Zeewering op Texel, inpoldering der Wadden-eilanden In kort bestek UXEER-AKKERTJES DE WONDERE WAERELT Ook dat nog Nederlandse bijdrage aan NAVO is redelijk de Nederlandse industrie voert geregeld orders uit Waarborg-instituut voor de Tuinbouw zal starten Japan herrijst Gulle Statenleden Luitenant fingeerde inbraak 12 Minister Staf doet al het mogelijke Prov. Staten voor de laatste maal bijeen Zeewering op Texel Beinig Uw ingewanden voorkom verstopping. eens per week 1 of 2 W aarborginstituut Subsidies Veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijk Nog zes alastrim patiënten Minister van Oorlog en Marine Vijf divisies tezamen in een legercorps INTERNATIONAAL j 1 ASPECT I Straaljagerongevallen NA VO-standaardisering doet Hembrug weinig In het hol van de leeuw DONDERDAG 11 MAART 1954 gTOND Dinsdag de Zaanstreek in het middelpunt van de belangstelling tijdens de vergadering van de Provinciale Staten voor Noord-Holland, gisteren was Jjet het overige deel van onze provincie, dat bij de verschillende agendapunten ter sprake kwam. Men kon niet aan de indruk ontkomen, dat de komende verkiezingen haar schaduw reeds vooruitwierpen, want verschillende voorstellen om reeds bestaande subsidies te verhogen of nieuwe subsidies toe te kennen werden met grote vlotheid ingediend. Tegen zes uur gisteravond kon de voorzitter dr J. E. Baron de Vos van Steenwijk de zitting van de Pro- vinciale Staten in de huidige formatie voor gesloten verklaren. In verband met het afscheid van de com- missaris van de Koningin, zullen de Statenleden nog éénmaal, nl. op 15 Juni in buitengewone zitting bijeenkomen. Tijdens de gisteren gehouden Statenvergadering werd bet voorstel om een bijdrage te verlenen in de kosten (Van een onzer redacteuren. van de verdediging van de kust aan de Noordoost punt van Texel met algemene stemmen aangenomen. Gedeputeerde De Vries wees er tijdens de debatten op, dat de afsluiting van het Eierlandse Gat, hoewel dit nog jaren zal duren, praeveleert maar dat hieraan vastzit het probleem van de inpoldering van de Wadden. Noord-Holland zal een Waarborginstituut voor de tuinbouw krijgen. Een instituut, dat credieten zal verstrekken aan daarvoor in aanmerking komende bedrijven en dat voorlopig zijn werkgebied beperkt zal zien blijven tot het bloemisterij-gebied Aals meer, de tuinbouwgebieden Langedijk, het Gooi en Kennemerland. Hoewel Kennemerland aanvanke lijk niet was genoemd, zwichtte het college van Ged. Staten voor de aandrang van verschillende Staten leden, zodat ook de in Kennemerland woonachtige tuinders een beroep op het Waarborginstituut zullen kunnen doen. pjET voorstel van Ged. Staten om aan de Stichting voor Geestelijke Volks gezondheid in Noord-Holland een rente loze lening van een ton te verstrekken, ontmoette bij de Statenleden geen be zwaar maar ontlokte wel enkele op en aanmerkingen. Zo drong de heer Sajet (PvdA) aan op een nauwer con tact tussen de Stichting en de leiding van de Provinciale ziekenhuizen. De heer Blaauboer (VVD) attendeerde op de moelijkheden, die er bestaan tussen de Stichting en bepaalde gemeente besturen, welke volgens hem waren ont staan, omdat de gemeentebesturen niet in het werk van de Stichting worden ge kend en dat hierdoor, dus uit een soort protest, niet wordt betaald aan de Stichting. Dr H. G. Scholten (PvdA) achtte zich geroepen deze kwestie tot de juiste proporties te brengen, omdat ieder gemeentebestuur verslagen van de Stichting ontvangt; verslagen, die volgens dr Scholten uitmunten door duidelijkheid en het karakter dragen van gedegen rapporten. Gedeputeerde Rustige lichtte nog toe, dat de Stichting een tekort heeft, om dat de uitkeringen van het Departe ment teleurstellend zijn gebleken, ter wijl bovendien de loonronde het bud get van de Stichting extra heeft ver zwaard. Ten einde tot juiste verhou dingen te komen, zegde de heer Rus tige toe, dat hij de op- en aanmerkin gen van de Statenleden ter kennis van de gemeentebesturen zou brengen. Het voorstel om een provinciale bij drage in de kosten van de verdediging Koning Feisal van Irak zal morgen met een lijnmachine van de KLM naar Karachi (Pakistan) r.izen. Het is niet bekend, wat de koning in Karachi gaat doen. De Canadese eerste mi nister, Saint Laurent, is gisteren- met zijn gevolg in Tokio aangekomen. Acht Oostenrijkse alpinisten zullen binnenkort uit Wenen naar de Hima- laja vertrekken om in Nepal drie toppen van 7000 meter te beklimmen. Britse mijnwerkers hebben een an ti-communistische candidaat (Jones) gekozen tot voorzitter van de Britse vakbond van mijnwerkers. Teneinde zijn looneisen kracht bij te zetten is het personeel van de Chileense koop vaardijvloot een algemene staking be gonnen. De General Motors Corpo ration heeft in New York bekend ge maakt, dat haar omzet in het afgelo pen jaar ruim tien milliard dollar heeft bedragen. Dit is de grootste om zet ooit door een particuliere maat schappij bereikt. De maatschappij ver kocht 3.760.000 personen- en vracht auto's. Het echtpaar G. P. Bootsma- yiig te Lemmer heeft dezer dagen zi)n zestig-jarig huwelijksfeest her dacht. De man is 83 en de vrouw 79 jaar. Er heeft zich in Schiedam een commissie gevormd om de mogelijk heid te onderzoeken in de koopmans beurs een museum voor de drankin dustrie onder te brengen. Deze beurs Js vorig jaar door Monumentenzorg gerestaureerd. Omdat de activiteit van de vloot door slecht weer werd belemmerd, is de productie van de Willem Barendsz" tot dusver ten ach ter gebleven bij die van het vorige seizoen. De Westduitse minister van Verkeer zal in Londen o.a. besprekingen voeren over het optreden van een toekomstige Duitse luchtvaartmaatschappij. De lyrische gezant in Parijs is naar Da- ma;cus teruggeroepen. Vertegenwoor digsters van Britse vrouwenorganisaties nebben bij de minister van Financiën aangedrongen dat de ambtenares sen dezelfde salarissen zullen ont vangen als haar manlijke collega's, toepassing van dit beginsel bij het overheidspersoneel en het onderwijs ou de Britse schatkist ruim 300 mil- i°en gulden gaan kosten.... Presi dent Rhee van Zuid-Korea heeft een kon|ring van de liberale PartiJ aange- (Advertentie. Ing. Med.) van de kust aan de Noordoostpunt van Texel tot een maximaal bedrag van f 1.600.000,deed zowel de heer Voorthuizen (VVD) als v. d. Vaart (PvdA) de opmerking maken, dat hier de Nationale gedachte zoek is geraakt, terwijl laatstgenoemde spreker zelfs zover ging door te beweren, dat het Rijk hier tekort is geschoten in zijn taak. Ged. De Vries gaf grif toe, dat het college van Ged. Staten eigen lijk ook niet tevreden is over de wijze, waarop het Rijk in deze zaken werkt. De heer De Vries was van mening, dat de kosten voor zee-wering zo stijgen, dat zij niet door de polderbesturen meer kun nen worden opgebracht en dat de verdediging van ons land legen de zee als een nationale zaak gezien zal moeten worden. In geen geval wilde de heer De Vries te lang wachten met het verlenen van fi nanciële hulp, omdat het dan wel eens te laat kon zijn, zoals 60 jaar geleden bij Callantsoog. Het voorstel van Ged. Staten werd dan ook z.h.st. aangenomen. J-JET voorstel inzake de stichting van een Provinciaal Waarborginstituut voor de tuinbouw, deed eerst de KVP- er Groen naar het spreekgestoelte toe komen, die het instituut direct al wil de laten starten voor de gehele pro vincie. Thans wordt Langedijk wel in de werkingssfeer opgenomen, maar daar heeft men veel meer behoefte aan een regerings-toeslag op de produc ten, aldus deze spreker, die het onjuist vond, dat voor de verstrekte credieten een half procent meer rente wordt ge vraagd, dan door de Boerenleenban ken wordt berekend. Met nadruk wees Gedeputeerde De Vries er tijdens uitvoerige gedach- tenwisseling op, dat het Instituut voor de gehele provincie geldt, maar dat de werkzaamheden voorlopig tot enkele districten beperkt blijven, zodat later tot uitbreiding met de overige tuin bouwgebieden van Noord-Holland kan worden overgegaan. Om de Statenleden tegemoet te ko men, wilde Ged. De Vries ook Kenne merland in de eerste werkingssfeer be trekken. Op aandringen van de heer Groen zegde Ged. De Vries toe, dat het college van Ged. Staten zich tot de Regering zal wenden met het ver zoek de extra-rente van een half pro cent, die bedoeld is als een vergoeding voor administratie-kosten, in te trek ken. Deze toezeggingen konden de drie aangekondigde voorstellen van de CPN- fractie niet van tafel houden. Het eer ste voorstel betrof de invoering tot de gehele provincie te doen plaats vinden, het tweede was om een uitspraak van de Staten uit te lokken, dat de Provin cie de halve procent extra rente voor haar rekening zou nemen en tenslotte vond men het noodzakelijk, dat op iedere aflossing van een verstrekt cre- diet de Provincie 10% extra zou aflos sen, zodat de betrokken tuinder dus in feite een bijdrage van de Provincie zou krijgen. De voorstellen kregen al leen de steun van de CPN-fractie. ^OALS reeds in de aanhef vermeld, verkeerden verschillende Staten leden gisteren in een echte Sint Nico- laasstemming, wanneer er subsidies ter sprake kwamen. De heer Hartog (CPN) wilde het personeel van de Provincie over 1953 een gratificatie geven van minimaal f 75.voor ge huwden en f 50.voor ongehuwden. „Niet doen" waarschuwde Ged. Bouw man „dat keurt Den Haag nooit goed". „Wel doen", hield de heer Hartog vol „Worm;rveer en Koog aan de Zaan hebben het ook gedaan en er was geen vuiltje aan de lucht". De Staten leden volgden het advies van Ged. Staten, zodat het voorstel van de CPN verworpen werd. De subsidie voor het Nederlands Centrum voor Onderwijs en Opvoe ding te Amsterdam moet men niet verhogen van f 2.000,tot f 3.000. maat tot f 4.000.zoals is aange vraagd, betoogde de heer Doek (PvdA). Ged. Bouwman blijkbaar aangestoken door de vrijgevigheid van de Statenleden nam dit voorstel onder grote vrolijkheid Over. Hetzelf de gebeurde na het krachtig pleidooi van de geheelonthouder Faber (PvdA) om de subsidie voor de Vereniging tot instandhouding van het Medisch Consultatiebureau voor Alcoholisme te Amsterdam te verhogen van f 4.000.— tot f 5.000.„Dat kost je een rondje" riepen enkele KVP-leden onder uitbundige vrolijkheid tot de heer Faber. De heer GortzakCPN) kreeg ech ter geen voet aan de grond toen hij voorstelde de subsidie voor de Neder landse Opera te verhogen van f 40.000.tot f 50.000.Zijn voorstel werd met grote meerderheid verwor pen. Ondanks het verzoek van de heren Volkers (CPN) en Blaauboer (VVD) om de bijdrage aan het comité tot huldiging van de nagedachtenis van dr ir C. Lely van f 1000.tot f 2000. te verhogen, handhaafden Ged. Staten hun aanvankelijk voorstel, dat z.h.s. werd aangenomen. OnragUg. gejaagd Mijflhmrdi nu wmblette» •terken en kalmeren Uw teouwea. De krijgsraad te velde-OOst te Arn hem heeft gisteren de luitenant J. I. A. B. uit Den Haag, die verleden jaar October een inbraak in zijn huis had gefingeerd om verzekeringspen ningen machtig te worden, gevonnist met een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden en een proef tijd van twee jaar. De auditeur-mili tair, luit.-kol. mr B. H. van Everdin- gen, die bij de eerste behandeling van deze zaak op 16 December vorig jaar twee maanden gevangenisstraf had ge- eist en ontslag uit militaire dienst, vroeg nu één maand met ontslag. De krijgsraad had op verzoek van de raadsman van beklaagde, majoor inr K. Bakker te Hilversum, een psychia trisch rapport over B. laten uitbrengen Hierin wordt beklaagde op het mo ment, dat hij de handeling pleegde, verminderd toerekeningsvatbaar ver klaard. De auditeur zei echter be vreesd te zijn voor recidive. De ver dediger, die de achtergrond van de zaak nog eens belichtte (beklaagde verkeerde in financiële moeilijkheden, ook al vanwege zijn huwelijk) vroeg echter B. niet te ontslaan uit de mili taire dienst, gezien ook zijn overigens goede staat vap dienst en zijn verzets werk in oorlogstijd. Na raadkamer kwam de krijgsraad daarop tot vermeld vonnis. De hoofdinspectie voor de Volksge zondheid deelt mede, dat het aantal gevallen van alastrim de laatste dagen niet gestegen is. Er zijn nog 6 patiën ten. Uit de observatie-afdeling, waar nog twee patiënten vertoefden, is er één ontslagen. Antl-rheumaticum zonder onaanyen* me of schadelijke nevenverschijnselen. Doeltreffend bij acute en chronische spier-, zenuw- en gewrichtsrheumatiek. spit, ischias, Iumbago. verkoudheden en pijnen. Geen gevaar van onpasse lijkheid. oorsuizen. duizeligheid. Kuurverpakking, inh. 48 tabletten. GW. 3.20 Verkrijgbaar bij apotheker.' en drogisten* (Advertentie, Ing. Med.) IN ROME stonden tot voor kort de café's en melksalons vol met klei ne Amerikaanse biljarts, maar nu zjjn ze alle ver dwenen. Het hoofd van de Romeinse politie heeft namelijk bevel gegeven, de populaire biljarts uit genoemde openbare ge legenheden te verwijde ren, nadat het bij hem klachten heeft geregend van huisvaders en direc teuren van middelbare scholen, die jammerend uitriepen, dat tal van kinderen de school ver zuimden om te kunnen gaan biljarten met geld, dat zij dikwijls thuis hadden weggenomen. De Amerikaanse apparaten mogen voortaan alleen op kermissen worden ge plaatst. £EN DER KOEIEN van de landbouwer M. Schouten te Andel in Noord-Brabant heeft een dood monsterkalf ter we reld gebracht, dat op een visotter geleek. Het dier had zwemvliezen tussen de tenen, zeer korte poten en een spitse kop, terwijl de staart te hoog, dwz. op de rug was ingeplant. Wel een grillige speling der natuur. -TOEN MIJNHEER Reed te Lindfield in het Engelse graafschap Sus- sex de kooi van zijn lie velingskanarie aan het reinigen was, vloog het ondeugende diertje plot seling weg. helemaal door het geopende ven ster en al. Maar toen mijnheer Reed drie da gen later alle hoop had opgegeven en droevig met zijn auto over een landweg reed, mijlen ver van zijn woning, vloog plotseling de kanarie de cabine binnen en mijn heer Reed hoefde toen alleen maar heel vlug 't raampje dicht te draaien. Kleine wereld, weet u nog? TE TRAILTROW in 1 Dumfriesshire, ook al in Engeland, is men heel wat gewend. Daarom blijven de schoolkinde ren daar dan ook heel kalm zitten, wanneer de zwarte kip Cluckie hun klas komt binnenschar- relen en daar rustig, maar wel met een triom fantelijke blik in de kraaloogjes een groot ei legt, gewoon tussen de schoolbanken. En dat doet die Cluckie iedere dag. Behalve Zondags, want dan is de school deur op slot. JAE BRITTEN hebben een duikboot te water gelaten, de „Explorer", waaraan alles geheim is, behalve de zaken, die wij u nu gaan verklappen. De duikboot heeft geen commandotoren en vaart op waterstof-superoxyde, het bleekmiddel, waar van de blondjes dikwijls zo blond zijn geworden en dat de chemische schuilnaam H2 02 draagt. Door dit bleekmiddel be reikt deze nieuwste En gelse onderzeeboot een grotere snelheid dan de Amerikaanse door atoom kracht voortgedreven Nautilusf'. Deze laatste haalt twintig knopen, maar de „Explorer" bijna dertig. TE BOSTON in de Ame rikaanse staat Massa- chusetts zijn deze week zes vrouwen, die in 1692 zo'n kleine drie eeu wen geleden als hek sen zijn verbrand, weer officieel in ere hersteld. De Amerikanen pogen op deze wijze waar schijnlijk hun schuldge voel weg te wissen. Zij zijn immers opnieuw met een heksenjacht be gonnen. Enkele dagen geleden is te Sullivan in de Amerikaanse staat Indiana Will H. Hays overleden, de „tsaar van de film keuring". Hays, die 74 jaar oud werd, heeft in Hollywood drie en twintig jaar lang voor de zedelijkheid van de films gewaakt en ving door dat baantje een salaris van 150.000 dollar per jaar. Eerst was hij directeur-generaal van de Ame rikaanse P.T.T., maar uit roeping hij was een presbyteriaan, die rookte noch dronk) werd hij filmcensor in Hollywood voor een salaris van 100.000 dollar. De filmmagnaten waren echter zo enthousiast over de man, die hun vertelde, wat zij moesten laten, dat zij hem na een paar jaar 150.000 dollar gingen betalen. Het woord van Hays was lange jaren wet in de Verenigde Staten. Hij verbood de te lang aangehouden filmkus, het dragen van ondergoed op het witte doek en van té uitdagende decolleté's, hij verbood amoureuze taferelen, die voor het ver haal van de film niet direct noodzakelijk waren, hij verbood, dat er gespot werd met geestelijken en met religies, en hij verbood nog veel en veel meer. Ook kreeg hij het voor elkaar, dat de filmmaatschappijen het recht kregen, zonder meer iedere acteur of actrice te ontslaan, die in een schandaaltje betrokken was. De laatste jaren begon de macht van Hays echter te tanen. Meer en meer heeft de mening terrein gewonnen, dat zijn fatsoenscode een der belangrijkste oor zaken is van de waardevervalsingen en de huichelachtige voorstelling van zaken in de meeste Amerikaanse filmverhalen. Verschillende filmmaatschappijen heb ben het reeds gewaagd zijn destijds door Hollywood vrijwillig aanvaarde fïlm- contröle te doorbreken. (Advertentie, Ing. Med.) RLIJKENS de memorie van antwoord van de minister van Oorlog en Ma rine aan de Eerste Kamer zegt ir Staf naar aanleiding van het gestelde, dat vele leden geneigd zijn conclusie te trekken, dat de defensielasten die op ons volk drukken verhoudingsgewijze gezien, niet aan de hoge kant zijn, dat de regering meent, dat onze bijdrage redelijk is en in een juiste verhouding staat tot hetgeen door andere landen wordt gedaan. De minister is het er verder mee eens, dat de bewapening en uitrusting van vijf divisies zoveel mogelijk up to date moeten blijven, maar aan de an dere kant behoeft niet te worden ver wacht, dat de bewapening zo snel ver oudert, als soms wel wordt veronder steld. De in uitzicht genomen vijf Ne derlandse divisies zullen worden sa mengevoegd in een legercorps. Tege lijk met de opbouw van de divisies worden ook de daarbij behorende le gercorpsen tot stand gébracht. Het ligt niet in de bedoeling een vierde en vijfde divisie in een nieuw zelfstandig legercorps op te nemen. Minister Staf verzekert, dat de vormin - van de vijf divisies geen inkrimping van de voor de zeemacht beschikbare gelden zal meebrengen. Over het feit, dat er de laatste tijd veel gesproken wordt over de nieuwe Amerikaanse buitenlandse en defensie politiek, waarbij de centralisatie van de strategische reserves in de bedoe ling zou liggen, deelde de minister me de, dat het hem is gebleken, dat van deze nieuwe denkbeelden niet een zo- QP 28 April 1952 werd in San Fran- cisco het vredesverdrag van de ge allieerden met Japan ondertekend. Op de samenstelling van dit verdrag werd, zoals men zich zal herinneren in ons land nog al flink critiek geoefend, om dat Nederland, dat zo'n belangrijk aandeel had in de strijd in het Oosten, zo bitter weinig van zijn verlangens in dit verdrag verwerkelijkt zag. Hoe het ook zij, Japan kwam daarmede weer in het genot van zijn souvereine rechten. De Japanners, die het langst de strijd hadden doorgezet en eerst capituleerden, op 10 Augustus 1945, toen de steden Hiroshima en Nagasaki door atoombommen waren verwoest en Russische troepen het door de Jap pen bezette Mandsjoerije waren binnen getrokken (net nog twee dagen voor die dag van de overgavewaren daarmede hun broeders in de strijd, de Duitsers, een flink stuk op voor. Im mers het in tweeën gesplitste Duits land kende en kent ook nu nog geen vredesverdrag. De Oostzone kon met toestemming van Moskou wel weer enige diplomatieke contacten leggen, zij het alleen in het Sovjetblok en anderzijds verkreeg de Bondsrepubliek v„n de Westelijke geallieerden zekere rechten in die zin. Maar de Conventies van Bonn zijn nog steeds niet van kracht en de Westduitsers hebben hun souvereine rechten nog niet. De remmingen, die daardoor de ont wikkeling van West-Duitsland in ver schillende opzichten zijn opgelegd, kent Tokio al lang niet meer, waar door de Japanse regering met meer kracht en autoriteit in het internatio nale verkeer kan optreden. Hetgeen ook gebeurt. Het diplomatieke verkeer is hersteld. Ditzelfde kan worden ge zegd van het handelsverkeer, dat weer een dermate belangrijke intensiteit heeft verkregen, dat men met Japan op de wereldmarkt weer in hoge mate rekening heeft te houden. Opnieuw werd deze week de bij zondere aandacht op Japan gevestigd. Tokio en Washington hebben op 8 Maart een wederzijds verdrag van mi litaire bijstand gesloten. Japan zal bij de opbouw van zijn strijdkrachten om vangrijke steun in gelden en materieel van de Verenigde Staten ontvangen. V- Dientengevolge zal het leger aan man kracht worden opgevoerd tot een sterkte van 160.000 man. Ook voor de opbouw vgn de vloot en de luchtmacht komen eenheden van over de Stille Oceaan naar Japan. \]OG enkele belemmeringen zullen, alvorens dit een feit wordt, door de regering-Yoshida uit de weg moeten worden geruimd. Het parlement in To kio zal nog enkele wetsontwerpen moeten goedkeuren, w.o. die, welke in het land weer de dienstplicht mogelijk zal maken. Immers na de capitulatie werd ook aan het Japanse soldatendom een eind gemaakt. Het land verloor het recht op een Weermacht en vele binnenlandse meningen bleven daarna sterk tegen mogelijke herbewapening gekeerd. Het werd een probleem, waarover evenals in de Bondsrepu bliek felle strijd werd en nog wordt gevoerd. Ook hier zijn het de socia listen, die sterk tegen herbewapening zijn gekant. Zij vinden daarbij de communisten aan hun zijde, maar zij hebben de laatste tijd een groot deel van hun aanhang verloren. Hun in vloed in de vakbonden van de indus triële arbeiders zijn zij bijna kwijt, zij zoeken hun voornaamste front onder de landarbeiders. Zoals de zaken nu staan, is het vrijwel zeker, dat de regering-Yoshida de resterende belem meringen voor krachtige herbewape ning uit de weg zal weten te ruimen. De opbouw van een strijdmacht is dan alleen nog afhankelijk van de mate- rieelvoorziening. Vele Japanners be zitten nog hun oefening als militair en behoeven louter een omscholing op de moderne praktijk. Deze nieuwe Japanse strijdmacht zal zeker binnen afzienbare tijd het sterk ste niet-communistische militaire appa raat van het Verre Oosten worden. Garanties tegen mogelijk eigenmachtig optreden bestaan er tot nu toe in veel mindere mate dan aangaande het a.s. Duitse leger, dat immers niet zal kun nen opereren buiten het Europese Le ger om. Bepaalde garanties liggen na tuurlijk verankerd in het pact met de Ver. Staten. Mogelijk, dat de toekomst ons nog een uitgebreider militair de fensiepact in het Oosten zal brengen. In elk geval de wereld aan de Oost zijde van het Aziatisch werelddeel heeft thans een gezicht, waaraan men zeker niet heeft gedacht, toen op 2 September 1945 in de baai van Tokio op het slagschip „Missouri" de akte van overgave werd getekend. De com munistische expansie in Azië heeft daartoe veel bijgedragen. En hoe zal het zijn als wij wéér een stap van negen jaren hebben gemaakt? danige invloed op de positie van Ne derland uitgaat, dat een wijziging van de defensiepolitiek ten aanzien van Nederland momenteel in het voorne men zou liggen. Indien niet-conventio- nele wapenen ook bij de legereenhe den in gebruik zullen komen, is het waarschijnlijk, dat hierdoor het tac tisch gebruik dier eenheden wordt be ïnvloed. Gedacht wordt aan het vor men van beweeglijke, sterk gemecha niseerde divisies. Ook in NAVO-ver- band wordt aan dit probleem gewerkt. Naar de mening van de minister ver dient het geen aanbeveling de huidige Nederlandse inspanning te richten op drie beweeglijke sterk gemechaniseer de divisies. Ir Staf meent verder, dat de Natio nale Reserve een taak heeft te vervul len bij de territoriale verdediging. Zij zal daarbij zoveel mogelijk zodanig worden ingezet, dat de vrijwilligers nabij hun woonplaats zullen kunnen optreden. In de opbouwplannen van de territoriale verdediging is in een groot aantal afdelingen luchtafweergeschut voorzien. De minister betreurde het, dat tot dusver nog niet kon worden voorzien in de behoefte aan „all-wea- ther-fighters". Op dit ogenblik is niet een geschikt vliegtuig voorhanden, dat bij de Nederlandse luchtmacht kan worden gebruikt. £)E MINISTER van Oorlog en Marine is, aldus zijn memorie van ant woord aan de Eerste Kamer, met zeer vele leden vol zorg over de ongevallen met militaire vliegtuigen. Hij doet al het mogelijke om zodanige voorzienin gen te treffen, dat het aantal ongeval len tot het uiterste wordt beperkt. De betrokken militaire autoriteiten schen ken hieraan ook alle aandacht en door het geven van de juiste voorschriften, het houden van controle en het bestu deren van de veiligheidsvoorschriften in andere landen, wordt alles gedaan wat mogelijk is om ongelukken te voorkomen. Een hogere graad van veiligheid kan ook worden bereikt door te trachten steeds weer lering te trekken uit ge beurde ongevallen. Daartoe werd on langs de raad voor advies inzake on gevallen bij de Koninklijke Lucht macht ingesteld. In deze raad, waarin enkele oudere zeer ervaren vliegers zijn opgenomen, wordt aan de ongeval len aandacht geschonken en naar aan leiding van de bevindingen van het onderzoek zullen de minister en de chef Luchtmacht door de raad van ad vies worden gediend omtrent nog ver der te nemen veiligheidsmaatregelen. De relatieve vermindering van het aantal ongevallen in de laatste tijd is te danken aan de toenemende erva ring van de jonge vliegers op de straal jagers en ook van het grondpersoneel. JJIT DE MEMORIE van antwoord van de minister van Oorlog en Marine aan de Eerste Kamer blijkt, dat ook op het gebied van radar en in de elec- tronische sector geregeld orders aan de Nederlandse industrie worden ver strekt. Bij de radar dragen deze orders het karakter van een ontwikkelings- opdracht, aangezien geen aan de mi litaire eisen voldoend gereed product werd aangeboden. Verschillende ande re orders dragen eenzelfde karakter. Met de Nederlandse vliegtuigindustrie zal een contract worden afgesloten voor de bouw van 20 lestoestellen, type S-14 en voor 156 dagjagers, type Haw- ker Hunter. De voorbereidingen voor deze bouw, welke zeer geruime tijd vragen, zijn reeds begonnen, terwijl de voorbereidingen tevens betrekking hebben op een Amerikaanse off-shore opdracht en een order van de Belgi sche luchtmacht tot de bouw van het zelfde type jachtvliegtuig. De productie bij Van Doorne's Auto mobielfabrieken N.V. van artillerie- trekkers en terreinvoertuigen van 3 ton, is in volle gang en voldoet vol komen aan de verwachting. Bij de ontwikkeling van het type 3/4-ton is enige tegenslag ondervonden, welke binnenkort naar verwachting overwonnen zal zijn. Voor de serie productie zijn reeds voorbereidingen getroffen. Aan bedoelde industrie is een aanvullende order van een groot aantal 3-tons voertuigen voor alge meen gebruik verstrekt. [)E STANDAARDISERING door de NAVO van geweermunitie de ge noemde twee geweertypen, het AMT 44 en het nieuwe Belgische FN-geweer, zijn nog niet gestandaardiseerd heeft voor de munitiefabricage van de Artillerie-Inrichtingen geen bijzondere betekenis. Het Nederlandse legerkorps is en wordt ook bij uitbreiding uitge rust met het Garand-geweer, waar voor de munitie (30) bij de Artillerie- Inrichtingen wordt vervaardigd. De nieuwe patroon AMT 65 kan door de Artillerie-Inrichtingen zonder bezwaar in de gewenste uitvoeringsvormen worden vervaardigd. Ook buitenlandse aanvragen kunnen worden verwacht. Indien opdrachten worden verkregen, kunnen deze met inachtneming van de productie-capaci teit worden uitgevoerd. De financiële uitkomsten van de Artillerie-Inrichtin gen zijn bevredigend. Het gebouw aan de Noordsingel te Rotterdam, waarin het kantongerecht en de arrondissements-rechtbank zijn gevestigd en waarachter zich de gevan genis bevindt, ondergaat intern ver schillende wijzigingen. Daarom zijn er gedurende enige maanden reeds werk lieden aan het werk. Eén hunner, een 18-jarige electricien, nam van het dak lood weg en dit was de oorzaak, dat hij gisteren verantwoording moest afleg gen aan de politierechter, die eveneens zitting houdt in genoemd gebouw. De diefstal was als het ware in het hol van de leeuw gepleegd of zoals de politierechter zei „met de gevangenis naast de deur". Verder sprak hij van „ezel" en „eigen eis tot een geldboete van f 25 of tien dagen. „En denk er aan" zo besloot de politierechter, „van je eigen zakgeld betalen". De Britse electriciens, die gedurende drie maanden een „guerillastakingsactie" hebben doorgevoerd, hebben deze actie beëindigd. Hun is een loonsverhoging toegezegd.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 9