Vragen staat vrij Prachtige perspectieven voor Botwinnik in 13e partij WACHT Mij Smyslov offerde teverg Militair elftal ook door Egypte verslagen Happel scoorde voor Hongarije OP Arme Donald Duck Weer in functie Geen briefgeheim Verboden te roken js op een briefkaart ook het brief geheim van toepassing? Nee, dat niet. Dat kan niet, want wat men schrijft is immers „open en bloot"! Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat een postbeambte dus maar zou mo gen rondvertellen, wat er op die kaart staat. Integendeel, zijn ambts geheim bindt hem altijd. De kanarie zong niet ER is veel verboden in ons brave vaderland, té veel. Met alle ver boden kunnen wij ons niet direct verenigen. Maar wanneer iets staat aangegeven als verboden, wil dit toch niet direct zeggen dat er bij staat óp grond van welk wets- De schulden De noodwet Kopen blijft een zaak van vertrouwen Weg doen Pim, Pam Pom en de graafmachine Euwe staat derde achter Donner en Cortlever Nederlandse zwemsters zegevierden ook in Triëst Nederlanders ontmoeten Deense turners Het FIFA jeugdtornooi chocolade» repen: U moet z( toch eens probeeren door SYLVIA SARK Mathisen overleden Interland wedstrijd op Paashockey-tornooi Rallye Soleil-Cannes is begonnen Radioprogramma £)RIE jongetjes losten samen een puMle óp waarmee een fiets te verdiffigh is. En nu "heeft Donald Duck nog niet beslist, wie winnaar is, maar bij voorbaat is er al dei ning gekomen. Zelfs tussen de be trokken orders, die al druk doende zijn huiden te verkopen zonder beren te hebben geschoten. Anders fezegd: over een eventuele fiets, fant de oplossing is ingezonden dóór en op naam van één jongetje. De oplossing lijkt ons toch érg een artikel dit verboden is. In een bus staat: verboden te roken. Duidelijk en klaar, even duidelijk als: niet spreken met de bestuurder enz. Nu kreeg een lezer een bekeuring, om dat hij toch rookte. Maar, zo schrijft hij, is dit nu wel van kracht, want op de bordjes staat niet: op grond van artikelWij zouden de boete maar gauw betalen. Want er mag zoveel niet zonder dat er bij staat op welke grond dit niet mag. U mag niet stelen ih een winkel. Toch staat er geen bordje: verboden te stelen op grond van EEN LEZER, ouder dan 40 jaar, die maar steeds geen werk kan krijgen, beklaagt er zich over dat het blijkbaar aan gepensionneerden wel lukt. Hij kent politiemannen, die op hun 55ste jaar met volledig pensioen gingen en direct een goed betaalde, volledige dagfunctie kre gen. Waarom die niet ter beschik king van boven-veertigers gesteld, die soms nog de zorg voor hele ge zinnen hebben. Is het niet verboden bij vol pensioen een functie te aan vaarden? Nee, verboden is dit niet. Het zal ook moeilijk te verbieden zijn. Hun pehsioeh is Uitgesteld loon, waar ze steeds voor hebben betaald. In dien zó'n geperisionneerde nog fit is, valt hët te begrijpen, dat hij zijn tijd niet in ledigheid wil doorbren gen. Maar wij geven graag toe, dat het een onprettig idee is voor velen. Hier zullen de betreffende werk gevers moeten worden bewerkt, trienen wij. Indien een gepension- neerde een volle functie aanvaardt, tegen te weinig loon, achten wij dit een misstand. Zo'n geval moet lezer maar eens met zijn vakbond be spreken. voudig: laten de jongetjes er om loten, ALS er werkelijk een prijs mocht vallen. Overigens: o heerlijk optimisme. EEN MENEER die zich eenzaam voelde, kocht een kanarie. Mis schien had het bekende; „Red Can- ary" hem wel op een idéé ge bracht. Vrij duur kocht hij een gele vogel, die veel en met luider keel zingen zou. Het bleef echter bij een droefgeestig en naar heimwee klin kend piepje. Later werd hem, door een meer kanarie-deskundige me neer duidelijk gemaakt, dat dit een vrouwtje was, dat treurde om het verlies van haar man, waar naar ze in déze lente-tijd verlang de. Nu vraagt die meneer, of hij van de winkelier schadevergoeding kan eispn. Wij denken van wei, want mén mag bij een handelaar veronderstellen dat hij bij volwas sen vogels het onderscheid tussen een mannetje en een vrouwtje kent. Er zou hiér misschien van bédrog kunnen worden gesproken. Maar ja als deze winkelier niet wil, lijkt ons eén procedure toch weinig zin hebben. Tenzij het niet om de kanarie, maar om het sppl gaat. EEZER, u behoeft hlet zo bang te zijn voor de Schulden die uw ouders na zullen laten. De kinde ren zijn daar heus nikt aansprake lijk voor. Als de tijd daar is, gaat u even naar een notaris en laat hem even een verklaring opmaken dat u afstand doet van de nalatenschap. In dat geval is u voor de belasting schulden evenmin aansprakelijk. J7EN LEZER, dat blijkt ons althans uit de brief, is in de war ge raakt doordat hij niet precies de ingangsdatum van zijn noodwet uitkering in het oog hield. De uitkering gaat namelijk in op de eerste dag van dé maand, waar in de aanvrager daarvoor in aan merking komt. Is men bijvoorbeeld op 28 November 65 jaar geworden, dan gaat de uitkering in op 1 No vember. Maar, wordt de aanvraag ingediend na het 65ste jaar, dan liggen de zaken anders. Dan kan de uitkering niet eerder ingaan, dan één maand vóór de eerste dag der kalendermaand, waarin de aan vraag bij de Raad van Arbeid is ingediend. En wat de tweede vraag betreft: Bij overlijden van de gehuwde man, blijft de weduwe nog 5 maan den in het genot van de uitkering. Is ze zelf 65 jaar, dan wordt de uit kering daarna die voor ongehuw- den. Is ze nog geen 65 jaar, dan vervalt de uitkering daarna geheel. (Bij overlijden van de vrouw geldt trouwens voor de man hetzelfde, wat de 5 maanden betreft. Natuur lijk niet met dat andere, want de leeftijd van de man is beslissend). EEN LEZERES kocht in een win kel stof voor een japon. Rol na rol werd voor haar uitgespreid eny het was niet eenvoudig een keus te maken. De winkelier vertelde dat het allemaal prima «tof was. Kunt u zich trouwens Voorstellen, dat een winkelier zou zeggen: nee, dat deugt niet? De dame deed haar keus en tenslotte werd er van een rol éen lap afgesneden. Uit die lap ontstond een jurk. Maar pas bij het QNZE lezers kunnen kos teloos antwoord krijgen op Drapen en moeilijkheden, bijvoorbeeld over: juridische aangelegenheden, Woning- kwesties, huwelijksmoeilijk heden, opvoedingszorgen, sociale verzekeringswetten, assurantiezaken, persoon lijke geestelijke moeilijkhe den, enz. U schrijft dan de redactie en vermeldt links op de enveloppe: Mentor. Desgewenst krijgt U persoonlijk antwoord en wordt Vw brief niet in de krant behandeld. Alles wordt strikt vertrouwelijk afgedaan. dragen bleek de stof nog al tegen te vallen. Of ze nu de prijsbeheer- sing kan inschakelen of iets tegen die winkelier kan ondernemen. Iets kopen blijft altijd een zaak van vertrouwen. Ten slotte wordt er geen stof onder garantie ver kocht en men ziet wat men koopt. Een klant mag veronderstellen dat zijn winkelier verstand van de din gen heeft en dus de goede zaken inkoopt. Het is heus geen onzin als men zegt: een zaak van ver trouwen. Prijsbeheersing is er niet meer. Onlangs stond in een groot warenhuis in de hoofdstad (afd. kunst) een vaas voor f 16,ge prijsd. Zeer toevallig zagen wij later bij een kleine winkelier de zelfde vaas, van dezelfde fabriek, voor f 9, De prijzen zijn vrij. Onze lezeres kunnen wij dus slechts de raad geven: leg u er maar bij neer en koop de volgende keer bij een meer vertrouwde en deskundige winke lier. FBN LEZERES heeft vlees geweckt. Nu blijkt bij het opdoen dat vlees niet zo erg fris is. Wat wij haar aanraden. Dat is erg eenvou dig: wegdoen. Zonder pardon. Wat sterke boter kan men nog gebrui ken zonder gevaar, maar vlees is levens-gevaarlijk, wanneer het niet ih orde is. Geen risico lopen: posi tief wegdoen. Jammer, maar het is de allerbeste raad in dit geval. MENTOR. 91. De fiets van brigadier Piet Pakkum stond in het zonnetje tegen de muur van het huis. Het Viel Billie niet moeilijk om bij het ventiel van de achterband te komen. Hij ver richtte enige handbewegingen en weldra klonk er een zacht gesuis. Het hield net zolang aan, totdat de achterband leeggelopen was. Daarna draaide Billie het ventiel geheel los en legde het naast het wiël op de grond. Toen dit gebeurd was, kroop hij terug onder de heg en inspec teerde een stok met een haak eraan. „Nu nog de zak vullen..", bromde hij. Wat dat allemaal te beteltenen had, zou gauw genoeg blijken. Daar kwam Piet Pakkum in de deurope ning te voorschijn. Beleefd tikte hij aan zijn pet en bedankte Moeder Woeffie voor de heerlijke koffie „De groeten aan commissaris Bulle bak", zei mevrouw Woeffie. „Ik zal ze overbrengen", zei Piet Pakkum lachend. „Mevrouw., tot genoegen'" „Tot ziens", riep Moeder terug. „En veel succes!" (Van een speciale verslaggever). In de dertiende partij, gespeeld op de 13e van de maand, was Smyslov ongetwijfeld de ongelukkigste speler. De pion die hij offerde om een aanval te krijgen heeft hij nooit meer terug gezien en van de beraamde aanval kwam niet veel terecht. Botwinnik wist alle gevaren te bezweren en stuurde op een eindspel af dat hem in de afgebroken stand gunstige perspectieven biedt. Na de 41e zet van Smyslov werd dp partij afgebroken, nadat Botwinnik zijn antwoord onder couvert had afgegeven. De situatie was toen als volgt: Wit: Smyslov K h5, T b2, Pe 6, pionnen b5, d3, d5, 2h. Zwart: Botwinnik K f6, Tg8, Pf5, pionnen «6, d6, f7, g4. De dertiende partij, waarin Smyslov mist wit speelde en Botwinnik de Sici- liéanse verdediging had gekozen, had het volgende verloop: 1. e2e4, c7c5. Botwinnik speelt naast het Frans vrijwel alleen Sici- liaans als antwoord op 1. e4, en daar om hadden wij deze zet reeds bij de rtfde partij verwacht. 2. Pbl—c3, Smyslov beantwoordt de Sici- liaan altijd met deze „gesloten variant" en is er een uitnemend kenner van. 2. Pb8—c6; 3. g2—g3, g7—g6; 4. Lfl—g2, Lf8g7; 5. d2—d3, b7—b6. Botwinnik, zich bewust dat hij zich op Voor zijn tegenstander welbekend terrein bevindt, kiest nu reeds nieu we wegen. Gebruikelijk is met zwart op een aanval op de damevleugel aan te sturen, want loper g7 staat daar voor uitstekend geposteerd. Botwinnik richt echter de andere loper op oe witte koningsstelling en zoekt de actie meer in die richting. 6. Pgle2, d7— d6';'7. 0—0, Lc8b7; 8. f2—f4 Een aggressieve zet welke wel enige verplichtingen schept. Solider was 8. Le3, Pf6; 9. h3; 8f7—f5. Pa reert de doorstoot f4f5 en tracht te- venj door aanval op pion e4 de acti viteit van loper b7 te vergroten. 9. g3 g4, Smyslov is consequent ajp-essief en offert nu een pion om f4 f5 door te kunnen zetten. Vooral zo lang zwarts koning in het midden staat is deze opmars gevaarlijk en bo- veridien schept deze voor het paard de kans via f4 het zeer verzwakte veld e« te bereiken. 9f5Xg4; 10. f4f5, Dd6d7. Dekt indirect pion g4. 11. Pe2—f4Uiteraard zou 11g6xf5; 12. e4xf5; Lg7Xd4+; De uitslagen van de afgebroken par tijen uit de 4e ronde van 't schaakkam pioenschap van Nederland luiden: Van den BergDonner yVs. Muhring Spanjaard 10, CortleverVan den Bosch y, De uitslagen van de zesde ronde zijn: Van den BevgVan den Bosch f)1, Kramer—Donner yVs. EuweCort lever 01, Üe JongOrbaan 0—1, Muhring—Scheltinga V,—Vs, Spanjaard Barendrecht M—%. De stand luidt na de 6e ronde: 1. Donner 4u pnt., 2. Cortlever 4 pnt.; 3 en 4. Euwe en Kramer 314 pnt., 5 t.m. 9. Muhring, Spanjaard. Baren- dregt, Orbaan en v. d. Berg 3 pnt.; 10. Van den Bosch 2 pnt. en 1 afgebroken partij: 11. Van Scheitinga 1 pnt. en 2 afgebroken partijen; 12. De Jong pnt. en 1 afgebroken partij. aanval helpen, bijv. 12. Pf4, Ld4+ 13. Khl, g3; 14. h3, e5; 15. Pg6:, th3:-j-! 1196X15; 12. e4Xf5, Lg7—d4+; 13. Kgl—hl, Ld4 x c3. Na 13 Df5: 14. PcdS! staat zwart voor zeer grote moeilijkheden, bijvoorbeeld volgt op 14Dd7; 15. Pfe6; 14. b2Xc3, Pc6— ë5. Ook thans is 14Df5: niet aan te bevelen, daar 15. Ld5! volgt met de dreiging 16. Pe6. 15. Ddle2, Pg8—f6. Zwart heeft nu zijn pluspion wel stevig gedekt. 16. Lg2Xb7, Dd7Xb7+; 17. De2 g2, Db7Xg2+; 18. KhlXg2, c5—c4 Botwinnik is er in geslaagd de groot ste gevaren te bezweren en tevens de pluspion té handhaven. Nu wil hij de witte pionnen vastleggen op de kleur van wits loper. 19. Lele3, Pe5f3; 20. volgeh. 20Pf3Xd4; 21. c3Xd4, Ta8—c8; 22. Tfl—f2, c4xd3; 23. c2X d3Na 23. Pd3: Tc4 gaat een pion verloren. 23Ke8f7; 24. Tal—él, ThBdB; 25. Pf4—ë6, Td8—d7; 26. Tel—e2, Td7—b7; 27. Kg2—g3, Tc8— g8; 28. Kg3—h4, h7—h6; 29. Tf2—g2, Smyslov moét maar afwachten wat Botwinnik gaat doen, want met al die zwakke geïsoleerde pionnen is geen behoorlijk plan op te maken. Botwin nik daarentegen kan trachten zijn pionnen in beweging te brengen. Hij begint nu met een poging de c-lijn te veroveren. 29Tb7b8; 30. Te2—c2, Tb8 c8; 31. a2—a4, Tc8Xc2; 32. Tg2Xc2, Pf6d5. Verhindert het binnendringen van de witte toren op c7. 33. Tc2f2, Kf7—f6; 34. Kh4g3, h6—h5; 35. Kg3 h4, Pd5e3. Pion f5 moet vallen, maar daarvoor krijgt wit pion h5. 36. d4d5, Pe3Xf5+;37. Kh4Xh5, a7—a6; 38. Tf2—b2, P f5—e3; dreigt 39 Th8 n\at! 39. Tb2—f2+, Pe3—f5; 40. Tf2—b2, b6—b5. Aldus brengt Botwin nik zijn meerderheid in beweging. 41. a4Xb5Smyslov deed nog deze zet alvorens de partij werd afgebro ken. Botwinnik gaf dus zijn zét onder couvert af. Na 41. ab5: kan wit dan de pion niet nemen want dan zou er vol gen 42. Pe8, 43. Kh4, g3! en wit moet de g-pion door laten gaan, omdat na 44. Hg3:, Th8 mat vólgt. Opnieuw hebben de Nederlandse zwemsters in Italië successen geboekt. In internationale wedstrijden te Triest eindigden alle damesnummers in Ne derlandse overwinningen. Jenny Welling won de 200 meter schoolslag voor Eva Gerard—No vak (Belg). Het Nederlandse meisje tikte als eerste aan in de tijd van 3 min. 0.1 sec. Haar rivale had 0.1 sec. meer no dig. De 100 meter vrije slag leverde een overwinning op voor Geertje Wie- lema in 1 min. 7.3 sec. Op de tweede plaats legde haar clubgenote Greetje Kraan beslag in 1 min. 10.9 sec. Nel Garritsen won op overtuigende wijze de 100 meter vlinderslag in 1 min. 22.9 sec. Het vierde individuele damesnum mer de 100 meter rugslag eindigde eveneens in een Nederlandse overwin ning. Geertje Wielema legde deze af stand in 1 min. 18.9 sec. a£ Het zal Maandag 19 April (tweede Paasdag) voor de eerste maal zijn, dat in Nederland een gymnastiek- wedstrijd wordt gehouden tussen de landenploegen van Nederland en De nemarken (heren). Deze ontmoeting is in de Dierentuin te Den Haag vastgesteld. Elke ploeg bestaat uit acht leden. Het Nederlandse team wordt gevormd door Klaas Boot Jri, Van Galen, Groeneveld, Jac. van der Sande, Hoogers, Wïnands, Joh. van der Sanda en Meijnen. In het internationaal militair voet- baltornooi in België heeft het Neder lands militair elftal te Doornik met 2_i van Egypte verloren. Met rust hadden onze landgenoten in deze wed strijd. die gold voor de bezetting van de 5e, 6e en 7e plaats in de eindstand, êén 10 voorsprong. De Nederlanders namen, gesteund door de harde wind in de rug, onmid dellijk het initiatief. En reeds na 8 mi nuten had Van der Kuil succes, toen de Egyptische doelman een fout maakte die hij niet ongebruikt liet. De Egypte- naren pakten daarna de zaken wat energieker aan, doch hun korte, vaak te korte spel deed resultaten voorlopig uitblijven. Maar 10 minuten na de rust toen had de Egyptische ploeg het voordeel van de wind slaagden zij er door Hessin in de partijen op gelij ke voet te brengen. Vier minuten la ter was het 2—1 voor Egypte, toen El Far de gehele Nederlandse defensie in de uren legde en keihard inschoot. De film heeft een eind gemaakt aan het dispuut over de vraag wie Zondag het Hongaarse doelpunt gescoord heeft, het enige van de wedstrijd, in de ont moeting OostenrijkHongarije. De opname iaat duidelijk zien dat de Hongaar Budai de bal dwars voor het Oostenrijkse doel speelde. De Oosten rijkse rechtsback Happel onderschepte de pass en trachtte weg te werken. Daarbij trapte hij in eigen doel. De film toont ook duidelijk aan dat de bal, indien Happel hem niet had aange raakt, niet in het Oostenrijkse doel te recht zou zijn gekomen. De uitslagen van de Dinsdag in het FIFA-jeugdtornooi gespeelde wedstrij den luiden: Groep b: Spanje—Ierlartd 3—1 (3— 0); Zuidslavlë—Portugal 1—1 (1—0). Groep c: LuxemburgZwitserland 00; België—Oostenrijk 3—2 (2—1). Groep D: Engeland—Saarland 1—1 (1 1); Nöord-Iérland—Hongarije 27 (0 4). (Advertentie. Ing. Med.) 2) „Ik houd van kinderen", had Anna ge zegd. „Ik ben er werkelijk zeer op ge steld, om te gaan, tante Bee. Het lijkt me een baan waar je je met hart en ziel aan geven kunt". „Dat zou je dan ook geraden zijn!" had tante Barbara lachend gezegd. „Het leven daar is van een te groot formaat, dan dat je met halve maatregelen kunt volstaan. Maar ik twijfel aan jou abso luut niet, m'n lieve kind. Toen Mary Bridge mij vroeg, om te trachten een aardig Engels meisje voor haar te vin den, had ik niet gedacht dat ik haar mijn eigen nichtje zou kunnen sturen. Mary mag zich gélukkig achten. En Ben en Sally ook. Oh ja, Ben wordt Boogie genoemd waarom, weet ik ook niet. Hij is werkelijk 'n schat. De hele kwes tie is, dat Mary met dat bedrijf, waar zij zoveel mee te doen heeft, niet veel tijd voor hen heeft. Mary hoopte, dat jij ze wat les zou kunnen geven. Maar als je besloten bent om te gaan, moet ik je niet meer vertellen dat zal Mary zelf wel doen. Als je maar weet waar het in hoofdzaak om gaat Anna dacht nu aan Ben en Sally, ter wijl zij met ietwat afwezige blikken naar de tuin stond te kijken. Zij had haar gehele leven in Bartrum Magna gèwoond. In de laatste jaren was zij daar de rechterhand van haar vader ge weest en was opgetreden ais secretares se, ontvangdame, kokkin, huishoudster in feite de spil, waar zijn leven om draaide. Anna's moeder was gestorven, toen zij drie jaar was. Na een opeenvol gende reeks van gouvernantes, wa naar een kostschool gegaan en was toen thuis gekomen in een wereld, die in een oorlog gewikkeld was. Zij was niet op geroepen, daar haar werk voor haar va der waardevol en van gewicht was. Maar nu voelde zij zich, alsof de wereld daar achter Bartrum Magna haar wenk te. En nu zei dr Trail tegen haar: „Nu goed dan, lieve kind. Laten we hét dan maar als afgedaan beschouwen". Anna keerde zich om en drukte een kus op zijn hoofd. „Ik z*l ér een hekel aan hebben, om je achter te laten, papS. Maar...." „Ik weet het, Joanna. Ik zou een zelf zuchtige oude dwaas zijn, om jé in de weg te staan. Het is alleeen maar, dat wel Australië is nogal ver weg, weet je". „Tegenwoordig niet meer, paps", zei Anna vrolijk, om haar emotie te ver bergen. „Ik zal waarschijnlijk per vlieg machine naar huis komen in grootse stijl, zoalsde een of andere filmster, met een grote bontjas van oppossum en wattle-bloesem in mijn haar". Zij be gon de ontbijttafel bij elkaar te zetten. „Maar voor ik die duizelingwekkende hoogte bereik", voegde zij er aan toe, „kan ik je er beter even aan herinne ren dat je naar mrs. Stringer moet gaan. Bill heeft gisteren weer eens In zijn duim gesneden en het is ontsto ken". Dr. Trail stond op. „Bij de Stringers ontsteekt ieder wondeU hjj. .Dat eohfjnt ia hun ge stel té zitten. Wel, tot straks, liéve kind". Hij verliet de Kamer en Anna keek hem met vertederde blikken na. En toen keerden haar gedachten terug naar Mary Bridge, het onbekende huis Warramunga en naar Sally, Hectór en Boogie. Allemaal nog onbekenden, die voor haar een avontuur betekenden. En terwijl zij daar zo stond met de zon op haar levendige gezichtje, leek zij sterk op Roderick Courtenay-Trail, haar grootvader, die zoveel van een le ven van avontuur gehouden had en die er vrolijk een fortuin doorgebracht had, voor zijn zoon nog twintig jaar oud was. Wel, hier ben ik dan eindelijk, dacht Anna, toen zij op het dek van het schip stond en de gestalten van haar vader, tante Barbara en Alison, die op de ka de in Southampton stonden, in de ver te zag vervagen. Langzaam maar zeker trokken de korte zware sleepboten het grote schip in dieper water. Al heel gauw zou Engeland het gelaat van haar vader en zoveel andere dingen, niet meer zijn dan een herinnering. Tot het laatste toe wuifde Anna met haar zakdoek, zich over de dicht bezet te railing voorover buigend. „Adieu, paps! Adieu, mijn lieve papS!" zei zij zachtjes. Zij waren uitstekende kameraden ge weest. Maar toen was Alison in zijn leven gekomen, Alison met haar vlotte glimlach, haar warmte en haar opge wekte practische bekwaamheid. Zij leek in niets op Anna's eigen moeder, die heel knap was geweest, maar dat was misschien ook maar beter. Alison had geen vergelijkingen nodig; haar persoonlijke eigenschappen waren vol komen voldoende. Zij zou voor dr Trail een goede vrouw zijn en dat was, wat hij nodig had. Plotseling voelde Anna de tranen achter haar oogleden prikken, toen de laatste omtrekken van het drietal daar op de kade geheel vervaagden. Zij opende haar tas, nam haar mooie zil veren poederdoos er uit, waarop haar initialen gegraveerd waren een afscheidscadeau van Alison en haalde even een poederdoos over haar gezicht. Terwijl zij dit deed, zij éen stem naast haar: „Ik geloof, dat u dit heeft laten val len?" Anna keewle zich om. Een ietwat slaperig uitziende jongeman met don ker haar, stak haar een brief toe, ter wijl hij haar glimlachend aankeek. „Oh, dank u", zei Anna haastig. Het was de laatste brief van Mary Bridge. De jongeman wendde zich weer af en leunde met zijn ellebogen op de railing. Hij droeg een ruimzittende licht ge kleurde jas en suède schoenen en zijn elegante figuur en de manier, waarop zijn haar groeide, scheen een indruk te geven van achteloze welstand en charme. Dergelijke types had Anna nog nooit ontmoet. Zij kwam plotseling tot de ontdekking, dat zij bloosde, het geen haar hevig ergerde. Haar vader, bedacht zij plotseling, zou geweten hebben, hoe hij met zo iemand moest omgaan. Oh, ik had toch v/el gelijk, zei zij bij zichzelf, het is hoog tijd, dat ik eens wat meer van de wereld zie! Daarginds in Bartrum Mag na was zij miss Trail geweest, de doch ter van de dokter, die iedereen kende. Maar de jongeman met de slaperige glimlach en de dure kleren, deed den ken aan een ruimere en rijkere wereld dan Anna tot dusver gekend had. Zij begon zich af te vragen, wie hij wel zijn kon. Langzaam maar zeker duwde het schip zijn neus verder in de oceaan. De passagiers verlieten de railing en los ten zich druk pratend in kleine groep jes op. Het dek was vol, want de Euphrates was tot de laatste plaats be zet. (Wordt vervolgd) Oscar Mathisen, een der grote Noor- se hardrijders op de schaats, door zijn landgenoten op dezelfde wijze vereerd als Jaap Eden in Nederland, is in de ouderdom van 65 jaar te Oslo overle den. Zijn gloriejaren vielen tussen 1908 en 1914, toen hij niet minder dan vijf keer het wereldkampioenschap ver overde, hl. in de jaren 1908, (Davos), 1909 (Kristiania), 1912 (Kristianla), 1913 (Helsinki) en 1914 (Kristiania) en verder in de jaren 1909 (Boedapest), 1912 (Stockholm) en 1914 (Berlijn) op de Europese titel beslag legde. Mathisen was wereldrecordhouder van 1912 tot 1928 op de 500 meter, waarbij hij de tijd terugbracht tot 43,4 sec. Hét wereldrecord op de 1500 me ter had hij van 1908 tot 1937 in zijn be zit. Ook dit record heeft hij in de loop der jaren vele malen verbeterd en tenslotte op 2 min. 17,4 sec. gebracht Het Internationale dames-hockey-tor- nooi, dat van Vrijdag 16 tot en met Maandag 19 April op Klein-Zwitser- land té Den Haag voor de derde maal wordt gehouden, is dit jaar nog belang rijker geworden, doordat de Koninklij ke Nederlandse Hockeybond verzocht heeft de landenwedstrijd Nederland Wales, in dit tornooi in te lassen. Dezé wedstrijd wordt Zaterdagmiddag ge speeld en Wales, dat voor deze ont moeting uiteraard met het officiële elftal naar Nederland komt, heeft er geen bezwaar tegen dat dit team ook aan het gehele tomooi deelneemt. De 7e Rallye SoleilCannes is be gonnen met een snelheidswedstrijd Op de baan van Montlhery. Slechts 48 equipes hadden voor deze rallye in geschreven, verdeeld over 10 klassen. Er werden zeer grote snelheden be reikt. Zo kwam de Frazer Nash van O'Hara Moore en Gott in de klasse serie sportwagen 1600 tot 2600 cc tot een gemiddelde van ruim 162 km per uur. In deze klasse reed ook Gatsoni- des mee, met Grail als col-equipier. Met zijn Triumph noteerde hij een tijd van 2 min. 3.6 sec., terwijl de tijd van o'Hara 1 min. 53.2 sec. bedroeg. Gat- sonides kreeg hiermede 104 strafpun- ten en bezette de 5e plaats in zijn klas se. Na de snelheidsproeven begaven de equipes zich op weg naar Cannes, een afstand van 1200 km, te bereiken via Le Puy, Valence, Castellane Co- mes en Gourdon. DONDERDAG 15 APRIL 1954. HILVERSUM I 402 m, 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en liturg, kalen der. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.25 Plechtige Hoogmis. 9.45 Waterst. 9.50 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Mor gendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Idem. 12.55 „Een le vend monument". 13.00 Nws. en Katho liek nws. 13.20 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Instr. trio. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 18.10 Sopr., fluit en piano. 18.35 Raadhuispraat. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nws. en weerber. 19,10 Voor de jeugd. 19.30 Gram. 19.55 „Ga mee naar Jubo II". caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Vocaal kwartet. 20.50 Lijdensoverdenking. 21.20 Gram, 21.30 „Ik denk er zo over.... en U?", caus. 21.40 Gemengd koor Cappella en voorzangers. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym.. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muz. 11.35 Gram. 11.45 Voor de vrouw. 12.00 Orgel en piano 12.25 „In 't spionnetje" 12.30 Land- en 'tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.50 „Uit het bedrijfsleven". 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 cabaret. 14.30 Alt-mezzo en piano. 15.00 Voor de zieken, 15.45 Gram. 1615 Voordr. 16.35 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 ftegeringsuitz.: Prof. dr- R. M' Bergman: „Rijksdelen Ovérzée: Nieuw Guinea anthropologisch" 18.00 Nws lfi.15 Sportproblëmen. 18.25 Voor de jeugd. 18.40 Rep. of gram. 18.45 Parijs' Pr°R^' 19.00 Voor de kind. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.1Ó Lichte muz- i»-*« Rondetaf elparlement. 20.00 Nws. -11"® Kamerork. 20.50 Meded. 20.55 ..De zweet doek van de heilige Veronica", hoorsp. 21.45 Planorecital. 22.15 Gram. 22.30 Gram. 22.45 Sportact. 23.00 Nws. 23.15— 840 Gram.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 2