Een op de acht boeren in het bezit van een tractor De exportbevordering laat nog veel te wensen over Het telefoondistrict Haarlem sloot 50.000ste abonné aan Voor tien jaar werd Vrouwen Hulp Korps opgericht Bakkersknecht in Dokkum: een meester-knutselaar Vele deelnemers zijn geheel onvoorbereid Nederland telt ruim 30.000 landbouwtrekkers PvdA-congres in Krommenie Taart voor familie Maijs in Bergen Hulp aan het bevrijde Nederland De Milva ontstond uit een reorganisatie Zijn zolder herbergt tal van machines JAARBEURS-ASPECTEN Meer werk in minder tijd Meer werknemers naar de Jaarbeurs DINSDAG 6 APRIL 1954 Het telefoondistrict Haarlem heeft gistermorgen de 50.000ste abonné aangesloten. Het was de heer F. Maijs wonende op de Jaap Weyand- weg te Bergen, die deze eer te beurt viel en die daarom behalve de telefoon ook een groot aantal bezoekers in huis kreeg onder wie de directeur van het district Haarlem de heer J. M. de Vos. Deze bege leidde de jubileumaansluiting met een speech je, waarin hij de ontwikkeling van het district Haarlem in 1931 bij de oprichting nog verdeeld in twee gebieden, Haarlem en Alkmaar releveerde. Het eerste nummer, dat door de heer F. Maijs werd gedraaid was de storingsdienst in Haarlem. Rechts de directeur van het telefoondistrict, de heer J. M. de Vos. (Foto Jaap Schoen). Toch waren er in beide districten in totaal 17000 abonné's en in 1939 bij de samenvoeging waren het er 25.000, welk aantal, na een sterke daling tijdens de oorlog, in 1946 opnieuw werd bereikt. Sindsdien is het aantal aansluitingen zienderogen toegenomen, zo snel zelfs, dat het alle moeite kostte deze groei met de technische apparatuur bij te houden. Zou de ontwikkeling in dezelf de mate voortgaan dan kan in 1961 de 100.000ste aansluiting tegemoet worden gezien. Van 'de 50.000 aansluitingen in het district, dat Noord-Holland boven het IJ met uitzondering van de Zaan streek en Waterland omvat en zich ten Zuiden uitstrekt tot Noordwijkerhout, is vrijwel alles automatisch met uitzon dering alleen van 600 aansluitingen op het eiland Texel. Het district Haarlem is het eerste van de dertien telefoondistricten, hierbij niet gerekend de telefoondiensten van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, die het getal van 50.000 heeft volge- maakt. Nadat de heer De Vos dit heugelijke feit aan zijn 50.000ste abonné had ont huld deelde hij mede, dat de PTT de aanlegkosten ad f 25.voor zijn reke ning zou nemen. Voor de familie Maijs had hij verder een zoal niet blijvend dan toch zeer smakelijk geschenk in de vorm van een taart, waarop de ban ketbakker-decorateur een natuurge trouw telefoontje van chocolade had ge wrocht. Het gesprokene werd op de band op genomen en zal worden afgedraaid op een bijeenkomst voor het personeel, die ter gelegenheid van het bereiken van deze mijlpaal wordt belegd. |N HET NAJAAR van 1944 stak het V.H.K. het Kanaal over, van Tilbury naar Ostende. Het werd een tocht, die ieder zich nog lang zou heugen! Er stond een fikse storm, waardoor de zeeziekte tal van slachtoffers maakte. Toen het schip te Ostende voor anker was gegaan, wakkerde de wind zodanig aan, dat het lossloeg en stuurloos recht op een mijnenveld afdreef. Gelukkig slaagde de kapitein er in, verder on heil te voorkomen, maar hij was toen genoodzaakt terug te varen naar Til bury om de door de storm aangerichte schade te doen herstellen. Al met al nam dit overtochtje drie weken in be slag! Eerst van Brussel, later van het kasteel Bouvigne te Breda uit, werden de V.H.K.-groepen ingezet voor hulp aan de bevolking in de ruimste zin des woords: hulp bij evacuatie, bij terug keer, hulp bij kindertransporten, bij \*oedsel- en steenkooltransport, in de ziekenhuizen enz. Kortom, overal waar aangepakt moest vvorden, werd aange pakt, vaak nog onder het artillerievuur van de vijand. Later, na de Duitse ca pitulatie, werd in de door de honger geteisterde grote steden van West- Nederland eveneens prachtig werk vel licht. Langzamerhand keerden in ons land de normale toestanden terug en namen de daarvoor aangewezen instellingen (Van onze militaire medewerker) IN DE OORLOGSJAREN 1943 en '44 werkten in Engeland tal van Nederlandse vrouwen, hetzij op militaire bureaux, hetzij bij het Roode Kruis. Toen duide lijk werd dat de bevrijding van Nederland niet al te lang meer op zich zou laten wachten, kwam de gedachte naar voren, vrouwen in militair verband op te nemen er als het ware een militair onderdeel van te maken, dat tot taak zou krijgen- het bieden van hulp aan de Nederlandse bevolking na haar bevrijding. Zo ontstond in April 1944 het Vrouwen Hulp Korps, onder commando van me vrouw C E. Smit-Dyserinck. Er bestond onder de Nederlandse vrouwen in Engeland grote belangstelling voor het N.V.K. Na keuring en testing bleef een 200-tal over, dat in het bekende kamp te Wolverhampton een militaire scholing ontving. het sociale werk van het V.H.K. over. Maar nu kon een nieuwe taak ter hand worden genomen, een taak in het leger zélf. Leden van het V.H.K. kwamen op administratieve posten bij de K.L. als telexisten, telefonisten, typisten, secretaressen, chauffeuses, diëtisten,, enz. In tal van functies, waar een vrouw zich beter thuis voelt dan een man, maakten de V.H.K.-sters zich nuttig. De militaire verpleegsters in de hospi talen kregen in het N.V.K.L. haar or ganisatie. Enkele jaren geleden vond een alge hele reorganisatie van de militaire vrouwenafdelingen plaats. De Milva ontstond, onderverdeeld in drie grote groepen: landmacht, luchtmacht en ge- neeskundige dienst. Want naast het khaki van de landmacht had inmiddels ook het blauw van de luchtmacht zijn intrede gedaan. Milva's van de lucht macht werken nu in en om vliegvelden, in plottingrooms en radarstations, ter beveiliging van ons luchtruim. In de tien jaar van haar bestaan heb ben onze militaire vrouwenafdelingen wel bewezen, dat zij een waardevolle bijdrage willen en kunnen leveren tot de defensie van ons land. De vrouwen in uniform mogen dan hier en daar bij de heren der schepping wel eens on dank hebben geoogst, langzamerhand is ook in ons land een beter begrip ont staan voor haar werk bij onze krijgs macht-onderdelen. Het tienjarig bestaan van de Milva zal in Den Haag worden gevierd op 6 Mei a.s met sportwedstrijden, inspec tie en défilé en een feestavond. Vele oud-ieden worden die dag in de resi dentie verwacht. j\LS ALLES draait heeft Koos van der Werff z'n slinger. Hij streelt z'n machientjes, alsof het levende wesens zijtj. Door ,-f de uren, die hij eraan heeft zitten passen en meten hebben elk schroefje en radertje leven voor hem gekregen. Op een „overuurtje" ziet Van der Werff niet. De heteluchtoven alleen al heeft hem 240 uren gekost! Hij prutst alles in elkaar met de een voudigste apparaten: een bankschroef- je, een soldeerbout, een eenvoudig boorapparaatje. Elk radertje, dat on der zijn bereik komt, is van z'n gading. Wie bij Van der Werff op de zolder terecht komt is er direct nog niet van daan. Door het overhalen van een han deltje laat de meester-knutselaar mo derne, electrische treinen over de zol der daveren. Een baggermolen begint te werken, een wegenwals gaat sidde ren en kruipt dan op een paar vinger wijzingen van de maker vóór. of ach teruit. Allerlei hijskranen gaan draaien. Een grote elctro-magnetische kraan die vijf kilo kan tillen, is wel een bijzon der apparaat. Het binnenste is een wirwar van ra- yjA T HET BOUWLAND betreft, blijkt, dat in totaal ruim 1,5 mil- lioen ton granen wordt geproduceerd. Met uitzondering van de tarwe (327.000 ton), vindt de graanproductie in hoofdzaak plaats voor voerdoelein- den. Zij zijn de basisproducten voor de meeste akkerbouwbedrijven. De afzet hiervan vindt plaats op de bin nenlandse markt en onze veestapel groot- en kleinvee wordt hiermee gevoerd. Het volgende overzicht toont de stand van zaken van onze veestapel: Melk- en kalfkoeien 1,5 millioen Totaal aantal Runderen 2.9 millioen Paarden 240.000 Varkens 2 millioen Kippen 27 millioen Eenden 460.000 Schapen 420.000 Voor een evenwichtige voeding wor den nog grote hoeveelheden voergra- nen geïmporteerd, terwijl daarbij na tuurlijk 1.3 millioen ha grasland voor hooi en weide voor de veestapel wordt gebruikt. Wij zijn daarmede nog niet Een tractor scheurt de ploeg door de zware Hollandse klei. volledig geweest, want naast de gra nen worden o.a. voerbieten, aardappe len en enkele andere producten in De zaaiende boer is thans de man, die met vaste hand de trekker en aanhangwerktuigen bedient. Zijn taak is er echter zeker niet minder op geworden. Wij zouden haast zeggen integendeel. Veel nieuwigheden moet hij zich eigen maken en het voortwer- ken op van vader op zoon overge brachte ervaring heeft veelal plaats moeten maken voor eigen initiatief en toepassing van nieuwere inzichten. (Van een speciale verslaggever) JN DOKKUM woont een bescheiden jongeman, Koos van der Werff, een bak kersknecht, die in zijn vrije tijd alles bij elkaar knutselt wat hij maar kan. Hij heeft het ene werkstuk nog niet klaar of er spoken al weer plannen in zijn brein rond voor nieuwe objecten om zijn technisch vernuft op bot te vieren. De hele zolder van het huis is zijn domein, maar de sporen van zijn hobby zijn ook in de huiskamer beneden te vinden. De heer Van der Werff heeft pas weer een werkstuk klaar gekregen: een complete miniatuur-bakkerij. De bakkerij is tot in de finesses nagemaakt. Er staan een mengmachine in voor brood en beschuit, een amandel-wrijf machine (met imitatie-granietwalsen)een klutsmachine, een speculaasmachine, een amandelpel- en wasmachine, een mengmachine voor koekdeeg en een moderne heetwateroven, Drijfriemen brengen de machines in beweging. Een motortje houdt de zaak in werking. Mr H. A. R. Schuit, directeur van de Jaarbeurs. dertje maar zodra Koos de stroom in schakelt begint het geval piepend en razend, net als z'n grotere broer, te werken. Men kan zo wel uren met Van der Werff op de zolder rondkruipen. Ieder die daar komt, valt van de ene verbazing in de andere. En het enthousiasme van de maker gaat ge makkelijk over op de kijker. Men waant zich op een groot havenempla cement, waar treinen geladen ge lost worden, waar kipkarren heen en weer rijden en waar kranen draaien. Intussen vertelt Koos honderd uit. Hoe hij alles in elkaar gezet heeft en welke moeilijkheden daarbij kwamen kijken. Naar een tekening maakt hij niets. Een foto is al heel wat. Zijn „technische intuïtie" doet de rest. Van der Werff is nu van plan om automatische spoorbomen en seinen te gaan maken. Elke avond tussen zes en tien uur leeft hij zijn technisch ver nuft uit. Met eindeloos geduld en ver bluffende vindingrijkheid. Een één- mansfabriekje van kleine machines. En overdag een goed bakker. Koos van der Werff bij de minia tuurbakkerij, die hij pas heeft klaar gekregen. (Van onze speciale verslaggever) „ER ZIJN NOG Jaarbeursexposunten genoeg, die het embleem van exporteur op hun stand bevestigen, zonder te weten wat dit in feite betekent. En erger nog: sommigen brengen zelf niet de geringste acti viteit op om de Nederlandse export te helpen vergroten. Vraagt men folders, dan reiken ze een paar, in vaak zeer slecht Nederlands gestelde, brochures uit. Verlangt men een exportprijs, dan geven ze zonder meer het bedrag, dat de detaillist wordt berekend. Ja, zelfs komt het voor, dat buitenlanders, die zich bij dergelijke standhouders melden, niet te u-oord worden gestaan, omdat talenkennis te enenmale ontbreekt 3|r. H. A. R. SCHUIT, sinds 1 Jan. j.1. directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, heeft zijn ogen al goed de kost gegeven. De 62ste Utrechtse Jaarbeurs mag dan de eerste zijn, welke hij met zijn staf van medewerkers heeft georgani seerd, het is hem, zo lang als hij zich in het bedrijfsleven beweegt, altijd een doorn in het oog geweest, dat verschillende Nederlandse deel nemers nog zo onvoorbereid voor het voetlicht treden. Ze weten nauwe lijks wat voor een belangrijke plaats ze in de samenleving innemen. De welvaart van ons volk is in belang rijke mate van de initiatieven der exporteurs afhankelijk en hun naam kaartje is vaak het naamkaartje van Nederland in het buitenland. Alles is eigenlijk toch zo eenvou dig. De jonge opvolger van mr. J. Milius wijst op de faciliteiten, welke de Jaarbeurs in dezen biedt en op het legertje van raadgevers, dat ten dienste van de export ter plaatse aanwezig is. De stand van de Econo mische Voorlichtings Dienst geeft in formaties over de handel in 't alge meen; die van de Centrale Dienst voor In- en Uitvoer over de han delsverdragen en contingenten. En de banken zorgen voor inlichtingen over de valuta, de transportonderne mingen voor die over het vervoer en bij de credietverzekeringsmaat- schappij kan men voor het dekken van eventueel exportrisico terecht. Als primaire taak van de Jaar beurs ziet mr. Schuit de bevordering van koop en verkoop. Maar daar naast heeft de Jaarbeurs ook nog tot taak medewerking te verlenen aan initiatieven, welke tot doel hebben het contact tussen koper en verko per te vergemakkelijken of te ver beteren. In dit verband merkt de heer Schuit op: „De Jaarbeurs wenst ook een bij drage té geven aan het streven naar productiviteitsverhpging van de han del. Ze meent dit in eerste instantie niet beter te kunnen doen dan de aandacht te vestigen op de betekenis van de vakopleiding van handels reizigers en vertegenwoordigers. Op Dinsdag, 6 April, zal dan ook een congresmiddag worden belegd, waar het vraagstuk van de vakopleiding aan de orde zal worden gesteld en door deskundige sprekers zal worden ingeleid". Het onderzoek naar de betekenis van de productiviteitsbevordering in de commerciële sector heeft eveneens geleid tot grotere belangstelling voor de taak en de functie van de handel als zodanig. Om deze reden zal er pok een Jaarbeursdag aan de groot handel worden gewijd, zomede aan de exporterende handel. Mr. Schuit toont zich een warm voorstander van de plannen ook de werknemers meer voor het Jaar- beursgebeuren te interesseren. „Aan werknemers van deelnemers", zegt hij, „zal op Zaterdag, 3 April, een reductie van vijftig procent op de toegangsprijs worden gegeven. Daar naast zal getracht worden het be zoek van directeuren mèt de werk meesters uit hun bedrijven te be vorderen. Naarmate de industrialisa tie verder gaat en de fabrieken in omvang toenemen, wordt de positie van de werkmeester belangrijker en krijgt hij meer verantwoordelijkheid te dragen. Zijn advies wordt vaak een besluit van de directie. Hij is het ook, die de uiteindelijke bruik baarheid van een bepaalde machine in het eigen bedrijf het beste kan beoordelen". Een volbezet programma wacht de heer Schuit; drukke dagen; een drukke beurs. Ook een beurs met een record-omzet? De jonge direc teur, die met overtuiging en flair kan vertellen, weet het niet. Hij zou graag in de toekomst willen zien; voorspellingen willen maken. Zijn verwachting is echter, dat de Jaarbeurs ook op haar wijze een af spiegeling zal zijn van dé algemene opleving, welke thans in Nederland valt op te merken. •»r^?ia^n ye ^et hopen, zowel voor Nederland als voor de heer Schuit persoonlijk. Het valt niet mee de op volger yan een man te zijn, die zijn sporen m het omvangrijke organisa tie-werk van de Jaarbeurs heeft verdiend, en die deze week op offi ciële wijze afscheid van de expo santen zal riemen. De staat is echter goed geweest. Er was werk aan de winkel, veel werk en de nieuwe directeur van de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs heeft er haar schouders energiek onder gezet. Zaterdag 10 April beleggen de Fede raties Amsterdam Noord-Holland-Nrd. en Noord-Holland-Zuid van de P.v d A een congres in de Gemeentelijke Con certzaal te Krommenie, gevolgd door een openlucht-bijeenkomst in het Agathe-park aldaar. De opening van dit congres geschiedt om elf uur door burgemeester W. Tho massen van Zaandam, als voorzitter .Va,Lde Federatie Noord-Holland-Nrd. s Morgens worden inleidingen gehou den door de heren W. Mensink, A. B. J. Prakken, W. F. G. Wiese en mr A de Roos. Na de middagpauze voeren 't woord de heer J. B. Kooy, mej. mr A. E Rib- bius Peletier, de heer A. P N Pielage, waarna mr H. Westermann, tweede voorzitter van de Federatie Amster dam, het slotwoord spreekt. Om drie uur begint dan de open lucht-bijeenkomst in het Agathe-park, waar het lekencabaret „De Rode Koers" optreedt en het Tweede Kamer lid Evert Vermeer spreker is. kleinere hoeveelheden voor de vee stapel gebruikt. Deze omzetting van akkerbouw- en veehouderijproducten duiden wij aan met de naam: veredelingsindustrie. Deze is gericht op de binnenlandse voorziening doch in grote mate ook op de export, zoals ook hier weer enkele cijfers duidelijk mogen maken. Akkerbouwproducten f 1.1 milliard Veehouderijprodlucten f 1.6 milliard Tuinbouwproducten f 0.5 milliard Totaal f 3.2 milliard Tot deze prestatie heeft in niet ge ringe mate de machine bijgedragen en het zal wel niemand verwonderen, dat ook de kosten van het handwerk in vergelijking tot het aanwenden van machinale krachten hierbij een belang rijke rol hebben gespeeld. HET LANDBOUWBEDRIJF is economisch gezien het meest kwetsbare bedrijf van alle bedrijven, die wij ter wereld kennen, zegt de beken de landbouweconoom prof. dr E. de Vries. En met dit voor ogen streeft de boer naar een zo doelmatig mogelijk grondgebruik, waarbij zeer zeker de machine de baar toekomende plaats reeds grotendeels heeft verworven. Zijn positie als belangrijk onderdeel van onze volkshuishou ding en welvaart wil de boer niet alleen bandhaven doch ook liefst ver beteren. Er dient derhalve een plaats te worden gevonden voor die mid delen, waarvan een overvloed aanwezig is, terwijl anderzijds de afhan kelijkheid van de importen zo gering mogelijk moet zijn zonder direct in volkomen autarkisch streven te vervallen. QOK HIER geeft het overzicht van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek ons een inzicht in de stand van zaken. Waren er December 1950 iets meer dan 24.000 landbouwtrekkers, in Mei 1953 is dit aantal opgelopen tot ruim 30.000, waarvan in eigendom van land en tuinbouwbedrijven 24.480 stuks. Er zijn in Nederland 250.000 land bouwers, zodat zeker niet iedere ploeg door een machine wordt getrokken. De terecht geroemde burenhulp zal ook bij het gebruik van trekkers wel schering en inslag zijn. De trekkers moet men niet als mo tor zien. Zij vormen namelijk een belangrijk onderdeel van de zich steeds voortschrijdende mechanisatie, welke aan het einde van de vorige eeuw vooral in Amerika haar intrede deed onder het motto: „meer werk in min der tijd". Het in Nederland in 1949 opgerichte Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie te Wageningen heeft in tientallen publicaties een even groot aantal verschillende machines voor practisch alle voorkomende werkzaam heden op uitstekende wijze besproken. Hierdoor is het inzicht in de ge bruiksmogelijkheden, gebaseerd op on ze omstandigheden, aanzienlijk ver ruimd. Slootreinigings- en baggerma chines,. wiedwerktuigen en melkma chines, machines voor het inkuilen van gras en voor de oogst van aardappe len en bieten, spuitwerktuigen enz. enz. worden in een bonte afwisseling op hun prestaties onderzocht en pas seren de revue.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 3