Weinig optimisme omtrent de ouderdomsvoorziening In kort bestek Bende maakte Bodegraven en omgeving onveilig DE WONDERE WAERELT Ook dat nog R.M.S. zou weer actief zijn op Zuid-Molukken Experts waren verbaasd Onderduiker terug Historische vondst te Purmerend Vragen over nieuwe rijksdaalders en guldens Cursus introductie tot Frankrijk Razzia's in Bandung Verkouden..? Minister Suurhoff in Eerste Kamer Begroting Sociale Zaken goedgekeurd Knoeierijen bij de Delftse gasfabriek berecht Voor twintig mille aan meelzakken gestolen Reeks van 153 misdrijven Hamer van Van Speyk „Auster"-vliegtuig moest noodlanding maken Indonesisch blad meldt steun uit Nederldnd ^\\\\\\\\\\v///////////; INTERNATIONAAL ASPECT Sterk desinfecterend VRIJDAG 19 MAART 1954 TIJDENS de zitting van de Eerste Kamer gisteren, begreep de heer Suurhoff dat bij bepaalde groepen enige verontrusting heerst over de poei van het humanisme. Hij waardeerde het evenwel, dat sommigen hunner desondanks de vrijheid van de humanistische beweging niet willen beknotten. De moeilijkheden schijnen voornamelijk te liggen in de pogingen om het kerkelijke werk en het humanistische werk in de D.U.W.-kampen (en elders) op één lijn te stellen. Als het alleen hier om gaat, dan zag de bewmdsman de zaak niet zo somber in. Hij ver- onderstelde, dat dan wel overeenstemming tussen de verschillende partijen valt te bereiken. Van de afschaffing van de gemeente lijke klassificatie bepleitte hij „een ruime mate van geleidelijkheid". De afschaffing zal uiterst langzaam moe ten geschieden, bedoelde de heer Suur hoff. Als argument daarvoor voerde hij aan, dat de industrialisatie van het platteland door een te snelle afschaf fing zou kunnen worden bemoeilijkt. Omtrent de invoering van de defini tieve ouderdomsverzekering moest de bewindsman vaag blijven, omdat de re gering haar standpunt nog niet be paald heeft en dus nog niet te zeggen valt, wat van het S.E.R.-advies door de regering zal worden overgenomen. Bovendien kan de uitwerking nog op allerlei moeilijkheden stuiten. Wat het ogenblik van de totstandkoming betreft, mag men dus geen ai te opti mistische verwachtingen koesteren. De consequenties ook voor de andere sociale verzekeringswetten moeten uitvoerig en nauwkeurig worden nage gaan. nE trage totstandkoming van de on dernemingsraden schreef de staats secretaris toe aan de geringe mede werking van het bedrijfsleven. De vraag was, wat de regering eraan zou moeten doen. Opnieuw verlenging met één jaar van de termijn, waarbinnen met de instelling van ondernemingsra den begonnen moet zijn, wilde de re gering niet in overweging nemen. Af kerig was zij van het opnemen in de desbetreffende wet van strafbepalingen. De Haagse arrondissementsrechtbank heeft gisteren de 25-jarige Delftse ko lenhandelaar P. J. B. veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waar van drie voorwaardelijk. Hem was ten laste gelegd, in hét tijdvak November 1952 tot October 1953 de terreinbaas va,, de Delftse gasfabriek en twaalf terremwerklieden met geld en siga retten te hebben omgekocht om hem meer cokes af te leveren, dan waarop hij recht had. De eis was twee jaar met aftrek. De terreinbaas N. C. K., tegen wie één jaar, waarvan 5 maanden voor waardelijk was geëist, wegens het als ambtenaar aannemen van giften, kreeg vier maanden voorwaardelijk. De twaalf terreinwerklieden, tegen elk van wie de officier 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, onder toezichtstelling der re classering en f 40 boete, subs. 10 da gen hechtenis had geëist, kregen geld boeten, variërende van f 15 tot f 30. Zij heeft zich daarom tot de S.E.R. ge wend, en deze heeft nu voor drie be drijfstakken, waarin nog geen be- drijfscommissie het lichaam, dat het werk van de ondernemingsraden co- ordineert en er toezicht op houdt be staat, één algemene bedrijfscommissie benoemd. Van de gelegenheid tot repliek is slechts een spaarzaam gebruik gemaakt. De Kamer keurde de begroting zonder hoofdelijke stemming, doch met aante kening, dat de C.P.N. tegen was, goed. Dezer dagen heeft de Amsterdamse politie vier hoofdstedelingen aange houden, die ervan verdacht worden sinds 1949 ten minste 10.000 meelzak ken, die per stuk een waarde hebben van f 2, te hebben ontvreemd ten na dele van de Stoommeelfabriek Hol land. Van de arrestanten zijn er drie werkzaam in de fabriek. De vierde is een vrachtrijder. In Steenderen Gelderlandheeft Richard Pape, de bekende En gelse oorlogsvlieger en schrijver van het boek „Met hand en tand", dat o.a. handelt over het verzet in Nederland, een krans gelegd bij het oorlogs monument. Bij de plechtigheid reikte Pape tevens een onder scheiding uit aan mevrouw Bes- selink, wier echtgenoot aan Pape, na diens noodlanding met een vliegtuig, onderdak verleende en daarna door de Duitsers werd gefusilleerd. In Rotterdam is een 39-jarige man, toen hij op zijn bromfiets een kruis punt passeerde, door een stadsbus aan gereden. Hij overleed in het ziekenhuis aan een schedelbasisfractuur. In Bo livia zullen zestig politieke gevangenen worden vrijgelaten. V Drie weken ge vangenisstraf is voor de Rotterdamse rechtbank geëist tegen een rentmees ter vit Waddinxveen. Hij had zijn ver- mogensaanwas onjuist opgegeven, om dat hij zware verliezen had geleden. De eerste Britse Cornet is voor een proefvlucht van Londen naar Johan- nesburg vertrokken. De dienst met deze straalvliegtuigen voor passagiers vervoer werd gestaakt, toen op 10 Ja nuari een machine van dit type bij Elba verongelukte. Drie beroeps inbrekers, die lang de omgeving van Amsterdam onveilig hebben gemaakt, zijn door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot zware straffen. De hoofdman kreeg vier jaar, zijn beide Maats elk drie jaar gevangenisstraf. In Makassar hebben vijf onbekende Personen een mislukte poging gedaan, de directeur van de Overzeese Gas- en Electriciteitsmaatschappij te ontvoe ren. De heren moesten uit vrees voor ontdekking vluchten, Tien maanden gevangenisstraf is te Amsterdam ge- eist tegen een vertegenwoordiger, die allerwege geld had losgepraat voor een niet-bestaande vereniging tot hulpver lening aan vluchtelingenuit Oost- Europa. Bij gevechten in Atjeh zijn twee en vijftig opstandelingen gedood. De strijd duurde vijf dagen. Sinds 8 Maart zijn in Den Haag geen nieuwe gevallen van alastrim geconstateerd. Nog zes patiënten liggen in het zieken huis. Observatiegevallen zijn er niet Meer. De Westduitse minister van Economische Zaken, Erhard, is naar Zuid-Amerika vertrokken. Hij wil de economische betrekkingen met de Zuidamerikaanse landen verbeteren. ie Rotterdam is een vierjarig meisje overleden, dat voor het huis van haar ouders door een vrachtauto is over reden. Sf. jn de Veienigde Staten be staan plannen, een bijbel-openluchl- Museum te stichten naar het voorbeeld van de Heilige-Landstichting bij Nij- Megen. Reeds is twee millioen dollar, J millioen gulden, bijeengebracht. oo Rijksweg AmsterdamUtrecht zal •hans offi ieel op 1 April worden ge pend. Drie weken gevangenisstraf s geëist tegen een Rotterdamse groot- 'aar> die ln vier iaar tlJ •100 te weinig inkomsten had op- Segeven voor de belastingen. Een ommissionair uit Rotterdam, die bij ea bank zesduizend gulden had los- roVeSen op een orderbrief die ten on- o ,te bij hem was bezorgd, is veroor- t0t aC^' maanden gevangenis- ^A EEN LANG en fel requisitoir heeft de officier van Justitie bij de Haagse arrondissementsrechtbank negen jaar gevangenisstraf geëist tegen de landbouwer B. S. uit Bodegraven en drie jaar met aftrek tegen zijn broer D. S. In zijn requisitoir herinnerde de officier aan de terreur, die de gebroe ders S. in samenwerking met de ge broeders B. in Bodegraven en omstre ken hadden uitgeoefend. In totaal, al dus de officier, heeft deze „gang" 153 misdrijven gepleegd, waarvan er 63 op de naam van B. S. staan. Zoiets is on gehoord in ons land. Toen de Justitie voor onderzoek in de woning van B. S. kwam, ontzag deze zich niet, om zelfs de rechter commissaris te bedreigen. De officier zeide, dat de inwoners van Bodegra ven, waarvan een aantal op de publie ke tribune het proces bijwoonde, zich afvroegen, of nu eindelijk recht ge daan zou worden, zodat zij weer rustig zouden kunnen ademhalen. Aan B. S. waren meer dan tien pun ten ten laste gelegd, betrekking heb bend op inbraak, poging tot inbraak, diefstal, geweldpleging en verboden wapenbezit. De inbraken waren gepleegd in Bo degraven en omliggende plaatsen, waarbij schapenwol, rijwielen, kazen, boter, margarine, tabak, een schaap enz. werd buitgemaakt. Als B. S. op het pad ging, was hij meestal in ge zelschap van de gebroeders B. en van één van zijn eigen broers. Bij deze rooftochten nam verdachte steeds een met scherpe patronen geladen stengun mee, waarmee hij zijn slachtoffers indien hij dit nodig vond bedreigde. Aan D. S. waren diefstallen ten las te gelegd van houten planken, een schaap, kippen, geld en kazen, ge pleegd in het tijdvak 19521953 te Bo degraven en te Zwammerdam. Uit een acte daterend van 1833 en dezer dagen opgespoord door de heer Schultink, archivaris van Purmer end, is gebleken dat de houten hamer, die een half jaar geleden in een ver geelde doos ergens op zolder van het Purmerender raadhuis werd gevonden, afkomstig is van de kanonneerboot, waarmee commandant Jan Carel Jose- phus van Speijk op 5 Februari 1830 in de haven van Antwerpen de lucht in vloog, en wel vermoedelijk van de stuurkast (gezien het ebbenhouten materiaal). De acte luidt: „Op heden den 6en Juni 1833 com pareerde voor de ondergetekende, bur gemeester der stad Purmerend, den heer Hendrik Bos, kapitein voerende op het fregatschip „De Diligence" van Am sterdam, dewelke voor de zuivere waar heid heeft verklaard, dat hij zich tij dens het springen van Z.M. kanonneer boot no. 2, gecommandeerd door den onsterfelijken Van Speijk op den vijf den February 1800 en dertig te Ant werpen bevond, en aldaar een gedeelte van die boot heeft opgevischt en aan ons een klein stukje hout van die boot heeft ter hand gesteld, waarvan wi] deze acte hebben opgemaakt ten einde het voornoemde stukje hout te waar merken en heeft de heer comparant met ons na gedane voorlezing getekend. w.g. H. Bos w.g. S. de Vries" Blijkens voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot invoering van nieuwe rijksdaalders en guldens, vroegen enige leden zich af, of het verstandig is de muntbiljetten van 2,50 voorlopig in circulatie te la ten. Zullen niet guldens worden ach tergehouden en zullen deze niet zoveel mogelijk met biljetten van 2,50 wor den betaald? In de stukken is de vraag besproken, of de voorlopige in gebruik blijvende muntbiljetten beter bestand gemaakt kunnen worden tegen vervuiling en slijtage. De leden betuigden hun instem ming met alles wat in die richting kan worden gedaan, maar nimmer zal huns inziens geheel voorkomen worden, dat vuile en versleten muntbiljetten in het verkeer blijven. Kan bv. niet verlangd worden, dat rijkskassen zulke muntbil jetten inhouden? Nog werd gevraagd, waarom geen zilverbons van 5,wor den ingevoerd. Dit gemakkelijke be taalmiddel tussen 10,en 2,50 was in het begin van de eerste wereldoorlog zeer gewild. Het „Auster" vliegtuig van de vlieg basis Leeuwarden, bestuurd door de sergeant-vlieger N. A. Bak, heeft om streeks half twaalf gistermorgen in de gemeente Holten een noodlanding moe ten maken op een weiland van de landbouwer W. F. Boode op de grens van Okkenbroek, gemeente Diepenveen. De piloot zou, omdat zich op het vlieg tuig ijsafzetting voordeed, gedwongen zijn geweest, te landen. Bij het neer zetten op het weiland werd het 'lan dingstelsel beschadigd. De piloot be kwam geen letsel. TEN journalist vroeg aan maarschalk Tito van Joegoslavië, welke persoonlijkheid in Italië de diepste indruk op hem maakte. Hij zat te wachten op de naam van Scelba, Peila of De Gas- peri, maar het antwoord luidde: filmactrice Gina Lollobrigida. En toen de journalist ongeduldig op de tweede naam aan drong, klonk het uit de mond van de maarschalk: Silvana Bittere Rüst Mangano. £EN NACHTHEMDEN CLUB in New York is de grote slag begonnen tegen de pyama, welk nachtgewaad door de club uiterst frivool en immoreel wordt ge noemd. Er zijn duizend leden, die op de talrijke bijeenkomsten in koor uitroepen: „De pyama is een uiting van cultureel verval! De pyamadrager kan nooit een krachtige persoonlijkheid zijn!" Zo'n enkele keer ver schijnen de leden in het vergaderlokaal gehuld in het traditionele nacht hemd. Zij hebben zelfs een eigen clubblaadje, „Ons nachthemd". Kort om, het is daar alles nachthemd wat de klok slaat. Het zal wel als een nachtkaars uitgaan. T)E JONGE Amerikaan Dick Bueck uit Idaho nam vorig jaar deel aan een motorwedstrijd en werd bij een val zo ern stig gewond, dat men vreesde, dat hij nooit meer zou kunnen lopen. Hij bleek echter een doorzetter te zijn, leerde met veel moeite toch weer lopen en ging zelfs weer aan sport doen. Kort geleden had hij de euvele moed in te schrij ven voor de Amerikaanse ski-kampioenschappen. En vorige week won hij het kampioenschap afda ling, met een tijd van twee minuten 8.2 secon den voor het parcours van 2.8 kilometer met een hoogteverschil van 762 meter. IN GOEDE OUDE tijden vroegen wij op bal avonden aan een be koorlijke muurbloem: „Ach, juffrouw, zou ik deze dans van u mogen hebben?" En bogen daar bij beleefd. In de Ver enigde Staten gaat dat nu ais volgt: De band begint te spelen, de jon geling wenkt met een los handgebaar zijn uit verkorene en roept, gom- kauwend, uit: „Come on, worm, let's wiggle!" Hetgeen zoveel zeggen wil ais: „Kom op, wurm, laten we wiebelen!" Tempora mutantur, niet waar? BIRILLO, VOOR zover ons bekend de oudste hond ter wereld, is over leden. Birillo, het eigen dom va" Enrico Mona- mi, uit Crosseto in Italië, is een en twintig jaar geworden. Hij kreeg iedere dag een dure ui* tamineöehandeling en werd aan alle kanten ge koesterd en vertroeteld. Maar toen zijn baas en kele dagen geleden een wandelingetje met hem, maakte, werd Birillo door een auto doodgereden. £EN HAAGSE taxi chauffeur was er zeker van, dat hij werkelijk al leen maar drie kooien met vogeltjes in zijn auto had staan, en hij vond het dan ook puur grieze lig, toen hij voortdurend een man achter zich hoorde hoesten, want hij zag helemaal geen man. De vogel kwam echter uit de mouw, toen bleek, dat Beo, een sprekende vogel uit het dierenpark Wassenaar, die in een van de kooien had geze ten, zijn oren had open gezet op een expositie in Parijs, waar hij zojuist vandaan kwam. De helft van de bezoekers was na melijk snipverkouden ge weest en Beo had er een knoert van een hoest kunnen instuderen. Om vreemdelingen te lokken maken leden en bestuur van een VVV in Noord-Holland daverende ruzie over van alles en nog wat. Om de democratie te redden vergiftigt ene meneer MacCarthy de politieke en morele atmosfeer van zijn land, vernietigt reputaties, breekt carrières, vegruist het geluk van duizenden mensen. Ogenschijnlijk heeft dit alles niets met elkaar te maken. In feite bewijzen deze twee voorvallen het zelfde: dat men zich voor zijn doel vaak van volkomen verkeerde middelen bedient. Wanneer de VVV de beste mensen koos tot haar leidslieden wanneer de Amerikaanse politici het onderzoek naar ongewenste activiteiten niet langer een openbare vermakelijkheid en een aanfluiting van alle rechtsnormen deden zijn, zou er veel worden gewonnen. Of niet? De ruzie en het schandaal liggen ons over het algem.een zeker zo goed als de orde en de vrede. De geestelijke armoede van millioenen doet de behoefte aan sensatie ontstaan en schept een kans voor alles, wat daaraan tegemoet komt. Daarom heeft de Daily Mirror vijf millioen lezers en gaan de letterkundige en culturele tijdschriften de een na de ander op de fles. Daarom loopt het storm op een VVV-vergadering en genotte ren millioenen Amerikanen van het optreden van een monomaan geworden senator. yOLGENS het blad van de PNI „Suluh Indonesia", zijn er op het ogenblik in de Molukken „RMS-elemcnten bezig Islamieten tegen Christenen uit te spe len". In een groot opgemaakte eigen re portage schrijft het blad, „dat deze elementen hopen, dat er tussen de Islamieten en Christenen controversen zullen ontstaan, waardoor hun pogin gen om de veiligheid te verstoren, gemakkelijker kunnen worden uitge voerd". Het blad schrijft voorts, dat op Ce- ram de laatste tijd tekenen zijn, dat de RMS-bende haar activiteit opvoert, nadat men vernomen heeft, dat in Nederland een actie tot steun zal worden ondernomen onder leiding van Manusama". „Bij pogingen om tweedracht te zaaien tussen Islamieten en Christe nen lanceren de RMS-ers valse berich ten, als zou de Darul Islam in de Mo lukken binnendringen, zich daarbij verschuilende achter de Islampartijen als de Masjumi en de PSII", aldus het blad, dat voorts meldt, dat het inlich tingen .heeft ontvangen, volgens welke „de president van de RMS-beweging, Soumokil, enige tijd geleden een schrij ven heeft gericht tot de gouverneur van de Molukken, Latuharhary, waar in hij zich bereid verklaarde zich aan de overheid over te geven, indien hij bescherming tegen de bevolking zou krijgen". In een aan deze reportage toege voegd hoofdartikel schrijft het blad, dat „gezegd kan worden, dat de ach tergrond van de herleefde activiteit van de RMS in de Molukken gevormd wordt door de acties in Nederland onder leidng van Manusama". Het blad dringt daarom aan op stimulering van het economische leven op de Mo lukken. lijkheden een koortsachtige technische ten. Een overwinning van Rusland over ontwikkeling plaats vinden. De mens- de V.S. betekent een niet te overziene heid zal in de sfeer der atoom-energie ramp. Bij een Amerikaanse overwin- de beschikking krijgen over krachten, ning zal één grote strijdmacht kunnen waarvan men thans nog geen enkel worden opgebouwd, die in één pool denkbeeld heeft en radio-actieve wol- zal zijn verenigd en waardoor vrede zal ken zullen tenslotte alle leven op aar- zijn verzekerd. Onder dreiging zullen de uitwissen.... Alleen de vreedzame aarzelende landen zich wel aansluiten. rotsen zullen hun eeuwige mijmering Een oorlog zal wel niet meer nodig zijn JNhet najaar van 1950, kort naaat nem V00rtzetten totdat de zon ontploft. daartoe. De collectieve vrees zal ver- de Nobelprijs was toegekend, ver- jn het geval van de tweede stelling gaan en de wetenschap zal slechts in scheen van de hand van de befaamde ugt een terugval van de mensheid naar dienst staan van het geluk van de mens. Britse wijsgeer Lord Bertrand Russell, ^e primitieve eeuw, naar een s oort met wiens denkbeelden wij het over)- stenen tijdperk. De thans bestaande INDERDAAD al deze beweringen zijn gens niet altijd eens kunnen zijn, een grote mogendheden zullen totaal uit- hypothesen van een wijsgeer, een exclusief artikel in het Franse blad eenvallen en de dan nog levenden zul- mens, die zich in het wel en wee van „Carrefour". Hij hield zich in dat ar- jen bestaan in kleine primitieve „dorps- zÜn medemens verdiept en zich mede tikel bezig met de toekomst van de huishoudingen". Maar hierin ligt de gedrongen voelt te zoeken naar een op- mensheid. Russell ging daarbij uit van de hoop op een weer trapsgewijs komen lossing. De denkbeelden van Bertrand een drietal veronderstellingen. Voor tot vormen van hogere beschaving, zo- Russell zijn het méér dan waard er wij aan het einde van deze eeuw zullen ajs eens na de val van Rome. Uit deze kennis van te nemen. Dat was zo toen zijn gekomen, zou volgens hem zeker diepste ellende en neergang zal mis- ?e werden neergeschreven in 1950, dat schjen een betere toekomst groeien.... een van deze drie hypothesen verwer kelijkt worden. Zijn stellingen zijn: 1. Of alle menselijk leven zal op onze aarde zijn uitgewist. 2. Of men zal na een catastrophale vernietiging worden teruggedrongen, naar een periode van het primitiefste leven. 3. Of er zal in de wereld één enkel gezag worden ge vestigd, dat zeggenschap zal hebben over alle oorlogsstrijdkrachten, die zich on aarde bevinden. Russell voegde hier- i i_-kmunrsn liml 17" ////////////wwwwww aan toe niet te kunnen beweren, welke is zeer zeker zo op dit moment. Toen wij «in 1945 kennis kregen van het be staan van atoombommen, ging er een schok door de wereld. Men sprak van het „to be or not to be", het erop of er onder voor deze wereld. Er werden po gingen gedaan om betreffende de atoomenergie tot overeenstemming te komen. Het mislukte. Onlangs deed Eisenhower een nieuwe oproep. Er is daarna over deze vraagstukken enig toe niet ie nu ..c.i „„.Tcr contact met de Russen geweest. Maar van deze drie stellingen door de feiten TENSLOTTE de derde stelling van een de productie van atoomwapens gaat in zal worden bevestigd of welke de mees- wereldgezag. Dit zou bv. kunnen versneld tempo voort in Oost en West. te kans van slagen" heeft, maar wèl worden verwezenlijkt door óf een over- Deze week werden nieuwe gegevens dat de wereldorde, die wij thans ken- winning van de Verenigde Staten óf bekend omtrent de waterstofbom van nen geen levenskracht meer bezit. van Sovjet-Rusland. Of in elk geval de V.S. en er werd gezegd, dat zelfs de in theorie door een overeenkomst tus- experts verbaasd waren over de schier In een uitvoerig betoog gaat Russell sen beide wereldmachten. Russell ziet onmeetbare krachten, welke zij ont- dan in op deze drie stellingen. Een even- deze mogelijkheid echter vnl. in een ketenden. Niet geheel „ongestraft" tueel volgende oorlog zal, voor zover wereldregering, die moet worden ge- reeds. Japanse vissers werden de dit thans kan worden bezien nog niet sloten door alle staten, die in de we- slachtoffers van de asregens de verdwijning van de mens op aarde reld een supra-nationaal gezag willen Maar het waarheen? gaat steeds ten gevolge hebben. Er kan daarna een erkennen. Dit doel zal niet worden be- dringender klinken. Het besef tot aan- grote overwinnaar zijn, waardoor een reikt door een nieuwe wereldoorlog, eensluiting van staten en volken leeft andere wereldorde wordt geschapen, doch wél indien werkelijk grote staats- „Wij denken aan de Europese integra- Doch als een dergelijk conflict onbe- lieden het roer in handen nemen. De tie. maar of het wel sterk genoeg slist eindigt of als de overwinnaars te- hoop op een overeenkomst van alleen leeft wij twiifelen er aan. Er zal haast rugvallen op de fouten uit het verlc* Rusland en de V.S. inzake een wereld- gemaakt moeten worden. Anders za' Imet die van de militaire afdeïinëèn*"rt»r den, zal er na het einde der vyande- regering acht Russell echter uitgeslo- het te laat zijnterritoriale bevelhebber». (Advertentie, Ing. Med.) Ook dit jaar wordt in de Paas- vacantie op het Nederlands Volksho geschoolcentrum Méridon in Che- vreuse S. et O. weer een cursus ge houden ter kennismaking met Frank rijk. Juist in het voorjaar is het in de omgeving van Méridon de prach tige vallée de la Chevreuse heel mooi. Het is de bedoeling om ook in deze cursus excursies te maken naar Parijs (4x) met één avonduitgang, .Versaillés, Chartres, Fontainebleau en Port- Royal. De excursies worden voorbereid door korte inleidingen, welke door Mej. dra A. E. Oosterlee, die het Franse land door en door kent, in het Nederlands gehouden zullen worden. Kennis van de Franse taal is voor deelneming aan de cursus dus niet vereist. Voor degenen, die de Franse taal wèl in meerdere of mindere mate beheersen, zal er echter toch gelegenheid zijn om zich in het ge bruik van deze mooie taal te oefenen. Het leven op „Méridon" is eenvou dig als op de Volkshogescholen in Nederland. Van ieder wordt ook enige hulp bij het huishoudelijk werk ver wacht (niet meer dan een uurtje per dag). Wie er heen gaat, om in een prettige sfeer samen te zijn met an dere Nederlanders en om iets méér van Frankrijk te leren kennen dan enkel de buitenkant, zal er veel kun nen genieten. Inlichtingen verstrekt de Volks hogeschool te Bergen (N.H.) De mobiele brigade, de staatspolitie en de militaire politie hebben Woens dagavond in verschillende wijken van Bandung uitgebreide razzia's gehou den. Men doorzocht o.a. de hotels Ho- mann, Preanger, Astoria en een aantal woningen. De razzia's duurden van drie uur 's middags tot half elf 's avonds. Gedurende die tijd was het de hotel gasten niet toegestaan de hotels te ver laten. De directeur en de zaalchef van Homann, de heren Schinkel en Schou ten, werden voor een nader verhoor aangehouden. Het hoofd van politie in West-Java deelde mede, dat het „ge wone razzia's betrof, waarbij naar be paalde personen werd gezocht". Pi-Aneta vernam, dat ook in het ho tel Merdeka Sukabuti arrestaties waren verricht. Daar zouden o.a. twee Neder landers uit Djakarta zijn aangehouden. neem tijdig Op het ogenblik wordt een landelijke wijziging voorbereid van de districtsgren zen der divisies van de Koninklijke Ma rechaussee. Het ligt in de bedoeling dat deze grenzen ongeveer gelijk zullen lopen 60 tabletten f 098 (Advertentie, Ing, Med.)

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 7