Nog geen gelijke beloning van mannen en vrouwen Bezorgdheid om Frans-Duits contact over Saar Meningsverschillen zeer diep Vrouwen uit Antwerpen werden verdacht van kinderroof Blik in Britse atoomfabriek Vrijwilligers bij de Waffen-S.S. zijn Duitsers geworden Wel streven naar geleidelijke gelijkschakeling weerbericht SER-advies was van grote waarde Een fortuin dank zij voetbalpool Analyste verbrand in laboratorium Professor Lieftinck heeft zijn werk in Turkije beëindigd Dinsdag 23 Maart 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e Jaargang No. 1398 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Service van de Haagse politie Regeringsnota aan Tweede Kamer Na lange tijd weer kans op regen Toenemende Duitse tegenkanting Sensatie in Rotterdam Ach tervolgingen en opstoppingen Duits Hooggerechtshof: Mits zij van Duitse stam zijn geweest De Japanse vissers zijn buiten gevaar EgSr ZUn eVCnWel no* niet ver- Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 BEIMSE (MANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woordenƒ1.— elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 8,45 per maand 2.15 bij vooruitbetaling plus incassokosten ff eeka bonnementen f 0.52 De Haagse politie werd Zater dag door de Amsterdamse politie opgebeld, met een mededeling dat een bewoonster van de Rhijnau- wenstraat hier ter stede, die naar de hoofdstad was gegaan, zich on derweg herinnerd had, dat zij in haar woning vergeten had het gascomfoor uit te draaien. Op dit comfoor stond een em mer met wasgoed uit te koken. De Haagse politie begaf zich direct naar het aangeduide adres, klom door een bovenraam aan de achterzijde naar binnen, opende met een gummistok een spagnor letsluiting en draaide het kraan tje van het gasstel uit. TOT OMSTREEKS vijftien gra den steeg het kwik gisteren in Noord-Holland op de tweede lentedag. In het Oosten en Zui den van ons land werd achttien graden en in Zuid-Frankrijk al meer dan twintig graden geme ten. Ook vandaag lopen de tem peraturen flink op, doordat een krachtige Zuidelijke wind riog vrij warme lucht aanvoert. Er is echter een verandering op til. Over Zuid-Engeland trekt een depressie naar het Noord-Oosten. Het front van deze depressie kan de komende vier en twintig uur met enige regen passeren. Daar- na gaat de wind naar het Zuid- Westen draaien en gaat de tem peratuur weer iets dalen. Zeer koud is het nog in het poolge bied. Op het eiland Jan Mayen vriest het nog twintig graden en ook op IJsland is het koud. Deze kou zal voorlopig ons land niet bereiken, maar wel zullen de middagtemperaturen weer lager blijven en zijn er ook enige regenbuien te verwachten. In de laatste twee weken Is er geen regen van betekenis gevallen. Verwachting tot hedenavond: veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Ma tige tot krachtige wind in hoofd zaak tussen Zuid en Zuidwest. De zelfde temperaturen als gisteren °f iets lagere. Woensdag Zon op 6.36. onder 18.59 Maan onder 7-49 IN DE KRINGEN van de Raad van Europa volgt uien met enige be zorgdheid het verloop van de besprekingen tussen de Westduitse Bonds kanselier Adenauer en de Franse minister van Buitenlandse Zaken Bidault over de Saarkwestie. Deze zijn verleden week hervat, toen de kanselier op doorreis naar Athene enkele uren in Parijs verbleef. Volgens berichten uit de Franse hoofdstad is het contact toen echter weer afgebroken, zonder dat er een datum is vastgesteld voor een volgende ontmoeting tussen hoge Duitse en Franse functionarissen. Men meent dan ook, dat Adenauer en Bidault elkaar opnieuw zullen ont moeten, willen de onderhandelingen weer op gang komen, ongeacht de vraa" of de conferentie van Brussel op 30 Maart over een Europese politieke gemeenschap al dan niet doorgaat. Volgens de New York Times doel de Amerikaanse regering zelfs pogingen om de impasse te doorbreken. het ei GROTE PROBLEEM is nog steeds de verhouding tussen Frank rijk en het Saargebied. Weliswaar is er nog steeds sprake van een plan tot instelling van een Europees gezag voor de Saar, maar de Franse voor stellen, welke Bidault verleden week aan Adenauer overhandigde, wijken op zeer belangrijke punten sterk af van het project van onze landgen ot ihr mr M. M. van der Goes van Na- ters dat er model voor heet te heb ben' gestaan. Wil bijv het Franse voorstel het Europese statuut laten uitwerken op een conferentie van Franse en Duitse politici en Saarland- se deskundigen, Van der Goes wil deze taak opdragen aan een conto- rentie, waaraan de zes landen van de Kolen- en Staalgemeenschap, alsmede Amerika, Engeland en de hoge auto riteit van de KSG zouden moeten deelnemen. Verder zou in het Franse ontwerp de Saarlandse commissaris veel grotere bevoegdheden krijgen dan in het Nederlandse. De ontwikkeling van de Fra s- Saarlandse economische unie wordt voorts gekoppeld aan de economische en monetaire eenwording van Euro pa, waarbij enige plaats wordt inge ruimd voor een Westduits-Saarlands goederenverkeer. Het accent valt ech ter op de Franse belangen; Frankrijk wenst zijn aanspraken op de kolen mijnen en de staalindustrie van Saar- land te handhaven omdat het zond-r deze in een Europese gemeenschap een al te zwakke partij zou worden tegen over het industrieel veel sterkere West-Duitsland. Aan Duitse kant wordt de oppositie tegen de voorgenomen Europeïsering van Saarland steeds sterker. De klei ne regeringspartijen hebben zich in haar verzet bij de socialisten aangeslo ten, en protesteren tegen het prijsge ven van de Duitse nationale rechten in Saarland. £EN 30-jarige Antwerpse mevrouw had met haar vriendin en haar 9-jarig dochtertje een bezoek gebracht aan Rotterdam. Aanvankelijk was het de be doeling in een hotel te overnachten, maar later werd besloten toch naar Belgie terug ie keren. Dat verdroot het meisje zozeer, dat zij hevig gillend en schreeu wend in de auto misbaar maakte. Dit was teveel voor de bestuurster en zij stopte op' het Drooglever Fortuijnplein om haar vriendin het kind in de buiten lucht wat te laten kalmeren. Toen het meisje daarna tegenstribbelende in de auto geduwd werd, dacht een passerende bromfietser, een 38-jarige rijksambte naar, met een gev.al van kinderroof te maken te hebben. Hij wierp zijn brom fiets voor de auto en alarmeerde voorbijgangers. DE NEDERLANDSE regering kan de gedachte, dat gelijkwaardige ar beid, ongeacht het geslacht van degene, die deze arbeid verricht, gelij kelijk beloond dient te worden, in beginsel zeer wel onderschrijven, maar niettemin is zij van menig, dat liet onmogelijk moet worden ge acht reeds thans dit beginsel algemeen in Nederland toepassing te doen vinen. De regering is dan ook van oordeel, dat het verdrag betreffen de gelijke beloning van mannen en vrouwen voor arbeid van gelijke waarde, dat door de internationale arbeidsconferentie in 1951 is aange nomen, niet althans nog niet door Nederland kan worden be krachtigd. Dit standpunt van de regering wordt medegedeeld in een nota, welke de minister van Buitenlandse Zaken, de minister zonder portefeuille en de staatssecretaris van Sociale Zaken de Tweede Kamer hebben doen toekomen. £)E VORIGE minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, mr A. M. Joekes, heeft op 12 Maart 1952 over dit vraagstuk het advies van de Sociaal- Economische Raad gevraagd. Dit advies werd op 22 Mei 1953 vastgesteld. In de thans verschenen nota wordt gezegd, dat het door de SER ingestelde onder zoek van grote waarde is geweest bij het vormen van een oordeel over de vraag betreffende de al of niet be krachtiging van het verdrag. Slechts een minderheid van de SER, namelijk dat deel der leden, dat aan het prestatie-element in de loonvor ming een overwegende plaats inruimt en tevens het kostenvraagstuk bij de beloning van de vrouw buiten beschou wing wil laten, heeft zich voor aan vaarding van het beginsel van gelijke beloning in de zin van het verdrag uit gesproken. De Raad was echter una niem in zijn opvatting, dat, mocht in Nederland thans tot toepassing van het Men trachtte de vrouwen het weg rijden te beletten. De chauffeur van een juist passerende bestelauto werd door het publiek aangeroepen, waarna hij spontaan zijn wagen dwars voor de Belgische .auto zette. De vrouwen, die zeer slecht Nederlands verstonden, be grepen niets van dit alles en werden hoe langer hoe zenuwachtiger. Plotseling gaf de bestuurster gas en haalde scherp naar links uit en slipte langs de bestelauto, waarvan de chauf feur meteen de achtervolging inzette. In haar angst reed de Antwerpse via het Opstelplein Noord naar het Rochus- ser.plein. Door deze manoeuvre kwam zij bijna in aanrijding met een stads bus, die uit de tunnel kwam. Ook een personenautomoest snel remmen en kwam dwars op de rijbaan te staan. De buschauffeur reed de vluchtende auto in de onderdoorgang van het Drooglever Fortuijnplein klem. Nog gaf de Belgische dame zich niet gewonnen. Ze reed hard achteruit om via de oprit van het plein haar weg te vervolgen. Een tunnelwachter nam met een perso nenauto aan de achtervolging, deel. De rit eindigde op de 's-Gravendijkwal, waar de auto weer klem gereden werd. Daarna belandden allen in een politie bureau, waar na kalmering der gemoe deren de zaak tot de juiste proporties teruggebracht werd. Een 66-jarige invalide uit Essen Rellinghausen, die als enige wedder alle uitslagen van wedstrijden goed voorspeld had, heeft van de gecombi neerde West-Zuid voetbaltoto een be drag van 738.000 mark (ong. 665.000) uitgekeerd gekregen, wat een record som voor Duitsland betekent. De ge lukkige winnaar, Mecki genaamd, moest tot nu toe rondkomen van een maande lijkse lijfrente van 54 mark en van de opbrengst van allerlei losse werkzaam heden. Maar altijd deed hij mee aan de voetbalpool, alhoewel hij nooit meer dan 1 mark riskeerde, in de hoop dat de fortuin hem eenmaal zou toelachen. Het spreekwoord, dat de aanhouder wint, is in zijn geval dus bewaardheid. beginsel worden overgegaan, hierbij in verband met de economische en sociale gevolgen een grote mate van geleide lijkheid in acht zou dienen te worden genomen. Verscheidene leden van de SER achtten de vorderingen, welke met de werkclassificatie, vooral ten aanzien van vrouwelijke functies, zijn gemaakt, nog onvoldoende. Een aantal leden meende, dat de gemiddelde wer kende vrouw minder behoeften heeft dan de gemiddelde man. Andere leden achtten een zodanige discriminatie ver werpelijk. Uit een ingesteld onderzoek bleek onder meer, dat het verloopper centage van vrouwen in het algemeen drie maal zo hoog is als dat van man nen, en dat ook het ziekteverzuim van vrouwen hoger is dan dat van man nén. De meerderheid van de SER was echter van oordeel, dat met deze hoge re productiekosten bij de beloning geen rekening dient te worden gehouden. Volgens een berekening van het Cen traal Planbureau zou bij een invoering van een volledige gelijke beloning een stijging van het algemeen loonpeil van 2i/» tot 3 procent optreden. Aan dit soort berekeningen kan echter slechts een betrekkelijke waarde worden toe gekend. De helft van de SER was van oor deel, dat het gewenst is de loonvor ming in overwegende mate te baseren op het prestatie-element. De andere helft van de Raad meende, dat naast het prestatie-element in zeer belang rijke mate rekening dient te worden gehouden met het behoefte-element. De bewindslieden, die de nota aan de Tweede Kamer hebben opgesteld, menen, dat ten aanzien van de beroe pen, waarin zowel mannen als vrou wen werkzaam zijn, met vrij grote ze kerheid kan worden aangenomen, dat in vele gevallen de door vrouwelijke be roepsoefenaren verrichte arbeid niet geheel gelijkwaardig is aan die, welke door de in dat zelfde beroep werkzame mannen wordt verricht. In het bijzon der zal zulks het geval zijn in die be roepen, waarin de physieke gesteldheid van de vrouw haar tot bepaalde werk zaamheden minder geschikt maakt dan de man, zonder dat deze mindere ge- schiktheid gecompenseerd wordt door andere, eveneens voor dat beroep ver eiste bekwaamheden. De bewindslieden zijn voorts van mening, dat eerst toepassing der werk classificatie op veel ruimer schaal dan tot dusver klaarheid zal kunnen bren gen en dat eerst dan een verwezenlij king van het in het verdrag neergelegde beginsel reële betekenis zal verkrijgen. Voorts zou de toepassing van het be- girsel van gelijke beloning hier te lande belangrijke sociaal-economische consequenties hebben, waarop de SER in zijn advies terecht de aandacht ves tigt. Aangenomen kan worden, dat doorvoering van dit beginsel een op trekkende invloed zal hebben op alle vrouwenionen, hetgeen een relatief sterke stijging van het loonniveau zou betekenen. (Zie verder pag. 2 derde kolom) In het laboratorium van het Bredase Diaconessenhuis is gistermiddag een ongeluk gebeurd, waarbij een om streeks 25-jarige analyste, mejuffrouw Van der Winden, om het leven is ge komen. Een van de drie in het labora torium aanwezige laboranten wilde een proef nemen, waarbij petroleum-aether gebruikt moest worden. Door tot nu toe onbekende oorzaak is een hoeveel heid petroleum-aether in brand ge raakt, waardoor mejuffrouw Van der Winden is verbrand. Hoewel de andere laboranten nog getracht hebben de vlammen rond het slachtoffer te blus sen, mocht dit niet gelukken. De poli tie heeft de toedracht van het ongeluk in onderzoek. De ooggetuigen konden nog niet worden gehoord. De brand weer van Breda was spoedig ter plaat se, doch behoefde geen dienst meer te doen. Er is geen noemenswaardige schade aangericht. Naar uit Ankara wordt vernomen, zal de missie van de Wereldbank in Turkije op verzoek van de Turkse re gering haar werkzaamheden beëindi gen. Aangenomen wordt, dat het ver zoek van de Turkse regering de ge hele missie van de Wereldbank als zodanig betreft en niet gericht is te gen het hoofd van de missie der We reldbank in Turkije, de vroegere Ne derlandse minister van Financiën, pro fessor P. Lieftinck. Laatstgenoemde heeft de afgelopen 6 weken in Syrië vertoefd, hetgeen eveneens in opdracht van de Wereldbank geschiedde. Het is mogelijk, dat professor Lief tinck onlangs een bezoek heeft ge bracht aan Ankara en zijn daaropvol gend vertrek uit de Turkse hoofdstad is wellicht samengevallen met het be sluit van de Wereldbank de werk zaamheden van haar missie in Turkije te beëindigen. De met straalmotoren uitgeruste Britse verkeersvliegtuigen van het type Cornet zijn vandaag weer ingeschakeld in het personenvervoer tussen Londen en Zuid- Afrika, na tien weken niet voor het ver voer te zijn gebruikt. Men voelt echter een zekere vol doening over het feit, dat een sub commissie van de Raad van Europa bij haar besprekingen over het her stel van de politieke vrijheid in de Saar heeft vastgesteld, dat er op het ogenblik in dit gebied geen vrijheid bestaat. Een voorstel tot herstel hier van overeenkomstig het project-Van der Goes is op heftige Duitse opposi tie gestuit, omdat het de pro-Duitse partijen nog niet genoeg armslag "a- randeerde. Besloten is thans, dat deze tenminste een jaar voor een volks stemming over de toekomst van Je Saar de gelegenheid zullen krijgen, om zoveel actie te voeren als ze wen sen. hkt WESTDUITSE hooggerechtshof te Karlsruhe heeft uitgemaakt, lat buitenlanders „van Duitse stam" door vrijwillige toetreding tot de W'affen- SS het Duitse staatsburgerschap heb ben verworven. Dit geldt echter niet voor burgers van Frankrijk en Luxem burg. Deze uitspraak werd gedaan naar aanleiding van een zaak voor het gerechtshof van Celle, dat een Nederlands verzoek tot uitwijzing van Willem Albertus Polak, een van de uit Breda gevluchte oorlogsmisdadi gers, behandelt. «rP«akois In 1940 vrijwillig tot de Waffen-SS toegetreden. Het hof te Celle moet uitmaken of Polak van „Duitse stam" is. Ook als het tot een ontkennende uitspraak komt, kan nog worden nagegaan in hoeverre Polak zich zal kunnen beroepen op het >n de grondwet verankerde asylrecht voor politieke vluchtelingen. De uitspraak van het hooggerechts hof voor strafzaken is gebaseerd op een besluit van de „Flihrer en Rijks kanselier" van 19 Mei 1943. Bij dit besluit, zo overwoog het hooggerechtshof, is geen sprake van misbruik van staatsmacht, omdat ieder souvereine staat kan beslissen wie zijn burgers zullen zijn, terwijl tevens het verkrijgen van de Duitse nationaliteit niet in strijd was met le algemene bepalingen van het volken- rschtr Engeland werkt op het ogen blik hard, om de achterstand, die het op het gebied van de atoomenergie van Amerika scheidtin te lopen. Een over zicht van de fabriek te Spring- fields. In deze afdeling wordt het uraniumerts door middel van Z'ren uit de gesteenten vrij ge- .maakt. De arbeiders zijn door speciale kledine: beschermd tegen stralingen. De 23 Japanse vissers, die na de ont- "loff'ng van een Amerikaanse water stofbom op het Atol Bikini, in de Stil le Oceaan, door radio-activiteit bleken te zijn aangetast, verkeren thans niet meer in levensgevaaiAlle euvelen welke zij door de besmetting hadden

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1