Rayon beheerst Textielbeurs te Utrecht Martha Grahams dansgroep uiterst fascinerend is „Keukenhof" verwacht thans 500.000 bezoekers SCHEEPVAARTBERICHTEN Twee Duitse studenten deden sensationele vinding Varkenspest vereist nog voortdurend waakzaamheid De parade-auto van Hitier verdween spoorloos De NAK gaf er een ton voor Toiletje van hout Goedkoop materiaal met zeer veelzijdige toepassingsmogelijkheden Chemici van vandaag zijn uit r»y<">stoffen vervaardigd. kameniers opgevolgd DE TEXTIELAFDELING van de Herdenkingsplechtigheid op 10 Mei Boeiend en fascinerend Geen 1 April-grap Bollenstreek verkeert in spanning Experimenteel ballet op Freudiaanse basis Schoonheid die deviezen oplevert De toestand van Naguib baart zorgen BESOMMINGEN IJMUIDEN EVG-verdrag weldra in Italiaans parlement ZATERDAG 3 APRIL 1954 Jaarbeurs te Utrecht staat dit jaar in het teken van de Rayon. Daar Nederland het grootste rayon garens exporterende land ter we reld is hebben de Algemene Kunst zijde Unie, de Kunstzijde Spinnerij NYMA en de Hollandse Kunstzijde Industrie op 1 April een speciale Rayondag georganiseerd, om de aandacht van de textielwereld tc vestigen op de mogelijkheden, die rayon thans en in de toekomst biedt. De Moderedactrice van Elsevier's weekblad, Mevrouw Constance Wi- baut, heeft in het kader daarvan een lezing gehouden over „Rayon en mo de". Internationaal georiënteerd als zij is, haalde mevr. Wibaut vele voor beelden aan over het gebruik van rayon in Amerika. De Amerikaanse vrouw, die werkt om voor haarzelf en vaak ook voor haar student-echt genoot het brood te verdienen, vraagt naar goedkope en goede kleding. Kle ding, die gemakkelijk te reinigen is en weinig onderhoud vereist. Immers in een land als Amerika, waar de mensen elkaar niet kennen, beoordeelt men elkaar naar het uiterlijk. Op deze wijze wordt het voor de vrouw- een bittere noodzaak goed gekleed te gaan voor weinig geld. Henry Rosenfeld en Mac Catrick, bekende confectionairs in de VS, dan ken hun succes aan het feit, dat ze goede èn goedkope confectie maken. Het maken van goedkope en lelijke confectie noemde fnevr. Wibaut on verantwoord en Ondemocratisch Rayon wordt gebruikt voor de man telpakjes, die 's avonds in de bad kuip uitgewassen kunnen worden, op gehangen en de volgende morgen kunnen worden aangetrokken zonder dat ze gestreken behoeven te worden! De chemici van vandaag vervangen zo de kameniers van gisteren. Belang rijk is ook, dat door het gebruik van rayon de prijzen vaak tot op de hëlft kunnen worden gereduceerd. Dit zien ook de grote couturiers in, dié al hoewel, ze kunstenaars zijn, tevens gewiekste zakenlieden dienen te we zen om hun ateliers te kunnen houden. Zo gebruikt Dior voor zijn avond toiletten van taffeta een mengsel van rayon en zijde. Er werd voorts met nadruk op gewezen, dat rayon geen imitatie van stoffen is, maar een nieuw materiaal, dat vooral door menging met katoen, zijde en wol onbeperkte mogelijkheden heeft. Eén ding, waarvan de fabrikanten hier te lande goede nota dienen te nemen is: labeling van de stoffen. In Amerika, waar labeling verplicht is, ondervindt de vrouw de voordelen hiervan. Immers, wanneer men weet waaruit de stof bestaat, terwijl tevens de wasbehandeling wordt aangegeven, bestaat er geen enkel bezwaar meer een tot nu toe onbekende stof aan te schaffen. Vaak verkeert de conserva tieve vrouw in de veronderstelling zuivere wollen stof te kopen, terwijl er in werkelijkheid een rayonmengsel in verwerkt is. Wanneer nu aan deze stof een label hangt, waarop precies de bestanddelen en wasvoorschriften staan, is de vrouw hiermede ten zeer ste gebaat. TXE FIRMA DREESE hield een korte uitstekend verzorgde modeshow Van Naar aanleiding van de uitbreiding van de varkenspest in ons land, die de laatste weken is geconstateerd, acht de directeur van de Veeartsen«kundige Dienst het raadzaam, dat varkenshou ders alles in het werk stellen om be smetting van hun bedrijf te voorkomen en de weerstand van hun varkensstapel te verhogen. De smetstof is reeds in uiterst geringe hoeveelheden in staat de ziekte Op de bedrijven te doen uit breken. Besmetting kan o.a. worden voorko men door aankoop op markten te ver mijden, maar aankopen zelf, of door tussenkomst van een betrouwbaar han delaar, te doen uit gezonde bedrijven. Door zijn varkens door een dieren arts te laten vaccineren verhoogt men de weerstand van zijn varkensstapel. Men kope voorts slechts varkens welke minstens 3 weken en hoogstens b maanden geleden tegen varkenspest zijn geënt. Bij zeer jonge dieren is een tweede enting na ontvangst zeel aan te bevelen Na aankoop of enting dient men de dieren de eerste dagen matig te voeren en steeds plotselinge overgan gen in de voeding te vermijden. Tenslotte kan men aan de bestrijding van de ziekte meehelpen, door bij twij fel omtrent de aard van ziektevei- schijnselen. welke waargenomen wor den, terstond de dierenarts te raadple gen. Opdat tijdig maatregelen kunnen worden genomen, welke de wet eist ter beteugeling van smetstofverspreiding. De Nederlandse Vereniging van Oud-Politieke .Gevangenen uit de be zettingstijd organiseert een plechtig heid ter herdenking van de in de oor log gevallenen, te houden op Maandag 10 Mei 's middags half vier op de Erebegraafplaats te Bloemendaal. Mi nister J Suurhoff zal daar een rede houden. Het muziekkorps der. Haar lemse Politie zal medewerking verle nen en mevrouw Hengel-Couperus zal enige gedichten voordragen. mevr. Wibaut op deskundige wijze werd toegelirht. De Hollandse stoffen konden hier wedijveren met Zwitserse, Franse en Italiaanse im- portstoffen. Bij de Hollandse stoffen waren veel prachtige dessins te be wonderen, vooral nu bekende kunste naars als Karet Appel en C. A. B. Bantzinger hun talenten in dienst van de weefnijverheid stellen. Er waren zachte tinten voor middag japonnen, de stoffen geleverd door de firma's Jordaan, Hardix en de Nijverheid. De NV Posterholz kwam met prachtige glanzende damaststoffen uit de bus. Opvallend mooi was een grijs zijden toilet met zacht lila nop pen, waarbij een effen lila avondman tel in rayon satin werd gedragen, stof van Posterholz (ontwerp Dreese). Fabrikanten en ontwerpers hadden gewedijverd om met het mooiste van het mooiste voor de dag te komen en hierin waren ze werkelijk uitstekend geslaagd. We kunnen op dit deel van onze nationale industrie werkelijk trots zijn. Bij een wandeling over de Textiel jaarbeurs trekt allereerst het steiger- werk van de ontwerper der expositie, Martin Engelman, de aandacht. De producten der textielexperts zijn op originele en decoratieve wijze hier door, omlijst. De vrouw, die hier ronddrentelt kan haar oog laten dwalen over de nieuwe everglaze stoffen, of over de kleurig gestreepte dekens. Ergens tussen he mel en aarde zweven vrolijke kinder manteltjes in felle kleuren. Even ver der vragen strakgebroekte poppen (levensgroot) de aandacht, het hoofd geheel verborgen achter enorme diepe koeliehoeden, waardoor twee donkere brillenglazen u sinister aanstaren. Vrolijker en lieflijker is de stand van een zakdoekfabrikant, die zijn product door middel van luchtig geplooide ballerina-rokjes aan het publiek voor stelt. Hemden variëren van een soort reu- zenhemd, dat het ideale middel tegen rheuma moet zijn, tot luchtige nieman- dalletjes van kant en nylon of orlon. Gebloemde imprimé's in rayon, maar ook in katoen dat eruit ziét als zijde met vage op bloemen en land schap geïnspireerde dessins, maken de grote Beatrix- en Irenehal een lust voor het oog. Van acetaatzijde fabriceert men ook regenmantels, die het voordeel hebben, dat men ze zelf in goedé huishoud zeep kan uitwassen. Bijpassende flat teuze regenkapjes waren van een klem voorzien, zodat ons winderige klimaat geen invloed meer op dat hoofddeksel kan uitoefenen. HENDRINE Hitiers grote open met 18 mm platen gepantserde parade-auto, in 1945 in Ober-Salzburg door de geallieerden in beslag genomen, kwam Donderdag uit Frankrijk op een grote truck in ons land aan. De auto, die door generaal Leclair aan de Franse Oudstrijders Or ganisatie is geschonken was op initia tief van het bestuurslid Diomgare op tournee door Europa gegaan en zou na Parijs en Brussel, Utrecht en Amster dam aandoen. Omdat de tentoonstel ling op de jaarbeurs niet doorging ver moedde men een 1 Aprilgrap, zodat van het bericht geen melding werd ge maakt. De volgende dag bleek echter, dat deze achterdocht ongegrond was De heer Diomgare was niet tevreden geweest over de standplaats en had be sloten door te rijden naar Amsterdam. Van de achtergeraakte truck werd ech ter geen spoor gevonden. Onmiddellijk werden alle wegenwachters verzocht uit te kijken naar de verdwenen auto van Hitier. Pas gistermiddag trof men de wagen aan bij de Stadionweg. Hier had de Franse chauffeur de auto's Don derdagavond moedeloos geworden na een moeilijke speurtocht door de nauwe Amsterdamse straten naar de heer Diomgare achter gelaten. VIERING OOSTENRIJKSE BEVRIJ DINGSDAG AFGELAST De Oostenrijkse regering heeft de jaarlijkse viering van de bevrijdings dag op 13 April afgelast uit protest tegen de weigerirg van de Sovjet-Unie om een vredesverdrag met Oostenrijk te sluiten. Wel zullen, als gewoonlijk, die dag kransen worden gelegd bij de monumenten ter nagedachtenis van de gevallenen. Twee jonge Duitse studenten hebben een ontdekking gedaan, die revolutionnaire gevolgen kan hebben voor de methodiek van de keu» ring van aardappelpootgocd. Drie jaar hebben zij, een student in de chemie en 'n studente in de biologie, gewerkt aan t practisch bruikbaar maken van hun vinding. Thans plukken zij de vruchten van hun arbeid. Nederland is het eerste land dat gebruik zal maken van de vinding. De Nederlandse Algemene Keuringsdienst voor Zaaizaad en Pootgoed (N.A.K.) heeft, nadat de bruikbaarheid van de nieuwe methode proef ondervindelijk was bewezen, het gebruiksrecht aangekocht voor een zeer belangrijk bedrag. Men spreekt van bijna een ton. Indien andere landen interesse hebben voor de vinding zullen de studenten onbezorgd hun studie kunnen voltooien. Daarna zullen er voor hen zeer wijde per spectieven zijn. Het gaat hier om een methode te onderzoeken of poot- aardappelen zijn besmet met de beruchte bladrolziekte, een virus ziekte. Bladrolzieke knollen, als poters ge bruikt, brengen de ziekte over op de dochterstruiken. Eén der taken van de N.A.K. is het keuren van de gezond heidstoestand van aardappelplanten. Door de nieuwe methode, die zeer een voudig is en door leken kan worden toegepast, wordt een tijdsbesparing van twee a drie weken verkregen. Kostbare kasinstallaties zijn niet meer nodig. Voor een nacontröle van het pootgoed moest men de beschikking hebben over een plantje, dit duurde zes weken. De Duitse vinding stelt de onderzoeker in de gelegenheid reeds na twee of drie weken op de kiem controle uit te oefenen. De niéuwe methode bestaat uit het microscopisch onderzoek van een vrij grove coupe (Van een speciale verslaggever) TAE „KEUKENHOF" té Lisse is in de laatste jaren het symbool geworden van de verrukkingen van kleur en vorm, welke het bollenland tussen Haarlem en Leiden de mensheid vermag te brengen. En in deze weken, waarin dé tem peratuur wankelt tussen koud en warm, verkeert rondom het oude slot van Jacoba van Beieren zelfs de natuur in nerveuze spanning. In het nog winterse land hebben de crocussen de eerste laaiende gloed van de bloesemcnde lente gebracht en het geel der narcissen flonkert al hoopvol tussen de smaragd-groene bladeren. Maar zullen straks en dan liefst met Pasen!' de narcissen, de hyacinthen en de tulpen samcnklinken in een kleurensymphonie, die ieder jaar weer honderdduizenden in de ban van haar vervoerende pracht brengt? Meu heeft er in bollenland goede hoop op, dat dit wonder zich weer zal voltrek-ien HET IS EEN bijzondere belevenis om de Amerikaanse experimen tele dansgroep van Martha Graham welke deze dagen een tournee maakt door ons landte zien op treden. De groep heeft een zeer per. soonlijke stijl en een bewonderens waardige toneel beheersing en werkt in een perfecte harmonie samen met een eigen orkest, dat een mo derne, fascinerende muziek ten ge hore brengt, geh'eel afwijkend van de traditionele, dikwijls zoetelijke balletmuziek. Choreografie, kleur, licht, costumes en décors zijn ver rassend effectief. Niets is over bodig, niets mist zijn uitwerking. Het resultaat is een strakke en gave opvoering, een essentieel en sober spel van vormen en lijnen, dat als geheel uiterst boeiend is, ook al zijn tal van symbolische details onbegrijpelijk voor de niet-inge- wijde. HET BEZWAAR van Martha Grahams choreografie is, dat deze dikwijls te veel is gebaseerd op psychologische diepzinnigheden en dat Martha Graham op al te cerebrale wijze met een Freu diaanse inslag de roerselen en aandoe ningen van de ziel uitbeeldt, zodat men zich nu en dan in het bezit zou wensen van een handleiding voor de psycholo gie in een kloek formaat. Slechts daar waar algemeen-menselijke gevoelens worden uitgebeeld, is zonder meer dui delijk, wat zich op de planken afspeelt. Het effect van het geheel is echter zo fascinerend, zo suggestief en zo vol be zetenheid. dat men er geheel in opgaat, ook zonder alles tê begrijpen. De vreem de, abstracte sfeer wekt associaties met de droomwereld van Kafka. soms met het surrealisme van Salvador Dali. Hier wordt de dolende en zoekende mens in het diepst van zijn ziel, in zijn meest individuele ik benaderd. Humor en speelsheid ontbreken. Alle problemen worden met een dodelijke ernst behan deld. Martha Graham blijkt een choreogra fe te zijn met een onuitputtelijke vin dingrijkheid voor bewegingen en ge stalten. Zij maakt veel gebruik van grondwerk, met geheel of half liggende houdingen, hurkende of knielende be- wegingen, met wilde buitelingen cn rol- partijen over de vloer. Ook ziet men vaak een plechtig, rhythmisch voort- Danseressen van Martha Grahams groep in een fragment van „Letter to the world", gebaseerd op het zieleleven van de Amerikaanse dichteres Emily Dickinson. schrijden over het toneel. Veel schijnt voorts ontleend te zijn aan de volks dansen, van de Balinezen tot de Kozak ken. De uitbeeldingen gaan dikwijls terug tot de oervorm van de mens en laten niet na een enkele maal door een al te grote primitiviteit de hilariteit van het publiek op te wekken, hoe begrij pend men er ook 'tegenover tracht te staan. De lichaamsbeheersing, technische perfectie en acrobatische lenigheid van de dansers en danseressen dwingen be wondering af, al ontbreken solistische hoogtepunten. Het eigen orkest van de groep o.l.v. Simon Sadoff zorgt op uiterst suggestie ve wijze voor de begeleiding en accen tueert met dikwijls bizarre effecten de abstracte uitbeeldingen od de planken. Een bijzondere gebeurtenis, het op treden van deze Amerikanen. Het Ne- dex-landse publiek heeft hun dan ook overal zijn grote waardering duidelijk getoond. B. D. WANT het isniet alleen schoon- heidsverlangen, dat de bollen- kwekers en hun medewerkers er toe aanzet om een bloemenfeest in te richten, dat alle vorige in gloed en kleur overtreft. Men wil het wel weten ook: de bloembollenteelt is voor ons land een belangrijke devie- zenbron geworden. In 1951 werden voor 134 millioen gulden bloembol len uitgevoerd, in 1952 voor 136 millioen en in 1953 voor 140 millioen. Bovendien brengen de toeristen uit het buitenland, met name de Ame rikaanse soldaten uit West-Duitsland, de Westduitsers zelf, de Belgen en de Fransen, in de bollentijd een slor dig handje deviezen in ons land. Speciaal om de Amerikanen van de schoonheid der bloemenvelden te overtuigen heeft het Centraal Bloem bollencomité te Haarlem een 35 m.m. kleurenfilm doen vervaardigen onder regie van de Amerikaanse Sigmund Miller, waaraan o.a. de acteur Bob de Lange medegewerkt heeft. In de cantine van Sikkens' Lakfabrieken te Sassenheim is dezer dagen van deze film de eerste vertoning ge geven, waarvan de sterkste indruk was. dat hij volkomen op de Ame rikaanse toeschouwer was afgestemd. Een telegram over de Amerikaanse vertoning bevestigde dit jubelend. J)E „KEUKENHOF" gaat het nieu we bollenseizoen in met een ver beterde inrichting. Het terrein voor de openlucht-expositie is belangrijk vergroot en er is een nieuw pavil joen gebouwd, waarin een bloemsier- kunstenaar het publiek de kunst van het bloemen binden zal tonen. Vijfhonderdduizend bezoekers ver wacht de „Keukenhof" dit jaar en men heeft met het oog hierop de parkeerplaatsen voor auto's en auto bussen belangrijk uitgebreid. Rond om de „Keukenhof" ontwikkelen de zeven gemeenten, die voor het wel slagen van het bloembollenfestijn samenwerken, een geweldige activi teit. Twee uitingen daarvan hebben reeds een wereldnaam verworven n.1. de Tulpenrallye die in Noordwijk op 28 April haar eindpunt heeft en het Bloemencorso, dat zich op 24 April in de gemeenten Sassenheim, Lisse en Hillegom voltrekt. Op 23 April zullen de versierde wagens in de veilinghallen te Lisse worden ten toongesteld. Langs de weg. die de kleurrijke stoet neemt, zullen ouden van dagen en invaliden uit auto's en autobussen van de pracht kunnen genieten. Een nieuwtje is de helicopterdienst naar en boven het feestelijke bloe- menland. De minder spectaculaire vervoerbedrijven als spoorwegen en autobussen werken naar vermogen mede om het publiek go dicht moge lijk bij het centrum van het bloe- menfestijn te brengen. In de meeste grote spoorwegstations zal men een kaartje naar Lisse kunnen kopen, dat tevens toegang geeft tot de bol lenstreek. De „Keukenhof" 17 Mei geopend blijven. zal tot De gezondheidstoestand van president Naguib van Egypte baart zijn omgeving zorgen. De behandelende geneesheren hebben een derde hartonderzoek gelast. Alle bezoeken zijn verboden, met uit zondering van die van leden van de Re volutionnaire Raad. In officiële kringen hoopt men evenwel, dat generaal Na guib, na een week rust, zijn werkzaam heden zal kunnen hervatten. Abbekerk 1 Apr. v. Sydney n. Mei- 1 Apr. v. Rio de Janeiro n. Santos, bourne. Alkaid 1 Apr. v. Pas Palmas n. Recife. Aagtedi.jk 2 Apr. te Monte video. Aagtëkerk 1 Apr. v. Penang n. Colombo. Alblasserdi.ik 2 Apr. v. Kamb. tê R'dam. Alcyone l Apr. v. Vitoria n. Rio de Janeiro. Almkerk pass. 1 Apr. Ouessant n. Lissabon. Al- nait 1 Apr. 360 mijl NO Bahia n. Rio de Janeiro. Alphacca 2 Apr. v. Trini- dad te Rio de Janeiro. Altair 2 Apr. v. Las Palmas te Recife. Aludra 1 Apr. v. R'dam n. B. Aires. Amsteldiep 1 Apr. v. Port Said n. Antw. Amstel- 'veen 2 Apr. v. Antw. te R'dam. Bali 1 Apr. v. Antw. te Southampton. Bo naire pass. 1 Apr. Azoren n. Plymouth. Boskoop 1 Apr. 1140 m. NO Barbados n. Barbados. Boissevain 1 Apr. te Singapore. Caltex Delft (t) 2 Apr. te Sidon. Caltex Nederland (t) 2 Apr. te Sidon. Caltex Pernis (t) pass. I Apr. Oporto n. Sidon. Caltex the Hague (t) pass. 1 Apr. Ouessant n. Rot terdam. Cleodora (t) 1 Apr. v. Plad- ju n. Singapore. Coryda (t) 3 Apr- te Calcutta verw. Callisto 1 Apr. v. Rot terdam n. Houston. Castor 1 Apr. v. Cartagena n. Cristobal. Dalerdijk 1 Apr. v. Anlftv, n. Hamb. Diemerdijk 2 Apr. v. Tacoma te San Francisco. Dongedijk 1 Apr. v. Curagao n. Carta gena (Verb.) Duivendrecht 31 Mrt v- New Orleans n. Asaynna. Eendracht 1 Apr. v. Gibraltar n. Haifa. Enggano 1 Apr. v. Antw. n. R'dam. Eemland Enggano 2 Apr. v, Antw. te R'dam. Erinna 1 Apr. v. Curagao n. Stanlow. Gaasterland 1 Apr. v. A'dam n. Buenos Aires. Gadila (t) 7 Apr. Panama kanaal verw. Hector 1 Apr. v, Haifa n. R'dam. Heelsum 1 Apr. te A'dam. Heemskerk 1 Apr. te Las Palmas. Hilversurp X Apr. v. Suez n- Mena al Ahmadi. Heiena 2 Apr. te Laguaira. Hermes 1 Apr. nm. v. Ant. n. A'dam. Japara Krl 1 Apr. te Port Sudan. Kota Inten 1 Apr. v. Pladju n. Tandj. Priok. Laurenskerk 2 Apr. te Chitta- gong. Limburg 2 Apr. te Kaapstad. Loosdrecht 1 Apr. te Genua. Leer- sum 3 Apr. te Houston verw. v. Hamb. Lekkerkerk 2 Apr. te Marseille v. R'dam. Lutterkerk 1 Apr. v. R'dam, 2 Apr. te Antw. Madoera i Apr. v- Fort Said n. Livorno. Cuba (t) 31 Mrt te Sorong. Mariekerk 1 Apr. te Port Swettenham. Marpessa (t) 1 Apr. te Tarakan. Mitra (t) 6 Apr. te New York verw. Noordam 1 Apr. 500 mijl NW Flores n. R'dam. Omala 1 Apr. v. Port Said n. Curagao. Oranje 1 Apr. v- Singapore n. Tandjonk Priok. Oranje stad 1 Apr. 680 mijl WZW Lands End n. Dover. Ovula (t) 8 Apr. Recife verw. Prins Willem 4 2 Apr. nm. v. Halden te A'dam. Prins Willem 5 pass. 1 Apr. Lissabon n. R'dam. Radja 2 Apr. v. Djedddah te Suez. Ruys 1 Apr. te Pe nang. Saparoea 1 Apr. v. Aden n. Karachi. Saroena (t) 1 Apr. v. Sai gon n. Singapore. - Schie i Apr. te f-.'dam. Sheratan pass. 1 Apr. Perim n. Suez. Sibajak pass. 1 Apr. Ander- halfgraadsknaal n. Aden. Stad Alk maar 1 Apr. v. Narvik n. IJmuiden. Samarinda 1 Apr. v. San Francisco n. ortland. Soestdijk 2 Apr. v. Port Said n. Halifax. Stad Amsterdam pass. 1 Apr. Ouessant n. A'dam. Stad Arnhem 1 Apr. v. Hamb. n. R'dam. Stad Maas tricht 1 Apr. v. R'dam n. Savona. Teucer 2 Apr. v. Aden te Padang. Triton 1 Apr. Vlaguaira n. Philadelphia. Tarakan 2 Apr. te Singapore. Tibia (t) 1 Apr. te Eastham. Tomori 1 Apr. Finisterre gep. n. Lissabon. Waterman 2 Apr. v. R'dam te Halifax. Wester- dam 1 Apr. 440 mijl N. Flores n. New York. Wonogiri pass. 1 Apr. Kaap Tinisterre n. R'dam. Zaan 1 Apr. te R'dam. Zuiderkruis 1 AOr. 240 mijl ZZW Las Paliïias n. Las Palmas. Besommingen van Vrijdag waren: Kw 138 f 1430.— Kw 123 f 1169.— Kw 104 f 3960.— Kw 39 f 4390.— loggers Kw 128 f 1460.— Kw 189 f 550.— Kw 35 f 1550.—. De totale aanvoer bedroeg 1920 kisten. De prij zen waren: per 1 kg: gr. tong 1.72 1.60; grm. 1.49—1.38; kim. 1.51—1.34; kl. I 1.53—1.44; kl. II 1.26—1.22; tarbot I 1.781.62per 50 kg: tarbot II 72; III 55; IV 51; gr. schol 17; grm. 23 17; kim. 43—21; kl. I 37—16; kl. II 358; schar 2416; bot 128; v. ha ring 135011.10; wijting 228; gr. gul 47; mid. gul 3627; per 125 kg: er. kabeljauw 16886. van de aardappelstruik, die tevoren is behandeld met een eenvoudige chemi sche oplossing. In ons land zouden voor drie ton kassen worden gebouwd, dit is thans volgens mededeling van ir J. Siebenga, directeur van de NAK, overbodig geworden. De Duitse student in de chemie kwam op het denkbeeld van een an dere methodiek tijdens een college op de universiteit te Würzburg, waarbij het virusprobleem ter sprake kwam. De student huldigde de mening dat het mogelijk moest zijn om, wanneer een virus een chemisiche stof zou zijn, een reactie met dat virus teweeg te bren gen. Hij nam contact op met een vrou welijke collega in de biologie en zij begonnen onderzoekingen die wel geen oplossing brachten ten aanzien van de vraag of de virus een dode dan wel een levende stof is, maar een verras send resultaat opleverde op ander ge bied. Zij vonden nl. een volkomen van de gebruikelijke afwijkende en veel eenvoudiger methode voor het aanto nen van de aanwezigheid yan een vi rus. Deze methode hebben zij ontwik keld en Nederland is het eerste land dat van de vinding profiteert. Voor de export van pootaardappels is zij van buitengewone betekenis. De nieuwe methode werpt niet alleen alle be staande opvattingen omver, zij kan ook verstrekkende gevolgen hebben voor het constateren van andere virus ziekten. Deze gevolgen zijn thans nog niet te overzien. De Italiaanse regering heeft gisteren besloten zéér binnenkort het Verdrag voor het Europese Leger ter bekrach tiging bij het parlement in te dienen. De behandeling van het wetsontwerp zal wellicht aanleiding geven tot een van de grootste parlementaire veld slagen, die Italië heeft gekend. Zoals de vooruitzichten zijn zal het verdrag slechts een zeer kleine meer derheid behalen, tenzij de Westelijke bondgenoten aan de Italiaanse eisen inzake Triest tot in zekere mate tege moet komen. De regering heeft de pre mier gemachtigd" zo nodig de vertrou wenskwestie te verbinden aan de be krachtiging van het verdrag. CHARLES LINDBERGH BENOEMD TOT BRIGADE-GENERAAL De Amerikaanse Senaatscommissie voor de strijdkrachten heeft de benoe ming van Charles Lindbergh, de man die als eerste over de Atlantische Oceaan vloog, tot brigade-generaal in de Amerikaanse luchtmacht-reservc goedgekeurd. Op de houtvoorlichtingsdag in Utrecht, vestigde Miss Silvestra de aandacht van de aanwezige experts uit de bouwwereld, op andere wijzen van houtgebruik. Gekleed in een uit houtstof cellulose vervaardigd toilet van rayonzijde, trad zij te voor schijn uit een boom, die niet al leen bouwmateriaal, maar ook de grondstof levert voor rayonzijde. Alhoewel Miss Silvestra daad- tverkelijk dus van top tot teen in hout optrad, tvas haar optreden allerminst houterig. Integendeel, het charmante toiletje, oogstte bij de aanwezige linut- en bouw meesters veel succes.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 3