De poorten van de jaarbeurs zijn weer geopend Prof. Gerretson richt zich tegen Moerdijkkanaal fel Koren van Edam en Purmerend brengen Matthaus-Passio a Eerste Kamer over oprichting notarieel pensioenfonds Spoedige wettelijke regeling spoorwegraad Verdere vergroting van handel tussen Nederland en Canada Algemene lof voor het werk van Delta-commissie Industriefestijn in Utrecht Dreigend gevaar van „escape-clause Gerechtshof acht het bewijs geleverd De lonen in Januari flink gestegen Moordzaak te Hengelo FAMILIETWIST LEIDDE TOT STEEKPARTIJ Minister Staf volgende week naar Engeland GEESTELIJK LEVEN BEROEPINGSWERK Op Zondag 4 April in de Grote Kerk te Edam Keukenhof prijzen voor beeldhouwwerken Eerste Kamer over Verkeer en Waterstaat Pleidooi voor verbetering weg- en spoorverbindingen Overvloed van notarissen Minister Algera dringt aan op: Vragen over status van Wieringermeerpolder WOENSDAG 31 MAART 1984 ZONDER enig ceremonieel zijn gistermorgen om negen uur de loket- ten van de Utrechtse voorjaarsbeurs opengegaan. Daarmee is wederom een evenement in de handel- en industriewereld een feit geworden. In de komende dagen zullen weer duizenden belanghebbenden en belang- stellenden langs de stands trekken, om te zien op welke wijze de nijver heid zich in het afgelopen jaar heeft ontwikkeld. Er zal gesproken worden over contracten en leveranties, terwijl de verbaasde bezoekers zich afvragen waar wel het einde zal zijn van al dat technisch vernuft. Er heerste gisteren reeds dadelijk een grote bedrijvigheid. Ook zakelijk was het karakter van deze beurs direct zeer levendig, doordat zich vele buitenlandse inkopers aanmeldden. In het eerste uur waren er al be zoekers verenigd uit 17 landen, o.m. uit De Libanon, Syrië, Iran, van de Goüdkust, Finland, Turkije, Canada, Denemarken, Luxemburg, Schotland en Duitsland. Wat België betreft kan gerust gesproken wor den van een invasie. Bij onze Zuiderburen ging de belangstelling voor het merendeel uit naar de textielafdeling. Na de ochtendregistratie bleken er bezoekers uit 26 landen te zijn geweest. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, mr Loeff, nam gisteren conclusie in de zaak tegen mej. A. W. H. en C. van der S. Het gerechtshof te Arnhem heeft be wezen geacht, dat Van der S. op 1 April 1953 te Hengelo (O) met voorbe dachten rade zijn echtgenote G. G. Uilenberg van het leven heeft beroofd door het toedienen van een phoSphoor- houdende stof. Voorts werd bewezen verklaard, dat mej. A. W. H. deze stof aan de dader ter hand heeft gesteld. Het hof veroordeelde Van der S. tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek, we gens moord en mej. H. wegens mede plichtigheid aan moord tot 12 jaren met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering. Mr Loeff heeft geconcludeerd tot verwerping van beide beroepen. De Hoge Raad zal op 4 Mei uitspraak doen. Het boterde niet bepaald tussen de families V. en B. te Gouda. Dat werd zelfs niet beter, toen zoon V. met dochter B. trouwde en met zijn eega bij zijn ouders zijn intrek nam. De ge schillen liepen zelfs zo hoog, dat me vrouw V.B. op een kwade dag met haar baby bij haar ouders haar intrek nam. Uiteraard was de jonge vader het met deze gang van zaken helemaal niet eens. Op de avond van tweede Kerstdag ging hij, na een weinig be heerst gebruik van spraakwater te hebben gemaakt, naar het huis van zijn schoonouders en eiste daar zijn doch tertje op. Dat werd hem niet ter hand gesteld. Inplaats daarvan liepen schoonvader en zwager hem achterna, gewapend met riek en spa, en sloegen alles bij hem kort en klein. De jonge man reageerde hierop met zijn mes te trekken en zijn schoonvader een paar lelijke steken in borst en lever toe te brengen. De president van de Rotterdamse rechtbank vond, dat schoonpapa eigen lijk zelf meer dan voldoende aanlei ding tot deze steekpartij had gegeven. Niettemin eiste de Officier van Justitie anderhalf jaar gevangenisstraf tegen de jongeman. Diens raadsman pleitte ontslag van rechtsvervolging wegens noodweer. Minister Staf en vice-admiraal A. de Booy zullen op 5 April in Den Helder aan boord gaan van de kruiser „De Ze ven Provinciën". Op 7 April zullen zij aankomen in Portmouth, waar zij aan een lunch een aantal Engelse gasten zullen ontvangen. Onder meer zullen aan deze lunch aanzitten J. P. L. Tho mas M. P.. first lord of the admiralty, admiraal Sir John H. Edelsten G. C. B„ G. V. O. en C. B. E. commander in chief te Portmouth en opperbevelheb ber van het Kanaalcommando, vice- admiraal Sir John A S. Cooles K. C. V. O., C. B. en C. B. E., vlagofficier marineluchtvaart, schout bij nacht G B. H. Fawkes, C. V. O., C. B. E. vlagoffi cier onderzeedienst en schout bij nacht R. G. Onslow D. s. O. chef van het ka binet van „the first lord of the admi ralty". Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Echteld (toezeg ging): A. Ploeger zendingspredikant te Soest. Aangenomen naar Hellouw (toezegging): J. van de Graaf cand. te Leerbroek. Aangenomen naar Span- num (toezegging): G. F. A. Karstens te Ferwerd. Aangenomen de benoe ming tot vicaris te St. Laurens: B. van der Lelie cand. te Leiden. Bedankt voor Heerenveen (toezeg ging; en voor Nijehaske-Haskerdijken C. Overdijk te Mitlum. Bedankt voor de benoeming als hulpprediker te Eemnes-binnen en te SchelluidenB. N B. Bouthoorn a.s. emeritus predikaat te Bennekom. Ger. Kerken. Beroepen te EchtenJ. Dijkstra cand. te Ellekom. Beroepen te Ezinge: M. G. Ton te Geesteren-Gelselaar. Be roepen te Maasdijk: W. M. de Bakker te Reitsum. Beroepen te Red Deer (Alberta Canada): R. Kooistra te 's Gravenhage-Moerwijk. Beroepen te Spijk in Gron. J. A. van der Peppel te Hijken in Drente. |nmiddels was in het secretariaat van de jaarbeurs ontvangen de Cana dese ambassadeur mr Thomas A. Sto- ne, die gekomen was om de Canadese inzending in het landenpaviljoen te openen. In zijn openingswoord zeide de ambassadeur, dat het jaar 1954 een nieuw t'jdperk inluidt van de handel tussen Nederland en Canada als ge volg van de beslissing, dat Nederland, België en Luxemburg in de toekomst een gemeenschappelijke importpolitiek zullen voeren voor goederen uit de dollarzone. Sprekend over de gunstige ontwikkeling van de Nederlandse eco nomie wees hij er op, dat onze fabri kanten het laatste jaar op de Canadese markt 700 verschillende producten heb ben verkocht tegen een waarde van 20 millioen dollar. Dit is vijfmaal zo veel als in 1938. Mr. Stone hoopte op verdere vergroting van de Nederlandse handel met Canada. En dat is mogelijk, want de markt breidt zich meer en meer uit. Volgens mededelingen ge daan in de Canadese stand heeft een van de zeven Canadezen een auto. 96 pet. van de huizen is voorzien van ra dio, 67 pet. van telefoon, 66 pet. van een ijskast, 48 pet van een electrische stofzuiger en 23 pet. van een electri sche naaimachine. £)e tweede officiële gebeurtenis op de eerste jaarbeursdag was de ont vangst van een aantal officiële Zwit serse bezoekers in de buitenlandse club. De heer Albert Amoz-Droz, di recteur van de Chambre Suisse de 1'Horlogerie sprak een rede uit, waarin hij met vreugde vaststelde, dat de af zet van Zwitserse uurwerken op de Nederlandse markt is vergroot. Met bezorgdheid sprak hij over de gevaren, die liggen in het Amerikaan se streven naar protectionisme, waar bij vooral gebruik wordt gemaakt van de zg. „escape-clause", waardoor zo wel de export van de Nederlandse als die van de Zwitserse producten zou kunnen worden getroffen. De Nederlands-Zwitserse betalingsba lans zou volgens de heer Amoz-Droz zeer sterk actief voor Nederland zijn als er niet ook een onzichtbare Zwit serse export tegenover stond in de vorm van vreemdelingenverkeer. In 1953 waren er 678.000 logeergasten. Sinds 1950 is het Nederlandse bezoek met meer dan de helft gestegen. Op de Jaarbeurs te Utrecht wordt o.a. een onbreekbare pop gedemon streerd. De pop is zelfs bestand tegen het gewicht van een auto. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek komt de loonronde van 1 Januarii jL voor volwassen manne lijke arbeiders in de nijverheid, land bouw en transportbedrijven tezamen beschouwd, neer op een verhoging van de lonen met gemiddeld 7,3 pet.; voor de nijverheid afzonderlijk bedroeg deze stijging 7,9 pet., voor de landbouw 5,6 pet. voor de transportbedrijven 6,6 pet. Voor de landbouw is dit een gedeelte van de in te voeren loonsver hoging, het overige zal in de per 1 Mei a.s. ingaande loonregelingen worden opgenomen. Het administratief perso neel in de groepen bankbedrijf, levens- verzekeringsbedrijf en metaalindustrie boekte gemiddeld een stijging van het salaris met 8,1 pet. Voor de rijksambte naren bedroeg de stijging der salaris sen gemiddeld 6,6 pc., voor werklieden der PTT 7,6 pet. In deze percentages zijn de extra verhogingen voor ge schoolden en voor werknemers in de laagste gemeenteklassen meegerekend. UITVOER NAAR WEST-DUITSLAND De Westduitse autoriteiten hebben gisteren een bedrag van 275.000 DM toegewezen voor invoer van lampen uit Nederland en een bedrag van 100.000 DM voor invoer van voederplanten eveneens uit Nederland. De minister van Binnenlandse Zaken heeft een adviescommissie ingesteld, welke moet nagaan, welke wijzigingen er nog in de Begrafeniswet moeten worden aange bracht buiten die, welke reeds zijn ver vat in een bij de Tweede Kamer aanhan gig wetsontwerp. In samenwerking met de Rijkspolitie te Losser hebben opsporingsambtenaren van de PTT de clandestiene zender „De Goudvink" te Losser opgespoord. (Advertentie, Ing. Med.) J7NIGE JAREN geleden is Theo Ettema, dirigent van de zangvereniging Edam voor het eerst op de gedachte gekomen, met zijn koor de Matthaeus- Passion van J. S. Bach uit te voeren. Aangezien zijn koor hiervoor niet sterk genoeg was, riep hij de mede werking in van de Oratoriumvereni- ging te Purmerend, waarover hij even eens de scepter zwaait. Zo ontstond een samengaan, dat nu reeds tien jaar duurt. In de Grote Kerk te Edam weer klonk jaarlijks het magistrale werk van de Leipziger Cantor. Zo zal ook dit jaar, op Zondag 4 April, een uitvoering worden gegeven. Behalve de beide koren en het Noord hollands Philharmonisch Orkest wer ken nog mede de navolgende vocale solisten: Han le Févre, Laurens Bogt- man, Mea Naberman, Roos Boelsma, Arjan Blanken en Leo Rommerts, en de navolgende instrumentalisten: Hubert Bahrwaser, Leo Oostdam, Haakon Sto- tijn, Leo van der Lek, Jan Hesmerg. Piet Lentz Janny van Wering, en Willem Hülsmann. Het is niet onmogelijk, dat deze uit voering de laatste zal zijn. Tot 1950 was er een steeds stijgende belangstel ling, toen kwam de terugval. Het be zoek kon de kosten niet meer dekken. Met grote inspanning van krachten slaagde men er in, de uitgaven te druk ken zonder de kwaliteit van de uitvoe ringen te schaden. Verleden jaar reeds heeft men overwogen, de zware taak Bedankt voor Drachtstercompagnie J. Bonda te Staveren. Chr. Ger. Kerkrn. Bedankt voor Ouderkerk a. d. Am- stel K. J. Velema te Midwolde. Vrije Evang. Gemeenten. Drietal te 's Gravenhage: A. J. Buurman te Franeker N. de Goede te Oude Bildtzijl en J. Lissenberg te Bus- sum. Oud Ger. Gemeenten. Tweetal te RijssenE. du Marchie van Voorthuyzen te Leersum en M. A. Miras te Krimpen a. d. IJsel. neer te leggen. Maar „scheiden viel zwaar" en dus heeft men toch nog maar eens doorgezet. De uitvoering van Zondag a.s. zal beslissend zijn voor het al of niet voortbestaan van deze jaar lijkse uitvoering, die al bijna een Wa- terlandse traditie ging worden en die het koor daar zo graag toe zou zien uit groeien. De jaarlijkse Keukenhofprijzen voor beeldhouwwerken zijn door een com missie van beeldhouwers en museum directeuren toegekend aan H. M. Weze laar te Amsterdam voor zijn „Zitten de Vrouw" aan A. Schalier uit Am sterdam voor zijn „Taurus", aan H. Koreman uit Breda voor zijn „Moeder en Kind" en J, Snoek uit Voorburg voor zijn „Don Quichotte". De jury heeft het bestuur van Keukenhof aan bevolen de „Taurus" van A. Schalier te kopen, omdat dit werk als tuinbeeld goed voldoet. (Van onze parlementaire redacteur) DE MINISTER van Verkeer en Waterstaat, mr Algera, kon Dinsdag middag in de Eerste Kamer, waar zijn begroting voor 1954 behandeld werd, achter de regeringstafel plaats nemen in het rustige bewustzijn, dat hij zijn best gedaan heeft. Als hij voor zichzelf deze overtuiging nog niet gekoesterd mocht heb ben, dan hebben zijn partijgenoot de heer Tjalma (A.R.) en de heren Roebroek (K.V.P.), Kolff (C.H.) en De Vos van Steenwijk (V.V.D.) het hem wel duidelijk gemaakt, want zij allen betuigden hun lof over het door de bewindsman gevoerde beleid en de door hem bereikte re sultaten. De heer Roebroek voegde eraan toe, dat hij er verheugd over was, dat mr Algera de uitvoering van een opvallend aantal nood' zakelijke werken op zijn programma heeft geplaatst en de heer Kolff verbond er de aansporing aan, dat de minister alles dient na te streven, wat de Europese verkeersintegratie kan bevorderen. Het was te ver wachten, dat na de recente verschijning van het derde interimadvies van de Delta-commissie en het uitbrengen aan de regering van een ove rigens nog niet gepubliceerd rapport van de commissie-Van Cauwelaert Steenberghe over de Belgisch—Nederlandse waterwegen, deze onder werpen in het middelpunt van de belangstelling zouden staan. Ook wat het werk van de Delta-com missie aangaat, heeft het niet aan lof ontbroken de heer Tjalma prees de bondigheid van het rapport en even min zijn de vele werkers vergeten. De heer Tjalma meende, dat, gezien de uitgaven voor defensie, de kosten van de afsluiting der zeegaten geen oorzaak behoeven te zijn om 25 jaar over het werk te doen. Met de afslui ting zelf stemde hij in, evenals trou wens de andere sprekers, doch hij in formeerde, of niet de afsluiting van de Nieuwe Waterweg in geval van nood moet worden mogelijk gemaakt. Sche pen gaan er dan toch niet in en uit en de dijken van Zuid-Holland zouden minder te lijden hebben. De heer Gerretson (C.H.) sprak kloe ke taal. Nu de afsluiting van de zee gaten volgens het rapport van de Delta commissie wenselijk en mogelijk is, neme ons volk een kordate beslissing, adviseerde hij. De heer De Vos van Steenwijk (V.V.D.) vroeg de bewinds man, of er geen aanleiding bestaat aan de Delta-commissie op te dragen een soortgelijk onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van de afsluiting van de zeegaten tussen de eilanden vóór Friesland en Groningen, of daar voor eventueel een aparte staatscom missie in te stellen. De Waterstaat is ook in andere opzichten ter sprake ge komen. De heer Roebroek (K.V.P.) drong aan op eenheid in het beheer van het onderhoud onzer kustverdedi ging en zeide, zich met het beleid van de minister ten aanzien van de water schappen, waaraan hij grote betekenis wilde blijven toekennen, te kunnen verenigen. Met de waterschappen was hij te recht gekomen op het stokpaardje van de heer Kolff (C.H.), die deze publiek rechtelijke lichamen warm verdedigde tegen de aanval, die de heer Louwes, eveneens een Eerste Kamerlid, er enige tijd geleden op gericht had. De heer Louwes had de oorzaak van de waters noodramp voor een belangrijk deel toegeschreven aan de tekortkomingen van de waterschappen, die hij lang niet meer in alle opzichten voor hun taak berekend achtte. DE heer Kolff nam dat niet en hij be streed de heer Louwes met door deze zelf verstrekte gegevens, namelijk dat in Friesland in langer dan een eeuw en in Groningen in langer dan twee eeuwen geen overstroming van betekenis is voorgekomen. De moeilijkheden, die Duitsland onze Rijnscheepvaart in de weg legt, maak ten de Kamerleden kregel. Sommige grote mogendheden zijn alleen voor internationale verdragen, zeide de heer Tjalma, als zij er voordeel,van genie ten. De minister wachte daarom niet te lang met het onderwerpen van Duitslands optreden aan arbitrage. Aan arbitrage of aan internationale rechtspraak, zo dit mogelijk is, verzocht Baron de Vos van Steenwijk, die uit voerig de strubbelingen met Duitsland over onze Rijnvaart schetste. De heer Kolff waarschuwde niet te lankmoedig te zijn. Vooral prof. Gerretson oefende scher pe critiek uit op het compromis, dat in de commissie Van Cauwelaart Steenberghe bereikt schijnt te zijn en waarvan uitgelekt is, dat het o.m. de aanleg van een Moerdijkkanaal in houdt. Hü herinnerde eraan, dat het Nederlandse parlement al twee maal een Moerdijkkanaal heeft afgewezen. Dit compromis aldus de professor getuigt dus van weinig eerbied voor de Kamer. Aanvaarding ervan noemde hij „de restloze capitulatie van het Ne derlandse standpunt". Voor het overige hebben de afge vaardigden Dinsdagmiddag gepleit voor de verbetering of de aanleg van enige wegen en voor de verbetering van enkele spoorwegverbindingen en voor meer veiligheid in het verkeer. QISTERMIDDAG heeft de Eerste Ka mer de algemene beraadslaging over het wetsontwerp tot invoering van een leeftijdsgrens voor notarissen voor het notarisambt en oprichting van een no tarieel pensioenfonds voortgezet. De minister van Justitie vervolgde zijn Vrijdagmiddag begonnen rede met er aan te herinneren, dat samenkoppeling van de leeftijdsgrens aan het pensioen fonds door sommige leden bezwaarlijk (Van onze parlementaire redacteur) |N de avondvergadering van de Eerste Kamer kwam minister Algera aan het woord voor de verdediging van zijn beleid. Voor de lof, hem en allen die het dichten van de doorgebroken dijken voor de winter hebben mogelijk gemaakt, toegezwaaid, toonde hij zich zeer erkentelijk. Hij roerde deze avond slechts enkele detailkwesties aan, met de bedoeling vandaag meer in het al gemeen over de zaken zijn departe ment betreffende in te gaan. Zo deelde hij mede, dat nu als rechtsvorm voor de luchthaven Schip hol de Naamloze Vennootschap is ge kozen onderhandeld wordt over de samenstelling van de Raad van Beheer. Hierover zal hij zo spoedig mogelijk een wetsontwerp aan de Staten-Gene- raal aanbieden. Wat de Nederlandse Spoorwegen aangaat, noemde de minister, na zich bij de aan de directie der NS gebrachte lof te hebben aangesloten, een spoor wegraad zeker wenselijk. Een wette lijke regeling, mede gegrond op de buitenlandse ervaringen, zal daarom met voortvarendheid ter hand worden genomen. De minister beantwoordde tenslotte een aantal vragen over verschillende wegen en waterwegen en deelde o.a. mede, dat de grondaankopen voor de nieuwe weg TilburgEindhoven vrij wel hun beslag hebben gekregen. Hij wil aandringen op een snelle uitvoering van het werk. DE watertollen in de primaire vaar wegen in de Noordelijke provincies, zo meende hij, zullen zo snel mogelijk moeten verdwijnen. Bij de behandeling van de begroting van het Zuiderzee- fonds vroeg de heer Roebroek inlich tingen over de status van de directie Wieringermeerpolder. Daarop antwoordt de minister Woensdag. Zonder discussie en zonder hoofde lijke stemming keurde de Kamer de is geacht, terwijl anderen daarentegen geen bezwaar hadden. Mej. Zeelen- berg noemde het zelfs een zaak van wijs beleid. Tegen het stellen van een leeftijdsgrens zijn geen bezwaren inge bracht. De afvloeiing van het groot aantal notarissen (400 om 120 vacatures te vul len) wilde hij doen geschieden door telkens ontslag te verlenen groepsge wijze naar de ieettijd, bijvoorbeeld vijf maal een groep van een vijfde van het aantal notarissen, dat voor ontslag in aanmerking komt. Spreker merkte op, dat een notaris met een klein kan toor en grote lasten nooit zal bijdra gen aan het pensioen van een notaris met een grote praktijk. Hij betaalt minder dan de kosten voor het pensi oen, dat voor alle notarissen gelijk is. Tegen gedwongen deelneming aan het gensioenfonds kan de minister geen ezwaar zien. Het lijkt de minister niet gewenst in deze we. een weduwenpen- sioen op te nemen. Men kan beter wachten tot een wijziging van de pen sioenwetten. De minister zeide voorts, dat de bijdragen f 2.5 millioen per jaar zuden bedragen, waarvan f 800.000 be stemdvoor backservice. Na twee jaar als 120 notarissen ontslagen zijn, zal in pensioenen f 600.000 uitbetaald moeten worden. Liquiditeitsmoeilijkhe- den voor de eerste tijd zouden door een overbruggingscrediet van een bank worden opgelost. Over de nota inzake het rapport van de commissie achterstallige .betalingen merkte de heer Lemaire (KNP) op dat d? rehabilitatievoorzieningen wettelijk moeten worden geregeld. Door een begrotingen van het Scheepvaartfonds nota in te dienen doet dé regering zi en van het Staatsvissershavenbedrijf in te kort aan de staatsrechtelijke verhou- IJmoiden voor het dienstjaar 1954 goed. I dingen.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 7