Rood-China steunt de Vietminh met technici en materiaal Churchill veroorzaakt tumult in het Engelse Lagerhuis Vietminh verbruikt de laatste reserves voor Dien Bien Phoe Beroepsclub „Alkmaar" werd naamloze vennootschap Britse televisie- Europees apparaten naar continent Aanvalsdaden worden maar net vermeden Labourzou atoomverdrag met VS hebben laten schieten Mislukte poging tot moord op vrouw Mar ie Besnard bijna geruïneerd Nog geen vorming van Melkpool Weldra steun voor de koolstreek? Motie over gesprek van Grote Drie Stoffelijk overschot naar Skaugum Dinsdag 6 April 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e Jaargang No. 141U Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna DULLES VERKLAART IN CONGRESCOMMISSIE: Drama te Apeldoorn Gescheiden man pleegt zelfmoord Drogist vormt een fonds Vrouwen richten brief tot minister Mansholt Reeds dertienduizend man verloren Afvoer van gewonden is niet mogelijk Spelers krijgen f 25.-per wedstrijd Voor Europees program in Juni Deens koninklijk bezoek gaat door Kroonprinses Martha Wel zonnig, maar nog te koud WEERBERICHT Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: HL M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 mmm courant TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woordenƒ1,— elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6,45 per maand 2.15 bij vooruitbetaling plus Incassokosten Weekabonnementen f0.52 DE AMERIKAANSE minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft voor een nieuwe sensatie gezorgd, door in de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Huis van Afgevaardigden mede te delen, dat de luchtdoelartillerie van de Vietminh rondom Dien Bien Phoe door Chinese communisten wordt bediend. Het geschut heeft een kaliber van 37 millimeter en wordt radiografisch gecontro leerd. Het schiet ook door een wolkendek heen op de Franse vlieg tuigen. Dulles' mededeling was bedoeld als ondersleuning voor een verzoek van Eisenhower aan het Congres, om voor militaire hulp aan het buitenland een bedrag van 3150 millioen dollar beschikbaar te stellen. Engeland heeft reeds aangekondigd, dat het te Washington en te Parijs naar de juistheid van Dulles' mededelingen zal informeren; hrankrijk heeft ze volledig bevestigd, maar er aan toegevoegd, dat „dit nog niet alles is". Aan de Ordermolenweg te Apeldoorn heeft zich Maandagmorgen een drama afgespeeld. De 45-jarige tos-werkman D.B. heeft getracht zijn gewezen echt genote G.M.B.-T. door hamerslagen op het hoofd en door worging van het leven te beroven. Daarna heeft hij een einde aan zijn eigen leven gemaakt. Er heerste reeds lange tijd tussen de man en zijn 34-jarige gewezen echt genote onenigheid. Het echtpaar, dat acht kinderen had, was wettelijk ge scheiden. Nu en dan kwam de man echter de vrouw in haar woning be zoeken. Dit geschiedde ook Maandag morgen. Hij trachtte haar bij dit be zoek te bewegen de vroegere onenig heden te vergeten en weer met hem te gaan samenwonen. Toen zij dit voorstel van de hand wees, haalde B. plotseling een hamer te voorschijn, waarmede hij de vrouw op het hoofd sloeg. Toen de steel van de hamer brak, ontstond een worsteling, waar bij B. heeft getracht de vrouw te wurgen. Op haar hulpgeroep kwam een buurvrouw toesnellen. De man nam toen de vlucht. Later moet hij kans hebben gezien weer in de wo ning te komen, waar één van zijn kinderen hem tegen het middagwr dood op zolder vond. De toestand van de vrouw, die naar het Julianaziekenhuis werd overge bracht, is redelijk en baart geen zor gen. Een Franse drogist die in de oorlog werd vrijgesproken van een aanklacht, dat hij zijn vrouw vergiftigd zou heb ben, heeft een fonds geopend ten be hoeve van Marie Besnard. Deze be vindt zich nog steeds in de gevange nis, hoewel zij reeds vier dagen ge leden tegen een borgtocht van een millioen tweehonderdduizend frank haar vrijheid had kunnen herkrijgen. Naar men aanneemt, heeft Marie Besnard het grootste deel van haar vermogen de afgelopen ,vijf jaar be steed aan haar verdediging in de processen, waarin zij beschuldigd werd van vergiftiging. Hangende de beslissing is op de rest van haar vermogen beslag gelegd door het Hof. Haar advocaten hebben een aanbod van een krant afgewezen om de borgsom te betalen in ruil voor haar memoires. De drogist heeft zelf 25.000 frank in het fonds gestort. De zanger Charles Trenet heeft het hele bedrag beschik baar gesteld. QULLES heeft desgevraagd nog meer bijzonderheden medegedeeld. Hij vertelde, dat op het hoofdkwartier van de Vietminh bij Dien Bien Phoe een Chinese generaal zit, Lie Tsjen Tsjoe genaamd, die wordt bijgestaan door een aantal Chinese communistische techni ci en militaire raadgevers. Ook buiten dit hoofdkwartier bevinden zich tal rijke communistisch-Chinese adviseurs bij de rebellen. Verder is er een uitge breid stelsel van telefoonverbindingen, dat door de Chinese communisten is aangelegd en wordt bediend. Chinezen besturen de duizend vrachtauto's, waar mee de Vietminh-eenheden rondom Dien Bien Phoe worden bevoorraad. De helft dezer wagens is pas na 1 Maart jl. in het land aangekomen. Zij zijn allen door China geleverd. Het geschut, de munitie en de uitrusting in het al gemeen komen uit communistisch Chi na, aldus Dulles. Volgens dc minister hebben de com munistische leiders verklaard, dat zij de Vietminh helpen in een burgeroor log een houding, die de Chinezen na het uitbreken van de oorlog in Korea hebben aangenomen. De communisten doen bijna datgene, waarvoor president Eisenhower verleden jaar waarschuw de, toen hij zeide dat het als bedrog zou worden opgevat, indien de vrede in Korea zou leiden tot aggressie el ders. Ofschoon de communisten geen nieuwe aanvalsdaden plegen, ontlopen zij alleen door de vorm waarin zij hulp verlenen een dergelijke beschuldiging, aldus de minister, die eraan toevoegde: „Ik zelf heb verklaard, dat het een reactie teweeg zou brengen die mis schien niet tot Indo-China beperkt zou blijven, indien communistisch China zijn leger Indo-China zou laten binnen rukken. Letterlijk opgevat hebben de communisten niet datgene gedaan, wat met mijn omschrijving overeenkomt". Toen een commissielid opmerkte, dat Dulles een interessant verhaal had ge daan, antwoordde de minister: „Ik vind het nogal onheilspellend". Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vrouwen Beweging heeft een brief aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening gericht, waarin het zegt het toe te juichen, dat de mening van de huisvrouwen, volgens een be richt in de pers, gehoord zal worden bij het onderzoek naar de mogelijkheid om melk met verschillend vetgehalte beschikbaar te stellen. Het bestuur schrijft, dat het zeer op prijs zal wor den gesteld, wanneer ook de mening van de beweging, samen met die van andere organisaties van huisvrouwen, zal worden gehoord. In verband met de Europese tele visie-uitzendingen worden op het ogenblik op de Parijse Eiffeltoren op 300 meter hoogte straalzenders aangebracht, welke een belang rijke schakel tijdens de internatio nale relayering zullen vormen. ^ADAT de gehele nacht van Zondag op Maandag hevig was gevochten om de Noordwestelijke stelling van Dien Bien Phoe, die één der twee kleine vliegvelden van de vesting beheerst, zijn de rebellen, na een door vechtwa- gens gesteunde tegenaanval der Franse- Uniestrijdkrachten, teruggeslagen. In berichten uit Dien Bien Phoe wordt ge meld dat Franse officieren getroffen waren door de jeugd van de gesneu velde rebellen. Ook Maandag is de ge hele dag hevig gevochten. De Vietminh verliezen worden voor de nacht van Zondag op Maandag begroot op ruim duizend en voor de gehele „slag om Dien Bien Phoe" op dertienduizend man. De Franse opperbevelhebber in In do-China, generaal Henri Navarre, heeft te Hanoi in een dagorder ver klaard, dat de communisten thans hun laatste reserve's in de „prestigeslag" om de vesting inzetten. Generaal Navarre sprak met lof over de verdediging van de vesting, die hij „een lichtend voorbeeld, dat voor altijd in de annalen der krijgsgeschiedenis zal worden geboekstaafd", noemde. Ik ben volkomen zeker van de uitslag", besloot hij. Het is nog niet mogelijk geweest ge wonden per vliegtuig uit Dien Bien Phoe af te voeren. Rode-Kruisvliegtui- gen kunnen, tengevolge van het vuur van artilerie en mortieren der commu nisten, niet landen. Volgens te Parijs ontvangen berich ten uit Indo-China rukt een rode strijdmacht van 20.000 man op in de (Eigen bericht) De beroepsvoetbalclub „Alkmaar heeft een naamsverandering onder gaan. Bij het verleden van de ven- nootschapsacte ten overstaan van notaris Warmelink te Amsterdam heeft zich de noodzakelijkheid van een andere naam voorgedaan. Als de IS oordhollandse profclub AlkmaarN.V. i.o., staat de ver eniging thans ingeschreven. Het bestuur hoopt binnen twee maanden ministeriële goedkeuring op de vennootschapsacte te ontvangen, waarna tot het uitgeven van aandelen zal worden overgegaan. De Nederland se Credietbank N.V. te Amsterdam zal d*ze emissie waarschijnlijk centraal re gelen. Voor Alkmaar en omgeving zal in de toekomst bij het bijkantoor van deze bank, gevestigd Pieterstraat 20 te Alkmaar, gelegenheid zijn deze aande len te verkrijgen. Verder werd ons medegedeeld, dat de vergoeding der spelers is vastge steld op f 25,— per wedstrijd en f 5.— per trainingsavond. Ook de reserves zullen behoorlijke vergoedingen ont vangen. Voorlopig zal 2 avonden per week worden getraind. De competitie begint medio September. De training zal beginnen na beëindiging van de competitie van de KNVB-clubs. De spelers geven er namelijk de voorkeur aai. de competitie voor hun huidige verenigingen uit te spelen, vooral wan- neer deze clubs kans op het kampioen schap van haar afdeling hebben of in degradatiegevaar verkeren. Er worden voor het eerste seizoen 15 spelers aan- genomen, die een contract voor een jaar zullen krijgen. Met verschillende bekende spelers uit eerste- en tweede klassers uit Noord-Holland zijn reeds voorlopige contacten gelegd. richting van Dien Bien Phoe. Door aanvallen van F-anse vliegtuigen op deze troepen is de opmars vertraagd Door slechte weersomstandigheden was het de Franse luchtmacht sedert Zon dagmiddag niet mogelijk de oprukken de opstandelingen te bombarderen. De Vietminh heeft, bovendien drie batal jons, die tot dusver de Thais in het Noordwesten van Tonkin bestreden, naar Dien Bien Phoe doen oprukken. Door de slechte weersomstandigheden werd het ook onmogelijk Dien Bien Phoe met parachutes van voorraden te voorzien. Tevoren werd met elk Frans vliegtuig vijf vluchten gemaakt. Van een nauwere samenwerking tus sen boeren, melkverwerkende fabrie ken en melkhandelaren in het Westen des lands zal voorlopig niets komen. Besloten is voorshands geen „Melkver- eniging West" op te richten. Zulks mede, omdat de tijd te ver gevorderd is om nog een sluitende en goedwer- kende organisatie voor het komende „melkjaar" op te bouwen. De Alg. Ver. voor Melkvoorziening, de Bond van Kaasproducenten, de Centrale Besturenbond van Zuivelhan delorganisaties in Nederland, de coöp. Melkeentrale G.A., de Prot Chr. Bond van Handelaren in Melk en Zuivel producten, de UK Zusterorganisatie daarvan, de Ver voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne en de Zuidhollandse Zuivelbond hebben zich in den brede beraden over het vormen van een „Melkpool", de „Melkvereniging „West". Na een voorlopig rapport over de melkvoorziening van West-Nederland is van de zijde van een werkcommissie een voorstel over oprichting, plan en werkwijze ter tafel gebracht. Na twee maanden overleg is besloten de plan nen niet terzijde te leggen, doch voors hands ook niet uit te voeren. QROOT-BRITTANNIË zal zeer binnen kort televisie-apparatuur ter waarde van meer dan 10 millioen gulden naar het continent sturen, die zal worden gebruikt om de televisie-verbinding tussen dc acht Europese landen tot stand te brengen, die in Juni hun pro gramma's gaan uitwisselen. Verschillende Britse firma's dragen apparatuur bij. De voornaamste bij drage is wel een relayeer-station, waar mede Italië en Zwitserland met elkaar zullen worden verbonden. Dit station zal op 3000 meter hoogte op de Jung- frau worden opgericht. De Britse in dustrie en de British Broadcasting Cor poration zullen ook technici naar het continent zenden om de omroeporgani saties in de beginperiode van het plan te helpen. De eerste programma's die gelijktij dig op de televisie-ontvangers in de acht landen zullen verschijnen, zullen op 6 Juni worden uitgezonden. Eén hiervan is de beroemde bloemenslag uit het Zwitserse narcissen-festival te Montreaux. De uitwisseling wordt op 4 Juli besloten met de laatste wed strijd om het wereldkampioenschap Naar aanleiding van de moeilijk heden rond de afzet van een aan tal vollegrondsgroenten en met name van de bewaarsluitkool heeft de Stichting voor de Landbouw zich bij schrijven van 24 Maart jl. gewend tot de minister van Land bouw. In dit schrijven heeft de Stichting er de nadruk op gelegd, dat in deze omstandigheden hulp van overheidswege dringend ge boden is. Tevens zijn voorstellen gedaan over de vorm, waarin een hulp het beste gegeven kan wor den. Tijdens de maandelijkse be spreking, welke de Stichting voor de Landbouw op 31 Maart jl. met de minister mocht hebben, is dit schrijven uitvoerig besproken. Een nadere toelichting op de gedane voorstellen kon worden gegeven. Met volledig begrip voor de be staande moeilijkheden heeft de minister toegezegd dat de voor stellen van de Stichting nader te overwegen en op zo kort moge lijke termijn een beslissing te nemen. SIR WINSTON CHURCHILL, de Britse premier, heeft gisteren in het Lagerhuis de woede van de socialistische leider Attlee opgewekt door te beweren, dat de Labourregering belangrijke voordelen had laten schieten door af te zien van een in 1943 met de Verenigde Staten gesloten verdrag tot uitwisseling van inlichtingen op atoomgebied. Vrijwel op hetzelfde ogenblik werd te Londen de tekst van dit verdrag openbaar gemaakt. Er bleek uit, dat geen der ondertekenende landen de atoombom tegen derden zou gebruiken zonder toestemming van de ander dat evenmin inlichtingen over de stand van het atoom onderzoek aan derden zouden worden verstrekt en dat beide landen zo nauw mogelijk op dit gebied zouden samenwerken en elkaar van de vorderingen op de hoogte houden. Attlee heeft tegenover de beweringen van Churchill aangevoerd, dat het accoord nietig was geworden, door dat de Amerikaanse Senaat de wet van MacMahon had aangenomen, welke uitwisseling van atoomgeheimen verbood. In feite was dit duel tussen beide staatslieden het belangrijkste moment uit Churchills verklaring over de waterstofbom. De grijze premier vertelde namelijk niet zoveel nieuws. Hij gaf als zijn overtuiging te kennen, dat de proeven met de waterst .fbom de kansen op vrede hadden vergroot. Hij zou de Verenigde Staten niet verzoeken, de proeven te staken. Waterstofbommen worden thans op grote schaal in Ame rika en vermoedelijk ook, maar in mindere mate en in minder krachtige vorm, in de Sovjet-Unie vervaardigd. Labour had een resolutie ingediend, waarin om besprekingen tussen Chur chill, Eisenhower en de Russische pre mier Malenkov over controle der be wapening werd gevraagd. Churchill zei ervan, dat er een kloof bestaat tussen het kwaad en de gevaren die wij allen kunnen zien, en de practi- sche stappen die in de gegeven om standigheden kunnen worden gedaan. Hij deelde de bezorgdheid over de enorme proeven in de Stille Oceaan, maar meende, dat men deze liever daar dan in Siberië genomen zou zien. Churchill vertelde, dat hij in 1943 het reeds genoemde accoord met Roo- sevelt had gesloten en verwekte grote opschudding met de mededel'ng, lat de Labourregering later de aanspraken, die zij krachtens deze overeenkomst had kunnen laten gelden op militaire inlichtingen van Amerika, had laten schieten voor inlichtingen over het burgerlijke gebruik van de atoomener gie. Attlee. die destijds premier was, sprong onmiddellijk op en interrum peerde bevend van woede, dat er geen enkele ruil was geweest en dat hij geen enkele overeenkomst met de Verenigde Staten had opgegeven. Hij herinnerde er aan, dat de Senaat de wet van MacMahon had aangenomen Churchill zei hierop, dat die wet nooit zou zijn ingediend, indien MacMahon van deze overeenkomst had geweten Hij meende, dat de overeenkomst met Roosevelt stellig op gepaste wijze in aanmerking had kunnen worden ge nomen, indien Labour al niet tot pu blicatie had kunnen overgaan. Het 'u- mult, dat de premier reeds enige ma len het spreken onmogelijk had ge maakt, bereikte nu een hoogtepunt Labour eiste luidkeels het aftreden van Churchill. De premier zeide, dat hij zich niet tegen het voorstel van Labour zou verzetten, maar dat hij het tijdstip van indiening slech' gekozen achtte. Hij besloot met te verklaren, dat het beleid van de Britse regering er up gericht blijft, de Russen ervan te overtuigen dat het Westen geen aanval in de zin heeft. Attlee, die de resolutie van zijn fractie toelichtte, zei, dat men moet proberen tot een accoord met de Rus sen op basisvan het leven en laten leven te komen. Hij maakte zich tot tolk ven de algemene bezorgdheid over de proeven op Bikini en meende, 'at het gevaar van dag tot dag groter wordt. De motie is zonder stemming aan vaard. Men houdt er in Deense hofkringen rekening mee, dat het voorgenomen staatsiebezoek van Koning Frederik en Koningin Ingrid van Denemarken aan Nederland normaal doorgang zal vin den. Over het bezoek van het Deense vorstelijke paar was twijfel gerezen naar aanleiding van het overlijden van kroonprinses Martha van Noorwegen. voetballen. De televisie-camera's bren gen een bezoek aan het Vaticaan op 6 of 13 Juni. Ook worden een kinderfeest uit Nederland en een rondgang door het paleis van Versailles uitge zonden. Gioot-Brittannië's bijdrage be staat onder meer uit een internationale athletiekwedstrijd uit Glasgow op 12 Juni, welke later op diezelfde dag zal worden gevolgd door een parade van de Royal Naval Volunteer Reserve voor de Koningin. Het stoffelijk overschot van kroon prinses Martha van Noorwegen is gis termiddag van het Rijksziekenhuis te Oslo overgebracht naar Skaugum, het kasteel van het kroonprinselijke paar. Kroonprins Olav en zijn kinderen prinses Ragnhild, prinses Astrid en prins Harald de moeder van prinses Martha, prinses Ingeborg van Zweden, prins Axel en prinses Margaretha van Denemarken en prins Carl Bernadotte van Zweden reden achter de lijkwagen in volgauto's. Hoewel het tijdstip van de overbrenging niet bekend was ge maakt, stonden toch enkele duizenden inwoners van Oslo bij het ziekenhuis In Oslo hangen van alle officiële en andere gebouwen de vlaggen halfstok. De staatsradio heeft gisterochtend on middellijk na bekendmaking van het overlijdensbericht het programma ge wijzigd. Er werd uitsluitend ernstige muziek uitgezonden. De minister-presi dent van Noorwegen, Oscar Torp, heeft gisteravond voor de Noorse radio kroonprinses Martha herdacht. De bij zetting van het stoffelijk overschot zal naar men verwacht over 10 of 12 da gen plaats vinden. Het ging gisteren met het weer de goede kant uit. We hebben weer eens een zonnige dag ge had, een verschijnsel dat de laat ste tijd vrij zeldzaam is geweest. Over de temperatuur zal men nog steeds slecht te spreken zijn. Een gebied met enkele buien en wat koudere lucht heeft vandaag ons land bereikt, maar de buien die daarin voorkomen vallen voornamelijk in het binnenland. Boven Engeland en Schotland gingen deze buien vergezeld van onweer. Inmiddels nadert er over de Oceaan ten Noord-Westen van Schotland een nieuwe Oceaaji- storing. Deze stuwt grote hoe veelheden zachtere lucht in de richting van IJsland. Het is daar om mogelijk dat de aanvoer van koudere lucht uit het Noord- Westen wordt afgesneden en dat later deze zachtere lucht met mo gelijk ook enige regen ons land zal bereiken. Stabiel voorjaars weer mogen wij het weer na deze zonnige dagen nog niet noemen, daar van de Oceaan nog niet veel goeds is te verwachten. Verwachting tot hedenavond: WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt, met voorna melijk in het binnenland enkele buien. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lager. Zwakke tot matige Noordwestelijke wind. Woensdae: Zon op 6.03. onder 19.22 Maan op 7.45. onder 0.15

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1