Smyslov werd in tweede partij onder de voet gelopen Schrijver dreigbrief koningin Elizabeth vijand van Spanje Oost-Duitsers voelen niet voor het communisme BlCMtPM! Grootscheepse actie in Italië tegen verdovende middelen Botwinnik zegevierde reeds na dertig zetten titelhouder trok fel van leer Veel belangstelling voor derby der lage landen Rumoer rond de draf en rensport daviscupteam bereidt zich voor NAGUIB houdt vast aan Suezkanaaleisen Goede beurt voor ons land iri Londen Oud en nieuw! Besprekingen over Europese werkpas Tweede dreigbrief aan mevr. Churchill iSö-giBr4-- inimiiTü Tweede Vietminh- aanval blijft uit Schulte en Peters winnen in Berlijn LIKDOORNS WONDEROLIE^ Genève en de positie van Peking-China Arbeider gedood in een Egyptische pyramide Pijn hier - scheuten daar Eden zou welkom zijn Partij erkent een mislukking Britse Lagerhuisleden vóór wereldregering Op bevel van premier Scelba Dien Bien Phoe (Van san speciale verslaggever SLECHTS DERTIG zetten heeft Botwinnik nodig gehad om ook zijn tweede partij in het tornooi om het wereldkampioenschap schaken tot een goed einde te brengen. Botwinnik opende volgens de verwach tingen met de d-pion, waarop Smyslov de Nimzo-Indische verdediging koos en wel de zogenaamde klassieke opstelling 5. Lc8-a6, een idee van Bronstein. Botwinnik gaf de rochade prijs om zo snel mogelijk op aanval te kunnen spelen. Hij slaagde daarin uitstekend omdat Smyslov reeds een zet later misgreep- Weinig zetten later stond zwart reeds voor een hopeloze taak, welke daarom zo zwaar was, omdat hij zijn damevleugel niet behoorlijk kon ontwikkelen. Bij de 18de zet moest hij de kwaliteit prijsgeven, zonder zijn stellin- merkbaar te verbeteren. Na de 30ste zet van wit kon verdere strijd nutteloos worden geacht en Smyslov gaf zich daarom gewonnen. Het verloop van de tweede partij, waarin Botwinnik dus met wit speel de had het volgende verloop. 1 d2d4, Pg8—f6; 2 c2—c4, e7—e6; 3 Pblc3, Lf8b44 e2—e3, Botwinnik houdt zich aan de Rubin- stein-variant, die trouwens het -neest wordt toegepast. 4 b7b6; Deze voortzetting, die reeds uit de eerste periode van het Nimzo-Indiseh bekend is, heeft een paar maal toepassing gevonden in de match BotwinnikBronstein. 5 Pgl (Advertentie, Ing. Med.) Naar wij vernemen is voor de wed strijd BelgiëNederland, welke 4 April te Antwerpen wordt gespeeld, een zeer groot aantal aanvragen van Neder landse voetballiefhebbers binnengeko men. Men schat het aantal plaatsbe wijzen, dat men zou nodig hebben om een ieder tevreden te stellen op 20.000. Het contingent kaarten, dat de van de Koninklijke Belgische V balbond krijgt, is sedert jaren vastge steld op 8500. Hieruit volgt, dat clubs en officials slechts een bescheiden toe wijzing zullen kunnen krijgen. Het grote aantal aanvragen wekt enige verwondering in verband met het feit, dat voor 4 April een inhaalprogramma voor verschillende klassen is vastge steld. De wedstrijd te Antwerpen zal worden geleid door een Oostenrijkse scheidsrechter, die zal worden bijge staan door twee grensrechters van het zelfde land. De algemene ledenvergadering van het Verbond van Langebaan Vereni gingen en Rennen, die in hotel „Gei tenbeek" te Zwolle is gehouden, heeft een rumoerig verloop gehad. Er ston den tien punten op de agenda, maar nadat van 's ochtends elf uur tot laat in de middag vergaderd was bleek men nog niet verder dan tot punt 4 gevorderd te zijn. De eerste drie agenda-punten (de opening, de notulen en ingekomen stukken) eisten weinig tijd. Het vierde punt echter bracht de vergadering in beroering. Toen kwam nl. een motie van de Utrechtse paar densportvereniging ter tafel, waarin afkeuring werd uitgesproken over de statutenwijziging van de „Draf- en Rensport". Rond deze motie ontston den breedvoerige en vaak zeer per soonlijke discussies, waarbij vooral de houding van de twee vertegenwoordi gers van de stichting in het Verbond, de heren G. Heikens (Groningen) en L. J, Uytendael (Rijen), ter sprake kwam. Zonder dat de kern van de kwestie duidelijk naar voren was ge komen, bracht het Verbondsbestuur tenslotte zelf een motie te berde, waar in de vergadering verzocht werd haar houding te bepalen ten aanzien van het beleid van deze twee vertegen woordigers. Mocht dit beleid worden goedgekeurd, zo had de Verbondsvoor zitter G. Joustra (Utrecht) tevoren verklaard, dan zou het Verbondsbe stuur aftreden. De stemming, waaraan afgevaardigden van 16 baanverenigin- gen deelnamen, had tot resultaat, dat het beleid met 13 tegen 3 (waaronder Utrecht) stemmen w.erd goedgekeurd. Dit had tot resultaat dat het gehele Verbondsbestuur aftrad. De heer Jou stra zegde toe' dat het bestuur de lo pende zaken zo afhandelen en dat zo Pende zaken zou afhandelen en dat zo nng bijeen zou worden geroepen om een nieuw bestuur te kiezen en om °e resterende agendapunten af te handelen. Na twee weken geleden de Antwerp- se. zesdaagse te hebben gewonnen, zijn onze landgenoten Schulte en Pe- lers ook in de zesdaagse van Berlijn °P de eerste plaats geëindigd. De eindstand lu;'t: 1 SchultePe- (Ned.) 338 punten; op 1 ronde: z Godeau— Senfftleben (Frankrijk) 398 Pht-I 3 RothBucher (Zwits.) 302 pnt., °P 2 ronden: 4 Ziege—Terruzi (Dld.- vJ 487 Pnt.; S Nielsen—Klamer (Den.) "02 pnt. booftC8i.'a6'j6 a2a3' ^b4e7; Donner heeft hier de aandacht gevestigd op wo'TV't i 7 Pc3, d5, waarna wit wel het loperpaar heeft, maar zwart c4 kan vergroten. 7 Pe2—f4, d7d58 c4xd5, In een partij van het Russische kam pioenschap 1951 speelde Botwinnik hier 8 b2—b3. 8 La6xfl; 9 Kelx V De offerwending 9 De6: 10 ef7f, Kf7is na onderzoekingen van de Russische grootmeester Taima- nov van het repertoire verdwenen. De tekstzet is iets nieuws, dat men op grond van deze partij als een ver sterking kan beschouwen. 9 e6x dai10 g2g4Botwinnik trekt fel van leer, daarbij gebruik makende van de tijdelijke zwakte van d5. c7d6; Het is niet duidelijk, waarom zwart hier niet h6 speelt, waarmede hij de controle over veld e4 houdt. Nu laat hij wit de gelegen heid tot g5, waarna het paard wordt verdreven en de damevleugel niet verder tot ontwikkeling kan komen 11 g4g5, Pf6d712 h2—h4, Le7—d6; 13 ®3~e4>.1 Dat deze zet thans mo gelijk is, is mede een gevolg van zwarts tiende zet. Wit opent de stelling om gebruik te kunnen maken van zwarts onontwikkelde damevleugel. 13 d5xe4; 14 Pc3xe4, Ld6xf415 Lclxf4, Zwart is verlegen om een goede ontwikkelingszet, immers 15 Pa6 wordt beantwoord met 16 Da4 en zwart kan Pa6 en pion c6 niet dekken zonder enorme concessies. 15 00; De enige andere ontwikkelings zet. 15 De7 wordt beantwoord met 16 Dd3 gevolgd door Tel, maar ook na de tekstzet biedt de zwarte stelling weinig uitzicht op behoud. 16 h4h5, Wit laat niet op zich wachten. 16 Tf8—e8; 17 Pe4—d6, Te8e6; 18 d4d5Wit speelt consequent op het openen van de stel ling. 18 Te6xd6; Zwart geeft de kwaliteit, maar wat moet hij anders doen? Op 18 cd5; volgt 19 Dd5 en op 18 Te719 g6, f6; 20 Dc6, Pc621 Dd5t. 19 Lf4xd6, Dd8xg5; 20 Ddl—f3, Dg5xd521 Df3xd5, c6xd5; 22 Talcl, Wit blijft stelselmatig zijn tegenstander hinderen bij de ont wikkeling en let daarbij minder op materiaal. 22 Pb8—a6; 23 b2—b4, Sluit het paard in. 23 h7 h6; 24 Thlh3, Kg8—h7; 25 Th3—d3, Pd7f626 b4b5, Pa6c5Natuur lijk niet 26 Pl)8 wegens 27 Tc8, Pfd728 Td5 enz. 27 Ld6xc5, b6xc5 28 Tclxc5, Ta8b829 a3—a4, Tb8— b730 Td3c3 Zwart geeft het vp. Onder leiding van trainer Gourovich zal de training van de topspelers, de candidaten voor de Daviscupploeg, Zondag 21 Maart op Marlot te Den Haag worden voortgezet. Karamoy, de Nederlandse kampioen, heeft zich te ruggetrokken, zodat Dehnert, Van Meegeren, Krijt en Holst overblijven. Ook Van Swol zal waarschijnlijk bin nenkort weer van de partij zijn, doch een tijdens de wintersport opgelopen schouderblessure zal hem nog wel een paar weken van de baan houden. Het plan bestaat 3 weekeinden in Den Haag te oefenen om het vierde week einde de training naar Amsterdam te verleggen. Oefenmeester Joop de Mos zal' ook een aandeel in de voor bereiding van de Nederlandse top spelers hebben. Behalve aan de spe ciale slagentraining, zullen ook enkele bijeenkomsten aan onderlinge wedstrij den worden besteed. Hierbij zal De Mos als tegenpartij van beurtelings iedere candidaat worden ingeschakeld. Het is ook niet onmogelijk, dat een sterke buitenlandse amateur, de Belg, Brichant bijvoorbeeld, zijn medewer king op één der bijeenkomsten zal ko men verlenen. Op het weekeinde van 23 t.e.m. 25 April is een oefenwedstrijd geprojec teerd. Zoals bekend zijn Brazilië en in tweede instantie Ierland als spar ringpartner uitgenodigd, maar geen van beide landen heeft tot nu toe op de invitatie gereageerd. Weg: met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillen de benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaait U veel elPnde. (Advertentie, Ing. Med.) De Amerikaanse afgevaardigde bij de Verenigde Naties Henry Cabot Lodge heeft verklaard, dat hij er niet voor zou terugschrikken het veto te gebruiken als dat nodig zou zijn om te voorkomen, dat China een zetel in de Veiligheidsraad krijgt. Hij dacht evenwel niet, dat zulks nodig zou worden. Op de vraag of de oplossing van de Indochinese kwestie op de komende conferentie van Genève niet van in vloed zou kunnen zijn op de toelating van China tot de Verenigde Naties, zei Cabot Lodge: „beslist niet". Hij had „niets officieels" gezien dat er op zou kunnen wijzen, dat de beide vraagstukken met elkaar in verband zouden worden gebracht. Een gedeelte van de gang, die naar men aanneemt naar de grafkamer van de pas ontdekte pyramide bij Sakkara in Egypte leidt, is ingestort. Een aantal arbeiders, dat in de gang werkte, werd onder het puin bedolven. Een arbeider is gedood, twee werden gewond. De pyramide is nooit afgebouwd. Kort ge leden werd zij onder het zand gevon den. en stramheid in Ijjf en leden al die vormen van Rheumatische on gemakken kunt U met Kruschen te lijf Berust er niet in. t Wordt wel erger, niet beter. Begin morgen ra dicaal met Kruschen. Tienduizenden vonden en vinden bü Kruschen baat en verlichting iedere dag weer. Waarom zoudt U dan weerloos ver- der lijden. Neemt ook Kruschen de kleine dagelijkse dosis en on dervindt zelf het heilzaam effect. Adv. l.M. President Naguib van Egypte heeft meegedeeld, dat hij „niet veel zin" heeft om met de Engelsen weer be sprekingen te beginnen over de Ka naalzone. „Als zij met betere voor waarden komen, zal ik ze aannemen", zei hij. „Als zij mijn voorwaarden zouden willen aanvaarden, zou ik dat heel prettig vinden, maar ik ben niet van plan, het initiatief tot nieuwe besprekingen te nemen". De onderhandelingen over de Ka naalzone van Suez zijn in October van het vorige jaar afgebroken. Egypte wilde niet, dat er Britse troepen naar de zone zouden kunnen terugkeren geval van een aanval op Turkije, Per- zië of de Arabische staten in het Mid den-Oosten en ook niet, dat de Britse technici, die op de Kanaalbasis vi r onderhoudsdoeleinden zouden achter blijven, uniformen zouden dragen. Op een vraag of het nuttig zou zijn, wanneer de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Eden, naar Egypte zou komen om de zaak nog eens door te praten, antwoordde Naguib beves tigend. LOONSGESCHIL IN DE BRITSE SCHEEPSBOUW Britse vakbondsleiders, die een kwart millioen arbeiders op scheeps werven vertegenwoordigen, hebben gis- etren een aanbod van de bond van scheepsbouwers voor een loonsverho ging van vijf procent van de hand gewezen. De vakbondsleiders eisen een verhoging van vijftien procent. De Spaanse ambassade te Londen heeft een verklaring uitgegeven, waar in wordt gezegd, dat de schrijver van de brieven, waarin met een aanslag op hét leven van koningin Elizabeth van Groot-Brittannië wordt gedreigd, ge schreven zijn door een vijand van Spanje, die er alleen naar streeft de goede Spaans-Britse betrekkingen te schaden. Een woordvoerder der „Spaanse Pha- lanx", de Spaanse fascistische partij, heeft Donderdagavond te Madrid ver klaard, dat de partij elk denkbeeld van een gewelddaad jegens koningin Elizabeth ten strengste veroordeelt. In Britse hofkringen acht men het uiterst onwaarschijnlijk dat de dreig brieven invloed zullen hebben op de plannen voor het bezoek van koningin Elizabeth aan Gibraltar, dat in Mei a.s„ op dé terugreis van het bezoek aan het gemenebest zal worden gebracht. Links: Het plexiglazendak. waar mee Ford dit jaar op verschil lende automobieltentoonstellin gen verraste, is inmiddels alweer een gewone zaak geworden. Thans staat de „Thunderbird" op stapel, een sportwagen met een 160 pk, Y-blok, V8 kopklepmotor. Deze ivagen gaat het komende najaar bij de Ford Motor Company, Dearhorn in productie. Onder: Voor experimentele doeleinden werd deze Ford „droomwagen" geconstrueerd. Ue FX Atmos is geheel van plastic vervaardigd. Het is niet de bedoeling dit model binnen af zienbare tijd op de markt te brengen. De communistische partij is er niet in geslaagd voldoende aanhang in Oost-Duitsland te verwerven, aldus gisteren in de Oostduitse pers versche nen berichten over partijconferenties in de veertien bestuursdistricten van Oost-Duitsland. Ook blijkt uit deze berichten, dat de aanvallen op de protestantse kerk met hernieuwde hevigheid zijn hervat en dat er een grootscheepse recruterings- campagne voor de gekazerneerde volks- politie is begonnen. De partijconferentie in de districten zijn gehouden ter voorbereiding van het vierde partijcongres van de (com munistische) Socialistische Eenheids partij. De partijsecretaris van het district Halle beschuldigde op de conferentie in dat district „reactionnaire kringen in de kerk" van „het openlijk en ver raderlijk verspreiden van haatpropa- ganda". De districtsecretaris van Maag denburg zeide, dat er in zijn district nog altijd een sterke sociaal-democra tische oppositie is. Te Luxemburg zijn Woensdag dele gaties uit de zes landen van de Euro pese Kolen- en Staalgemeenschap bij eengekomen ter voorbereiding van volledige bewegingsvrijheid voor mijn werkers en arbeiders uit de staal industrie van de betrokken industrie- en dezer landen. Het doel van de con ferentie is een „Europese werkpas" in te stellen, die aan alle erkende mijn werkers en staalarbeiders in de be trokken landen zal worden uitgereikt en deze arbeiders het volledige vesti- gingsrecht en volledige bewegingsvrij heid in het gehele gebied van de ge meenschap, van de Atlantische Oceaan tct aan de grens van de Sovjetrussi- sche zone van Duitsland en van Sici lië tot aan de Deense grens verzekert. In Gibraltar worden reeds speciale voorzorgsmaatregelen getroffen, opdat de veiligheid van de Britse vorstin bij haar komende bezoek volledig gewaar borgd zal zijn. Een te Manchester verschijnend avondblad heeft een met de machine geschreven brief ontvangen, luidend: „Het zal U wellicht belang inboezemen te vernemen, dat mevrouw Churchill vóór eind Juni a.s een gewelddadige dood zal sterven". De ondertekening luidde: „Vrijheid voor Ierland, eenheid is ons doel". De brief was ter plaatse afgestem peld. Hij is onmiddellijk ter hand ge steld aan de politie, die hem onder zoekt voor het mogelijk vinden van vingerafdrukken. Dit is de tweede brief, waarin het leven van mevrouw Churchill wordt .bedreigd. De eerste is twee dagen geleden aan het adres van Churchill's ambtswoning, London Dow- ningstreet 10, afgeleverd. Scotland Yard is van mening, dat de onderhavige dreigbrief van een an der karakter is dan het soort, dat war- hoofdigen wel eens verzenden. „Het zou wel eens kunnen dat deze bedrei ging inderdaad gemeend is", De staat van beleg, die na de opstand van de Droezen door de regering-Sjisja- kli in verscheidene delen van Syrië was afgekondigd, is Donderdag opgeheven. Prinses Marie Louise, die de Ideal Home Exhibition in Lon den bezocht, ontving bij de Ne derlandse stand van een „schone Hollandse'" een bouquet bloemen. «la U dus voort- 3: voelt men^niet. maagpijn, S oplw lnaag, oprispen. I misselijkheid en u W ei iets niet 'n komen. Het uw maag B1CARPAN 3 nieuwe maagmidde Uchting geert onmiddellijk veI. en bij v°?rtga!ehten voorgoed MAAG-CACHti» smaakloos, Isneï, zeker I (Advertentie. Ing. Med.) Vertegenwoordigers van tachtig La gerhuisleden, aangesloten bij verschil lende politieke partijen, die voorstan ders zijn van het instellen ener we reldregering, hebben de Britse regering verzocht te streven naar een herzie ning van het handvest der Verenigde Naties, hetgeen Generaal Antonio Luigi Orcen, hoofd van de Italiaanse economische politie (douane, anti-smokkeldienst en anti- belastingontduikingsdienst) heeft ver klaard, dat hij van premier Scelba wei-omschreven orders heeft ontvan gen om tegen de handel in verdovende middelen op te treden. De actie zal zich uitstreken over geheel Italië. De verwachte tweede aanval van de Vietminh op de Franse vesting Dien Bien Phoe was gisteravond voor zover bekend nog niet ontketend. De Viet minh zond gisteren zestig Franse ge wonden naar de Franse linies terug. Het Franse opperbevel deelt mede, dat Dakota's voor het vervoer van ge wonden nog steeds landen op de twee kleine vliegvelden van Dien Bien Phoe. De rebellen schijnen de beschieting te staken als er ambulancevliegtuigen landen. De Franse luchtmacht ging voort met het neerwerpen van uitrusting stukken en voorraden voor de bele gerde stad. In Franse militaire krin gen werd gezegd, dat de Vietminh- t roepen van munitie en voedsel wor den voorzien door 200 a 300 auto's van Russisch makelij. Tienduizenden koelies hadden kort voor het begin van de slag een weg door het oerwoud gehakt.... Franse vliegtuigen heb ben ononderbroken zeer zware aan vallen uitgevoerd op het rebellenleger. De Franse stelling Phoeong Khe, zestig km ten Zuiden van Hanoi is door de Uniestrijdkrachten ontruimd. Na een zware artilleriebeschieting slaagde het Franse garnizoen er in zich onder bescherming van een rook gordijn terug te trekken op Pholy, zes km verder naar het Zuiden. Een en ander houdt verband met het „bedwelmingsschandaal". Bij het pro- ces-Muto zijn vele beschuldigingen van handel in verdovende middelen geuit. Zo zou volgens getuigen de plaats, waar Wilma Montesi dood aangetroffen is, een landingsplaats zijn voor boten, die cocaïne, marijuhana, hasjisj en opi um uit het Middenoosten brengen. Ook zijn vooraanstaande personen van cor ruptie en misbruik van relaties be schuldigd. De regering heeft een onderzoek naar alle aspecten van de zaak in het voor uitzicht gesteld. Signora Anna Maria Moneta Caglio, oud 23 jaar, is een der belangrijkste getuigen in de zaak Montesi, waar bij indirect leden van het Italiaanse kabinet betrokken zijn.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 9