Critiek op minister van Oorlog ineengeschrompeld Wijziging handelsregister- en handelsnaamwet DE WONDERE WAERELT Ook dat nog Interpellatie over pachtprijzen in Tweede Kamer Waterorgel op Amstelflora D. DE BAAT staat terecht in Duitsland Eerste Kamer welwillend t.o. „vijf divisiënplan" In kort bestek Geen misbruik van In afwachting van de Defensienota Tweede Kamer nam de wetsontwerpen aan Wegens verkeersramp op Wiedbachbrug WOENSDAG 24 MAART 1954 (Van onze parlementaire redacteur) £)E TIJD heeft gunstig voor de minister van Oorlog en Marine, ir Staf, gewerkt. Nog op de dag van de goedkeuring van zijn beide begrotingen voor 1954 in de Tweede Kamer dat was op 4 December jl. had hij van alle zijden zware critiek te verduren op zijn zogenaamde „vijf- divisiënplan". Verscheidene Tweede Kamerleden verweten hem dat hij aan de vorming van vijf divisies werkte, vóór hij er drie compleet klaar had. Beter één vogel in de hand dan tien in de lucht, redeneerden zij Het is beter, dat wij thans reeds de beschikking hebben over volledige uitgeruste en parate legeronderdelen om daarmede, mocht liet op een onverwacht ogenblik tot oorlog komen, ons land te verdedigen, dan dat we pas over enige tijd militair wel sterker zijn, maar thans tegen een eventuele aanvaller weinig kunnen uitrichten. Dat was een begrijpelijke redenering. Maar ook aan de argumenten van de minister kon men geen gewicht ontzeggen. Als wij thans niet aan de vorming van vijf divsies arbeiden zo betoogde hij dan onthoudt Amerika ons verder zijn steun en dan krijgen we ze nooit. JN WEZEN ging het dus om de beoor deling van de urgentie van 't gevaar In de practijk, dat wil zeggen in de' Tweede Kamer, laaiden de golven der emotionaliteit hoog op en zelfs wist men de bewindsman de toezegging af te dwingen van een nota, waarin hij ge motiveerd en duidelijk zijn toekomstig beleid zou uiteenzetten. In de Eerste Kamer, die Dinsdagmid dag met de openbare behandeling van de begrotingen van Oorlog en Marine begon, was ïïe situatie volkomen an ders. Men toonde begrip voor het stand punt van minister Staf; men wilde af wachten en men betuigde zelfs zijn in stemming met zijn „vijf divisiën-plan In een opvallend rustige sfeer is er be toogd. Dat lag waarlijk niet alleen aan het verschillende karakter van Tweede en Eerste Kamer. De oorzaak ervan moet men zoeken in twee feiten. In de eerste plaats verschijnt over enige tijd de aangekondigde defensie nota, die volledig opening van zaken zal geven omtrent het standpunt van de minister en van de beweegredenen, die daaraan ten grondslag liggen. Deze nota zal ongetwijfeld aanleiding geven tot uitvoerige Kamerdebatten. De socialistische heer De Dreu ge bruikte Dinsdagmiddag zelfs het staats rechtelijke argument, dat eerst de Tweede Kamer zich, als de Nota ver schenen is, dient uit te spreken, alvo rens de Eerste Kamer aan bod komt. Hij onthield zich vooralsnog van een oordeel over de vraag van drie of vijf divisies. TN DE TWEEDE plaats en dat ver klaart nog duidelijker de toegeeflijke houding van de Eerste Kamer zijn onze parlementariërs tot een beter in zicht gekomen, doordat zij de achter gronden van het Europese defensieplan en van het aandeel, dat Nederland daar in heeft, nauwkeuriger hebben leren kennen. De Kamerleden, die zitting hebben in de defensie-commissie, zijn namelijk op bezoek geweest bij Shape in Parijs; zij hebben daar verschillende uiteen zettingen van de hoogste deskundigen en de meest ingewijden gehoord en zij hebben met allerlei vooraanstaande ho ge miliairen kunnen spreken. Het ge volg daarvan is geweest, dat de Eerste Kamer de samenhang van de gehele Europese defensie beter is gaan be grijpen. Zij ziet de zaken Europees, in tegenstelling tot de Tweede Kamer, die in December van het vorige jaar nog voornamelijk Nederlands zag» dacht en handelde. Op zichzelf uiteraard heel loffelijk, doch net niet breed genoeg om te passen in het adagium, dat op de fensief gebied het Europese belang ook het Nederlandse belang is. Minister Staf en zijn secondanten, de De Baptisten kerk in Tsjechoslowa- kije heeft een oproep doen uitgaan tot de Protestantse kerken in alle landen van Europa en daar buiten om mede te werken aan de vrede tussen de vol keren. H- Voor de slachtoffers van de lawineramp van Vorarlberg in Oosten rijk heeft de Nederlandse Reisvereni- ging te Den Haag aan de Oostenrijkse gezant een bedrag van f 2000 overhan digd. H- Het Franse tijdschrift „L'en- fant et nous" heeft in 1953 een inter nationale tekenwedstrijd voor scholie ren georganiseerd, waaraan jongelui uit 37 landen hebben deelgenomen. Er waren 30 Nederlandse inzendingen. Hans Evcndik, leerling van het Maer- lant-Lyceum te Den Haag ontving de in.ernationaie prijs. Omstreeks eind April wordt hier te lande een Zuid- slavische landbouwdelegafie verwacht ter bestudering van de landbouwkun dige vraagstukken. Ook in Fries- rand heeft men een eerste kievitsei ge vonden. Het zal de gebruikelijke weg Wel opgaan naar het huis van de com- rmssaris der Koningin. Op 3 Decem- oe. werden drie Chinezen doodge schoten, omdat zij de voedselrantsoe nering in de provincie Hoenan zouden nebb „ondermijnd". Een graanhande laar kreeg levenslang, terwijl vijf an deren „op gepaste wijze werden ge straft".. De mannen werden er van beschuldigd de inkomsten van een op slagplaats van de staat te hebben ge bruikt om een eigen militie te vormen. De leider zou iedere communistische functionaris, die zijn dorp bezocht met de dood hebben bedreigd en de dor pelingen hebben aangezet de commu nisten af te ranselen. Engeland zal n het aanstaande begrotingsjaar meer aan atoomprojectielen uitgeven. De raming vm de uitgaven, die hoofd- ?akelijk bestemd zijn voor civiele pro leten. is 53.675.000' pond sterling. Dat is 7.190.000 pond meer dan de uitga ven voor hetzelfde doel in het lopen- ba begrotingsjaar. Staatssecretarissen van Oorlog, mr Kranenburg, en van Marine, de heer Moorman, hadden het dus gemakkelijk. De heer Wendelaar van de V.V.D. be gon met hun hulde te brengen voor de snelle en degelijke opbouw van onze defensie. Hij begreep, dat Nederland het niet zonder bondgenootschappen kan stellen en dat wij het in de N.A. V.O.-organen niet alleen voor het zeg gen hebben. In zekere zin was hierin een erkenning gelegen van de moeilijk heden, waarmede minister Staf te kam pen heeft. Diens reis naar Amerika is voor de verkrijging van materieel van groot belang geweest, vond de heer Wendelaar. QEZE AFGEVAARDIGDE informeer de, of de N.A.V.O. wil, dat Neder land naar zes divisies in twee leger corpsen gaat en of wij daarmede op het ogenblik al bezig zijn. Omtrent de ver dere plannen van de regering nam hij grote reserve in acht. Er is niet vol doende over bekend gemaakt. Hij zou graag zien, dat de bewindsman zijn plannen verduidelijkt en ze daardoor misschien aannemelijker maakt. Bezorgdheid sprak uit zijn woorden, toen hij constateerde, dat er nu al te weinig kader is en dat de geoefendheid der dienstplichtigen te wensen overlaat. Van veel meer vertrouwen in de be windsman getuigde het lange betoog van de heer Ruys de Beerenbrouck van de K.V.P., die in tegenstelling tot zijn heftig aanvallende partijgenoot Fens in de Tweede Kamer, aan de minister de vrije hand wilde laten, wat de vorming van vijf divisies betreft, op voorwaarde evenwel, dat deze vijf divisfës, v"ööï"2ö- ver het personeel en het materieel aan gaat, mogelijk zijn en ze binnen de ge stelde financiële grenzen verwezen lijkt kunnen worden. Hij aanvaardde het beginsel van de vijf divisies dus geheel en zelfs voerde hij daarvoor een groot aantal argumen ten aan. Met enige verwondering vernam de Kamer zijn suggestie om ter bevordering van een spoedige beslissing van Frank rijk ten aanzien va'a Duitslands deel neming in de Westerse verdediging, in het Engelse en Amerikaanse leger Duit sers op te nemen, ongeveer op de wij ze, zoals we in Noord-Afrika het Vreemdelingenlegioen kennen. NAUW SAMENHANGEND met het probleem van het aantal divisies is de kwestie van onze territoriale verde diging. De heer Wendelaar zag deze verdediging als een stiefkind. De heer De Dreu vroeg alleen, of we voldoende van Amerika krijgen, om ook onze ter ritoriale verdediging doeltreffend te organiseren. Voor het overige schemer de het begrip door, dat versterking van onze positie in het algehele Europese defensieplan ook onze territoriale ver dediging ten goede komt. Vele onderwerpen passeerden verder de revue. Enkele leden betreurden, dat onze kruisers pas volgend jaar van de nodige vuurleidingsapparatuur worden voorzien. Men wenste voldoende vlieg tuigen en vliegvelden om onze kwets bare havens te verdedigen en in het al gemeen toonde men zich over de Ma rine tevreden. De verdediging van Nieuw-Guinea wilde de heer Ruys de Beerenbroucck aan de Marine opge dragen zien. Hij wierp zelfs al een vis je uit naar het stationneren van een grotere marine-eenheid in dit gebieds deel. De heer Wendelaar noemde de enor me bedragen, die ook in de komende jaren voor onze defensie uitgegeven zullen worden, een koude douche voor ons volk. Er werd bezwaar gemaakt te gen het hoge bedrag voor de werving van cadetten en men betreurde ten aan zien van onze luchtmacht, dat we nog geen vliegtuigen hebben, die onder alle weersomstandigheden kunnen vliegen en geen nachtjagers en dat de radar nog zo slecht verzorgd is. Als twee voorname oorzaken van de vele ongelukken met straaljagers zag de heer Wendelaar onvoldoende voor zichtigheid bij de vliegers en onvol doende zorg bij het grondpersoneel. Hij drong daarom op het handhaven van een strenge discipline aan. De heer Ruys de Beerenbrouck schreef de ongevallen o.a. toe aan een foutief beleid van de vliegers en een gebrek aan verantwoordelijkheid bij bepaalde instanties die te weinig er varen vliegers bij slecht weer uitzen den. ACCOORD", zeiden in de avondver- gadering ook de heren Algra (AR) en Vixseboxse (CH). Accoord met de vorming van vijf divisies in plaats van drie, waarop de Tweede kamer had aangedrongen. De Anti-Revolutionaire afgevaardig de vond het vijf divisieplan op zich zelf logisch en efficiënt en hij sprak uit dat het gerealiseerd behoort te worden, en de heer Vixseboxse ge tuigde van zijn vertrouwen in zijn partijgenoot-minster, die goede ver bindingen onderhoudt met de NAVO- organen waarin ons land zijn invloed kan uitoefenen. De liberale heer Molenaar was wat voorzichtiger dan 's middags zijn frac tiegenoot mr Wendelaar. „Ik heb geen kennis kunnen nemen van de bespre kingen in Parijs, zoals de heer Wen delaar", zeide hij. „Misschien was ik dan ook wel zonder voorbehoud voor de vorming van vijf divisies". Voor lopig wenste prof. Molenaar op een aantal punten uitvoeriger door de mi nister te worden ingelicht. De Eerste Kamer heeft naar verschillende ondui delijke kwesties geïnformeerd, aldus merkte hij op. De minister verwijst naar zijn nota, die hijaan de Tweede Kamer zal aanbieden. Dat maakte een onaangename indruk op hem. De heer Algra wilde weten, of de „Tromp" en „Jacob van Heemskerck" die van de sterkte zullen worden af gevoerd, niet gemoderniseerd kunnen worden. Over de actieve luchtverde diging was hij niet optimistisch. Hij en de heer Molenaar toonden zich sterk geporteerd voor een ruime voor lichting over onze defensie aan de schooljeugd. De communisten voelen niets voor een militair evenwicht tussen de Wes terse mogendheden en de Sovjet-Unie met haar satellietstaten. Zij streven naar een overwicht van Rusland en laten niets na, om de bewapening van het Westen te bemoeilijken. Zij ver zetten zich tegen alles, wat de defen sieve kracht van de NAVO-landen van Europa en van Nederland doet toene men. DE REDE van de communistische heer Geugjes legde daarvan weer duidelijk getuigenis af. Zo zeer stond hij de belangen van de Sovjet-Unie en niet van Nederland te verdedigen, dat hij zich tot vrolijkheid van zijn mede afgevaardigde versprak en zich tot de voorzitter richtend, zeide „Mijrfheer (Advertentie, Ing. Med.) de Sovjet UnieHij had een nieuw motief gevonden om voor de militaire verzwakking van Nederland te pleiten: De vermindering van de internationale spanning na de confe rentie in Berlijn, die tot verlichting van de druk der bewapening behoort te leiden. Hij sprak zijn afschuw uit over het houden van lezingen over militaire onderwerpen voor de middel bare schooljeugd, maar zweeg wijse lijk over het marcheren van knaapjes van enkele turfjes hoog, met uniform en met geweer aan de schouder, in Oost-Duitsland en de Sovjet-Unie.... Nadat prof. Gerretson (CH) een min of meer persoonlijke kwestie i et de minister had besproken en de heer Brandenburg van de CPN de aanl g van Amerikaanse luchtbases in ons land een daad van aggressie tegen de Sovjet-Unie had genoemd en de on gelukken met straaljagers had toege schreven aan de onverantwoordelijk heid van de legerleiding, die „knapen" met deze „doodkisten" de lucht in stuurt, begon de Kamer met de be handeling van de begroting van Maat schappelijk Werk. Minister Staf zal nl. pas Woensdag de sprekers over de begrotingen van Oorlog en Marine be antwoorden. DE TWEEDE KAMER heeft gister middag zonder hoofdelijke stem, ming het wetsontwerp tot wijziging van de handelsnaamwet en het wets ontwerp tot wijziging van de handels registerwet aangenomen. Gedurende de bezetting is in de handelsnaamwet een nieuw artikel ingevoegd, waarbij verboden werd een handelsnaam te voeren, welke ertoe kan leiden, dat het publiek zich onjuiste voorstellin gen vormt van de onder die naam gedreven zaak. De verordening, waar bij dit nieuwe artikel werd ingevoegd is bij het besluit bezettingsmaatrege len voorlopig gehandhaafd. Bij de wet bezettingsmaatregelen IV 1952 is be paald, dat de verordening uiterlijk op 15 Februari 1953 zou vervallen. De re gering acht het wenselijk de uitbrei ding van de handelsnaamwet te be houden. Voorgesteld wordt o.a. twee nieuwe artikelen in te voegen. Volgens het eerste artikel zal het verboden zijn een handelsnaam te voeren, die het merk bevat, waarop een ander ter onderscheiding van zijn fabrieks- of handelswaren recht heeft, dan wel een aanduiding, die van zo danig merk slechts in geringe mate afwijkt, voorzover dientengevolge bij het publiek verwarring omtrent de herkomst van de waren te duchten is. Het tweede nieuwe artikel luidt: het is verboden een handelsnaam te voeren, welke een onjuiste indruk geeft van de onder die naam gedreven onderneming, voorzover dientengevol ge misleiding van het publiek te duch ten is. Tevens wordt voorgesteld aan de Kamer van Koophandel en Fabrie ken de bevoegdheid te verlenen wij ziging van de handelsnaam aan de rechter te verzoeken. Ingevolge de ten aanzien van de be zettingsregelingen algemeen gevolgde gedragslijn moet naar de mening der regering ook deze bezettingsregeling verdwijnen. Met een eenvoudige ver- Laxeermiddelen, maar als U een laxans nodig heeft, neem dan Mijnhardt's Laxeertabletten. Veroorzaken geen gewenning en werken zacht en zeker. Doos 65 ct. (Advertentie, Ing. Med.) vallenverklaring kan echter niet wor den volstaan, omdat het aanbeveling verdient de mogelijkheid van opcen- tenheffing te handhaven. In de prak tijk zijn ook in andere opzichten wij zigingen wenselijk gebleken. De be langrijkste der voorgestelde wijzigin gen zijn de volgende: uitbreiding van de verplichting tot aanmelding voor inschrijving tot ondernemingen, die tot dusverre niet daaronder vallen wijziging in de ter inschrijving op te geven gegevens; vereenvoudiging van de regeling der inschrijvingsrechten met handhaving van de heffing van opcenten op die rechten en verbete ring van de regeling betreffende de materiële juistheid en de rechtsgevol gen der inschrijvingen. IN DE VERENIGDE STATEN viert de han del in verdovende mid delen hoogt(j. Volgens een ondercommissie van de Senaat wordt slechts vjjf procent van dat ge vaarlijke goedje, dat de States wordt binnenge smokkeld, ontdekt en In beslag genomen. Het is zeer bedenkelijk, dat vooral de Amerikaanse jeugd er zoveel belang stelling voor toont. Vol gens de ondercommissie hebben de Chinese com munisten „de grootste fa briek van verdovende middelen ter wereld" te Moekden in Mandsjoe- rlje weer in werking ge steld. Deze dromenfa- briek, welke nog gevaar lijker is dan Hollywood, zou 50.000 kilogram hero ïne per jaar kunnen ver vaardigen. 'piJDENS de voetbal wedstrijd Schalkhaar Ebon (overigens géén adspirant- landskampioe nen) speelde zich Zon dag een niet alledaags voorval af. Twee Ebon- spelers kregen achter in de tweede helft zo'n da verende ruzie over de vraag, wie de schuld droeg van een gemist goaltje, dat één van hen in zijn opwinding zijn voetbalshirt met de fiere kleuren van zijn club uittrok, aan flarden scheurde en vervolgens met blote borst het veld verliet. Ebon speelde met tien man verder en won met 32, maar de hemdenscheurder zal er wel meer van horen. De club neemt dit zwaarder op dan wanneer hij de vaderlandse driekleur uiteen gereten zou heb ben. £TN in Mexico City, de hoofdstad van Mexico moest de politie Zondag gebruik maken van vuurwapenen en traan- gasbommen om vijftien duizend basketball enthousiastelingen, die de wedstrijd Panama Mexico om het kam pioenschap van Midden- Amerika dacht te gaan bijwonen, tot bedaren te brengen, toen de wed strijd werd afgelast. De sportminnaars, die hun plaatsen reeds hadden ingenomen, werden zo kwaad, dat zij de tribu nes in brand staken. De brandweer moest er aan te pas komen. De ver dere schade bedroeg drie hersenschuddingen, een aantal hoofdwonden, een gebroken been en hon derden processen-ver- baal. De wedstrijd werd afgelast, omdat Panama had geweigerd de door Mexico aangewezen Amerikaanse scheids rechter te erkennen. Kortom, het was een bij zonder sportief geheel. JJIT SINGAPORE komt het ontstellende be richt, dat daar het lijk van een Britse million- nair bij vergissing vol gens Hindoe-rite is ge cremeerd inplaats van dat van een Hindoese millionnair, die tegelijk met de Engelsman bij een vliegtuigongeluk op Malakka op 13 Maart om het leven was gekomen. De as was reeds naar Madras overgebracht om daar te worden uitge strooid in de Ganges, toen de vergissing werd bemerkt. Nu ja, million- nairs zullen dergelijke details wel niet interes seren. ]~EN student aan de universiteit van de Noordamerikaanse stad Denver, George Murch, kan achtduizend woor den per minuut lezen. In een oogopslag leest hij hele bladzijden. Proe ven hebben aangetoond, dat de student zich het gelezene herinnert, doch uiteraard meer de ideeën dan de woorden in zich opneemt. Hoe sneller George leest, hoe meer hij schijnt te onthouden. Daar kan geen enkele krant tegen opschrijven. Normaal leest men on geveer 250 woorden per minuut. JN DE Duitse havenstad Lübeck hebben duizend honden een protestmars door de hoofdstraten ge houden, wegens de brute maatregelen, welke de overheid tegen de hon den in het vluchtelingen kamp te Lübeck heeft genomen. De honden lie pen met verontwaardigd gerimpelde gezichten in optocht door de stad, met de staarten tussen de poten als teken van rouw. Hun bazen verge zelden hen. In de buurt was namelijk een geval van hondsdolheid gecon stateerd en daarom had het stadsbestuur gelast, dat alle honden in het kamp moesten worden doodgeschoten of in quarantaine genomen, Dat laatste kostte echter honderd mark per hond en dat hadden ze in het hele kamp niet bij elkaar. De politie dreef daarop de honden bijeen en maakte de dieren met pistoolschoten af. In de laatste 20 jaar is de. wereldbevol king toegenomen met ongeveer een half milliard mensen, ofwel met een kwart van de wereldbevolking in 1930. Medio 1952 werd het totale aantal wereld bewoners geschat op 2469 millioen, en de bevolkingsdichtheid op 18 inwoners per vierkante kilometer. Ruim de helft van de wereldbevolking (1307 millioen) zit in Azië opeengepropt en bijna een zesde (399 millioen) in Europa. De bevol kingsdichtheid in Europa is met 81 inwoners per vierkante kilometer het grootst, zo vertelt ons het Statistisch Jaarboek 1953 van de Verenigde Naties. De Nederlandse Inlichtingendienst van de V.N. deelt over de inhoud van dit jaarboek nog mede, dat Hongkong de dichtstbevolkte plaats ter wereld ts met 2221 inwoners per km2. Daarna volgt de Saar met 376 en dan Nederland met 320 inwoners per km2. Engeland en Wales volgen met 291 en België met 285. De derde Beneluxpartner, Luxemburg, heeft „slechts" 117 inwoners per vierkante kilometer, doch dit is altijd nog bijna zes maal zoveel als de Ver. Staten met 20. In Nieuw-Guinea met 2 inwoners per vierkante kilometer is de bevolkingsdicht heid toch nog twee maal zo groot als in de beide belangrijke immigratielanden. Canada en Australië, waar men slechts één inwoner per vierkante kilometer tegenkomt. Wie dus van de ruimte houdt Naar oppervlakte gemeten is de Sovjet-Unie met 22.270.600 km2 de grootste staat ter wereld. Daarna komen achtereenvolgens Canada met 9.960.170 km2, het Chinese vasteland met 9.736.288 km2, Brazilië met 8.516.037 km2, de Verenigde Staten met 7.827.680 km2 en Australië met 7.703.667 km2. De kleinste staat ter wereld is Monaco, 'welks leven zich afspeelt binnen slechts één vierkante kilo. meter. Maar wat voor leven! DE HEER Engelbertink (KVP) heeft gistermiddag in de Tweede Kamer een interpellatie gehouden inzake de ontwikkeling van de koop- en pacht prijzen voor boerderijen en cultuur land en van de koopprijzen van woeste grond naar aanleiding van de in wer king getreden uitvoeringsbeschikking op grond van de wet rechtshandelingen landbouwgronden. Op de bloemententoonstelling Amstelflora, welke Donderdag in het RAI-gebouw te Amsterdam begint, is een bijzondere aan trekkelijke stand te zien. De heer Presztawick uit Berlijn maakt er namelijk met behulp van ver lichte fonteinen muziek „zicht baar". Door middel van een in- gewikkeld toetsenbord kunnen liefst twee en vijftighonderd ver schillende fonteintjes worden „losgelaten". Op deze wijze kan de uitvinder de muziek van een De interpellant vroeg aan de minis ter van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening o.m., of de gedetailleerde pachtnormen, die de minister als al gemene regelen stelde voor de grond kamers. aan deze grondkamers nog ge legenheid bieden om jaarlijks voor haar gebied normen voor de tegenprestatie vast te stellen. Voorts vroeg de heer Engelbertink, op welke wijze de mi nister, indien de door hem gestelde maximumcijfers voor de pachtpresta- tie op de diverse grondsoorten reëel voor de grotere bedrijven slechts zel den geëffectueerd zullen worden, de eigengeërfde boerenstand bescherming wil bieden tegen te hoge betalingen aan vermogens- en successieheffingen. In antwoord op deze en nog enkele andere vragen van de interpellant zei minister Mansholt, dat de pachtnormen naar zijn oordeel nogal globaal zijn ge houden en dat de grondkamers wel degelijk zelf gelegenheid hebben nor men vast te stellen. De minister meen de, dat de nu gevolgde methode van gemiddelden de grondkamers alle gele genheid geeft zelf een beleid te voeren. De grondprijzen worden niet in Den Haag vastgesteld. De normen zijn nog niet theoretisch gefundeerd en de prij zen worden niet vastgesteld aan de hand van de normen van de minister, maar aan de hand van de gedetailleerde normen van de grondkamers. De fiscus zal zeker rekening houden met de wij ze, waarop het bedrag tot stand is ge komen, aldus minister Mansholt. De minister wil zonodig maatregelen tref fen, teneinde de grote groep van arbei ders, die een landelijke woning met enige ccultuurgrond hebben gehuurd, te beschermen tegen huurprijsverhogin- gx, die belangrijk boven 41 pet. van het vooroorlogse peil uitgaan. Qisteren is te Neustadt an der Wied het proces begonnen tegen de Ne derlandse chauffeur Dirk de Baat, die betrokken was bij het verkeersonge luk op 4 October van het vorige jaar op een brug in de weg Frankfort- Keulen. Daarbij vielen zes doden en werden drie personen zwaar en vier licht gewond. Het was een ketting botsing, welke werd veroorzaakt door dat de door De Baat bestuurde vracht auto op de naar de brug afdalende weg buiten controle raakte en een er voor rijdende personenauto ramde. Nog een personenauto, een zware Duitse vrachtwagen en een Ameri kaanse koerierauto en een motorrij wiel geraakten in de knel. Volgens ambtelijke verklaring zou De Baat op de helling te laat terug geschakeld en, doordat de remmen niet gehoorzaamden, de macht over het stuur verloren hebben. De Baat wordt, in opdracht van het Nederlandse consulaat-generaal, door de Frankforter advocaat dr Henry Ormond verdedigd. Het proces wordt gevoerd in een speciaal daartoe inge richte zaal van een hotel te Neustadt De Baat antwoordde gisteren op de' eerste zittingsdag haperend en zacht op de hem gestelde vragen. Hij was met de met vijftien ton draad en stukgoederen beladen vrachtauto op 23 October uit Bazel vertrokken voor een tocht welke hij reeds drie jaar lang week na week maakte. De auto had op het afhellende weggedeelte naar de brug over het Wiedbachtal een snelheid van veertig a vijf-en- veertig km per uur gehad. Voor de brug had hij van de vijfde in de vierde versnelling willen terugscha kelen, maar dat was hem niet gelukt Ook de pogingen van zijn medechauf feur om terug te schakelen waren mislukt. De voet- en handremmen had den met goed gewerkt. Eveneens mis lukte zijn poging om rechts de berm op te rijden. Inmiddels was de auto met razende snelheid op de brug toe gereden vlak te voren had hij nog een vrachtauto kunnen voorbijrijden Zijn poging om de wagen tussen een voor hem rijdende personenauto en i een tegenligger door te sturen, was mislukt. De overige botsingen waren toen binnen enkele seconden tijds ge schied. De Baat erkende, dat hij de waarschuwingsborden voor de helling nfefeh W 0°k gaf h'-> t0e' dat hij met bij het eerste bord doch pas ver derop geprobeerd had terug te scha- Kelen.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 7