Stad en omgeving Zwaardvissen hebben al flinke voorsprong op Bruinvissen „Van rotswand tot microfilm" in Juni in Den Helder Predikbeurten Meditatie over terras, handwerk en machine Afscheid van Nieuwediep Vereniging van huisvrouwen exposeerde handwerken Werk van scholieren wordt geëxposeerd JIMMY EN DE BENDE VAN BOLLETJE BINK Tentoonstelling van postzegels IN HET KORT Tentoonstelling „Het lezen Expositie in aula ULO Pasteurstraat? Nutteloos uur in de lentezon Journalistiek journaal I „Moderne schilderkunst" van 12 tot 21 Juni Tussen Haaks en Ruitje Penningen-automaten Openbare verkoping van huizen Mijnenveegoefeningen van Kanaalcommando Wethouder Landman voorzitter dagelijks bestuur Notities uit Nieuwediep Fraaie werkstukken in bovenzaal „Postbrug" Mevrouw C. Grutters-Vahle (links op de foto) heeft zich gedurende zes en twintig jaren m de kring Den Helder bijzonder verdienstelijk gemaakt m de strijd tegen de tbc. Van de week heeft zij haar admi- nistratieve en laboratorium-werk neergelegd in Den Helder en om. geving. Alleen in Alkmaar blijft zij nog werkzaam. Mevrouw Grutters vond het zo moeilijk afscheid te nemen, dat zij haar patiënten niets heeft durven zeggen. Zij heeft haar werk in Den Helder overgedragen aan zuster J. C.van Mechelen. De jaarlijkse tentoonstelling van Hel- derse Volskuniversiteit en Noorder kunstkring, welke in samenwerking met het Amsterdams Stulelijk Mu seum wordt georganiseerd, wordt van 12 tot 21 Juni in het raadhuis gehou den. Het is een expositie van moderne schilderkunst. Hr Ms „Volkerak" is gisteren van het Bassin in de Buitenhaven terug gekeerd. De Deense palingkotter „Karvan' arriveerde in de haven, en ook de Duit se kustvaarder „Elli", op weg naar Hamburg, liep het Nieuwediep binnen. Het is morgen hoog water om 1.25 en 14.00 uur, en laag water om 7.40 en 20.25 uur. De temperatuur van het zee water was 3,0 graden Celsius. Op drie plaatsen in de stad bevin den zich thans automaten, door middel waarvan men zich kan voorzien van penningen voor muntmeters. Deze auto maten zijn aangebracht bij het kan toor van de Water- en Lichtbedrijven aan de Fabrieksgracht, bij de gemeen telijke toonzaal in de Koningstraat en bij het kantoor van de Gemeente ontvanger aan de Kerkgracht. Door de postzegelvereniging „Helder1 wordt op Zaterdagmiddag 13 Maart van drie tot vijf uur in de bovenzaal van café „Postbrug" een onderlinge post zegeltentoonstelling gehouden. De bes te inzendingen zullen worden geëxpo seerd op de grote regionale tentoon stelling, die binnenkort onder auspi ciën van een aantal postzegelvereni gingen in Noord-Holland zal worden gehouden Notaris J. P. Loots heeft dezer dagen in jFormosa" de volgende percelen publiek verkocht: Het winkelhuis en erf aan de Zuid- Straat 35 groot 1 are 13 centiaren, aan C. Taylor q.q. voor f 3575. Het winkelhuis met garage aan de Zuidstraat 36, groot 1 are 76 centiaren, aan A. v. d. Wal voor f 6650. Het huis en erf aan de Emmastraat 3, groot 74 centiaren, aan P. Kossen voor f 2260. Het huis en erf aan de Crocusstraat 65, groot 1 are 22 centiaren, aan N. P. J. Gomes voor f 3840. Het huis en erf aan de Jan in 't Veltstraat 132, groot 88 centiaren, aan C. Roomeijer q.q. voor f 1186. Het huis en erf aan de Vlaming straat 43, groot 60 centiaren, aan C. J. Bosch q.q. voor f 1450.—. Het huis en erf aan de le Govers- dwarsstraat 19, groot 42 centiaren en het huis en erf aan de le Goversdw.- straat 21, groot 43 centiaren, aan C. J. Bosch q.q. voor f 2100. Het winkelhuis en erf aan de Spoor straat 64f groot 2 aren 25 centiaren, aan J. Pronk q.q. voor f 17.600. Het huis en erf aan de Singel 33, groot 1 are 70 centiaren, aan P. v. d. Vrede voor f 8550. Het huis en erf aan het Ankerpark 31, groot 1 are 54 centiaren, aan A. C. Koning q.q. voor f 6250. In het zuidelijke deel van de Noordzee nabij Harwich zullen vloot- eenheden van bij het Kanaalcommando van de NAVO aangesloten landen van 15 tot 27 Maart mijnenveegoefeningen houden onder leiding van admiraal Sir Geoffrey Oliver Kob, DSO, van de Bntse Marine, bevelhebber Nore (Britse Oostkust), welk gebied een onderdeel vormt van het Kanaalcom- hiando. Admiraal Oliver heeft zijn hoofdkwartier te Chatham. Van Nederlandse zijde nemen aan deze oefeningen deel Hr. Ms. mijnen vegers Marsdiep. Volkerak, Texei- stroom, Vliestroom, Westerschelde en Hollands Diep. Voorts neemt de Bel gische zeemacht deel met vijf mijnen vegers, terwijl de Britse Marine deel neemt met zeventien mijnenvegers. De mijnenvegers van de deelnemen de landen zullen gezamenlijke opera ties onder oorlogsomstandigheden be oefenen. Tijdens het vegen zullen Jachtvliegtuigen yan squadrons van de Britse Marinereserve en snelvaren de patrouillevaartuigen van de Britse kustverdediging de mijnenvegers aan vallen, die worden verdedigd door snelvarende patrouillevaartuigen en door vliegtuigen van het Fighter Com- mand en het Coastal Command van de Boyal Air Force. Gedurende de oefening zullen de deelnemende schepen te Harwich zijn fiestationneerd. rr Met medewerking van een achttal solisten geeft het amusementsorkest - er leiding van de heer L. F. van Jr. vanavond in Casino een con cert voor het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. j I,n., het radioprogramma „Vliegen- nn schijven", vanavond van 19.30 tot eu-45 uur over Hilversum II (298 me- j. worden gramofoonplaten gedraaid 1 j werden gevraagd door personeels- DennHeUn de Koninkl'Jke Marine te n-TT.programma van Ticoli ver til,, ,tot en met Maandagavond „De Jgeiafgod", en dat van de Witte bios- °P „Het Manderson-mysterie". De jaarlijkse trainings-tweekamp tussen de Zwaardvissen en de Bruin vissen is weer begonnen. De jonkers wonnen deze ontmoeting nu zes maal, en wij geloven, dat zij ook in de zevende dualmeet zullen zege vieren. Op het trainingsuur van de Bruinvissen werd deze week met de afwerking van het programma begonnen. Reeds in het eerste nummer, de zes tig meter rugslag, namen de Adel borsten een kleine voorsprong. De Haan legde in 43.2 sec. beslag op de eerste plaats. Slechts Gerard Zoon ge lukte het, voor de Bruinvissen een extra puntje te veroveren. Hij eindig de in 50.2 sec. als derde. Op het traininsguur van de Zwaard vissen werd de strijd voortgezet met de 100 meter borstcrawl, waarop de Zwaardvis-man Ziek uitblonk door zijn baantjes in 1 min. 5 sec. af te leg gen. Hij had geen concurrentie: noch tans viel de tijd van Ab Scholte (1 min. 16.6 sec.) niet tegen. Overigens leverde dit nummer de Zwaardvissen een flinke voorsprong op. Op de 100 meter schoolslag werden van beide zijden goede tijden gemaakt. Vier van de zes zwemmers bleven be neden de 1 min. 30 sec. Adelborst Bak ker was de snelste man met zijn 1 min. 26 sec. Hij werd gevolgd door jonker Brouwer, die 1 min. 26,5 sec. liet noteren, en door de Bruinvissen Van Strjjen en Jansen met respectie velijk 1 min. 27.4 en 1 min. 28.4 sec. lieten schrijven. Momenteel is de stand 4221 in het voordeel van de Zwaardvis. Voor vol gende week staan op het programma: Maandagavond: 3 x 40 meter wissel slag estafette; Woensdagavond 3 x 40 meter persoonlijke wisselslag en een waterpolowedstrijd tussen de reserve zeventallen van beide verenigingen. 10. Jackie had inderdaad dat grap je met die vogelverschrikker uitge haald. Hij had Miebet eens flink aan bet schrikken willen maken, maar hij had er eigenlijk niet op gerekend, dat zijn vader zich met het geval zou be moeien. Nu dat gebeurd was, zat Jackie wel een beetje in angst. Eerst had hij zich ergens achter in de tuin verborgen, maar toen hij zijn vader zo boos had horen roepen, dat hij op een flink pak op zijn broek kon rekenen, was Jackie de tuin uitgelo pen, zonder goed te weten, wat hij nu moest doen. 't Was tamelijk d inker en hij besefte zelf wel, dat hij eigenlijk in zijn bed behoorde te liggen. Maar hij liep nu eenmaal buiten en wist dat hij, wanneer hij het huis zou binnen gaan, op een stevig pak slaag getrac- teerd zou worden. En daar voelde hij nu ook zo heel veel niet voor. Jackie Jackie liep een eindje de weg af en kwam zodoende bij het kruispunt. Het was vrij goed weer, hoewel de hemel bewolkt was. Er dreven langzaam heel grote wolken voorbij, waarachter de maan telkens schuil ging. Doelloos slenterde Jackie verder. „Ik moest toch eigenlijk maar naar huis terug gaan", dacht hij. Maar op hetzelfde bgenblik bleef hij stil staan, 't Was net alsof hij stemmen hoorde en ook voet stappen. Jackie wist eigenlijk zelf niet, waarom hij het deed, maar hij liep naar de berm van de weg en verborg zich tussen het struikgewas ff HET LIGT IN DE BEDOELING, tussen 14 en 19 Juni in Den Helder de jubileumtentoonstelling van het „Nederlands Centrum voor Onder wijs en Opvoeding" te houden. Deze expositie werd verleden jaar te Amsterdam ingericht ter gelegenheid van het vijf en zeventig-jarig be staan van dit Centrum, het voormalig Nederlands Schoolmuseum, dat in 1877 werd gesticht. Met die tentoonstelling, zij het iets kleiner van opzet, wordt een tournee gemaakt. (Advertentie, Ing. Med.) Voor een aantal genodigden heeft de directeur van het Nederlands Centrum voor Onderwijs en Opvoeding, de heer W. J. Veer, gistermiddag ten raadhuize uiteengezet, wat instelling en tentoon stelling beogen. De naam Nederlands Schoolmuseum werd veranderd,, omdat men een levend centrum wil zijn, een modern paedagogisch documentatie- instituut. Het geeft op zeer brede ba sis voorlichting en organiseert oriën terende besprekingen en exposities. In het algemeen is het Centrum op deze wijze dienstbaar aan hen, die zich be zig houden met onderwijs en opvoe ding. De jubileumexpositie nam te Am sterdam een ruimte van tweehonderd vijftig vierkante meter in beslag. Twee bekende kunstenaars werkten mee aan de totstandkoming en het geheel, be staande uit foto's, knipsels, schilde rijen, kaarten en dergelijke, moet wel bijzonder interessant zijn geweest. Uit de inleiding van de heer Veer verna men wij, wat in Juni alzo te zien zal zijn. Daar is bijvoorbeeld de geschie denis van de letter, zonder welke het lezen uiteraard ondenkbaar is. Via het beeldende schrift, het teken-schrift, combinaties van tekens en het klank- alphabet belandt men bij het ons zo vertrouwde schrift. Verder is er mate riaal over de boekdrukkunst, de huidi ge typografie en over de microfilm. Is men het gebied „lezen" dóór, dan wordt de aandacht gevraagd voor het leren lezen, de opvattingen daarover en de methoden voor het voortgezet onderwijs. Uiteraard is er voorts lite rair werk, terwijl daarnaast boeken te bewonderen zijn, die qua inhoud en typografie aan de top staan. Deze tentoonstelling: „Het lezen Van rotswand tot microfilm" is vooral bestemd voor onderwijzend personeel (en allen die door beroep of belang stelling met het lezen in aanraking ko menen tevens voor alle klassen van de kweekschool en voor de hoogste klassen van het middelbaar onderwijs. Voor de plaatselijke tentoonstellings commissie is een dagelijks bestuur in voorbereiding, waarin reeds zitting hebben de heren J. J. Landman (voor zitter) en L. J. Daalder (secretaris). Deze commissie wordt gecompleteerd met een afgevaardigde uit het open baar uit het Prot.-Christelijk en uit het R.K. onderwijs. Als de aula van de ULO-school aan de Pasteurstraat groot genoeg is, wil men de tentoonstelling van 100 a 125 m2 daar inrichten. Zondag 14 Maart DEN HELDER: Ned. Herv. gem., Nieuwe kerk Weststraat, 10.30 uur ds Rasch; Palmstraat 10 uur ds Borghardt, 19 uur vicaris Grimm; Huisduinen 10 uur ds Van Royen. Geref. kerk, Bethelkerk, 9 uur ds Hamming, 10.45 uur ds Hamming, 17 uur ds Hartkamp; Rehobothkerk 10 uur ds Hartkamp, 17 uur ds Hamming. Chr. Geref. kerk, Steengracht, 10 en 17 uur ds 1. van da Knijff. Geref. gem., Janzendwars- straat, 10 en 16 uur leesdienst; Woens- dagd s Van Gilst. Oud-Geref. kerk, Hoogstraat, leesdienst: Donderdag 19.30 uur ds Wakker (bidstond voor het gewas). Geref. kerk, Weststraat, 8.30 en 17 uur prof. dr II. J. Jager (bed. H.A.). Evang. Luth. kerk, Wezen straat, 10.30 uur dr J. A. Stellwag. Vrij Evang. gem., Hoogstraat, 10.15 en. 17 uur evang. Alink; 12 uur kinder- kerk. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der laatste dagen, West straat, 10.30 en 17 uur dienst. Vrije Christengemeenschap, Spoorstraat, 10 dag ds Van Gilst. Oud-Geref. kerk, Middenweg, 10 uur heilige mis, 10 uur kinderkerk Van Galenstraat, 19 uur lijdenmeditatie. Doopsgez. gem., Kerkracht, 10.30 uur ds F. H. Pasma. Baptisten gem., Spoorstraat, 12 uur Zondagsschool, 16 uur ds Ph. Linde man. Evangelisatie Vijzelstraat 10 en 19.30 uur zuster G. Zijp, 12 en 14.30 uur Zondagsschool. Leger des Heils, Spoorgracht, 10 uur heiligingssamen komst, 19 uur openluchtsamenkomst (Spoorstraat), 20 uur heilsbijeenkomst. JULIANADORP: Geref. kerk 9.30 uur ds Swen, 14.15 uur ds Swen. TERWIJL WIJ DIT SCHRIJVEN zien wij in gedachten een schone jongedame, zittend achter een Knittax- breimachine op het terras van Piet Quast aan het havenhoofd. Het meiske wrocht een grote groene recht hoek met in het midden het embleem van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen. Dat is een heel werk, want je moet precies weten waar de groene steken ophouden en de witte beginnen. Anders wordt het embleem een warboel. Wie gisteren niets kwaads vermoedend de bovenzaal van café „Post brug" betrad, kon een ogenblik veronderstellen dat daar een bazar oftewel fancy-fair werd gehouden. Een aanlokkelijke collectie hand werken was uitgestald, er stond een sjoelbak en men kon zijn ogen uit- kijken naar een tafel vol begerenswaardige prijzen. Wat was er aan de hand? De dames Veen, Goos en Van der Graaf hielpen ons spoedig uit de droom. De Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Den Helder, hield haar jaarlijkse handwerktentoonstelling. Géén bazar, want de inzend sters bleven eigenaressen. We krijgen in de gaten, dat dit stulfle een even grote warboel dreigt te worden. Natuurlijk komt dat door de lente, die ons zo plotseling heeft overvallen. Je fietst net je winterjas aan en een dikke das om naar de haven en ziet daar zomaar wat rie ten stoeltjes nodigend staan op dat terras. Hoe is het mo gelijk, dat de barre winter van 1954 ons het bestaan van dat genoeglijke, zonnige zitje heeft doen vergeten. Maar wat snel past een mens zich toch weer aan! Schrijvers van detective-romans kunnen het zo aardig zeggen: het uittrek ken van zijn jas en het ont doen van zijn wollen das was het werk van een ogenblik. Wij hebben dat gistermorgen gedaan en dat staat nu ge wichtig in de krant. Zelden werd een nuttelozer bezig heid in deze doorgaans wel bestede kolommen bescïire- ven.Wij houden er trouwens niet van, met onze eigen er varingen zwart op wit te koop te lopen. Maar wat nutteloos? Is het zitten op een terras in de eerste lentezon minder nut tig dan het in diep gepeins gebukt gaan onder redactio nele zorgen? Wy zyn wel slachtoffer géworden van deze jachtige (soms trots omschre ven als „dynamische") tijd, dat men niet rustig in de zon op een terras kan zitten, zon der zich een dagdief te voe len. Welaan, dachten wij, vanavond als de duisternis weer gekomen is, kunnen wij onze schade dubbel en dwars inhalen. Het is inmiddels zo ver. Wij zitten weer achter de schrijfmachine onder een gloeilamp van tweehonderd Watt en voelen ons uitermate nuttig bij het neerschrijven van onze nog altijd enigszins verwarde gedachten. Juist zijn wij teruggekeerd van een bezoek aan de ten toonstelling van de Neder landse Vereniging van Huis vrouwen, waar zovele dames ons hebben doen blijken, hoe nuttig zij hun tijd hebben be steed. Wij zijn daar eerlijk gezegd een beetje stil gewor den, in dat bovenzaaltje van café .Postbrug", waar al die prachtige handwerken lagen als evuizcveie bescheiden monumenten van toewijding, handvaardigheid en fijne smaak. Het waren uitsluitend dames, die het werk van de handen hunner zusteren kwamen bekijken, maar heus, een man mag zoiets gerust eens zien. Wij mannen kun nen soms toch zo gewichtig doen oven onze eigen presta ties en de bezigheden ener vrouw als weliswaar noodza kelijke, maar zich toch op een lager vlak bevindende zaken zien. Heren der schep ping, tijgt een volgende keer eens naar zo'n handwerkten toonstelling, maar doet zulks als het donker is en er geen terrassen door zonlicht wor den overgoten. Op deze eerste lentedag, die voor ons zo blij en licht begon, hebben we toch meer nuttige dingen gedaan. Wij hebben ons anderhalf uur op gesloten in de „donkere ka mer" door wat planken en een paar dozijn dakpan nen van de zon gescheiden... met het oogmerk, onze terras-impressie te verleven digen met een vers plaatje. Tevergeefs zult gij ons zoe ken op deze prent, maar wees gerust, drie seconden later stond er ook voor ons zo'n rieten stoel en kwam er koffie. Maar a propos. Na die donkere kamer zijn we naar „Formosa" gegaan, waar de dames Volmer en Wesseling zo ijverig zaten te demonstre ren met de uiterst vernuftige Knittax. Onder het verwon derd oog van zwijgende toe schouwsters lieten zij zien, hoe men desgewenst broeken en truien, dassen en sokken, slipovers en slabbetjes in ijltempo kan vervaardigen zonder het gerikketik van breipennen en zonder de kans, steken te laten vallen. Een ogenblik dachten wij met ons mannenbrein, dat een echte vrouw liever met pen nen zal rikketikken dan tech nisch roetsen met zo'n kun stig apparaat en wy ver manden ons, dat zelfs hardop te denken. De dame achter het toestel reageerde pijl snel: „Als u eerst maar eens voor een huishouden hebt te zorgen!" Toen zijn wij beschaamd heengegaan, want sinds on ze lagere schooltijd hebben wij (niet eens voor de aar digheid) geen breipennen meer in de vingers gehad en evenmin een punnikklosje, o aangename gedachtenis. Maar ondanks deze beschaamdheid blijft in ons achterhoofd iets van sympathie zweven voor de vrouw, die niet voor al haar bezigheden naar machi nale bijstand streeft. We kun nen huiveren bij de gedachte, dat men nog eens een bed- denopmaakmachine zal uit vinden of een apparaat, waar in men aardappelen, vlees en groenten deponeert om de kant-en-klare dis aan de an dere zijde te kunnen wegha len. Moeder de vrouw de hele dag door in avondtoilet zwe vend door onze woning.... Mocht het ooit zover komen, laten we er dan toch vooral terrasjes blijven, badend in de zon.... De bedoeling zal slechts voor, de be langstellende bezoeksters (en eventu ele bezoekers) te laten zien, welke werkstukken de leden gedurende de lange en huiselijke winteravonden hadden vervaardigd. Welnu, hun werk mocht gezien worden. Wij matigen ons na het bezoeken van vele bazars, fan- cy-fairs en handwerktentoonstellingen, enig recht van spreken aan, en weten langzamerhand hoe een Smyrna-kleed aan de achterzijde behoort te worden afgewerkt en met welk resultaat be kwame borduursters eenvoudige stof fen smaakvol kunnen versieren, Wij zouden de maaksters van de gis teren geëxposeerde werkstukken tekort doen, indien wij enthousiast schreven: het leek wel fabriekswerk! Het was veeleer zo, dat elke inzending de spo ren droeg van de ambitie, de nauwge zetheid en de handigheid, waarmee zij tot stand was gekomen. Veel oprecht gemeende lui voor al deze prachtige dingen! We moeten de mensen in ere houden, die dat allemaal kunnen ma ken en zin hebben om het te doen. Want kunnen en doen zijn er twee! Het stelde ons gerust, dat het afde lingsbestuur ons niet voor de jury had uitgenodigd. Zulk een taak zou ons te zwaar zijn gevallen. We hebben trou wens het gevoel, dat ook de deskundi gen soms met een goudschaaltje te werk moesten gaan om tot een juiste beoordeling te komen. Uiteraard kon in elk der afdelingen slechts één in zendster de eerste zijn. De presidente, mevr. D. VeenNoot, maakte gister avond de namen der prijs winnaressen bekend. Het waren: in de afdeling fijn bor duurwerk mevr. Van Beek (Bassin gracht); in de afdeling groot breiwerk mevr. Frinks (Kerkgracht); in de af deling kleding-borduurwerk mej. A. Boer (Californiëstraat); in de af deling Smyrnawerk mevr. Papendrecht (Ceramstraat); in de afdeling huis houdelijk borduurwerk mej. K. Ko ning (Oudesluis); in de afdeling sche merlampjes mevr. Hoogland (Midden weg). Zij werden allen met een aardig prijsje verrast. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat de afdeling Den Helder van de Vereni ging van Huisvrouwen op Maandag 22 Maart een feestavond geeft in Casino. Een programma van zang, toneel en muziek wordt door eigen krachten voorbereid. f Op Donderdag 1, Vrijdag 2 en Zater dag 3 April wordt, uitgaande van Volks onderwijs, dat de medewerking hiertoe heeft van alle openbare scholen te Den Helder, in het gymnastieklokaal van de ULO aan de Molenstraat een ten toonstelling op onderwijsgebied geor ganiseerd. De expositie zal bestaan uit werk van leerlingen der verschillende scho len.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5