Britse divisie en RAF-eenheden onderdeel van Europese Leger Straaljager en „Seafury" botsten tegen elkaar EVG-geschil doet het Franse kabinet wankelen Ook Parijs accoord met Dulles' Azië-voorstel Legering van vreemde troepen een normale gang van zaken Ook radicale ministers in verzet! Nauw samengaan met EVG Civiele defensie VERKLARING EDEN IN LAGERHUIS Bevan treedt uit het schaduwkabinet Ernstige autobotsing bij Wijhe Beide piloten om het leven gekomen Den Haag antwoordt Djakarta Is de prijs van een kop koffie te hoog? Pasen nadert met aanhoudend koud weer Donderdag is April 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e Jaar«an« No- 1418 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Landbouwer gedood en drie gewond Gesprek met Bidault was „zeer vriendschappelijk,, Nederlands antwoord op Russische nota McCarthy„Oppenheimer was communist" Tragisch vliegongeval boven Hillegom Besprekingen in tweede helft van Juni? HET zou wat voorbarig zijn, om nu reeds een prognose van het weer tijdens de Paasdagen te geven, maar wel moet het ons van het hart. dat wij pessimistisch zijn wal betreft de vooruitzich ten. Een slecht voorteken is de hardnekkigheid van een krachtig hogedrukgebied boven de Oceaan Zuidwestelijk van Ierland. Dit hogedrukgebied houdt boven de oceaan van Am.erika langs Groen land of IJsland een krachtige Westelijke luchtstroom in stand, waarmee depressies met grote snelheid naar het Oosten bewe gen. Al komt de zon er af en toe even door, de temperatuur heeft veel weg van die op zachte Winterdagen. In cfeze eerste helft van April waren slechts twee dagen iets warmer dan normaal, de overigen vooral overdag be langrijk te koud. Dit. koude weer houdt voorlopig nog aan en de kans op regen 'wordt morgen ook weer groter. WEERBERICHT Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 44904] Telefoon 2345 RUU (IMF 1AK1EVEN: Advertenties 16 ct p mm Kleine advertenties („Jutterties") tot 15 woorden 11.— elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6,45 per maand 1 2.15 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen WANNEER het Europese Leger zal worden geformeerd, zal Engeland daaraan deelnemen met een volledige pantser-divisie. Deze divisie is reeds thans in Duitsland gelegerd in het kader van de NAVO. De divisie is uitgerust met „Centurion"-tanks en zal binnenkort ook de be schikking krijgen over de nieuwe ruim 75 ton metende „Conqueror"- tanks. Het tweede geallieerde tactische luchtleger in Duitsland oinvat op het ogenblik Britse, Belgische en Nederlandse formaties. Wanneer de luchtstrijdkrachten van het Europese Leger zullen worden gevormd, zullen eenheden van de Royal Air Force deelnemen aan de Europese eenheden onder bevel van één enkel hoofdkwartier. Engeland zal door een afgevaardigde met de rang van minister worden vertegenwoordigd op alle bijeenkomsten van de raad van EVG-ministers. Ook zal Enge land vertegenwoordigd zijn in het EVG-commissariaat. Zolang Engeland deel blijft uitmaken van de NAVO zal er een nauwe samenwerking tussen dit land en de Europese Verdedigingsgemeenschap bestaan. De overeenkomst wordt van kracht zodra de EVG zelf in werking treedt. Dit deelde de Britse minister van Buitenlandse Zaken Eden gisteren in het Lagerhuis mede. Hij verklaarde, dat deze stap het dichtst staat bij algehele deelneming van Engeland aan de EVG. De regering acht zich niet gerechtigd het Lagerhuis te vragen directe Britse deelneming aan de EVG te bevorderen, omdat de betrokken zes staten tezamen een Europese federatie willen vormen. Ik meen niet, dat het Huis bereid zou zijn toe ie stemmen in een Brits lidmaatschap van een dergelijke statenbond, aldus Eden. Aneurin Bevan, leider van de linkervleugel van de Britse Labour- partij, is uit het „schaduwkabinet" van de partij getreden. Het „scha duwkabinet" van Labour bestaat uit de vooraanstaande leden der partij, die normaliter ministeriële functies zouden hebben indien hun partij aan het bewind zou zijn. Dit ..kabinet" komt regelmatig bijeen om beleidskwesties te bespreken. Bevan kwam Dinsdag in conflict met de leider van de Labourpartij, Attlee, over de houding van de oppositie t.a.v. de Brits-Amerikaanse overeenkomst om de mogelijkheid te onderzoeken van een verdedigingspact voor Zuid-Oost Azië. Bevan heeft zijn besluit om uit het „schaduwkabinet" te treden op een vergadering van dit „kabinet", dat voor de tweede maal in 24 uur bijeengeroe pen was om het meningsverschil van Bevan met de partijleiding te bespre ken bekend gemaakt. JN VERBAND met de voorgenomen samenwerking tussen Engeland en het a.s. Europese Leger zijn gisteren in Londen drie documenten gepubli ceerd, waarin hieromtrent een uitvoe rige uiteenzetting wordt gegeven. Ver klaard wordt o.a., dat Engeland zijn strijdkrachten niet van het Europese vasteland wil terugtrekken zolang de bedreiging van de veiligheid van West- Europa en van de EVG voortduurt en dat met de EVG overleg zal worden gepleegd over elke wijziging van De- lang van de sterkte der Britse strijd krachten. De afspraken, die thans be kend worden gemaakt, voltooien de politiek welke door opeenvolgende Britse regeringen is gevolgd. Onze nauwe relaties met onze Westelijke naburen, die formeel tot uiting zijn ge bracht in het Verdrag van Brussel, zijn uitgebreid en versterkt. Zowel voor zijn oude als voor zijn nieuwe partners zal het Verenigd Koninkrijk een loyale en vastberaden bondgenoot zijn. De Britse regering blijft voorts het At lantisch bondgenootschap als funda menteel voor haar politiek beschou wen. Zij beschouwt de NAVO als voor onbepaalde duur. (Zie vervolg elders in dit blad) Een autobus van de autobusdienst Salland is gistermiddag omstreeks vijf uur nabij Wijhe in botsing gekomen met een personenauto, waardoor één persoon werd gedood en drie personen ernstig werden gewond. Door tot nu toe onopgeheldere oor zaak heeft de autobus de personenauto even ten Noorden van de overweg te Wijnvoorden onder Wijhe in de flank aangereden. Van de vier inzittenden van de per sonenauto werd de eigenaar-bestuur der, de landbouwer H. Wagteveld uit Wijhe, gedood. De drie andere inzitten den, H. Giesen, Van Rossum en H. Kat- tenwinkel, allen landbouwers uit Wij he, liepen ernstige kwetsuren op en zijn naar een ziekenhuis te Zwolle vervoerd. QELIJK Engeland en de VS, hebben gisteren in Parijs ook Frankrijk en de VS besloten de mogelijkheid te onderzoeken om, binnen het verband van de Verenigde Naties, een collec tieve verdediging te verwezenlijken ter verzekering van de vrijheid, vrede en veiligheid van Zuid-Oost Azië en het Westen van het gebied van de Stille Oceaan. Dit werd bekend ge maakt na de besprekingen die Foster Dulles in Parijs „in zeer vriendschap pelijke geest" heeft gevoerd vnl. over de toestand in Indo-China. De Ameri kaanse minister is gisteravond per vliegtuig uit Parijs naar Washington teruggekeerd. Clifton Webb, de mi nister van Buitenlandse Zaken van Nieuw-Zeeland, heeft gisteren mede gedeeld bereid te zijn besprekingen te beginnen over het door Dulles voor gestelde verdedigingsstelsel. yOLGENS het Frans-Amerikaanse communiqué, dat na afloop der Parijse besprekingen werd uitgegeven, blijft het hoofddoel ook van deze sta- J)E minister zonder portefeuille, mr J. M. A. H. Luns, heeft gisteren om 17.00 uur aan de SovjctrussiSche am bassadeur te 's-Gravenhage, S. P. Kir- sanov, een aide-memorie overhandigd in antwoord op het Sovjetrussische memorandum, dat door de ambassa deur op 18 Maart jl. aan minister Luns werd aangeboden. In deze aide-memoi- re stelt de Nederlandse regering er prijs op te verklaren, dat j de zaak van de consolidering van de vrede en de handhaving van de collectieve vei ligheid in de wereld, is toegedaan. De regeling waarop het memoran dum, dat op 18 Maart 1954 werd over handigd, doelt, is haar inziens in geen enkel opzicht in strijd met de hiervo- ren genoemde beginselen. Allereerst dient de aandacht te wor den gevestigd op het feit, dat het in het onderhavige geval niet betreft het afstaan van een basis aan de militaire luchtvaart der Verenigde Staten, doch het legeren op Nederlandse bases van Amerikaanse eenheden, welke onder NATO-bevel staan. De legering van vreemde troepen vormt tegenwoordig een normale gang van zaken, in geval staten zich ver plicht hebben om de veiligheid ge meenschappelijk te verzekeren. De N oordatlantische verdragsorganisatie, welke een systeem is voor collectieve veiligheid in overeenstemming met de algemene beginselen van het hand vest van de Verenigde Naties, voorziet in een nauwe samenwerking tussen zijn leden, in het kader waarvan bovenge noemde regeling is getroffen. Het it, waarover het memorandum handelt, vormt derhalve geen nieuwe ontwikkeling, doch vloeit voort uit de toepassing van het Noordatlantisch verdrag, waarvan het defensieve ka rakter algemeen bekend is. Deze toe passing kan dus ook onmogelijk de ■•onsoiidering van de vrede of de vre delievende betrek kin een tussen de lan den in gevaar brengen. ten op de conferentie te Genève het herstel van de vrede in Indo-China met eerbiediging van de vrijheid van volken en de onafhankelijkheid van staten. De beide ministers waren het er over eens, dat verlenging van de oorlog in Indo-China de veiligheid van de rechtstreeks aangevallen landen in gevaar brengt en de bedreiging uit strekt over het gehele gebied van Zuid-Oost Azië en het Westelijk deel van het gebied van de Stille Oceaan. Senator McCarthy verklaarde Dins dagavond te Phoenix (Arizona), dat het besluit om dr Oppenheimer te schor sen „reeds jaren geleden had moeten worden genomen". Hij zei voorts over getuigenissen te beschikken, volgens welke Oppenheimer lid van de commu nistische partij is geweest. GISTERMIDDAG omstreeks kwart over twee heeft zich boven Hillegom een botsing tussen een straaljager van het vliegveld Walschap bij Eindhoven en een één-motorige „Seafury" van de Marine Luchtvaartdienst op Valkenburg voorgedaan, waarbij twee piloten om het leven zijn gekomen. Het schroeftoestel maakte deel uit van een formatie van zes vliegtuigen. Plotseling verscheen een „Thunderjet" in de lucht. De heer Degenaar, die op het land van de landbouwer Bos aan de IJweg te Nieuw Vennep werkzaam was en die de toestellen met de ogen volgde, zag hoe de straaljager eerst met de formatie meeeirkelde. Later draaide de „Thunderjet" een rondje in tegenovergestelde richting en kwam toen recht op een der „Seafu- ries" invliegen. De beide vliegtuigen schoven rakelings over elkaar heen, zo meende hij zich te herinneren. Hij kreeg de indruk, dat de straaljager daarbij de bovenkant van de „Seafury" raakte. De heer Degenaar hoorde toen enige klappen en zag de Thunderjet lood recht naar beneden storten. Het schroef- vliegtuig, dat volgens een andere oog getuige, een vleugel miste, gleed lang zaam naar beneden en stortte neer op het land van landbouwer Bos, slechts op korte afstand van de plaats, waar de heer Degenaar stond. Toen de machine de grond raakte, sprong de doorzichti ge kap van de cabine er af en werd de bestuurder er uit geslingerd. Andere brokstukken vlogen alle kanten uit. Eén ervan beschadigde het dak van de boer derij van Bos. De zware motor werd 600 meter van het wrak, diep in de grond, teruggevonden. Een poging van de heer Degenaar om de piloot te red den, bleek vruchteloos. De man was reeds overleden. Madat een helicoptèr van Valkenburg, die kort na het ongeval was opge stegen, het stoffelijk overschot van de bestuurder had weggebracht, keerde het toestel een uur later met een vier tal officieren op het erf van de boer derij terug. Zij stelden een onderzoek in. De straaljager intussen was in de Ringvaart, aan de grens van de ge meente Hillegom, terecht gekomen. Vermoedelijk heeft de piloot van dit toestel nog geprobeerd gebruik te ma ken van de schietstoel. Deze hing ten minste buiten de cabine. De plaats, waar de straaljager is neergestort be vindt zich in een dichtbevolkt gedeel te van Hillegom. Gelukkig maakten zich geen delen los van het toestel, zo dat in de woonwijken niemand nade lige gevolgen heeft ondervonden van het ongeluk. De „Thunderjet" werd bestuurd door de 24-jarige reserve tweede luitenant vlieger J. Baurdoux uit Dordrecht. Hij was ongehuwd. De „Seafury" werd ge vlogen door de luitenant ter zee vlie ger der derde klasse L. B. Tjebbes uit Den Haag. Deze laat vrouw en een kind achter. De minister zonder portefeuille, mr J. M. A. H. Luns, heeft gistermiddag aan de plaatsvervangend hoge com missaris van de Republiek Indonesia het antwoord van de Nederlandse re gering overhandigd op de Indonesi sche nota van 22 Maart j.1., inzake te voeren besprekingen over de Neder lands-Indonesische betrekkingen. In deze antwoord-nota verklaart de Nederlandse regering zich bereid tot besprekingei in de tweede helft van Juni over het Unie-statuut en het in de overige R.T.C.-overeenkomsten ver werkte complex van voorzieningen. De Nederlandse regering verklaart zich niet bereid de status van Neder lands Nieuw-Guinea in de besprekingen te betrekken. De Nederlandse regering stemt in met het voorstel van de Indonesische regering om de besprekingen te doen plaatsvinden door delegaties die zullen worden gevormd door enkele ministers DE FRANSE minister van Finan ciën, Edgar Fauré, heeft gister avond op een bijeenkomst van ra dicale ministers verklaard, dat het Britse aanbod tot samenwerking tussen Groot-Brittannië en de EVG niet tegemoet komt aan de Franse behoeften. Fauré zeide voorts, dat de radi cale ministers overeen zijn gekomen zich op de vandaag te houden kabinetsvergadering te zullen ver zetten tegen elk streven om een latum te bepalen voor het begin van bet debat in de Franse Natio nale Vergadering over de bekrach tiging der EVG. Dit betekent, dal de radicale en Gaullistische mi nisters thans samen zullen werken om een spoedig houden van dit lebat tegen te gaan. De MBP ninisters willen echter, dat wel zo ->nodig mogelijk wordt begonnen -pt een par'pmentaire bespreking der voorgestelde bekrachtiging. Daar de minister van Buiten landse Zaken, Bidault verscheidene malen heeft verklaard, dat hij zou weigeren de komende Geneefse besprekingen bij te wonen, indien de regering niet tevoren een datum had vastgesteld voor de behande ling van het EVG-verdrag, is het gevaar voor een kabinetscrisis ver groot. pAURE weigerde nader toe te lich ten, waarom hij de Britse voorstel len ontoereikend vond. In Parijse poli tieke kringen meent men, dat Fauré's openlijk verzet tegen de inzichten van Bidault en van de MRP-vice-premier Teitgen een nieuwe tegenslag is voor de Franse voorstanders der EVG. Het bericht over dit jongste me ningsverschil in de Franse regering over het voorgestelde Europese leger komt op een tijdstip, waarop tegen standers hiervan lanvoeren, dat de Britse voorstellen tot samenwerking van Groot-Brittannië en de EVG „der mate beneden de Franse verwachtin gen zijn gebleven, dat zij de Europese leger-voorstellen definitief om zeep hebben gebracht" Een hunner ver klaarde: „Onze Britse vrienden heb ben ons een grote dienst bewezen". Doch de voorstanders in Frankrijk van instelling ener Europese verdedi gingsgemeenschap hebben uiting ge geven aan hun voldoening over de Britse voorstellen. PRESIDENT RENé COTÏ heeft gis teren persoonlijk in de Franse poli tieke gang van zaken ingegrepen om een kabinetscrisis, slechts twaalf da gen vóó het begin van de Geneefse conferentie, te vermijden. Volgens be richten van welingelichte zijde heeft hij een beroep gedaan op de Gaullis tische ministers en parlementaire lei ders om op de kabinetszitting van vandaag zich niet te hevig tegen de Europcse-legerplannen te verzetten. Het Tweede Kamerlid de heer Wei ter heeft aan de minister van Econo mische Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Acht de minister de onlangs op nieuw verhoogde prijzen, welke in café's en restaurants worden berekend voor koffie en thee, in een redelijke verhouding te staan tot de prijs van de grondstoffen, vermeerderd met ex ploitatiekosten? 2. Zo neen, acht de minister het dan niet nodig, dat door de prijsbeheer- jing een eind wordt gemaakt aan de in de eerste vraag bedoelde prijsver hoging? De resten van de Seafury ''net links de helicopter van de marine, die landde ter assistentie bij het reddingswerk. £)e gemeenteraad van Coventry - de plaats, die destijds door de Duit sers „ausradiert" werd - heeft beslo ten de burgerlijke verdediging op te heffen. De achtbare heren redeneer den aldus, dat de H-bom iedere be scherming illusoir maakt en dat men er dus beter aan doet „zijn goeie geld" niet zinloos te verspillen. Ge zegd wordt niet, waaraan men dat „goeie geld" dan wèl wil besteden, want alle investeringen terwille van de gemeente zelf zijn even nutteloos, indien men zich op het standpunt stelt, dat de H-bom de mooiste woon wijk in een sinistere kuil kan ver anderen. Gezegd is evenmin, dat de gemeenteraad van Coventry derhalve de inwoners heeft aangeraden van nu aan een stemming van potverteren- voor-het-te-laat-is te kweken. Deze redenering is ongetwijfeld een gevolg van de opgewonden bericht geving, waarvan de Amerikanen het monopolie schijnen te hebben. Deze publicaties hebben natuurlijk de dui delijke nevenbedoeling in het buiten land „indruk" te maken- Deze indruk zou dan - en men denke aan de stel lingen van overigens niet onverstan dige staatslieden - tot gevolg hebben, dat de oorlogsdreiging vermindert. Wij geloven noch het een, noch het ander. Wij geloven dus niet, dat er geen afweer bestaat tegen de H-bom - trouwens er is alweer een cobalt- bom, die nog „effectiever" moet zijn - en wij nemen evenmin aan, dat een eventuele derde oorlog door het be staan van de H-bom zal worden voor komen. Integendeel; wij zeiden vroe ger al: indien kwajongens met luci fers spelen, gaat het misschien negen en negentig keer goed, maar de hon derdste keer brandt het huis af. Wij zijn derhalve voorstanders van de organisatie van een goede civiele defensie, bij ons B.B. genaamd. Maar wij koesteren vooral de hoop, dat op zekere dag een sprankje wijsheid bij de mensen zal doorbreken en het in zicht zal rijpen, dat de dreiging met een ontploffing niets met vrede te maken zal hebben en hem geen stap dichterbij brengt. Ziet Ge, er moet in de mensen iets gebeuren: een fundamentele koers verandering in de richting van de menselijkheid, waar „verontmenselij- king" voortuitgang schijnt te beteke nen. Zolang deze er niet. is, helpt zelfs de beste civiele de- "Tl fensie niets. Verwachting tot hedenavond: VRIJ VEEL WIND Overwegend droog weer met en kele opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen West en Noordwest. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Vrijdag Zon op 5.43. onder 19.38 Maan on 18.15 onder 4.39

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1