Een nieuw gesprek over de Saar stroef begonnen Twee doden bij felle brand in café te Tiel Plan-Van der Goes als basis Mitch Mi lier in Nederland Het is er...! Nationale TV DE BEVEILIGING VAN DEN HELDER Nederlandse vloot is Binnenkort de eerste Hunter straaljagers in ons land Toestand in Soedan nog zorgelijk Louis Zimmeiman uitgeleide gedaan te klein Na vorstsneeuw, regen, kou, eindelijk lente, zon, warmte Verre visserij nog niet lonend Verruim export naar Oost-Europa Woensdag io Maart 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e JaarSanÊ No- l38f! Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Ir Staf over de marine Admiraal Helfrich Nieuwe Britse wapenen tegen duikboten In slaap door het vuur verrast WEERBERICHT Ministeriële waardering voor N.S.-personeel Heleentje van Capelle als „little Dutch girl" Communisten bedwelmden Griekse diplomaat Engeland vraagt: Internationaal aspect Ned. Herv. Kerk herdenkt de vijfde Mei Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 (MIJT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p, mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woordenL— elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6,45 per maand i 2,15 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen 0,52 HET BEGIN van de nieuwe besprekingen over het Saargebied tussen Bidault en Adenauer belooft nu niet direct zoveel goeds voor de toe- komst, aldus heeft men gisteravond in Bonn de indruk samengevat, die de berichten uit de Franse hoofdstad hadden gemaakt. Het heet, dat de voorstellen van de Franse minister van Buitenlandse Zaken aan zienlijk verschillen van de regeling, zoals de Westduitse Bondskanselier zich die had gedacht. De beide staatslieden hebben de kwestie bespro ken aan de hand van een plan, dat jhr mr M. M. van der Goes van Naters een jaar geleden opstelde en dat een regeling inhield voor een Europees gezag over het Saargebied. De deskundigen zullen de onder, handelingen voortzetten en zullen daarbij, zo verluidt te Bonn, nog menige moeilijkheid moeten overwinnen. Reeds nu heeft de leiding van de oppositie in de Bondsdag protest aangetekend tegen een opt lossing, welke een afscheiding van de Saar van Duitsland zou inhouden De beveiliging van de marinebasis Den Helder tegen een strategische aanval is in onze plannen opgenomen en opgedragen aan onderdelen van de Koninklijke Landmacht, aldus de mi nister van Oorlog en Marine ir Staf, in zijn zojuist uitgekomen memorie van antwoord over de begrotingen 1954 van zijn departementen aan de Eerste Kamer. De minister deelde voorts in zijn antwoord mede, dat de vorming van vijf divisies in het kader van de NAVO geen inkrimping van de voor de zeemacht beschikbare gelden zal medebrengen. De minister kan de leden niet vol gen, die hem in overweging geven één der grotere oorlogsschepen, het welk eerstdaags van de sterkte kan worden afgevoerd, voor detachering in de Nieuw-Guinese wateren te be stemmen. Hij kan hier aan toevoegen, dat maatregelen ter versterking van de verdediging van Nieuw-Guinea bij de regering in overweging zijn en dat terzake spoedig een beslissing zal worden genomen. De minister wenst met nadruk te ontkennen, dat hij de zeemacht bij de landmacht zou achterstellen. De minister heeft kennis genomen van het oordeel van vele leden, dat een effectieve defensie van Nieuw- Guinea niet is gebaat bij een ver snippering van krachten als waai van thans sprake is, door de aanwezigheid aldaar van land- en zeemacht beicle, zomede van hun gevoelen, dat uitslui tend de Koninklijke Marine in casu voor de defensieve taak in aanmerking komt. Hij kan hieraan thans toevoe gen, dat ook de gedachten van de re gering in deze richting gaan en dat op korte termijn terzake een beslissing zal worden genomen, waarbij dan te vens de omvang van de in Nieuw- Guinea te stationneren strijdkrachten zal worden vastgesteld. ^DENAUER bracht zijn bezoek aan Parijs m gezelschap van zijn dochter Lotte als „tussenlanding" op zijn reis naar Athene en Ankara. Hij werd er onder meer door minister Bidault begroet en reed onmiddellijk met deze naar het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, om daar een eerste gesprek met hem te hebben. Drie kwartier waren de beide staats lieden bijeen. Naderhand werd bekend gemaakt, dat zij onder zeker voorbe houd de grote lijnen van het plan-Van der Goes hadden aanvaard als grond slag voor de besprekingen, en dat ook langs deze lijn de onderhandelin gen zouden worden vervolgd. Adenauer sprak toen in het gebouw van de Duitse diplomatieke missie ge durende een uur met zijn deskundi gen over hetgeen Bidault hem had voorgesteld, en keerde later naar het ministerie van Buitenlandse Zaken te rug, om vandaar samen met Bidault een bezoek aan de premier, Laniel, te brengen. Tegen de middag is Adenau er naar Athene vertrokken. Het woord is thans aan de deskun digen van beide partijen. Zij zullen het gesprek verder moeten voortzet ten, totdat de beide ministers elkaar op 31 Maart opnieuw ontmoeten ter conferentie over de voorgestelde Euro pese politieke gemeenschap te Brus sel. Binnenkort zullen enkele Hawker „Hunter" straaljagers in ons land aan komen die dienen om vliegers er reeds enigszins mee vertrouwd te maken. Het ligt in de bedoeling om omstreeks April, wanneer de N.V. Kon. Neder landse Vliegtuigenfabriek Fokker de serie-productie van Gloster „Meteor 8" straaljagers zal beëindigen, een begin te maken met de serie-productie van de Hawker „Hunter F 1" straalvlieg tuigen voor de Kon. Luchtmacht. De Britse minister van staat voor Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd, heeft bij zijn terugkeer uit Khartoem verklaard dat er een aanzienlijke kans op nieuwe ongeregeldheden in Soedan bestaat. Hij noemde de toestand al daar „nog zorgelijk" en hoopte dat het Soedanese volk bewijst, dat de demo cratische instellingen in Soedan bruikbaar zijn. De minister deelde mee, dat hij te Khartoem van gedachten heeft gewis seld met generaal Naguib, met leden van het Soedanese kabinet en met de leider van de oppositiepartij, Sayed Abdel Rahman el Mahdi. Lloyd vertrok tien dagen geleden naar Khartoem om Engeland te verte genwoordigen bij de opening van het Soedanese parlement op 1 Maart: als gevolg van ongeregeldheden, die aan meer dan dertig personen het leven kostten, werd de opening uitgesteld tot heden. In gevechten tussen leden der Britse veiligheidspolitie en Mau Mau-benden, die in de districten van Forthall, Thika en Kiamboe geleverd werden, zijn Dins dag zes en twintig rebellen gedood. Luitenant-admiraal b.d. C. E. L. Hel frich heeft in een brief aan de „New York Times" verklaard, dat de Neder landse vloot uitstekend, doch te klein is. Naar aanleiding van een bericht van een correspondent van het blad over de verplichtingen van de NAVO- landen, zegt admiraal Helfrich, dat van de totale defensiebegroting slechts 22 procent voor de marine wordt uitge trokken. Hij acht de oorlogsvloot te klein, gezien het feit, dat „Nederland nog steeds een zeevarende natie is met een machtige koopvaardijvloot van meer dan 3.000.000 ton". „Naar mijn mening", zo besluit ad miraal Helfrich, „houdt de NAVO on voldoende rekening met de speciale be kwaamheid van Nederland bij de ooiv logvoering, zoals in de jongste oorlog 's gebleken: nl. een nauw samengaan van vloot- en luchtstrijdkrachten". De Britse minister van Marine, Tho mas, heeft in het Lagerhuis meegedeeld, nat de marine binnenkort zeer verbe terde wapens tegen duikboten in ge bruik zal nemen. Het zijn projectielen, die door vliegtuigen worden gelanceerd. |N DE NACHT va-i Maandag op Dins dag heeft een hevige brand gewoed in het café-re\taurant „De Roskam" te Tiel, waarbij de elf-jarige Elly Kuy- pers, het dochtertje van de caféhouder, en een van de gasten, de 53-jarige tex tielhandelaar J. van Pelt uit Dordrecht om het leven zijn gekomen. Drie an deren, de echtgenote van de textiel handelaar, de echtgenote van de café houder en een andere gast, de heer W. de Ruyter uit Echteld, sprongen uit de vensters en werden ernstig, doch niet levensgevaarlijk gewond. Het café brandde geheel uit. Gistermorgen omstreeks vier uur hoorde ,een in de nabijheid wonende garagehouder een hevige knal en tegi lijkertijd zag hij de vlammen reeds uit De Roskam" slaan. Onmiddellijk waarschuwde hij de brandweer en de politie, die zeer snel ter plaatse waren. Ondertussen hadden dft vlammen ech ter reeds zo snel voedsel gevonden, dat aan blussen niet meer te denken viel. De brand was ontstaan in het café gedeelte en alle in het pand aanwezige personen, negen in totaal, die op de boven het café gelegen étage sliepen, zagen zich door de vuurzee verrast, zo dat niemand het gebouw meer langs de trap kon verlaten. Drie personen sprongen uit het raam en werden ern stig gewond naar een ziekenhuis ver voerd. De overigen wisten via het dak een naast het café gelegen woning te bereiken. De lijken van de twee slacht offers werden later door de brandweer tussen de puinhopen gevonden. Verwachting tot hedenavond: LENTE ZET DOOR Droog weer met over het alg meen weinig bewolking. In d- ochtend hier en daar mist. Zwak ke tot matige wind tussen Oos en Zuid. Zacht lenteweer. Op d waddeneilanden en in Noord-Hol 'and langs het IJselmeer echtet gematigde temperatuur. Donderdag Zon op 7.05, onder 18.36 Maan op 9.52, onder 2.34 Gisteren vond te Amsterdam de uitvaart plaats van Louis Zim merman, de oud-concertmeestei van het Concertgebouworkest. Bij het Concertgebouw hield de droeve stoet een ivijle halt. Als laatste huldebetoon werd hiertoe een krans aan de baar gehangen. Gisteren is op de IJmuidense mar' t de vangst aangevoerd van de verre- visserijtreiler „Abraham", die samen met de treiler „Tzonne" vier weken bij IJsland de verre visserij heeft uit geoefend. Het schip besomde voor de ze vangst f 25.000, hetgeen te kort is: gezien de hoge kosten moet men min stens op f 2000 per reisdag rekenen, willen de onkosten van een expeditie als deze eruit komen. IJmuiden ver keert in toenemende spanning over de uitslag van de besprekingen omtrent de subsidieregeling die van regerings wege aan de verre visserij zal worden toegekend. De minister van Economische Zaken, prof. dr J. Zijlstra heeft aan de presi dent-directeur van de Nederlandse Spoorwegen het volgende schrijven ge richt: „Gedurende de afgelopen vorst periode, ten tijde waarvan de water wegen bevroren raakten, hebben de Nederlandse Spoorwegen het vervoer per schip in het algemeen en het ko- lentransport in het bijzonder, op voor beeldige wijze overgenomen. De voor ziening is hierdoor op bevredigende wijze kunnen blijven doorlopen. Bij de mijnen behoefden practisch geen kolen te worden gestort, geen enkel bedrijf behoefde de bedrijvigheid wegens ge brek aan kolen in te krimpen en de voorziening met huisbrand was rede lijk voldoende. Voor de wijze waarop u aan de zo plotseling ontstane ver- voersmoeilijkheden het hoofd heeft weten te bieden, betuig ik u en uw medewerkers hierbij mijn dank". De directie van de N.S. heeft deze brief per dienstorder aan het perso neel bekend gemaakt. De plaatsvervangende Indiase mi nister van Landsverdediging, Chandra, heeft Maandag in de Raad van Staten 'Hogerhuis! medegc' Hd. dat India in ■Ie nabije toekomst nieuwe wapenfa brieken zal krijgen. Heleentje van Capelle („Naar de speeltuin"zal samen met de 14-jarige Amerikaanse jongen Jimmy Boyd („Teil me a story!") een gramofoonplaat maken van het door Alec Wilder gecompo neerde liedje „The cowboykid and the little. Dutch girl". De opna men voor deze plaat zijn bereids in de Verenigde Staten begonnen en zullen in Nederland beëindigd worden. Dit is gisteren in Amster dam op een persconferentie mede gedeeld door de Amerikaan Mitch Miller, de „ontdekker" van o.a. Jimmy Boyd, Frankie Laine, Bose- mary Clooney, Cuy Mitchell en Johnnie Ray. De heer Miller, 43 jaar oud, heeft ja renlang als hobosolist opgetreden mot diverse grote orkesten in de Verenigde Staten. Na de laatste oorlog is hij naar de populaire muziek overgestapt én be hartigt nu bij een van de grote gramo- foonplaten-maatschappijen de afdeling „lichte muziek". Maar hij is zijn vroegere opleiding nog niet vergeten en als men vraagt wat hij in zijn weinige vrije uren het liefst hoort spelen, is het antwoord: „Mozart, Beethoven of Bach". Mitch Miller vertelde, dat hij Jimmy Boyd heeft ontdekt in een televisie-uitzen ding met Frankie Sinatra. „Toevallig stapte kort daarna een jonge Engels man mijn kantoor binnen en bood het lied I saw mammie kissing Santa Claus aan. Als ik Jimmy Boyd niet had ge had om het te zingen, had ik de Engels man weggestuurd. Nu werd het lied een „top hit". De heer Miller vertelde voorts, dat hij de arrangementen voor de liedjes van Guy Mitchell zelf schrijft, daarnaast heeft hij de hulp van beken de arrangeurs als Percy Faith en Paul Weston. Nederland is niet onbekend voor de heer Miller, want zojuist is bijvoor beeld bij zijn maatschappij een opname verschenen van het lied „Eleonora", een compositie van de Amsterdammer Arend Honhof. „Eleonora" wordt op de plaat gespeeld door het orkest van Percy Faith. De heer Miller zal twee dagen in Nederland blijven, hoofdza kelijk voor zaken en vertrekt dan naar Parijs en Rome. Een gewezen attaché van het Griek se gezantschap in Praag, de 32-jarige Christos Mitsakopoelos, heeft te Athene onthuld op welke wijze hij uit Tsjechoslowakije is verbannen. Mitsakopoelos, werd op 25 Januari jl. door de Tsjechoslowaakse veiligheids politie, op beschuldiging van spionna- ge, gearr teerd. Hem werd, met toe- -ssing van verdovende middelen, een valse bekentenis afgedwongen, waarna hij uit Tsjechoslowakije werd geleid. Engeland heeft aan de Verenigde Staten voorstellen doen toekomen, welke een gedetailleerde regeling in houden ter verzachting van het ver bod van export van strategisch mate riaal naar de communistische landen. Deze zullen, nadat er voorlopig over leg over is gepleegd, ook aan de an dere betrokken landen worden voor gelegd. De volgende landen contro leren deze export: Amerika, Enge land, Canada, Nederland, Japan, Bel gië, Luxemburg, Frankrijk, Italië, De nemarken, Portugal, West-Duitsland Noorwegen, Griekenland en Turkije. In dit verband heeft de Eh-anse mi nister van Financiën, Faure, voor zijn vertrek naar de conferentie over de handel tussen Oost en West te Genève gepleit voor uitbreiding van de Fran se handel met Oost-Europa, welke thans een waarde van 140 millioen gulden in beide richtingen heeft. Het verbod van uitvoer van strategische goederen staat deze uitbreiding in de weg, zo zei hij. "pENEINDE de actualiteit van onze "courant nog meer op te voeren, zaï in het vervolg het be langrijkste wereldnieuws dage lijks worden toegelicht in een speciale rubriek, genaamd In ternationaal aspect". Dit opdat het nog meer mogelijk zal wor den bij de wirwar van nieuws een werkelijk en omlijnd beeld te krijgen van de situatie van het ogenblik. Onze Zaterdagse ru briek „De wekelijkse wereld- schouw" zal dientengevolge over bodig zijn en dus verdwijnen. REDACTIE. Het moderamen van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk heeft besloten een circulaire te doen uit gaan aan de kerkeraden en predikan ten, waarin in overweging wordt ge geven op de vooravond of de morgen van de nationale feestdag, de vijfde Mei, een dienst te doen houden ter herdenking van hen, die hun leven hebben gegeven in de strijd om de herwinning van onze vrijheid, om Gode dank te brengen voor de bevrij ding van land en volk en Hem Zijn zegen voor overheid en volk te vra gen. Na alle winterkou lokte giste ren de eerste voorjaarsdag velen naar buiten. J^ET lijkt ons ietwat overbodig om na drukkelijk vast te stellen, dat het voorjaar er is. Je zit het wekenlang uit de lucht te kijken en het komt altijd onverwacht. Een heerlijker moment kunnen wij ons nauwelijks voorstellen; want het is altijd een goed gevoel een belofte te krijgen. Of die zal worden ingelost, ja dan nee. Nu zouden wij, zwervers als wij zijn, eigenlijk verwachten, dat alle kanto ren ineens leeg zouden lopen, zomede ons redactielokaal. Wij zouden er niet eens boos of maar verontwaardigd van worden. Iedereen hoort nu immers er gens buiten, om wat te wandelen en te zitten op de nog koude grond. En wij vinden het altijd vreemd, dat zulks niet gebeurt. Dat dus zelfs het voorjaar niet in staat is ons een ogen blik van onze plichten af te dringen, gewoonte-mensen die wij zijn! Integen deel, wij schijnen met nieuwe moed te beginnen, zoals dat dan heet. Wij hangen ineens lakens en dekens buiten, om van matrassen maar niet te spreken; gordijnen verdwijnen van de ramen, Kortom, in plaats van de weer wijde wereld in te lopen, leggen wij ons met een zekere frisse verbetenheid nieuwe taken op. Dat is kennelijk de geijkte manier om de jonge zon te begroeten. Kunt u zich voorstellen, dat wij dan maar liever het beeld zien van de boer, klein in zijn grote land; die daar schijnbaar doel loos kan staan kijken naar de grond, welke hij weer te bewerken krijgt en die zijn plannen maakt met de bedacht zaamheid, eigen aan hen, die dagelijks met de natuur verkeren. Tegenover hem zijn wij toch I I wel ontaard. Vindt ge niet? heeft heel wat publieke opmerkin gen uitgelokt. Wij hebben in ons eerste commentaar geschreven, dat de minis ter, gegeven de eenmaal gegroeide en als voor Nederland als goed aanvaarde omroep-situatie, niet ander kon doen dan de televisie in handen leggen van de omroep-organisaties. Dit stelden wij vast, waarmee wij ons evenwel niet distancieerden van het in zicht, dat de televisie in ons land eigen lijk alleen een haar waardige toekomst tegemoet gaat, indien zij als nationaal instituut wordt geëxploiteerd. Wij signaleren nu het zeer verheugen de feit, dat met name onder de jonge mensen het gevoelen leeft, dat wij met de TV inderdaad de nationale richting uit moeten. Laatstelijk is het de jeugd organisatie van de Partij van de Arbeid, Nieuwe Koers, geweest, welke gevo teerd heeft voor een nationale televi sie. Temeer opvallend, omdat in de PvdA-kringen om begrijpelijke en zeer gewaardeerde redenen aan de eigen or ganisatie wordt vastgehouden. Wij weten uiteraard niet of deze op vattingen het gewenste effect zullen hebben. Zeker is, dat men er t.z.t. reke ning mee zal hebben te houden. Tele visie is geen zaak van het ogenblik, maar een ding van de toekomst. En de toekomst is natuurlijk aan (Tri de jongeren van vandaag. l^J HONDERD PORTORXCANEN IN V.S. GEARRESTEERD In verband met de aanslag van vori ge week in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden door Portoricanen zijn tc New York een en negentig en te Chicago twintig Portoricanen in hech tenis genomen.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1