Stad en omgeving Gunstige resultaten van avond v akonderwii s Smit, Roskam en Duit bij MSC de nieuwe kampioenen Tewaterlating „Bulgia" Oude koningssloep wacht gewichtige taak JIMMY EN DE BENDE VAN BOLLETJE BINK Uitreiking vond in Vakschool plaats „Zeven Provinciën" in Portsmouth „De goede aarde" in nachtvoorstelling IN HET KORT Gen. Gruenther sprak in Engeland Op binnensportavond ook badminton Getuigschriften voor 135 leerlingen Agenda jaarvergadering Nederlandse Vissersbond Stolken Gijswijtnu wéér tegen elkaar Padvinders behaalden zweminsigne Gymnastieklokaal school Stakman Bossestraat Tussen Haaks en Ruitje Urk Weer een ouderwetse Koninginnedag BURGERLIJKE STAND Notities uit Nieuwediep Adelborsten oefenen in de haven Twee vorstelijke vaartuigen Julianadorp Van de bridgetafel Egalisatie proefveld Benoemingen o.l.-school Texel Biljartwedstrijden eerste klasse libre CIRCA TACHTIG RPOCENT d, 1„,Hie „cr(!en neerd na het doorlopen van de gemeentelijke Avondtekenschool of de practyk-winteravondcursussen van de Ambachtsschool, kwamen in aanmerking voor het getuigschrift. Leraren en cursisten kunnen ovm d't resultaat tevreden zijn, daar liet vrijwel overeenstemt met het lan delijke gemiddelde. Een bijzonder woord van waardering verdienen de oudere leerlingen, die vooral in het vak metaalbew erken sterk vertegenwoordigd waren De meesten hunner zagen hun studie, die veelal meer offers vergt dan bij jongere cursisten het geval is, met het getuigschrift A (drie-jange opleiding) 0f B (vijf-jarige opleiding^ bekroond. De uitreiking der getuigschriften vond gisteravond plaats in een der lo kalen van de Vakschool voor Meisjes. Dat de geslaagde leerlingen van de ge meentelijke en de particuliere cursus sen in één bijeenkomst waren samen geroepen, bewijst de goede en harmo nische samenwerking tussen het ge meentebestuur en het bestuur van de Ambachtsschool. Als voorzitter fungeerde de wethou der van Onderwijs, de heer J. J. Land man, die de geslaagde cursisten com plimenteerde met de behaalde resulta ten. De wethouder bond hen op het hart, dat zij nu de eindstreep nog niet hebben bereikt. Wie vooruit wil komen in de wereld moet zich een hoog ideaal stellen en onder hard werken daar naar blijven streven. De heer Landman richtte woorden van waardering tot directeur en leraren. Namens het bestuur van de vereni ging „Ambachtsschool'voor Den Helder en Omstreken" sprak bij afwezigheid van de voorzitter de secretaris, de heer G. Rens. Ook deze betuigde zijn erken telijkheid jegens het lerarencorps. Alvorens de getuigschriften uit te reiken gaf de directeur, de heer G. G. ter Meer, zijn leerlingen nog eenmaal enkele waardevolle wenken mee. Hij zei o.m., dat er een goede wisselwer king behoort te zijn tussen theorie en practijk. Ook voor degenen, die een periode van schoolonderricht hebben afgesloten, blijft verder studeren nood zakelijk. Daarnaast en daarboven is het van belang, dat men liefde heeft voor zijn vak en zich doet kennen als een betrouwbare en toegewijde werk kracht. Het getuigschrift A van de gemeente lijke Avondvaktekenschool werd uit gereikt aan 6 metaalbewerkers, 16 scheepsmakers en 5 houtbewerkers; het getuigschrift B aan 29 metaalbewer kers, 21 scheepsmakers, 9 houtbewer kers en 15 electriciëns. Het getuig schrift A van de practijkwinteravond- cursus werd uitgereikt aan 6 schilders en 21 metaalbewerkers; het getuig schrift B aan 7 schilders. In totaal dus 135 geslaagde leerlingen. Op Dinsdag 13 April organiseert de Helder.se Sportraad in Formosa weer een binnensportavond. Het bestuur heeft andermaal kans gezien, een ongetwij feld aardig programma voor te berei den, dat bovendien iets nieuws bevat. Het programma voigt samengoste'. (WGW), vrije oef er. badminton. baloe: hoogbiug oames 1 OHK, is deze keer als knotsoefening r.gen (Pro Patri?. t ming (Turnlust'. P.o Patria. Turnlust en WGWi, gror. .gymnastiek tOKK), wici wedstrijden op do ho metrainer (DOK). Een interessant onlireael van deze avond is sUilig net ont-eden van de DOK-.enrcrs op de /.onntrainer. Wat de „apart" nummers betreft, gaat de belangstelling wellicht evenwel nóg meer uit naar de demonstratie bad minton, welke zal worden verzorgd door de heren K. Planken en F. Sel- bach, die dit spel al geruime tijd be oefenen. Hoewel de mogelijkheden in Formosa uiteraard beperkt zijn, ho pen beide heien er in te slagen, de aanwezigen een inzicht in het spel te geven. Het badminton is Engels van oorsprong en de veldindeling en de spelregels lijken op die van lawnten- nis.. Men gebruikt lichte rackets en pluimballen, die bestaan uit een kern van kurk, waarin een aantal sierlijke veertjes zijn gestoken. Men kent het enkel- en het dubbelspel. 33. Jimmy en Karei Krukas reden druk pratend naar Wilgenwolde terug. „Dat is een sensationele ontdekking, die we gedaan hebben, meneer Brown" zei de garagehouder. ,.De oude auto van de barones, die ze alleen gebruikt om er Zondags mee naar de kerk te gaan, had even tevoren gereden en het is ongeveer wel zeker, dat Jackie met diezelfde auto is ontvoerd. En weet u wat ik ook verdacht vond? Dat die Jantien ons zo onheus te woord stond. Ik ken die oude huishoudster van de barones heel goed. 't Is een brave ziel. die ik nog nooit zo bars heb horen op treden". Jimmy knikte. „En weet je wat mij is opgevallen?" vroeg hij. „Dat ik een van de twee kerels, die te gen die deur stonden te duwen met de naam Simon heb horen aanspreken Simon.... dat is ook de voornaam van Simon Snuffel, de nieuwe verslaggever van de krantt!" Nu dacht Karei Kruk as even na. „We zullen straks even langs zijn huis rijden", zei hij. „Als hij niet thuis is, dan is dat een aanwijzing temeer, dat hij in dat zaakje van deze inbrekersbende verwikkeld zit". „Dus jij gelooft ook. Krukas?'' vroeg Jimmy, „dat we hier met die dievenbende te doen hebben?" „Daar ben ik zo zeker als wat van, meneer Brown",' ant woordde hij. „Weet u waar wij zoeyen zijn geweest? In hun hoofdkwartier. Maar wat die oude barones met dat boevenpak te maken heeft, dat is mij volstrekt een raadsel". Jimmy wilde nog iets zeggen, doch Krukas stopte voor de woning van Simon Snuffel.... In de eerste klasse A van MSC's schaakcompetitie heeft J. Smit de litel behaald, nadat J. Koning en P. van Dijk remise hadden gespeeld. Na een spannende race met J. van der Kuyl legde in de eerste klasse B R. Roskam beslag op het kampioenschap. In de derde klasse B ging J. Duit met de titel schoot. Hier was de strijd zó spannend, dat hel Sonneborn-Berger-systeem moest worden toegepast; dit ging ten koste van Jac. van der Kuyl. De in aanbouw zijnde „Bulgia", num mer twee van de serie van vijf patrouil levaartuigen voor de Koninklijke Ma rine. zal op Zaterdag 24 April op de Rijkswerf van stapel lopen. De doopplechtigheid, wordt 's mor gens om kwart voor twaalf verricht door de echtgenote van de kapitein ter zee b.d. K. van Dongen, de voorganger van kapitein ter zee 'P. A. Riedel, die thans is belast met het toezicht op de afbouw der patrouillevaartuigen en mij nenvegers. De nieuwe, negen duizend ton me tende Nederlandse kruiser „De Zeven Provinciën" ligt thans in de Britse oorlogshaven Portsmouth. De Britse marinecommandant van Portsmouth, admiraal Sir John Edel- sten, heeft een officieel bezoek aan de kruiser gebracht, dat later door vice- admiraal A. de Booy, de chef van de Nederlandse Marinestaf, die deze eer ste reis 'van de „Zeven Provinciën meemaakt, is beantwoord. Beide zee officieren bezochten de „Victory Nel sons vlaggeschip in de in 1805 gelever de slag van Trafalgar, dat thans wordt uitgezwaveld, omdat het hout van dit roemruchte schip is aangetast door een soort kever. Aan boord van de „De Zeven Pro vinciën" is Woensdag een noenmaal gehouden, waaraan onder meer de Britse minister van Marine, J. P. L. Thomas admiraal sir John Edelsten en de Nederlandse ambassadeur te Lon den, mr D. U. Stikker, aanzaten. Na het noenmaal zijn de Neder landse minister van Oorlog en Marine ir C. Staf, die zich ook aan boord van de kruiser -bevond, vice-admiraal De Booy en mr Stikker naar de basis der Britse luchtmacht te Lee-on-Solent vertrokken, van waaruit zij met een Nederlands marinevliegtuig naar Ne derland zijn teruggereisd. Zoals reeds gemeld, houdt de Neder landse Visersbond op Zaterdag 17 Aoril zijn jaarvergadering in het Jaarbeur-- restaurant „Vredenburg" te Utrecht. D vergadering begint 's morgens om e uur. Op de agenda staat een bespre king van de proeven inzake de maas wijdte, door de heer L. K. Boerema. Voorts komen de verslagen van secre taris en penningmeester in behandeling. Alvorens de rondvraag veelal een belangrijk punt op de agenda voor ve gaderingen als deze aan de ore- komt, moet de verkiezing van enkele bestuursleden plaats vinden. Alleen in de derde klasse A is nu de kampioen nog niet bekend. Hier moe ten I. Stolk en J. Gijswijt opnieuw twee beslissingswedstrijden spelen. Tot besluit van het winterseizoen worden aanstaande Maandag gongwed strijden gehouden. Op 26 April wordt begonnen met de bekerwedstrijden en de kampioenschappen van Den Helder. De uitslagen van de laatste wintercom petitieronde waren: IA: J. Marsman (2)—J. Allart 0-1; 1B: J. Smit—T. A. de Haan 1-0, C. A. BodegomP. van Dijk 0,5-0,5, J. van BrederodeG. J. Brandhoff 0,5-0,5, J. KoningP. van Dijk 0,5-0,5; 2A: D. de LangeH. Voer man 0,5-0,5, T. AdriaanseG. Schuck- man 1-0; 3A: C. BuysA. Bakker 0,5- 0,5, tweede beslissingswedstrijd I. Stolk J. Gijswijt 0-1; 3B: J. DuitE. Krauth 1-0; 4A: K. Geus—J. Schaafsma 0-1. De eindstanden zijn: IA: J. Smit J. Koning P. van Dijk J. van Brederode C. A. Bodegom G. J. Brandhoff T. A. de Haan T. H. de Jeu 1B: R. Roskam J. van der Kuyl J. Marsman (2) J. Marsman (1) J. Allart J. Kingma 3C Lengers J. Beun 14 9 2 3 10 14 7 5 2 9 y2 14 6 6 2 9 14 4 6 4 7 14 2 9 3 6% 14 2 8 4 6 14 4 2 8 5 14 1 4 9 3 14 11 2 1 12 14 10 3 1 11% 14 6 2 6 7 14 6 2 6 7 14 5 4 5 7 14 3 3 8 4% 14 2 3 9 3% 14 1 5 8 3% 2A: C. J. Bosch J. Bruinsma T. H. Adriaanse G. Schuckman J. van Ames,foort D. de Lange H. Voerman J. H. Kubbe 2B; P. Stofberg B. Knopper P. N. Kelder P. Bremer J'. Wieringa G. Geus R. Muller 3A: J. Gijswijt I. Stolk A. Bakker Mevr. Bosch H. van Amesfoort C. Buys 3B: J. Duit Jac. van der Kuyl E. Krauth B. Adriaanse P. Kroon R. de Leeuw H. Bais 4A: H. Rigters J. Mostert P. Schaafsma W. C. Wulffelé K. Geus J. Geus Van de Heuvel A. Fidder F. Hilcker 14 9 2 3 10 14 8 1 5 8% 14 7 3 4 8% 14 7 1 6 7% 14 7 0 7 7 14 5 3 6 6% 14 4 4 6 6 14 1 2 11 2 12 12 0 0 12 12 6 2 4 7 12 6 1 5 6% 12 5 1 6 5% 12 3 3 6 4% 12 2 3 7 3% 12 3 0 9 3 10 9 0 1 9 10 9 0 1 9 10 5 1 .4 5% 10 2 1 7 2% 10 2 0 8 2 10 1 2 7 2 12 9 0 3 9 12 8 2 2 9 12 8 1 3 8% 12 5 2 5 6 12 3 4 5 5 12 2 1 9 2% 12 1 2 9 2 16 14 1 1 14% 16 13 2 1 14 16 9 0 7 9 16 9 0 7 9 16 7 2 7 8 16 7 0 9 7 16 5 0 11 5 16 3 0 13 3 16 2 1 13 2% Zaterdagavond om tien uur wordt in de Witte-bioscoop een nachtvoor stelling gegeven van de film „De goe de aarde", welke werd vervaardigd naar het beroemde boek van Pearl S. Buck, die er de Pulitzei-prijs mee ver wierf. In de hoofdrollen ziet men Paul Muni en I.uise Rainer. Gisteravond heeft een aantal verken ners van de Sint-Nicolaastroep in het Marinezwembad op de Rijkswerf met succes de vaardigheidsproeven afgelegd voor het insigne „Redder" (reddend zwemmen). Het examen werd afgeno men door badmeester J. Boxhoorn, die met de heer J. Koningstem de padvin ders had getraind. Het insigne kon worden uitgereikt aan de verkenners P. Rieswijk, G. van Linden. J. Teisman. J. van der Meer, J. Mahieu, C. van Amersfoort, R. Rejhons en T. Haks. In opdracht van de stichting „Het R.K. Onderwijs" houdt de architect Herm. van Putten uit Bussum op Maan dag 26 April, 's morgens om half twaalf in de bovenzaal van Casino, de openba re aanbesteding van de bouw van een gymnastieklokaal met rijwielbergplaats en bijkomende werken op een terrein aan de Stakman Bossestraat. in de na bijheid van de R.K. lagere school. Om half acht vanavond vieren de leerlingen van de Comeniusschool in Casino het „Lentefeest 1954". In de MOOC-sociëteit wordt van avond een cabaretprogramma gebracht. In Tivoli wordt hedenavond „De Zevende Sluier" vertoond. Hr. Ms. onderzeeboot „Zwaardvis" is gisteren naar Rotterdam vertrokken. Hr. Ms. mijnenveger „Putten" heeft proefgevaren en is weer doorge- schut naar het Bassin. Het is morgen hoog water om 11.45 uur en laag water om 5.45 en 18.20 uur. De temperatuur van het zeewater wgs 6,1 graden Celsius. De laatste jaren is de viering van de Koninginnedag zeer sober geweest. Het bestuur der Chr. Oranjevereniging Ire ne heeft nu besloten weer een ouder wetse Koninginnedag te organiseren: aubade, spelen voor de rijpere en zeer oude jeugd, zanguitvoering enz. enz. Een aantal commissies is er gevormd die alles zullen gaan organiseren. Geboren: Albert Jan, z. v. Hendrik Brouwer en Aaltje de Jong; Dirkje, d. v. Lubbertjen Romkes en Maria Wil- helmina Jacoba Brands; Tiemetje, d. v. Jacob Brands en Hendrikje Bakker. Ondertrouwd: Pieter Pasterkamp en Marretje Jannetje Bos. Overleden: Neeltje Molenaar, wed. v. Johannes van Slooten, 82 jaar. JN DE ZEEDOKSLUIS, aan de kant van de Marine- cantine, ligt op het ogenblik een kostbaar vaartuig met een bijzondere geschiedenis: de Koningssloep, een nog altijd levend stuk historie. Wanneer H. M. de Koningin en Prins Bernhard in Octolier een bezoek aan Den Hel der brengen, ter gelegenheid van het eeuwfeest der Adelborstenopleiding, zal de Koningssloep als zo dik wijls in het verleden fungeren als de „Gouden koets te water". \\/IE het prachtig onderhou den scheepje goed bekijkt, kan zich haast niet voorstel len dat het al 136 jaar oud is. De Koningssloep werd als een geschenk van de Rotterdamse burgerij aan Koning Willem I in 1818 gebouwd op de mari newerf te Rotterdam. De Maasstad bleef de „basis' van het ranke scheepje tot 1851, toen het in Amsterdam lig plaats kreeg. Vele Nieuwedie- pers zullen zich nog herinne ren, dat de sloep in 1936 op de Rijkswerf te Willemsoord .grondig werd gerestaureerd. Op 24 Mei 1937 deed de Ko ningssloep eervol dienst, toen de flottieljeleider „Tromp" te Amsterdam te water werd ge laten door H.M. Koningin WU- Vlmina. Gedurende de bezettings- .aren lag de Koningssloep „ondergedoken" in een hoekje op een kleine werf te Nieu- wendam. Na de bevrijding kwam de sloep met vrij ern stige beschadigingen naar Den Helder, waar opnieuw de no dige herstellingen werden verricht. Het is aardig te we ten, dat het inderdaad alle maal goud is, wat er blinkt aan de Koningssloep. Men ziet geen verguldsel, maar uiterst dunne laagjes bladgoud. De essenhouten riemen, die in de handvatten van loden tegen wichten zijn voorzien, zijn vierkant en kunnen dus in de dollen niet draaien. De doften bieden plaats aan twintig roei ers. De stuurman staat op de achterplecht, achter het fraaie baldakijn. De Koningssloep zal in Oc- tober worden geroeid door Adelborsten, die nu reeds voor dit doel zijn geselecteerd en bij gunstig weer oefenen in de nieuwe haven. J-JET grote stuk beeldhouw werk, waarmede het voor schip van de Koningssloep is versierd, stelt de zeegod Nep- tunus voor, juist boven water komend uit zijn onderzeeese rijk. Hij is op een grote schelp gezeten en ment met vaste hand de zeepaardjes op de boeg van de sloep. Neptunus heeft een gevolg van zeedie ren, terwijl wierflarden en de gekrulde voorstelling van af lopend water de indruk ver sterken, dat Neptunus als het ware met vliegende vaandels en slaande trom boven de wateroppervlakte is versche nen. Tegen de achterspiegel ziet men twee gouden engelen met bazuinen, terwijl om de roer koning heen een opkomende zon met een krans van stralen is afgebeeld. Al deze détails zijn juweeltjes van vakman schap. Ook de vorstelijke zit plaatsen onder het baldakijn zijn een lust voor het oog. Het ruggebord is versierd met een fraai gekrulde W, de zittingen worden bedekt met kostbaar uitgevoerde kussens, die op hun beurt worden voorzien van een kunstig met goud be werkt staatsiekleed. Generaal Gruenther, de opper bevelhebber van de NATO. die een paar dagen te gast is in En geland, heeft voor de „English speaking union of the Common- wealth" een rede gehouden. De bridgealub „Julianadorp" hield deze week een onderlinge drive, waar van de uitslag was: A-lijn: J. PoletC. Schoonheden 61,1; D. Bregman—mevr. Bregman 59,6; C. BregmanD. J. de Graaf 48,5; D. de Graafmevr. De Graaf 46,4; D. van KempenC. Bregman Kzn 44,3.. A. Bregman—W. van de Haag 41,8. B-lijn: L. TigchelaarJ. Weidema 61,2; A. 'HeyblokP. van Rijn 55,8; A. Doornmevr. Doorn 54,6; L. Backer B. Janmaat 52,9; L. J. Hellenaar mevr. Hellenaar 50,8; J. van Ammers F. de Jong 43,7; E. ZonJ. Hornmin- ga 30,4. Men is begonnen met het egaliseren van het proefveld, bestemd voor de Lagere Landbouwssihool. Het werk wordt uitgevoerd door de heer C. Paarlberg. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de o.l.-school te Julianadorp is, in ver band met het vertrek van mevrouw Bergwerf naar Beverwijk, mevrouw Daalder uit Anna Paulowna benoemd. In de plaats van mej. De Vries, die enkele maanden moet rusten, is tijde lijk de heer N. Ouwerling aangesteld. Een Koninklijk vaartuig van heel andere schoonheid ligt ook in Nieuwediep, het jacht „Piet Hein". Blinkend wit pronkt dit moderne stukje scheepsbouwkunst naast de jachthaven van de KMJC aan de Zuidstraat. De ..Piet Hein" heeft de jaarlijkse onderhoudsbeurt op de Rijks werf gehad en wacht nu tot het Koninklijk gezin van de zomer zal genieten aan boord van dit varende vacantie- verblijf. In de eerste partij tussen Luc Kell- ner en Jan Dekker, was Dekker in uitstekende vorm en na vijf beurten stond hij reeds op 110 door series van 11, 24. 19, 39 en 17. Kellner stond nog op 4. In de negentiende beurt gooide Dekkers de 200 caramboles vol. Een gemiddelde van 10.53. De strijd tussen de twee kasteleins N. de Graaf en E. Breeuwer was geen grootse partij. In 24 beurten werden de 200 caramboles volgemaakt. Jan Hooijberg scoorde in zijn partij tegen J. Schagen de hoogste serie die ooit op Texel is gemaakt nl. 79 caramboles. De serie ketste af op een eenvoudig trekstootje. Klaarblij kelijk was de spanning te groot ge weest want voor de resterende punten had hij nog zes beurten nodig. De laatste partij van de avond was de Graaf tegen Kellner zijnde een zeer slechte partij in 36 beurten. M. de Graaf 200 24 31 8.33 E. Breeuwer 71 24 10 2.95 L. Kellner 82 19 22 4.32 J. Dekker 200 19 39 10.53 Hooijiberg 200 22 79 9.09 J. Schagen 69 22 10 3.14 M. de Graaf 200 36 33 6.06 L. Kellner 150 36 49 4.16 Respt. Namen, caramboles, beurten, hoogste serie, gemiddelde. HOOIKLAMP IN BRAND. De Texelse brandweer is in actie ge roepen omdat nabij de boerderij van A. Witte een hooiklamp in brand ge raakte. De gehele hooiklamp werd omver gehaald.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5