Wordt Sovjetsector van Berlijn bij Oost-Duitsland ingelijfd? Motor van „Fairchild" sloeg af, toestel stortte neer President Sovjet-Unie ontving ambassadeur van Indonesië Belangrijke verandering op til Trein bestuurder redt het leven van vier Heilooër meisjes Benard perspectief voor West-Berlijn Twee Nederlanders moeten Indonesië verlaten Faber formeel weer in hechtenis Paspoorten worden goedkoper Spaak formateur? Atoomgeleerde in VS geschorst Onbewaakte overweg kinderen bijna noodlottig geworden Géén Franse, wel een Luxemburgse ploeg Russische diplomaat vraagt asyl Negentien dravers in brand omgekomen Woensdag 14 April 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e Jaargang No. 1417 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Na de souvereiniteitsoverdracht Collectieve paspoorten worden afgeschaft Resten verongelukte Cornet gevonden Beschuldigd van contact met communisten Een handtastelijke honderdjarige Toen andere trein was gepasseerd Ronde van Nederland Australische regering zeer geschokt Tragisch ongeval op Texel Piloot Drost om het leven gekomen Groeten van Soekarno Vele vriendelijke woorden en,,. WEERBERICHT Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 huw TARIEVEN. Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties (.„Jutterties") tot 15 woorden1.— elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal I 6.45 per maand 2.15 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen t 0.52 (Van onze correspondent in Berlijn). £)E SOL\ERF.IV! lEITSOVERDRACHT door Moskou aan de Oost- Duitse regering op 26 Maart jongstleden verschaft de geallieerden in Berlijn heel wat meer hoofdbrekens dan oorspronkelijk werd verwacht. V as men in geallieerde kringen alhier aanvankelijk van mening, dal bovengenoemde stap van het Kremlin aan de feitelijke toestand weinig zou veranderen, nu, enkele weken later, is men in lange niet meer zo optimistisch. Men ziet zelfs heel wat zorgelijke gezichten, wanneer de vraag wordt voorgelegd, (en zij werd de laatste tijd in talrijke vergade ringen ontelbare malen gesteld), hoe de situatie in Berlijn zich de eerstkomende maanden zal ontwikkelen. Men is hier uitgesproken pes simistisch geworden en dit heeft zijn goede redenen. In de eerste plaats twijfelt men er aan, of het oorspronkelijk standpunt: alles blijft prac- tisch bij het oude, op de duur zal kunnen worden gehandhaafd. Men h'eeft inmiddels nl. zekerheid gekregen, dat de souvereiniteitsoverdracht geen gril is van het Kremlin, doch een wel doordachte stap, waarvan Moskou bereid is alle consequenties te aanvaarden. SOVJETS willen het juist niet bij het oude laten (hiervan is men nu algemeen overtuigd) en zijn vastbeslo ten al in hun macht staande te doen om een erkenning van de nieuwe si tuatie af te dwingen. Zij betonen hier bij geen overdadige haast, wat ook door Karlshorst wordt bevestigd. Maar dit doet niets aan de onwrikbaarheid van de gevallen beslissing af aan de Oostduitse regering dezelfde rechten te verlenen als waarover welke andere satellietenregering van Moskou ook beschikt. Binnen het kader van het Oostelijk blok is dit reeds daardoor tot uitdruk king gekomen, dat Oost-Duitsland zijn legaties tot ambassades heeft verhe ven en dezelfde rechten heeft verkre gen als elke andere volksdemocratie. Protocollair wordt de Oostduitse re publiek thans niet meer op de laatste plaats genoemd (nog achter Albanië), maar onmiddellijk achter Polen en Tsjechoslowakije. Zij staat voortaan gerangschikt nog vóór Hongarije, Roe menië. Bulgarije en Albanië en is voorbestemd tezamen met Polen het „voorrecht" te delen politieke initia tieven van het Kremlin het eerst offi cieel te mogen ondersteunen. Zij zal in de toekomst tevens stappen onder nemen, waarvan de geestelijke vaders weliswaar in het Kremlin zitten, maar die door Moskou toch nadrukkelijk als initiatieven van Oost-Duitsland zelf, voor het forum der wereldpoli tiek zullen worden gebracht. Dit geldt zowel in verband met de Duitse kwes tie als met vraagstukken van wereld politieke betekenis. F)IT HEEFT men inmiddels in geal lieerde kringen te Berlijn duidelijk ingezien. Men heeft bovendien ge merkt, dat men niet kan volstaan met de ongetwijfeld juiste opmerking: „De souvereiniteit der Oostduitse regering is slechts schijn". Hiermede worden geen moeilijkheden van practische aard, die uit de nieuwe situatie voort vloeien, opgelost. De Sovjets in Karlshorst zijn tot nu uiterst vriendelijk en voorkomend ge weest, maar tevens zeer beslist. Alle persoonlijke relaties en goede betrek- De heren Schenkel en Schouten, resp. bedrijfsleider en zaalchef van het Bandungse hotel „Savoy Homann". die onlangs bij een grootscheepse razzia in Bandung gearresteerd werden, hebben van het hoofd van de immi gratiedienst te Djakarta aanzegging gekregen het land zo spoedig mogelijk te verlaten. In afwachting van hun vertrek zijn zij overgedragen aan de immigratie dienst te Bandung. doch daar men nog niet de beschikking heelt over een speciaal immigrantenverblijf, zijn zij voorlopig ondergebracht op het poli tiebureau. Het hoofd van de immigra tiedienst te Bandung, die de reden van de uitwijzing niet bekend kon maken, verklaarde, dat hun vermoedelijk stadsarrest zal worden opgelegd, zo dra de definitieve datum van hun vertrek bekend is. De rechtbank te Düsseldorf heeft op nieuw een bevel tot inhechtenisneming van de uit de gevangenis te Breda ont vluchte Nederlandse oorlogsmisdadiger Faber uitgevaardigd. De Westduitse rechterlijke instanties onderzoeken thans of.Faber krachtens het Westduitse recht berecht kan worden voor de feiten waarvoor hij in Nederland is veroor deeld. Vorige week heeft het gerechtshof te Düsseldorf vastgesteld, dat Faber niet mag worden uitgeleverd, omdat hij door zijn lidmaatschap van de SS Duit ser geworden zou zijn. kingen met leden van het Sovjetrussi- sche hoge commissariaat ten spijt heb ben zij de chefs der Westelijke mili taire missies in Berlijn consequent naar de bureau's der Oostduitse rege ring verwezen. Zij verklaren zich on bevoegd, welke moeilijkheid ook van deze issies op te lossen. Dit betekent in de practijk onder meer, dat men niet meer op geallieer de reispasjes of door de Sovjets afge geven visa van Berlijn door Oost- Duitsland naar de Bondsrepubliek kan reizen. Wil men zich niet tot de Oost duitse regeringsinstanties wenden, dan blijft alleen nog maar het vliegtuig over voor het verkeer tussen Berlijn- West Duitsland en omgekeerd. En dan is het nog een vraag, of deze moge lijkheid lang in de huidige omvang blijft voortbestaan. Aan het vliegver keer der Westelijke bezettende mo gendheden kan de Oostduitse regering niet tornen, omdat de Sovjets zich dit aspect uitdrukkelijk hebben voorbe houden. Deze mogelijkheid bestaat echter wel ten opzichte van particu liere luchtvaartmaatschappijen, wier diensten op Berlijn van een Oostduitse vergunning afhankelijk kunnen wor den gemaakt. Momenteel beperkt men er zich van Oostduitse zijde weliswaar nog toe ge noemde gezelschappen over te halen hun diensten op het Oostberlijnse vliegveld Schönefeld in te richten, maar niemand weet, welke stok achter de deur staat voor het geval, dat deze pogingen op niets mochten uitlopen. (Zie vervolg elders in dit blad) Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat de kosten voor Nederlandse pas poorten in 1955 vrij aanzienlijk zullen worden verlaagd. Gunstige reacties op een verzoekschrift daartoe van de Ned. Reisvereniging en andere vooraan staande Nederlandse toeristische orga nisaties zijn aanleiding tot deze ver onderstelling. Dit verlagen van kosten is echter een aangelegenheid van lan delijke, provinciale en gemeentelijke overheden, zodat het moeilijk is te voorspellen, hoe duur of goedkoop het paspoort volgend jaar zal worden. Voorts is gebleken, dat de overheid voornemens is de collectieve paspoor ten te gaan afschaffen. De voormalige Belgische socialisti sche premier Paul Henri Spaak zal waarschijnlijk belast worden met het vormen van de nieuwe Belgische re gering. De katholieke partij vergader de gist ren om te beslissen of zij een eventueel aar-bod om een regering samen te stellen zal aannemen. Koning Boudewijn is gisteren begon nen met zijn overleg met de partijlei ders met het oog op de vorming van een nieuwe regering na de algemene verkiezingen. De koning ontving het eerst Max Buset, voorzitter van de Socialistische Partij, en vervolgens Theo Lefèvre, voorzitter van de C.V.P., alsmede de vertegenwoordiger van de Liberale Partij. De Amerikaanse pers meldt, dat dr J. Robert Oppenheimer, die 'ndertijd de leiding had bij de vervaardiging van de eerste atoombom, door de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie is geschorst, hangende een onderzoek naar zijn betrouwbaar heid, dat inmiddels is begonnen. Op penheimer heeft zich op humanitaire gronden heftig verzet tegen de ont wikkeling van de waterstofbom. Hij wordt ervan beschuldigd, in de jaren veertig veelvuldig contact te hebben gehad met communistische organisa ties en communisten en oud-commu nisten te hebben aangesteld in de werkplaatsen van Los Alamos. De „New York Times" publiceert een reeks beschuldigingen van gene raal Nichols, algemeen leider van de commissie voor de atoomenergie, en het antwoord hierop van dr Oppen heimer. Hij ontkent hierin, tegen de ontwikkeling van de waterstofbom te hebben geageerd of inlichtingen aan onbevoegden te hebben verstrekt. Zijn contact met communisten spreekt hij hierin echter niet tegen. Deze berichten zijn bevestigd, door dat de Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft onthuld, dat pre sident Eisenhower heeft gelast, dat een „blinde muur" geplaatst wordt tussen de natuurkundige Robert Op penheimer en elke geheime inlichting over de atoomenergie voor de duur van een onderzoek om veiligheids redenen. Eisenhower nam zijn besluit t.a.v. Oppenheimer na overleg met de directeur van het bureau van defen siemobilisatie. Bijna alle werk op de tabaksonderne mingen in Deli (Sumatra) ligt stil als gevolg van de Maandag begonnen staking van de Sarbupri (vakvereniging van on dernemingsarbeiders). In Sliedrecht wordt de weduwe Gelderblomhamer vandaag honderd jaar. De jubilarisse is hier gefotografeerd bij haar meer dan een halve eeuw oude fornuis. Het was niet zo eenvou dig dit plaatje te maken. Aan vankelijk had de bejaarde vrouw de fotograaf eigenhandig buiten de deur gezet, maar na enig heen en weer praten mocht hij dan tenslotte toch de foto maken. (Eigen bericht) Vier kleine meisjes zijn gistermiddag in Heiloo bijna het slachtoffer gewor den van een onbewaakte overweg. Dank zü de tegenwoordigheid van geest van de wagenbestuurder van de naderende electrische trein, de heer Harryvan uit Alkmaar, is ditmaal ech ter een zeer ernstig ongeluk voorkomen. De meisjes, twee van zes en twee van acht jaar, dochters van de families Gr. en Van Z. zouden een boodschap bij een slager gaan doen en moesten de spoorlijn passeren bij de Ewislaan. Hier is de overweg onbewaakt, doch er be vindt zich een open te duwen hekje voor voetgangersverkeer. De meisjes lieten een trein uit de richting Amster dam rustig passeren en dachten, it zij vervolgens veilig konden overste ken. Op dat noment echter ..aderde De organisatrice van de Ronde van Nederland, de N.V. Efor te Amsterdam, deelt mee dat uit Frankrijk bericht is ontvangen dat de Franse ploeg wegens technische moeilijkheden niet aan de start van de Ronde van Nederland zal kunnen verschijnen. Inplaats van de Franse ploeg heeft Jef v. d. Vijver thans een Luxemburgse equipe gecon tracteerd, bestaande uit Diederich, Gelhausen, Kirchen, Schmit, Kemp, Bintz en Gaul. Als ploegleider zal Camille Nilles fungeren. ook de electrische trein, die om 17.34 uur uit Alkmaar vertrok. Toen de kin deren op de spoorbaan waren, zagen zij tot hun grote ontsteltenis deze trein op zich afkomen. Zij grepen elkaar "ast en bleven doodstil staan. Gelukkig had de wagenbestuurder haar opgemerkt. Deze wist door zeer krachtig remmen de trein op nog geen halve meter af stand van de meisjes tot staan te bren gen. In de eerste plaats een woord van lof voor deze bestuurder, zonder wiens juiste ingrijpen deze kinderen waar schijnlijk het ergste was overkomen. Daarnaast dient nogmaals gewezen te worden op de dringende noodzaak bij het oversteken van onbewaakte over wegen toch vooral naar alle kanten op te letten of er geen trein nadert. De derde secretaris van de Russische ambassade te Canberra, Petrof, heeft aan de Australische regering om asyl verzocht. Het verzoek is ingewilligd, omdat Petrof in groot gevaar heet te verkeren. In een officiële mededeling wordt hij hoofd van de Russische ge heime dienst in Australië genoemd. De Australische regering wil thans een commissie in het leven roepen voor het onderzoek naar sp' nnage in het land. Petrof heeft namelijk een groot aantal documenten aan de autoriteiten ter hand gesteld, aan de hand waar van men een indruk heeft kunnen krij gen van zijn net van contactpersonen en van zijn Russische medewerkers. Bekendèn van Petrof menen, dat zijn vrouw hem niet is gevolgd, omdat zij vreest voor het lot van bloedverwan ten in de Sovjet-Unie. P Australische premier, Menzies, verklaarde voorts, dat reeds bij bestu dering van een klein gedeelte van de door Petrof meegenomen stukken is gebleken, dat zij betrekking hebben op zaken, waarmede de veiligheid van Australië is gemoeid. Er zal onafgebro ken worden gelet op hen, die in de do cumenten van Petrof worden genoemd. Voorts is "ebleken, dat gepoogd is on dergrondse werkzaamheden tegen de Australische staat te bedrijven. Het Noorse schip „Maiblomsten" dat met een bemanning.van 14 man sinds verleden Donderdag vermist werd, is naar een Russische haven opgebracht, aldus is Dinsdagavond officieel te Oslo medegedeeld. Volgens de kustwachten werd het Noorse schip verrast in de Russische territoriale wateren in de Witte Zee. (Van onze correspondent). QISTERMORGEN omstreeks half elf is een Fairchild van de N.V. Aero Ypcnburg, de PH-NFW van een zeer geringe hoogte op het Texelse vlieg veld naar beneden gestort. De piloot, de vijf en twintigjarige reserve twee de luitenant-vlieger J. Drost werd op slag gedood. Het vliegtuig was opge stegen voor zijn dagelijkse vlucht met een manche boven Den Helder. Een Zeelieden aan boord van het Britse vliegkampschip Eagle in de Middellandse Zee met en kele wrakstukken een stoel en persoonlijke eigendommen van passagiersvan de vorige week verongelukte Britse Cornet Negentien dravers van de Norbotten drafbaan in Boden (Zweden) zijn in de vlammen omgekomen toen. door tot nog toe onbekende oorzaak, een felle brand uitbrak in de stallen en deze to taal verwoestte. Voorbijgangers, die de vlammen uit het dak zagen slaan, slaagden er in twaalf paarden uit een 'ijvleugel van de stal te redden. De to tale waarde van de omgekomen paar- beloopt 100.000 Zweedse kronen. De president van de Sovjet-Unie, maarschalk Worosjilov, heeft gisteren, op het Kremlin de Indonesische am bassadeur in Moskou, dr Subandrio. ontvangen, waarbij laatstgenoemde zijn geloofsbrieven heeft overhandigd. Dr Subandrio zeide in zijn rede, dat de bevolking van Indonesië reeds lang diplomatieke betrekkingen en vriend schapsbanden met de Sovjet-Unie wenste te vestigen. De ambassadeur uitte grote waardering voor de con structieve inspanningen van de bevol king der Sovjet-Unie en wees er op, dat het aanknopen van vriendschappe lijke betrekkingen op voet van gelijk heid met de Sovjet-Unie zowel als mei alle andere landen en volkeren in de wereld voor de Indonesische republiek een mogelijkheid opende "oor het vestigen van nauwe persoonlijke en handelsbetrekkingen met de Sovjet Unie. Daardoor zou van de economi sche vooruitgang en de kennis van de Sovjet-Unie gebruik gemaakt kunnen worden, teneinde de levensstandaard van de Indonesische bevolking te ver hogen. Dr Subandrio bracht vervol gens namens president Soekarno en de bevolking van Indonesië groeten en goede wensen over en verzekerde, dat hij van zijn kant alles in het werk zou stellen, dat de vriendschappelijke betrekkingen tussen beide landen zou bevorderen. De president zeide in zijn antwoordr rede, dat de bevolking van de Sovjeb Unie de wens inzake het aanknopen van de nauwste vriendschappelijke be trekkingen deelde. Het versterken dei vriendschapsbanden en de ontwikke ling van de culturele en economische betrekkingen zouden volledig begrip en steun van de zijde der Sovjet-rege ring ontmoeten. Na de overhandiging van de geloofs brieven had Worosjilov een onderhoud met dr Subandrio. waaraan ook Koes- netsov. plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken der Sovjet-Unie. deelnam. manche is een zg. zak aan een vijf honderd meter lange sleepkabel. De eerste maal miste de haak de sleep kabel en de piloot trok het toestel steil omhoog teneinde terug te keren en opnieuw aan te vliegen. Tot hun grote ontzetting hoorden de aanwezigen de motor afslaan en zagen zij hoe het toestel plotseling over zijn linkervleugel afgleed en steil naar beneden kwam. Wel probeerde de vlieger nog in glijvlucht te komen maar de afstand tot de aarde was te gering. In schuine duikvlucht stortte het eenmotorige toestel tegen de aarde waarbij het, aldus een der ooggetui gen a.h.w. geheel werd opgerold. Het toestel werd volkomen verpletterd. De piloot was deerlijk verminkt en moest uit het wrak worden uitgezaagd. On dertussen vloog de eerder opgestegen Messerschmidt van dezelfde maat schappij onbekend met hetgeen colle ga Drost was overkomen, zijn rondjes boven Den Helder. De heer Drost gold als een zeer be kwaam piloot en zijn onverwachte dood heeft op collega's en vrienden diepe indruk gemaakt Een tragische omstandigheid is nog. dat zijn vrouw pas op het eiland was komen wonen teneinde dichter bij haar echtgenoot te kunnen zijn. Verwachting tot hedenavond: DEZELFDE TEMPERATUREN Veranderlijke bewolking en over wegend droog weer. Meest matige wind, in hoofdzaak tussen West en Noordwest. Weinig verande ring in temperatuur. Donderdag Zon op 5.45, onder 19.36 Maan op 17.06, onder 4.26

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1