Echtgenoot sloeg zijn vrouw met bijl op het hoofd Vreedzame kamp te Purmerend Laniel poogde de Gaullistische ministers gerust te stellen Een splitsing in de Arabische wereld op komst? Porseleinfabriek te Maastricht door brand geteisterd Scala-solisten en het Saddler Wells Ballet De recherche op zoek naar verdwenen f 50.000 Amerikanen dit jaar naar de stembus Bonte kleuren op de Paaseieren Eden en Dulles eens over defensief pact voor Zuid-Oost Azië In Cambodja zestig doden Sovjet-zone Berlijn bij Oost-Duitsland? Prinses Margaret verloor vriend Trieste zaak voor de rechtbank Ondervond invalide geen liefde en toewijding Jongens speelden met brandend stro Gastoevoer in Delft viel plotseling uit KUNST EN CULTUUR Het Holland-Festival Noren namen afscheid van prinses Martha Journalisten gaan een (zware)pijp roken GEESTELIJK LEVEN Kerkeraad van Nijver dal tegen wederdoop BEROEPINGSWERK Geref. kerk te Lochem was al te spontaan De Britse band met de EVG Rumoer in het Franse kabinet Geen bevrijd inpsvlagpen in Wenen Trein reed op een mijn Critiek van Nasser op Irak Straaljagers komen tegen Mau-Mau in actie Britse sabotagenleger veroordeeld WOENSDAG 14 APRIL 1954 £)E officier van Justitie bij de Haagse arrondissementsrechtbank beeft gisteren 6 jaar gevangenisstraf met aftrek, door te brengen in de vroegere bijzondere strafgevangenis te Scheveningen, geëist tegen de bouwvakarbeider J. H. K. Verdachte was ten laste gelegd moord met voorbedachte rade, subsidiair opzettelijke doodslag, subsidiair zware mishandeling. K. had 29 September van het vorige jaar zijn echtgenote C. J. H. in de Isingstraat met een bijl slagen op het hoofd en aan de hals toegebracht, die zo ernstig waren dat de vrouw daar aan ter plaatse overleed. K. zeide niet de bedoeling te hebben gehad zijn vrouw te doden. Hij had veel ongenoegen met haar gehad en de echtscheiding was uitgesproken. Op de bewuste dag had de vrouw haar kind van school gehaald en on derweg verdachte ontmoet, die toen met haar was meegelopen. Verdachte had haar gevraagd alles weer goed te maken, maar de vrouw weigerde. Er was toen een twistgesprek ontstaan en op een gegeven ogenblik haalde K. uit zijn jas een bijl te voorschijn, die hij even tevoren uit zijn fietstas had ge haald. Hij ging hiermee de vrouw te lijf, met het noodlottige gevolg. De of ficier meende dat moord niet bewezen kon worden, wel echter doodslag. De verdediger jhr. mr B. M. L. de Roy van Zuidewijn, schetste zijn cliënt als een self-made man en als een be kwaam vakman. K. was echter als een wrak uit de oorlog gekomen en kon In een magazijn van een porselein en tegelfabriek in Maastricht is gister middag omstreeks vijf uur brand uit gebroken. Het magazijn werd gebruikt als opslagplaats voor verpakkingsma terialen, onder mer stro en kratten. Het vuur greep snel om zich heen in de zeer brandbare goederen en spoe dig na het begin van de brand sloegen de vlammen reeds uit het dak. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat het gebouw geheel uitbrandde. Slechts en kele zwart-geblakerde muren bleven staan. Over de oorzaak van de brand wordt vernomen, dat zes jongens van 9 tot 10 jaar het magazijn waren bin nengegaan. Eén hunner heeft een prop stro met lucifers aangestoken. Toen deze knetterend ging branden, schrok hij hiervan zo, dat hij de brandende prop snel wegwierp. Deze kwam in het inpakmateriaal met het gevolg, dat het gebouw daarna in lichterlaaie stond. De jongens konden zich allen bijtijds in veiligheid stellen. Ongeveer 600.000 kg inpakmaterieel gong ver loren. De schade wordt op f 100.000 geraamd. De gastoevoer in de binnenstad van Delft is gistermorgen anderhalf tot twee minuten onderbroken geweest. Verscheidene bewoners van de bin nenstad constateerden plotseling gas- lucht in hun woning toen de toevoer was hersteld. -De gasvlammetjes in de apparaten waren namelijk gedoofd zonder dat de kranen waren gesloten. Toen dan ook het euvel was verhol pen stroomde het gas vrij de woning binnen, waardoor enige personen be dwelmd geraakten. Door een foutje van een lid van het personeel werd een uitlaatafsluiter afgesloten waar door de binnenstad zonder gas kwam te zitten. Het zevende Holland-Festival, waar van de opening aan de vooravond van de 14e Juni te Amsterdam tegemoet kan worden gezien biedt dit jaar weer een arsenaal van bijzondere cultuur manifestaties, waaronder zich vele pre mières bevinden. Het Scala-theater te Milaan stuurt zes van zijn solisten, die met eigen costuums en eigen decors onder regie van Franco Zeffirelli en met het Re sidentie-orkest onder leiding van de dirigent Carlo Maria Giulini in Arn- sterdam en Den Haag ,,La Cenerentola van Rossini in het Italiaans zullen uit voeren. De Nederlandse opera voert „Aus einem Totenhaus" van Janacek ten to nele. Er treden 20 mannen en een vrouw in op. Voor de ballettomanen is er een bijzonder evenement te bele ven. Het beroemde Saddler Wells Bal let, sinds kort terug van een Ameri kaans tournee, komt voor zÜn enige continentale optreden naaf Nederland met twee programma's. Uit Wenen komt het Burgtheater om o.a Lessings „Nathan der weise "te be spelen. „Le Cid" van Corneille wordt uitgevoerd door het Theatre National Pooulaire. Verder zijn er dan nog muzikale hoogtepunten zoals de premiere van de door de Wagnervereniging te be kronen Holland Festival Ouverture. Van de muziekuitvoeringen zullen platen worden vervaardigd. Er zijn maatregelen getroffen om voorstel lingen tegen populaire prijzen te hou den voor leden van personeels- en vak verenigingen. zijn werk niet meer doen. Tenslotte werd hij geheel en al invalide ver klaard. Financiële moeilijkheden waren hier van het gevolg. Pleiter betreurde het, te moeten zeggen dat het in die om standigheden aan liefde en toewijding van de zijde van zijn echtgenote ont broken had. Hij was er van overtuigd, dat, wanneer de vrouw de man zijn werkbank en gereedschappen waaraan deze zozeer hechtte, had teruggegeven, er geen drama geweest zou zijn. De postale recherche, in samenwer king met de Goese recherche, speurt nog steeds naar de juiste omstandig heden, waaronder een bedrag van 50.000 gulden is verdwenen, dat per aangetekende brief van het kantoor van de Amsterdamse Bank te Goes naar het hoofdkantoor was verzonden. De bankbediende M. P. B. te Goes is ge arresteerd en wordt op het Goese poli tiebureau gevangen gehouden. Hij schijnt samen met een collega het pak je met bankbiljetten vlak voor slui tingstijd op de bank te hebben gereed gemaakt en het toen naar het post kantoor te hebben gebracht. 'n Genoegen om te schonken 'n Genot om te drinken 'n moscatel geïmporteerd door OUD Haarlem (Advertentie, Ing. Med.) Het Noorse volk bracht gisteren een laatste groet aan zijn geliefde kroon prinses Martha, die zoals men weet, op 4 April jl. overleed en op 21 April a.s. zal worden bijgezet. Het stoffelijk overschot is Maandagmiddag van Skaugum, het kasteel van het kroon prinselijk paar, overgebracht naar de kapel van het koninklijk paleis te Os lo, waar een chapelle ardente is inge richt. Gistermiddag om 12 uur is het défilé langs de .baar begonnen. Duizen den Noren, oud en jong, hadden zich reqds vroeg in de morgen in een rij voor de kapel opgesteld, teneinde een laatste groet aan de ontslapen prinses te kunnen brengen. Aan de voet van de katafalk waren kransen gelegd van koning Haakon en de gemaal van prinses Martha, kroon prins Olav en zijn kinderen. Vier ca detten hadden de dodenwacht be trokken. In aansluiting op voor gaande persberichten kan thans definitief ge meld worden dat de be kende pijprokersclub De Gesellighe Dampkring Zaterdag 24 April tot Wereldpijprookdag zal uitroepen. Het hoofd bestuur der Internatio nale Associatie van Pijp rokersclubs, dat in New York gevestigd is, be studeert momenteel dit Nederlands initiatief en heeft het plan het over te nemen, zodat de vol gende jaren Wereldpijp rookdag op een steeds grotere schaal zal wor den gevierd. Op 24 April zal aan enige personen in bin nen- en buitenland, die zich voor het vriend- schapsideaal op bijzon dere wijze verdienstelijk hebben gemaakt, een zg. Vriendschapspijp aange boden worden. De officiële proclama tie van Wereldpijprook- dag zal plaats hebben op Donderdag 22 April in het clublokaal van De Gesellighe Dampkring aan de Kaasmarkt. Aan- Vtezig zullen zijn burge meester mr Kooiman, de raad van advies en vele andere genodigden. Bo vendien wordt op die avond een wedstrijd ge organiseerd voor afge vaardigden van binnen- en buitenlandse pers, radio en ander publici- teitsorganen. Het win nende dag- of weekblad ontvangt een exclusieve WISSELPIJP die, indien zij drie achtereenvol gende jaren wordt ge wonnen, in volle eigen dom overgaat. Gerookt zal worden 2y2 gram Hollandse Baaitabak uit gebogen Gouwenaars, die het óp- schrift hebben Wereld pijprookdag 1954". Pij pen en tabak worden 10 minuten vóór de aanvang van de wedstrijd door de jury aan de deelne mers uitgereikt. Deze staat onder voorzitter schap van-dr J. L. Poste- ma, die een jury zal aanwijzen uit binnen- en buitenlandse persverte genwoordigers. Reeds hebben verschil lende grote en kleine dag- en weekbladen zich voor deelname aan deze unieke pijprookwedstrijd aangemeld. Zo zullen vele redacteuren, jour nalisten, radioreporters enz op de avond van 22 April de redactiebureaux verwisselen met de ge meenschappelijke pijp rook-wedstrijd-tafel in het clublokaal van De Gesellighe Dampkring. De kerkeraad van de Herv. gemeente te Nijverdal heeft een verklaring uitge geven naar aanleiding van bijeenkom sten, die worden gehouden onder lei ding van een lekeprediker te Vrooms- hoop. Deze samenkomsten kenmerken zich door een sterk op het gevoel wer kende bekeringsprediking, een bijeen brengén van de gemeente van echt- bekeerden, verwerping van de kinder doop als oud-testamentisch overblijfsel in de kerk, doop door onderdompeling, gebedsgenezing en het onderling vieren van het Avondmaal. De kerkeraad heeft meermalen ge sproken met de gezinnen, die aan deze beweging deelnemen. Daar deze ge sprekken niet geleid hebben tot veran dering van gedachten, heeft de kerke raad een bijzondere vergadering aan dit probleem gewijd, die werd bijgewoond door twee kerk-visitatoren. Deze verga dering sprak uit, dat de genoemde samenkomsten voortkomen uit het ge mis aan geloof, hoop en liefde, dat steeds weer in de gemeente gevonden wordt. De kerkeraad vermaant daarom de ge meente met elkander gemeenschap te beoefenen, yooral in het gebed. Aan de andere kant heeft de kerkeraad ernstige bezwaren tegen de doop, zoals deze in de bijeenkomsten wordt bediend, omdat hier sprake is van wéderdoop. Zij, die zich laten wederdopen scheiden zich metterdaad af van de Ned. Herv. kerk en ondergraven door hun leer en daad deze kerk, het Lichaam van Christus. Daarom meent de kerkeraad ernstig tegen de bijeenkomsten te moeten waar schuwen, niet uit hoogmoed of uit trots op de kerk, maar uit gehoorzaamheid aan Hem, Wiens werk in de Doop niet geminacht mag worden. Ned. Herv. Kerk: Beroepen te Nijehaske-Haskerdijken (toez.):: B. Albada te IJlst. Aangeno men naar Soerabaja (Prot. Kerk) West-Indonesië)H. Zunneberg te Ellewoutsdijk. Aangenomen naar Zalk en Veecaten: C. J. de Haan te Aar- landerveen. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Beerta: P. Sierat, vic. te Leiden. Bedankt voor Groningen (als ziekenhuispred.): C. B. Boere te Groe- de (Z). De Geref. kerkeraad te Lochem bood tijdens de felle koude aan de Ned. Herv. gemeente aldaar, die haar eigen bede huis niet verwarmen kon, het mede gebruik van de kerk aan. De classis Zutphen der Geref. kerken was het met deze daad echter niet eens; zij heeft uitgesproken, „dat het spontaan aanbod van het kerkgebouw door de kerkeraad van Lochem aan de Ned. Hervormde kerk, met de wetenschap, dat dit ook gold gelegenheid bieden aan de vrijzin nige prediking, verwarring wekt in de huidige situatie". pREMlER LANIEL van Frankrijk heeft critici van het Europese legerverdrag verzekerd, dat óók de nieuwe overeenkomst, waarbij de betrekkingen tussen het voorgestelde Europese Leger en Groot-Brittannië worden geregeld, door de Franse volksvertegenwoordiging moet worden goedgekeurd en dat zij slechts van kracht zal worden, wanneer de Westeuropese verdedigingsgemeenschap offi cieel is ingesteld. Laniel heeft deze verklaring afgelegd n.a.v. protesten van Gaullistische ministers, die verklaarden, dat een goedkeuring van de overeenkomst met Engeland tevens instemming met het EVG-verdrag zou inhouden. Hierdoor zijn de meningsverschillen in de Franse regering voorlopig bijgelegd. De voor waarden van de nieuwe overeenkomst tussen Groot-Brittannië en de EVG zullen vandaag door minister Eden in het Lagerhuis bekend worden gemaakt. £)E verklaring van Laniel houdt in, dat het debat in de Franse Nationa le Vergadering over de bekrachtiging van het E.V.G..-verdrag aanmerkelijk later zal beginnen dan de oorspronke lijk daarvoor aangehouden datum van achttien Mei a.s. Het wordt thans on waarschijnlijk geacht, dat de volksver tegenwoordiging de besprekingen voor Juni zal aanvangen. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen, dit de Franse kabi netsvergadering van gisteren in ver warring is geëindigd. Terwijl de mi nisters, die tegenstanders van de E.V. G. zijn, meenden dat in de naaste toe komst geen besluit t.a.v. de Britse voorstellen kan worden verwacht, oordelen hun collega's-voorstanders dat minister Bidault voort kan gaan met zijn op de verwerkelijking der Eu ropese Verdedigings Gemeenschap ge richt streven. De voorverkiezingen voor de later in bet jaar te houden algemene verkiezin gen voor het Amerikaans congres zijn Dinsdag in de staat Illinois begonnen. Bij deze voorverkiezingen kiezen de stemgerechtigden de candidaten voor het Congres. Bij de op 2 November te houden algemene vekiezingen gaat het om de bezetting van alle 435 zetels van het Huis van Afgevaardigden en 35 van de 96 zetels van de Senaat. De sena toren worden voor zes jaar gekozen, de afgevaardigden voor twee jaar. Gewoonlijk worden 32 senatoren bij een verkiezing aangewezen, maar dit jaar zijn er drie zetels meer vacant door de benoeming van senator Nixon tot vice-president en door het overlij den van de senatoren Taft en Tobey. Na Illinois zullen op 20 April voorver kiezingen in New Jersey worden ge houden. Acht staten zullen in Mei, ze ven in Juni, zes in Juli. elf in Augus tus en twaalf in September hun candi daten voor het Congres aanwijzen. In twee staten. Delaware en- Connecticut, worden de candidaten niet bij voor verkiezingen, maar op partijconventies aangewezen. Ook zullen candidaten worden geko zen voor verkiezingen voor vertegen woordigende raden in staat en gemeen te. Verder zullen de kiezers 34 gouver neurs van staten, burgemeesters, rech ters en leden van schoolraden aanwij zen. De negende vervaardig van het bin nentrekken der Russische troepen in Wenen wordt dit aar alleen door de communisten en de Russen gevierd. Vo rige jaren hingen vlaggen uit van de openbare gebouwen, maar de Oosten rijkse regering heeft dit thans nagela- ter uit protest tegen de Russische wei gering om op de Viermogendhedencon- ferentie te Berlijn een vredesverdrag voor Oostenrijk te sluiten. Het college van kerkvoogden en nota belen te Diepenveen heeft besloten de kerkelijke belasting te vervangen door een stelsel van vrijwillige bijdragen Men acht dit meer in overeenstemming met de taak der christelijke gemeente. Het Paasfeest nadert nu snel. Deze kinderen zijn reeds bezig hun Paaseieren van de zo ge liefd bonte kleuren te voorzien. Gaullistische ministers, afgevaardig den en senatoren hebben gisteravond te Parijs een verklaring uitgegeven, waarin zij de regering becritiseren wegens het goedkeuren van de over eenkomst betreffende de samenwer king tussen de E.V.G. en Groot-Brit tannië. Er wordt onder meer in ge zegd dat „elke regeringsdaad, welke ten doel heeft de instelling van een Europees leger te verwezenlijken, zal leiden tot het aftreden van de vijf mi nisters, die aanhangers (of gewezen vol gelingen) van generaal De Gaulle zijn". Een gisteren in Londen uitgegeven officieel communiqué naar aanleiding van de besprekingen tussen Dulles en Eden heeft hetgeen reeds on-officieel omtrent het resultaat der conferentie bekend geworden bevestigd. Engeland en de VS zijn bereid tezamen met an dere belanghebbende landen de ver dediging van Zuid-Oost-Azië en het Westelijk deel van de Stille Oceaan te bezien. Dit in verband met het toene mende gevaar van communistische ag- gressie in deze gebieden. Men denkt zich een pact gelijk aan het Atlantisch Bondgenootschap. De ministers hopen door een dergelijk verbond in het voor uitzicht te stellen, mogelijk tot een eer volle vrede in Indo-China te geraken. De verklaring dienaangaande van Eden gisteren in het Britse Lagerhuis, lokte veel critiek uit van de zijde van de linkervleugel van de Labour-fractie o.i.v. Bevan. Men hoorde roepen: Schan de! Een nieuw Korea.... Het communiqué is in Parijs gunstig ontvangen. Vandaag zal Dulles, die gis termiddag uit Londen vertrok, in Parijs besprekingen voeren met zijn collega Bidault. Zestig personen zijn om het leven gekomen doordat een trein op het traject BaV.ambang-Pnom Penh (in Cambodja) op een mijn is gereden en in de lucht is gevlogen. Dertig wa gons brandden uit. Battambang ligt in West-Cambodja en Pnom Penh is de hoofdstad van Cambodja. Een woordvoerder van het Franse opperbevel in Indo-China heeft giste ren verklaard, dat een derde Viet- minh-aanval op de vesting Dien Bien Phoe met stelligheid wordt verwacht vóór het begin van de conferentie van Genève (26 April). De conventie, waarbij de betrekkingen tussen de EVG en Groot-Brittannië ge regeld worden, is Maandagochtend door de voorzitter van de tijdelijke commis sie van de EVG, de Fransman Hervé Al phand, te Parijs getekend. (Vervolg van pag. 1) yEEL belangrijker dan het boven staande vindt men in geallieerde kringen van W.-Berlijn echter hoe men de aan zekerheid grenzende sluiting van Oost-Berlijn aan de Oostduitse repu bliek zal bekend maken. Op het ogen blik is Berlijn een gebied op zichzelf, dat noch tot de Bondsrepubliek noch tot Oost-Duitsland behoort. Deze stad bezit een aparte status, die door de vier bezettende mogendheden in No vember 1944 te Londen werd vast gelegd. Eén der bepalingen van dit statuut verleent geallieerde burgers onder an dere het recht alle vier sectoren van Berlijn te betreden. De Westberlijnse autoriteiten kunnen voor burgers der Sovjet-Unie of met haar verbonden landen geen verbod uitvaardigen de geallieerde sectoren der stad te betre den. Daartegenover hebben geallieerde burgers het recht ongehinderd de Sov jetsector te betreden. Door het opnemen van Oost-Berlijn in de Oostduitse republiek komt het viermogendhedenstatuut van Berlijn echter t.e vervallen, wat zeer vèr- dragende gevolgen met zich brengt. Onder andere komt het recht voor geallieerde burgers te vervallen Oost- Berlijn te betreden. Op zijn gunstigst worden zij dan nog geduld. Tegelijkertijd zou West-Berlijn dan in een zeer benarde positie geraken. Alle verkeer, behoudens dat der drie bezettende mogéridheden, zou dan con tractueel op losse schr"even komen te staan en het voorwerp van besprekin gen met de Oostduitse autoriteiten moeten vormen, wil men niet onmid dellijk een situatie scheppen, die veel overeenkomst vertoont met de beken de blokkade. Hoe dit ook zij, zeker is, dat West-Berlijn geen prettige zomer tegemoet gaat. Daarvoor zijn er te belangrijke veranderingen op til. De bij een auto-ongeluk op mysterieuze wijze om het leven gekomen prins Nicolaas van Joegoslavië, liet stoffelijk over schot is onder strenge nolitie- heicnking gesteld. „Er wordt druk uitgeoefend op Irak. om dit land te bewegen toe te treden tot het Turks-Pakistaanse vriend schapsverdrag", aldus de Egyptische onder-premier, luitenant-kolonel Nasser in een gisteren afgelegde verklaring. Hij vervolgde- „Indien Irak mede ondertekenaar van het verdrag wordt, zal Egypte zijn gehele houding t.a.v. dit land en de Westerse mogendheden herzien. Elk verdrag of bondgenoot schap tussen een Mohammedaanse Arabische staat en de Westerse mo gendheden, dat wordt gesloten vóór een regeling van ons geschil met Groot- Brittannië over de Suez-kanaalzone, zal door Egypte worden beschouwd als een verbreking van de eenheid der Islamitische Arabische landen". Nasser zeide tenslotte nog niet te verwachten, dat dit geschil in de na bije toekomst tot oplossing zal worden gebracht. Veiligheidstroepen in Kenya hebben tot nu toe 1200 aanhangers van de Mau Mau opgepikt bij hun nieuwe of fensief na de mislukking van de be sprekingen over massale overgave. Vier met rakptten uitgeruste straal vliegtuigen van het type Vampire. die pas uit Aden zijn aangekomen, zullen morgen boven de bosser rondom de berg Kenya en het Aherdare-gebergte optreden aldus is door het hoofdkwar tier van de RAF medegedeeld De krijgsraad van Simonstown (Zuid- Afrika) heeft de 24-jarige Britse stoker P-eter McCormanh Lochion schuldig be vonden aan drie daden van sabotage of pogingen daartoe, bedreven aan boord van de Engelse kruiser „Euryalus". ifij werd voor elk dezer gevallen tot tw°e jaar gevangenisstraf veroordeeld, bo vendien zijn hem alle burgerrechten ontnomen, terwijl hii uit de militaire dienst wordt ontslagen. Gisteren /.ijn zes-tien -nen en om het leven gekomen toen een Chileens mili tair vliegtuig te Bntuco, ten Nooroen van Santiago, neerstortte

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 11