Kamer voor de binnenvisserij te verwachten Het melkgebruik in Nederland moet groter worden VERHEUGEND NIEUWS! /Qv D.D.D. I 1 DE WONDERE WAERELT Ook datnog Madurodam verwacht een half millioen bezoekers In kort bestek De wetten der vrijheid Herhalingsoefening voor de Luchtmacht Centrum voor Prot. Informaties in Europa Bevordering productiviteit viswater Belangen van sport- en beroepsvissers worden gecoördineerd Aanvulling veewet i.v.m. hondsdolheid Redelijke prijs, grote hygiëne, goede smaak en duurzaamheid noodzakelijk Vijf conclusies van het G.B.M. Limburgse caféhouder overvallen Seringenzeep een aanwinst INTERNATIONAAL ASPECT Nieuwe, boeiende attracties (Van onze parlementaire redacteur DE WATEREN, die zich lenen voor de binnenvisserij en de kustvisserij nemen voortdurend in omvang af als gevolg van inpoldering, droogleg ging, normalisering van rivieren en beken, verlaging van het waterpeil in verband met de omzetting van weiland in bouwland en dergelijke omstandigheden. Anderzijds groeit gestadig het aantal sportvissers uit binnen- en buitenland. Daarom is dringend een verhoging van de pro ductiviteit van het nog beschikbare viswater nodig. De zogenaamde ver snipperde visrechten vormen voor deze productiviteitsverhoging even wel een ernstige belemmering. Slechts indien één persoon of één orga nisatie rechthebbende op het visrecht van een water of complex van wateren in zijn geheel is, kan worden verwacht, dat deze persoon of deze organisatie middelen tot de verbetering van de visstand zal aan-, wenden. De toeneming van het aantal sportvissers maakt een redelijke verdeling van het viswater tussen sport- en beroepsvissers noodzakelijk. JN een wetsontwerp tot wijziging van de Visserijwet, dat in de Twee de Kamer behandeld en zonder hoofdelijke stemming aangenomen is, stelde de rgering voor een Kamer voor de visserij in het leven te roepen, waarin de drie groepen, sportvissers, beroepsvissers en eigenaren van het visrecht of het viswater, zitting zullen nemen. Deze Kamer wordt met de uit voering van de nieuwe maatregelen, althans wat de verdeling van de vis rechten en het water betreft, belast en verder zal zij toezicht houden. Tijdens de discussies, waaraan deel namen de heren Van der Zaal (A-R), Den Hartog (VVD) Van der Ploeg (KVP), De Ruiter (C-H), Lemaire (KNP), Egas (PvdA) en Haken (CPN), bleek, dat men ingenomen was met een aantal wijzigingen die de mi nister in het aanvankelijke ontwerp heeft aangebracht. Een van deze wijzi gingen betreft het uit de wet weg nemen van de dwang, die aan iemand kan worden opgelegd zijn viswater te verpachten. Alleen de heren Egas en Haken hadden liever gezien, dat minis ter Mansholt deze dwang had gehand- nadere overleg had laten verleiden de De bewindsman merkte te dien aan zien echter op, dat hij zich tijdens het nadtre overleg had laten verleiden de pachtdwang te schrappen omdat deze dwang in wezen niet nodig is. Ernstig bezwaar maakten de heren tegen de benoeming van de leden van de Kamer voor de visserij door de mi nister. De heer Van der Ploeg had enige amendementen ingediend, mede onder tekend door een A-R, een C-H en een PvdA-lid, die bedoelden de benoeming van de leden der Kamer te doen ge schieden door de representatieve orga nisaties van de sportvissers, de be roepsvissers en de rechthebbenden op het viswater. Minister Mansholt ver klaarde geen bezwaar tegen de amen dementen te hebben, zodat de Kamer op dit punt haar zin kreeg. DE voorzitter en de secretaris van de Kamer zullen door de minister be noemd worden. Minstens een van hen zal jurist moete nzijn. Men vond dat wat overdreven, doch de minister maakte duidelijk, dat de Kamer meer malen juridische kwesties te behande len zal krijgen en dat het daarom ge wenst is, dat de voorzitter of de secretaris over juridische kennis be schikt. Terecht merkten enige leden op, dat het ter bevordering van de visstand nodig is, om ook de verontreiniging van het water tegen te gaan. Men be greep, dat minister Mansholt niet de enig aangewezene is om in dit opzicht wat te doen en men verzocht hem daarom in contact te treden met de minister van Waterstaat en die van Economische Zaken. De heer Mans holt zegde toe, met zijn ambtgenoot van Waterstaat overleg te plegen, doch hij waarschuwde voor optimisme. De kwestie der waterverontreiniging is een moeilijk probleem, dat niet gemak kelijk en zeker niet op korte termijn is op te lossen. Tegen het vissen met meer dan één hengel door sportvissers waartegen bij de heer Den Hartog enig verzet ge rezen was omdat deze afgevaardigde daarin het begin van de visvangst als bedrijf zag, had de minister geen be zwaar Hij beschouwde dit vissen wel degelijk als sport. „De bedrijvigheid is hierbij in het algemeen zeer gering merkte hij tot vrolijkheid van de Kamer °P. Het vissen met peur waartegen eveneens enig bezwaar was gemaakt, wilde hij blijven toestaan, doch alleen als de daarvoor bij de wet vereiste regelen in acht worden genomen. De concessie aan de Kamer om niet te spreken van de Kamer voor de visserij maar Kamer voor de binnenvisserij ging hem gemakkelijk af. Tenslotte deelde de bewindsman mede, dat in een rayon, dat voor de beroepsvisserij is aangewezen vergun ningen kunnen worden uitgegeven voor sportvissers en omgekeerd. De rayonnering achtte hij een nuttig element in het wetsontwerp, omdat daardoor gekomen kan worden tot een redelijke verdeling van het viswater tussen de beroeps- en de sportviswate ren. Met de algehele herziening van de Visserijwet is nog geen begin gemaakt, doch hij was het eens met de Kamer, dat deze herziening zeer gewenst is. Het dienstplichtige en reserve-perso neel van de volgende onderdelen van de Koninklijke Luchtmacht zal in de loop van dit jaar voor herhalingsoefe ningen worden opgeroepen: Comman do Luchtverdediging, Commando Tac tische Luchtstrijdkrachten, Commando Depots Materieel Luchtmacht, Com mando Luchtvaarttrcepen en de Mili tair Juridische Dienst. Voor officieren, onderofficieren en korporaals-specialisten is de opkomst- duur 30 dagen, voor korporaals en sol daten 26 dagen. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, dat beoogt in de veewet een bepaling te doen opnemen, waaraan de minister van Landbouw, Veeteelt en Voedselvoorziening de be voegdheid kan ontlenen om de nood zakelijke voorschriften met betrekking tot de in- en doorvoer van honden en katten, alsmede van andere dieren, welke dragers van hondsdolheidsmet stof kunnen zijn, uit te vaardigen. In de meeste landen komt thans namelijk weer hondsdolheid voor en teneinde een infiltratie van deze ziekte in ons land, waar zij sedert jaren niet is opge treden, te voorkomen, is het noodzake lijk' de in- en doorvoer van katten en honden te verbieden. ALLEEN ECét MEI HEI BAYERKRUIS (Advertentie, (nq Med Zuiver en ontsmet uw ¥1 J,*__huid met de helder UlllOlïllv vloeibare D.D.D. De I^|IIi\|,||jÏj jeuk bedaart, dezlekte- k* kiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN HET IS VOOR de volksgezondheid van groot belang, dat het melk gebruik in Nederland groter wordt dan thans het geval is. Daartoe is het noodzakelijk, dat de consumentenprijs van de melk redelijk blijft en dat duurzaamheid en smaak zo hoog mogelijk worden opge voerd. Er moet naar worden gestreefd, dat de drinkmelk zo min mogelijk afwijkt van het onder hygiënische omstandigheden direct uit de uier van gezonde, rationeel gevoederde koeien te verkrijgen product. Dit is één van de vijf conclusies, welke het Genootschap ter Bevorde ring van de Melkkunde heeft getrokken aan het einde van een bijeen komst van vooraanstaande deskundigen, en waarin het oordeel van het genootschap ten aanzien van de noodzakelijke maatregelen ter verdere verbetering van de kwaliteit van de drinkmelk werd samengevat. In de overige conclusies wordt door het genootschap o.m. een aantal maat regelen op het gebied van de melkwin- ning, melkbewerking en melkdistributie aanbevolen. Inachtneming van een bij zonder grote hygiëne is hierbij onont beerlijk. De ondergrond hiervoor zou reeds bij het onderwijs op de lagere school gelegd moeten worden. Het stellen van wettelijke minimum eisen voor de inrichting der melkvee- houdersbedrijven verdient aanbeveling, aldus het genootschap. Betaling van de melk naar kwaliteit wordt het beste middel geacht om een goede winning en behandeling op de boerderij te bevorde ren. In de hierbij aan te leggen maat staven dienen ook de resultaten van periodieke bedrijfsinspecties verwerkt te worden. Drinkmelk mag slechts eenmaal ge pasteuriseerd zijn. Bij de tegenwoordige stand der techniek is pasteurisatie bij lage temperatuur daarvoor de beste methode. Standaardisatie van de melk moet voor de pasteurisatie geschieden. Het afleveren van op de melkinrichting in detailverpakking gebrachte drink melk is de beste manier om betrouw bare en smakelijke melk bij de consu ment te brengen. Deze wijze van de tailverkoop moet zoveel mogelijk wor den bevorderd, aldus de laatste der vijf conclusies. Een wettelijk voorschrift, dat alle drinkmelk beschermd tegen het licht en beneden een voorgeschreven tempe ratuur bewaard en vervoerd moet worden kan niet worden gemist. Protestants-christelijke journalisten uit zeven Westeuropese landen zijn dezer dagen in Parijs bijeengeweest en hebben daar na een driedaags congres besloten een Werkgemeenschap voor Protestantse Informaties in Europa op te richten. Het doel van deze gemeen schap is informaties over levensvragen van Europese kerken en volkeren te verzamelen en deze niet alleen onder ling uit te wisselen, doch ook aan be langstellenden ter beschikking te stel len. Aan het congres werd door tach tig journalisten, waaronder zeventien uit Nederland deelgenomen. Het lidmaatschap staat alleen open voor journalisten en niet voor instel lingen, organisaties of vereniginger Besloten werd in Straatsburg een bureau te vfestigen en op regelmatige tijden een orgaan het licht te doen zien. Voorts werd een raad van be heer aangewezen, waarin journalisten uit Nederland, België, Frankrijk, Duits land, Engeland, Zweden en Zwitser land zitting hebben. Voor Nederland zijn in deze raad gekozen de heren L. van Bruggen, hoofdredacteur van de Regionale Dagbladpers uit Den Haag, dr E. Diemer, hoofdredacteur van de Rotterdammer uit Rotterdam en N. G. J. van Schouwenburg, direc teur van het persbureau van Ned Herv. Kerk. Deze raad van beheer heeft uit zijn midden een presidium van vijf personen gekozen, dat met de dagelijkse leiding van de werkge meenschap zal worden belast. Voorzit ter hiervan is de heer Van Schouwen burg. De caféhouder J. W. Weusten, eige naar van een café langs de Geul onder de gemeente Berg en Terblijt, kreeg Zondagavond bezoek van twee Frans sprekende personen. Zij dronken enige glazen bier. Toen zij moesten afreke nen, gooiden zij enige Belgische francs op het buffet. De kastelein bracht hen aan het verstand, dat dit veel te wei nig was, waarna de mannen er nog wat Hollands geld bijvoegden. Aan gezien de genoten consumpties hier mede nog niet waren betaald, liep de caféhouder naar de keuken om zijn vrouw, die beter Frans kan spreken te roepen. De twee mannen volgden de caféhouder echter op de voet en bedreigden het echtpaar met een pistool. Zij eisten het geld uit de lade waarna de caféhouder hun uit een sigarenkistje een bedrag, van 5 A 10 gulden overhandigde. Hiermede waren de overvallers blijkbaar al tevreden hoewel zich in het kistje nog meer geld bevond. Na het afvuren van een schot vertrokken de mannen snel per motorrijwiel. In Brits Guyana zou een complot zijn ontdekt om de dijken langs de kust, die de suikerrietplantages en de rijstvelden beschermen, te vernielen. De legereen heden en de politie zijn sinds Zondag in alarmstoestand. Aangemoedigd door de enthousiaste ontvangst, welke de Bloemenzeep van Castella met haar fijne geur van rozen alom in den lande ten deel viel, komen de Castella-fabrieken thans met een voor de Nederlandse de heerlijke, frisse nieuwe verrassing vrouw en wel Seringenzeep. Ongetwijfeld zal deze zeep met haar verrukkelijke geur van seringen bij het vrouwelijk publiek evenzeer in de smaak vallen als de overige Castella zepen. Ontelbare vrouwen en meisjes vertrouwen haar dagelijkse huidver zorging toe aan de beroemde Castella- producten: de klassieke Castella Schoonheidszeep met de huidverjon- gende oliën (2 stukken 50 et.) Castella Spécial met het wonderbaar lijk schuim (32 ct.) Castella Bloemenzeep (rozen of se ringen 20 ct.) Ook U zult dus nu gemakkelijk een Castella-zeep naar Uw hart kunnen kopen. (Advertentie, Ing. Med.) ueinen wuiui:ii6vuvvu (Advertentie, Ing. Med.) J~)E FRANSEN staan bekend om hun krachtig bewuste vrijheidszin en hun sterk ontwikkeld individualisme. Zij beminnen de vrijheid hartstochte lijk en hebben daartoe in het verleden dikwerf goed en bloed geofferd. In Parijs gaat men volgens Frederic Hoffet in zijn zojuist bij Grasset verschenen boek over het „onderbewustzijn" van deze stad met het vrijheidsbeginsel zelfs zover, dat de grens tussen goed en kwaad geheel vervaagt, het leven is er aan een geheel andere zedelijke wet onderworpen dan overal elders, of lie ver in het geheel niet aan een zede lijke wet. De beleefdheid eist er vol gens Hoffet, dat men er alles begrijpt en alles vergeeft. Of Hoffet met deze analyse gelijk heeft, willen wij nu niet direct beweren. Dat immers hebben de gebeurtenis sen van de laatste dagen in de Vierde Republiek dubbel en dwars begrepen. Vrijheid moet zich door bepaalde ban den gebonden weten, wil de waarde ervan werkelijk hoog en groot zijn. Worden die banden verbroken op de wijze zoals dat geschiedde toen maar schalk Alphonse Henri Juin, drager van zeer hoge militaire bevoegdheden bij de Franse strijdkrachten en de NAVO, zich zonder overleg met zijn regering in een openbare rede uitliet over de Europese Verdedigings Ge meenschap (en nog wel in een scherp afkeurende zin), dan wordt diezelfde vrijheid ondermijnd en gaat over in chaos. Het is daarom de enig juiste reactie van de regering-Lamel ge weest deze militair, hoe groot ook zijn verdiensten zijn geweest m de beide wereldoorlogen, als resident-generaal van Marokko, en belast met een spe ciale missie naar Indo-China, van zijn functies te ontheffen. De soldaat en zeker een maarschalk in actieve dienst dient in het openbaar geen eigen poli tiek te gaan bedrijven. Nog meer af keurenswaardig en oncontroleerbaar wordt een dergelijk gedrag indien het ingaat tegen de regeringspolitiek zelve. Wij hebben in het verleden meer van dergelijke voorbeelden voor ogen. Men herinnere zich het geval-McArthur. Deze zo verdienstelijke Amerikaanse veldheer ging zich bij de democratise ring van Japan zo ongeveer een tweede keizer voelen en propageerde in de loop van de Koreaanse oorlog der mate gevaarlijke ideeën, dat president Truman hem ondanks zijn grote popu lariteit hét verdere bevel in het Verre Oosten ontnam en hem dwong de boot te nemen, terug naar de V.S. Ook veld maarschalk Montgomery probeerde zich enkele jaren terug zo nu en dan op het politieke vlak te begeven, maar gaf daarna wijselijk gehoor aan de waarschuwingen die op deze activitei ten volgden. De militair kan men po- s mi. litieke denkbeelden niet ontzeggen, doch hij dient een loyaal en gezags getrouw dienaar van zijn regering te blijven. Hoe zwaar het Laniel en zijn kabinet heeft mogen vallen maatrege len tegen Juin te nemen, zij moesten op diens optreden het enige antwoord zijn. [N zekere zin een gevolg van het ge drag van maarschalk Juin werd het volksoproer, dat Zondag ontstond op het enorme plein, waar zich aan de voet van de trotse Are de Triomphe het graf van de Onbekende Soldaat bevindt. Minister-president Laniel en de minister van Defensie Pleven brach ten er tezamen met Indo-Chinese oud strijders nulde aan de mannen van Dien Bien Phoe en de in de strijd in Indo-China gesneuvelden. Laniel legde een krans bij de eeuwige vlam. De plechtig-driftige klanken van de Mar- seillaise sprongen over het plein en de mensen. Doch toen ontstond de herrie, toen werd de vrijheid misbruikt en op nieuw met voeten getreden. Toen de monstreerden. betogers, behorend tot de uiterst links en de uiterst rechtse politieke groeperingen, die zich voort durend tegen een Franse bekrachti ging van het Europese Legerverdrag keerden en zich door de val van Juin gekrenkt voelden, een ergerlijk staal tje van asfaltpolitiek. Zij molesteerden hun minister-president Joseph Laniel op ernstige wijze, gebruikten tegen hem de van alle fatsoen gespeende uitdrukking „Treedt af, zwijn" en gin gen daarna ook minister Pleven op ergerlijke manier te lijf. Dit doet „men" niet. Op deze kinderachtige en grove wijze bedrijft men geen poli tiek. ^fAAR het om een zo vooraanstaande figuur gaat als Juin, kunnen wij ons voorstellen, dat het rumoer om zijn persoon in Frankrijk veel beroe ring veroorzaakt. Vooral de Gaullisten maken er zich nog al druk om. Gene raal De GauHe zelf zal deze week een grote rede houden en men verwacht, dat hij over de zaak-Juin wel het een en ander te berde zal brengen. Wat Juin zelf betreft. Hij bracht gisteren op eigen verzoek een bezoek aan Laniel en Bidault. Hij heeft zich van de rel bij de Are de Triomphe gedistancieerd. Maar al wat is gebeurd, heeft zijn prestige geschaad en hem als bevel hebber onaanvaardbaar gemaakt. Thans is nog zijn functie als bevel hebber van de strijdkrachten van het Noordatlantisch Pact in de midden- Europese sector in het geding. Het a.s. Europese Leger, waartegen Juin is gekant, zal straks in het kader van de NAVO moeten opereren. Bij een dan nog bestaand bevel van Juin zou de zaak qua gezag scheef getrokken wor den. Wij menen daarom, dat deze maarschalk van Frankrijk, die na de rampzalige val van zijn land in 1940 een ernstige aarzelende houding toon de, eerst Vichy koos en zich zelfs door Petain naar Göring liet sturen en pas in 1942 naar de zijde van de geallieer den overging, gezien de huidige om standigheden ook dat Navo-commando dient te worden ontzegd. In deze ern stige tijd dient men volkomen en dan ook volkomen op zijn 'leiders te kun nen vertrouwen. J)E HUISVESTING van honderdtachtig mil- Iioen gezinnen, een der de van de totale we reldbevolking, is onvol doende en vele gezin nen hebben in het ge heel geen onderdak. Dertig millioen van de ze slecht gedakte gezin nen leeft in industrieel goed ontwikkelde lan den. Dit staat in het jaarverslag van de In ternationale Arbeidsor ganisatie. Gezegd wordt voorts, dat het tekort aan woonruimte niet kan worden opgeheven, voordat de bouwkosten z(jn verlaagd, de finan ciering is verbeterd en de werkgelegenheid ge stabiliseerd, zodat in voering van productie vere methoden mogelijk zal zijn. Men zou er haast een heel klein beetje de moed bij ver liezen. JN SYRACUSE op Sici lië is een kind geboren, dat reeds twee tanden bezat. Artsen hebben ver klaard, dat het kind een jongetje overigens geheel normaal is. Het is maar wat men geheel normaal noemt. Napoleon Bonaparte had namelijk ook reeds enkele tanden, toen hij werd geboren. Uitkijken dus met dat knaapje in Syracuse. gij DE OPENING van een tentoonstelling in Delft over de plaats van de electrotechniek in de medische wetenschap werd in plaats van het folkloristische lintje- doorknippen nu eens een andere meth'ode ge bruikt. Een lapje bief stuk werd aan een koord bevestigd en toen kon prof. ir Fontein, die de openingsplechtigheid verrichtte, een hoogfre- quentsnij-apparaat in werking stellen, waar mee de biefstuk in en kele seconden in twee ën werd gesneden. Als dat met medische we tenschap te maken heeft, zijn wij nu helemaal als de dood voor artsen en dergelijke lieden. NJOG EVEN EEN VER LAAT berichtje over een incidentje op 1 April, dat helemaal niet zo moppig was. Tijdens de repetitie in de VA- RA-studio van het pro gramma „De groene ka lebas" op 1 April poog de iemand tevergeefs Gabri de Wagt weg te roepen, omdat zijn keu ken in brand stond. Hahaha, goeje mop, riep iedereen in echte groene kalebas-stem ming, en men repeteer de opgewekt verder, maar toen even later bericht kwam, dat Gabri's vrouw brand wonden had opgelopen, besloot de betrokkene toch maar heel even te gaan kijken. Hij kon in derdaad nog juist hel pen met het nablussen van het vuur in zijn keuken, welke schoon was ieeggebrand. Zijn vrouw had verscheidene brandwonden opgelo pen. EINDELIJK WEER eens wat góéd nieuws over de atoomsplitserij. In Noord-Amerika zijn veel belovende resultaten be reikt met het aanwenden van kernenergie voor het conserveren van voedsel. Een onderzoek heeft uit gewezen, dat bestraalde aardappelen en uien ja renlang goed kunnen blijven, zonder dat zij in koelhuizen worden op geslagen. De methode is gebaseerd op de theorie, dat de bacteriën, die het bederf veroorzaaken, door de bestraling worden ge dood. Proeven zouden hebben aangetoond, dat bestraald voedsel niet schadelijk voor de ge zondheid is. Wat zeuren die Jappen dan over hun bestraalde vissers en uis- sen? MEER HOOPGEVEND nieuws. Mijnheer An ders Johan Jonasson in Zweden werd dezer da gen 106 jaar oud. Hij zegt, dat het komt, om dat hij zijn hele leven, nu ja, bijna zijn hele leven, tien koppen kof fie per dag heeft ge dronken. En omdat hij altijd erg hard heeft ge werkt. De 103-jarige vrouw mevrouw Theo- linda Fornari in Italië maakte dit weekeinde op haar verjaardag voor de eerste maal een vliegtochtje boven haar woonplaats Taren te. Zij had daar als kind al naar verlangd, lazen wij. Een soort vrouwe lijke Jules Verne dus. En te Pathankot in In dia vernamen wij, dat daar zojuist de oudste man ter wereld was ge storven: de 176-jarige Baba Marain Singh. Hij moet volgens de verha len uitermate vroom hebben geleefd. Van daar zijn hoge leeftijd. Op Curagao is men begonnen de strijd aan te binden tegen de ongedurige made van de schroefwormvlieg beter bekend als callitroga horminivorax)die schade aanbrengt aan de veestapel. Men zal ongeveer negen maal zoveel schroefwormvliegjes uit vliegtuigen strooien, als er zich naar schatting reeds op Curagao bevinden. Deze uit te strooien vlieg jes zijn echter listiglijk bestraald door röntgenstralen of radioactief kobalt, waardoor de mogelijkheid tot voortplanting wordt ontnomen. Aangezien het niet bestraalde wijfje maar éénmaal kan paren, hoopt men, dat uiteindelijk de vliegen zullen uitsterven. De vliegjes worden uitgestrooid met sportvlieg tuigjes van de Curagaose Aerclub. De KLM heeft hiervoor enkele koene vliegers beschikbaar gesteld. Tijdens de duur van de campagne, die zes tot acht maanden in beslag zal nemen, zullen vele honderdduizenden vliegjes met KLM-toestellen van Miami naar Curagao worden overgevlogen. Het is voor het eerst, dat, mede dank zij de hulp van Amerikaanse instanties, deze methode op een dergelijke schaal wordt toegepast. (Van onze Haagse redactie) N-t GEDURENDE de wintermaanden gedommeld te hebben is Madu rodam, de snelst groeiende stad der wereld, weer tot bruisend leven ontwaakt. Voor de derde zomer zal de miniatuurstad haar bezoekers ontvangen en zij zullen, als de burgemeester van Den Haag, mr Schok king, morgen, Woensdag 7 April door de symbolische opening van de deur van het Madurodamse gemeentehuis het nieuwe seizoen voor de Lilliputstad heeft ingeluid, weer in groten getale de straten, pleinen en wegen van Madurodam bevolken. J\JA DE OFFICIëLE opening biedt de staatssecretaris van Oorlog, mr Kra nenburg een groot kazernecomplex aan het bestuur aan en vervolgens zal voor de jeugd het verhaal van Gulliver wor den opgevoerd, met een echte, grote Gulliver als hoofdpersoon. Uiterlijk moge Modurodam van Octo- ber af een dode stad geschenen hebben, achter de schermen is hard gewerkt met het verheugende resultaat, dat de miniatuurstad, die in de paar jaar van haar bestaan niet alleen Nederland, maar Europese en zelfs wereldvermaard heid heeft verworven, een aantal nieuwe attracties rijker is geworden. Op verschillende plaatsen in het stad je komen enkele typisch Nederlandse voorwerpen, zoals bloemenkarretjes haringstalletjes en groenten- en fruit- karren en iets zeer bijzonders: een draai orgel, waarvan de trommels en de klokjes bespeeld worden. Het is een zeer mooi bewerkt pierement, waarvan verschillende onderdelen bewegen en dat, als de orgelman draait, draaiorgel- muziek ten gehore brengt. In plaats van de algemene terreinmu ziek, wordt er nu plaatselijke muziek gegeven, hetgeen zeggen wil, dat men uit de Nederlands Hervormde kerk en de Rooms-Katholieke kerk kerkorgel- muziek of koren hoort. Uit de AVRO- studio hoort de wandelaar pianospel, dansmuziek of andere lichte muziek. Het Resid.ntie-orkest zal in het door deze instelling aangeboden gebouw van Kunsten en Wetenschappen, concerten geven en uit het Piashuis is thans mu ziek te horen. Een bijzondere aanwinst is de George Maduro-kazerne. Een kazerne, tanks, kanonnen in het vredigste stadje ter we reld? Het lijkt een wrange paradox, maar deze kazerne, een inzending van het ministerie van Oorlog, moet men zien als een symbool van de onover winnelijke vrijheidsliefde van Madu- rodam's burgerij en een tastbaar huldeblijk om de dapperen te eren, die, evenals de reserve-luitenant der huza- zen George J. L. Maduro, Ridder M.W. O., vierde klasse, hun leven gaven voor een hoog ideaal. De huidige steden zijn ondenkbaar zonder vaste fabrieken. Het moderne gasbedrijf van Madurodam beschikt o.a. over een kamer-oven-installatie voor de vervaardiging van steenkolen- gas, een watergasfabriek, kolen- en co kes-transportinstallatie, gashouders, tanks voor propaan, olie en teer, di verse fabrieksgebouwen, werkplaatsen, kantoren, magazijnen, woningen voor het personeel, enz. Voorts is er een openlucht-ondersta- tion, dat van 'n ver buiten Madurodam gelegen centrale de eletriciteit via 150.000 V. hoogspaningslijnen ontvangt, waarna transformatie plaats vindt op 10.000 V. Nieuw zijn verder een houtwerf met zagerijen enz., zwavelzuurfabrieken en de linoleümfabriek Krommenie. De provincie Gelderland schonk een copie van het nieuwe provinciehuis bij de Rijnbrug in Arnhem. Op een kam- peercentrum, een mooi rustig plekje hebben de kampeerders hun tenten van allerlei, meest populaire modellen op geslagen. Half Mei zal Madurodam ook een diergaarde bezitten en wel een copie van de Rotterdamse diergaarde Blijdorp. Begin Juni denkt men in Madurodam een tentoonstelling te houden van mi niatuur-beeldhouwwerken, Verleden jaar hebben bijna 487.000 belangstelenden uit de gehele wereld Madurodam bezocht. Er kon f 35.000 aan het Nederlands Studenten Sanato rium in Laren worden afgedragen. De ambtenaar van de Nederlandse Spoorwegen H. W. in Utrecht hield er een clandestiene zender, genaamd „M.I.R." op na. Deze is thans door de opsporingsdienst van de PTT samen met de politie van Utrecht ontdekt en in beslag genomen. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. Heden middag zal de Koningin op paleis- Soestdijk een aantal journalisten uit India, dat eeu bezoek aan ons land brengt, ontvangen. Vandaag bren gen de burgemeesters en wethouders van Rotterdam en Huil een bezoek aan de Keukenhof. Donderdag komt de Bel gische pers naar de tentoonstelling. Ook de Franse modekoning Jacques Fath zal de Keukenhof bezoeken. Voor het „kleuren" van de tuinen is nog wat zon nodig. Leden van enige Kamers van Koophandel en industriëlen uit Zuid-West-Duitsland brengen een twee daags bezoek aan ons land en de Jaar beurs. Ook de secretaris-generaal van de industriële club in Lissabon kwam de Jaarbeurs bekijken. Door een defect aan de bovenleiding op het traject Voorburg-Zoetermeer ondervon den gisteren enkele treinen stagnatie. De heer C. Kuipers, hoofd van de af deling vreemdelingenverkeer bij het directoraat-generaal van de midden stand is uitgenodigd om gedurende drie maanden de regering van Egypte ad viezen te geven op het gebied van het toerisme. Het Britse koninklijke paar is gisteren op de Cocoseilanden aange komen. Het volgende doel van de we reldreis is Ceylon. Op 1 Mei zal een gezelschap zakenlieden uit New Or'.eans een bezoek brengen aan Rotterdam. De premier van Italië, Scelba, heeft gisteren een langdurig onderhoud ge had met de ambassadrice van de VS, mevr. Booth-Luce, op wie ernstige cri- tiek was geoefend wegens haar „be moeienis" met de binnenlandse politiek van Italië. De president van IJsland brengt een officieel bezoek aan Dene marken.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 7