Kamer van Koophandel neemt het probleem in studie Een leek tussen het Paasvee De Paasveetentoonstelling Schagen een succes te De bloembollenteelt in gevaar Mond- en klauwzeer in 1953 van geringe omvang De heer Valkering in het geweer Inenting werkt zeer bevredigend Over het deskundig ritueel der handen Pleidooi voor behoud cultuurgronden De Jaarbeurs van het Noorden Anna Paulowna BURGERLIJKE STAND Een zeer belangrijk punt - misschien wel het belangrijkste van de hele agenda voor de gistermiddag u-n raadhuize te Alkmaar gehouden vergadering van de K. v. K. en F. voor Hollands Noorderkwartier - werd hij de rondvraag aangesneden door de heer Valkerin- In een goed gedocumenteerd betoog stelde hij de vraag of in de uitbreidings- en streekplannen van overheidsinstanties wel voldoende rekening wordt gehouden met de zeer grote agrarische belangen die hierbij op het spel staan. Spreker wilde niet beweren dat bij het projecteren van openbare werken te algemenen nutte met ieders per- soonlijke belangen rekening zou moeten worden gehouden, maar vroeg zich af of er bij de voorbereiding van dergelijke plannen niet met nóg meer zorg kan worden gewaakt voor het behoud onzer kostbare cultuurgronden. Hij bedoelde hiermee vooral de tuin- en bloembollen- gronden in ons gewest, die niet alleen van belang zijn voor de kwekers en de handelaren, maar voor het hele Nederlandse volk. Spreker wees hierbij onder meer op de grote uitvoer van bloembollen (in 1953 voor 140 millioen), maar ook op het feit, dat vele landgenoten op die gronden werkgelegenheid vinden. Ver der wees hij er op, dat bij invoer van bloembollen in de Verenigde Staten ais eis geldt, dat de bollen vrij moe ten zijn van aarde in welke vorm ook, zodat voor deze export vooral tul pen en narcissen uitsluitend bollen van de zandgrond worden gebruikt Willen wij deze export behouden, dan zal het dringend nodig zijn dat er met de grootste zorg gewaakt wordt voor behoud van de waardevolle zandgron den, temeer omdat cultuur op zand grond elders in ons land voor bloem bollen niet mogelijk is. Vooral de teelt van hyacinthen kan, uitsluitend plaats vinden op de thans daarvoor ge bruikte gronden. Spreker verzocht tenslotte met klem om stappen te overwegen, die er toe zouden kunnen leiden, dat in het ver volg bij het maken van verdere streekplannen door de colleges van openbaar bestuur zoveel mogelijk het teniet gaan van deze kostbare doch schaarse cultuurgronden zal worden voorkomen. De secretaris, de heer Scheffel, wees er op dat de besturen der Zaanse ge meenten zelf de handen ineen hebben geslagen toen zij oordeelden niet vol doende te zijn gekend in het maken van streekplannen- door de overheid, met dat gevolg dat zij een bevredigen de oplossing wisten te verkrijgen. De heer Valkering zei in antwoord hierop, dat in Noord-Kennemerland een enquête wordt gehouden terzake de streekplannen. ,Na nog enige bespreking werd ten- slote besloten, dat het bureau der Ka mer de kwestie in studie zal nemen en dan b.v. samen met de Kamer te Haarlem overleg zal plegen terzake van wat kan worden gedaan om de cultuurterreinen zoveel mogelijk te beschermen. Erkend werd dat in lang niet alle gevallen de bouwgronden zullen kunnen worden behouden, om dat handel en verkeer en de grote be drijven ook hun eisen hebben van uit breiding. - De voorzitter (deze keer mr Eecen uit Bergen, wegens ontstentenis van de heer Le Blansch) deelde bij de opening mede dat op 21 Maart is overleden het lid der Kamer, de heer N. T. de Graaf te Den Helder, wiens bescheidenheid en werkzaamheid hij prees en tot wiens nagedachtenis de leden zich enige ogenblikken van de zefëls verhieven. De heer De Wolff Peereboom uit Bergen, die met algemene stemmen gekozen was tot lid in de vacature- Grondsma, werd met enige vriende lijke woorden welkom geheten. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat bericht van verhindering was ont vangen van de heren Schmalz, Heuse- veldt, Van de Garde, Koning en Rin- gers. Opruimingstijd niet vervroegd De Stichting „Alkmaar 700 jaar stad" had gevraagd om de tijd van begin der halfjaarlijkse opruiming te vervroegen van 15 tot 10 Juli. De commissie voor middenstandsbelangen had op het standpunt gestaan om dit verzoek in te willigen en van dit voornemen de besturenvan de mid denstandsverenigingen in dit gewest in kennis gesteld. Veertien dezer verenigingen be richtten daarop bezwaar te hebben tegen de vervroeging, slechts één had zich er niet tegen verzet. Gezien de be zwaren van de grote meerderheid der middenstandsverenigingen in de om trek, achtte d commissie het niet ver antwoord om het verzoek in te willi gen en stelde daarom de Kamer afwij zing voor. Zonder verdere bespreking werd dienovereenkomstig besloten. Ile wekelijkse loonbetalingen Een eerder aangehouden adres van het Grootwinkelbedrijf met verzoek de loonuitb-talingen te spreiden, waarom- i trent de commissie voor de midden standsbelangen adviseerde deze sprei ding te beperken tot de Vrijdag en de Zaterdag, kwam wederom ter tafel. Medegedeeld werd dat de directie van de Rijkswerf te Den Helder op een desbetreffende vraag had geantwoord dat inwilliging van het verzoek zulke ingrijpende organisatie in het bedrijf nodig zou maken, dat de nadelen veel groter zouden zijn dan de voordelen, reden waarom zij er van afzag om aan het verzoek te voldoen. De vergadering verenigde zich met de conclusie van de voorzitter om verder maar aan de werkgevers over te laten of zij al dan niet de loonbeta lingen willen stellen op een andere dag dan Zaterdag. De heer mr C. P. Eecen werd her kozen als bestuurslid van het Alk- maars Financieringsinstituut. Mededeling werd gedaan van een ingekomen schrijven van de directeur van het telefoondistrict Haarlem met bericht dat te Bergen aan Zee een pu blieke telefooncel zal worden geplaatst. De voorzitter vond dit een verheugend bericht, getuigend van meer begrip dan de houding van het gemeentebe stuur van Bergen. DE PTT en de dienst op Zater dag. Door de K.v.K. te Eindhoven was, mede namens de Alkmaarse Kamer, een adres gestuurd aan de directeur- generaal der posterijen met bezwaren tegen de uitvoering van de postdienst BESOMMINGEN IJMUIDEN De besommingen van Woensdag wa ren: IJm. 183 „Viking Bank '329.000 IJm.' 1 „Tzonne" 129.600; Sch. 27 f 18.660; IJm. 283 f 4888; KW 19 f .)580, Tx. 33 f2330; IJm. 219 f2879. De aan voer bedroeg 4530 kisten. De prijzen waren: ,0„ Per kg: Heilbot 3; gr. tong 182—1.60, grm. tong 176—160; kim. tong 188 168; kl. tong I 180—162, II 152—130, ldPer\>Ó kgf Tarbot II 126, IV 60; schar- tong 25; grm. schol 27-21; klrmschol 37—35; kl. schol I 42—30, II 3o 10, schar 21—11; bot 14-8; v. haring 17- 10.50; makreel 19.50-16; gr. schelvis 41, fii-m schelvis 44; kim. schelvis 0*777 kl. schelvis I 63—49. II 48-15; w.j mg 31-17; gr. gul 36-47; mid gul 5(^- 48; kl. gul 35-26; poontjes 18-15, kl. koolvis zw. 30; kl. koolvis wit 35-31. op Zaterdag. Daarop was als antwoord ontvangen, dat na zorgvuldige afwe ging van de belangen van het publiek en die van hel personeel, moest wor den besloten tot handhaving van de bestaande regeling ten aanzien van de openstelling van de loketten. Wat de overige punten betreft werd o.m. op gemerkt dat de bestelling van de op Zaterdagmiddag geposte stukken zo veel mogelijk geschiedt in de eerste bestelling op Maandag. In verband hiermede deelde de se cretaris mede, dat de postdirecteur te Den Helder berichtte, dat stukken, wel ke op Zaterdagmiddag uiterlijk 3.45 uur aldaar worden gepost, nog wor den opgenomen in de eerste bestelling op Maandag d.a.v.; voor Breezand be stemde stukken kunnen zelfs nog la ter worden gepost. In Schagen is de laatste buslichting voor genoemde bestelling op Zaterdag 's middags 4.14 uur en te Alkmaar (be zorging op het hoofdpostkantoor) 's mjddags te 5.05 uur. De voorzitter constateerde, dat voor het district der Kamer de postregeling toch nog wel hoopvol is. Overigens zal na de totstandkoming van de PTT- rfiad deze kwestie nog wel nadêr wor den behandeld. Het cadeaustelsel Een commissie uit de Kamers van Koophandel in Nederland heeft het cadeaustelsel bestudeerd en is tot de conclusie gekomen, dat het vraagstuk zó gecompliceerd is, dat het uiterst moeilijk is om tot een objectieve be oordeling te geraken, reden waarom de commissie meent, dat de Kamers zich van eên uitspraak in deze mate rie beter kunnen onthouden. Dit rapport heeft een onderwerp van bespreking uitgemaakt in de com missie voor middenstandsbelangen in de Alkmaarse Kamer en als haar con clusie gaf zij in overweging te be sluiten, dat de Kamer van oordeel is, dat het wenselijk is op korte termijn een wettelijke regeling in het leven te roepen. Zonder verdere bespreking werd dienovereenkomstig besloten. De voorzitter merkte nog op, dat dè Ver. van K. v. K. in Nederland op 27 April a.s: een vergadering houdt en dat hij het gewenst achtte de heer Heuse- veldt te verzoeken deze Kamer daar te vertegenwoordigen. Op diezelfde ver gadering zal ook aan de orde komen een bespreking van de cokesvoorzie ning in tijden van strenge vorst en als deskundige in deze materie verzocht spr. de heer Lakeman die vergadering te willen bijwonen. Deze zegde dit toe. Eén der (bijna monsterachtige) dekberen op weg naar de jury. Later had deze knaap bok buiten landse belangstelling, toen twee Joegoslaven de expositie bezochten. Verschenen is de door de minister van I.andbottw ondertekende nota naar aanleiding van het verslag van de com missie van rapporteurs uit de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot goedkeuring van het statuut van de Europese commissie voor de bestrijding van mond- en klauwzeer. Hieraan is het volgende ontleend: Het onderhavige statuut dient te wor den gezien als een eerste poging om tot een effectieve samenwerking bij de be strijding van het mond- en klauwzeer in Europa te geraken, waarbij de coör dinatie van de acties der landen voor opstaat. De situatie omtrent de ontwikkeling van mond- en klauwzeer in Nederland is in 1953 over het algemeen gunstig ge weest. Het beeld, dat de afzonderlijke maanden vertoonden, was als volgt: Aantal besmette veebeslagen in 1953: De gisteren tc Schagen gehouden Paasveetentoonstelling Is wederom, dank zij mede het gunstige weer, een succes geworden. Zij werd door duizenden vee houders en fokkers uit de gehele provincie bezocht, terwijl uiteraard ook de handel acte de préccnse gaf. Een groot aantal standhouders gaf voorts aan de tentoonstelling de nodige kleur en fleur. Zo langzamerhand is deze tentoon stelling tot „de jaarbeurs van het Noorden" uitgegroeid en er worden belang rijke zaken gedaan. Zelfs waren twee Joegoslavische bestuurders van een staats- landbouwbedrijf aanwezig, wier belangstelling vooral naar de afdeling varkens uitging. De kwaliteit van het vee was goed en overtrof over het algemeen de verwachtingen. Wij laten hier de bekroningen volgen: EEN enorme zware koe, ingezonden in de rubriek koeien met zes brede tanden, eigendom van de gebr. Boe- mond te Abbenes in de Haarlemmer meer, werd gister omstreeks het mid daguur voorzien van een lauwerkrans - de kampioenskoe was bekend. Een koe mét vier brede tanden van de zelfde mesters werd uitgeroepen als Behalve beste koeien waren er ook prima Slachtpaarden te bewonde ren. De niet altijd even rustige viervoeters zorgden achter zich voor een open plekje in de mensen zee! AANGEZIEN toch niemand op ons lette hoe zou dat trouwens mogelijk zijn geweest in een drukte als gisteren tijdens de Paasveeten toonstelling in Schagen begaven wij ons tussen liet velvee om naar ons gevoel) enkele deskundige handgrepen toe te passen op de koe, die ons om zo te zeggen het meest aanstond. Wij hadden al een uur of zo rond de markt gelopen; de rood-Wit-blauwe vlag op de trol- se toren stond stijf in de Noord wester en de vaantjes met Schagen bezocht, in Schagen gekocht" dar telden langs de gevels; het was werkelijk koud in die eerste mor genuren en misschien ook daarom zochten wij heul dicht bij de die renlijven, niet te dicht uiteraard wegens ongewoonte, maar toch weer genoeg om iets van de prikkelende warmte van een stal op le doen. Anders, geloven wij, waren wij er nimmer toe gekomen. Al rondlo pend meenden wij aanvankelijk in de menigte verloren te gaan. Wij toonden belangstelling, al hadden tvij geen beige stofjas aan en geen wandelstokje bij ons; ul waren wij niet gehuld in witte jassen en droe gen wij niet bundels rosetlea. Op een gegeven m oment even wel scheert de aandacht op ons gevestigd te worden: wij weten niet waarom, maar er werd naar ons gekeken. In een oogwenk ging onze kledij door onze gedachten; wij speurden of wij soms iets vergeten hadden. Neen, dat kon liet niet zijn. Er moest derhalve iets anders wezen, dat ons van de massa onderscheid de. Ge moet bij gelegenheid eens probe ren dat verschil in een oogwenk te constateren. Ge zult er vast net als wij zenuwachtig van worden. Totdat een gelukkige ingeving ons op een idee bracht. Wij ontdekten eensklaps het es sentiële verschil tussen een vee-ten- toonstelling en een tentoonstelling. Bij de laatste ziet men altijd bordjes, waar op beleefd doch dringend wordt ver zocht de uitgestalde voorwerpen niet aan te raken, tëij een veetentoonstel ling is dat fundamenteel anders, con stateerden wij. Intense belangstelling uit zich daar niet alleen door scherpte van blik, waarmee het beest (van ach ter naar voren) wordt bekeken, maar door handtastelijkheden, welke volgens een zeker ritueel met koene greep wor den uitgevoerd. Wij hadden onze han den (geschoeid) in onze zakken. Dat moest het dus zijn: volgens het oordeel van de massa veinsden wij in teresse, maar wilden wij ons niet wa gen aan de uiterlijke bewijzen daarvan De studie nam opnieuw een uur in beslag. De vlaggen bleven stijf in de wind staan en uit de café's klonken prettige muziekjes de markt op. Wij dachten aan warme koffie of iets sterkers om moed op te doen, maar wij besloten eerst revanche op onszelf en op de verzamelde menigte te maken. Die handgrepen hadden wij spoedig door: linkerhand: lichtelijk knijpend op de rug in de buurt van de schoften; rechterhand: onderwaarts, waar bij een stuk vetvee de borst wel zal zitten en daar een flinke ruk als om het vet van het vlees te scheidentenslotte een klap op de wijde achterdelen en dan een sigaar opsteken, terwijl het wan delstokje onder de arm wordt geklemd. Dat zagen wij wel een paar honderd keer. Het leek bijzonder eenvoudig. Bleef voor ons slechts een vraag, nl. hoe een gewoon mens een soort Honds- bosse zeewering van koeien uiteen krijgt om net dat beest te bereiken, dat je aandacht heeft getrokken. Wij had den het op „een rode" gemunt. Het beest had zulke intens goeiige ogen, dat het ons vast en zeker niet zou benade len. Zo spraken wij onszelf moed in. Bovendien zagen wij een aapje van een jongen met zulk een gemak kris-kras door het vetvee wandelen, dat het toch al heel gek zou moeten zijn, indien wij niet een lobbes van een koe zouden kunnen tonen onze les goed geleerd te hebben. Ons onderbewustzijn dreef ons naar „de rode". Dat „erachter staan" ging nog wel, hoewel af en töe klaarblijke lijk een golf van ongenoegen door de bèestenrij sloeg, zodat alle lijven heen en weer deinden om zeeziek van te worden. Wij hébben wel drie keer onze linkerhand uitgestoken zonder het beest te raken. Dat gebeurde pas toen een kennelijke prijswinner werd wegge voerd en ons een opdoffer gaf, welke ons ineens op de plaats van handeling bracht. Daarop gingen wij aan de gang, rofid- ziend of de menigte wel nauwkeurig op ons lette. Hetgeen niet het geval was. Alleen „de rode" keek argwanend rond er scheen iets aan ons gespeeld ge woontegebaar te ontbreken. Nét waren' wij aan de achterzijde aangeland, toen weer zo'n golf van opwinding door de beesten sloeg. Op dat moment voelden wij hoe vet vetvee wel is; de kilo's bonkten tegen ons aan en wij voelden ons in de massa beestenlijven opgeno men. Duwen hielp niet; roepen ook niet; wij struikelden her en der, totdat dat aapje van een jongen „heu" riep of iets dergelijks en wij ons letterlijk van een zware last bevrijd voelden. De „rode" keek om en stootte een klagelijk geluid ten afscheid uit. De rest van de feestdag in Schagen was voor ons daarna kinderspel. Wij snapten alles van de gemechaniseerde landbouwwerktuigen en wij lachten bij een mondvlugge standwerker. Wij be leefden er bovendien onze vreugde aan, dat de Schager middenstand zo voor treffelijk voor de dag kwam en dat de koffie en de muziekjes allerplezierigst bleven. Na onze prestatie natuurlijk te meer. En iedereen zag er zonnig uit, al die duizenden, die een goede dag in Schagen hadden. Dat zit daar best in Noorderkwartier, men gelove ons! Vlak voor ons vertrek gingen wij nog even onze opwachting bij die ene koe maken. Tot onze volslagen verbijste ring had het dier toen een roset met „eerste prijs" aan zijn staart hangen Want, indien wij de bescheidenheid uit het oog zouden verliezen, zouden wij daaruit kunnen afleiden, dat onze da den misschien klein, maar onze des kundigheid in ieder geval groot ge weest is. Of zou dat toeval geweest z)jn? Op deze vraag hebben wij tot nu toe geen antwoord II kunnen vindeni reservekampioen. Het waren niet de enige prijswinnaars uit de Haarlem mermeer. Men moet er onderstaand lijstje maar eens op nazien: AFDELING VETVEE, ossen met ccn hoogste 6 brede tanden: ereprijs D. van Leeuwen te Hoofddorp, lè pr, Hekkema en Poppen te Hippolytus- hoef, EV W. Schoen te Schagerbrug. Koelen met 8 brede tanden: ereprijs C. Mooij te Sint Maarten, le prijzen gebr. Biemond, Abbenes (driemaal), D. Rademaker te Wieringerwerf, EV gebr. Biemond en J. de Vlieger te Nieuw Vennep. Koeien met 8 brede tanden (zwaar gemest): ereprijs J. van Kempen te Beemster, le prijzen G. Roele Pzn. te Purmer, C, Smit te Alkmaar en J. C. Kooij te Nieuwe Niedorp. Koeien met 6 brede tanden: Ere prijs en kampioen van afdeling vetvee: gebr. Biemond te Abbenes, le prijzen gebr. Biemond, D. Rademaker te Wieringerwaard (tweemaal) en J. H. Verbrugge te Wieringermeer, EV gebr. Biemond, C. Mooij te Sint Maar ten en J. van Kempen te Beemster. Koeien met 4 brede tanden, ereprijs gebr. Biemond te Abbenes (tevens re- ervêkampioenle prijzen P. Nooij te Zaandam. C. Broerten te Hcerhugo- waard, H. Kistermaker te Koihorn, Bloms slagerij te Hippolytushoef en J. van Kempen te Beemster. EV K. Koomen te Assendelft, D. Rademaker te W'werf en D. J. van Wijk te Krom menie. Dikbillcn, niet afgewisseld: ereprijs gebr. Biemond. Dikbillen, afgewisseld: ereprijs gebr. Biemond. Vaarzen met hoogstens 2 brede tan den. ereprijs gebr. Biemond, le prijzen J. Viser te Hensbroek, H. v. d. Zijden te Heemstede, W. Koomen' te Anna Paulowna en D. Rademaker te Wierin gerwerf. EV J. de Véer te Schagen, gebr. Ros te Lambertschaag, C. Roel Pzn. te Purmer, J. Donker en Zn. te Zaandam. Koelen, melkgevend: ereprijs H. Mooij te Den Helder, le prijzen Hessel Zijlstra te Stroet en H. Richter te Amsterdam. EV P. J. Smit te Beem ster én Hessel Zijlstra te Stroet. Vette kalveren: EV Jo Neefjes te Wervershoof. Collectieve Inzendingen vetvee van minstens 3 stuks: ereprijs gebr. Bie mond te Abbenes, EV D. Rademaker te Schagen. AFDELING WEIDEVEE, Afgewissel de koeien melkgevend: 1. J. van Duin te Tuitjenhorn, 2 Sjerps te_ Schagen, 3 J. A. de Wit te 't Zand. Niet afgewisselde koeien, melkge vend: 1 C. Schoort te Schagen, 2 M Brugman en Zn. te N. Niedorp, 3 P J. Visser te Hensbroek, H. v. d. Zijden Pinken: 1 C. J. Clay te Wieringer waard, 2 P. J. Smit te Beemster, P. Keppel te Slootdorp. Pinken en pinkosscn, dikbil: 1 en 3 J. Rademaker te Wieringerwerf. AFDELING SLACHTPAARDF.N: slachtpaarden koudbloed met meer dan 2 brede tanden ereprijs, tevens kampioen J. W. Huiberts te Bakkum le prijzen K.' de Geus te Sint Maar ten en Nic Goes te Den Helder. Slachtpaarden, koudbloed, met hoog stens 2 brede tanden: ereprijs J. W. Huiberts te Bakkum, EV J. de Graaf te Beverwijk, G. Hekelaar en Zn. te Pur merend en fa. De Ruijter te Schagen. Slachtpaarden, warmbloed, met meer dan 2 brede tanden: ereprijs fa. De Ruijter te Schagen, le prijzen M. Kruijer te Heerhugowaard en Nic Goes te Den Helder, EV J. Poppen te Hippo en G. Poppen te Hippo. Slachtpaarden, wafmbloed, met hoog stens 2 brede tanden: le prijzen Nic. Goes te Den Helder en fa. De Ruijter te Schagen. AFDELING WOLVEE, oonschapen van Tcxels ras met lammeren: 1 C. J. Hoedjes te Schagen, 2 J. P. Schipper te Abbekerk, 3 P. C. G. Hage te Sint Maartensbrug. EV gebr. Donker te Schagen-Twisk. Eenjarige ooien van Texelse ras (4 Van één vaderdier): 1 C. Hoedjes te Schagen, 2 gebr. Donker te Schagen- Twisk. Overhouders: 1 A. D. Stins te Barsin- gerhorn, 2 P. A. de Wit te Schagen. 3 C. Kooij Hzn. te Barsingerhorn. Rammen van Tcxels ras, gel), in 1952 of vroeger: 1 gebr. Donker te Januari 170, Februari 13, Maart 6, April 3, Mei, Juni, Juli en Augustus 0, Sep tember 1, October 49, November 21, De cember 45. totaal 308. Bovenvermelde cijfers hebben be trekking op vccbeslagen van runderen en varkens. Bijzonder verheugend is, dat zich gedurende vier maanden geen enkele geval van mond- en klauwzeer heeft voorgedaan, hetgeen de Neder landse naam in het buitenland ten goe de is gekomen tot opheffing of verzach ting van invoerbeperkingen heeft ge leid. De na September geregistreerde gevallen hebben in hoofdzaak betrek king op aangetaste varkens, en wel voornamelijk in Zuid-Limburg. De resultaten van het in Nederland toegepaste systeem van ihenten kunnen zeer bevredigend worden genoemd. Bij runderen kwamen practisch geen ge vallen Van mond- en klauwzeer voor; slechts werden enkele gevallen waarge nomen onder het rundvee van veehou ders, die op grond van gewetensbezwa ren niet tot inenting waren overge gaan. Naar schatting hebben de totale kos ten van de hier gevolgde bestrijdings wijze ongeveer 4 75 millioen gulden be dragen. In totaal werden 2.464 millioen inen tingen verricht. De aantallen in 1953 afgeslachte die ren bedroegen 3982 tegen een' vergoe ding van 100 pet en 964 tegen een ver goeding van 75 pet. De netto kosten hiervan beliepen rond f 450.000,-,-. Geboren: Petronella M. G„ dochter van C. Raven en V. Bijpost. Klaas A., zoon van K. Kooij en M. C. Burm. Anja, dochter van Joh. Kaak en A. van den Bos. Gerhardus H., zoon van C. Geerligs en V. de Lange. Gerard J., zoon van N. C. Zwart cn P. van den Berg. Jacoba A. M., doch ter van P. J. Dobbe en A. S. L. van Helvert. Dirk M., zoon van J. Geer ligs en A. Heijligenberg. Petrus Th. A., zoon van H. L. Looijesteijn en M. van Diepen. Tjitske A„ dochter van J. Luik cn N. de Vries. Ondertrouwd: 'P. Rentenaar en R. Prins. H. Melius cn M. Dwarswaard. Getrouwd: P. van Duin en G. de Boer. P. Rentenaar en R. Prins. Overleden: G. van der Zee, oud 51 jaar. A. Stompedissel, oud 78 jaar. Ingekomen: K. Balk van Amsterdam. A. Wit cn gezin van Barsingerhorn. P. Bruins en echtg. van Den Helder. C. Naber en gezin van Winkel. P. de Wit van Koedijk. P. A. Groen en gezin van Oude Niedorp. Th. Uitvlugt en gezin van Zijpe. J. Meijer—Van der Weide van Wester- Bork. N. G. van Rozelaar van Nieu we Niedorp. Vertrokken personen: Wed, P. BroersKossen cn zoon naar Den Hel der. Wed. G. KeurisGroen naar Hoorn. H. J. Houkes naar Bruns- sum. Mej, T. J. van der Wolde naar Winschoten. J. Bi.jpost en gezin naar Den Helder. F. Gouma en gezin naar Barsingerhorn. S. Lips en ge zin naar Den Helder. N. J. Wage- maker naar Amsterdam. L. Meijers en echtg. nar Egmoiid aan Zee. Jac. Blok en gezin naar Nieuwer Am stel. M. BraasZwart naar Berk hout. C. van der Laan naar Castri- cum. A. Schouwcnaar aar Yerseki. Mej. N. W. M. Preijde naar Rotter dam. Wed. H. J. M. Verver—Minne- boo naar 's-Gravenhage. Joh. Olt- manns en gezin naar Putten. S. de Wit cn gezin naar Den Helder. S. Spigt naar Groningen. P. C. Weii ers naar Sassenhéim. Mej. ri'. Romp naar Den Helder. P. Blaau- boer, p. Keuris en echtg. en A. Branc.s naar Zijpe. M. H. Davids naar Eind hoven. Schagen-Twisk, 2 C. J. Hoedjes le Schagen, 3 J. P. Schipper te Abbeker... Jarige rammen van Texels ras: 1 Wed. J. Wagemaker te Weere, 2 geb Donker te Schagen-Twisk, 3 P. C. G. Hage te Sint Maartensbrug. AFDELING VARKENS, ingeschre ven fokzeugen (met biggen), 1 A. Schoorl te Burgcrbrug. Dragende, ingeschreven fokzeugen: IA C. Klaver tc Heerhugowaard, 1.3 S. Borst te Heerhugowaard, 1 C. J. Vi ser te Sijbckarspel, 2 W. Bontekoniiig te Nieuwe Niedorp. Tweetallen jonge, ingeschreven foh- varkens: IA S. Borst te Heerhugo waard, 1B Jb. Visser Czn. te Sijbc karspel, IC D. Donker Pzn. te Schagen, 2 W. Bontekoning te N. Niedorp. Vette varkens (twee stuks) 1 cn 2 A. J. Schilder te 't Zand. Vette zeugen: 1 A. F. Groot te Ba - singerhorn, 2 W. Schoen te Schager brug, 3 D. Blaauboer te Schagen. KONIJNEN De kampioensram was eigendom van de heer J. Pool Wit te Wieringerwaard, de kampioensvoedster van de heer J. F. Hannema te Winkel. Eerste prijzen werden behaald door: J. R. Bottema te Anna Paulonwa, J. Pool Wit te Wieringerwaard (vijfmaal) K. van der Oord te Oude Niedorp. II. H. Kruize te Den Helder, R. Hellen berg te Midden Beemster, J. Pancras te 't Zand, P. Schilder te Schagen (drie maal), C. de Jong te Twisk. G. Wol- ters te Julianadorp, P. de Wit te Den Helder, L. Blaauboer te Wieringer waard, G. Bakker te Den Helder, W. J. Huider te Heerhugowaard, J. F. Hannema te Winkel (driemaal), E. van Vliet te Den Helder, mevr. Halter-Hal- ter te Den Helder J. W. Hendrikse te Schagen (tweemaal), H. de Wit te Den Helder. A. Quast te Julianadorp, W. Rijk te Texel, J. Lagrand te Koi horn. Tweede prijzen: J. Pool Wit tc Wie ringerwaard (vijfmaal), H. Heringa te Lutjewinkel, L. Anneveldt te Schager brug. P. v. d. Molen tc Den Burg, A. J. Schilder te Schagen, M Meijer te Den Helder, H. Toes te Den Helder. C. de Jong te Twisk, P. de Wit ten Den Helder, R. W. Kooistra te Oostcrcnd, Texel, L. Blaauboer te Wieringerwaard, P. de Beurs te Julianadorp (tweemaal). R. Hellenberg te Beemster, J. Halter te Den Helder, J. F. Hannama te Winkel, P. Schilder te Schagen (driemaal), A. Bruel te Den Helder, J. W. Hendrikse te Schagen (driemaal), L. Kruize te Den Helder, H. H. Kruize te Den Hel der.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 3