Afsluiting zeegaten Zuidwest Nederland voor veiligheid dringende noodzaak Strijdmacht der wordt met 400.000 man ingekrompen De luchtmacht versterkt met 57.500 man Avontuurlijke vlucht van tien Hongaren naar Oostenrijk Genadeloze strijd om het fort Dien Bien Phoe Uitvoering werken neemt 25 jaar in beslag McCarthy Kosten zullen twee milliard bedragen Dader moordaanslag Baarle-Nassau is gearresteerd nieuwe „Willem Barendsz" groeit Zelfbedienin g voor kran ten verkoop Moet landbouw in de V.S. productie beperken? Ridgway ongerust Twee man van de Dinsdag 16 Maart 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 19e Jaargang No. 1393 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Delta-commissie in derde interim-rapport Paar uur pauze om de doden te begraven grenspolitie gedood Luchtmacht gaat Spitfires verkopen Nasleep van strenge winter WEERBERICHT Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. min Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden11>~ elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal f 0,45 per maand 2,15 bij vooruitbetaling plus Incassokosten. Weekabonnementen ƒ0.52 (Van onze parlementaire redacteur) J-^ET thans verschenen derde interim-rapport van de Delta-commissie bevestigt, wat uit verschillen de uitlatingen van de minister van Verkeer en Water staat en deskundigen van de Rijkswaterstaat in de laatste tijd was duidelijk geworden: de commissie adviseert tot afsluiting van de zeegaten. Haar conclusie luiden namelijk: De Delta-commissie is eenstemmig van oordeel, dat het noodzakelijk is de veiligheid van de door de stormvloed van 1 Februari 1953 geteisterde en bedreigde gebieden te verhogen en wel in beginsel door de afsluiting van de zeegaten, voor zover dit niet krachtens de haar verstrekte opdracht werd uit gesloten. De commissie is van oordeel, dat uit een oogpunt van veiligheid de afsluiting van de zeegaten verre is te verkiezen boven de versterking van de bestaande dijken. Zij acht deze oplossing economisch en tech nisch uitvoerbaar. Met uitzondering van de visserij en de schelpdier kwekerijen, een punt van nader onderzoek, zijn de nadelen, die van de afsluiting van de zeegaten ver wacht mogen worden, niet van grote betekenis en goeddeels te ondervangen. De afsluitingen bieden, naast een aanzienlijke vergroting van de veiligheid, gelegenheid het isole ment van het eilandengebied te verbreken. Voorts zal ter vermeerdering van de agrarische productie een ruime zoetwatervoorraad" gevormd kunnen wor den, terwijl ook op ander gebied voordelen kunnen worden verkregen. HE commissie geeft de minister van Verkeer en Waterstaat in overwe ging op korte termijn een principiële beslissing te nemen en te bevorderen, dat een ontwerp van wet zo spoedig mogelijk wordt ingediend. Het advies gaat nog niet in op de juiste plaats van de dammen, de kunst werk en bijkomende voorzieningen, noch op de volgorde, waarin deze wer ken zouden moeten worden uitgevoerd. Hiervoor is namelijk nog nadere studie vereist. De hoofdafsluitingen heeft de com missie zich gedacht tussen Walcheren (ten Noorden van Veere) en Noord- Beveland; tussen Noord-Beveland (ten Westen van Kolijnsplaat) en Schouwen (bij Burghsluis); tussen Schouwen (bij Brouwershaven) en Goeree (ten Zuid westen van Ouddorp); tussen Goeree ten Oosten van Stellendam) en Voorne (ten Westen van Hellevoetsluis) De mogelijkheid is opengelaten van een aantal bijbehorende werken. De plaats daarvan is evenmin bepaald, De Rijkspolitie is er in geslaagd de dader van de moordaanslag te Baarle- Nassau, die gepleegd werd in de nacht van Vrijdag op Zaterdag op de 67-jarige mej. L. M. S. Martens te arresteren. De dader, die reeds bekend heeft, is de 77-jarige H. uit Baarle-Nassau. H. heeft verklaard, dat hij Vrijdagmorgen aan mej. M. de f 100 had terugge vraagd, die hij haar had geleend. Mej. M. had dit bedrag niet direct bij de hand. Vrijdagavond heeft H. nogmaals getracht in het bezit van het geld te komen. Toen er nog geen afrekening volgde sloeg hij de vrouw neer, hoe wel zij belooofd had dat het wel in 01'de zou komen. Volgens zijn zeggen geraakte hij toen buiten zichzelf, greep een pook en sloeg zijn slachtoffer daar mee dood. De dader is gedurende 38 laar bij de Spoorwegen werkzaam ge weest. Hij was niet onbemiddeld. doch voorlopig houdt men rekening met i Goes) en de Zuidoostppunt van Noord- de aanleg van dammen tussen Zuid- Beveland; tussen Duiveland (ten Wes- Beveland (ten Westen van Sas van I ten van Bruinisse) en Overflakkee (ten Oosten van Herkingen); tussen Over flakkee (bij Ooltgensplaat) en het vasteland van Noord-Brabant (ten Noor den van Dintelsas) en op twee plaatsen tussen Putten en de Hoeksewaard (aan begin en eind van het Spui). yOLGENS de aan de commissie ver strekte opdracht zullen de Wester- Schelde en Nieuwe Waterweg met het oog op de daarbij betrokken scheep- vaartbelangen als open vaarwater wor den gehandhaafd. Langs deze wateren kan derhalve slechts dijkversterking, eventueel gepaard met afsluiting van daarmede in verbinding staande rivier- takken, worden overwogen. Het is noodzakelijk, zo meent de commissie, om reeds op korte termijn op verschillende plaatsen maatregelen tot verhoging van de veiligheid te treffen. De wijze, waarop deze ver sterking zal moeten geschieden en de omvang van deze maatregelen hangen af van het besluit, of al dan niet tot afsluiting van de zeearmen wordt over gegaan. Ook om deze reden, acht de commissie een principiële' beslissing op dit ogenblk gewenst. (Zie vervolg elders in dit blad) DE AMERIKAANSE strijdkrachten, met uitzondering van de lucht macht, zullen tegen het einde van dit jaar en Juni 1955 met ruim 400.000 man worden ingekrompen, aldus heeft de Amerikaanse minis ter van Defensie, Charles Wilson, gisteren in de subcommissie voor de strijdkrachten van de Senaat bekendgemaakt. Het leger zal met 308.000 man, de vloot 76.400 man en het korps mariniers met 22.800 man worden beperkt. Het personeel van de luchtmacht zal echter met 57.500 man worden uitgebreid. Het merendeel van de 308.000 man, waarmede het leger zal worden ingekrompen, behoort niet tot de gevechtsgroe pen. De inkrimping van het leger vertegenwoordigt, aldus Wilson, een beperking van drie divisies op de sterkte, die bereikt werd tijdens de Koreaanse oorlog. Het program beoogt volgens de minister de staat van paraatheid van de Verenigde Staten voor lange tijd te vergroten. öe bouw van de tweede „Willem Barendsz", op de tverf van Wilton Feijenoord in Schiedam, vordert gestaag. Het m aanbouw zijnde 'chip, dat hier op de helling ligt, die daartoe speciaal moest war- den verbreed, hoopt men volgend jaar voor de ualvisvangst in gebruik te kunnen nemen. f-JET AANTAL bataljons van de lucht afweer, dat met leidbare projectie len van het type „Nike" wordt uitge rust, zal worden vergroot. Volgens het Amerikaanse leger kan de „Nike" elk vliegtuig, dat thans in gebruik is, op sporen en treffen. De „Nike" vliegt sneller dan het geluid. Op 1 Juli 1957 zal de luchtmacht uit 137 „wmgs" be staan, aldus Wilson. Bovendien zal er nog een aantal eenheden van de na tionale garde en de reserve zijn. De vloot zou dan over zestien op vlieg kampschepen gestationneerde „groups" en over vijftien, eveneens op vlieg kampschepen gestationneerde „squa drons" voor de bestrijding van duik boten beschikken. De luchtmacht van het korps mariniers zou bestaan uit drie „wings". Het leger zal tegen het einde van Juni, zo zeide Wilson, uit zeventien di visies, achttien regimenten en regi mentsgevechtsgroepen, 122 bataljons van de luchtverdediging en de bijbe horende hulpdiensten bestaan. De vlootstrijdkrachten in actieve dienst zullen tegen Juni 1955 over 1080 schepen, waaronder 404 grotere ge vechtsvaartuigen als vliegdekschepen, kruisers, torpedobootjagers, beschik ken. Dit betekent een beperking van 49 schepen, waaronder vier grotere ge vechtsvaartuigen. De huidige sterkte van het korps mariniers, drie divisies, zal gehand haafd blijven, aldus Wilson. Minister Wilson zeide, dat het nieu we militaire program voortvloeit uit het program, dat na het uitbreken van de Koreaanse oorlog werd aangenomen. De Volkswagcnfabrleken hebben gis teren verklaard, dat de exportprijzen van Volkswagens niet zijn verlaagd. De prijsverlagingen, die vorige week zijn Door geld in een bus te werpen kan de treinreiziger na slui tingstijd van de kiosken zelf een krant uit de rekjes nemen. Ge durende een maand nemen de N ederlandse Spoorwegen met dit Engelse systeem een proef op de voornaamste stations. De Amerikaanse minister van Land bouw, Benson, heeft gisteren ver klaard, dat de Amerikaanse regering de productie van zuivel wellicht zal gaan beperken, wanneer het niet moge lijk mocht blijken het verbruik te ver groten. Hij kondigde aan, dat de vol gende maand een aanvang zal worden gemaakt met de uitvoering van plan nen ter stimulering van het Amerikaan se boterverbruik. Er zal voornamelijk getracht worden de binnenlandse afzet te vergroten, doch er zullen ook pogingen in het werk worden gesteld om een gedeelte van de overschotten in het buitenland te verkopen. De Amerikaanse regering is ook bereid de overschotten aan com munistische landen te verkopen. J-Jet is, menen wij, al weer bijna een jaar geleden, dat wij in een pole miek over de binnenlandse politieke situatie in de Verenigde Staten ons vertrouwen tot uitdrukking brachten in het beleid van president Eisenhower met name voor wat betreft het inper ken van de tot dan toe vrijwel onge breidelde macht van senator Mc Carthy. Niet alleen toch vertroebelde deze razende maniak de interne sfeer in Amerika, zijn heksenjacht had bo vendien gevaarlijke dictatoriale ten denties. Indien daaraan geen paal en perk zou worden gesteld, dan zou Mc- Carty's optreden bijzonder ernstige gevolgen kunnen hebben voor de in vloed en de achting van de Verenigde Staten, in de wereld. Men kan zonder twijfel zeggen, dat de communistenvreter McCarthy veel te lang gelegenheid heeft gehad zijn practijk uit te oefenen zoals hij deed. Wij kunnen uiteraard van hieruit heel moeilijk beoordelen wat daarvan de reden kan zijn geweest. Eén aspect was zonder twijfel de positie van Eisenhower zelf, die immers voor zijn verkiezing zeer sterk op de uiterste rechtervleugel in de republikeinse partij moest steunen. Deze situatie heeft McCarthy met beide handen aan gegrepen. Zijn „zuivering" is een ver bijsterende zaak geworden, totdat hij meende ook het leger in zijn onder zoek te kunnen betrekken. Dat is zijn grote, onherstelbare fout geweest. Tenslotte is Eisenhower altijd militair genoeg om zulks niet te gedogen. Hoewel het getij thans keert onze correspondent in New York toont dit elders aan aan de hand van citaten uit dagbladartikelen nog altijd hebben de tegenstanders van McCarthy naar ons voorkomt de fluwelen handschoen aan. Een man van zijn kaliber is alleen met de sterkste middelen te verslaan. Hij schuwt er zelf immers geen een! De algemene opinie in de Verenigde Staten is beslist tegen de senator gekeerd, hetgeen niet wil zeg gen, dat de angst voor de communis ten is verminderd. Maar zolang er (puissant rijke) mannen te vinden zijn, die publiekelijk verklaren McCarthy president te zullen maken, zolang is zijn invloed nog steeds te groot. Terwille van de Verenigde Staten zelf hopen wij, dat McCarthy op zijn eigenlijke bevoegdheden wordt terug gedrukt en bovendien, dat er eindelijk eens één man opstaat, die hem recht uit van repliek dient, opdat er aan het vervloekte mcearthy-isme een snel einde komt. De tijd schijnt rT"| er nu rijp voor te zijn. uSJ Luitenant-generaal Ridgway, chef van de Amerikaanse legerstaf, heeft tegenover leden van de ondercommis sie voor de toewijzingen der Senaats commissie voor de strijdkrachten uiting gegeven aan zijn „ongerustheid" over het nieuwe militaire regeringsprogram ma, dat voorziet in versterking der luchtmacht en vermindering van de getalssterkte van het leger. bekend gemaakt, Duitse markt gelden alleen voor de Een genadeloze strijd, die zal wor den voortgezet tot cén der partijen het opgeeft, aldus kenschetste een Frans officier de gevechten, die thans aan de gang zijn om het bezit van de belangrijke Franse vesting Dien Bien Phoe in Tonkin. Het bergfort werd gisteren door de tienduizenden com munistische Vietminhsoldaten vele ma len aangevallen in de zwaarste slag van de reeds zeven en een half jaar durende oorlog in Indo China. Iedere stormaanval werd uitgevoerd met strijdkrachten ter grootte van een regiment. De aanvallers werden gesteund door artillerie, die onlangs in grote aantallen uit rood-China werd aangevoerd. De Fransen brachten de vijand zware verliezen toe. Gister avond werd bekend gemaakt, dat Zon dag een weerstandscentrum in handen der rebellen viel, na vijf uur lang on onderbroken te zijn aangevallen. Het moreel van de bezetting is „prachtig" zo seinde de bevelhebber van het fort, kolonel De Castries, aan zijn commandant, generaal Navarre. Men is vol vertrouwen op een zege vierend einde. Zondag werd met door de Ameri kanen verstrekte vliegtuigen een ba taljon van 700 man boven Dien Bien Phoe neergelaten ter versterking van de bezetting. Dezelfde dag werd op voorstel van de communisten de strijd enkele uren gestaakt „om de doden te begraven en de gewonden weg te brengen". Dit is de eerste maal in deze oorlog, dat een dergelijke overeen komst tot stand kwam. Men schat de verliezen van de rebellen van twee gevechtsnachten op 2500 doden en vele gewonden. Ondanks beschieting door Vietminh-artillerie zijn twee kleine vliegveld :n in Dien Bien Phoe nog steeds in gebruik voor de aan voer van materiaal. Men denkt, dat de aanval door de Vietminh is ingezet om straks op de conferentie van Genève in een zo voordelig mogelijke onderhandelings positie te zijn. Tien Hongaarse vluchtelingen, onder wie drie vrouwen en een kind van vijf jaar, zijn er vorige week in ge slaagd, na onderweg bij een vuurge vecht twee Hongaarse politiemannen te hebben neergeschoten, Oostenrijks grondgebied te bereiken, aldus hebben Amerikaanse functionarissen thans te Wenen meegedeeld. De groep was per trein uit Boeda pest vertrokken. De laatste 80 kilo meter, die hen van de Oostenrijkse grensprovincie Burgenland scheidden, legden zij te voet af. Alleen des nachts reizend en overdag zich schuil hou dend. Vier van de vluchtelingen, die in het begin van de tocht bevroren voeten hadden gekregen, moesten door hun metgezellen worden voortgehol pen. De laatste twee dagen hadden zij niets meer te eten. Op een gegeven ogenblik werd de leider van de groep door twee poli tiemannen ontdekt, toen hij de weg verkende. In'het hierop volgende vuur gevecht werden de twee politiemannen neergeschoten. Later werd de groep nóg eens ont dekt toen zij zich schuil hield in een maisveld. Ditmaal werden de vluchte- De Spitfire, het vliegtuig, dat in de laatste wereldoorlog zo'n belangrijk aandeel heeft gehad in de geallieerde successen, gaat van de Nederlandse vliegvelden verdwijnen. De 20 Spit fires, die wij nog in ons bezit hebben worden nu te koop aangeboden. Zij zijn voor het merendeel van het type 14 en waren in 1945, toen de wapen stilstand werd afgekondigd, in ge bruik bij het Nederlandse 322ste jacht- squadron, da't toen ingedeeld was bij de RAF. lingen gezien door een jager en twee boeren. Hoewel zij uit het feit, dat alleen leden van de communistische partij geweren mogen hebben, hadden afgeleid, dat de jager communist was, vertelden zij dat zij op weg waren naar Oostenrijk. De jager zei echter: „Laten we maar doen, alsof jullie mij dat nooit verteld hebben". J-|et verschil tussen het weer van midden vorige week. en dat van de laatste dagen is wel uit zonderlijk groot. De zon laat zich al enkele dagen niet meer zien, waardoor het vooral overdag zeer koud blijjt. Gisteren bleef de temperatuur de gehele dag be neden de twee graden. Up enkele plaatsen in het midden van het land viel enige lichte sneeuw. De luchtdrukverschillen tussen het noge-drukgebied dat zich van IJs land tot West-Rusland uitstrekt en het 'age-drukgebied over Zuid- Europa worden nu kleiner. Hier door neemt de wind in kracht ge leidelijk af en vertoont neiging meer naar Noordelijke richting te draaien. De kans op regen blijft voorlopig nog klein. Het wachten is voornamelijk op het doorkomen van de zon, want in deze tijd van het jaar kan ze de temperatuur overdag weer flink doen stijgen, zoals wij verleden week al een paar dagen hebben ondervonden. Verwachting tot hedenavond: NOORDELIJKE WIND Zwaar bewolkt en nevelig weer met plaatselijk, opklaringen. Over wegend droog. Matige tot zwak ke wind tussen Noordoost en Noord. Iets minder koud. Woensdag Zon op 6.52, onder 18.47 Maan op,16.57, onder 5.51

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1