binnen twaalf uur afgebroken en door een nieuwe vervangen. Een firma uit Maastricht had zich belast met het slopen van het oude ijzeren gevaarte. Nauwelijks was Za terdagavond de laatste personentrein naar Hasselt de brug gepasseerd, of grote snijbranders, die gereed ston den, begonnen de brug in delen los te branden, waarna grote kranen de stuk ken wegsleepten. Er moest heel voor zichtig te werk gegaan worden, om dat in de directe omgeving van de brug gas- en hoogspanningsleidingen la gen, die onder geen enkel heding beschadigd mochten worden. Terwijl de losgebrande stukken werden verwijderd, werd de nieuwe brug, waarvan de delen ter plaatse werden gemonteerd door een bedrijf uit Groningen, op haar plaats ge bracht. Het gevaarte, dat 35 meter lang is en vele tonnen weegt, schoof centimeter voor centimeter naar zijn plaats. Bij het krieken van de dag lag de nieuwe brug reeds kant en klaar en kon met de bevestiging op de pijlers worden begonnen. Toen Zondagmiddag om een uur de trein uit Hasselt in Maastricht arriveer de, was het hele karwei gedaan. De Nederlandse Spoorwegen hebben de hele organisatie van deze bruggen- plaatsing aan de beide firma's over gelaten. Bij de ingang van de Waalhaven te Rotterdam is gistermiddag te ongeveer half vier het Duitse rijnschip „Raab Karcher 34", toebehorende aan de fir ma Raab Karcher te Keulen, aangeva ren en gezonken. De aanvaring ge schiedde door de uit zee komende „Hugo Boettger", een Duits motorschip van 4877 brt, dat met een lading erts van Griekenland kwam. Het rijnschip dat eveneens met erts geladen was en versleept werd, liep een groot gat op ter hoogte van ruim een. Door het snel binnenstromende water zonk de „Raab Karcher 34" binnen enkele minuten. De acht opvarenden konden zich echter nog tijdig in de roeiboten begeven. Zij werden later overgenomen door de sleepboot en veilig aan wal gebracht Geen hunner liep enige verwonding op. Het ligt in de bedoeling van Hare Majesteit de Koningin, om in de maand Mei een werkbezoek te brengen aan stad en provincie Groningen. Als voorlopige datum voor dit bezoek werd gesteld 25 Mei. De 76-jarige heer A. S„ die op 25 Ja nuari tijdens een brand aan de Recht- boomstraat te Amsterdam, ernstige ver wondingen opliep, is gisteren in het Binnengasthuis aan de verwondingen overleden. Jan Rietveld aan het declameren. Naast hem de Duitser Fred Rohé. van pure onwennigheid zouden ze de bezem .brekenMaar ze krégen eelt op hun handen, de bezems braken niet en de virtuositeit in het blubberschep- pen werd dagelijks groter. De straten kwamen schoon. De Nieuwerkerkers konden weer door hun dorp lopen en zij namen voor het eerst die lui van de internationale hulpbrigade au sérieux. Dat was raak met die koeter waals pratende meisjes en jongens. Ze kregen niet alleen respect voor mevr. Hanedoes omdat ze zo vloeiend in ver schillende talen kon zeggen wat er in haar opkwam, maar meer respect had den ze nog voor de wijze waarop ze muren omvertrok, blubber schepte en op stinkende kelders losstormde als een moderne godin van de hygiëne, van onder tot boven onder de modder en met een wolk van lysol om zich heen. gN TOEN kregen zij er de moed weer in. De verstarring moest het veld ruimen voor het actieve méé-aanpak ken. In een ruïneus huis vonden wij de rk dichter Jan Rietveld uit Utrecht aan het voordragen. Hij is specialist in het schoonmaken van kelders. Er zijn misschien mensen, die het laatste meer waarderen dan het eerste. Zijn vrien- ADVERTENTIE Iedere pijn of zwelling, die optreedt in een spier, zenuw of gewricht noemt de leek ten onrechte „rheumatiek". Het is van belang, dat men onderscheid maakt tussen aandoeningen van ge wrichten en die van spieren. Gewrichts- rheumatiek, die men kent als plotse ling optredende Vorm ën als langzaam, meer sluipend beginnende en verlopen de vorm, is een ernstige ziekte, waar voor men direct de hulp van een dok tor moet inroepen. Zelf-dokteren bete kent hier een groot risico voor onher stelbare schade. Voor „spier"-rheumatiek ligt de zaak anders. Iemand, die bij vochtig weer steeds pijn :'n bepaalde spieren krijgt (b.v. van schouder, arm, rug of been) en die ondervonden heeft, dat dit ver dwijnt als het weder verbetert, moet ervoor zorgen, dat hij zich goed kleedt. Dat wil niet zeggen, dat hij altijd ge bukt moet gaan onder de last van borst rokken, dassen en jassen; het betekent wel, dat hij zich naar de weersgesteld heid moet kleden en dat hij zich wat meer in acht neemt voor tocht en voor nat-regenen dan een ander. Door het toevoeren van warmte kan hij proberen deze narigheid te voorko men resp. behandelen. Weinig resultaat heeft het toevoeren van warmte door middel van kruiken, warme doeken of straalkachels, doordat deze vorm van warmte slecht doordringt in het weefsel. Veel beter, gemakkelijker en pretti ger is het gebruik te maken van de Philips „Infraphil" (prijs f 37.50), waar van de infrarode stralen van bepaalde golflengten kunnen doordringen tot in het onderhuidse weefsel. Daar liggen zenuwlichaampjes, die de bloedsomloop regelen en die bij verwarming aanlei ding geven tot een betere bloeddoor- stroming, waardoor bouwstoffen in gro tere hoeveelheid worden aangevoerd en afbraakproducten sneller worden afge voerd. Bij storingen van de bloedsom loop (wintervoeten, slecht helende won den en „dode" vingers) is dit uiterst belangrijk, maar ook worden etterige ontstekingsprocessen (steenpuisten, e.d.) hierdoor gunstig beïnvloed. Een zeer belangrijke gunstige wer king heeft bestraling met Philips „In fraphil" bij „rheumatische" processen, niet alleen omdat het proces erdoor ge neest (spier-rheumatiek) maar ook om dat de pijn wordt verminderd of ver dwijnt (spier-rheumatiek). Vraagt voor de behandeling van gewrichts- rheumatiek advies aan Uw dokter. C,"'°U'P Hanedoes, die vloeiend in verschillende talen kan zeggen wat er in haar opkwam ®r een permanente van te ma- V„D; Reeds hebben verscheidenen zich 3. 'Rig opgegeven voor het ramp- T ?r-'n Griekenland, j- n Nieuwerkerk werd eerst om al nu KVriJWÜligers Selachen. Wat moest V-, zon tenger mevrouwtje al; me- tn»?w Neuedoes uit Naarden beginnen iS€n de ruïnes van Nieuwerkerk? En yANDAAG begint in Genève onder auspiciën van de economische com missie van de Verenigde Naties een conferentie over de mogelijkheden, die er zijn om de handel tussen Oost- en West-Europa uit te breiden. Delega ties uit geheel Europa (Spanje uitge zonderd) komen het standpunt van haar regeringen uiteen zetten. Als re sultaat der besprekingen wordt ver wacht, dat alle Oostcuropese staten bij de economische commissie in Genève een permanente vertegenwoordiging zullen vestigen. Vooral sinds het begin van de koude oorlog en de val van het democrati sche regiem in Tsjechoslowakije heeft de handel tussen Oost- en West-Europa, waarvoor zich na het eerste herstel juist weer perspectieven begonnen te openen, een ernstige teruggang ver toont. Deze terugg ng werd nog ver sterkt door de in 1951 door de Ver enigde Staten uitgevaardigde z.g. Batt- le-act, een wet, die een verbod aan de door de VS gesteunde landen inhield om strategische goederen te leveren aan de Sovjetsatellieten. Dit alles heeft zowel voor de economische ont wikkeling van het vrij Europa als voor die van de staten, welke zich bevin den binnen de economische invloed sfeer van de Sovjet-Unie niet geringe gevolgen gehad. De handel Oost-West was voordat de oorlog daarin een breuk sloeg zeer intensief en thans diende in vele opzichten vele nieuwe wegen te worden ingeslagen. De lacune werd in eerste instantie op zeer ingrij pende en onontbeerlijke wijze ingeno men door de Ver. Staten, die Europa economisch en financieel steunden op een in de wereldhistorie nog niet eer der gesignaleerde manier. Het gemis aan handel met het Oosten werd daar door voor een belangrijk deel opgevan gen. Maar thans is het herstel van het productieapparaat in West-Europa weer zover gevorderd, dat in vele ge vallen deze (nood) steun van de ande re zijde van de Atlantische Oceaan kan en ook moet wegvallen. Het meest nor male voor een vrij land in deze is ook in economisch-financiële zin zoveel mo gelijk het lot in eigen hand te nemen. Y Dit punt is de laatste tijd in vele West- europese landen bereikt. En wat ligt er dan meer voor de hand dan dat men gaat uitzien naar de oude handelsrela ties in het Oosten? Niet alleen in West-Europa wordt deze behoefte aan het opnieuw opne men der handelscontacten sterk ge voeld. Het Oosten gevoelt die noodzaak evenzeer. Het gevolg is geweest, dat reeds herhaaldelijk particuliere han delsmissies naar de landen achter het IJzeren Gordijn inclusief de Sovjet-Unie trokken. Men kreeg aldaar zeer aan lokkelijke aanbiedingen voorgelegd, wij denken bv. aan de onlangs door de Sovjets aan de Britten aangeboden or ders, die liepen in de tientallen mil- lioenen. Ook de wens om met Italië, België en Frankrijk op uitgebreide voet handel te drijven, leeft in de Sovjet landen zeer sterk. Er werden overeen komsten gesloten, waaraan de betref fende Westeuropese regeringen voor zo ver het geen strategische goederen be trof, haar goedkeuring hechtten. g)ESONDANKS werd er herhaaldelijk handel gedreven in de zin als ver boden in de Amerikaanse battle-act. Vorige week Vrijdag deelde Eisenho- wer het Congres mee, dat vijf landen, waarvoor deze wet nog geldt, strate gische goederen naar de Sovjetlanden zonden. Dit waren Denemarken (o.a. een tanker). Frankrijk (o.a. kogellagers naar Polen), Italië, Noorwegen (alumi nium naar Rusland) en Engeland. Eisenhower verklaarde echter, dat dit geen reden kan zijn om de hulp der VS aan deze landen op te schorten. Op andere wijze zou dit de veiligheid van de V.S. zelf weer in gevaar kunnen brengen. Gisteren verklaarde de presi dent, dat de Amerikaanse hulp aan be paalde landen niet op ingrijpende wij ze kan worden besnoeid, daar anders de reeds bereikte resultaten aldaar weer goeddeels zouden verloren gaan. Hij voegde daaraan toe, dat het uitermate moeilijk is de internationale handel te ontwikkelen zonder de veiligheid van het Westen in gevaar te brengen. Dit vooral omdat anderzijds uitbreiding van de wereldhandel van vitaal belang is voor grotere internationale stabiliteit, aldus Eisenhower. Men dient goed in het oog te houden, dat economische spanningen in het ver leden dikwerf de grondslagen legden voor een gewapend conflict. Daarin ligt dan ook de betekenis van de vandaag in Genève beginnende conferentie. We derzijds kan men dan aftasten hoever men in de handel Oost-West kan gaan. Positief resultaat zal voor Oost en voor West, dus voor gans de wereld uiter mate waardevol zijn. ken. Het voornaamste doel van dit rijdende hospitaal is het snelle verlenen van medische hulp na ernstige ver keersongevallen. JN INDIANAPOLIS in de States trouwde Charles Featherstone met Rosella Flink, hetgeen normaal is, nietwaar? Eén dag na de blijde bruiloft liep Rosella ech ter al van haar echtge noot weg en Charles kreeg de door hem aan gevraagde echtscheiding. „Ik ben misschien wel te oud voor haar", zei de ex-bruigom, die twee en negentig jaar is. Ach waarom? Rosella zelf is ook al zestig jaar. Wonderlijke zaken kunt u aantreffen op de derde internationale tentoon stelling van uitvindingen, welke op het ogenblik in het paleis Egmont te Brussel wordt gehouden. Sinds Archimedes in zijn badkuip het „Eureka!" uitriep, zijn er steeds weer nieuwe vernuftelingen komen opdagen en zo kan men nu in de Belgische hoofdstad de inventies van 350 uitvinders uit vijftien landen bewonderen. Het zijn meest amateur-uitvinders en dat maakt het juist zo aardig. Een van de interessantste toestellen is wel een door een Fransman uitgevonden duplicator van brailleschrift, waardoor de druk kosten van boeken voor blinden met de helft worden verminderd. Voorts is er veel belangstelling voor een thermodynamische motor, welke werkt volgens het principe van het uitzetten van een vloeistof bij een bepaalde temperatuur. Een Belg vond een nieuw soort benzineblik uit, dat vooral gemakkelijk te vervoeren is en dat, aldus de uitvinder, heel eenvoudig in een landmijn kan worden ver anderd door het gewoon met springstof te vullen. Een andere Fransman ont wierp een periscoop, welke de automobilist in staat stelt de weg te overzien óver de auto heen, welke voor hem rijdt. Ook vindt u op die vreemde tentoon stelling de „cigari", een sigarettenpijpje, dat er uitziet als een sigaar en uw sigaret de smaak geeft van een pijp. En als laatste willen wij nog noemen een automatische biljartkeu met de volgende gebruiksaanwijzing: „Houdt de keu stil, druk op het knopje en laat de ivoren top, die aan een veer bevestigd is, de bal op zijn plaats stoten". VIER VEELBELOVEN DE Londense jongens, één van twaalf, twee van dertien en één van veer tien jaar, hebben uit een onbewaakte garage zes enorme autobussen met twee verdiepingen gesto len en deze alle op el kaar doen inrijden, zodat de bussen, alsmede de muur van een huis, ern stig werden beschadigd. Drie van de jongens, die achter de grote stuur wielen geklommen wa ren en met de bussen botsauto'tje gespeeld had den, werden in de cel gezet. De vierde jongen, die de bussen alleen maar uit de garage had helpen rijden, werd op borgtocht vrijgelaten. Hun ouwelui brengen deze zomer de vacantie rustig thuis, in het ach tertuintje, door, reken maar. J^LS U WEER eens er gens in de Verenigde Staten op bezoek bent, kan het u gebeuren, dat plotseling een klaaglijk stemmetje alsmaar aan het roepen gaat van „1 am so dry, I am so dry!", ter. wijl u niet weet waar het geluid vandaan komt. Wij willen u nu vast verklappen, dat dat schrille stemmetje komt uit het nieuwste electri- sche apparaat, dat op deze wijze alarm slaat, wanneer de was droog is. Zo, nu kunt u tenminste heel gewoon blijven zit ten kijken, wanneer het stemmetje begint te krij ten. JN HET ENGELSE Li- verpool hebben ze een nieuw beroep, namelijk dat van antikusjuffrou- wen, die in dancings er op moeten toezien, dat de danspassen niet met kussen worden afgewis seld of dat de partners elkaar niet te innig om strengelen. Als de anti- kusjuffrouwen zo'n on deugend danspaartje be trappen, stappen zij er op af en geven een fikse waarschuwing. Eerst wa ren er een poosje anti- kusmannen, maar toen ontstonden er voortdu rend hevige vechtpar tijen, omdat de manne lijke danshelft het ver keerd begreep. CR ZAL EEN ziekenhuis gaan rijden over de grote autowegen van het Westen van Frankrük. Onder controle gesteld van een arts van het zie kenhuis te Saint Ger- main en Laye, bestaat dit ziekenhuis uit een automobiel met een aan hangwagen, welke voor zien is van een operatie tafel, een röntgenappa- raat en vele andere za- Te Amsterdam is opgericht het Ge reformeerd Sociologisch Instituut.- Dit orgaan hoopt op 1 April a.s. zijn werk zaamheden aan te vangen. In het be stuur hebben zitting prof. dr R. Schip pers, hoogleraar aan de Vrije Universi teit te Amsterdam, voorzitter, A. Hof man, directeur van het Centraal Bu reau van de diaconieën der Gerefor meerde kerken, secretaris, A. L. de Bruyne, directeur van het bureau van het Ned. Instituut van Accountants, penningmeester, prof. dr F. L. van Muyswinkel, hoogleraar aan de Vrije Universiteit, prof. W. Kremer, hoog leraar aan de Theologische School der Chr. Geref. Kerken te Apeldoorn, dr J. W. Noteboom, burgemeester van Voor burg. Tot hoogleraar-directeur is be noemd prof. dr R. van Dijk, socioloog aan de Vrij Universiteit. Het instituut wil samenwerken met de andere kerkelijke en neutrale or ganen op dit gebied en zal dan ook medewerken aan het sociologisch on derzoek dat deze op verzoek van de minister voor Maatschappelijk werk reeds zijn begonnen in de zgn. ont wikkelingsgebieden. Zaterdagmiddag 13 Maart zal in Krasnapolsky te Amsterdam een grote openbare vergadering worden gehou den van de Algemene Militaire Pen sioenbond. De president van de bond. de heer W. Stuut, zal spreken over het onderwerp „De nood der gepension- neerden". Het hoofdbestuur hoopt, dat vele gepensionneerden de bijeenkomst zullen bezoeken om te demonstreren tegen hun voortdurende achterstelling. Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg per 1 Maart 1954 1.866.848 tegen 1.854.339 op 1 Februari 1954. Op 1 Februari 1954 waren er 491.733 aangeslotenen op het Rijks-radio- distributienet tegen 491.418 op 1 Ja nuari 1954. Maandagmiddag had bij Woeste Hoeve op de Vëluwe de her denking plaats van de 117 slachtoffers, die op 8 Maart 1945 na de aanslag op Rauter aldaar door de bezetters werden ge fusilleerd. Na een toespraak van de burgemeester van Apel doorn legden nabestaande* bloemen bij het eenvoudige monument. Teneinde misverstand te voorkomen, deelt de Commissie Nationale Herden king mede, dat de jaarlijkse nationale herdenkingsplechtigheden (stille toch ten, kranslegging en kerkdiensten) voor de gevallenen uit de tweede we reldoorlog op Dinsdag 4 Mei op de zelfde wijze doorgang zullen vinden als in voorafgaande jaren. Over de ter zake uit te geven algemene richtlijnen is bereids de goedkeuring der regering verkregen. s pROF. ROCER HOLMES, die philoso- phie aan het „Mount Holyoke Col- ,v(\n S°uth Hadley Massachusetts (v.s.) doceert, heeft een denkmachine gedemonstreerd, die logicaproblemen kan oplossen. Zij kan beginselwetten der logica beproeven, nieuwe beginse len toetsen en bepaalde redeneringen op de juistheid onderzoeken. De ma chine kan niets doen, waartoe niet ook degeen, die haar bedient in staat is maar zij kan ingewikkelde redenerin gen met grotere snelheid en preciesheid voeren dan de mens. Als bijvoorbeeld een veronderstelling door een reeks van symbolische tekens „In de machine is gelegd" toont een groen licht de juistheid van de ver onderstelling. Een rood licht betekent echter dat de veronderstelling onjuist l s.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 7