Vacantie van drie weken voor arbeiders van 14 tot 18 jaar Israël brengt autobus-incident ter kennis Veiligheidsraad Gedeeltelijke leerplicht voor 14- en 15 jarigen Zeshonderd Japanners aten radio-actief besmette vis... Spoorwegraad Oud roest Toestand van twee hongerstaaksters is ernstig Mr E. N. v. Kleffens candidaat Antillen verlangen voortzetting RTC Proefpiloot Lynch is verongelukt Artisstelt vorstslachtoffersin vrijheid De Moerdijkbrug wordt vernieuwd V redesconferentie met Mau-Mau? Toestand vissers is onveranderd Eerste lentedagen met warmer weer? Regering overweegt wettelijke voorschrijving Egypte Voorzitterschap VN J3' Antilliaanse RTC-delegatie is 'Rusdag bijeen geweest naar aanlei- ^8 van een verzoek van minister je r,l.^arTlP. om een eerder door de de- dp verzonden telegram op te hel- hp,tn delegatie heeft, haar wens dat zo spoedig mogelijk de dpr lH' Worden voort gezet, ter na- r e D^MtekinK vat» bepaalde bezwa ar. ™aar verluidt zou de KTC mis- ien ir Mei worden gehouden. Met Prins gevlogen Engelsen mogen schepen voor Rusland bouwen Spoor bende leidt naar grens van Jordanië" Brand in een dieseltrein bij Castricum WEERBERICHT Vrijdag 19 Maart 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e Jaargang Nc Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 (Van onze parlementaire redacteur) PE regering overweegt wettelijk een vacantie voor te schrijven van achttien werkdagen voor jeugdige arbeiders van veertien tot acht tien jaar. Tevens zal dan bijzondere aandacht geschonken worden aan een goede vacantiebesteding. Dr A. A. van Rhijn, de Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, heeft dit Donderdagmiddag in de Eerste Kamer tijdens de verdediging van de begroting van Sociale Zaken voor 1954 medegedeeld. Hij heeft trouwens nog enkele andere belangrijke voornemens te kennen gegeven. Aangezien in een zeer nabije toekomst geen verhoging is te verwachten van de leerplichtige leeftijd tot zestien jaar de schoolgebouwen en de leerkrachten zouden ervoor ontbreken en de fabriek een minder geschikt milieu is voor jongens van veertien en vijftien jaar, overweegt de regering een zogenaamd part-time onderwijs, een soort gedeeltelijke leerplicht, in te voeren, waarbij gedacht is aan het volgen van cursussen gedurende een aantal uren per week. De medewerking van het bedrijfsleven zal hierbij uiter aard nodig zijn. Het gaat hier om 60.000 veertien- a vijftienjarigen. De kosten van dit plan worden geschat op 5.500.000, Voor de werkloze kunstenaars is in dertijd een voorzieningsfonds in het leven geroepen. Het behoeft thans drin gend financiële versterking. De Staats secretaris zegde toe, dat het regerings subsidie met 100 verhoogd zal wor den, waarbij erop wordt gerekend, dat ook de gemeenten en de provincies zullen steunen. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer Suurhoff. deelde de Kamer o.m. mee. dat in over leg met het ziekenhuiswezen onder zocht wordt, of tot een regeling voor de ziekenhuisbouw kan worden geko men. Zo'n regeling acht de regering na melijk abso'uut nodig. Met de huidige wijze van financiering kan niet worden voortgegaan. Bij de Emigratieraad is een nieuwe subsidieregeling voor de emigratiecen trales in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Wat overigens de inves teringen en de credietverstrekking in de landen die onze emigranten hebben opgenomen, betreft, was de minister van oordeel, dat hier niet de overheid, maar de banken en de particuliere geld schieters een taak hebben. Er zijn maatregelen getoffen, om binnenkort tot een versnelde opleiding van bouwvakarbeiders te komen. 7iehier dus de voornaamste feiten, die uit de lange redevoeringen van de minister en- de staatssecretaris naar voren zijn gekomen. Dat wil niet zeg gen, dat ook enkele andere mededelin gen niet van gewicht waren. De aan- Doria Sjafik, de leidster van de Egyptische vrouwenbeweging, die door middel van een hongerstaking het vrouwenkiesrecht wil afdwin- Ben, is met enkele van haar volge lingen in zeer verzwakte toestand naar een ziekenhuis gebracht. De negen Egyptische vrouwen, die «en week geleden in het gebouw van net perssyndicaat te Cairo in ho ige-- staking gingen ter verkrijging van kiesrec' t voor vrouwen, zijn gisteren naar een ziekenhuis overgebracht. Van twee der vrouwen is de toestand zorgwekkend. Mevr. Sjafik, de leidster oer staaksters, verklaarde, dat zij de hongerstaking in het ziekenhuis zou voortzetten tot haar eisen waren in gewilligd. De Amerikaanse journaliste, "tej. Weller, die zich bij de staaksters had gevoegd, is meegegaan. De vijf landen van het Verdrag van ru.ssel zijn uvereengekomen de Ne- erlandse oud-minister van Buiten- nadse Zaken, mr E. N. van Kleffens, 'e thans buitengewoon gezant en ge- machtigd minister in Portugal is, °°r te dragen als candidaat voor het oorzitterschap van de Algemene Ver- s^a(tenng der Verenigde Naties op de ra welke in September van dit jaar te [gew york wordt geopend. De 33-jarige Californischc proetpiloot Joseph A. Lynch Jr, die bij prins Bern- hard was toen deze Zaterdag jl. met een f-86 Sabre straaloefenvliegtuig de geluidsmuur doorbrak, is Woensdag met dit vliegtuig verongelukt en omgeko men. Lynch is vijf jaar lang proefpiloot ge weest en heeft in de tweede wereldoor log als piloot van een jachtvliegtuig ge diend. Prins Bernhard heeft gisteren uit drukking gegeven aan zijn leedwezen over de dood van de Amerikaanse in- vlieger Lynch, met wie de Prins Za terdag de geluidsbarrière heeft door broken. „Ik ben diep getroffen door het bericht van zijn dood", aldus de prins. „Hij was een van de beste piloten met wie men mij heeft laten vliegen". Prins Bernhard zeide. dat er geen en kele overeenstemming was tussen de vlucht, die hij met Lunch had gemaakt en die waarbij Lynch is omgekomen vullende werkgelegenheid, zo betoogde de minister, moet naar tijd, naar om vang en naar plaats zo goed mogelijk worden afgestemd op de te verwachten werkloosheid. Daarom dienen de orga nen, die bij de reorganisatie van het stelsel der aanvullende werkgelegen heid in het leven zijn geroepen. Migratiewoningen, zo zette de be windsman uiteen, worden niet meer vooraf toegewezen. Er bestaat alleen nog toewijzing achteraf. Veel beteke nis heeft deze toewijzing overigens niet, doordat de binnenlandse migratie slechts enkele honderden arbeiders om vat. Het moeilijke probleem van de oudere arbeidskrachten besprekend, wees de minister de suggestie van een der afgevaardigden om eventueel een overheidsingrijpen mogelijk te maken, van de hand. Hij meende, dat moeilijk aan werkgevers de dwang kan worden opgelegd, om oudere arbeiders in dienst te nemen. De eerste Lord van de admiraliteit, J. P. L. Thomas, heeft gisteren in het Lagerhuis meegedeeld, dat de Engelse werven met inachtneming van bepaal de veiligheidsgrenzen vrachtschepen van 10.000 ton aan de Sovjet-Unie mogen leveren. De handelsdelegatie der Sovjet-Unie te Londen heeft aanvragen voor het bouwen van vrachtschepen ingediend. ANDERHALF-JARIG MEISJE IN BEDJE GESTIKT Een meisje van negentien maanden van een familie in de P. C. Hooft- straat te Amsterdam, dat in een tuig je in haar bedje was vastgebonden, is Woensdagavond door verstikking om het leven gekomen. v M' Als slachtoffers van de vorst periode bracht het publiek zes roerdompen naar Artis, uiaar deze dieren een vorstelijk bestaan in ballingschap ondergingen. Nu het weer echter een betere richting uitgaat, herkregen de vogels bij het Naardermeer de vrijheid. Het ministerie van Buitenlandse Za ken van Israël heeft gisteren Jordanië verantwoordelijk gesteld voor het in de Schorpioenpas vermoorden van elf passagiers van em Israëlische auto bus. „Uit alle gegevens blijkt, dat de schandelijke aanslag werd gepleegd door uit Jordanië afkomstige militai ren. De Jordaanse regering draagt er dus de verantwoordelijkheid voor", al dus de verklaring. De Israëlische re gering heeft besloten het voorgevalle ne ter kennis van de Veiligheidsraad te brengen. Ook heeft de regering de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk verzocht „hun aandacht aan de ernst va de ontstane toestand te schenken". De Jordaanse regering heeft alle verantwoordelijkheid voor het inci dent met de autobus van de hand ge wezen. Op het bureau van de Jordaan se premier was gisteren een grote be drijvigheid waar te nemen. De eerste minister kreeg bezoek van zijn colle- Aan de bouw van 'n nieuwe spoor brug bij Moerdijk wordt hard gewerkt. Men is reeds bezig met de aanleg van de steigers voor de eerste overspanning, die 100 me ter lang wordt. In totaal zullen tien van deze overspanningen worden geplaatst. Op de achter grond de bestaande brug. ga's en leden van het defensiecomité. De regering van Jordanië neemt vei ligheidsmaatregelen „om op alle even tualiteiten voorbereid te zijn". Gisteren zij.r waarnemers van de Verenigde Naties en de regering van Israël naar de plaats van hét incident gegaan om een officieel onderzoek in te stellen. Met politiehonden is men het spoor nagegaan van de bende, die de autobus heeft overvallen. Volgens de Israëlische politie leidt het spoor naar de Jordaanse grens. De meeste bladen in Israël toonden in hun hoofd artikelen zelfbeheersing. WELLICHT zal binnen enige da gen in het oerwoud van Kenya een „vredesconferentie" van leger en regeringsfunctionarissen met leiders van de Mau Mau worden georganiseerd om bijzonderheden te regelen van een massa-overgave van groepen opstandelingen, aldus is van gewoonlijk welingelichte kringen te Nairobi vernomen. Negentien van de zes en twintig lei ders van de Mau Mau, met wie de gevangen genomen 'generaal China' via brieven en koeriers contact heeft gezocht, hebben voor het merendeel bevestigend geantwoord op het ver zoek om zich met hun wapens over te geven. Sinds 'generaal China' ruim een maand geleden de gelegenheid kreeg om zich met de leiders van de verzets groepen in verbinding te stellen, heb ben de Britten deze actie om de Mau Mau tot algehele overgave te brengen kracht bijgezet door een versterkt of fensief tegen de opstandelingen. In totaal zijn reeds bij negen uit de Stille Oceaan in Japanse havens te ruggekeerde vissersvaartuigen sporen van radio-activiteit ontdekt. De vrees voor „radio-actief besmette vissen' verspreidt zich inmiddels door het land. De Japanse huisvrouwen wilden de anders zo gezochte tuna-vissen niet kopen, ook niet toen zij door de vis handelaren voor de helft van de nor male prijs werden aangeboden. De uit het Zuidelijke deel van de Stille Oce aan in Japanse havens teruggekeerde vissersboten mogen haar vangst, m af wachting van een onderzoek, niet los sen. In de midden-Japanse provincie Foe- koei hebben naar schatting minstens zeshonderd personen vissen van de besmette vangst van het eerste Japanse vissersvaartuig, dat nadelige gevolgen van de waterstofbomontploffing heeft ondervonden, gegeten. Hun is verzocht zich voor een medisch onderzoek te melden. De leiding van de Tokiose cen trale vismarkt heeft besloten een Geiger-apparaat voor de opsporing van door radio-activiteit besmette vissen aan te schaffen. De toestand van de 23 opvarenden van het besmette vaartuig, de „Foekoe- rioe Maroe", is onveranderd. De behan delende geneesheer, dr Tsoezoeki van het ziekenhuis, dat verbonden is aan de universiteit van Tokio, verklaarde dat de betrokkenen aan een ander soort radio-activiteit blootgesteld zijn ge weest dan de slachtoffers van de in de tweede wereldoorlog op Hirosjima en Nagasaki uitgeworpen atoombommen. Zo hadden laatstgenoemden brand wonden opgelopen door de ontwikkelde reusachtige hitte, terwijl de brand wonden der vissers waren veroorzaakt door contact met radio-actieve stoffen. Een ander verschil is, dat zich de bij atoombomslachtoffers van Hirosjima en Nagasaki onmiddellijk ziekteverschijn selen vertoonden, terwijl zich bij de vissers eerst drie of vier dagen na het in aanraking komen met radio-aciief besmette deeltjes symptomen van on gesteldheid openbaarden. Dr Tsoezoeki besloot met de mede deling dat de vissers worden behandeld met een kortgeleden gevonden schei kundig geneesmiddel dat. naar hij hoopt, de uitwerking der radio-activi teit teniet zal doen. In de Dieseltrein van 11.20 uit A'dam richting Alkmaar is giste-- avond een begin van brand uitgebro ken in de motorkamer Het treinperso neel slaagde er in met een blusappa- raat het vuur te doven. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor De treinreizigers konden in Castricum overstappen op een volgende trein. Omtrent de oorzaak is niets bekend. De Westduitse bondskanselier Ade- nauer is gisteren uit Griekenland in Tur kije aangekomen voor een officieel be zoek. J-Joewel de minister van Verkeer eri Waterstaat zich het vorig jaar niet wilde voegen naar de wensen van sommige Kamerleden, die instelling van een instantie, welke onderzoek zou kunnen doen naar de oorzaken van spoorwegongevallen, bepleitten, is do heer Algera blijkens de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer thans van inzicht veranderd. De mi nister treft namelijk voorbereidingen voor het instellen van een Spoorweg- raad, die een gelijke taak zal hebben als de Raad voor de Scheepvaart en de Raad -oor de Luchtvaart. Het onderzoek zou zich alleen mogen uit strekken tot de ernstige ongelukken. Juist om deze laatste reden kan naar ons voorkomt dat onderzoek zonder aanzien des persoons geschieden. Wij achten dit ministeriële plan zeer gelukkig. Het is wellicht mogelijk, dat de Spoorwegen uitvoering ervan zui len zien als een officieel wantrouwen in hun beleid. Niets is minder waar dan dat. Er is geen scheepskapitein in Nederland, en evenmin een scheep vaartmaatschappij, die geen waarde ring heeft voor het werk van de Raad voor de Scheepvaart. Deze raad komt vaak tot conclusies, welke voor de veiligheid op zee van groot belang zijn. Hetzelfde is met de Raad voorde Luchtvaart het geval. Wij zien der halve niet in, waarom de Spoorwegen, die nog veel nauwer dan scheepvaart en luchtvaart bij ons volk staan, geen voordeel zouden kunnen trekken van het werk van de Spoorwegraad. Bo vendien zal uiteraard bij de instelling nauwkeurig moeten worden omschre ven waar de grenzen liggen van het terrein, dat door de Raad kan worden betreden. Dit zal muggenzifterij en uit sluiten. Terwijl het publiek, dat van de Spoorwegen gebruik maakt zich repressief beveiligd weet; het geen het aanzien van de Spoor- r71 wegen nog zal doen stijgen. £)e technische dienst van de A.N.W.B. oefent sinds jaar en dag controle uit op automobielen, die zich in het verkeer bevinden. De K.N.A.C. houdt ev eveneens zulk een instantie op na. Uit de onlangs gepubliceerde gegevens blijkt weliswaar, dat heel wat oude wagens door nieuwe zijn vervangen, maar ook, dat er nog altijd vehikels aan het verkeer deelnemen, die we gens ouderdom niet meer aan de een voudigste eisen van veiligheid kunnen voldoen. De controle van de rijksverkeers- politie houdt uiteraard de ellendigste karretjes van de weg, maar het is nog altijd zo, dat zich voertuigen langs de wegen bewegen van rijden is geen sprake die een gevaar voor de weg gebruiker vormen. En wie zich 's avonds wel eens in een auto bevindt weet hoe slecht in vele gevallen zelfs de lichten van de automobielen zijn verzorgd. Het wordt tijd tegen deze euvelen met strengheid op te treden. Het ver keer wordt waarachtig te ingewikkeld dan dat de bona fide automobi list genoegen kan nemen met toestanden, die zijn leven con- |-T"l stant bedreigen. I A-l £)e winterjas kan nu nog niet gemist worden. De tempera tuur kwam ook gistermiddag niet boven de drie graden. In het Zuiden van ons land daarentegen, liep men in een zomerpakje bij een temperatuur van vijftien a zestien graden Celcius. Het hoge- drukgebied dat met zwakke Oos telijke winden koude lucht uit Duitsland aanvoert, neemt heel langzaam in betekenis af, maar geeft het weer nog steeds een rustig karakter. Er zijn aanwij zingen dat de temperatuur de komende dagen ook hier lang zaam wat zal stijgen. Deze ver betering zal ongeveer kunnen samenvallen met het begin van de lente. Dit feit zal zich Zondag voltrekken. Opa, die achter de kachel zit, en veel verstand van het weer heeft, beweert dat eerst dan het weer beter zal worden. Het weer trekt zich echter van een bepaalde dag niets aan. In Zuid-Europa tot in Noord-Frank rijk is het al enige dagen prach tig en vrij warm lenteweer. De kans fs groot, dat wij tijdens het weekeinde hier een staart van mee krijgen en dat ook het zon netje zich weer eens zal laten zien. Regen van enige betekenis verwachten wij de eerste dagen nog niet. Verwachting tot hedenavond; RUSTIG WEER In de ochtend plaatselijk mist. Overigens droog weer met over drijvende wolkenvelden. Weinig wind. Ongeveer dezelfde tempe ratuur. Zaterdag Zon op 6.45, onder 18.52 Maan op 20.25, onder 6.31 TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden.... Il- elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal I 8,45 per maand 1 2.15 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen 1 0.52 HELDERSE COIRAIT

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1