Voortreffelijke wedstrijd van bondsteam tegen Rapid ZWITSALINE gelée ^keamatuJc Een 4-2 nederlaag tegen ploeg van louter sterren Nederland krijgt atoomoven Golf van zelfmoorden gaat over West-Duitsland Vijfjarenplan voor kernenergie in Verenigde Staten West-Duitsland bereid tot een gesprek over de Rijnvaart SLOAN'S linimenl* Fransman Remy won eerste etappe Beieren wenst eigen legatie bij paus Arnolds eis vindt weinig weerklank Noud van Melis opende de score Achterstand van Vitesse oorzaak van protest Ook te Amersfoort werd beroepsclub opgericht Oostenrijks elftal gaat WM sgsteem spelen Nationale 5-Mei-comité opgericht Parijs-Cóte d'Azur Robben-ploeg verbeterde Nederlands record voor mooie De oorlog wreekt zich nog Reeds 33 gevallen Nieuwe bespreking over Eisenhowers plan Herstel van traditie Geen demonstraties tegen EVG in Parijs Tumult in Italiaanse parlement Grenscorrecties Scherpe critiek in pers Rampok in buitenwijk van Bogor (Buitenzorg) Ambtelijke besprekingen in Den Haag Verschillen nog groot Opstelwedstrijd der V.N. DONDERDAG IX MAART 1954 (Van een speciale verslaggever) Op een uitermate zwaar veld heeft de Nederlandse Bondsploeg te Wenen tegen Rapid een uitstekende wedstrijd gespeeld. Het werd wel iswaar een 4—2 overwinning voor de gastheren, maar men dient te bedenken dat de Oostenrijkers een ploeg louter sterren in het veld brachten. Dit bondselftal heeft als één man gedurendé twee maal drie kwartier op voorbeeldige wijze weerstand geboden tegen de superieure techniek van de Oostenrijkers. Er was verband in het team en wat meer zegt, het plaatsen en de afwerking van de aanval was beter dan wij gewend waren. Dat Rapid niettemin een 4—2 overwinning kon behalen doet aan de prestaties van onze landgenoten niets af. De Oostenrijkers speelden nu eenmaal beter en dan komt er nog bij dat zowel het eerste als het laatste doelpunt van de gastheren geluks treffers waren. Het begin van de ontmoeting was al heel verrassend. Reeds na vier minu ten kon de kleine Hollandse kolonie, bestaande uit de Nederlandse officials en de leden van het Nederlandse ge zantschap en van het Weense KLM- kantoor, een vreugdedans maken. Na dat zowel de Nederlandse als de Oos tenrijkse aanval een paar maal aan bod was geweest, opende Nederland de score met een uitstekend doelpunt. Michels was met de bal op de rechter vleugel terecht gekomen en maakte zich daarna keurig vrij. Een op maat gesneden voorzet volgde en een goed meegekomen Van Melis schoot het leder ineens en hard langs Zemann. Een bewonderend gemompel was door de Nederlandse vreugdekreten te ho ren: Daar was de grote Walter Zemann, doelman van het FIFA-team, zo maar met een brutaal schot geslagen. Ook in het veld waren de Oostenrijkers even beduusd, maar lang duurde dit niet. Steiger moest in de volgende mi nuten al zijn capaciteiten tonen bij schoten van Körner 1 en Probst. Het was deze linkervleugel van Rapid. die in de eerste helft de meeste moeilijk heden voor onze jongens opleverde. Körner gleed telkens in combinatie met Probst langs het rechterdeel van de Nederlandse defensie, maar Oden- thal speelde zeer beheerst en met zijn goed opstellen bracht hij elk probleem tot oplossing. Boskamp en Krist, al speelde laatstgenoemde in het begin wat onzeker en was zijn ingrijpen soms wat traag, hadden er eveneens goed het oog in en de prachtig uitge voerde, maar te korte combinaties van de Weense voetbalartisten werden zo doende meestal voor men aan een schot toekwam, tot staan gebracht. Het spel van de verdediging gaf de rest van de ploeg kennelijk zoveel vertrou wen, dat Van Schijndel en Klaassens zich ook steeds aan hun aanvallende taak durfden wijden. Goed gesteund kon de aanval zodoende opereren en van de gelegenheid heeft deze linie dan ook dankbaar gebruik gemaakt. Zelden hebben we de laatste jaren de Nederlandse voorhoede, en dan nog wel tegen een verdediging van formaat als deze, 'zo productief, zo fris van de lever spelend aan het werk gezien. De vleugel Van Ede en Heyster bezorgde hun bewakers Kaffka en Gernhardt handen vol werk. Fel en snel was het spel in de voorhoede, zonder dat het fluitje van scheidsrechter Führer er veel aan te pas behoefde te komen. Het spel van de Oostenrijkers in het mid denveld, dat zij overigens geheel in handen hadden, was fraai, maar zo kort en zo in de breedte werden de gladde combinaties uitgevoerd, dat het verrassende element vrijwel geheel ontbrak. De gelijkmaker liet niet lang op zich wachten. Een onnodig door Krist weggegeven hoekschop leverde aanvankelijk niets op,, maar toen rechtsbuiten Halla de bal nogmaals hoog in de doelmond bracht was het midvoor Dienst, die hoog opspringend de bal uit de handen van Steiger kop te. Evenals doelman Brown van het Engelse amateur-elftal dat Zondag toonde, bleek hier weer, dat de enige fout van de keeper een doelpunt kan kosten. Want het zou ook Steigers enige fout in deze wedstrijd betekenen. Het tweede doelpunt kwam bij een ongevaarlijk uitziende aanval van links. Een ver schot van Hanappi stuitte op een Nederlands been af en door louter toeval kreeg toen Körner 1 een eenvoudige kans, die hij ook niet verzuimde te missen. Nog enkele mi nuten te spelen bracht Dienst de stand op 3-1. Nadat Krist, te ver opgedron gen, op het middenveld was gepasseerd, ging een driehoeks-combinatie op de Oostenrijkse linkervleugel zigzag door de Nederlandse verdediging en toen Dienst als resultaat van deze gecom pliceerde switch vrij kwam te staan, was Steiger verloren. In de tweede helft verscheen Rapid met Pflug als invaller voor doelman De verenigingen AGOVV, Enschede, 't Gooi, GVAV, Heerenveen en Sneek hebben zich telegrafisch tot het secre tariaat van de KNVB in Den Haag ge wend met het verzoek om, in verband met het voortdurend afkeuren van het Vitesseterrein, voor haar geen wed strijden vast te stellen alvorens de achterstand van Vitesse is ingelopen. Zij gevoelen zich ten zeerste gedu peerd door de gang van zaken en re kenen op medewerking. Te Amersfoort is opgericht de be roeps voetbalvereniging „Amersfoort Het bestuur bestaat uit de heren W. J. Craanen, voorzitter, L. Terol, secretaris F- B. M. van der Meer, penningmees ter en D. Ruitenberg. H. van Eeden en F. A. van Buggerium, leden. Zemann en Eineder voor linksbuiten Körner 1. De linkervleugel van de Weners had hierdoor wel aan kracht ingeboet, doch dat bleek pas nadat onze landgenoten in de eerste minuut de stand op 3-2 hadden gebracht. Hey ster had zich op de zijlijn goed vrij gemaakt en de bal met een lange pass naar de andere zijde geëxpedieerd. Van Ede, die in goede vorm stak, nam de bal ineens mee en juist toen hij op de achterlijn bleek te zullen „doodlopen" met zijn dribbel trok hij de bal scherp naar binnen, precies op de voet van de weer toegelopen Heyster en de arme Pflug kon niets anders doen dan de bal naar de middencirkel trappen. Rapid zag, dat er hard moest worden aangepakt om de leiding te handhaven. Met steun van de halfspeler Riegler en de kleine Hanappi werd de aanval tel kenmale naar voren gedrongen, en vooral de rechtervleugel werd meer aan het werk gezet. Hans Boskamp had in de eerste helft reeds moeite ge had met de dekking, maar nu de snelle sprinter Halla keer op keer op hem af kwam stuiven, raakte hij de greep op de rechtervleugel meer en meer kwijt. Klaassens m-est hem terzijde staan, maar samen slaagden zij er niet in de sneltreinvaart van Halla te smoren. Ook Michels moest nu meer dan voor dien in de verdediging bijspringen, hetgeen de stootkracht van de aanval vanzelfsprekend niet ten goede kwam. Heyster kreeg na ongeveer 20 minu ten een pracht van een kans de par tijen op gelijke voet te brengen. Ge lanceerd door een lange pass uit het middenveld kreeg hij met een sprint langs de lange Giesler vrij spel, maar zijn schot was meer hard dan goed gericht en de uitlopende Pflug behoef de geen moeite te doen zijn lichaam in de baan van het schot te werpen. Toen Halla weer eens langs Boskamp glipte en een lage voorzet afleverde, stond Körner II een paar meter buiten spel. Maar geen fluit klonk, geen grensrechtersvlag werd gezwaaid en het werd 4-2 voor Rapid. Even heerste er een stemming van ontmoediging, van wrevel zelfs, maar niet lang bleef men bij de pakken neer zitten en tot het einde toe werd voor een derde doelpunt gevochten. Ver geefs echter, even vergeefs als de po gingen van de Weense aanval om de vijf op het scoringsbord te brengen. Rapid speelde in de volgende opstel ling: Doel: Zemann (na rust Pflug); achter: Kaffka, Gieszer, Gernhardt; midden: Riegler en Hanappi; voor: Halla, Körner 2 (Rom.), Dienst, Probst en Körner 1 (Rom.) (na rust Eineder). De technische commissie van de Oostenrijkse Voetbalbond, waarvan Walter Nausch, Edmund Frühwirth en Hans Pesser leden zijn, heeft besloten om de speeltrant van de Oostenrijkse nationale ploeg definitief te baseren op het WM-systeem. Dit systeem biedt naar de mening van de commissie de beste kansen om in de eindronden van het tornooi om het wereldkampioen schap goed voor de dag te komen. De landenwedstrijd tegen Hongarije op 11 April te Wenen zal in dit opzicht als generale repetitie kunnen gelden. Deze stap werd in Oostenrijkse krin gen al lange tijd verwacht, sinds uit voerige besprekingen ertoe geleid heb ben dat de alleen-verantwoordelijkheid van Walter Nausch is overgedragen aan een driemanschap. Frühwirth, die zijn krachten aan het A-elftal wijdt, terwijl Pesser zich met de B-ploeg be moeit, staat sinds geruime tijd be kend als een voorstander van het WM- systeem waarvan hij zich, mede in ver band met de technische capaciteiten van de Oostenrijkse spelers, zeer veel voorsteltt. MEDERLAND krijgt nu ook zijn kernreactor, als tenminste het parlement de gelden voteert, die de regering er voor vraagt. En met die reactor zal dan een uitgebreide wetenschappelijke staf proeven kunnen nemen voor het op wekken van electriciteit door middel van atoomkernenergie. Hoe deze kern reactor precies zal werken is uiteraard slechts aan enkele ingewijden bekend. Er zijn enkele typen mogelijk, die uiteindelijk in principe alle zijn terug te voeren tot het „opvangen" van de energie, die vrij komt bij het splitsen van uranium. Bijgaande tekening overgenomen uit „De wereld van het atoom", door dr F. Kahn geeft een schematische voorstelling van een atoomoven waarop waarschijnlijk wel alle kernreactors zijn gebaseerd. radio-actieve isotopen (belang- JN DE KERN van de reacter zijn sta ven uranium opgesteld, waarin neu tronen (delen van atoomkernen) wor den „geschoten". Die neutronen splijten enkele uraniumkernen en de met he- vige energie geladen kernbrokken vlie- gen alle kanten uit. Het merkwaardige is nu, dat die razend snelle kerndeel tjes 10.000 km per seconde! vrij wel geen kwaad" doen, geen nieuwe splitsingen veroorzaken en daarom is het toch te doen. Want de reactie die men eerst heeft verwekt in enkele uraniumkernen, moet een „kettingreac tie" worden d.w.z. zij moet zonder inschieten van nieuwe neutronen voortdurend doorgaan en de snelle kerndeeltjes worden vrij spoedig in het uranium opgevangen. Nodig is, dat de snelheid der rondvliegende kern deeltjes wordt afgeremd en daarvoor heeft men een „moderator" nodig, een stof. die de snelheid matigt. (Denk maar aan moderato in de muziek, waar het „matig", een matig tempo aanduidt),. Daarvoor gebruikt men het liefst het z.g. zware water, dit is water waarin de waterstof-atomen, niet zoals van gewoon water, één deel alleen een proton hebben, maar twee, nl. een proton èn een neutron. De wetenschap pelijke naam van zwaarwater is Deute- rium. Dit nu levert neutronen waar na gewoon water overblijft èn remt de snelheid van rondvliegende uranium kernbrokken af. Omdat het moeizaam te winnen is, gebruikt men in de kern reactors ook wel, in plaats van zwaar water moderators van grafiet, die als zwarte staven op de tekening staan aangegeven. De cadmium (eer, glan zend wit metaal)-staven dienen om de reacties tot regelmaat te dwingen, zodat de hitte die de kernbrokken wekken niet teveel oploopt, waardoor de ura- niumstaven zouden smelten. Dan is de reactor bedorven. In zo'n kernreactor komen vijf pro ducten vrij; plutonium, een kunstmatig element nummer 94 In de rij der ele menten; radio-actieve isotopen (vor men van elementen, die dezelfde na tuurkundige en scheikundige eigen schappen hebben als de gewone ele menten, maar óf te veel óf te weinig neutronen in hun Kernen, waardoor zij energie uitstralen.) Verder een zeer sterke straling (gamma-stralen); mas sa's vrijkomende neutronen en enorme hoeveelheden warmte. In dit uiterst eenvoudige verhaal kunnen wij niet ingaan op wat er alle maal moet geschieden om het plutonium en de rijk voor allerlei wetenschappelijk on derzoek en o.m. gebruikt bij de kan- ker-bestrijding) uit de kernreactor te winnen, evenmin op de maatregelen die men moet nemen om het gevaar der rondvliegende neutronen en der gam- mastralen tot een minimum te beper ken. Want bij de kernreactor, die men in Nederland wil bouwen, gaat het er in de eerste plaats om de hitte, die vrij komt, economisch aan te wenden. Ook dit geeft Kahn's tekening aan. Men voert die hitte via buizen door een stoomketel, de opgewekte stoom brengt een stoomturbine in beweging en deze weer een dynamo, welke stroom zal leveren. In welke hoeveelheden en tegen welke prijs, daarover schijnt nog niets vast te staan. Zeker is, dat door het bouwen van de kernreactor in ons land de eerste stap wordt gezet op de weg, die voert naar electrlciteitsvoor- ziening door energie-winning uit atoomkernen. In 's-Gravcnhage is gisteren opge richt „Het Nationale 5 Mei Comité", waarin zitting hebben de Nationale Raad van het Voormalig Verzet Ne derland, de Stichting „Pro Patria" en het Veteranenlegioen Nederland. Dit comité stelt zich ten doel het tot stand brengen van een waardige en stijlvolle viering van de 5e Mei als nationale herdenkingsdag van de volledige be vrijding van Nederland. Het secreta riaat is gevestigd Koninginnegracht 33a te Den Haag. De Fransman Remy heeft de eerste etappe gewonnen van de wegwedstrijd ParijsCöte d'Azur, van Parijs naar Nevers. Zijn tijd voor de 252 kilometer was 6 uur 27 min. 45 sec. Na hem plaatsten zich: 2. Filippi (It. op 1 lengte; 3. Delahaye (Fr.) op 3 lengten; 4. Meunier (Fr.) z.t.; 5. Diot (Fr.) 6.28.41; 6. Close (B.) z.t.; 7. Loof (Fr.) z.t.; 8. Decaux (Fr.) 6.28.52; 9 Grous- sard (Fr.) 6.29.49; 10. Caput (Fr.) z.t. Fausto Coppi (It); Hassenforder, Re- dolfi, Bobet en Lauredi (allen Fr.), Impanis (B.) en Van der Stoet (B,) werden met nog enkele anderen ex aequo 13e geplaatst in dezelfde tijd als Groussard. Voor de eerste etappe zijn 90 ren ners gestart. Ockers (B.) liet verstek gaan. Woensdagavond heeft een ploeg van tien heren van de Hilversumse zwem vereniging „De Robben" het Neder landse estafette-record, tien jnaal 100 meter vrije slag heren met niet min der dan 14.2 seconden verbeterd. De tijd van 10 min. 45.9 sec., door een pioeg van HZ en P. C. op 29 Decem ber 1940 in Den Haag gemaakt, werd daardoor teruggebracht op 10 min. 31.7 sec. De Hilversumse ploeg die dit re cord in de overdekte aan de Kapel straat zo belangrijk verbeterde, bestond uit de volgende zwemmers, met daar achter de persoonlijk gemaakte tijden: J. Rademaker (1 min. 6.9 sec.)D. Ui tenthuis (1 min. 4.8 sec.)A. Kayser (1 min. 4.7 sec.) N. Luchs (1 min. 5.6 sec.); Th. van der Klashorst (1 min. 2.4 sec.); H. Schenk (1 min. 2.7 sec.); H. Lamme (1 min. 2.4 sec.); K. de Wit 1 min. 1.4 sec.). N. van Vliet (1 min. 0..3 sec.); H. Willemse (1 min. 0.5 sec.) r.hrh.t.p, handen (Advertentie, Ing. Med.) Sinds enkele weken geleden een jon- go vrouw in Worms bekende, de moe der van haar vriendin door middel van vergif van het leven beroofd te heb ben, is een lange reeks van zelfmoor den uit alle delen van de Duitse Bonds republiek bekend geworden. Drie en dertig mensen hebben zichzelf in deze weken vergiftigd, door middel van de zelfde stof, die door de moordenares van Worms werd gebruikt: een in de handel normaal verkrijgbaar middel tot het beschermen van planten tegen insecten. Een 31-jarlge vrouw in Worms had de uiterst vergiftigde stof in een bon bon gedaan, die zij aan naar slachtoffer had geoffreerd. De vrouw had de bon bon niet direct gegeten, doch haar weggelegd en pas gebruikt toen zij haar na een paar dagen weer vond. De moordenares bekende naderhand nog twee mensen op dezelfde wijze om het leven te hebben gebracht. De publicatie van de moord en van de naam van het vergif heeft het on verwachte gevolg gehad, dat het aan tal zelfmoorden zeer sterk is gestegen. Dinsdag werd uit verscheidene steden IN DE komende vijf jaar zal worden onderzocht, of het mogelijk is, kernenergie op economische wijze te gebruiken als drijfkracht voor de in dustrie. Reeds zijn er enige factoren in aanbouw, die groot genoeg zullen zijn om een stad van v0ftig- tot zes tigduizend inwoners van stroom te voorzien. Thans zullen er ook enige worden geconstrueerd met een veel kleinere capaciteit, zo heeft een lid van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, dr Henry Smyth, de Washington medegedeeld. Wanneer deze toestellen eenmaal in gebruik zijn, zal men misschien nog niet met zekerheid kunnen zeggen, of atoom energie inderdaad op goedkope wij ze voor de industrie zal kunnen wor den gebruikt. Het vraagstuk is ech ter op te lossen. De kosten voor deze studie worden zowel door het be drijfsleven als door de staat gedra gen. Intussen zijn op het Secretary of State te Washington de besprekingen over Eisenhowers voorstel tot stich ting van een internationale atoombank voortgezet De onderminister van Bui- De benoeming van de protestantse diplomaat dr Wolfgang Jaenicke tot vertegenwoordiger van de Bondsrepu bliek bij het Vaticaan zal waarschijn lijk in Beieren de eis inzake een eigen legatie bij de H. Stoel weer doen opleven. Deze bestond in het verleden, maar is onder Hitier afge schaft. Overigens staat het verlan gen naar het herstel der oude toe stand los van de vraag, welke religie de Duitse gezant bij het Vaticaan aan hangt. Men meent in Beierse kringen, dat tegen deze hervatting der traditie geen staatsrechtelijke bezwaren zijn aan te voeren. Weliswaar is de behar tiging der buitenlandse betrekkingen in de grondwet aan de Bondsregering voorbehouden, maar Beieren heeft de ze constitutie aanvaard onder het uit drukkelijke voorbehoud, dat het rech ten handhaaft die voortvloeien uit het vroeger door dit land met de paus gesloten concordaat. Hieronder zou ook een eigen diplomatieke vertegen- woordigng kunnen vallen. De Franse regering heeft de demon stratie tegen de EVG, welke Zaterdag op de Champs Elysées te Parijs zou worden gehouden, verboden. Twee en twintig vooraanstaande Fransen, on der wie de gewezen premier Edouard Daladier, hadden deze betoging georga niseerd. De communistische partij wil de bijeenkomsten houden bij het graf in de onbekende soldaat onder de Are de Triomphe. tenlandse Zaken, Walter Bedell Smith ontving gisteren de Russische ambas sadeur, Zaroebin, die een audiëntie had aangevraagd. De beide heren heb ben gesproken over de procedure met het oog op de verwerkelijking van het plan. De inhoud van het voorstel is niet ter sprake gekomen. Het is de derde maal, dat hierover Amerikaans- Russich contact is. De eerste bespre king was die tussen Foster Dulles en Zaroebin, de tweede die te Berlijn tussen Molotov en Dulles. Bij rheumatiek, jicht, spit en spierpijn geeft de genezende warmte van SLOAN'S LINIMENTdirect verlichting Deze warmte dringt diep door. In ons gure klimaat moet U SLOAN'S LINIMENT altijd in huis hebben. Neofascistische en communistische afgevaardigden in de Italiaanse Ka mer zijn bijna handgemeen geraakt, toen premier Scelba een plan aan kondigde ter viering van de tiende verjaardag van de verovering van Rome door de geallieerden. De protes ten van de neofascisten stuitten op geschreeuw van de communisten en socialisten van de linkervleugel. De schreeuwers werden door suppoos ten gescheiden gehouden. Na tien mi nuten kon Scelba zijn rede beëindi gen. De Italiaanse regering Scelba, die een maand geleden werd gevormd, heeft gisteren met een kleine meer derheid het vertrouwen van de Kamer van Afgevaardigden gekregen. Een motie van vertrouwen werd aanvaard met 300 tegen 283 stemmen bij één onthouding. Veertien dagen geleden haalde het kabinet eveneens een kleine meerderheid in de Senaat. STAAT VAN BELEG IN HONGARIJE OPGEHEVEN Het Hongaarse kabinet heeft de staat van beleg opgeheven, die in 1948 (toen de communisten aan de macht kwamen) is ingesteld. De wet telijke toestand is thans geconsoli deerd, zo wordt gezegd. in de Bondsrepubliek gemeld, dat vijf zelfmoorden met hetzelfde middel wa ren gepleegd, waardoor het totaal der afgelopen weken op 33 is gebracht. Op de politie is al heftige critiek geoefend omdat zij niet voorkomen zou hebben, dat de publicatie van de misdaad in Worms tot dergelijke gevolgen zou lei den. Anderzijds wordt echter ook opge merkt, dat men de zelfmoordgolf niet als een afzonderlijk verschijnsel kan beschouwen en dat deze veeleer zou moeten worden gezien in samenhang met de, schrikbare toeneming van het 1 aantal moorden en misdaden, waarbij het moeilijk valt een motief voor de daad aan te wijzen. In beschouwingen in de Duitse pers wordt de gering schatting van het menselijk leven, die uit deze daden spreekt, verklaard als symptoom van de ontworteling van zovele jonge mensen als gevolg van hun ervaringen in de Oorlogsjaren. De Stuttgarter Zeitung schrijft: ..Het drakenzaaa uit de jaren tussen 1933 en 1945 schiet thans op. De verwoes- i ting van alle overgebleven begrippen j van orde en waarde, de systematisch geleerde en in praktijk gebrachte ge- j ringschatting van het menselijk leven, de door de oorlog veroorzaakte ver woesting van de materiële levensvoor waarden, dit alles heeft onder meer geleid tot de dingen, waarvan wij nu dagelijks uit de politieberichten kennis krijgen". De eis van dr Karl Arnold, de mi nister-president van Noordrijn-West- falen dat de grenscorrecties langs de grens met Nederland en België ongedaan dienen te worden gemaakt, heeft tot dusverre einig reacties uitgelokt. De grote Duitse bladen zijn vrijwel zonder commentaar aan de zaak voorbij gegaan, alleen de in de grensstreek verschijnende kranten hebben een zekere instemming doen blijken. Echter is Arnold ook critiek niet bespaard gebleven. Zo wijt het te Dusseldorp verschijnende blad Der Mittag de escapade van de minister op het terrein der buitenlanise poli tiek aan zijn verlangen, zich populair te maken. In dit verband wordt ge wezen op de omstandigheid, dat in Juni van dit jaar verkiezingen voor de Landdag, van Noordrijn-Westfalen worden gehouden. Een bende, bestaande uit ongeveer twintig man, waarvan een aantal in uniformen met militaire helmen op en zwaar bewapend, heeft in de nacht van Dinsdag op Woensdag drie huizen in de nieuwe buitenwijk van Bogor gerampokt. De bende roofde voor een kleine 15.000 rupiahs en vermoordde een Indonesische zakenman. Twee Chinezen werden mishandeld. Toen de politie, die inmindels door de buren was gewaarschuwd, met twee man in een motorzijspan naderde, nam de ben de de wijk in Zuidélijke richting, al schietende op de motorzijspan, doch niemand werd geraakt. Ruim een maand geleden is ook in deze wijk gerampokt, ondanks de aan wezigheid van een politiepost. (Advertentie, Ing. Med.; yAN DE z(jde van het Westduitse mi nisterie van Verkeer te Bonn is nog maals verklaard, dat de regering der Bondsrepubliek bereid is de besprekin gen met de Nederlandse regering over de Rijnvaart te hervatten. Deze bereid heid werd reeds uitgesproken in het antwoord, dat Bonn vorig jaar gegeven heeft op de Nederlandse Rijnvaartnota. Zij is onlangs nog eens opnieuw ter kennis van Den Haag gebracht door de ambassadeur aldaar. Nederland heeft tot dusverre noch op de Duitse antwoordnota, noch op de nieuwe stap van de Duitse ambassadeur in Den Haag geantwoord. Naar verluidt vinden thans in Den Haag op ambtelijk niveau besprekingen plaats, die erop gericht zijn een grondslag te vinden, waarop nieuwe onderhandelingen over het vraagstuk met kans op resultaat zouden kunen worden begonnen. Terwijl Nederland bij de onderhan delingen slechts wil uitgaan van een al gemene erkenning van de akte van Mannheim als basis voor een princi piële vrijheid der scheepvaart op de Rijn, blijft Duitsland nog op het stand punt staan, dat voor het deelnemen van de buitenlandse Rijnvloot aan het binnenlandse Duitse verkeer speciale vergunningen nodig zouden zijn. Bonn meent echter, dat bijzondere regelingen reeds nodig zouden zijn geworden daar de Nederlandse eisen zich niet tot het Rijnverkeer zouden beperken. Zij zou den ook het verkeer op de Duitse ka nalen omvatten waardoor de belangen van het gehele Duitse verkeerswezen in het geding zouden zijn. Dit maakt een grote conferentie over het gehele pro bleem noodzakelijk. Traditiegetrouw organiseert het de- partment of public information van het secretariaat der Verenigde Naties ook dit jaar weer een opstelwedstrijd. De opdracht luidt ditmaal het schrij ven van een opstel van ten hoogste 2500 woorden over één der volgende onderwerpen: a. De rol van ohderwijs en opvoe ding bij de bevordering van een beter internationaal begrip; b. Economische ontwikkeling en wereldvrede. De twee beste Nederlandse inzen dingen worden voorgelegd aan een in ternationale jury op het hoofdkwartier van de Verenigde Naties te New York die in totaal 7 eerste prijzen en 6 tot 10 tweede prijzen zal toekennen vóór 25 Juni 1954. De eerste prijzen be staan uit een verblijf van 4 weken op het hoofdkwartier der Verenigde Na ties te New York. De tweede prijzen uit een verblijf van twee weken op een regionaal bureau van de Verenig de Naties (Genève, Bangkok, Santiago). Deelneming staat open voor personen tussen 20 en 35 jaar, die lid zijn van een organisatie die actief samenwerkt met de Vereniging voor Internationale Rechtsorde (VIRO) of is aangesloten by een internationale particuliere or ganisatie, die samenwerkt met de Ver enigde Naties. De inzendingen moe ten vóór 1 Mei 1954 in het bezit zijn van de Nederlandse Inlichtingendienst voor de Verenigde Naties, Alexander- straat 2, 's-Gravenhage.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 7