Brits troepentransportschip op Middellandse zee uitgebrand Touwtrekken om macht in Egypte duurt voort Midden April nieuwe H-bom explosie in Stille Oceaan Aantal losse havenarbeiders in Rotterdam in staking Minimum-maaswijdte van 75 millimeter voor kustvissers Minister weinig optimistisch over agrarische overschotten Mijn dochters schreven: Wij vonden het machtig Dichte mistbanken belemmerden lucht- en scheepvaart Nieuwe steen voor Benelux-gebouw Prins Bernhard en de geluidsmuur Verlamde vrouw vijf dagen zonder eten en drinken Maandag 29 Maart 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e Jaargang No. 1403 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Een rookwolk in de blauwe lucht Ruim 1400 mannenvrouwenkinderen o.a. door Nederlands schip gered Water van de Tigrïs zakt Zach ter met enkele regen frontjes WEERBERICHT „Wij gaven hun kleding, koffie en brood" Minister Beyen in Londen Negen Japanners door besmette vis ernstig ziek geworden Goede sfeer in Brussel Gaat Revolutionnaire Raad niet heen? Van Zaterdag tot hedenmorgen Spanning tussen lonen en prijzen Terug naar Nederland Wetenschappelijk bewijs nog niet geleverd Ontwerp nieuwe pachtwet binnenkort te verwachten Oostenrijk zal zich niet bij militair blok aansluiten Naguib en Nasser naar koning Saoed Wat zal Amerika doen? Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden1.— elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal I 6,45 per maand J 2,15 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen t 0.52 GISTERMORGEN is het 14.651 ton grole Britse troepentransportschip „Empire Windrush", dat onderweg was van Japan naar Southampton in het Westelijk deel van de Middellandse Zee door een ernstige brand geteisterd. Er bevonden zich 1424 mannen, vrouwen en kinderen aan boord. De brand was omstreeks zes uur in de machinekamer uitgebro ken door onbekende oorzaak. Er werd direct alarm gemaakt. Een officier en drie bemanningsleden, die probeerden het snel uitbreidende vuur te bestrijden, kwamen daarbij om het leven. Practisch alle op varenden van het grote schip zijn gered. Een belangrijk aandeel in het reddingswerk had het ruim 2000 ton metende m.s. „Mentor" van de KNSM, dat als eerste het brandende vaartuig bereikte De „Mentor" nam 55 bemanningsleden en 293 militairen van leger, vloot en lucht macht van de „Empire Windrush" aan boord en bracht hen naar Algiers. Drie andere schepen nl. de Brit „Socotra", het Italiaanse s.s. „Taigete" en het Noorse s.s. „Hamselfjell" brachten de andere schip breukelingen naar Algiers. Over het aantal in de ziekenhuizen aldaar opgenomen zwaar gewonden lopen de berichten nog al uiteen. Vele geredden hadden brandwonden. Er is sprake van een enkele vermiste onder de bemanningsleden. Het verlaten troepenschip bleef brandend ronddrijven. De dikke mistbanken, die het afge lopen weekeinde zowel het lucht- als scheepvaartverkeer ten zeerste hebben belemmerd, moeten als een verbreking van het na-oorlogs record worden be schouwd. Als gevolg daarvan kwamen Zondagmorgen twee Britse schepen, de „Croasboroughbeacon" en de „Benal- der" op en voor de Nieuwe Waterweg met elkaar in aanvaring. Door de bot sing liep het eerstgenoemde schip eni ge schade op. Doch ook op Schiphol trad spoedig een algehele rust in. Om zes uur Zaterdagavond landde het laat ste lijnvliegtuig en wel dat uit Londen. Daarna moesten nog enkele toestellen, die boven het vliegveld rondcirkelden naar Brussel worden verwezen. Dichte mist verhinderde ook daarna iedere landing, hoewel een enkel toestel nog wel kon opstijgen.. Een zevental ma chines werd op de laatste landings plaats voor Schiphol tijdig gewaar schuwd. In de loop van de avond wer den ook de straten van de hoofdstad in de mist gehuld. Intussen had de dichte nevel ook het programma in de Kurzaal te Scheveningen in de war gebracht. Daar zou nl. optreden het be roemde Amerikaanse jazzorkest van William „Count" Basie. Het vliegtuig uit Frankfurt, waarmede de leden van de band zouden arriveren had vertra ging ondervonden, zodat het geduld van ongeveer 1500 jongelui enige uren op de proef werd gesteld. Door de overstromingen in het mid- den-Tigris-bekken (Irak) is een half millioen mensen getroffen. De schade beloopt naar schatting reeds 18 mil lioen dinar. In totaal zijn ruim 250.000 mensen uit het laaggelegen gebied bij Bagdad geëvacueerd. De stad zelf is gered. Het water van de rivier zakt thans. Diverse internationale organi saties en vooral het Rode Kruis heb ben hulp aangeboden. Er is vooral grote behoefte aan tenten. Van de Noordzee hebben wij Za terdag en ook gisteren vrij veel mist en wolkenvelden gehad, maar met de regen is het meegevallen. Ras gisteravond bereikte een zwak regenjront ons land, dat van weinig betekenie was. Met meer Zuidwestelijke winden wordt nu zachtere lucht aange voerd, zodat ook in onze kust provincie iets hogere tempera turen voorkomen. Het voorjaar is dit jaar voor de land- en tuin bouw laat. De koude, late winter en de koude lentemaand zijn hiervan de oorzaak. Vanavond en komende nacht wordt een tweede regenfront verwacht, dat vandaag over Engeland is ge trokken, maar het ziet er naar uit, dat ook dit maar weinig re gen zal veroorzaken. Maart heeft ons maar weinig mooie, warme lentedagen gegeven, zodat onze hoop nu op de Aprilmaand is ge vestigd. Verwachting tot hedenavond: WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige lichte regen. Ma tige wind tussen Zuid en West. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Dinsdag: Zon op 6.22, onder 19.09 Maan op 4.26, onder 13.58 £)E KAPITEIN van de „Mentor" heeft gisteren het volgende geseind over de redding van opvarenden van het Britse troepenschip „Empire Swind- rush". „Wij waren hedenochtend onder weg van Tunis naar Oran, toen om streeks zeven uur op twaalf mijl af stand een rookwolk werd waargeno men. Het was de eerste aanwijzing, die wij kregen van de brand aan boord van de „Empire Windrush". Bijna op hetzelfde ogenblik ving mijn radiotelegrafist een noodsein van het troepenschip op, waarin om hulp werd gevraagd. Ik voer er met grote snel heid heen. Binnen een uur waren wij *er plaatse. Het Britse schip brandde hevig. Eén van zijn beide pijpen was omgevallen en het schip maakte naar stuurboord een slagzij van tien graden. De zee was gelukkig kalm. Het was een zeer mooie dag. Overal om ons heen dreven reddingsboten en zwor - men mensen. Op een paar honderd me ter afstand van de „Empire Windrush" draaiden wij bij een lieten onze lad ders neer. Het was bijzonder warm. Toen de mensen aan boord kwamen, waren zij in goede stemming. De meesten droegen pyama's maar enke len hadden geen kleren. Wij gaven hun hete koffie, brood en gebak en wat jenever. Wij droogden hun kle ren en leenden kleding aan degenen die niets hadden. Wij namen 55 be manningsleden en 293 militairen van leger en vloot en luchtmacht aan boord. Onder onze geredden waren geen vrouwen of kinderen". De schikkingen die te Algiers waren getroffen voor de zorg van de over levenden bij aankomst waren uitste kend. De hele operatie is vlot verlo pen." De „Empire Windrush" was het voormalige Duitse passagiersschip „Monte Rosa", dat aan het einde van de tweede wereldoorlog door Enge land was overgenomen. Te Londen is vernomen, dat het vliegkampschip „Triumph" en de tor- pedobootjagers „Saintes" en „St. Kitts" opdracht hebben gekregen zich naar Algiers te begeven om de geredden aan boord te nemen. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr J. W. Beyen, is te Londen aangekomen voor een officieel bezoek van drie dagen. Hij zal politieke en financiële bespre kingen voeren met de minister van Buitenlandse Zaken, Eden, de mi nister van Financiën, Butler, en an dere Britse ministers. De Verenigde Staten zullen tussen 16 en 26 April opnieuw in het Stille Oceaan-gebied een waterstofbom tot ontploffing brengen. Dit is medege deeld door een lid van de Congres commissie voor atoomenergie. De H- bom die dan zal worden gebruikt zal nog krachtiger zijn dan die, welke op 1 Maart jl. ontplofte en zo'n onver wacht grote uitwerking had. De juiste datum van de exploisie zal afhangen van de weersgesteldheid, om dat men wil voorkomen, dat door de wind radio-actieve as over een uitge breid gebied zal worden verspreid, zo als na de ontploffing van 1 Maart. Ook boven de Ver. Staten is na de laatste H-bom exploisie een geringe toeneming van de radio-activiteit ge constateerd. Uit Japan wordt gemeld, dat negen personen, die daar van de radio-actieve vis hebben gegeten thans ernstig ziek zijn. Vrijdag is in een Ja panse haven nog een vissersboot bin nengelopen, die tekenen van radio activiteit vertoont, evenals de onder zochte bemanning. Een film van de eerste Amerikaanse waterstofbomontploffing van Novem ber 1952, welke 27 minuten duurt, is voor openbare vertoning vrijgegev Televisie en bioscopen zullen de film met een inleidend woord van presi dent Eisenhower vertonen. De ont ploffing van deze minder krachtige bom vaagde een eiland in de Stille Oceaan geheel weg. De links georiënteerde Franse atoom geleerde Joliot Curie heeft een direct verbod gevraagd van de proefnemin gen met de atomische wapens. Hij acht het een eerste vereiste, dat een conventie wordt gesloten, waarbij het gebruik van atoom- en waterstofwa pens wordt verboden. Onmerkbaar bijna komt de Benelux- raentaliteit, waarnaar wij steeds heb ben gestreefd, tot stand. Van weers zijden tracht men de problemen te onderzoeken, niet langer uit de nati onale hoek, maar van uit een gemeen schappelijk standpunt en met een vol komen openhartigheid. Er is weer een steen toegevoegd aan het gebouw, dat eens de volledige economische unie zal zijn, aldus de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zee land. Hij verklaarde dit na afloop van een gedurende dit weekeind te Brussel gehouden bijeenkomst van het comité van ministers van de Nederlands-Bel gisch-Luxemburgse douane-unie. De beraadslagingen zijn in een zeer hartelijke sfeer verlopen waardoor de agenda zonder moeilijkheden kon wor den afgewerkt. De voornaamste pun ten van het gesprek waren de libei - lisatie van kapitaalsoverdrachtde gemeenschappelijke handelspolitiek ten opzichte van de doliarzone, het pro tocol over de openbare aanbesteding van werken en diverse kwesties aan gaande de uitwisseling van bepaalde soorten vis. De voorstellen inzake de visserijproducten werden verder uitge werkt en goedgekeurd. Men bereikte overeenstemming over de maatregelen inzake het op korte termijn vrij geven van het kapitaalsverkeer tussen Ne derland en de Belgische-Luxemburgse Unie,. Er werd een algemene gedachte wisseling gehouden over de ontwikke ling van prijzen en lonen in de drie landen. Koning Saoed bezichtigde na een diner in de officiersclub tezamen met president Naguib een schil derij van ex-koning Faroek. J^EN aantal losse havenrabeiders te Rotterdam, aangesloten bij de havenarbeidsreserve heeft het werk neergelegd. Er zal volgens het on afhankelijk Verbond van Bedrijfs verenigingen (de destijds van de E.V.C. afgescheiden groep) gestaakt worden tot hedenmorgen acht uur. Ook de E.V.C. heeft zich bij deze staking, die zich als proteststaking heeft aangediend, aangesloten en beide bonden hebben de losse arbei ders Zaterdagmorgen opgeroepen tot een vergadering. De Uniebonden hebben zich verder niét achter deze staking gesteld. De vaste ha venarbeiders staken niet. Over het aantal stakers doen ver schillende geruchten de ronde. Het O.V.B. spreekt van 4000, de Unie bonden van een paar duizend. De oorzaak van deze staking schijnt te liggen bij een bedrijf in de IJsel- haven, waar een arbeider zich onge oorloofd naar een cantine buiten het haventerrein zou hebben begeven om koffie te halen, waarna hij naar 99 Prins Bernhard, die gisteren na een bezoek van drie weken aan de Ver. Staten per vliegtuig uit New York naar ons land terugkeerde, heeft voor zijn vertrek op het vliegveld Idlewild een persconferentie gehouden. Mei: vroeg de Prins om commentaar op de in Ne derland geuite critiek op zijn vluchten met snelle straaljagers boven de Ame rikaanse Westkust. De Prins zei, dat l yOORLOPIG en met ingang van 5 April zal de minimum-maaswijdte van 75 mm ook voor de netten van kustvissers gelden, aldus deelt de di rectie van de visserijen mee. Tijdens de vergadering van de per manente commissie, belast met de uit voering van de conventie van 1946 in November 1953 werden definitieve overeenkomsten bereikt omtrent de minimum-maaswijdte van de bij de zeevisserij toegepaste sleepnetten. De Nederlandse delegatie op de con ferentie verwachtte echter, dat de zo genaamde lichte van dun garen ge maakte netten van de kustvissers meer vis zouden doorlaten dan de in het algemeen in de Noordzee gebruike lijke, zwaardere netten. Nederland ver kreeg hierop de toezegging, dat voor de kustvisserij een kleinere maaswijdte in overweging zou worden genomen. Als wetenschappelijk kon worden aange toond, dat de lichte netten bij deze kleinere maat dezelfde (ondermaatse) vis zou doorlaten als de zwaardere net ten van de op de conferentie vastge stelde maaswijdte. Na overleg met de Nederlandse Vis sersbond heeft het Rijksinstituut voor visserijonderzoek een serie proeven op gezet, die worden uitgevoerd met het visserij-onderzoekingsvaartuig „Antoni van Leeuwenhoek". De problemen blij ken echter ingewikkelder te zijn dan tevoren kon worden verwacht. Ook bracht de koude-periode tegenslag, daar de vissen na de vorst anders dan gewoonlijk bleken te reageren. Daar door kan tot nu toe het vereiste weten schappelijk bewijs nog niet worden ge leverd. Het onderzoek wordt intussen voortgezet. Het zal nog wel geruime tijd in beslag nemen. WANORDELIJKHEDEN IN BEIROET In de Libanese hoofdstad Beiroet heb ben zich Zaterdag wanordelijkheden voorgedaan toen studenten demonstreer den tegen het voorgestelde verdrag tus sen Turkije en Pakistan. Een student werd gedood en 27 werden gewond het hier meer oprechte bezorgdheid om zijn welzijn betrof dan critiek. Volgens hem is het vliegen met die straaljagers niet gevaarlijker dan de vluchten met de DC-6 tijdens het bezoek, dat de Koningin en hij twee jaar geleden aan de VS brachten. Het vliegtuig waar mee de reis eerst zou zijn ondernomen, was enige dagen voor het vertrek ver ongelukt. Reeds vier jaar geleden kreeg ik van generaal VandenBerg de toezegging, dat ik een dergelijk toestel eens mocht besturen. De Prins merkte nog op. dat hij van zijn dochters in tegenstelling tot de commentaren in enkele Neder landse bladen geen critiek had ge hoord. Integendeel, in haar brieven schreven zij het „machtig" te vinden. Prins Bernhard vertelde ook, dat hi.i in de VS besprekingen heeft gevoerd over de opbouw van de Nederlandse luchtmacht, die aansloten op die van minister Staf tijdens diens laatste be zoek aan de VS. Zaterdagavond heeft de Prins in New York een uitvoering bijgewoond van „Ondine", waarin de actrice Audrey* Hepburn. die van Nederlandse afkomst is, optrad. Na de voorstelling werd zij aan de Prins voorgesteld, die haar fe liciteerde met de onlangs door haar gewonnen filmprijs „Academy Award" Blijkens de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begroting van Landbouw, Visserjj en Voedselvoorziening, deelt de minister mede, dat het ontwerp van een nieuwe pachtwet zich thans in het laatste sta dium van interdepartementaal overleg bevindt. Verwacht mag worden, dat het ontwerp binnen zeer korte tjjd aan de ministerraad kan worden voorgelegd. de H.A.R. werd gestuurd. Èr zou toen 10.op zijn loon gekort wor den, tenzij hi.i weer aan het werk zou gaan. Daarna zou deze man het werk hebben neergelegd en een 90 collega's zouden zich daarop solidair met deze man hebben verklaard. De Scheepvaart Vereniging Zuid ver klaart evenwel, dat er van inhouden van loon geen sprake is geweest Al gemeen wordt de loop der zaken geweten aan de spanning, die er heerst tussen lonen en prijzen. Tij dens bovengenoemde vergadering werd in een resolutie opgenomen, dat na de staking met alle ten dienste staande middelen de actie voor betere loon- en arbeidsvoorwaarden zal worden voortgezet. Omwonenden van het perceel Wes- terienkerweg 55 te Apeldoorn hadden sinds Zaterdag 20 Maart geen levenste ken ontvangen van de aldaar wonende 50-jarige weduwe K. Daar zij een on geval vreesden verwittigden zij hier van de politie, die zich toegang tot de woning verschafte. De vrouw werd op bed gevonden. Zij deelde mee, dat zij Zaterdag een verlamming in de benen had gekregen en daardoor niet kon op staan. Ten gevolge hiervan had zij het reeds vijf dagen zonder eten en drin ken moeten stellen. De buren hebben thans de verzorging van de vrouw op zich genomen „Oostenrijk heeft geenszins het voor nemen om aan militaire organisaties, die eventueel binnen een Europese ge meenschap worden gevormd, deel te nemen", zo heeft de Oostenrijkse kan selier, Julius Raab, verklaard, toen hij na president Koerner de 250 afgevaar digden en waarnemers naar het Euro pese Jeugdcongres in het Oostenrijkse parlementsgebouw welkom heette. De berichten, die gedurende dit week eind over de ontwikkeling van de poli tieke toestand in Egypte binnenkwamen, getuigen van een uiterst verwarde en onoverzichtelijke situatie. In Cairo en Alexandrië werden betogingen gehouden voor voortzetting van de „revolutie" en. tegen een terugkeer van de politieke par tijen. De universiteit van Cairo daaren tegen sprak zich uit voor het standpunt van Naguib om het parlementaire leven zo spoedig mogelijk te herstellen. Het was duidelijk, dat de strijd tussen pre sident Naguib en zijn aanhangers en het merendeel van de Revolutionnaire Raad o.l.v. Nasser, die zich tegën een te snelle terugkeer van het parlementaire leven verzet, onverminderd voortduurde. Ster ken politie-eenheden hadden op de be langrijkste punten van Cairo en bij de ambassades van de V.S. en Engeland postgevat. De Revolutionnaire Raad en het kabi net zijn gisteren meer dan negen uur in vergadering bijeen geweest. Op een ge geven ogenblik verliet Naguib de bijeen komst, doch later keerde hij er weer in terug. Er is gister officieel bekend gemaakt, dat generaal Naguib 'n besluit om de Re volutionnaire Raad niet te ontbinden, heeft goedgekeurd. Ook zou bij intrek king van de eerdere besluiten van de Raad met betrekking tot herleving van de politieke partijen, verkiezingen en bijeenroeping van de grondwetgevende vergadering hebben aanvaard. Gister avond meldde radio-Cairo echter, dat er nog geen algehele overeenstemming is bereikt en kabinet en raad vandaag op nieuw bijeenkomen. Salem, de minister van Voorlichting zei: „Wij hebben be sloten de revolutie te laten voortduren tot de laatste Britse soldaat ons grond gebied zal hebben verlaten". Na afloop van de vergadering van ka binet en raad verliet president Naguib samen met kolonel Nasser de vergade ring, om zich voor een bespreking naar koning Saoed van Arabië, die Egypte be zoekt, te begeven. Dg auto van beide machthebbers werd tien minuten door een grote menigte opgehouden, die riep: „Wij willen eenheid, Naguib". De gene raal, die rustig zijn pijp rookte, scheen niet vermoeid te zijn. Hij groette kalm de menigte, die aan alle kanten de auto omringde. Zegslieden in Cairo achten het moge lijk, dat Naguib genoegen zou nemen met het presidentschap en met beperktere bevoegdheden. Hij zou in dat geval het premierschap en het voorzitterschap van de Revolutionnaire Raad opgeven. De vroegere leider van de Wafd-partij Moestafa Nahas staat sedert Vrijdag avond niet meer onder huisarrest. Nahas is zesmaal eerste minister geweest. Blijkens een mededeling van gister avond van radio-Cairo zal koning Saoed van Saoedi-Arabië vandaag per vliegtuig Egypte verlaten. Zijn bemiddelingspo gingen zijn mislukt. glykens de memorie van antwoord aan de le Kamer betreffende de begro ting van Landb., Visserij en Voedsel- voorz. antwoordt de minister wat de vraag van verscheidene leden betreft, of reeds nadere gegevens bekend z(jn over de wjjze waarop landen met een surplusvooraad aan agrarische produc ten zich voorstellen deze op te ruimen, dat geen plannen bekend zijn buiten het geen publiek is gemaakt in ver scheidene wetten in de Verenigde Sta ten en door de boodschappen van de president aan het congres. Ook is het nog niet bekend, welke landen door de regering van de Ver enigde Staten zullen worden uitgeno digd voor een bespreking van het pro bleem der marktoverschotten. noch in welke vorm deze besprekingen plaats zullen vinden. Ook de minister heeft de indruk, dat de VS behoedzaamheid zullen betrach ten bij het opruimen der overschotten en dat zal worden gepoogd het prijs- verloop niet ongunstig te beïnvloeden. Hij kan evenwel niet het oordeel onder schrijven dat de overschotten nog geen verontrustend karakter dragen. Inte gendeel, hij is van mening, dat indien deze voorraden thans op de wereld markt zouden worden gebracht, het prijspeil, althans voor enkele produc ten erns'ig zou worden verstoord Een snelle verandering van de situatie is weliswaar mogelijk, bijvoorbeeld wan neer zich misoogsten voordoen. Maar een beleid dient niet op dergelijke kansen te worden gebaseerd. PROF. LIEFT'INCK NAAR NEW YORK Naar wij vernemen, is prof mr P Lieftinck Zondagavond om half elf met York'vertrokken. Amsterc'arn "aar New

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1