H-bomproeven van de VS voor vrije wereld van groot belang Zuid-Korea eist zeer sterke uitbreiding van leger Naar ruimer handel Oost-West Beroemde DUKW overtroefd De overstroming in Irak trof 800.000 mensen Pleegmoeder Anneke Beekman is gearresteerd Churchill sprak in Lagerhuis Nederlands elftal werd op één plaats gewijzigd Jaarbeurs Nog meer Japanse vissersboten zoek? Londen zal kwestie met Washington opnemen De Mau-Mau-leiders kwamen overgave bespreken I. A. Aler benoemd tot president-directeur van de KLM Vergoeding voor de zg. grensgelden Woensdag 31 Maart 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e Jaargang No. 1405 Tl Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna DE autoriteiten van de Japanse ha venstad Jaizoe hebben niets gehoord van acht visserssschepen, die zich op 26 Maart ten tijde van de jongste wa- De rede van Dulles In principe overeenstemming te Londen Geschil VS-Engeland voorkomen Van Kleffens voorzitter VN-Assemblee? Wederzijds vlootbezoek Zweden-Sovjet-Unie Anders niet naar conferentie in Genève Desnoods hereniging met ^ntLdez"jroaLbiingTtio!kVem de confe" geweld Oceanen als schatkamers C. van der Gijp maakte plaats voor Michels Hulp van vele kanten Zij had mede hand in de verdwijning van Betty Melhado Regering besluit tot: WEERBERICHT Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden.... 1. elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal I 6,45 per maand I 2,15 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen 0.52 ENGELAND is niet in staat de Ver. Staten af te houden van proeven niet waterstofbommen in de Stille Oceaan. Volgens de Amerikaanse wetten is het niet wel mogelijk om toekomstige proeven aan interna tionaal overleg of aan controle te onderwerpen. Ik ben ervan overtuigd, dat de Amerikanen de regels voor het beproeven van wapens nauw keurig hebben nageleefd en dat zij ook in de toekomst de striktste veiligheidsmaatregelen zullen nemen, aldus premier Churchill in een verklaring in het Lagerhuis, die hij gisteren aflegde naar aanleiding van de jongste H-bom explosies in de Stille Oceaan. Volgens de Britse wetenschap is er geen grond voor de veronderstelling, dat de water stofbomontploffingen onberekenbaar zijn. De Amerikaanse experimen ten vormen volgens Churchill een onderdeel van de defensiepolitiek van een bevriende mogendheid, zonder welker grootse kracht en vrij gevige steun Europa zich in dodelijk gevaar zou bevinden. Wij zouden de vrije wereld een grote on-dienst bewijzen, als wij zouden proberen de vooruitgang van onze Amerikaanse geallieerden te belemmeren bij de opbouw van hun overweldigende kracht op de wapens, die de grootst mogelijke afweer tegen het uitbreken van een derde wereld oorlog vormen. yERDER op dit onderwerp ingaande, zei Chui chili, dat mede met het oog op de vooruitgang op dit gebied in de Sovjet-Unie overleg zowel voor Enge land als voor Amerika voordelig zou zijn. Er zal geen bevredigende regeling voor de beperking van atoomwapens getroffen kunnen worden tenzij deze een onderdeel zouden vormen van een internationale overeenkomst over alge hele ontwapening waarbij effectieve con tröle op de naleving ervan nodig is. Wij zullen geen gelegenheid voorbij laten gaan om verlichting van de spanningen in de wereld te verkrijgen maar tegelijkertijd moeten wij met on ze vrienden onze verenigde militaire kracht op het vereiste peil houden. De oppositieleider Attlee zei, dat wellicht kan worden gestreefd naar overleg tussen Amerika, de Sovjet Unie en Engeland overhet „gehele ernstige vraagstuk, waartegenover de wereld zich ziet geplaatst". Churchill antwoordde, dat zijn standpunt in deze bekend is, maar het is niet juist het verkeerde moment te kiezen en zo eventuele mogelijkheden aan een vroeg einde te helpen. Churchills verklaring werd afgelegd in een spervuur van vragen over de Amerikaanse proeven. De speaker wei gerde het houden van een onmiddel lijk debat. De rede van Churchill werd o.a. ook aangehoord door de Neder landse minister Beyen en de Franse onderminister van Buitenlandse Zaken M. Schumann. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren verklaard, dat Groot- Brittannië met de Ver. Staten van ge dachten zal wisselen over het Maan dag door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dul les, in diens toespraak tot de „Ovor- seas Press club of America" gedane voorstel tot „gemeenschappelijk jp- treden" der Westerse mogendheden om het hoofd te bieden aan de com munistische aggressie in Zuid-Oost- Azië. In Londense diplomatieke kringen verwacht men, dat het Amerikaanse denkbeeld zal worden besproken op de vóór de Conferentie van Genève te houden bijeenkomst van Britse, Fran se en Amerikaanse diplomatieke ver tegenwoordigers. De woordvoerder van het Britse mi nisterie zeide nog, dat het vraagstuk van een eventueel gemeenschappelijk Westers optreden in Zuid-Oost-Azië nog niet ter sprake is gekomen op de diplomatieke gedachtenwisselingen, die thans te Washington worden gehou den om het standpunt der „Westerse Grote Drie" op de komende Geneef- se besprekingen te bepalen. RUSSISCH VETO IN DE V.-RAAD De Sovjet-Unie heeft in de Veilig heidsraad haar veto uitgesproken over een Nieuwzeelandse resolutie, die Egyp te verzoekt om opheffing van de belem mering der scheepvaart op Israël door het Suez-kanaal. Volgens diplomatieke kringen te Lon den zijn Amerika, Frankrijk en Enge land in hun Maandag en gisteren te Londen gehouden conferentie over de handel tussen Oost en West overeen gekomen een aantal goederen te schrappen van de lijsten van goederen, die als strategische materialen worden beschouwd en niet mogen worden ge leverd aan de landen van het Sovjet blok. In de bijeenkomst werd alleen in principe overeenstemming bereikt over vermindering van het aantal onder het uitvoerverbod vallende goederen. Ambtenaren zullen nagaan, welke goe deren van de lijsten kunnen worden geschrapt. De herziene lijsten zullen Nederland heeft de andere leden- staten der Ver. Naties er van in ken nis gesteld, dat het de voormalige mi nister van Buitenlandse Zaken en thans ambassadeur te Lissabon, mr E. N. van Kleffens, candidaat stelt voor het voorzitterschap der in September te New-York beginnende nieuwe zitting der Algemene Vergadering van de Ver. Naties. Het Sovjetrussische nieuwsbureau „Tass" heeft medegedeeld, dat tussen Zweden en de Sovjet-Unie vlootbezoe- ken uitgewisseld zullen worden. Zweed se oorlogsschepen zullen Leningrad be zoeken en Sovjet-schepen zullen een bezoek brengen aan Stockholm. worden onderzocht in een op 13 April te Parijs te houden vergadering van de 15 landen, die besloten hebben geen goederen van strategische waarde aan de communistische landen te leveren. De besluiten, die in de gisteren be ëindigde vergadering zijn genomen, hebben geen betrekking op het strenge verbod, dat voor de uitvoer naar Chi na en Noord-Korea geldt, en dat zal worden gehandhaafd. Wanneer in de a.s. bijeenkomst te Parijs overeenstemming kan worden bereikt over de herziening der lijsten van strategische goederen, zal een ern stig politiek geschil tussen Amerika en verscheidene van zijn bondgenoten worden voorkomen. Behalve tot verhoging van het aan tal soorten goederen, dat niet onder het uitvoerverbod valt, besloten Ame rika, Frankrijk en Engeland tot ver hoging van de maxima, die voor de uitvoer van bepaalde goederen naar de communistische landen van Europa gelden. De verruiming geldt o.m. voor bepaalde soorten machinewerktuigen en aardolieproducten. In een na afloop der vergadering uitgegeven communiqué werd gezegd, dat de bereikte overeenstemming een grondslag zal vormen, die een uitbrei ding van de handel tussen Oost en West zal aanmoedigen. Behalve beper king van het uitvoerverbod stellen de drie mogendheden zich een grotere doelmatigheid van het toezicht op het naleven van het verbod ten doel. terstofbomexplosie in de buurt van Bi kini hebben moeten bevonden. Een on derzoek is ingesteld. Charles Wilson, de Amerikaanse mi nister van Defensie, heeft gisteren verklaard, dat de gevolgen van de laatste proef met een H-bom (Vrijdag) „ongelooflijk" waren. Er is niemand van het personeel gewond. Wilson ver klaarde ook nog, dat Amerika een jaar geleden is begonnen met zijn ge allieerden over dé atoomwapens te on derhandelen voorzover de wet dat toe laat. De wet op de atoomenergie ver biedt de regering om militaire gehei men met de geallieerden uit te wisse len. De voorzitter van de Amerikaanse atoomcommissie, Lewis Strauss, die de proefnemingen met de H-bom .bijwoon de, heeft verklaard niet bezorgd te zijn over de onverwachte kracht van de explosie. f 'm i b - 9 m KÊ f QE ZUIDKOREAANSE minister van Buitenlandse Zaken, Pjoeng Joeng Tao, heeft gezegd dat het wederzijds beveiligingsverdrag tussen Zuid-Korea en de Verenigde Staten „niet goed ge noeg is" om zijn land tegen een nieuwe communistische aanval te bschermen. De minister zei verder dat een Zuid- koreaanse poging om Korea met ge weld te verenigen „geen aggressie, maar zelfverdediging" zou z(jn. Omdat Amerika volgens het weder zijds verdrag elke verantwoordelijkheid voor Zuidkoreaanse militaire avontu ren afwijst, heeft Zuid Korea nu aan Amerike voorgesteld, dat de Zuidkore- eaanse strijdkrachten zullen worden uit gebreid tot de sterkte van de gehele VN-strijdmacht in Zuid-Korea. Dit zou betekenen, dat het Zuidkoreaanse leger met „veel meer" daft acht divisies zou worden uitgebreid. Zuid-Korea zal slechts dan de conferentie van Genève bijwonen als Amerika instemt met de uitbreiding van de Zuidkoreaan se strijdkrachten. De vroegere voor- Zes Mau-Mau-leiders zijn gisteren in het stadje Nyeri, 150 km. ten Noorden van Nairobi, gekomen om te spreken over een massale Overgave van hun aanhangers in het gebied van de berg Kenya en Aberdare. De eerste bespre kingen verliepen beter dan men had verwacht en waren meer omvattend, dan mogelijk werd geacht. In een re geringsverklaring wordt gezegd, dat de leiders klaarblijkelijk bereid zijn al het mogelijke te doen om hun volgelingen te overreden zich over te geven. Er zal nog een bijeenkomst tussen de leiders en vertegenwoordigers van de regering van Kenya worden gehouden om een regeling te voltooien. Dit zou wel enige tijd kunnen vergen. Volgens een onderzoek van de West- duitse vereniging van chemische indus trieën bevat het water van de oceanen en zeeën in totaal acht milliard ton goud, ter waarde van 30 billiard mark. Tot dusverre heeft men echter nog geen rendabele methode gevonden om dit goud aan het zeewater te onttrek ken. Voorts bevat het zeewater 700 mil liard kg zilver en tien tot dertien mil liard ton koper in de vorm van zouten. Aan het zeewater kunnen wel onttrok ken worden: keukenzout (22 millioen kubieke kilometers), broom, jodium en kalium- en magnesium-zouten. De hoe veelheid magnesium wordt geschat op 1,3 milliard ton. Generaal Djavafii, president van het militaire hof, dat het beroep van de Per zische oud-premier Mossadeq zal behan- relen, heeft medegedeeld, dat de audities drie of vier April een aanvang zullen ne men. Zuid-Korea wil zijn sterkte vergro ten om aan zijn eisen te Genève meer kracht te kunnen bijzetten. De rege ring is er echter van overtuigd, dat de conferentie „niets zal opleveren". Pjoeng zei op een vraag naar de eco nomische draagkracht van Zuid Korea, dat het land deze reeds ver overschre den had, Zuid-Korea zou echter zijn mankracht tot de laatste man benut ten, maar Amerika zou materieel en uitrusting moeten leveren. De Amerikaanse strijdkrachten hebben de beschikking gekregen over een amphibievoertuig, dat de beroemde DIJ KW nog verre overtreftDe BARC, zoals het nieuwe gevaarte heet, kan een last van honderd ton of twee honderd gevechtsklare soldaten over alle soorten stranden ver voeren en bereikt met een last van 60 ton op het land een snel heid van zestien kilometer, in het water een vaart van 11 kilometer per uur. De enorme banden heb ben een middellijn van 2.90 meter en een gewicht van meer dan 375 kilo. Elk wiel wordt aangedreven door een dieselmotor van 165 pk. Dezelfde vier motoren drijven te- samen twee schroeven aan. Het Nederlands elftal dat Zondag in het Deurne Stadion te Antwer pen tegen België speelj, heeft in vergelijking met het elftal dat met 10 van de Engelse amateurs won, slechts één verandering ondergaan. Cor van der Gijp moest als aanvals leider plaats maken voor de Ajax- ied Michels. Hoewel wij zeer wel de moeilijkhe den van de keuzecommissie begrijpen, komt het ons vreemd voor dat de vleugelspelers Over.beke en Gruyzen, die in de 10 overwinning op de En gelse amateurs hoegenaamd geen aan deel hebben gehad, bleven gehand haafd. Voor doelman Steiger heeft men niet naar een vervanger behoeven om te zien. Aanvankelijk werd gevreesd dat Steiger wegens een pinkblessure verstek zou moeten laten gaan, maar dr W. Posthuma meende dat de PSV- er zonder bezwaar zou kunnen spelen. Het elftal ziet er dus als volgt uit: Steiger (PSV)Odenthal (Haarlem) en Tebak (Eindhoven); Klaassens (VVV), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH) aanvoerder; Overbeke (DOS KO), Van Beurden (BW), Michels (Ajax), Bennaars (DOSKO) en Gruy zen (Sittardia). Reserves: De Rijk (MOC), Boskamp (Ajax), Van der Hoek (Feyenoord), Van Schijndel (SVV) en Heyster (Hermes DVS). In een gisteren gehouden buitenge wone algemene vergadering van aan deelhouders van de KLM zijn de heren L A. Aler en mr L. H. Slotemaker be noemd tot directeur der vennootschap, met ingang van 1 Mei a.s. In een daar op volgende vergadering van de Raad van Bestuur van de KLM werd de heer Aler benoemd tot president-di recteur, eveneens met ingang van 1 Mei a.s. Achthonderdduizend personen op een bevolking van 4 millioen zielen in het geheel zijn naar schatting door de overstromingen in Irak getroffen. Van alle kanten wordt de Iraakse regering hulp aangeboden. De Britse ambassade te Bagdad heeft 1000 tenten beschikbaar gesteld. Van de zijde der V. N. zijn eveneens 1000 tenten toege zegd en verder melk, geneesmiddelen en medische hulp. De regeringen van de buurlanden en verscheidene liefda digheidsorganisaties in de Verenigde Staten hebben ook hulp aangeboden. Naar verluidt, proberen Engelse tech nici thans gaten te dichten in dijken 30 km. ten Noorden van Bagdad, die vier dagen geleden zijn gemaakt en de Iraakse hoofdstad voor overstroming hebben behoed. Het water, dat door deze gaten stroomt, verhoogt het peil Men is overeengekomen, dat de doel- verdediger en een veldspeler geduren de de gehele wedstrijd vervangen kun nen worden, indien de betrokkene al thans een verwonding heeft, welke hem het verder spelen belet. "piEN dagen lang is Utrecht in feest tooi. De voorjaarsbeurs is geopen en dat betekent niet alleen een uitzon derlijke bedrijvigheid rond de Jaa: beursgebouwen aan Vreeburg en Croe selaan, maar bovendien een sfeer va; vrolijkheid in de normaal ietwat plech tige en moeilijk uit de plooi komend Domstad. Een der voornaamste proble men waarmee Utrecht sinds jaar e: dag worstelt is dat van de ontspannin voor de duizenden, die dagelijks de im mense handelsgebouwen binnengaat Want het is te begrijpen, dat ieder rechtgeaarde Utrechter (en vooral nie Utrechtenaren!) een graantje mee wi pikken van de grote hoeveelheden, wel ke tussen de handeldrijvenden gewis seld worden. De Jaarbeurs in Utrecht is voor he gehele industriële leven en voor de za kenwereld van groot gewicht. Een soor publieke schouw van de binnen on volk levende potenties. In betrekkelijl korte tijd is de beurs gegroeid tot eei instituut van wereldvermaardheid. D' buitenstaander zou wellicht hierui kunnen afleiden, dat de jaarbeursmen sen met het bestuur aan het hooft hiernaar uitsluitend hebben gestreefd Indien er al eens monopolistische ten denzen aanwezig zijn geweest, dan i. dit meer een gevolg van de normaa lopende omstandigheden dan van po gingen van Utrecht uit. Het is van de andere kant begrijpelijk, dat sommige producerende groepen zich temidder van de onafzienbare rijen inzendinger niet meer op haar gemak voelen. Zi. kwamen tot de organisatie van speciale vakbeurzen in Rotterdam en Amster dam Deze steden, hierdoor aangespoord, pogen thans Utrecht naar de kroon te steken. Wij geloven niet dat zulks verstan dig is, want tenslotte is Utrecht in de loop der jaren een begrip in de zaken wereld geworden en kunnen concur- rende steden nimmer de service bieden, welke Utrecht voor het grijpen heeft. Het zal dit voorjaar wel een goede beurs worden. De economische situatie van ons land wijst er op. Een „kopers- beurs" ook, omdat het aanbod vandaag de vraag overtreft. Toen deze toestand omgekeerd was, vlak na de oorlog, wa ren de beurzen eveneens goed, omdat iedere zakenman poogde iets van zijn gading in te slaan, hoe lang de lever tijden in het algemeen ook waren. Dat de Utrechtse Jaarbeurs tenslotte een irekpleister voor het buitenland is, zal niemand verwonderen. Dit neemt niet weg, dat men er goed aan zal doen te zoeken naar een vorm van Jaarbeurs, waarin ieder bevrediging vindt. Op dat moment zal er van ani- [Tl mositeit geen sprake meer zijn. ^AAR wij thans officieel van de zijde van het openbaar ministerie verne men is op 22 Maart jl. te Hilversum gearresteerd mevrouw L.-van M„ de pleegmoeder van Anneke Beekman. Zij is in de sindsdien verlopen dagen voor- van het kunstmatig ten Oosten van Bagdad gevormde meer, waardoor het Oostelijke deel van Bagdad met alge hele overstroming wordt bedreigd. NED. ROODE KRUIS HELPT IRAK i Het hoofdbestuur van Het Neder„,6cic,clu, 'anasche Roode Kruis heeft besloten1 waarvan er 48 millioen reeds zijn ver- De regering heeft besloten voor alle na de bevrijding door Nederlandse on derdanen aan de grens ingeleverde rijksmarken, rentemarken en geallieer de marken, die tot dusverre onvergoed zijn gebleven, onder bepaalde voor waarden alsnog een vergoeding toe te kennen. Deze vergoeding is met het oog op de Duitse geldzuivering vast gesteld op f 5.85 voor elke 100 ingele verde marken. De arbeidsbureaux van de plaats van inwoning der belanghebbenden zullen met ingang van Woensdag formulieren uitreiken, waarop de aanvragen om vergoeding schriftelijk moeten worden gedaan. Voor inleveren van de ver scheidene papieren zullen de arbeids bureaux zo nodig 's avonds wor den opengesteld. Een verzoek om toe kenning van de vergoeding kan uiter lijk 31 Juli 1954 worden gedaan. Na af loop van deze termijn zullen zij, die voor ee„. vergoeding in aanmerking komen ten spoedigste worden opgeroe pen. In verband met het verwachte aantal aanvragen zal de administratie zo eenvoudig mogelijk worden gehou den. Er zal geen verrekening geschie den met mogelijke schulden aan over heidslichamen en er wordt geen corres pondentie over de aanvragen gevoerd. Gezien het feit, dat aan de grens ca 75 millioen marken zijn ingeleverd, geleid aan de officier van Justitie te Amsterdam, mr F. Hollander, die bij de rechter-commissaris haar inbewaar- stelling heeft gevorderd. De rechter commissaris heeft dienovereenkomstig gelast, waarna op 30 Maart de recht bank de gevangenhouding van ver dachte voor 30 dagen heeft bevolen. Er zijn thans aanwijzingen, dat me vrouw L.-van M. mede de hand heeft gehad in de verdwijning van Betty Melhado, tezamen trouwens met een of meer van haar familieleden. Nadat Betty enige tijd hier te lande verbor gen is gehouden door verdachte is zij volgens de thans bestaande aanwijzin gen in een auto tezamen met Anneke Beekman door verdachte en haar voortvluchtige zuster Elisabeth naar het klooster te Valmeer bij Tongeren (België) overgebracht. De thans gedetineerde mevrouw L.- van M. was de pleegmoeder van An neke Beekman, doch heeft aldus de officier van Justitie niettemin goed gevonden dat het kind jarenlang met een harer zusters in België onder valse naam ondergedoken was. Bovendien staat nu vast, dat de pleegmoeder van Betty haar pleegkind jarenlang in een Belgisch klooster, eerst te Valmeer en daarna te Sint Truiden, onder valse naam heeft laten opvoeden. De officier van Justitie, die tot dus verre tegenover de pers' steeds heeft volgehouden niets van een arrestatie van mevr. L. van M. af te weten, be sluit zijn mededeling met de opmer king: „In het belang van het onderzoek heeft het openbaar ministerie tot nu toe gemeend niet de toedracht, voor zo ver thans bekend is, te kunnen mede delen en met name niet te kunnen doen blijken, dat het op de hoogte was van de arrestatie van mevrouw L.-van M." 2000 lakens te zenden naar de zuster vereniging in Irak (de rode halve maan) ten behoeve van de slachtoffers van de overstromingen in dat land. goed, kan worden afgeleid, dat het nog om 27 millioen marken gaat, hetgeen bij het vastgestelde vergoedingspercen tage op f 1.580.000 neerkomt. Verwachting tot hedenavond: WISSELENDE BEWOLKING Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buien. Ma tige tot vrij krachtige Zuidweste lijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Donderdag Zon op 6.17, onder 19.12 Maan op 5.05, onder 16.50

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1