Moderne autospuit ook uitgerust met nevelblusinstallatie bmns/s Vi Plan voor voetpad naar Den Helder aan Zee De eerste Sporttentoonstelling bescheiden van opzet Hr. Ms. „Bolsward" en „Borne" weldra naar Nieuwediep Lagedrukpomp met capaciteit van 2500 liter per minuut Verdere verbeteringen in de verbinding met het strand Niettemin een geslaagd geheel AANWINST VOOR HELDERSE BRANDWEER Verbetering wegen te Julianadorp KB& In Mei demonstratie voor gemeenteraad Lagere school op HRC-hoofdveld Lokomotiva-KVH als eerste wedstrijd Na training in VS Initiatief van Helderse Sportraad Organisatie van het verenigingsleven IN HET KORT Fa H. S. Cloeck Kledermakers Laat 110-112 Alkmaar Het gymnastieklokaal bij school Duinroosstraat 't Gebeurde in Nieuwediep Aparte gebouwtjes voor Politie en Rode Kruis Int. basketball Mevrouw Sinjewel voor Den Haag uitgenodigd Kapperstraat exit Tussen Haaks en Kuit je VRIJDAG 2 APRIL 1954 B en W hebben de raad een voorstel doea toekomen inzake verbetering van de wegen, die de gemeente onlangs van de polder „Het Koegras" heeft overge nomen. Eert crediet vain f 58.300 wordt ge vraagd voor het verbeteren van het wegdek en het veranderen van het pro fiel van de Proeftuinweg, Parkstraat, Landbouwstraat en enkele gedeelten van het Loopuytpark, het verbeteren van het wegdek van Vlietstraat, Tuin- bouwstraat en Jac. van der Veerstraat; het aanleggen vain groenstrookjes bij Jac. van der Veerstraat en Landbouw straat; het aanleggen van enkele trot toirgedeelten; het plaatsen van z.g. „schrikhekken" op verschillende pun ten; het verbeteren en uitbreiden van de riolering in vrijwel alle overgeno men wegen. COLBERT- COSTUUMS vanaf 89. tot 175.— Alle veranderingen worden gratis op eigen atelier verricht. (Advertentie, Ing. Med.) DE „VASTE KERN" VAN DE GEMEENTE-BRANDWEER begint al vertrouwd te raken met de nieuwste aanwinst, de prachtige moderne autospuit, die vorige week door de fabriek van de fa Öoudewijn en Zn te Geldermalsen werd afgeleverd. Het fraaie stuk materieel is nog niet door de gemeente overgenomen, want eerst moet een keuring door de. Rijksinspectie van het brandweerwezen plaatsvinden. De mannen van de beroepskern hebben na enkele proefnemingen alle vertrouwen in de afloop van het „examen". Intussen kan men er op rekenen, dat de nieuwe spuit officieel overgenomen of niet zal uitrukken wan neer onverhoopt vandaag of morgen ergens een brand uitbreekt. Een betere proef zou moeilijk denkbaar zijn. De commandant van de brandweer, commissaris A. Hensums, was zo vrien delijk, ons gistermorgen eens kennis te laten maken met zijn nieuwste wapen in de strijd tegen de rode haan. De glanzend rood gelakte carosserie liet geen twijfel over het karakter van het robuuste voertuig. De boven de voor bumper gemonteerde centrifugaalpomp en het boven op de wagen geplaatste rek met ladders en aanzuigslangen had den anders wel doen blijken, dat deze Austin een brandweerwagen was. Ten overvloede stond trouwens met duide lijke letters „Brandweer" boven de voorruit. Terwijl wij de wagen in- en uitwen dig bewonderden, vertelde de commis saris iets over de internationale her komst ervan. Te Beesd werd de ca rosserie gebouwd op een uit Engeland geïmporteerd Austin truck-chassis, spe ciaal voor brandweerwagens ontwor- fen. De fabriek in Geldermalsen richt- Op het huidige hoofdveld van HRC aan die Spoirtlaan, dat binnen afzien bare tijd moet worden ontruimd, is een nieuwe openbare lagere school gepro jecteerd. Een door B en W ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat Tuindorp drin gend behoefte heeft aan deze school. Tot nu toe zijn de kinderen uit het stadsdeel, dat wordt begrensd door de Middenweg, de spoorbaan en de linie gracht, aangewezen op school 4 aa.n de Pasteurstraat en school 11 aan de Brak- keveldweg. Deze scholen laten weinig of geen uitbreiding van huin leerlingen aantal meer toe. Ook in Oud Den Helder is een twee de openbare lagere school nodig. Hier voor is een terrein gereserveerd in de nabijheid van de Wethouder L. F. van Loo-school. Beide nieuwe scholen zijn als zevenklassig geprojecteerd. Zij zijn reeds door de minister van O.K.W. op de urgentielijst voor de scholenbouw in 1954 geplaatst. B. en W. hebben bij de raad een voorstel ingediend tot het verlenen van een aanvullend crediet van een kleine zeventienduizend gulden, voor bouw en inrichting van de nieuwe openbare lagere school aan de Duinroosstraat. Men wil onder meer het gymnastiek lokaal zodanig inrichten, dat het ook voor andere doeleinden kan worden gebruikt. Op deze wijze kan eniger mate worden voorzien in de behoefte aan zaalruimte in Nieuw Den Helder. Voor het opbergen van de toestellen is dan een „aanbouw" nodig. Door een plotseling optredend defect aan de stuurinrichting is de heer T. uit Bergen met zijn vrachtwagen van de Jan Verfai'leweg geraakt. Ondanks krachtig remmen kon hij niet voorko men, dat de wagen in de bouwput van de rioleringswerkzaamheden reed. De bestuurder bleef ongedeerd, de auto is later uit zijn benarde positie bevrijd. Proces-verbaal is opgemaakt tegen een electricien, die uit in aanbouw zijnde woningen in Nieuw Den Helder een partijtje schakelaars en andere electriciteitswaren had ontvreemd. De goederen zijn in beslag genomen. te de wagen verder voor zijn bijzonde re bestemming in. De lagedruk-centri- fugaalpomp, die in de Verenigde Staten werd gefabriceerd, heeft een capaciteit van 2500 liter per minuut, bij een op- voérhoogte van tachtig meter. Dat woord opvoerhoogte heeft uitsluitend betrekking op het niveau, dat zou wor den bereikt wanneer het water in een verticale buis werd opgestuwd. Een spuitgast op de begane grond zal ook .bij gunstige windrichting zijn rtraal niet hoger krijgen dan dertig meter, tengevolge van de luchtweerstand. Tot zover biedt de. aanwinst nog geen bijzondere nieuwigheden. Daarvoor moesten we aan de achterkant zijn. Daar bevindt zich de bedieningsapparatuur van de hogedrukpomp, een zuig-pers- pomp van ingenieuze constructie. Deze pomp onttrekt het water aan een tank van 1500 liter, die achter de manschap- pencabine (met inbegrip van de be stuurder plaats biedend aan zeven per sonen) is ingebouwd. De wagen is uit gerust met twee gepantserde slangen van elk zestig meter lang. Via deze slangen wordt het water door op re volvers gelijkende mondstukken in fijn vernevelde toestand verspoten. Deze nevel, die aanvoelt als koude stoom, heeft een sterk blussende werking bij een zeer gering waterverbruik. Wan neer beide slangen worden gebruikt kan de spuit een half uur werken, op één tankinhoud. Dat is van belang wanneer geen waterleiding of open wa ter in de nabijheid is. Anders kan de tank onder het spuiten op peil worden gehouden. Brandwacht L. van den Berg doet zijn best om het opgepompte water weer in de Liniegracht terug te spuiten. Onderbrandmeester E. Jongman draait aan het gashandle om te laten zien, dat de motor nog minstens tweeduizend toeren in reserve heeft. Desgewenst kunnen de normale spuit en de hogedrukspuit gelijktijdig wor den gebruikt. Zij zijn allebei gekoppeld aan de motor, die met zijn 105 paarde- krachten sterk genoeg is voor deze dubbele belasting. Onderbrandmeester E. Jongman en brandwacht eerste klas se L. van den Berg hebben ons bij de Liniegracht laten zien, hoe snel de nieuwe spuit met beide pompen tegelijk water kan geven. Het was een inte ressante demonstratie, die bewees dat de Helderse brandweer zich spoedig aan de nevelblusmethode heeft aange past. Op Dinsdagavond 4 Mei tussen zeven en acht uur, voor de aanvang van de raadsvergadering wordt de nieuwe spuit gedemonstreerd voor de leden van het gemeentebestuur. BU DE BEHANDELING van de gemeente,begroting voor 1954 stelden B. en W. de raad een voorstel inzake de Politie- en Roode Kruis-post bij „Den Helder aan Zee" in uitzicht. Dit voorstel is thans verschenen. Het behelst niet alleen een verbetering op dit ene punt, maar ook een aantrekkelijk plan met betrekking tot de verbindingsweg tussen de hoek Jan VerfaillewegZanddijk en het strand. Het tegenwoordige pad wordt voor het rijwielverkeer voldoende geacht, echter niet om ook nog als voetpad dienst te doen. Daarom willen B. en W. langs de Zuidzijde van het klinker pad over de volle lengte een twee me ter breed voetpad laten aanleggen. Dit pad zal dan aansluiten op de bestaan de oprit. Voor het rijwielpad is een nieuwe, minder sterk hellende oprit bij de Zanddijk geprojecteerd. Het zand, dat bij de aanleg van deze tweede op rit vrijkomt, kan worden gebruikt om het pleintje bij de politiepost en de rij wielstalling te verruimen. Op dit ver harde plateau kunnen ten gerieve van de strandbezoekers enkele banken worden geplaatst. Ter verbetering van de onbevredi gende verkeerstoestand bij het begin van de oprit stellen B. en W. voor, de wegberm van de Zanddijk te egali seren voor het plaatsen van auto's. Teneinde de rijweg recht te kunnen trekken is het gewenst, dat het terras van „Duinoord" een meter achteruit gaat. De exploitant van deze uitspan ning heeft zich tot medewerking op dit punt bereid verklaard. Om een schei ding te bewerkstelligen tussen het voet gangers- en het rijverkeer wordt de aanleg van een verhoogd voetpad tus sen „Duinoord" en de oprit naar het strand wenselijk geacht. Tenslotte willen B. en W. ten be hoeve van Politie en Rode Kruis twee in het duinlandschap passende ge bouwtjes laten neerzetten in de nabij heid van de rijwielstalling. Waar schijnlijk kunnen twee eenvoudige zo merhuisjes voor dit doel worden in gericht. De totale kosten van al deze voor zieningen worden begroot op f 58.350. Voor dit bedrag vragen B. en W. de raad een crediet. Het is de bedoeling, dat de werkzaamheden nog voor de grote drukte van het zomerseizoen hun beslag krijgen. Wij berichtten reeds, dat de inter nationale basketballdriekamp tussen KVH, Lokomotiva (Tsjechoslowakije) en het Nederlands Militair Team Zon dag doorgang zal vinden. Om één uur wordt begonnen met de wedstrijd Lo komotivaKVH. Om twee uur treden vervolgens de junioren van KVH aan tegen de jeugd van „The Blue Stars", waarna om half drie de wedstrijd Nederlands Militair Team—KVH begint. Om half vier is er dan nog een tweede ontmoeting tussen de junioren van KVH en Blue Stars, en om vier uur krijgt men de grote wedstrijd tussen de militaire ploeg en Lokomotiva. Men kan ongetwijfeld rekenen op in teressante wedstrijden. Zowel in Loko motiva als in het militaire team komen enkele internationals uit. De driekamp wordt gehouden op de velden aan de Abel Tasmanstraat; bij slecht weer evenwel in de Sportschool op de Rijks werf, waar uiteraard slechts een ge ring aantal belangstellenden kan wors den toegelaten. Onze stadgenote, mevrouw Sinjewel- Van Gemert, is uitgenodigd om deel te nemen aan de internationale tafelten niskampioenschappen, welke Zaterdag en Zondag in Den Haag worden ge houden. Hiervoor worden slechts de allersterkste spelers en speelsters ge vraagd. Onder andere wordt deelgeno men door de wereldkampioenen dames en heren. Het ligt in het voornemen, de Kap perstraat (tussen Spoorstraat en Cali- forniëstraat. aan het openbare verkeer te onttrekken. Laatstgenoemde straat wordt immers doorgetrokken naar de Palmstraat, zodat de Kapperstraat practisch overbodig wordt. De bedden in de Gemeentekwekerij achter de Brandweergarage kregen gistermorgen onverwacht een sproeibeurt extra. Op zestig meter afstand van de nieuwe brandspuit verspreidde het verstelbare mondstuk een dichte nevel van fijne waterdruppels: een intense bevochtiging en een zuurstof- isolerende werking. De mjjnendienst in Den Helder zal, naar men verwacht, binnenkort twee gloednieuwe mijnenvegers krijgen: Hr Ms „Bolsward" en Hr Ms „Borne", de vierde en vijfde van een serie kust- mijnenvegers, die Nederland overeen komstig het programma voor weder zijdse militaire bijstand (M.D.A.P.) van Amerika ontvangt, zullen n.1. op 7 April uit Norfolk in de staat Virginia \\ET IS JAMMER, dat de sporttentoonstelling van de Helderse Sport raad, die gisteravond in Formosa werd gehouden, voor slechts enkele uren werd opgebouwd. De deelnemende verenigingen kwamen namelijk met aardige stands voor de dag en er was alles bij elkaar nog wel zoveel te zien, dat de aandacht geruime tijd in beslag werd genomen. Overi gens was het geheel bescheiden en eenvoudig van opzet, maar hoe kan het ook anders, wanneer niet veel meer verenigingen deelnemen! Want eerlijk gezegd, is ons de belangstelling van die zijde tegengevallen. Over de publieke belangstelling viel evenmin te juichen, doch men mocht, menen wij, wel tevreden zijn. Middels het standje van de Helderse Basketball Organisatie, kon men onder andere vernemen, dat ruim vierhon derd Nieuwediepers deze snelle sport beoefenen. Het aantal volleyballers in Den Helder, aldus de stand van de NeVoBo, bedraagt ongeveer driehon derd en vijftig. Als men deze gegevens tot zich laat doordringen, dan wordt heel duidelijk dat de sporthal, waar voor de plannen in voorbereiding zijn, dringend nodig is. De HAV deed op originele manier uitkomen, dat een sintelbaan evenmin luxe zou zijn. Men had een miniatuur-sintelbaan vervaar digd en er een bordje bij geplaatst met de woorden „Ons ideaal". Een „prik kel" mag er wel bij zijn...... De tafeltennisvereniging IVA toonde het materiaal waarmee tientallen jaren geleden het tafeltennis werd bedreven. Deze stand zag er keurig uit, evenals die van HAV. Daarnaast ontwaarde men een bijna „levensgroot" doel met een net en enkele gegevens betreffen de de voetbalvereniging „Watervo gels". Er was veel van gemaakt, en daarom speet het ons, dat dit werkstuk niet voldoende in het licht was ge plaatst. De voetbalvereniging „Helder" had talrijke „oude" foto's, onder meer uit de „periode Kiesewetter", die voor de witjakken een zeer goede was. Er lag ook een plastic bal, waarmee deze vereniging reeds traint. Het „le der" is te licht, zodat er geen wed strijden mee mogen worden gespeeld doch in Engeland is men doende deze bal „op gewicht" te brengen. Als buurvrouw van Helder fungeer de gisteravond de watersportvereniging „Helder-Willemsoord-Nieuwediop", die een massa materiaal tentoonstelde. Er was zelfs een prachtige zee-kajak bij. De liefhebbers van ue watersport kwamen hier, zij het ver van hun ele ment, dus wel aan hun trek. De eerste Helderse basketballvereniging „FAC" maakte propaganda met gekleurde fo to's, terwijl de Christelijke gymnastiek vereniging „Turnlust" was verschenen met een „levende have", een tweetal in tenue gestoken dames, die hadden plaats genomen .bij materiaal over het turnen. De hockeyclub Hermes" en de Nederlandse Honkbal Bond zochten het dicht bij elkaar. Beide stands zagen er goed uit. Interessant waren de honk bal-foto's en attributen; er was zelfs een pop, gestoken in het tenue, dat door de spelers van het Nederlands ne gental wordt gedragen. Via een blad in deze aantrekkelijke stand kon men er kennis van nemen, dat de heer Van den Heuvel Rijnders, die destijds in onze stad met het volleybal begon, deel heeft uitgemaakt van het Neder lands honkbalteam. Op ccn foto zag men hem met het negental, dat in 1936 in Parijs met 95 over Frankrijk ze gevierde. De volleybalbond trad eveneens uit stekend voor de dag. Voor de bezoe kers was het bijvoorbeeld interessant, dat men onmiddellijk, door middel van keurige borden, de posities in de com petitie van de verschillende clubs kon zien. Het spreekt, dat wij slechts enkele indrukken hebhen kunnen neersehrij ven van het vele, op deze expositie on dergebracht. Wat ons betreft: het was de moeite waard. Bovendien deed dit het beste verwachten voor de toekomst, wanneer in de sporthal, waar dan ruimte genoeg is. eens veel meer ver enieingen vertegenwoordigd zijn. Vermelden wg nog, dat de burge meester, mr G. D. Rehorst, zich onder de belangstellenden bevond. Om ongeveer negen uur hield de heer C. Ras, inspecteur lichamelijke opvoeding van het Ministerie van On derwijs (ingeleid door de voorzitter van de Helderse Sportraad, de heer H. A. Enklaar Jr., die de verschillende verenigingen complimenteerde met hun stands), een lezing over „De orga nisatie van het verenigingsleven". Hoewel men er van overtuigd kan zijn, dat deze spreker weet hoe alles behoort te zijn, kon ons deze causerie toch niet bekoren. De heer Ras accen tueerde een aantal facetten van het wei-georganiseerde verenigingsleven, dat aan zekere behoeften te voldoen heeft. De mens heeft ontspanning no dig, en daarom is de sport een nuttige vrijetijdsbesteding; de beoefenaar heeft behoefte aan compensatie, aan vorming en ontwikkeling en aan distinctie. Ver volgens besteedde de spreker aan dacht aan de vraag, hoe een vereniging aan deze gerechtvaardigde behoeften kan en moet tegemoet komen. De vol gende punten, aldus de heer Ras, ver tegenwoordigen de richtlijnen; de vrij heid van vereniging, de grote sprei ding van verenigingen, de mogelijkheid tot werken in de vereniging, de toe gankelijkheid er van. het opvangen van de jeugd, het kweken van verant woordelijkheidsbesef en de outillage. In het algemeen is het goed, wanneer de organisatie zich zijn eigen doelstel ling bewust is. er een harmoniërende leiding is en een veelvu'dig contact tussen de leden en tussen bestuur en de ouders van de jeugdleden. De hierna volgende discussie leverde een aantal vragen op. Uit enkele ant woorden leidden wij af. dat de heer Ras een tegenstander is van de ballo tage-commissie, een voorstander van het leiden van de ieugd dóór de jeugd en een tegenstander van langdurige competities. Uit de vragen van enkele aanwezigen bleek, dat het leggen van contact tus sen dc leden, buiten het sportgebeuren om. niet eenvoudig is. De heer Ras had uiteraard een antwoord gereed, doch het wil ons voorkomen dat dit soort ..vraagstukken" net zo zwaar is a's men er aan tilt. Er was ook iem-nd in de zaal. d>e we' wist hoe het contact te bereiken is: bal na! Nieuwediep vertrek- met bestemming ken. De schepen, die vroeger resp. Ams 109 en Ams 108 nebben geheten en op 5 November en 7 December 1953 zijn overgenomen en in dienst gesteld, staan onder bevel van de luitenants ter zee der tweede klasse Anthonie L. van der Cingel uit Capelle aan de IJsel en T. H. de Meester uit Bussum. Hr Ms „Bolsward" zette na de over dracht te New Orleans in de Ameri kaanse staat Louisiana, varend onder Nederlandse vlag, voor training koers naar de Amerikaanse „fleet training group" te Norfolk aan de Chesapeake Bay. Tijdens de opleiding, die men aan de wal ontving, oefende men zich in brandblussing, scheepsbeveiliging en gevechtsinformaties. Gedurende de „natte" training, die op deze „droge" volgde, hielden de drie officieren en 37 onderofficieren, korporaals en man schappen zich o.m. bezig met alarm oefeningen, oefeningen „man over boord", de practijk van de scheepsbe veiliging en schietoefeningen. Steeds bestond er een nauwe samenwerking tussen de Nederlanders en hun Ameri kaanse instructeurs. Tijdens de zgn. „departure inspec- tion", die de training afsloot, deed de „Bolsward" zich kennen als een doel treffend werkende gevechtseenheid. De nieuwe Nederlandse mijnenveger klasseerde zich met het brevet „Excel lent". De „Bolsward" heeft ook nog een bezoek gebracht aan Charleston in de staat South Carolina waar zij als ga^t van de „U.S. Naval Minecraft Base" aan manoeuvres heeft deelgeno men. Op uitnodiging van „De vijf sa menwerkende boekhandelaren" vertel len Annie M. G. Schmidt en Simon Carmiggelt hedenavond in Formosa over hun werk; dit tot .besluit van de Boekenweek. Van heden, tot en met Maandag avond wordt in Tivoli de film „De wrede zee" vertoond. Op dezelfde avonden brengt de Witte „Blume von Hawaiï". Hr Ms „Soernba" en Hr Ms „P 861" zijn gisteren in Den Helder terug gekeerd. Hr Ms „Tijgerhaai" is gisteren naar ""otterdam vertrokken. De Engelse mijnenveger H.M.S. „Alcoston" heeft gisteravond weer zee gekozen met bestemming Harwich. Hr Ms mijnenveger „Volkerak" is van de Buitenhaven naar het Bassin gegaan. Het is morgen hoog water om 7.40 »n 1P4R ui.r en 'cag water om 1.40 en 13.50 uur. De temperatuur van hetzee water was 4,9 graden Celsius.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5