Frankrijk heeft meer dan genoeg van de oorlog in Indo-China Vliegtuig en raket nemen een belangrijke plaats in Japan viel Rusland aan... Schoonheid van poppen met sprekende monden Om dè toekomst van Vietnam? Gerieve kan belangrijke mijlpaal worden Indochinezen wachten rustig af Soedan heeft zijn eerste volksvertegenwoordiging West-Duitsland gaat de belastingen verlagen Japanse atoomgeleerden naar VS genodigd Noordkoreaanse leider in Zuid-Korea gegrepen Technisch vernuft op Neurenbcrgsc speelgoedbeurs Komische uittocht der dieren Vijftig jaar geleden trilde de aardbol Geboorteuur van parool: „Azië voor de Aziaten" DONDERDAG 11 MAART 1954 (Van onze correspondent te Parijs) ALLE FRANSEN zijn het er over eens, dat er een einde moet komen aan de ruïneuze en impopulaire oorlog in Indo-China. Dc menin- gen lopen echter wijd uiteen, wanneer men zich afvraagt hoe de vrede tot stand gebracht moet worden. Het gevolg hiervan is een benauwen de besluiteloosheid, dezelfde, die de oorlog nu al meer dan zes jaar heeft doen voortslepen. De laatste maanden is de publieke opinie zich echter ernstig met het Indochinese drama gaan bezighouden. Er wordt een duidelijke druk uitgeoefend op de regering om een einde te maken aan dit avontuur. Minister Bidault heeft in Berlijn reeds kunnen be. reiken dat er in Genève, te beginnen 26 April, over de Aziatische pro- blemen gesproken zal worden. Men vraagt zich in Parijs op het ogen- blik echter af, of het niet verstandig is te proberen vóór de conferentie van Genève reeds te komen tot een wapenstilstand. Frankrijks positie zou dan wat sterker worden en Bidault zou niet te veel afhankelijk zijn van wat andere landen willen of eisen. De Nationale Vergadering komt Vrijdag a.s. bijeen om na te gaan, in hoeverre het mogelijk is Pandit Nehroe's voorstel een wapenstilstand met handhaving van de bestaande fronten te verwezenlijken. UET INDOCHINESE probleem is lang zamerhand heel erg ingewikkeld geworden en men spreekt niet voor niets over een wespennest, waarin Marianne haar poezelige handjes heeft gestoken. Indo-China bestaat uit drie staten: Vietnam, Laos en Cambodja, die van Frankrijk een grote mate van Sir Robert Howe, gouverneur-ge neraal van Soedan, heeft gisteren het nieuwe parlement van zijn land ge opend, het eerste vertegenwoordigende lichaam in de geschiedenis van dit gebied. De plechtigheid werd tien dagen geleden uitgesteld wegens de ernstige ongeregeldheden in Khar toem. Er waren thans uitgebreide veiligheidsmaatregelen genomen, die echter volkomen overbodig bleken. De opening werd door slechts weini gen bijgewoond. Er was niet veel ceremonieel. De verkiezing van dit parlement in Januari markeerde het begin van een periode van drie jaar, aan het eind waarvan Soedan zal moeten kiezen tussen volledige onafhankelijkheid en een unie met Egypte. De Westduitse minister van Finan ciën, dr F. Schaeffer, heeft aan de Bondsdag belastinghervormingen voor gesteld, die ten doel hebben de in komstenbelasting, de vennootschapsbe lasting en andere belastingen te ver lagen, teneinde meer kapitaal beschik baar te krijgen voor investeringen op lange termijn. Verwacht wordt, dat de opbrengst der directe belastingen als gevolg van de beoogde verlagingen met ruim 3,5 milliard DM per jaar zullen dalen, doch dat de afschaffing van een aantal in dustriële subsidies de schatkist ruim een milliard DM zal opbrengen. Het Amerikaanse Congres heeft Ja panse atoomgeleerden uitgenodigd Amerikaanse kernsplitsings-installaties te bezoeken. Indien de geleerden de uitnodiging aanvaarden, zullen zij ook in staat worden gesteld de Nautilus, de eerste Amerikaanse onderzeeboot, die door atoomkracht wordt voortge dreven, te bezichtigen. Leden van de geheime dienst van het Zuidkoreaanse leger hebben de vooraanstaande communistische gue- rillaleider Nam To Boe, die in het Noordkoreaanse leger de rang van lui tenant-generaal bekleedt, gearresteerd. Met Nam To Boe zijn nog tien an dere communistische guerillaleiders in Zuid-Korea gevangen genomen. KOPER NAAR POLEN UITGEVOERD Te Londen is een proces begonn tegen vier personen, twee Britten, een Nederlander en een man van ."i- kistaanse nationaliteit, welke e^van worden beschuldigd, koper te hebben uitgevoerd naar Polen onder voor wendsel, dat het voor Pakistan be stemd was. Er zullen nog enige aan klachten tegen hen worden ingediend, waarmee een totaal bedrag, van 460.000 gulden gemoeid is. INCIDENTEN TE TEHERAN De politie van Teheran heeft Woens- t dag schoten in de lucht afgevuurd toen tachtig aanhangers van de oppo sitie, die in de binnenstad lamfletter verspreidden, dreigden slaags te raken niet volgelingen van de regenng-Zahe- di. Er vielen geen gewonden, doch ei werden wel enige arrestaties verricht ARKESTATIES IN OOST' >NE De Westberlijnse „strijdgroep teg.u onm 'ïiselijkheid" deelt, mede dat n de afgelopen dagen ruim 400 persone. in verschillende Oostduitse steden zij gearresteerd. De arrestaties volgde °P de kortgeleden door Ernst Won web. i', het, hoofd van de Oostduits veiligheidspolitie, aangekondigde act! tegen anti-communistische verreis strijders in Oost-Duitsland. Rij demonstraties nabi.i de woning va1 d' I -.ue.ie premier, Abdcella Jaf' t u i; Dinsdagavond een persoon 1 bet leven gekomen en zijn acht personen gewond. onafhankelijkheid hebben gekregen, Het officiële doel van de oorlog is, dat Parijs deze staten van de Franse Unie tegen het communisme van Ho Chi Minh moet verdedigen. Nu is het won derlijke, dat erg veel bewoners van deze vroegere kolonie geen partij wen sen te kiezen. Zij zijn er helemaal niet zeker van, dat de Fransen het zullen winnen en ze willen geen kleur beken nen. Daarbij komt dat er een bewe gingsoorlog wordt gevoerd, met het gevolg, dat grote streken nu eens door de Fransen en dan weer door de Viet- minh worden bezet. Vooral daar heb ben de bewoners geleerd, dat een af wachtende houding de verstandigste is. Officieel vechten de drie staten dus wel zij aan zij met de Fransen cm hun land te bevrijden, maar minister Plé- ven,. die juist uit Indo-China is terug gekeerd, heeft er nog eens op gewezen, dat de bewoners veel actiever aan de strijd zouden kunnen deelnemen. Nu komt daarbij dat de regering van de belangrijkste staat, Vietnam, niet kan zeggen het vertrouwen te genieten van heel het volk. Men ziet in prins Buu Lac, minister-president, vaak een stro man van de Fransen. Zelfs keizer Bao Dai, die toch ook zeer Fransgezind is, schijnt niet erg veel bewondering te hebben voor zijn premier. De toestand is er, sinds de geruchten over een mogelijke wapenstilstand niet van de lucht zijn, niet beter op gewor den. Het is te begrijpen, dat, wat men noemt de Indochinese nationalisten, bang zijn. Het is voor niemand een ge heim dat Ho Chi Minh heel Indo-China zal kunnen bezetten wanneer de Fran sen de door hen gevormde staten in de steek laföri. VaHdaar "ttitt de stemming in Hantrt""tUterïnate nerveus is. Hoe vreemd het ook moge klinken, men is bang voor een eventuele wapenstil stand. pRANKRIJK staat nu voor de moei lijkheid, dat het niets liever zou doen dan zijn troepen uit het Verre Oosten terug te trekken, maar dat men het laf vindt de drie jonge staten tegenover het machtige communisme alleen te laten. Bovendien Is het prac- tisch niet goed mogelijk een wapen stilstand te sluiten op de bestaande frontlijn. Er is namelijk geen frontlijn. In dit onbegaanbare bergland worden er dan eens hier en dan eens daar ge vechten geleverd, waarna de troepen zich terugtrekken. Waar moet men dus de demarcatielijn trekken? En welke strijdmacht moet Frankrijk achterlaten om deze te doen respecteren? Niet bevestigde berichten vertellen, dat Parijs reeds in het geheim contact met Ho Tsji Minh heeft gezocht om over vrede te praten. De communisti sche leider wil best een einde aan de oorlog maken, vooral ook, omdat hij aanneemt dat heel deze streek hem vroeg of laat toch als een rijpe peer in de schoot zal vallen. De Franse re gering zelf is verdeeld over de vraag, of men moet trachten de gevechten reeds voor de 26ste April te doen on derbreken. Men is bovendien niet meer alleen baas in het Indochinese huis, waar Amerika de helft van de oor logskosten draagt. Het is ook niet waar, dat die strijd daar in hoofdzaak door Fransen ge voerd wordt; de legers bestaan groten deels uit manschappen van het vreem delingenlegioen: Noord-Afrikanen, Se- negalezen en andere plaatselijke strijd makkers. Frankrijk zorgt voor het officierskader. In 1953 heeft Parijs on geveer tweehonderd millioen gulden aan dit conflict uitgegeven op een totaal-uitgave van 500 millioen. £)E INTERNATIONALE toestand is zo, dat dit conflict alleen beëindigd kan worden, wanneer de twee blokken, waarin de wereld is verdeeld, dit wil len. Ho Tsji Minh kan alleen via Mao Tse Tung en Molotov ja zeggen en Bi dault kan geen ja zeggen, zonder dat Dulles heeft geknikt. Maar aangezien de grote internationale conferenties ge toond hebben weinig reëels te kunnen opbrengen, is men te Parijs bang dat er in Genève wel veel gepraat, maar misschien weinig beslist zal worden. Vandaar dat men wil trachten de confe rentie voor te zijn. De heer Bidault weet, dat een wapenstilstand in het Verre Oosten een gunstige invloed kan hebben op de eventuele ratificatie van het E.D.G.-verdrag door het Franse parlement. Aan de andere kant biedt de E.D.G. ook een mooi ruilproduct. Men zou tegen de Russen kunnen zeg gen; Wij zetten de E.D.G. voorlopig op de lange baan als jullie kameraad Ho Tsji Minh een andere bezigheid geeft. Natuurlijk wordt deze koehandel met verontwaardiging tegengesproken. Maar het is voor iedereen duidelijk, dat de problemen toch wel verband met el kaar houden. „KINDEREN spelen met raketten. Ongevaarlijk, V-X vliegt met lucht, water, hout of papier. Het kost niets en verschaft plezier!" Drommen bezoekers trekt de stand met deze annonce op de Neurenbergse speelgoedbeurs. Sensatie, zag men zeggen. Inderdaad, maar meer nog kan men er een verschijnsel van deze tijd in zien, nu de mens zich alsmaar beijvert om dit aardse te verlaten en hogere regionen op te zoeken. De jeugd heeft oren naar al dat geheimzinnige en daarom wordt aan die zucht naar het onbekende, reeds in de vorm van speelgoed, het volle pond ge. geven wordt het gedemonstreerd: er zijn schroefvliegtuigen, zweefvliegtuigen, hefschroefvliegtuigen en raketten; zo ook parachutes, die naar beneden dwarrelen, wanneer een bepaald aantal meters afgelegd is. Al die mechanismen luisteren naar hun opdrachtgevers, maar soms bevestigen zij de regel door een uitzonde ring. Dat ondervond prof. dr Ludwig Erhard, de West duitse minister van Economie, toen een raket wei gerde en de hoge functionaris, een gemoedelijk en geproportionneerd man, een koude douche kreeg. Vandaar ook, dat op deze beurs vliegen met een I Met zijn zakdoek veegde hij lachend alle narigheid grote V-geschreven kan worden. In alle geledingen I en tevens de aangeboden hulp weg Tennissen? Deze poppen kunnen alle bewegingen maken; ook mét de vingertoppen (Van een speciale verslaggever) De schoonheid van het eigenlijke speelgoed vindt men elders. Zij komt gelukkig ook tot haar recht zij het, dat er minder ruchtbaarheid aan gegeven wordt. .Zij prijst zich aan in de vele prachtige prenten- en sprookjesboeken uit Mainz, waarbij tekeningen en tekst zo uitstekend harmoniëren en tot het verbeeldingsvermogen van het kind spreken. Die schoonheid vinden we ook terug in de collecties poppen. Deze kleine mensjes leven. Niet alleen door hun mooie, bewegende ogen, hun wim pers, hun sprekende monden en ge golfde pruiken, maar ook door de tref fende kleurencombinaties in de kle ding. Frisse tinten, welke sterk con trasteren, nimmer geforceerd of te ge zocht zijn. daarentegen warm aandoen. Men heeft er mee bereikt, dat het kind in die poppen zijn eigen figuur weerspiegeld ziet, dat naar die kleine kameraden meer dan ooit zijn zorg en vriendschap uitgaan. Dat laatste heeft men ook willen realiseren in de om gang met de dieren. Zij zijn er in alle vormen weergegeven, zoveel mogelijk aan de werkelijkheid getoetst. Daarbij is tevens gedacht aan de mensen met een smalle beurs, al voeren de kostbare producten meer en meer de boventoon, wanneer het export betreft. Wel bijzonder kostbaar zijn de pop- penmeubeltjes in rococo-sti.il, met de fraaie bewerkingen van het hout en de kleurrijke bekledingen van de stoeltjes. Daar steken de gewone keukentjes en andere interieuren wel sterk bij af, al zullen zij door de jeugd niet minder gewaardeerd worden. INTUSSEN zijn er momenten, dat de vluchtige blik in heel dit sprookjes land van het speelgoed door een bij zondere stunt gevangen en geboeid wordt. Dat was bv. het geval, toen 'wij tegen de Horo Ferien-express" oplie pen. Wij hebben genoten van die kin derlijk-komische uittocht der dieren. Het geheel stond op rails en nam zo'n vijftien meter ruimte in beslag; een locomotief, twee bijwagens en daar achter een olifant, om de zaak op gang te houden. Een (onzichtbare) meneer drukt een knop ip op een schakelbord te bewijzen, ondanks opgevoerde snel heid. Interessante resultaten zijn be reikt met de verschillende soorten ver- In Parijs vindt in de Salon d'Horloge de conferentie plaats tussen Vietnam-af gevaar digden en de Franse regering. Links de Franse afgevaardigden en rechts die van Vietnam. lichting. De wagens worden „van de hand uit" bediend, zijn van alle ge makken voorzien en razen uren ach tereen over de weg. Wat wil men nog meer? Jeugdige fotografen hebben reeds kennis kunnen maken met een nieuwe Duitse camera, waarvan het beeld 3 X 4 cm is en waarmede momentopnamen mogelijk zijn. Daarmede wordt een goede zaak gediend. Niet echter met die beeldcamera'tjes, welke op deze beurs verhandeld werden en waarmede men allerlei „opnamen" kon zien, wel ke allerminst voor jongeren en even min voor ouderen van pas zijn Met de uit zichzelf lopende robots en de raket, waarin Michel, Uncle Sam, John Buil en Marianne heel eensgezind gezeten waren, voor ogen, namen wij afscheid. Een demonstratie van tech nisch kunnen, waarmede Neurenberg veel eer inlegt en de wereldmarkt ge diend is. Wolkenkrabberbouw' volgens het systeem „logstix". Groot, en klein hebben er plezier mee! in. De uitwerking is fantastisch. Heet het bonte gezelschap van dieren in natuurlijke grootte geraakt in be roering. De apen op de voorplecht met de carnavalskop knikken en buigen, dat het een lieve lust is, terwijl er één een deunt je op de viool speelt en een ander voortdurend aan de bel trekt. Een gitzwarte kater met strik fungeert als schoorsteenveger, de pijp moet blij ven trekken In de bijwagens is het niet minder feest. Daar glunderen enige Tirolers, peuzelt Reynaart de vos een kippen boutje op en schenkt een varken edel nat van het Hofbrauhaus in voor een koe, die er blijkbaar meer van geni\t dan ooit van het beste plukje gras. Tussen de bedrijven door helpen twee beren' elkaar met instappen zij het tevergeefs terwijl de leeuw, veelal bezongen als de koning van het woud, maar hier vermoedelijk in functie als hoofdconducteur, de lakens uitdeelt; soms grommend, met ontblote tanden en nijdige blikken. De wolf wacht natuurlijk zijn kans af, hij besteedt tenminste alle zorg aan een vijftal smetteloos witte geitjes. De achterhoede mag er ook zijn; daar zwiept de olifant zijn staart met een knaap van een achterlicht, terwijl hij beurtelings zijn machtige onderdanen heft en zijn slurf van links naar rechts en retour draait. Op de rug van de steunende kolos spelen enige aapjes mooi weer |\lOG altijd spreekt de trein tot de ver beelding. Wie gezien heeft hoe ver Neurenberg aan deze romantische ge dachten tegemoet gekomen is, kan slechts van bewondering vervuld zijn. Er zijn stands ingericht, welke tal van expresse-treinen laten rijden over tien tallen meters rails, door lange tunnels, over overwegen, al of niet gesloten, met knipperlichten en allerlei technische snufjes. Al die treinen rijden op tijd, verhogen of vertragen de snelheid, stoppen bij kunstig gebouwde stations, wanneer ,,de man bij de knopjes" dat maar wil. Ware kunststukken, waarbij de rei3 door het Schwaben-land wel de kroon spande. De auto's spelen eveneens' een be langrijke rol in dit grote en grootse spel voor de kleinen. Zij verschijpen nu in de proef-arena's om hun deugde lijkheid of liever hun onbreekbaarheid BEGIN MAART 1904 Voor Port Arthur, de grote Russische vesting eii oorlogshaven in Azië, bulderen de kanonnen. Japan's jonge vloot ouder leiding van ad miraal Togo omsingelt en blok keert de haven, terwijl Ruslanrl's Oostazië-eskader machteloos en niet in staat zich te bewegen in de haven ligt en geen uitval waagt. Een snel Japans leger onder gene raal Nogi rukt te land tegen de vesting op; de Russische bezetting onder generaal Stössel maakt zich gereed tot verdediging. In Korea zijn de Japanners geland en in het „land van de morgenstond" dreu nen de marcherende schreden van eindeloze Japanse infanteriekoion- nes, klepperen de hoeven van de Japanse cavalerie en bereden ar tillerie. Veldmaarschalk Ojamn rukt met zijn legers naar het noor den tegen de Russen op, terwijl deze zich onder hun opperbevel hebber en minister van Oorlog, generaal Koeropalkin, langzaam in Manlsjoerije verzamelen. Gene raal Koeroki staat met zijn Japan ners (evenals generaal Mac Arthur 46 jaar later met zijn Amerikanen) vlak voor de rivier de Yaloe. \)^AT was er gebeur? Waarom stond Korea, het land van geweldige bergen en liefelijke dalen, in vlam men? Op 8 Februari 1904 had de Ja panse vloot onder Togo's bevel zonder formele oorlogsverklaring de Russische vloot in Port Arthur overvallen, de Russen gevoelige slagen toegebracht en hun haven hermetisch van de zee en de buitenwereld afgesloten. Het was het voorspel van Pearl Harbour, waar de Japanners eveneens zonder oor logsverklaring in 1941 de Amerikaan se Pacific-vloot overvielen en vernie tigden. Het was ook het voorspel voor de Japanse inval in China. Toen reeds heeft men kennis gemaakt met de Ja panse methode om een oorlog te be ginnen en men had er zich later op in kunnen stellen. De vlootoverval op Port Arthur was slechts de aanleiding tot de oorlog. De ware oorzaak was het Engels-Japanse verbond van 1902, waardoor de Japan ners de moed kregen van passieve af weer tot activiteit op het vasteland over te gaan. Ze wilden paal en perk stellen aan de Russische expansie drang in het Verre Oosten. Het offici ële twistobject tussen Russen en Ja panners was Korea, maar daarnaast en nog meer ging het om de invloed in Mantsjoerije. De Russische econo- menen militairen waren niet bereid om zich volgens het advies van graaf Witte tevreden te stellen met de Mantsjoerijse spoorwegen. Veeleer hadden ze plannen voor een expansie naar Korea. Vooral de Russische mi nister van Oorlog, Koeropatkin, pole miseerde voortdurend tegen Japan en verklaarde een Russische invasie in Japan als zeer wel mogelijk, hoewel hij militair alle maatregelen tegen het Westen, tegen Duitsland en Oosten- rijk-Hongarije, richtte en de trans- siberische spoorweg nog niet voltooid was. De Japanners voorkwamen de Rus sen op hun manier. Nu woedde er 20 maanden lang dezelfde verbitterde strijd om het bezit van het Koreaanse schiereiland, die vijftig jaar later de Amerikanen en de Chinezen uitvoch ten. Toentertijd namen de Japanners Korea als „invloedssfeer" en konden in 1910 tot openlijke annexatie van het Koreaanse keizerrijk overgaan. Een definitieve beslissing in het Verre Oosten viel echter toen evenmin als ze thans gevallen is, want Rusland's ver tegenwoordiger bij de vredesonderhan delingen in September 1905 te Ports- mouth, Graaf Witte, een bekwaam on derhandelaar en de „overwinnaar van I Portsmouth" genoemd, ontfutselde de Japanners de bloedig veroverde lau- wei-krans van Mantsjoerije. Deze Russisch-Japanse oorlog van 1904/05 was het begin van een tijd perk, waarin wij thans leven en waar in Europa niet meer het middelpunt maar een deel van de wereld is. Dc gevolgen waren van beslissende bete kenis vqor Europa. Rusland's neder laag in het Verre Oosten schiep een van de belangrijkste voorwaarden voor het uitbreken van de Eerste Wereld oorlog en daarmede voor het begin van de grote strijd om de moderne gedaan te van Europa, die tot op heden niet beëindigd is. Want deze nederlaag had ten gevolge, dat Rusland zieh van het Verre Oosten afkeerde en zich weed naar Europa toedraaide. Hoewel de Russen heel goed wisten, dat de Engelsen achter de Japannerh hadden gestaan, sloten ze in 1907 een verbond met hen, om via Berlijn en Wenen naar Constantinopel te kunnen marcheren. Het Engelse verbond met Japan was echter ook reeds daarom een gebeurtenis van grote geschied kundige betekenis voor de wereld, om dat de Britten hiermede hun eeuwen oude politiek van de „splendid isola- tion" begonnen op te geven. Militair was de Russisch-Japanse oor log zelfs het directe voorspel van de Eerste Wereldoorlog. De ervaringen uit de grote zeeslag van Tsushima, waarbij de Russische Oostzeevloot na een avon tuurlijke tocht om de halve wereld onder Togo's kanonnen ten onder ging waren voor Engeland aanleiding tot de' bouw van de moderne „dreadnoughts" de slagschepen. Te lande daarentegen was de maandenlange strijd om Port Arthur met de eerste symptomen van de stellingenoorlog, met mijnen en handgranaten, met loopgraven, onder aardse gangen en massale verliezen het bloedige voorspel tot het drama van Verdun. En in de open veldslagen (bij Moekden en aan de Sjoha) toonden de Japanners ondanks buitengewone dap perheid cn tactische bekwaamheid een 1 strategische onbeweeglijkheid in hun leiding, die zich in de Chinees-Japan- se oorlog zou herhalen en bevestigen.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 3