Alkmaarse jongeman driemaal met auto over de kop Bezit hij een echte of Van Gogh? valse Brussels modehuis toonde ons mantels uit vijf landen Interessante show van mooie modellen JIMMY EN DE BENDE VAN BOLLETJE BINK LANGER VISSEN OP DE RIVIEREN Vreselijk ongeluk te Uitgeest Vriend van 17 jaar in sloot langs de weg verdronken Chauffeur van 19 jaar in de cel Scheepvaartberichten Scheveningen verkeert in spanning Deskundigen weten het niet Nationaal 5-Mei Comité adviseert opneming van snipperdag op 5 Mei Een voorlopige standaard overeenkomst tussen ziekenfonds-huisarts VVV Bergen is nog niet tot rust gekomen VPRO-plan voor nationale omroep Holland sloeg uitstekend figuur GEESTELIJK LEVEN Protestants kerkcongres in Oost-Duitsland Beroepingswerk (Eigen bericht) CEN BUITENGEWOON ernstig on- geluk heeft gisteravond omstreeks half twaalf tussen Uitgeest en de Bus en Dam plaats gevonden. Een Ford personenauto uit Alkmaar veronge lukte namelijk op de weg tussen bei de plaatsen, terwijl een der inzitten den, de 17-jarige N. Glorie uit Ber gen, de dood vond in een naast de weg gelegen sloot. De bestuurder, de 19-jarige K. D. uit Alkmaar, liep een hoofdwonde op. De twee jongens hadden in Alk maar een aantal glazen bier gedron ken en wilden daarna met een huur auto naar Amsterdam. Met grote snel heid ging het naar de hoofdstad toe er door tot dusver onverklaarbare oor zaak sloeg de auto tussen Uitgeest -n Bus en Dam driemaal over de kop, waarbij de 17-jarige N. Glorie uit Bergen uit de wagen werd geslin gerd, in de naast de weg gelegen sloot terecht kwam en daar verdronk. De 19-jarige bestuurder K. D. uit Alkmaar die een hoofdwonde had op gelopen, hield een uit de tegenover gestelde richtjng komende auto aan en liftte terug naar Alkmaar, waar hij bij het politiebureau werd afgezet. Vandaar uit werd een onderzoek in gesteld. De politie vond het stoffe lijk overschot van het slachtoffer, dat naar Alkmaar werd overgebracht. La ter in de nacht is K. D. door de Rijkspolitie te Uitgeest in arrest ge steld, ook al omdat hij zijn makker De zwaar gehavende auto in het struikgewas langs de slootkant. (Foto Jaap Schoen) niet onmiddellijk te hulp was geko men. K. D. verklaarde, dat hij hem niet had kunnen vinden. Hij zei tegen de bestuurder, die hem de lift gaf, dat hij veronderstelde, dat zijn vriend was weggelopen. Aangezien de chauff ar bemerkte, dat de jongeman onder de invloed van sterke drank verkeerde leverde hij hem bij de Alkmaarse politie af. De auto werd totaal vernield. Een der portieren was vijftig meter ver weggeslingerd en de weg was bezaaid met brokstuk ken. K. D. was 's middags met de bewuste huurauto samen met zijn moeder naar zijn vader gereden. Om zeven uur zou hij de wagen naar de eigenaar terug brengen. Inplaats daarvan ging hij met zijn kameraad aan de zwier. Het betrof een huurauto van de Alkmaarder K. die de wagen alleen tegen wettelijke aansprakelijkheid had verzekerd en dus voor een gro te schadepost staat. Hem treft in deze zaak geen schuld. De 19-jarige bestuurder zal voor de officier van Justitie te Alkmaar geleid worden. Abbedijk, 18-3 van Middlesbro te Ant werpen Alamak, 19-3 te Bombay Aietta, dokken te Singaoore tot ca. 27-3 Ampenan, I8-3 van Penang naar Port Swettenham Antonia, 16-3 te Surabaja Armilla, 18-3 van Makassar naar Pladju Aardijk, 19-3 van New Orleans te Le Havre Almdijk, 18-3 te Houston Alphacca, 18-3 te Baltimore Amstel- dijk, 18-3 te Houston Amstelpark, 19-3 Van Genua naar Bona Amor, 18-3 van Carthagena naar Barcelona Bloemfon tein, 18-3 van Las Palmas naar Kaap stad Bonaire, 18-3 te Paramaribo Boschfontein, 18-3 van Antwerpen te A'- dam Callisto, 19-3 van Avonmouth te Leith Caltex Delft, 18-3 80 mijl oost zuidoost van Kaap Vincent, 22-3 te R'- dani Caltex Leiden, pass. 18-3 Oues- sant naar R'dam Caltex Pernis, 18-3 van Sidon naar R'dam Chama, pass. 18-3 Bone en 23-3 te Port Said verwacht Clavella, 21-3 te Spezia verwacht, Coryda, 23-3 te Bombay verwacht Caltex Padang (t), 16-3 van Singapore naar Sungei Cronenburgh, 18-3 van Bordéaux naar Port Talbot Dongedijk, 18-3 n.m. van Londen naar Curagao Delft, 18-3 van Curagao naar Antwerpen Erinna, 25-3 van Stanlow te Curagao verwacht Etrema, verm. I8-3 van Sin gapore naar Calcutta Esso Amsterdam (t), 19-3 van Sidon naar R'dam Ga- roet, vertr. 20-3 van Barcelona naar R'- dam Gaasterland, 18-3 te Melbourne verwacht Hector, 18-3 n.m. van Piraeus 'e Izmir Hydra, 18-3 van Laguaira naar Puerto Cabello Heemskerk, 18-3 Van Hamburg naar Antwerpen Indra- P°era, 19-3 te Surabaja Jupiter, 18-3 an Livorno naar Napels Kota Agoeng, 9-3 1.30 uur van Port Said naar Aden rr Dindekerk, 19-3 v.m. van Suez naar uscat Loenerkerk, 20-3 te Aden ver acht Larenberg, 18-3 van Hamburg a Adam Liseta, I8-3 van Pladju naar Jakarta Luna, 17-3 van Istanbul naar a amata Macoma, 17-3 te Heysham, acuba, 16-3 te Geelong Marisa, 18-3 e Kobe Markelo, 18-3 dw. v. d. Theems aar Londonderry Meliskerk, 19-3 te °ngkong Metula, 18-3 te Curacai' «uiderkerk, pass. 18-3 Stromboli, 19-3 te p^nua Murena, 20-3 van Stanlow te r Said Madoera, 19-3 te Tanga euw-Amsterdam, 18-3 van Cristobal g ar Havanna Omala, vertr. 19-3 van ay naar Suez Ondina, I6-3 100 zu'd van Penang, 17-3 te Singapore Trin aan''eStac'' 19"3 van Laguaria naar sant Prins Maurits, pass. l9-3 Oues. Pl "aar Hamburg Rafaela, 18-3 van te Avi naar BanSkok Ridderkerk, 19-3 Bost Rondo' 17-3 van Halifax naar lMu.t."~ Boebiah, 17-3 te Colombo 17-3 V 1®"! te Shanghai Soestdljk, Huw t ^°l°mbo Salawati, 18-3 van 18_,e' naar Bandarshapur Sibajak, bai J>° m'l' oost van Timor naar Sura- 1'iae 7 ®unetta' 18-3 van Yokohama naar |ata Sloterdijk, 17-3 te Galveston gen Amsterdam, 18-3 van Vlaardin- 2i4-naar Safi Trompenberg, pass. 18-3 rla 3iRUUr l"'lissinRen. naar A'dam Ta- Ie S. te Balik PaPan Tibia> 19-3 hiki U°Z Titus. 18-3 n.m. te Thessalo- pen Telresias, 17-3 van Belawan naar g Themisto, 22-3 van Norfolk te h,anm Waa1. 19-3 te A'dam - Water- A'dam te R'dam Westland, 18-3 te aan „Westerdam, 21-3 van New York Wil] e R°ek van Holland verwacht Guard1,Ruys' 18-3 180 mijl oost van 18-3 n naar Port Sald Zaan, pass. 18-3 "Uessant naar Lissabon Zeeland, leid t«c»New York naar Norfolk Zee- Penberu 19-3 *e Kopenhagen ZU- 19-3 n.m. te Huelva, (Van een speciale verslaggever) ALS het waar is, dat de heer H. F. van Ellinkhuizen te Scheveningen een Van Gogh in zijn bezit heeft, dan is het doek, dat hij indertijd al3 huwelijkscadeau van zijn moeder kreeg en waar hij altijd een waarde van enkele tientjes aan had toegekend, zeker het honderd voudige waard. Als het waar is.... Want zowel de heer Van Ellink huizen als zijn jeugdvriend de Haagse kunsthandelaar Bennewitz, twijfelen aan de authenticiteit van het schilderij, evenals trouwens aan een tot oordelen bevoegde commissie van deskundigen. Deze commissie, die is samengesteld uit cje directeur van het Kröller- Müller Museum, prof. dr A. M. W. J. Hammacher, en de Brusselse kunstexpert dr Tralbout, kan, ondanks een beraad van enkele maan den, niet met zekerheid zeggen, of het doek van de heer Van Ellink huizen echt of vals is. In het rapport, dat prof. Hammacher heeft uitgebracht, wordt deze twijfel met redenen omkleed, doch er wordt tegelijkertijd zoveel ruimte voor een werkelijke ontdekking open gelaten, dat niemand eigenlijk iets wijzer geworden is. Mocht ik me vergissen, zegt de scribent in ongeveer een zwakke conclusie, dan ben ik er in ieder geval zeker van, dat het een bijzondere slechte Van Gogh betreft. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft .bepaald, dat de gesloten vistijd in de rivieren in plaats van op 1 April dit jaar zal ingaan op 11 April voor de ankerkuil en op 18 April voor wargarens, vis- fuiken, de viszegen en gewone hengel. Ook voor enkele vissoorten, t.w. bar beel, brasem, meun, serpeling en win de, is de aanvang van de gesloten tijd op een later tijdstip gesteld, nl. op 18 April. De verlenging van de vistijd voor de genoemde vistuigen geldt alleen voor de rivieren, terwijl dan nog slechts de gevangen barbeel, brasem, meun, ser peling en winde zal mogen worden behouden. Alle andere gevangen vis, waarvoor de gesloten tijd geldt, moet onmiddellijk in hetzelfde water wor den vrijgelaten. De spanning, waarmee de heer v. El linkhuizen het onderzoek der beide experts heeft afgewacht, is daarom zeker niet minder gevonden. Nieuwe pogingen zullen in het werk worden gesteld om het doek alsnog te identi ficeren, ook al zal dit de eigenaar waarschijnlijk kapitalen kosten. Zoals gezegd kreeg de heer v. Ellink huizen het schilderij van zijn moeder cadeau, toen hij bijna dertig jaar ge leden in het huwelijksbootje stapte. Het doek, dat naar men aanneemt, een bed met azalea-mollis in het park Ar- les tot onderwerp heeft, was van een particulier gekocht voor de som van drie tientjes. Het schilderij is al jaren geleden uit de huiskamer van de eigenaar verdwe nen. Het stond op de rommelzolder, bedekt met spinrag en een "dikke laag stof en ook vrij ernstig beschadigd. Toen mevr. v. Ellinkhuizen het doek tijdens een schoonmaak in 1953 te voor schijn haalde en overwoog of ze het aan de lorreman zou meegeven, viel haar oog op de signatuur, die ze naU" welijks kon ontcijferen. De eerste let ter was een V. de tweede ook een v, Het Nationaal 5-Mei Comité, waarin zijn ondergebracht de Nationale Fede ratieve Raad van het Voormalig Verzet Nederland, het Veteranenlegioen Ne derland en de Stichting „Pro Patria adviseert de werknemers op 5 Mei een snipperdag te nemen. Ter zake zal het zich nog richten tot de werkgevers. Het comité stelt zich voorts ten doel door middel van plaatselijke comités leiding te geven aan de viering van de bevrij dingsdag op 5 Mei. maar dan klein, en door de rest was een grote, roestige spijker geslagen. Blaar ze pas de grote Van Gogh- tentoonstelling in Den Haag had bezichtigd en overeenkomsten met de daar tentoongestelde werken meende te zien, liet haar man het doek schoon maken bij de kunsthandel Bennewitz. En het was hier, dat men aan de achterkant de met conté of potlood geschreven woorden: „St. Rémy, Vin cent", ontdekte en bovendien een ze geltje van een Franse expediteur. Dit alles leidde tot het expertise- onderzoek, dat eigenlijk geen ander re sultaat opleverde dan bevestiging en zelfs versterking der reeds bestaande twijfel. Het is de fam. v. Ellinkhuizen er thans om te doen deze twijfel in zekerheid te doen verkeren. De maatregel heeft geen betrekking op de binnenwateren. Slechts indien in vistuigen, waarvoor in de binnenwate ren geen gesloten tijd van kracht is dat zijn dus alleen de aalvistuigen één der genoemde vissoorten eventueel zou worden meegevangen, mag men deze tot en met 17 April meenemen. Van de vissoorten komt in de binnen wateren in het algemeen alleen brasem voor. Wat de sportvisserij betreft, wordt nog in het bijzonder aangestipt, dat de verlenging van de vistijd tot 18 April dus uitsluitend geldt voor de rivieren en dan alleen voor het vissen op ge noemde vissoorten met een gewone hengel, dus niet voor een hengel ge aasd met vis of voor een sleephengel. Blijkens mededelingen gedaan door de voorzitter van de Ziekenfondsraad aan de Algemene Ziekenfondsen aan gaande de inhoud van de standaard overeenkomst ziekenfondshuisarts, waarvan de tekst is vastgesteld en goedgekeurd in overleg tussen de or ganisaties der fondsen en de Koninklij ke Nederlandse Maatschappij tot Be vordering van de Geneeskunst en door de Ziekenfondsraad zullen regionale commissies van toezicht worden inge steld, die een goede verstandhouding moeten bevorderen tussen fondsen en medewerkers, tussen fondsen onder ling en tussen medewerkers onderling. Met medewerkers worden bedoeld huisartsen, specialisten, tandartsen en apothekers. Een Centrale Commissie heeft tot taak het werk der regionale commissies te coördineren. De huisarts verplicht zich, rekening te houden met de ter plaatse geldende lijst van soor ten en hoeveelheden genees- en ver bandmiddelen, die voor rekening van een fonds worden verstrekt. Indien zo'n lijst niet bestaat geldt de algemene lijst. In overleg tussen de fondsen organisaties en de artsen-organisaties worden voorts regionale rechtspraak commissies en een Centrale recht spraak-commissie ingesteld met pari taire samenstelling. De onenigheid in VVV-Bergen duurt onverminderd voort, zoals op de laatste vergadering van deze vereniging is ge bleken, waar men de voorzitter verge leek met een briesende leeuw, die door zijn dictatoriaal optreden veel afbreuk zou hebben gedaan aan het VVV-wezen. Deze opmerking, die uit de oppositie- hoek kwam, tekent de gespannen ver houdingen in het toeristendorp, dat in plaats van zich serieus op het seizoen voor te bereiden nog altijd bezig is vele interne moeilijkheden op te lossen. Twee oud-bestuursleden hebben de voorzitter, de heer J. Broersma, in een scherp gestelde nota tal van verwijten gemaakt, mede met betrekking tot het onlangs uitgebrachte accountantsrap port, waarin volgens beide heren niet gebruik is gemaakt van de cijfers van de afgetreden penningmeester de heer E. Klein. Intussen heeft de gemeente zich over de schulden van de VVV ont fermd en zij zal het ook zijn, die dit jaar de gelden voteert voor de te orga niseren zomerfeesten. Op een gisteren gehouden persconfe rentie is van de zijde van bestuur en directie van de V.P.R.O. aangekondigd, dat men binnen afzienbare tijd hoopt te komen met een schetsmatig plan voor een nationale omroep in ons land. Nu de V.P.R.O. inmiddels de 117.000 leden overschreden heeft, meent zij het recht te hebben mee te spreken. Zij streeft thans, zo deelde de voorzitster, mej. dr Nicolette A. Bruining, mede, naar het verkrijgen van 175.000 leden, opdat zij als B-omroep nog ruimere zendtijd ter beschikking zal krijgen. (Van onze modemedewerkster) UITNODIGING van de grote Bel gische mantelzaak „Le Manteau" wa ren wij in de gelegenheid een bijzon dere show bij te wonen in de Brussel se Galerie Louise, een moderne en uiterst luxueuze uitgave van de win- kel-gaierijen en passages, waarmede ook Den Haag nog steeds pronkt. Naast een groot aantal kleine winkeltjes van luxe artikelen en mode, waaronder verschillende van Parijse couturiers, vindt men in de Galerie Louise oen ondergrondse zaal, de Salie Arlequin, die zich door zijn fraaie inrichting en grote ruimte uitstekend leent voor een grote show als deze. Verleden jaar heeft Le Manteau in samenwerking met de Sabena en met behulp van de confectie-industrieën van Zwitserland, Frankrijk, Nederland en België, eenmodevlucht georgani seerd voor een aantal uitverkorenen van de Belgische mode-pers. Op eén dag werden de vliegvelden van Zürich, Parijs, Amsterdam en Brussel bezocht, waar telkens een selectie werd getoond uit de mantels, gecreëerd in het be treffende land. Dit jaar, met de bedoe ling een ruimere groep journalisten in de gelegenheid te stellen één en ander te zien, had men dezelfde confectioi- nairs met hun eigen mannequins naar Brussel uitgenodigd en werden de pro ducten door elkaar getoond. Een unie ke show dus voorwaar, die ons nu eens in de gelegenheid stelde de voort brengselen te vergelijken van deze vijf concurrerende industrieën, op een wij ze zoals dit zelden of nooit voorkomt. Nooit hebben wij eigenlijk zo duide lijk gedemonstreerd gezien hoe le vensopvatting en gewoonte een duide lijke stempel drukken op gebruiks voorwerpen als de dagelijkse kledi .g. Engeland: keurig gemaakt, goed van snit met uitstekende pasvorm, maar zeer eenvoudig, op streng af. Frank rijk: mooi, elegant, een beetje frivool, met leuke vondsten, maar voor de werkende moderne vrouw ook een beetje onpractisch. Zwitserland: Een beetje zwaar chic, ingesteld op mensen die graag duidelijk maken dat zij wel wat kunnen missen, maar die van .ia- ture weinig elegant zijn, mooie mate rialen, maar niet helemaal je dat. Bel gië: ver beneden de maat in dit ge zelschap. Fantasieloos, onelegant, ge toond door mannequins met ongekam de haren. Nederland tenslotte: Verre weg het beste dat wij zagen. Men be- grijpe ons goéd: Ook de andere lan den toonden modellen, waar wij en thousiast over waren, maar over het geheel gezien sloeg onze confectie-in- dustrie toch zeker het beste figuur. Waarmede wij maar gezegd willen heb ben, dat de wonderlijke voorkeur nu vele van onze landgenoten voor bui tenlandse kleding op niet veel anders stoelt dan op vooroordeel. Naast de ons reeds tijdens de Fashion Week getoonde modellen, brachten le deelnemende Hollanders (Netex Mo dellen, Berghaus, de Groot, Gebr. Blogg en Bercofa) enkele nieuwe, waaronder ons opvielen een combinatie van ten Schotse ruitrok, kennelijk geïnspireerd op de Kilt, die glad over de heupen sleutend, halverwege het bovenbeen overging in een recht plisséstuk, met daarboven een witte zibeline topper, enigszins bolvormig, sluitend op heup hoogte. De plissé van de rok was zo danig gelegd, dat de buitenkant tame lijk donker was, doch dat bij het lo pen de openwaaierende vouwen hel rode ruiten lieten zien. Een knap ge maakt en charmant geheel van de Ne tex modellen. Berghaus toonde een witte topper, met zwart ottoman shawlkraag, doorlopen tot onderaan en met zwarte manchetten. Bij de Parijse modellen vielen op een zwarte aangesloten jas met zeer ruime plissépanden opzij, wat een zeer soepel geheel maakte. Zeer charmant maar niet voor alledag was een zwaré katoenen mantel uit Parijs, met een zwarte grote pellerinekraag. De rechte mantel zelf was in dwarse banen wit en zwart met witte figuren in het zwart. Heel mooi, maar eveneens slechts voor de uitgaande dame be stemd was het zilvergrijze alpaca kamgaren mantelpak met jaquetachtig uitgesneden kort jasje, waarbij de zakken op prachtige wijze verwerkt waren in elkaar over de buik en maag kruisende banden. Engeland toonde o.a. enig katoenen mantels uiterst een voudig in wit met zwarte of bruine noppen van verschillende grootte, iie iedere vrouw gaarne zou bezitten. 17. De volgende morgen ging Jim- my Brown op de fiets naar zijn kap per, Karei Knipscheer, die in de Hoofdstraat van Wilgenwolde een welbeklante zaak dreef. Maar deze ochtend was het er niet erg druk. Dr was maar één klant.... Jimmy's oude vriend Piet Potlood, die zich uitge breid door Karei Knipscheer liet kappen. „Zo Piet", zei Jimmy, „moet jij vanavond naar je meisje, dat je je zo mooi laat opdoffen?" Piet Potlood 'hudde zijn hoofd. „Nee", zei hij, „maar ik moet vanavond ambtshalve naar het jaardiner van de Kippen- houdersbond en dan behoor je er toch een beetje behoorlijk uit te zien". Op dat ogenblik stak juffrouw Knip scheer haar hoofd om de hoek van de deur en riep met een verschrikte stem.' „O Karei, kom 's even gauw achter. Henkie heeft een pan op z'n hooffie gezet en nou kan ik 'm d'r niet meer af krijgen!" Karei Knip scheer wiep de schaar, welke hij hanteerde opzij en rende naar het achterhuis. „Met dat kind hebben we riep hij geërgerd od za: nou altijd wat!" uit. Jimmy en Piet'Potlood zag n elkaar glimlachend aan. „Zo ontstaat nu een gemengd bericht", zei de jour nalist. „Ik dénk", antwoordde Jimmv, „dat ik jou binnen een paar dagen een béter gemengd bericht kan be zorgen. Weet je, dat Jackie gister avond op het spoor van de dieven bende is gekomen? We gaan er van avond met z'n béiden op af en als de voortekenen niet bedriegen, dan weet ik morgenochteend méér. 1" De Oostduitse regering heeft gisteren de protestantse kerk toestemming ge geven om dit jaar van 7 tot 11 Juli haar kerkcongres te Leipzig in Oost- Duitsland, te houden. De toestemming werd verleend op een bijeenkomst van Oostduitse functionarissen en afgevaar digden van de kerk. De Oostduitse premier, Grotewohl, weigerde twee maanden geleden de toe stemming voor het houden van het congres te geven wegens de „onduide lijke politieke toestand". Begin dezer week vroeg dr Reinhold van Thadden-Trieflaff, president van het protestantse kerkcongres voor ge heel Duitsland, de premier om een nieuw onderhoud ter bespreking van deze aangelegenheid. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Amsterdam: Wijkge- meente Muiderpoort (toezegging) J. de Groot te Apeldoorn. Bedankt voor Nieuw Stadskanaal: A. de Leeuw te Boskoop. Ger. Kerken Beroepen te KoudumJ. van Dijk te Nieuwleuzen. Beroepen te SchermerhornJ. Dijk stra cand. te Ellekom. Art. 31 Beroepen te Overschild: T. C. F. van Kamp te Maastricht. Ger. Gemeenten Beroepen te Dordrecht: J. W. Ker sten te Genemuiden. Beroepen te Utrecht: M. Bolk te Amsterdam-C.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 3