Smyslov beukte tevergeefs op Botwinniks defensie ZWITSALINE gelee Vierde Zilveren-Tulpconcours wordt wederom belangrijk D. de Wit (Wijdenes) is gestart met twee overwinningen Valse interlandkaartjes-zaak voor de rechtbank Vijfde partij eindigde na 41 zetten in remise Vijf jonge organisten zullen te Haarlem improviseren Internationale strijd voor districtsteams Coppi en Magni niet in Parijs-Roubaix Compositiewedstrij d wekt interesse Schaaktheorie werd verrijkt Een leerrijke behandeling Net als vroeger Zware straffen voor vijf Oostduitse „illegalen" Duitse oorlogsmisdadigers werden vrijgelaten Schine volgt een speciale opleiding Havenstaking in New York Gewestelijk kampioenschap 2e klasse libre Reehorst en Rijnsoever behoren tot de kanspaarden Roemeens athleet kreeg asyl in Parijs Hennie Quentemeyer weer in de boksring Van de groene tafel De Russen gaan op recordjacht De zesdaagse van München Gladde weg wordt slipvrij gemaakt Nasleep van wedstrijd Nederland-België in Feijenoord op 25 November 1951 Kwamen de kaartjes uit België JoTe, zachte handen Koe als leermiddel VRIJDAG 26 MAART 1954 (Van een speciale verslaggever). HET HEEFT er geruime tijd naar uitgezien dat Smyslov de vijfde par- tij van het wereldkampioenschap schaken zou gaan winnen. Opnieuw echter toonde Botwinnik zich een waar grootmeester in de verdediging, zodat de partij tenslotte na 41 zetten remise werd gegeven. Het begin van dit treffen was voor de schaaktheorie van belang. De met zwart spelende Botwinnik koos een van de scherpste verdedigingen van het damegambiet. Volgens dit systeem, dat naar hem genoemd is, offert zwart gewoonlijk een pion teneinde zijn stukken actief te kunnen op- stellen. myslov gaf de pion terug, dwong tot ruil van dame en toren en had daar de beste stelling. Toen hij vervolgens de zwarte pionnen stelling op de damevleugel ondermijnde en behalve een vrije h-pion ook een vrije a-pion kreeg, scheen zich voor hem uitzicht op winst te openen QE VIJFDE partij had het volgende verloop: M Wit: Smyslov; zwart Botwinnik* J. c2c4Zou Smyslov zijn mening, dat de Franse verdediging on volwaardig is, hebben gewijzigd? 1. c7c62. d2d4, d7—d5; 3. pgl—13, Pg8—f6; 4 Pbl—c3, e7—e6; 5. Lelg5, d5xc4; 6. e2e4 De gebruikelijke voortzetting. Enkele Nederlandse meesters spelen hier -vel 6. a4. 6b7b5. Als zwart pion c4 niet dekt, volgt 7. Lc4: met overwegend spel voor wit. 7. e4e5, h7h68. Lg5—h4, g7—g5 9. Pf3 x g5, Interessant is hier ook de door de Zweden geïntroduceerde va riant 9. f6: g h4: 10. Pe5!; 9 h6 x g5. Na 9. Pd5 10. Pf7 Dh4: 11. Ph8: heeft wit kwaliteit en pion meer. 10. Lh4xg5, Pb8d7; 11 e5xf6 Wit kiest een voortzetting, welke nog niet zoveel toepassing heeft gevonden. Het merendeel der meesters geeft hier de voorkeur aan 11. g3; 11 Te Hannover is Woensdag een nieuwe uiterst-rechtse jeugdorganisatie gesticht, die nauwe verbindingen met de Duit se Rijkspartij heeft. De leden zullen de uniform van de voormalige Hitier Jugend dragen. De leider is Alfred Zitzmann, die Nazi jeugdgroepen on der zijn leiding had. Het insigne van de organisatie is een doodskop boven een adelaar. Te Vitoria In Noord-Spanje Is een proces begonnen tegen 17 Basken, die beschuldigd worden van illegale activi teit ten tijde van de stakingen van 1951 in twee provincies, die verscheidene dagen geduurd hebben. De verdachten zeiden, dat zij door mishandelingen tot bekente nissen waren gedwongen. Een Oostduitse rechtbank te Frank fort aan de Oder heeft vijf Oostduit sers tot in totaal vijf-en-vijftig jaar dwangarbeid veroordeeld wegens het vormen van „e'en gewapende terroris- tengroep met de bedoeling aanslagen te plegen op Sovjet-soldaten en Oost duitse politiemannen", teneinde wape nen in handen te krijgen. Drie veroordeelden, Helmut Padel, Georg Padel en Ronald Lanzcke, kre- gên elk vijftien jaar, Helmut Krüger zes jaar en Herbert Rudolph vier jaar. Een zesde beschuldigde, Manfred Abra ham, werd wegens medeplichtigheid tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld. De gemengde Amerikaans-Duitse raad, die in 1953 is ingesteld ter beoor deling van gevallen van Duitse oorlogs misdadigers, die voor vrijlating in aan merking zouden komen, heeft, blijkens een mededeling der Amerikaanse hoge commissie in West-Duitsland, negentien dezer 84 veroordeelden op vrije voeten gesteld. Noch de namen der veroordeel den, noch de misdrijven, waarvoor zij werden veroordeeld, zal bekend wor den gemaakt. De Washington Post meldt, dat de 26- jarige soldaat David Schine een oplei ding in het opsporen van misdadigers zal volgen aan een legerschool in het kamp Gordon, in Georgia. Normaliter worden slechts candidaten toegelaten, die tenminste de rang van korporaal bekleden, of twee jaar in actieve dienst zijn geweest. Schine, een medewerker van senator MacCarthy, is het onderwerp geworden van een felle strijd tussen de senator en de minister voor het leger, Stevens. Daarbij gaat het er om, of Mac Carthy en zijn juridische adviseur Cohn heb ben gepoogd, een bevoorrechte positie voor Schine in het leger af te dwingen. Enige dagen geleden brak in New York een staking onder de havenarbei ders uit. Deze is thans officieel ge worden, doordat een vakorganisatie, de ILA, er zich achter heeft geplaatst. Dat hcudt in, dat nu het gevaar voor uit breiding naar andere Atlantische ha vens en naar andere groepen van New Yorks havenpersoneel mogelijk is ge- Worden. Reeds ligt de bedrijvigheid in de haven van New York voor zeven tig procent stil. De schade wordt reeds °P 275 millioen dollar geraamd. Bij een mijnramp te Chorzow in Polen vijf en veertig mijnwerkers om het teven gekomen. ^1?.. vTf *2- §2S3Ogen schijnlijk gevaarlijk met het oog op c5, doch na 13. d5, b4 (indien e *5: dan 14. Lg2); 14. De6:, Lhl: 15. Lc4!, Pe5; 16. e f7:Pf7: 17. Lb5 en mat volgt. 12Dd8—b6. 'ot nog toe speelde Botwinnik hier Da5 13. Lflg2, 000. De ervaring heeft geleerd, dat 13c5; 14. d* ®"T?enz. tot gunstig spel voor wit leidt. 14. 0—0, Pd7e515. Ddl—e2, Db6xd4; 16. Lg5—e3, Dd4—d3; 17. Tfl—dl, Dd3xe2; 18. Tdlxd8 Kc8 xd8; 19. Pc3xe2, Pe5—d3. Met het teruggeven van de pion en de daarna gedwongen ruil van de dame en een toren heeft wit voor zijn overblijven de stukken een gunstige opstelling be reikt. 20. b2b3Hiermede ondermijnt wit de zwarte pionnenstel- ling, daar 20c b3, niet mo gelijk is wegens 21. Tdl; 20 Kd8c7. Na 20a6 is 21. Lb6+ onaangenaam bijv. 21 Kd7; 22. Tdl en eventueel 23. Pel; 21. b3 x c4, b5xc4; 22. Le3 x a7, c6 c5. Thans dreigt 23Lg2: 24. Kg2Kb7; 23. Tal—bl, Lb7xg2; 24. La7—b8 Kc7c625. Kglxg2, Lf8 h6; 26. f2—f4Om Lg5 te verhinderen. 26e6e5 27. a2a4Indien 27. f e5: dan Te8; 27e5 x f4. Hiermede verzwakt de witte pionnenstelling op de koningsvleugel. 28. g3 x f4, c4c3; 29. Pe2 x c3, Lh6 x f4 30. Lb8 x f4, Pd3 xf4; 31. Kg2g3, Pf4—h5+; 32. Kg3 g4, Ph5xf6+; 33. Kg4—g5, Pf6—d5; 34. Pc3xd5, Kc6xd5; 35. h2—h4, f7— f6; 36. Kg5—g4Na 36. Kf6:, Th4: is het spel glad remise. 36 c5c4. De c-pion gaat ook een woord je meespreken. 37. a4—a5, c4c3; 38. a5a6, Th8—a8; 39. Kg4—f5, Dekt wit de a-pion met 39. Tal dan volgt *c2 40. Kf5, Ta639. Ta8xa6; 40. h4—h5, Ta6—a2; 41. Kf5 x f6. Hier werd tot remise besloten. De stand luidt thans Botwinnik 4 pnt, Smyslov 1 pnt. (Van onze sportredacteur). ANDERMAAL is Hotel Brandjes te Uitgeest, het dorado van de biljar ters, het trefpunt van een aantal finalisten. Gisteravond werd name lijk een aanvang gemaakt met het tornooi om het kampioenschap van het gewest „Het Noord-Westen", 2e klasse libre. Het spel, dat gister avond op de voortreffelijk lopende tafel werd gedemonstreerd, kan uiteraard niet worden vergeleken met dat van het Nederlands kam pioenschap tweede klasse kader dat enkele weken geleden in dezelfde zaal werd gehouden. De vechtlust, de spanning en de gehele sfeer waren echter volkomen gelijk. Natuurlijk speelden op deze eerste avond de zenuwen een niet te onderschatten rol waardoor verschillende spelers beneden hun normale prestaties bleven. Het is dan ook riskant een voorspelling te wagen ten aanzien van de einduitslag. Toch hebben wij de indruk dat de Amsterdammer Reehorst en de Utrechter Rijnsoever hoge ogen gaan gooien—*.. y OORD AT de wedstrijden een aanvang namen drukte de voorzitter van de organiserende vereniging Excelsior, de heer Blom, de spelers op het hart, dat het niet in de eerste plaats ging om het behalen van de titel. „Draag er zorg voor, dat wij straks als vrienden kunnen scheiden. Dan zal dit tornooi een van de hoogtepunten worden van jullie loopbaan als biljarters". De Nieu- wedieper W. Post moest gisteravond, nadat hij de Hilversummer P. Poort in 35 beurten aan zijn zegekar had ge bonden, de kracht van Reehorst erva ren. In de tiende beurt voegde de Am sterdammer aan zijn totaal van 39 een fraaie serie van 48 toe en Post had het op dat moment nog niet verder dan 17 kunnen brengen. Toen reeds was het duidelijk dat Post practisch gesproken kansloos was. Na 21 beurten had Ree horst inderdaad de 150 volgemaakt en Post moest met een totaal van 41 te vreden zijn. Nu kan tot zijn veront schuldiging worden aangevoerd dat Reehorst ruim drie punten boven de maximumgrens van deze klasse, 4.50, speelde en bovendien had Post de han dicap dat hij twee partijen achter el kaar moest spelen. Vijf minuten voor dat het tornooi een aanvang zou ne men belde Van der Hau (St. Maarten) op dat hij niet kon komen. Hij zou Vrijdagmiddag wel verschijnen, met het gevolg dat het programma moest wor den veranderd en Post en P. Kamp twee partijen achter elkaar moesten spelen. Ook "Kamp ondervond daarvan nadelige gevolgen. De Alkmaarder had in een trage en moeizame partij tegen de Zaan dammer A. Kok zijn eerste winstpun ten verzameld. Vijf minuten later motst hij aantreden tegen de Utrechter Rijn- De Roemeense athleet, Luigi Dumi- tru, die enkele dagen geleden heeft deelgenomen aan de internationale crosl van de „Humamté" in Parijs, wil in Frankrijk blijven en heeft politiek asyl gevraagd. Dumitru zou per vlieg- tuig van Le Bourget naar Boekarest vertrekken, maar op het laatste ogen blik verliet hij zijn drie collega s en de politieke commissaris die hen verge zelde, cn gaf zich aan bij de Franse politie. Aan de Roemeen zal politiek asyl worden verleend. De oud-Europese kampioen half- zwaargewicht der amateurs Hennie Quentemeyer zal op 12 April in Rot terdam voor het eerst na zijn terug keer uit Australië in de Nederlandse ring als beroepsbokser uitkomen. Zijn tegenstander op die avond is de i3el- gische half zwaargewicht Beek. De par- tü is vastgesteld op zes ronden. In dit programma is ook een partij opgenomen in het middengewicht tus sen Jan Hagenaar en Snoek de Bruin. Deze partij gaat over acht ronden. oever die onbedreigd in 37 beurten de 150 vol maakte. De Wit (Wijdenes) is gestart met twee overwinningen. Eerst moest de Haarlemmer Blesgraaf in de Westfries zijn meerdere erkennen en later op de avond werd Poort het slachtoffer. Een sterke bandspeler, deze Wijdenesser en een tegenstander waarvoor Reehorst, Rijnsoever en Kok, spelers die met afwisselend succes het kleine spel proberen te spelen, op moe ten passen. De uitslagen van strijddag luiden; deze eerste wed- Reehorst 150 21 48 7.14 Post 41 21 6 1.95 Kok 126 48 13 2.62 Kamp 150 48 21 3.12 Post 150 35 20 4.28 Poort 104 35 15 2.97 De Wit 150 41 22 3.65 Blesgraaf 110 41 20 2 68 Kamp 118 37 17 3.18 Rijnsoever 150 37 29 4.05 De Wit 150 40 18 3.75 Poort 114 40 13 2.85 Zeer waarschijnlijk wordt op eerste Paasdag in het clublokaal van IVA te Den Helder een tafeltenniswedstrijd gespeeld tussen teams van het district Noordhollands Noorderkwartier en Westduitse juniorenteams. De afdelings teams zijn als volgt samengesteld: He ren 1: P. Visser (Disnie), A. Boukman (Disnie) en H. Langius (Disnie); Heren 2: A. Wever (Disnie), M. Oosterbeek (IVA), J. Louis (IVA); Dames: mevr. Sinjewel (IVA), mevr. Valkenier (IVA), mevr. Krab (Disnie) en mej. Ofman (DSS). De Duitse jongelui blijven één nacht in Den Helder over en vertrekken op tweede Paasdag naar de Nederlandse kampioenschappen te Amsterdam. De nieuwe president van de com missie voor lichamelijke opvoeding en sport in de Sovjet-Unie, Romanov, heeft in een rede voor het 12e congres van de „Komsomols" (de nationale jeugdorganisatie) gezegd, dat het de taak v„n de Russische sportlieden is te trachten Rusland in alle takken van sport aan de spits te brengen. „In de komende jaren zullen wij met inzet van alle krachten de bestaande we reldrecords moeten aanvallen". Roma nov voegde er aan toe, dat Rusland zich tevens zal moeten inspannen in ternationale kampioenschappen, zoals wereldkampioenschappen en Olympi sche kampioenschappen, te winn m. „Het zal nodig zijn ons nog meer op de athletiek en het zwemmen toe te leggen", aldus Romanov. In verband met het feit dat Magni geen uitnodiging heeft gekregen voor de wegwedstrijd Parijs—Roubaix op 11 April heeft Coppi verklaard: „Als Mag ni niet wordt uitgenodigd zal ik ook niet deelnemen aan deze wedstrijd, en ik denk dat andere renners dezelfde houding zullen aannemen". Het niet-uitnodigen van Magni en de verklaring van Coppi hangen samen met het feit dat Magni in wedstrijden een reclamétrui wenst te dragen van een firma die buiten de wielerindustrie staat. In Italië is dit geoorloofd de UCI heeft in haar laatste congres aan de nationale bonden de vrijheid gela ten deze materie naar eigen goedvin den te regelen in Frankrijk niet. De Franse Wielerbond staat alleen het dra gen van truien met reclame toe, indien het een wielermerk geldt. Voorts heb ben de Franse directeurs sportifs be sloten hun ploegen niet op te stellen in wedstrijden waarin Magni andëfe kleu ren zou dragen dan die van een wieler merk. Magni zou dus in ParijsRou baix of zijn Italiaanse kampioenstrui moeten dragen of de trui van zijn wie lermerk. Donderdagavond was de stand van de zesdaagse te München als volgt: 1. Hoer- mannPreiskeitt (Duitsl.) 423 pnt., 2. DerksenVan Vliet (Ned.) 321 pnt., 3. NielsenKlamer (Denem.) 218 pnt. Op een ronde: 4. PetrySchuermann (Dld) 258 pnt., 5. BakkerSmits (Ned.) 232 pnt., 6. GlorieuxBruylandt (Belg.) 224 pnt., 7. DecorteSaager (Belg.-Dld.) 60 pnt. De overige koppels volgden op twee en meer ronden. Met een speciaal apparaat, voorzien van branders welke over het wegdek schuiven, worden de keien van de Weesperzijde in Amsterdam na de vele verkeersongvallen die daar plaats vonden „slipvrij" gemaakt. CEN STRENGE controle vóór, tijdens en na de interlandwedstrijd Nederland— België, die op 25 November 1951 in het Feijccoordstadion te Rotterdam if gespeeld, heeft uitgewezen, dat voor deze wedstrijd een groot aantal valse toe gangsbewijzen voor de staanplaatsen in omloop zijn gebracht. De Rotterdams^ recherche is er na een onderzoek, dat een jaar heeft geduurd, in geslaagd dezt zaak op te rollen. Uiteindelijk kwam de recherche, via vijf tussenpersonen, te recht bij de 37-jarige koopman B. M. M. uit Amsterdam, die zich gisteren voo' de Amsterdamse rechtbank moest verantwoorden. De officier van Justitie eiste zes maanden gevangenisstraf met aftrek tegen hem. De verdachte heeft bekend, dat hij van een hem onbekende Belg in een broodjeswinkel aan de Lange Niezel te Amsterdam 3000 valse staanplaatsen heeft gekocht. Hij ontkent, dat hij de kaartjes zelf of in samenwerking met de tweede verdachte L. S. heeft ver vaardigd. De secretaris-penningmeester van de KNVB, de heer L. Brunt, die als des kundige werd gehoord, vertelde, dat de vervalsing heel duidelijk le zien was. „Maar het ligt voor de hand, dat het de controleurs in de grote drukte is ontgaan", alus deze getuige. Hij verklaarde voorts op een desbetref fende vraag, dat het zeer wel moge lijk is op tribunes, waar officieel 20.000 staanplaatsen zijn, nog een dui zend man „bij te drukken". De officier van Justitie, mr A. M. Rosingh, sprak het vermoeden uit, dat de kaartjes in Amsterdam gedrukt zijn, omdat zij de perforatie (slecht nagemaakt) hadden van de kaartjes, die door de KNVB in Nederland in omloop worden gebracht. Voor België krijgen de kaartjes een andere per foratie. Ook tegen de tweede verdachte, de 32-jarige bouwvakarbeider L. S. uit Amsterdam eiste mr Rosingh een ge- (Advertentie, Ing. Med.) UET VIERDE Internationale Orgelconcours om de Zilveren Tulp te Haarlem zal dit jaar op 8, 9 en 12 Juli worden gehouden in de Grote of St. Bavokerk. Evenals de vorige jaren zullen de deelnemers jonger dan vijf-en-dertig jaar moeten zijn. Er wordt nog overwogen, om bij het lustrumconcours in 1955 de leeftijdsgrens iets te verruimen. De candidaten voor dit jaar zijn, behalve de winnaar van verleden jaar, de Alkmaarse organist Piet Kee, dr Hans Hasel- böck, Wenen, Edwin Peter, Bern en C. G. N. Stoop, Utrecht. Men hoopt, dat de vijfde deelnemer een Amerikaan zal zijn. Is dit niet mogelijk, dan zal een Engelse of Italiaanse organist worden uitgenodigd. De jury bestaat voor dit jaar uit de heren Gaston Litaire uit Parijs, prof. Helmut Walcha uit Frankfort a. d. Main en prof. Hendrik Andriessen uit Den Haag. CVENALS verleden jaar zal het im- provisatieconcert worden gevolgd door een concert van de juryleden op het orgel van de Grote Kerk. Het pro gramma voor dit concert ziet er als volgt uit: Gaston Litaire voert een Passacaglia van Joh. Seb. Bach uit, Helmut Walcha vertolkt vervolgens een sonate en enige koraalvoorspelen van dezelfde componist en tenslotte hoort men van Hendrik Andriessen een improvisatie. De datum voor dit con cert is bepaald op 9 Juli. Voor dit jaar is voorts een open prijs vraag uitgeschreven voor een orgel werk. Hiervoor bestaat reeds zeer grote belangstelling. Gevraagd is een com positie in de vorm van een preludium en fuga met een speelduur van onge veer zeven minuten. De jury van be oordeling bestaat uit Henk Badings, drs Geerink Bakker en Albert de Klerk. De drie bekroonde werken die worden beloond met prijzen van respectievelijk f 250,f 100,— en f 50,— zullen worden uitgevoerd op het zaal concert, dat op 12 Juli met medewer king van het Noordhollands Philhar- monisch Orkest zal worden gegeven. Solist is Albert de Klerk. Voorts zal men kunnen horen het „Concert pour Orgue et Orchestre a Cordes et Tym- pane" van de Franse componist Fran- cis Poulenc, eveneens te spelen door Albert de Klerk. Het Concerto Romano van Alfred Casella zal worden ge speeld door Anton Heiier. Al deze concerten zijn opgenomen in het programma van het Holland Festi val 1954. Zij zullen worden uitgezon den door de NCRV en de Wereldomroep. Voorts heeft men het voornemen tn 1955 een zomerleergang voor organis ten te organiseren. Deze zal vijf tot zes weken duren. QOK dit jaar zullen de bezoekers van het improvisatieconcert in de gele genheid worden gesteld, door invulling van een formulier, hun oordeel over de prestaties van de deelnemers uit te spieken. Onder hen, wier oordeel met d.. t van de jury overeenstemt, worden enkele prijzen verloot. Tot zover de mededelingen, welke de voorzitter van de Orgelcommissie, de heer D. Geluk, wethouder van Kunstzaken der gemeente Haarlem, •over het Concours heeft gedaan. De burgemeester van Haarlem, mr P. O. F. M. Cremers, heeft in een korte toe spraak nog betoogd, dat het Interna tionale Orgelconcours allerminst meer een zuiver Haarlemse aangelegenheid is. Het is een nationale, ja, een inter nationale zaak geworden. De belang stelling hiervoor is in het buitenland zeer groot. Zelfs in de Verenigde Sta ten wil men Haarlems voorbeeld gaan navolgen. Spreker wees er op, dat Haarlem steeds een bloeiend muziekleven heeft gekend. Het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest onder directie van de heer Toon Verhey is bekend, de vele amateurmusici in de stad zijn steeds een dankbare voedingsbodem geweest. In het prachtige Müller-orgel van 1737 in de Grote Kerk en het welluidende Cavaillé-Col-orgel in de Concertzaal heeft de stad een rijk bezit, waarmee een reeds sinds 1644 bestaande tradi tie, die der orgelconcerten, in leven kan worden gehouden. Het internationale orgelconcours is bovendien een prach tige stimulans gebleken voor het ont staan van belangrijke composities voor orgel en orkest en voor de interesse, welke de radio in steeds ruimere mate voor het orgel toont. W. SCHREURS. vangenisstraf voor de tijd van ze: maanden met aftrek. Deze heeft eer deel van de kaartjes waarvan hj. wist dat ze vals waren, zo bekend* hij ter zitting van M. gekocht er ze deels dadelijk doorverkocht en deels thuis bewaard. Tegen hem ze de president: „U bent een specialis' in het drukken van falsificaties. Na de oorlog heeft u 4 jaar gevangenis straf gehad wegens het drukken var: valse distributiebonnen en het is mo gelijk, dat u ook de valse kaartjes gedrukt hebt." De verdachte ontkende de kaartjes te hebben gedrukt. Hij zei, dat hem door diverse kennissen was gevraagd of hij aan kaartjes kon komen. Uiteindelijk is hij bij M. te recht gekomen. Hij zei geen winst te hebben getrokken uit de verkoop van de kaartjes. De 44-jarige koopman W. R. en de 42-jarige marktkoopman T. M. V., bei den uit Amsterdam hoorden eveneens zes maanden gevangenisstraf met af trek tegen zich eisen. R. had ruim 600 kaartjes van S. in ontvangst genomen, een deel daarvan doorverkocht aan V. en een deel in Rotterdam laten verkopen. V. bekende ongeveer 36 staanplaat sen te hebben verkocht voor prijzen van f 6.tot f 7.50. De 40-jarige bloemenkoopman C. L. had voor R. in Rotterdam 21 kaartjes verkocht. Hij kreeg zelf van de op brengst f 10.De officier vroeg te gen hem een maand voorwaardelijke gevangenisstraf omdat hij aannam, dat deze verdachte niet heeft geweten, dat de kaartjes vals waren. Tenslotte kwamen twee figuren van het Rembrandtsplein in de verdach- tenbank, de 53-jarige koopman J. B. en de 48-jarige koopman M. E., beiden uit Amsterdam. B. had 10 kaartjes van V. gekocht. Hij vertelde, dat er meer grote aantallen kaartjes tegelijk wor den aangeboden, vooral door Belgen. V., die in deze zaak als getuige werd gehoord, voegde hieraan toe, dat het meermalen gebeurt, dat mensen it de provincie soms wel 20 kaartjes te koop aanbieden. De officief eiste te gen B. een voorwaardelijke straf van twee maanden en een geldboete van f 50.subsidiair 10 dagen hechtenis. De heer Brunt gaf vervolgens een uiteenzetting op welke wijze de kaar ten door de KNVB worden toegewe zen. „De verenigingen, die in de KNVB spelen, krijgen per spelend elf tal meestal 2,5 kaart, de verenigingen uit de afdelingen per spelend elftal 1,5 kaart. De allergrootste verenigin gen komen zo wel tot een totaal van 80 kaarten per wedstrijd". Maar de heer Brunt zei nog nooit te hebben gehoord van fraude door de clubbe sturen, waardoor grote aantallen kaar ten op de „zwarte markt" waren ee komen. De laatste verdachte, E., had 24 kaartjes van V. gekocht. De officiér van Justitie vroeg ook tegen deze verdachte een voorwaardelijke gevan genisstraf voor de tijd van twee maan- 7e,n„'„maar verhoogde de geldboete tot f 100.— subsidiair 20 dagen hechtenis. De rechtbank zal op 8 April uitspraak doen. Het bestuur van de Christelijke scholen voor buitengewoon lager onderwijs te Dokkum heeft een merkwaardig initiatief genomen, riet is nl. van plan een koe te kopen, die zal worden gebruikt om de minder begaafde jongens het melken te leren. Het is het bestuur gebleken, dat indien de leerlingen kunnen melken, zij gemakkelijker werk kunnen krijgen. Als die leerlin gen op latere leeftijd leren mel ken is de aanpassing aan het vrije arbeidsleven moeilijker en ae kans op mislukking groter. Daarom wil het bestuur een koe als leermiddel aanschaffen en vraagt hiervoor van de gemeente ixw! Oclden. Het beest zou f 1000,— moeten kosten. Een wei land naast de school vraagt het bestuur in gebruik te mogen heb ben om de koe te laten grazen.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 9