Bezetting van Dien Bien Phoe beheerst de toestand wmimm Kroonprinses Martha van Noorwegen overleden Het werd 4-0 Grote Drie wensen bijeenkomst ontwapeningscommissie Weer incidenten aan grenzen van Israël gemeld Opnieuw grensincident over de tractaatgronden Zwaarste slag sinds het begin van oorlog in Indo-China Straaljagers boven Zoutkamp in botsing Nederlandse jeep bij Celle tegen boom Laniel en Pleven uitgejouwd Maandag 5 April 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e Jaar«ai,S No- 1409 Dagblad voor Den Helder, Koegras, TexelWieringen en Anna Paulowna Britse piloot kwam om het leven VN-resolutie wacht op uitvoering Verzachting blokkade door Egypte WEERBERICHT Soldaat gedood, twee anderen gewond Japanse vissers zwaar radio-actief besmet Zeer geachte figuur Duitser joeg Nederlander van zijn land President Coty in Juli naar Nederland Doodstraf op spionnage in Ver. Staten? Burgerzin rondom een invalidewagen Demonstratie voor Juin te Parijs Een niet geheel geslaagde proef met de waterstofbom.... Tele™everbindmgvan de VS naar Europa Mossadeq in hoger beroep Ex-voogdes van Anneke Beekman in appèl Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Heider Postgironummer 449041 Telefoon 2345 HELDERSE COERAIT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woordentl,— elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal J 6,45 per maand 1 2,15 bij vooruitbetaling plus Incassokosten. Weekabonnementen 0,52 DE VERDEDIGERS van Dien Bien Phoe zijn er tot dusverre nog steeds in geslaagd, de toestand in de hand te houden. Weliswaar hebben zij in het begin van de vorige week enkele buitenposten moeten opgeven, maar nadien zijn zij er in geslaagd, zich te handhaven en de verre overmachtige vijand steeds weer van zich af te slaan. De Viet- minh lijdt volgens de Franse berichten zeer zware verliezen. In de afgelopen dagen zijn de tekenen toegenomen, dat de aanvalskracht van de opstandelingen begint te verzwakken. Daarentegen hebben de Franse en Vietnamese strijdkrachten enige versterking ondergaan. Val schermjagers, levensmiddelen en munitie zijn aangevoerd door een vloot van vliegtuigen, die tevens de aanvallers met benzinebommen bestookten. De strijd om Dien Bien Phoe wordt de zwaarste van de Indochinese oorlog genoemd en vergeleken met de bloedigste gevechten van de strijd in "Korea. ■35E Bemoclderd en terneergeslagen verlaat Terlouw het stadion in Deurne. De interlandvoetbal- wedstrijd BelgiëNederland is geëindigdin een verdiende 4O-zege voor de Belgen. Zie voor het verslag onze sport pagina). j^OWEL Vrijdag- als Zaterdagnacht deden de communistische troepen hardnekkige pogingen, om de voor naamste stellingen van Dien Bien Phoe stormenderhand te nemen. Een zware artilleriebeschieting ging aan de storm loop van Vrijdagnacht vooraf. In een heftig heen en weer golvende strijd wisten de Fransen tenslotte de aanval af te slaan en Zaterdagochtend hadden zij de toestand weer volledig in han den. Voorts werd in een tweede tegen aanval een groep roden opgeruimd, die poogde het voornaamste vliegveld van de vesting te bezetten. In de nacht van Zaterdag op Zondag werden de aanvallen herhaald, even eens zonder succes. Zondagmorgen meende men te mogen vaststellen, dat de aanvalskracht van de Vietminh dui delijk was verzwakt. De bossen ten Noorden van de vesting stonden toen reeds dagen in brand als gevolg van de zware luchtaanvallen met brisantbom men en napalm. De vraag is op het ogenblik, of Giap, de communistische opperbevelhebber, nog over voldoende reserves beschikt, om op het beslissen de moment belangrijk voordeel te ver werven. Intussen laait elders in Indo-China de strijd weer op. Guerillatroepen hebben hier en daar aanvallen uitge voerd. Zo zijn Franse garnizoenen in het gebied van Ankhe aangevallen. Ankhe ligt op 300 kilometer ten Zui den van Hue, de hoofdstad van An- nam. Franse vliegtuigen dienden op krachtdadige wijze van repliek. De in val in Cambodja wordt in Franse krin gen van weinig betekenis geacht. In het algemeen ziet men echter in de uit breiding van de gevechten een poging van de Vietminh, om in snel tempo haar positie te verbeteren met het oog op de aanstaande conferentie van Ge- nève. 'pWEE straaljagers van de luchtbasis Leeuwarden zijn Zaterdag boven Zoutkamp in botsing gekomen en in de Lauwerszee gestort. De piloot van een der toestellen, flight-lieutenant John Philip Talbot van de Britse Royal Air Force, kwam hierbij om het leven. De sergeant-vlieger J. W. Vegtel uit 's- Gravenhage. wist met de schietstoel zijn Gloster Meteor te verlaten en werd met een bekkenfractuur door een Zoutkamper visser opgepikt. De wrakstukken van de toestellen kwamen anderhalve kilometer buiten de dijk terecht. Zoutkamper vissers voeren onmiddellijk na de botsing uit om hulp te bieden. De Engelse piloot vloog in Nederland als gevolg van de uitwisseling, welke tussen de beide luchtmachten bestaat. £)E VERENIGDE STATEN, Engeland en Frankrijk hebben om bijeenroe ping van de ontwapeningscommissie der Verenigde Naties verzocht. Deze bestaat uit de elf leden-staten van de Veiligheidsraad alsmede Canada, de be langrijkste leverancier van grondstof fen voor kernsplitsing. De commissie heeft al in meer dan een jaar geen zit ting gehouden. Voordat de Westelijke drie tot deze stap overgingen, hebben zij eerst Wysjinski, de leder der Russi sche delegatie bij de VN, van hun voor nemen in kennis gesteld. Krachtens een resolutie van de Alge mene Vergadering der VN van 28 No vember 1953 moet een kleine commis sie, bestaande uit Amerika, Rusland, Engeland, Frankrijk en vermoedelijk ook Canada, in besloten zittingen zoe ken naar een aanvaardbare oplossing voor het ontwapeningsvraagstuk en hierover zo spoedig mogelijk rapport uitbrengen aan de ontwapeningscom missie. Deze ondercommissie mag haar bijeenkomsten in de hoofdsteden der betrokken landen houden. £)E KLACHTEN over incidenten aan de grenzen van Israël en zijn na buurlanden blijven aanhouden. Zo is volgens Egyptische berichten een Is raëlische patrouille het grensgebied van Gaza binnengedrongen en heeft een Egyptische officier, een sergeant en een lid van de nationaie garde ge dood. Dit zou zijn gebeurd, toen de Israëliërs twee Egyptische patrouilles in een hinderlaag lieten lopen. Er is een protest aan de gemengde bestands- commissie overhandigd. Deze heeft Israël schuldig verklaard. Verwachting tot hedenavond: VRIJ KOUD Wisselend bewolkt met in hoofd zaak in het binnenland enkele buien. Matige, af en toe krachtige wind tussen Noordwest en West. Vrij koud. Dinsdag: Zon op 6.06, onder 19.21 Maan op 7.00. Jordanië diende Zaterdagavond twee klachten in bij de gemengde bestands commissie. Israël werd ervan beschul digd, schietpartijen te hebben ontke tend in de buurt van twee dorpen. In het ene geval vielen er geen slachtof fers, in het andere lieten vijf en veer tig schapen het leven en werd een her der gewond. Israël zou heden een klacht aan de Veiligheidsraad zenden. De Jordaanse regering heeft zich Zondag over de toestand beraden, en tevens gesproken over Edens verkla ring in het Lagerhuis over de situatie in het Midden-Oosten. Vandaag zou het overleg worden voortgezet. Daaren tegen heeft Egypte de blokkade van Israël enigermate verzacht. Schepen, die levensmiddelen voor dagelijkse con sumptie naar Israël vervoeren, zullen niet meer op de „zwarte lijst" worden geplaatst. Dr JAGAN GEARRESTEERD Dr Jagan, de om zijn communisti sche neigingen afgezette premier van Brits-Guyana, is gearresteerd, rmdat hij zich niet heeft gehouden aan een hem door de gouverneur opgelegd ver bod om zich naar de suikeronderne mingen te begeven waar op het ogen blik wordt gestaakt. Jagan wordt voor het uitbreken van de stakingen ver antwoordelijk geacht. Intussen circuleren er in de Weste lijke pers geruchten, volgens welke de Sovjet-Unie zou werken aan de ont wikkeling van een stikstofbom. Weste lijke geleerden hebben zich over deze verhalen uiterst sceptisch uitgelaten. De Indonesische minister-president, Sastroamidjojo, heeft een beroep ge daan op de grote mogendheden, de proeven met atoombommen te staken. In de buurt van Celle in West-Duits- land is gistermorgen een jeep met Ne derlandse militairen tegen een boom gevlogen, nadat het voertuig een vrachtauto had ingehaald. De 21-jarige soldaat D. Kuperus uit Paeselns bij Dokkum werd op slag gedood. De sol daten A. M. H. Bruekers uit Geldrop en G. Vroom uit Almelo werden erns tig gewond in een ziekenhuis opgeno men. De jeep werd volkomen vernield. De bemanning van de Japanse vis sersboot Dai Maroe, die op I April in de haven van Tokio terugkeerde na tussen 3 en 7 Maart op 250 kilo meter ten Oosten van de Marshall eilanden te hebben gevist, is in haar geheel in het ziekenhuis van Jokosoe- ka ter observatie opgenomen. Alle zeven en twintig mannen zijn besmet met radio-activiteit. De „lading" van hun kleren was viermaal zo sterk als een mens kan verdragen, aldus deskundigen. De lading van twintig duizend kilogram tonijn bleek niet aangetast te zijn. Kroonprinses Martha van Noorwegen is hedenmorgen even voor half vjjf aan een zeer ernstige leverziekte heen gegaan. De gehele Noorse koninklijke familie stond rondom haar sterfbed in de ziekenkamer in het Nationale Zie kenhuis te Oslo. De prinses was reeds geruime tjjd buiten bewustzijn. Had in de afgelopen dagen haar toestand enige verbetering te zi: gegeven, In de loop van gisteren werd hjj plotseling veel slechter. In de loop van de avond viel de prinses in een diepe bewusteloos heid, waaruit zij niet meer is bijgeko men. Kroonprinses Maertha Sofia, Lovisa Dagmar Thyra is op 28 Maart 1901 te Stockholm geboren als op één na oudste dochter van prinses Ingeborg en prins Carl van Zweden. Door haar huwelijk met de thans 51-jarige kroon prins Olav van Noorwegen werd zij op 21 Maart 1929 kroonprinses. De viering van de zilveren bruiloft, waarvoor reeds verleden jaar voorbereidingen waren getroffen, moest worden afge last, toen de prinses de vorige maand plotseling ernstig ziek werd. Vrijdag 12 Maart moest zij worden opgenomen in het Nationale Ziekenhuis te Oslo. De prinses is er door haar vele voor treffelijke eigenschappen al spoedig in geslaagd, de achting en de genegen heid van geheel het Noorse volk te winnen. Door haar veelzijdige repre sentatieve werkzaamheden, haar prac- De president der Franse republiek en mevrouw Coty zullen van 21 tot 24 Juli een officieel bezoek aan Ne derland brengen. Vrijdag is het opnieuw tot een grensincident gekomen in verband met de kwestie van de tractaatgron den. I)e Duitser Johan Schabrueken is op het land te Siebcngcwald, dat vroeger zijn eigendom was, gewa pend met een riek verschenen en heeft onder bedreigingen een daar op werkzame knecht van een Neder landse "pachter weggejaagd. Deze laatste heeft zijn werkgever gewaarschuwd, die de politie van een en ander in kennis heeft gesteld. La tei- is de landbouwer zelf naar zijn land gegaan, terwijl de politieman nen zich in de nabijheid in hinder laag legden. Opnieuw verscheen S. na enige tijd. Het kwam tot een woordenwisseling en een handge meen tussen beide mannen. De poli tie greep echter spoedig in en maak te procesverbaal op tegen de Duit ser. Het betrokken land was na de oorlog door het Nederlandse Be- heersinsituut als onteigend vijande lijk vermogen aan de gemeente Ber gen verkocht, die het heeft verpacht aan enkele ingezetenen. Op formele gronden werd deze verkoop vorig jaar door de Raad voor Rechtsherstel nietig verklaard. S. eiste zijn grond terug, maar de gemeente Bergen ging in beroep, ook al wegens het feit dat met overheidsgeld voor ette lijke duizenden guldens cultuurtech nische verbeteringen op de grond zijn uitgevoerd. Dit beroep is om streeks Kerstmis in behandeling ge nomen, maar de uitspraak is nog steeds niet gevolgd. Wel is bepaald dat hangende dit beroep de Neder landse pachters in het volledig ge not van hun rechten zouden blijven. Op een vergadering van Duitse tractaatboeren, die na de oorlog hun landerijen op Nederlands grondge bied verloren, is gisteren te Krefeld verklaard, dat de boeren van het Nederlandse dorp Heijen in een brief aan het ministerie van Landbouw van Noordrijn-Westfalen de Duitse boeren de onteigende grond te koop hebben aangeboden, omdat zij niet met „deze gewetenslast de eeuwig heid" willen ingaan. Voorts werd verklaard dat de pro testactie van Duitse boeren uit Has- sum, die op 25 Maart symbolisch op hun onteigende landerijen op Neder lands gebied koren hebben gezaaid, geen uitdaging inhield, zoals in enige Nederlandse kranten was ge zegd. De Amerikaanse minister van Justi tie, Brownhell, heeft in zijn jaarver slag aan het Amerikaanse Congres voorgesteld de doodstraf te stellen op spionnage in vredestijd. Op het ogen blik is de zwaarste straf in vredestijd 20 jaar gevangenisstraf. tische initiatieven op allerlei gebieden van het maatschappelijk leven en haar gedegen en hartelijke radiotoespraken werd zij een zeer populaire figuur. Gedurende de oorlog woonde zij met haar kinderen, prinses Ragnhild, prin ses Astrid en prins Harald, in dc Ver enigde Staten, waar zij zich met veel energie aan de zaak van Noorwegen wijdde. Bij haar terugkeer in het va derland werd zij hartelijk verwelkomd. Prinses Ragnhild is verleden jaar met een Noorse rederszoon getrouwd en woont thans in Rio de Janeiro. Prins Harald is thans zestien jaar getrouwd. Op de Haagse Leyweg ontstond Zaterdag een aanrijding tussen een invalidewagen, bestuurd door de 73-jarige Hagenaar W. van de B. en een auto. De automobilist reed door en W. van de B. tracht te ook zijn weg te vervolgen. Zijn wagentje had echter zoveel schade opgelopen, dat hij weldra zijn pogingen moest opgeven. Er verzamelde zich, zoals dat ge schiedt, een menigte mensen om zijn wagentje. Een van de om standers opperde het voorstel dat ieder een of meer kwartjes zou offeren ten behoeve van de re paratie. Hieraan werd onmid dellijk gevolg gegeven en weldra was een tientje bijeen. Het wa gentje werd naar een rijwielher steller gebracht, die zich bereid verklaarde de reparatie gratis te doen geschieden en de benodigde onderdelen tegen inkoopsprijs te leveren. Aan het einde van een plechtig heid ter herdenking van de gevalle nen in Indo-China bij de Are de Triomphe te Parijs, is het Zondag tot een demonstratie voor de ontslagen maarschalk Juin gekomen. Premier Laniel en minister Pleven zijn uit gejouwd, toen zij bij het graf van de onbekende soldaat verschenen. Zij werden opnieuw uitgejouwd, nadat een militaire kapel de Marseillaise had gespeeld. De politie moest La niel beschermen, toen deze naar zijn auto terugkeerde, en de menigte met alle geweld terugdringen, toen deze de wagen omstuwde. Een der kop lampen werd bij de schermutseling vernield. Zes personen zijn gearresteerd. Vermoed wordt, dat uiterst rechtse en uiterst linkse elementen de herrie hebben ontketend. Juin was niet bij de herdenking tegenwoordig. Hij heeft Zaterdag in een verklaring te Le Havre gezegd, dat hij zijn functie als bevelhebber van de strijdkrachten in de midden-sector van Europa niet zal neerleggen, voordat hij er zeker van is, dat een andere Fransman zijn plaats zal in nemen. De Amerikanen zijn van plan op Groenland en op de Far Öer door zendstations te bouwen om een televi sieverbinding tussen Amerika en Eu ropa tot stand te brengen. Tussen New York en Londen zou den in totaal vijftig tussenstations moeten komen. De kosten voor de bouw van de stations op Groenland worden geschat op 175 tot 350 mil- lioen gulden. Donderdag a.s. begint te Teheran voor het militaire gerechtshof de be handeling van het beroep, dat de voormalige Perzische premier dr Mos sadeq heeft aangetekend tegen de hem opgelegde drie jaar gevangenis straf. Men acht de kans groot, dat de Mossadeq opgelegde gevangenisstraf zal worden omgezet in verbanning naar zijn 48 kilometer buiten Teheran gelegen landgoed. De ex-voogdes van Anneke Beek man, mevr. G. M. L. van M. uit Hil versum, die op 22 Maart werd gear resteerd en wier gevangenhouding voor 30 dagen door de rechtbank te Amsterdam op 30 Maart werd gel.-t, heeft deze beslissing appèl aangete kend bij het gerechtshof. Binnenkort zal het hof in de raadskamer dit appèl behandelen. AANSLAG IN CASABLANCA Een Marokkaanse verzetsstrijder heeft gisteren in Casablanca een in specteur van politie doodgeschoten en twee assistent-inspecteurs gewond. Opnieuw heeft de Amerikaanse voor lichtingsdienst fotomateriaal van de H-bom-explosie uit 1952 voor publica tie vrijgegeven. Hier ziet u, hoe angst aanjagend deze explosie wel is ge weest. Een galf van schrik voer door de wereld, zodat zelfs in vele parle menten resoluties werden aange nomen, waarin op stopzetting der proefnemingen werd aangedrongen. Rechts boven: De kolom, op 80 km. afstand gefotografeerd, had reeds na 2 minuten een hoogte van 2000 meter bereikt, terwijl hij op die hoogte een breedte kreeg van enkele tientallen km's. Links boven: Na zeven minuten had de kolom reeds een hoogte van 25 km. en een breedte van 100 km. Links onder: een overzicht van de eilandengroep, waar de bom tot ex plosie werd gebracht. Het proefeiland Elugelab (met witte pijl aangegeven) werd totaal weggevaagd, terwijl er een krater werd geslagen van 1,5 km. in diameter en een halve km. diep. Rechts onder: Deze foto laat U in een schets de totale uitslag van de ex plosie zien. De totale hoogte was 38 km. en de breedte 160 km. Kolonel Rozanoff, de bekendste Franse invlieger, ls Zaterdagmiddag bij Melun- Villaroehe verongelukt, toen hij de nieuwste Franse straaljager, de Mystere IV, voor de Britse minister van bevoor rading, Dunean Sandys, demonstreerde.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1