Oost-Duitsland wacht de „Nieuwe Koers" gespannen af Crocuspracht in bollenland Indonesië verzoekt hervatting van Unie-overleg Indonesië naast de „Garuda" Conferentie over de Europese Gemeenschap uitgesteld Dirk de Baat veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf Vooruitzichten zijn onprettig Geen jacht meer op eerste kievitsei? Derde huwelijk van ex-koning* Faroek weerbericht Frans offensief in Midden-Vietnam Donderdag 25 Maart 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e Jaargang No. 1400 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Oriëntatie op Moskou versterkt Nota overhandigd KLM verschaft tot 1960 technische hulp Benoeming nieuwe AVRO- voorzitter verwacht Nog twee jaar mede in de leiding Oplossing van Saarkwestie vertraagd? Toenemende spanning 0111 Europees leger Afschrikwekkende straf nodig wegens stijgend aantal ongelukken Verdediger achtte bewijs niet geleverd Directie: j. bijl.SMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 HELDERSË (OllMT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden.... 1,— elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal J 6.45 per maand 2,15 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen f 0.52 (Van onze correspondent te Berlijn). Dr. OOSTELIJKE helft van Duitsland staat aan de vooravond van be langwekkende beslissingen. Nog vóór de maand Maart ten einde gaat, opent de Oost-Duitse communistische partij namelijk haar vierde par tijdag en dit betekent voor de achttien millioen Duitsers tussen Elbe en Oder, dat zij spoedig met zekerheid zullen weten, waaraan zij toe zijn. Dt overgrote meerderheid der bevolking verkeert weliswaar niet in het o.iztkere omtrent het uiteindelijke doel, dat de Oostduitse communis me nastreven, maar het is haar onbekend, in welk tempo en met welke tactische zetten dezen dit doel willen bereiken. Keert men terug tot de periode van Juli 1952, toen een politiek van versnelde bolsjevisering werd onthuld, of houdt men de hand aan de zogenaamde nieuwe koers van Juni 1953, toen Grotewohl en de zijnen besloten de stoomwals der sovjetisering in de tweede versnelling terug te schakelen en een adem pauze in te lassen? Of komen de Oostduitse communisten misschien met een nieuwe „nieuwe koers" voor de dag? De stand van de weidevogels in de omgeving van Meppel is uitvoerig be sproken tijdens de jaarvergadering van de afdeling Meppel en omstreken van de Vereniging voor Dierenbe scherming. Door het vele eierzoeken gaat het aantal weidevogels steeds meer achteruit. Door de boeren worden in het alge meen nog te veel vergunningen afge geven, zo werd betoogd. De afgevaar digden naar de algemene vergadering van Dierenbescherming il daar het aanbieden van het eerste kievitsei aan H. M. de Koningin ter sprake brengen. Men was nl. van oordeel, dat vele vo gels door de wedloop om dit eerste ei in het broeden worden gestoord. Daarom werd het wenselijk geacht, dat H.M. de Koningin op grond" hier van wordt verzocht het eerste kievits ei niet meer te accepteren. Volgens de advocaat van de Italiaan Minutolo, die de „Corriere della Sera" een proces wegens smaad heeft aan gedaan, zal ex-koning Faroek van Egypte in het huwelijk treden met de jeugdige Irma Capece Minutolo, doch ter van zijn cliënt. De jeugdige Napo- litaanse vergezelt Faroek sinds enige tijd op zijn reizen. In Kennemerland bloeien de eerste bollenvelden» De crocus sen bijten de spits af, doch zullen spoedig gevolgd worden door de narcissen en de hyacinthen. de gewone man blijk geven weer eens de juiste kijk op de gang van zaken te bezitten, dan beloven de ko mende maanden voor de Oostduitse be volking weinig prettige ontwikkelin gen. Vier jaar zijn verstreken, sinds Ul- bricht's communisten hun laatste partij dag hielden. In dit bestek werd Oost- Duitsland van bezettingszone „Duitse Democratische Republiek", die nauw met het Oostelijk blok is verbonden. In dit tijdsbestek liggen eveneens het invoeren der kolchosen op het platte land, het socialiseren van het ambacht en zo'n felle strijd tegen de godsdienst, dat bisschop Dibelius deze op 15 Maart De waarnemend hoge commissa ris van Indonesië in Den Haag, mr Susanto Tirtoprodjo, heeft gisteren op het departement van Buiten landse Zaken een nota overhan digd, waarin de Indonesische re gering het verzoek doet tot hervat ting van het overleg over de Nederlands-Indonesische verhou dingen. De nota, die in optvangst werd genomen door 'de minister zonder portefeuille, mr J. M. A. H. Luns, zal door de Nederlandse re gering nader worden bestudeerd. Gelijk bekend, wordt van Indonesi sche zijde reeds sinds geruime tijd aan- gedrongen op herziening van de Unie verhouding en de in 1949 gesloten RTC-accoorden, alsmede op de rege ling van de kwestie-Nieuw-Guinea in die zin, dat Nederland de souvereini- teit aan Indonesië zal overdragen. Het is te verwachten, dat deze punten on derwerpen van de gisteren overhan digde nota zijn en dat van Indonesische zijde thans gevraagd is binnenkort tot wederzijds overleg te geraken. J^RACHTENS een accoord tussen de Indonesische regering en de Kon. Lucht vaartmaatschappij, dat gisteren te Djakarta is ondertekend, zal Indonesië alle aandelen van de KLM in de Garuda Indonesian Airways overnemen. Hierdoor komt het gehele kapitaal van deze maatschappij in Indonesische handen. Aan 6e KLM zal een passend rendement worden betaald voor de tjjd, dat zij geld heeft gestoken in de Indonesische maatschappij. De KLM zal zich uit de directie van de Garuda terugtrekken, waarna de Indonesische regering een nieuw direc torium, bestaande uit een president-directeur, twee directeuren en drie onder directeuren zal aanwijzen. Het nieuwe accoord zal voorlopig zes jaar gelden. Qedurende de looptijd van Se nieuwe overeenkomst, dus tot 1960, zal de KLM technische hulp aan de Garuda verlenen. Bij wijze van overgangsrege ling zal tot eind 1956 het hoofd van de groep voor technische hulp worden aangesteld als directeur voor techni sche en vliegtechnische aangelegenhe den en 't plaatsvervangend hoofd van deze groep tot onderdirecteur voor deze zaken. De directeur zal de vei- hgheid bij het vliegen moeten orga niseren, en is te dien aanzien verant woording verschuldigd aan de raad van directeuren. De sterkte aan Nederlands personeel, d'e thans nog 420 man beloopt, zal te- Sen 1960 geheel zijn afgevloeid. Het nieuwe contract zal met een opzeg- termijn van zes maanden te niet kun nen worden gedaan. Verwachting tot hedenavond: VEEL BEWOLKING Zwaar bewolkt met enkele ver spreide opklaringen. Overwegend droog weer. Meest matige wind, aanvankelijk Noordelijk, later krimpend naar Zuidwest. Dezelf de temperaturen als gisteren of lets lagere. Vrijdag; zon op 6.31, onder 1902 Maan op 2.00, onder 9-10 De leiders van de Nederlandse en de Indonesische delegatie hebben -ij de ondertekening van het nieuwe ac coord een toespraak gehouden. Beiden, zowel de heer Van der Ploeg als prof. Supemo, roemden de vriendschappe lijke sfeer bij de onderhandelingen en spraken de hoop uit, dat er een nieu we harmonische samenwerking uit zou voortvloeien. De Garuda is in 1950 opgericht op grond van een voor tien jaar geslo ten overeenkomst tussen de KLM en de Indonesische regering. De KLM be lastte zich met de directie van de nieuwe onderneming. De Garuda kreeg een concessie voor de tijd van dertig jaar. Afgesproken werd, dat bij naas ting van de onderneming voor 1960 gedurende een aantal jaren aan de KLM één procent van de omzet zou worden betaald als vergoeding voor de door deze maatschappij ingebrachte goodwill. Deze regeling is bij het nieuwe contract door een andere ver vangen. fabrieksbrand in haaksbergen In de textielfabriek van de firma D. Jordaan en Zonen te Haaksbergen is gistermiddag brand uitgebroken Do viltklanderij der fabriek is geheel uit gebrand Het vuur, dat vermoedelijk is ontstaan doordat een vat met che micaliën explodeerde, werd geblust door de eigen brandweer en die van Enschede. Het gebouw liep veel water schade op. In de gehele fabriek wer ken ongeveer 1000 arbeiders, waarvan 100 in de viltklanderij. De overige af delingen van de fabriek kunnen nor maal doorwerken. In omroepkringen wordt de benoe ming verwacht van een nieuwe voor zitter van de AVHO. Jhr H. G. A. Quarles van Uffora, te Wassenaar, die als opvolger van de heer G. de Clercq wordt genoemd, zal vermoedelijk in de- April-vergadering van het algemeen bestuur van deze omroepvereniging tot lid van het dagelijks bestuur worden benoemd. Nadat hij vervolgens korte tijd het. voorzitterschap zal hebben waargenomen, zal aan de jaarlijkse al gemene vergadering, die in Juli te Arnhem zal worden gehouden, de be noeming van jhr Quarles van Ufford tot voorzitter worden voorgedragen. Jhr. W. Quarles van Ufford heeft vele jaren de functie bekleed van di recteur der rederij van de BPM. In de loop van het vorige jaar nam hij als zodanig afscheid, toen hij wegens het bereiken van de zestigjarige leeftijd met pensioen ging. jongstleden als „woest" kenschetste. Duizenden vluchtelingen per maand, verlaten boerderijen met 700.000 ha grond, overvolle gevangenissen en hon ger in de gehele zone waren de prac- tische gevolgen van de besluiten, die op de derde partijdag werden genomen. In Juni van het vorig jaar schakel den de communisten terug en zagen zij zich gedwongen verschillende maatre gelen ongedaan te maken. Dit werd als „nieuwe koers" voorgesteld, maar de gewone man heeft hierin eigenlijk nooit veel vertrouwen gehad. „Rustig bekij ken, in hoeverre die kerels het eerlijk menen", was het antwoord van de bouwvakarbeiders in de Stalinailee. Negenhonderd hunner baat dit bekij ken niet veel, omdat zij wegens het deelnemen aan de „fascistische provo catie van 17 Juni" achter gevangenis muren zuchten. Maar de overigen zjjn daardoor nog des te wantrouwender geworden. {JLBRICHT'S partijdagen hebben nooit veel goeds gebracht. Dat weet de bevolking. Zij registreert daarom het feit, dat de Oostduitse communistische partij bij deze gelegenheid een ander statuut krijgt, namelijk dat der Russi sche zusterpartij, evenals zij het feit registreert, dat Pieck en Grotewohl als leiders Ulbricht, gelijkberechtigd, naast zich zullen krijgen. Wat de gewone man echter wel raakt, is de vraag, of de komende par tijdag een terugkeer zal brengen tot de radicale koers uit de tijd van Juli 1952 tot Juni 1953, of meer soldaten voor het leger zullen worden aangeworven, zijn werknormen wel, zijn loontarieven niet zullen worden verhoogd, zijn kin deren weer maandenlang naar het plat teland zullen worden gezonden om de boeren van de superioriteit der kol chosen te „overtuigen", of hij ongehin derd naar zijn kennissen in Berlijn kan reizen, in één woord: alles, dat zijn zorgen van alledag betreft die, dit moge men niet uit hét oog verliezen, heel wat verder reikend zijn dan van de gewone man in de vrije wereld. £)E VIERDE partijdag der communis ten trekt overigens ook sterk de aandacht der politieke waarnemers al hier. Hun aandacht gaat weer naar heel andere punten uit. Wat zij hun rege ringen graag op grond van betrouw bare gegevens zouden willen berichten, is of Oost-Duitsland zich nog nauwer aan het Oostelijk blok zal aansluiten, of de zogenaamde burgerlijke partijen na het congres der communisten zullen verdwijnen, of Ulbricht en de zijnen boze plannen jegens West-Berlijn smeden en of het verschil in staatsvorm tussen Oost- en West-Duitsland nog sterker zal worden doorgevoerd. Ook de militaire ontwikkeling wordt weer nauwkeurig in het oog gehouden. Zal het partijcongres het besluit nemen in versneld tempo de wapens te smeden „om de verworvenheden der arbeiders klasse tegen de aanslagen der imperia listen" te verdedigen, zoals de com munisten elke maatregel op militair gebied plegen te omschrijven? Blijft men bü de feiten, dan kan het volgende worden vastgesteld. De Oost duitse communistische partij wordt wat haar structuur en statuten betreft, een getrouwe copie van haar Russische zusterpartij. Het onderwijs wordt na het vierde partijcongres volkomen vol gens het Russische voorbeeld gereor ganiseerd. De Russische taai krijgt een grotere plaats op de lesrooster. Op het platteland wil de partij nieuwe kol chosen in het leven roepen. Om dit doel te bereiken gaan duizenden ge schooide agitatoren „de boer op". Ver der zal het congres het besluit nemen in Oost-Duitsland op basis van het bolsjevisme dergelijke toestanden te scheppen, dat Ulbricht's republiek een aantrekkelijk voorbeeld voor de be volking van West-Duitsland wordt. Dit program geniet de volledige steun van Moskou, dat niet alleen benieuwd is, of Ulbricht's voorspellingen ook uit zuilen komen, maar tevens bereid is hem een behoorlijk handje hij het verwezenlij ken van zijn plannen toe te steken. In allerijl wordt een lading bom men onder een vliegtuig aange bracht. Straks zal het toestel weer het luchtruim kiezen om de ingeslo ten Franse troepen te Dien Bien Phoe te ondersteunen. Franse-Uniestrijdkrachten zijn Dins dag een grootscheepse amphibie-opera- tie begonnen in MiddenVietnam. Land strijdkrachten, gesteund door de lucht macht en door amphibie-voertuigen, rukken van het reeds eerder gevestig de bruggenhoofd bij Guinhon uit op in de richting van het 80 km Noordelijker gelege Bongsong. Bij gevechten om enige dorpen, waar de opstandelingen mijnenvelden en tal rijke helse machines hadden aange bracht, sneuvelden ongeveer dertig Vietminh-militairen. Een hefschroefvliegtuig, dat gewon den uit het belegerde bolwerk Dien Bien Phoe vervoerde, is Dinsdag bij het opstijgen verongelukt en in vlam men opgegaan. Alle Inzittenden kwa men om het leven Franse vliegtuigen bestookten stellin gen van de Vietminh op enige kilome ters van de vesting met napalmbom men. De Franse regering heeft tegengespro ken, dat Frankrijk en Amerika de mo gelijkheid zouden bespreken van Ame rikaanse hulp bij het opleiden van troe pen in Indo-China. Charles Wilson, de Amerikaanse minister van Defensie, heeft Dinsdag te Washington verklaard dat hij met generaal Paul Ely, de Fran se stafchef, besprekingen voert over bespoediging van het oefenprogram met behulp van Amerikanen. XE PARIJS is officieel medegedeeld, dat de conferentie van de zes ministers van „Klein Europa" (Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg), welke Dinsdag a.s. te Brussel zou beginnen, is uitgesteld. Naar verluidt zullen de plaatsvervangers van de ministers begin Mei bijeenkomen, om opnieuw een datum voor de besprekingen vast te stellen. Er zou worden gesproken over de toekomst ener op te richten politieke gemeenschap in West- Europa, aan de hand van rapporten, die hierover door deskundigen waren op gesteld. Een gevolg van dit uitstel is, dat er nu een nieuwe ontmoeting dient te worden gearrangeerd tussen de Westduitse Bondskanselier, dr K. Adenauer en de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, die in Brussel hun con tact over de Saarkwestie zouden hervatten. Misschien zuilen zij nog in Maart of begin April samenkomen. {-JET UITSTEL schijnt een gevolg te zijn van grote onenigheid tussen verschillende landen over allerlei as pecten van de nieuwe politieke unie Frankrijk zou er voor zijn, dat de deel nemende landen een zo groot mogelijke mate van nationale souvereiniteit be houden en bijvoorbeeld de uitvoering van alle besluiten van de bestuursraad afhankelijk willen stellen van hun goedkeuring door de nationale regerin gen. Daarin zou het in botsing zijn ge komen met Nederland en België, die aan de vorming van een politieke unie die van een gemeenschappelijke markt en een douane unie hadden willen ver binden. Men vreest dat dit uitstel zijn weer slag zal hebben op de oplossing van de Saarkwestie en op de goedkeuring van het EVGverdrag door Frankrijk. Reeds is er in Duitse politieke kringen een toenemend verzet te bespeuren tegen een oplossing, waarbij Duitsland de goedkeuring van de EVG door Frank rijk zou „kopen" met de aanvaarding van een Europese oplossing voor de Saarkwestie. De liberalen hebben reeds zeer duidelijk doen weten, dat zij daar van niets willen horen. In Frankrijk zelf is trouwens de span ning weinig minder groot. In de socia listische partij, welker h iding beslis send is voor de aanvaarding van het Europese leger in de Nat. Vergadering Iveigt een crisis. Tegenstanders van de EVG hebben een actie ontketend, die er naar zij verwachten toe zal leiden, DE GROTE STRAFKAMER van de rechtbank in Koblenz heeft Woensdagavond in haar speciale zitting te Neust adt an der Wied de Nederlandse chauffeur Dirk de Baat veroordeeld tot een gevangenis straf van een jaar. Bovendien werd hem zijn rijbewijs voor Duitsland voor de tijd van vijf jaar ingetrokken. De Baat is schuldig bevon den aan het dramatische ongelukdat precies vijf maanden geleden op de brug over de Wied bij Neustadt gebeurde en waarbij zes mensen het leven verloren en zeven werden gewond. Hij kan binnen tien dagen revisie van dit vonnis aanvragen bij het Bondsgerechtshof te Kalsruhe en zal dit volgens een mededeling van zijn raadsman ook doen. De eis was een jaar gevangenisstraf en levenslange ontzetting uit de rijbevoegdheid, alsmede omiddellijke gevangenneming. De raadsman, dr Henry Ormond uit Frankfort, had vrijspraak gevraagd. DE LAATSTE DAG van de behande ling was voor het grootste deel ge wijd aan een strijd tussen de drie Duitse en de ene Nederlandse deskun dige over de vraag, of De Baat al dan niet tijdig vaart had geminderd en of zijn remmen wel in orde waren ge weest. De Duitsers meenden, dat de remmen hadden geweigerd, doordat de luchtcompressor door koolaanslag vervuild was. De Nederlandse garage houder Kempeneers uit Leiden daar entegen was van overtuiging, dat het weigeren der remmen een incidentele oorzaak had: het loslaten van de hoofdleiding. Overigens meende hij, dat het niet mogelijk was geweest, de oorzaak feilloos vast te stellen, omdat bij het eerste onderzoek de onderde len van het remsysteem waren gede monteerd. De officier van Justitie meende, dat er noch aan hetgeen er is gebeurd noch aan de schuld van De Baat eni-e twijfel kon bestaan. De Baat had het traject jarenlang wekelijks gereden en wist dus hoe gevaarlijk het was. Hij had echter te laat teruggeschakeld, hij was de afdaling naar de brug met 'e hoge snelheid ruim veertig kilo meter per uur begonnen en had lij het begin der afdaling niet op zijn manometer gekeken om te zien of dat tenminste de helft van de socialis tische fractie tegen zal stemmen. Ande ren verwachten, dat het verzet beperkt zal blijven, wanneer het in Mei te houden buitengewone partijcongres zich voor de Europese Verdedigingsgemeen schap zal uitspreken. 1 zijn remmen nog werkten. De officier gaf toe, dat niet duidelijk was gewor den waarom de remmen niet hadden gewerkt; wel meende hij, dat de toe stand van de compressor zodanig wcs geweest, dat De Baat en zijn collega op hun rit van Bazei af hadden moe ten bemerken dat er iets niet in orde was. Hoewel de officier bewondering en respect had voor de voortreffelijke wijze, waarop De Baat zich gedurende het gehele proces en ook bij het on geluk had gedragen, meende hij, dat een afschrikwekkende straf diende te worden geëist. „De Baat zal zijn gehele leven de herinnering aan dit ongeluk bij ich hebben en niemand zal hem daarvan kunnen ontlasten. Laaf dat voldoende zijn en spreek hem vrij", zo vroeg de verdediger, dr Ormond, het gerecht. De verdediger wees er op, dat De Baat zich een strikt waarheidslievend man had getoond, die op geen enk 'e wijze zijn verantwoordelijkheid had pogen te verkleinen. Voorts voerde hii aan, dat de Nederlandse deskundige de toestand van de compressor veel hoger had aangeslagen dan zijn Duitse collega s. Hij meende, dat de Neder landse schatting diende te worden aangehouden, ook al omdat de com pressor niet op de gebruikelijke wijze was beproefd, doch terstond gedemon teerd. De Baat mocht volgens hem aannemen, dat zijn remmen in orde waren, omdat ze nog kort te waren nagezien. Ook het schakelen was volgens zaak van het ongeluk. stJnwPrnnHS heefi zeer grote belang- 5g. °,nderv°nden, mede door het feit, dat de onveiligheid op de Duitse vifrm" h laatste jaren alarmerende vormen heeft aangenomen. Dat heeft •nelant !>?Pallng va" de strafmaat oelangrijke rol gespeeld. voren late over- pl. geen oor een

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1