Statenverkiezing de graadmeter voor politieke verschuivingen AKKERTJES' In kort bestek DE STA TEN DE WONDERE WAERELT Ook dat nog Er bestaat in ons land een tekort aan arbeidskrachten De stier in de porseleinkast WRIGLEY Een nieuw onderzoek naar NESB nodig Het belang mag niet worden onderschat Onverschillige houding is onjuist Schoonmaak PUROL Handen Rijdende keuken gaat op tournee hel pon direct Inspectie oorlogsgraven in Indonesië D Leden-werkvergadering van het CSWV Werkobjecten moeten beperkt worden INTERNATIONAAL y/. ASPECT I IS „Nederlandse Reiskamer" is opgericht Conclusie voorHogeRaad Vrijspraak ongemotiveerd WOENSDAG 14 APRIL 1954 (Van onze parlementaire redacteur). ALS de Nederlandse stemgerechtigden zich om één verkiezing weinig druk maken, dan is het om die voor de Provinciale Staten. De Sta ten spreken het minst tot de verbeelding. Wat weet men er eigenlijk van? Het plaatselijk bestuur is belangrijk. Het bemoeit zich met de bouw van een nieuw badhuis, met het verkeer in de binnenstad of in de kom van het dorp, met de vernieuwing of de uitbreiding van de ver- lichting en met het subsidie voor het Groene, het Witte of het Gele Kruis...... Ook de heide Kamers der Staten-Generaal en dan voor namelijk de 1 weede Kamer genieten de belangstelling van brede la- gen der bevolking. Want zij beslissen over belasting-verhoging of -ver- laging, over de hoogte van de ouderdomsuitkering, over de aanleg van Rijkswegen, het aantal trekkingen van de Staatsloterijen, de grenswijzi ging van gemeenten, de t. b. c.-bestrijding onder het rundvee en de op richting van een bedrijfschap voor hier. Het is niet geheel van belang ontbloot, wie er in de gemeenteraad of in de Kamer komen. Maar in de Provinciale Staten £)EZE onverschillige houding van zeer velen is begrijpelijk, maar niet juist. Ook voor de Provinciale Staten zal men bewust moeten kiezen, hetzij door nuchtere vergelijking van wat de ver schillende politieke partijen zo men geen lid is van een zodanige organisa tie te bieden hebben, hetzij door steun te verlenen aan de partij, waar bij men aangesloten is, of die de meeste sympathie van de kiezer geniet. Het is gewenst enige belangstelling voor de op Woensdag 21 April a.s. te houden verkiezing voor de Provinciale Staten op te brengen. Om meer dan één reden. In de eerste plaats om de arbeid zelf, die de Staten verrichten. Om slechts enkele van hun taken te noemen: zij bemoeien zich met de drinkwatervoorziening in de provincie en met de electriciteits- en gasvoor- ziening; zij subsidiëren verschillende vormen van onderwijs en vooral het nijverheidsonderwijs, zoals de land- Een Utrechtse handelsreiziger, die een textielfirma in Amsterdam voor ette lijke duizenden guldens had opgelicht, is doof de rechtbank in de hoofdstad veroordeeld tot tien maanden gevange nisstraf. De eis was anderhalf jaar. De secretaresse van prins Ali Khan, een vijf-en-veertigjarige Franse wedu we, is sinds begin April zoek. De politie te Cannes poogt thans uit te zoeken, wat er met haar is gebeurd. N- Een boertje uit Cromvoirt, bij Vught, die zich met kwakzalverij had opgehouden, is door de Bossche rechtbank veroor deeld tot f 720 boete. Te Hirosjima in Japan is een wereldcongres van Paci fisten bijeen. Dit heeft een resolutie aangenomen, waarin wordt gevraagd om een verbod van alle atoomwapenen, en van de vervaardiging hiervan en van proeven hiermee, internationaal toe zicht op het gebruik van kernenergie en gebruik ervan voor vreedzame doel einden. V Een lerling-stucadoor uit Gouda, die zijn schoonvader met een mes in borst en lever had gestoken, na dat deze de ruiten in de woning van zijn schoonzoon kort en klein had ge slagen, is door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenis straf, waarvan vijf maanden voorwaar delijk. Te Hillegom is een kind ver ongelukt, dat tijdens de afwezigheid van zijn moeder in de dakgoot speelde. Het kind stortte op straat en overleed kort daarop. Binnenkort begint de tentoonstelling „Bouwen" een tournee door ons land. Deze is in opdracht van het ministerie van Wederopbouw sa mengesteld en zal leerlingen van lager en voortgezet onderwijs een inzicht ge ven in het werk, dat aan het bouwen van een woning is verbonden. Te Zuidbroek is Zóndag de geheime zender Beatrix opgespoord en in beslag geno men. Tegen de eigenaar is proces-ver- baal opgemaakt. Een vijf-en-tachtig- jarige vrouw heeft bij de Amsterdamse politie aangifte gedaan van het verlies van een oude kous, inhoudende vijf en twintig kwartjes en enkele centen. De spaarpot is nog niet weergevonden. Te Halifax (Canada) is op 64-jarige leeftijd overleden de eerste minister van de Canadese staat Nova Sootia, An- gus L. MacDonald. Hij was een zeer be langrijke liberale figuur. Van 19 tot 26 April zullen buiten landse studerenden in Nederland onder auspiciën van de Foreign Student Service Zeela: d bezoeken om kennis te nemen van de ontwikkelingsplannen in die provincie. De groep zal verblij ven in een jeugdherberg te Domburg. V Op 17 April zal een studiegroep on der leiding van mr dr A. A. van Rhijn een bezoek brengen aan de Verenigde Staten. Deze groep zal zich op de hoogte stellen van de nieuwste Ame rikaanse ontwikkelingen op het gebied van de personeelsbetrekkingen. Vol gende week zullen in Parijs de onder handelingen beginnen over het sluiten van een nieuwe NederlandFranse handelsovereenkomst. De burge meesters van de Brabantse gemeenten Zeeland, Schaijk, Mill en Grave zullen zich in een gezamenlijk schrijven tot de militaire overheid wenden. Men maakt zich nl. bezorgd over de gewel dige explosies, die door genietroepen teweeg worden gebracht, en die wel eens het gevolg zouden kunnen zijn, dat de huizen met langer meer bestand zijn tegen de grondbevingen. Het vijfjarig zoontje van de familie V. te Leerdam is gistermiddag in een achter de ouderlijke woning lopende sloot geraakt en verdronken. Prof. dr F. E. J. Malherbe, hoogleraar in de Zuidafrikaanse taal- -en letterkunde aan de universiteit te Stellenbosch hoopt vandaag voor een bezoek van zes weken aan ons land op Schiphol te arriveren. (Advertentie, Ing. Med.) bouwhuishoudscholen; zij hebben zeg genschap over de ziekenverpleging en met name over de verpleging van gees teszieken; zij houden toezicht op de waterschappen; zij zorgen voor de aan leg en het onderhoud van wegen. Ge deputeerde Staten, dat zijn de dage lijkse bestuurders van de provincie ongeveer zoals de wethouders in een gemeente moeten hun goedkeuring hechten, aan alle besluiten van de ge meentebesturen in hun provincie, die de gemeente-eigendom raken en aan de begroting van de gemeenten in hun provincie. En aangezien Gedeputeerde Staten gekozen worden door en uit de Provinciale Staten, is het in het be lang van de gemeente zijner inwoning, wie de kiezer naar de Provinciale Sta ten afvaardigt. yAN niet minder gewicht zijn de ver kiezingen van 21 April om de zeer bijzondere taak, die de Provinciale Sta ten is toebedeeld ten aanzien van de Eerste Kamer. De Statenleden en dus niet de gewone kiezers kiezen de Eerste Kamerleden, hetgeen zeggen wil, dat de politieke samenstelling van de Eerste Kamer een afspiegeling is van die van de Provinciale Staten. En tenslotte zal de uitslag van de verkiezing van Woensdag als graad meter kunnen gelden voor de politie ke verhoudingen in ons land en van de ontwikkeling daarin sinds de laatste verkiezing van de leden der Tweede Kamer op 25 Juni 1952 en van de ge meenteraden op 27 Mei 1953. De Tweede Kamerverkiezing in 1952 bracht de grote verrassing van een aanzienlijke vooruitgang van de P.v. d.A., die er drie zetels bij kreeg, op 30 zetels kwam en de grootste politieke partij in Nederland werd. De K.V.P. ging er twee achteruit, de A.R.P. één en de C.P.N. twee. De V.V.D. won één zetel en de K.N.P. van de heer Weiter eveneens. Bij de gemeenteraadsverkiezing In 1953 bleek de verschuiving geen toe vallige te zijn. Zij het met kleine ver schillen gaf de uitslag van de stemming toen een consolidatie van de politiekt verschuiving van 1952 te zien. De vraag is. welke de resultaten Woensdag zullen zijn. Er dient reke ning mee gehouden te worden, dat bij de bepaling van de houding der kie zers bij de verkiezing voor de Tweede Kamer, voor de gemeenteraden en voor de Provinciale Staten telkens andere factoren in het spel zijn. Doch aange zien op 21 April geen beslissing van dt kiezers gevraagd wordt over be- langrijke vraagstukken, nemen we I aan, dat voorai op partijen en niet op personen gestemd zal worden en dat de uitslag derhalve wel degelijk van belang is voor de vaststelling, of zich in ons land inderdaad een politieke structuurverandering voltrekt, of dat de toestand van enige jaren geleden zich begint te herstellen. We wagen ons niet aan voorspellin gen, al houden we het er voor ons op, dat de verschuiving, die zich reeds in de Tweede Kamer en in de gemeente raden heeft gedemonstreerd, nu ook in de Staten der verschillende provin cies zal doordringen. Naar de presidente van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen, mevrouw H. G. van Anrooy de Kem- penaer, gisteren heeft medegedeeld, zal de vereniging een rijdende keuken in gebruik stellen, waarmee men in verscheidene plaatsen zal laten zien hoe een keuken eigenlijk behoort te worden ingericht. De inrichting wordt verzorgd met artikelen, die in het in stituut voor huishoudelijke voorlichting zijn gekeurd en goed gevonden. Na af loop van de rondrit zai de modelkeu ken een definitieve plaats krijgen in het bureau van de vereniging in Den Haag. Adv .rtentie Ing. Mëd.) (Van onze parlementaire redacteur). J)e Provinciale Staten tellen in de verschillende provincies een verschillend aantal leden. Dat hangt van het aantal inwo ners af. Onderstaand lijstje geeft aan, hoeveel Statenleden er op het ogenblik zijn Van de op het ogenblik zitten de 590 Statenleden behoren tot Noord-Brabant Gelderland Zuid-Holland Noord-Holland Zeeland Friesland Overijsel Groningen Drente Limburg 64 leden 62 leden 82 leden 77 leden 42 leden 50 leden 47 leden 45 leden 35 leden 45 leden K.V.P. P.v .d.A. AR. C.H. V.V.D. C.P.N. S.G.P. K.N.P. andere partijen 190 leden 156 leden 76 leden 70 leden 49 leden 31 leden 11 leden 2 leden 5 leden Bij de laatste verkiezing voor de Provinciale Staten op 26 April 1950 behaalde de K.V.P. 31,59% van het aantal geldig uitgebrach te stemmen, de P.v.d.A. 25,69%, de A.R. 12,37%, de C.H. 10,47%, de V.V.D. 8,52%, de C.P.N. 6,80%, de S.G.P. 2,27% en de K.N.P. 0,66%. iimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim «Advertentie ing. vied. In de tweede helft van April vertrekt mevrouw Van Anrooy-De Kempenaer, presidente van de Nederlandse Oorlogs gravenstichting, voor een inspectiereis naar Indonesië. Zij zal de graven van de aldaar gesneuvelde militairen bezoe ken. Deze reis omvat de begraafplaat sen op Java, Sumatra, bij Makassar en Balikpapan. Mevrouw Van Anrooy zal gaarne voor de nabestaanden van hen, die hier hun laatste rustplaats vonden, een bloemengroet op het graf brengen en/of er een foto maken. Mocht hier voor belangstelling bestaan, dan wordt men verzocht, zich vóór Donderdag 15 April in verbinding te stellen met me vrouw Koster-Piers, Lyceumstraat 52, Alkmaar. SPOORBRUG BIJ LEIDEN ONTZET. Gistermiddag werd de Vinkbrug over 'de Oude Rijn bij Leiden aange varen. Het gevolg was, dat de brug werd ontzet en het treinverkeer van Leiden naa. Den Haag moest worden verlegd over Harmeien en Breuke- len. Dat van Den Haag naar Leiden kon op de normale wijze worden af gewerkt. Na een uur kon de dienst over het geblokkeerde spoor worden hervat. E ARGENTIJNSE lui tenant Enrique Cal gagni heeft een nieuw record gevestigd door niet minder dan 164 maal achter elkaar met een parachute uit een vlieg tuig te springen. Zondag avond maakte hjj zijn eerste sprong en Maan dagmiddag xiin 164ste, waarbij hij wat hard neerkwam, doordat hij merkwaardigerwijs ver moeid begon te worden. Calgagni maakte gemid deld tien sprongen per uur, hetgeen, indien men er over nadenkt, lichte lijk onwaarschijnlijk aan doet. Maar het is onge twijfeld waar, want het staat in deze krant. Het oude record bedroeg 142 achtereenvolgende spron gen. £N DAN LEEFT daar ginds in Marcq-en- Bareuil de Fransman Coquerelle .die zojuist het wereldduurrecord vioolspelen heeft ver beterd. Hij hanteerde de strijkstok 74 uur en acht tien minuten zonder op houden, waardoor hij het vorige record, dat op naam stond van een Duitser, met twee uur verbeterde. Daar kan zo'n fiedelaar als Jehudi Menuhin toch maar niet aan tippen! f)E 83-JARIGE ds Van Uchelen, emeritus Her vormd predikant te Hil versum, zal binnenkort de huwelijken van twee van zijn 28 kleinkinderen inzegenen. Beide klein dochters Van Uchelen treden met een predi kant in de echt. TE NOTODDEN in Noor wegen neemt de ge woonte van de plaatselij ke babies om op weg naar het ziekenhuis ter wereld te komen met de dag toe. De taxichauf feurs in Notodden heb ben daarom allen een spoedcursus in de ver loskunde gevolgd. Dat doen ze in Purmerend nog niet. Op ZONDAG na Pasen zal de inheemse priester Bonaventura Diamini tot bisschop van het nieuwe diocees van zuid-Mariannhill in Zuid-Afrika worden ge wijd. Hij is de eerste Zoeloe-bisschop. Sinds 75 jaar missionneren in dit gebied paters van de Nederlandse Provincie van Maridnnhill, welke orde haar zetel heeft te Arcen in Limburg. (~)P 28 April zal de technische directeur van Philips Phonografi- sche Industrie te Baarn, de heer P. R. Dijkster- huis, aan een aantal klassen van de o.l. Oos* terschool in dezelfde plaats les geven over de fabricage van grammo foonplaten. Tot het on- derwijs-systeem op deze school behoort het stre ven om de kinderen zo veel mogelijk op de hoogte te brengen van wat er in de maatschap pij leeft. Na afloop van déze bijzondere les zul len de ieerlingen een be zoek brengen aan de grammof oonplatenfabriek waarna hun tenslotte ter ere van deze primeur een koffiemaaltijd zal worden aangeboden. TWEE JONGE mannen in Frankfort hebben een „geheugencentrale" opgericht, welke tegen betaling abonné's data, afspraken, beloften, ver plichtingen, trouwdagen etc. helpt onthouden, die z jj beslist niet willen vergeten. De jongelieden stellen schadevergoedin gen tot duizend mark In het vooruitzicht, als zjj in gebreke zouden blij ven. Wij zouden geen oog meer dicht doen. Nadat de Perzische ex-premier Mossa- deq reeds enige malen in zijn cel wenend in hongerstaking is gegaan (achteraf bleek hij zich stiekem te voederen met kersenbonbons, Turkish delight en vitaminetabletten) en nadat hij vele keren heeft geklaagd over de koude in zijn besloten appartement hetgeen hem tenslotte een elecrisch ver warmde deken opleverde)heeft hij ditmaal bij de behandeling van zijn zaak in hoger beroep geklaagd, dat hij zich zo eenzaam voelde in zijn cel. De procureur van het leger, generaal Azmoedeh, werd hierdoor geroerd en zona hem twee celgenoten. De ex-premier heeft het een paar uur uitgehouden in het gezelschap van deze veroordeelden, een zakkenroller en een communis tische oudstrijder van het Democratische Leger" van Azerbeidsjan, en toen smeekte hij het tribunaal zijn klacht maar te vergeten en hem weer van ziyi collega's te verlossen. De heer Mossadeq was waarschijnlijk beter geschikt ge- weet voor het ministerschap van Propaganda en Publiciteit dan voor het premierschap. De wereld wacht nieuwsgierig op zijn volgende stunt. J7IND Maart was het werkloosheidscijfer gedaald tot 69.457. Daarnaast waren nog 24.300 personen werkzaam op door DUW gesubsidieerde werken. Hoewel de arbeidsmarkt in de jaren 1949, 1950 en 1951 ongeveer even krap was als thans en het aantal werklozen eind Maart 1949 zelfs nog aanzienlijk lager was (39.000 werklozen en 27.000 personen werkzaam bij DUW-objecten) wordt door de recen te industriële ontwikkeling in de meeste streken van ons land het tekort aan arbeidskrachten sterker gevoeld dan sinds geruime tijd het geval was". Aldus mr F. H. A. de Graaff, voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, tijdens de gisteren in Utrecht gehouden leden-werkvergadering van dat verbond. heid voor een belangrijk gedeelte zou kunnen overnemen. Spreker meende, dat aan de huidige overspanning, die hier en daar op de arbeidsmarkt wordt waargenomen, verscheidene oorzaken ten grondslag liggen, o.a. de nog gunstige gang van zaken in de bedrijfstakken, de emi- nood, de gevolgen van de watersnood gratie, de militaire dienst, de woning- ramp en de bewapeningsopdrachten. Hij achtte het dan ook, gezien de hui dige vraag naar arbeidskrachten on juist werkobjecten te creëren. De DUW moet daarom zoveel mogelijk worden beperkt of gesloten. Sprekende over de loonpolitiek merkte mr De Graaff op, dat het streven van het CSWV er op gericht is, over de grondslagen van de wijzigingen volledige overeenstem ming te bereiken tussen alle centrale organisaties van werkgevers en werk nemers. De gedachten gaan uit naar een orgaan van het georganiseerde bedrijfsleven, dat de taak van de over- \,\/ELKOM in Engeland. Welkom in Europa. Aldus de aanvang van een open brief aan John Foster Dulles door de redactie van het Britse oppositie blad „Daily Mirror" geplaatst in de editie van Maandag jl. Doch direct na deze. vriendelijke woorden lanceerde de „brief" een serie ernstige opmer kingen aan de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, die voor en kele dagen naar deze kant van de At lantic overwipte om met zijn Britse en Franse collega's te spreken over de aan te nemen houding ten opzichte van het opdringende communisme in Zuid-Oost- Azië. De opmerkingen waren wreve lig en ongetwijfeld een uitdrukking van een niet gering deel van de pu blieke opinie in Engeland en Frank rijk. De brief dan zegt. dat het Rus sische voorstei om toe te treden tot het Atlantische Pact en te spreken over de Europese collectieve veiligheid, zonder meer door de V.S. (lees Dul les) werd verworpen. Engeland werd in deze niet geraadpleegd. Ook de andere staten van de NAVO niet, ter wijl dit in wezen toch een zaak is die de gehele NAVO aangaatDaarna, aldus het blad tot Dulles, kwaamt ge met uw verklaring over een „gemeen schappelijke actie" tegen Peking-China in verband met de oorlog in Indo-China. Er ging een schok door Engeland, dat opnieuw niet in dit voornemen werd gekend. Ook Frankrijk, dat nota bene zelf vecht in Indo-China, werd van te voren omtrent deze verklaring niet ge raadpleegd. Engeland heeft gelijk Frankrijk gro te belangen in Zuid-Oost-Azië en zag zich zelf in Malakka reeds jarenlang met de communistische infiltratie ge confronteerd. Laat er daarom overleg zijn. Uw missie kan nog tonen hoe democratische geallieerden hun zaken in de geest van volledige vriendschap oplossen. Het is laat, maar niet tè laat. QOK van min of meer officiële zijde waren tevoren reeds opmerkingen in deze geest gelanceerd. De „Mirror" legde er bij het betreden door Dulles van Britse bodem nog eens flink de na druk op. Na een enkele dag spreken met Eden en zijn adviseurs heeft Dul les dan ook voor een belangrijk deel eieren voor zijn geld moeten kiezen. Hij zal vóór de conferentie te Genève op 26 April, waarop de Grote Vijf voornamelijk zullen spreken over de Aziatische kwesties, niet meer aan dringen op een soort geallieerd ultima tum aan Peking-China. Mocht „Genè ve" geen bevredigende resultaten op leveren, dan kan men zich daarover alsnog beraden. Eden en Dulles al thans kwamen dit in principe over een. In Parijs zal daarover vandaag W///////A\\\\\\\\\\N verder van gedachten worden gewis seld, alsmede over het idee na een eventueel mislukken van de Geneèfse besprekingen te komen tot een een vei ligheidspact voor Zuid-Oost-Azië. Op deze wijze zou als in Europa een de fensieve gordel moeten ontstaan om het communisme te weren en, af te schrikken. Toen Dulles gisteravond uit Londen naar Parijs vertrok, toonde hij zich uitermate tevreden. Zijn ge sprek met Eden had volgens hem nooit nog zo'n goed verloop als thans.... J7ERDER hebben wfj betoogd, dat wij in wezen begrip hebben voor de krachtige toon, die Dulles wil leggen in de anti-communistische politiek van het Westen. Men moet wel eens zijn tanden laten zien om een dreigend gevaar af te wenden en Eden heeft blijkbaar wat dat betreft ten opzichte van Dulles' mening een tegemoetko mende houding getoond. Hoe Parijs zal reageren is nog niet te zeggen. Mogelijk krijgt Dulles ook Bidault mee, maar de- gesprekken op de Quai d'Orsai zullen zeker minder gemakke lijk liggen dan op het Londense Foreign Office. Het grootste bezwaar echter hebben wij tegen de wijze, waarop Dulles meent zich op het publieke politieke podium te moeten bewegen. De proce dure, die de Amerikaan in het verle den en ook nu weer volgde, is nogal ongelukkig, weinig tactvol en daarom gevaarlijk. En daarin had de „Mir ror", hadden ook alle andere critici gelijk. Er dient voor men, gelijk Dul les, zo uitermate belangrijke en voor de geallieerde politiek ingrijpende ver klaringen .n het openbaar aflegt tus sen de staten, die er mee hebben te makén ernstig en openhartig overleg te worden gepleegd. De verklaringen van Dulles, zónder enig overleg vooraf, werkten inderdaad als een schok. In dezelfde editie van de „Mirror" werd een tekening afgedrukt, waarop Dulles stond afgebeeld als een in de „Aziati sche porseleinkast" in het dolle rond springende stier, verwonderd en be angst aangestaard door Eden en Bi dault, rustig en aggressief afgewacht door een formidabele Malenkov met getrokken zwaard. Het was een rake tekening, die niets te scherp was. Waarom hield Dulles in overleg met de geallieerde partners deze troeven omtrent een krachtige waarschuwing aan Peking-China niet „in portefeuille", om deze zo nodig uit te spelen op de conferentie in Genève zelf? Hij heeft zich nü geheel blootgegeven en de diplomaten van achter het Gordijn zullen thans met deze wetenschap ver rijkt wat betreft de voor Genève te bepalen houding zeker hun voordeel hebben gedaan. Dulles heeft wat zijn overgrote voortvarendheid betreft op nieuw een les gekregen. Wij hopen van ganser harte, dat hij die les voor de toekomst niet zal vergeten. Het goede gevolg kan dan zijn, dat vele nutteloze en negatief werkende mis verstanden in de politiek van het vrije Westen zullen worden voorkomen. "pEN aanzien van de viering van de nationale bevrijding betreurde spreker de houding van verscheidene gemeentebesturen, die ondanks duide lijke uitspraak door de regering, voor wat het gemeentepersoneel betreft hiervan toch afwijken. De voorzitter van het CSWV achtte vervolgens de oprichting van bedrijfsschappen een punt van actueel ondernemersbeleid. Wat betreft het advies van de SER over een nieuwe wettelijke ouderdoms voorziening veronderstelde mr De Graaff, dat de concretisering nog veel hoofdbrekens zal kosten. Hij achtte het niet mogelijk, dat de feitelijke invoering van de wet voor 1 Januari 1957 zal geschieden. Tenslotte belichtte de voorzitter nog de moei lijkheden bij de uitvoering van de werkloosheidswet en de wet op de on dernemingsraden. Tijdens de ochtendbijeenkomst werd aandacht besteed aan het vraagstuk van het „Tweerichtingverkeer" in de onderneming, de betekenis van ideeën bussen, personeelskranten en populaire jaarverslagen en het belang van het houden van groepsbesprekingen met categorieën van het personeel. Dezer dagen is de stichtingsakte ge passeerd ter oprichting van een „Reis kamer" in Nederland. Binnenkort zal een bestuur van deze organisatie naar voren treden. Met de „Reiskamer" wordt beoogd een einde te maken aan het reeds zeer geslonken aantal min der bona fide reisbureaux, die vacantie- gangers vreugden voorspiegelen, die nimmer kunnen worden waargemaakt. Het spreekt vanzelf, dat het alle reis bureaux vrijstaat zich bij de reiskamer aan te sluiten of niet. Voor het aan sluiten moet men aan een aantal te stellen voorwaarden voldoen. Het ligt in de bedoeling de overheid, op eniger lei wijze in het werk van de „Neder landse Reiskamer" te betrekken. SLUITING VAN RIJKSKANTOREN De departementen en Rijkskantoren zullen, voorzover de dienst het toelaat, op Zaterdag vóór Pasen en de Zaterdag na Koninginnedag gesloten zijn. Deze arbeidstijd zal worden ingehaald. (Advertentie, Ing. Med.) I)E ADVOCAAT-GENERAAL bij de Hoge Raad, mr Loeff, heeft gisteren, conclusie nemend in de cassatiezaak tegen de leiders der NESB, Paul van Tienen te Amsterdam en mr J. A. Wolt huis te Groningen, vernietiging geëist van het arrest van het Amsterdamse Hof, waarbij deze heren werden vrij gesproken en tot verwijzing van de zaak naar een ander hof geconcludeerd. Hij meende, dat het Amsterdamse Hof niet volledig heeft beraadslaagd en be slist op de grondslag van de tenlaste legging. Zoals men weet, zijn Van Tienen en Wolthuis indertijd tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij schuldig werden geacht aan voortzet ting van de zaken der (verboden) NSB. Het hof vernietigde dit vonnis, nadat de procureur-generaal bevestiging had geëist. Mr Loeff nu was het in zijn con clusie voor een deel met de procureur- generaal eens. Hij meende, dat niet al leen de beginselen en doeleinden van de NESB behoren te worden getoetst aan die der NSB, maar ook in aanmer king moet worden genomen wat de on derhavige organisatie in feite verricht. Deze nu heeft het hof kennelijk niet in zijn overwegingen betrokken. Zet Uw zorgen aan de kikkert U helemaal op. Heerlijk verfrissend, zuivert mond en keel en Is goed tanden. (Advertentie, Ing, Med.)

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 7