Nederlandse scholieren helpen Griekse school herbouwen De eenheid onder voorstanders Chr. Onderwijs was groot Pijn, AKKERTJE DE WONDERE WAERELT Ook dat nog Koninklijkpaar met vacan tie Verrassing bijpersgesprek van UNESCO te Amsterdam ZWITSALINE gelde Een nutteloze keisteen van Nixon Felle brand in Sint Joseph-stichting te Apeldoorn Litauer vroeg om politiek asyl Veel sneeuw en zon in Obergurgl Bescherming cultuurgoed in oorlogstijd De eerste mijlpaal voor Oostelijk Flevoland Vrouw met emmer kokend water viel van trap 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Unie ,,Een school met de Bijbel75 jaar De geboorte van de Unie ging niet zo vlot Neem'n Nederlandse moeder? INTERNATIONAAL ASPECT Werklijstjes voor actie heitje-karweitje Valkenburgse kabelbaan in gebruik genomen WOENSDAG 21 APRIL 19 (Van een onzer redacteuren 1'iVEE LEERLINGEN van liet Kennemer Lyceum le Bloemendaal, de aclittienjarigc gymnasiast Peter van Nouhuys, en de zeventien jarige Janneke Adama van Schellema, van de HBS-afdeling, helib.en gisteren namens de zeshonderd studiegenoten hunner school aan dr Luther Evans, de directeur-generaal van de UNESCO, een bedrag van f 2259 aangeboden als bijdrage in de kosten van het herstel der Varvakionsehool te Athene. Deze is tijdens de oorlog door een bom bardement verwoest. De jongelui kwamen tot dit initiatief, nadat prof. De Wacle uit Nijmegen voor hen een lezing had gehouden en in de loop daarvan de ondergang van de school had gememoreerd. Peter van Nouhuys verklaarde dan ook nadrukkelijk, dat de geste van het Lyceum diende te worden gezien als een uiting van internationale soli dariteit, die naai hij hoopte door nog vele andere zou worden ge volgd. Dr Evans heeft het geld, dat hem tot veler vreugde in Neder lands bankpapier en rolletjes pasmunt werd overhandigd, in dank aanvaard. pERLIJK GEZEGD was dit het boei- endste moment van de persconfe rentie, die de hoogste UNESCO-func- tionaris Dinsdagmiddag ter gelegen heid van zijn komst in Nederland in het Internationaal Cultureel Centrum in Amsterdam heeft gehouden. Dr Evans zal namelijk uit hoofde van zijn functie de conferentie bijwonen, welke heden in Den Haag wordt geopend en door leden en niet-leden van de Orga nisatie voor Onderwijs, Wetenschap en Cultuur der Verenigde Naties de wat wijdlopige vertaling van het reeds enige malen vermelde hiëroglief UNES CO wordt bijgewoond. Drie en dertig landen, namelijk Argentinië, Australië, België, China, Cuba, Denemarken, Ecua- dor, Frankrijk, Groot-Brittannië, Grie kenland, India, Iran, Irak, Italië, Ja pan, Liechtenstein, Libanon, Luxem burg, Monaco, Nicaragua, Nederland, Noorwegen. Portugal, Peru, Philippij- nen, San Marino, Syrië, Vaticaanstad, Verenigde Staten, Zuidslavië en Zwe den, zullen in discussies, .die tot 13 Mei a.s. zullen duren, proberen, te komen tot vaststelling en ondertekening van een conventie ter bescherming van cultuurbezit in tijd van oorlog. Een ontwerp voor een dergelijk verdrag is reeds door de UNESCO aan de uitge nodigde landen toegezonden. Slaagt men er in, het gewenste resultaat te bereiken, dan is daarmee een periode van voorbereiding en besprekingen af gesloten, die reeds in 1922 begon met een rapport over dit onderwerp van het Nederlands Oudheidkundig Genootschap. De regeringen zullen zich door het ondertekenen van de conventie ver plichten tot het beschermen van roe rende en onroerende goederen van culturele betekenis en van de gebou wen waarin deze zijn ondergebracht. Voorts wordt voorgesteld, zaken van grote culturele waarde een speciale be scherming te waarborgen door inschrij- Bij het maken van de nieuwe IJsel- meerpolder Oostelijk Flevoland is gis teren de eerste mijlpaal bereikt door de openstelling van het eerste kunst werk: de Hardersluis, met de daarbij behorende brug in de Knardijk. Deze openstelling geschiedde met weinig zij het dan toch met enig vertoon want de kittige motorboot „Breezand", die aan boord o.a. een aantal journalisten herbergde en ge volgd werd door vijf andere vaartui gen, verrichtte de opening ten overstaan van jeugdige Harderwijkers en personeel van de Rijkswaterstaat en de aannemers door het stukvaren van een lint. Voor de vissers langs dit deel van de IJselmeerkust betekent de openstel ling van de sluis inderdaad een mijl paal, want met de plezierboten wordt hun nu in vele gevallen een omweg bespaard. Een mijlpaal die bereikt is ook voor de directie van de Zuiderzeewerken, die de verwachting heeft dat de toe komstige polder in 1957 omdijkt kan zijn, waarna onmiddellijk het droog- malen kan beginnen. Gisterochtend omstreeks acht uur is ln de woning aan de Van Rappard- straat in Amsterdam-West een 59-jarige vrouw van de trap gevallen. Ze had een emmer kokend water in de handen. Be halve verwondingen door de val liep de vrouw ernstige brandwonden op, door dat zij het kokend water over zieh kreeg. Ze is ernstig gewond in het Wil- heiminagasthuis opgenomen. ving in een internationaal register, dat door de UNESCO zal worden bewaard. y\L DEZE feitelijkheden werden niet ter conferentie medegedeeld, maar waren op te diepen uit een aantal sten cils, dat na afloop werd rondgedeeld. De ontmoeting van de Nederlandse pers met dr Evans kreeg de gedaante van een spervuur van vragen, waarvan er enige ten doel hadden, de Ameri kaanse gast te verlokken tot een reeks politieke Vtspraken. Zo werd instante- lijk gevraagd, of de UNESCO iets kan ondernemen ten gunste van de Ameri kaanse atoomgeleerde prof. Oppenhei- mer en ten profijte van de onafhan kelijkheid van de wetenschapsmens in het algemeen. De strekking van de vraag was duidelijk. Het antwoord, hoe elegant ook geformuleerd, niet min der: De UNESCO heeft geestelijke vrij heid als grondbeginsel. Zij mengt zich echter niet in de binnenlandse aan gelegenheden van haar leden-staten. Bovendien is het geval-Oppenheimer geen kwestie van politiek of vrijheid, maar van loyaliteit. Dr Evans heeft voorts medegedeeld, dat ook de Sovjet-Unie tot deelneming is uitgenodigd, evenals de niet-aan- geslotcn landen als Chili en Spanje. Dezen zullen vertegenwoordigd zijn, zij het ook door waarnemers. Rusland komt niet. Het kan evengoed als elk ander land tot de UNESCO toetreden. Het heeft daarvoor echter onvervuld- bare voorwaarden gesteld. Slechts een enkele vraag hield ver band met de besprekingen welke van daag in Den Haag beginnen. In ant woord hierop heeft dr Evans uiteen gezet, dat een van de middelen, om het behoud van cultuurbezit in tijd van oorlog te bevorderen is: het in kaart brengen van plaatsen, die niet mogen worden gebombardeerd. Deze kaarten zouden aan de oorlogsvliegers moeten worden verstrekt op de wijze, zoals dat aan Amerikaanse zijde ook in de afge lopen oorlog is gebeurd. Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo Drink in de loopvan elke dag enkele glazen "water en bepaal een vast uur voor uw stoel gang. Neem de le week elke avond twee Carter'3 Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Laarna niets meer, want Carter's Lever pilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeer middelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel «ten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tudeltikCarter^sLever- Pilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u Piet in de laxeermiddelen-gewoonte. Carter's Leverpilletjes, t. 1.2U per llacon. ^Advertentie, lng, Me Cl.) „HET is in ons land bijna vanzelfsprekend geworden, dat wij een vrije school hebben en dus ook een school, waarin Gods woord het middelpunt kan vormen van onderwijs en opvoeding. De felheid, waarmee in de laatste decennia van de vorige en de eerste van deze eeuw de discussies worden gevoerd heeft mij niet gehinderd. Integen deel in de voorstreffelijke redevoeringen en artikelen van mannen als Kuyper en Elout hebben mij geboeid en verwarmd". Aldus de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr J. M. L. Th. Cals tijdens de jaarvergadering van de 75 jaar geleden opgerichte Unie: „Een school met de Bijbel", die gisteren in Tivoli te Utrecht werd gehouden. Op deze vergadering werd de voorzitter van de Unie, prof. dr K. Dijk, medegedeeld, dat hij benoemd is tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Na het succes van het beroemde volks petitionnement gememoreerd te hebben, waarvan de eenheid, de samenbinding en de sociale kracht vaste vorm vonden in de organi satie en de gunstige gevolgen van de Uniecollccte te hebben genoemd, legde minister Cals de nadruk op de grote belangstelling en erkente lijkheid, die er van de zijde van de regering voor al dit werk bestaat. „Ik verheug mij er dan ook over", zo zei hij, „dat nu ik U vandaag mag gelukwensen met het 75-jarig bestaan van de Unie. Prof. Yan Dijk opende de vergade ring met een herinnering aan het woord van de psalmist, die opwekt om de dagen des Heren te gedenken en van Zijn werken te gewagen. Wat de betekenis van dit gewagen is zette spreker nader uiteen. Hij herinnerde aan de stichtingsdatum van de Unie: 23 Januari 1879. De geboorte van de Unie ging overigens niet zo vlot als wel voorgesteld wordt. Er waren wrijvin gen en botsingen maar.de Unie is er gekomen. „God heeft op 23 Januari de mannen tot eenheid bewogen en samengebracht om de Unie in het leven te roepen. In de Unie was de eenheid tussen de voorstanders van het christelijk onderwijs groot. Zij was nimmer kerkelijk eenzijdig, nooit con fessioneel-exclusief, ook niet politiek- eenkleurig", aldus prof. Van Dijk. pEN woord van herdenking wijdde spreker ook aan zijn voorgangers als voorzitter Lohman, Schimmelpen- ninck en De Geus, die precies de eerste halve eeuw hebben volgemaakt. De inleider herhaalde tenslotte wat hij 25 jaar geleden reeds in zijn referaat over de Unie en de schoolstrijd heeft ge zegd. „Dat de Unie de plaats inneme van een getuige. Zij moet op het ter rein van het Christelijk Onderwijs consciëntie zijn, die beschuldigt, in dien Gods weldaden zouden worden vergeten en de roeping verwaarloosd. De Unie moet alle krachten inspannen om het christelijk karakter van haar scholen te verdedigen en voor haar bloei en vrijheid te strijden. Zij ijvere voor de realisering van het Üniepro- gram en van de vnllediee vrijheid van geheel dit onderwijs. Zij binde onder beding van Gods genade de voorstan ders van het christelijk onderwijs sa men tot een phalanx, die de oude ba nier met kracht opheft. Na de morgenvergadering sprak de vice-voorzitter dr G. P. van Itterson, Nederlands Hervormd predikant te Den Haag 's middags gesproken over „Een dracht bij verscheidenheid". Daarna heeft het bestuur van de Unie gereci pieerd. door welke oorzaak ook (Advertentie, Ing. Med.) EEN HEVIGE BRAND heeft gis teravond de Sint Joscphsiichling Ie Apeldoorn geteisterd. Een groot ge bouwencomplex van deze stichting (die zich bezighoudt met de ver zorging van geesteszieken), waarin zich bevinden een toneelzaal met canline, een schoenmakerij en was serij, een boekdrukkerij cn boek binderij, een garage en de stallen werden een prooi der vlammen. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. In de wasserij lag veel wasgoed en hiervan kon niets in veiligheid worden gebracht. Vele kostbare machines gin gen verloren. In de stallen bevonden zich 23 stuks melkvee en 16 kalveren. De broeders en het personeel slaagden er in het vee naar buiten te brengen, doch elf koeien hadden zulke brand wonden opgelopen, dat ze moesten wor den afgemaakt. Omtrent de oorzaak van de brand tast men volkomen in het duister. Ook is het niet bekend waar het vuur pre cies is ontstaan. Enige leden van het personeel zagen plotseling stukken van de dakbedekking wegvliegen, waarna direct vlammen uit de ontstane opening sloegen. Met eigen materieel begon men het vuur, dat door de Oostenwind fel werd aangewakkerd, onmiddellijk te bestrijden, doch men stond voor een hopeloze taak. De Apeldoornse brandweer, die snel ter plaatse was, slaagde er ondanks zes tien stralen evenmin in het vuur te stuiten. De aangerichte schade is nog moeilijk te schatten, doch men neemt aan dat deze wel enige tonnen zal be dragen. De verzekering 'dekt echter de schade. Een 46-jarige boerenknecht uit Li- taucn, die zich Vrijdag bij de politie in Amsterdam meldde en om politiek asyl in ons land verzocht, heeft aan de vreemdelingenpolitie verteld, dat hij naar Nederland is gëkomqji, .omdat zijn moeder Nederlandse- is: geweest. Hij weet niet te zeggen, waar zijn overle den moeder, wier naam hij opgeeft als Wilhelmina Kessel, geboren is en ge woond heeft. Zijn eveneens overleden vader, die zeeman was, maakte in ons land met zijn moeder kennis. Zij zijn samen naar Memel gegaan. De man vertelt in 1939 door de Russen te zijn gearresteerd. Hij was toen 31 jaar. (In Maart 1939 gaf Litauen onder druk het Memelgebied aan het Duitse rijk. Op 17 Juni 1940 werd Litauen door de Sovjet-troepen bezet). Sindsdien al dus zijn verhaal is hij in diverse kampen ondergebracht geweest, o.a. iti Siberië in een kamp op 1000 km ten Oosten van de Oeral. Via de Kaspische Zee, Zuid-Rusland, de Donau, Oosten rijk, Zwitserland, Frankrijk. Luxem burg en België is hij in Limburg over de grens gekomen. De man spreekt wat Nederlands dat veel weg heeft van plat Duits. Hij bezit geen papieren en het is voor de politie uitermate moeilijk de juistheid van zijn verhaal te controle ren. Als echter een en ander waar zou blijken te zijn, zal de minister van Jus titie over het lot van de man een be slissing moeten nemen. De Litauer maakt een verzorgde indruk. Men ziet hem zijn lange zwerftocht niet aan. JN DE KELDERS van een wijnhandel te Leeds in Engeland wordt van daag de eerste van een serie wjjiiprocfdagen ge houden. De leerlingen zullen na afloop weggaan met het gevoel, dat zij eindelijk de wijnkellner recht in de ogen kunnen kjjken. De wijnfirma heeft meer dan vijftienhonderd uitnodigingen verzonden door gans het Verenigd Koninkrijk. Om de juiste atmosfeer te scheppen zullen de kelders worden verlicht met kaarsen en als achtergrond zal een enorme kaart van de wjjnverbouwende distric ten van Frankrijk dienen. De directeur van de wijn handel heeft gezegd, dat dit een eerste poging is om het Britse publiek op te voeden op het gebied van de wijn. Heeft u ook zo'n dorst ineens? ty/IJ KUNNEN u de blijde tijding doen, dat de 'toren van de grote kerk te Dordrecht, welke ieder jaar een paar centimeter schever ging staan en thans on geveer anderhalve meter uit het lood hangt, in zijn gevaarlijke bewe ging gestuit is. Met hulp van Rijk en Provincie heeft het gemeentebe stuur vijf ton ter be schikking kunnen stellen om een zogenaamde „verstijvingsgordel" van beton rond de fundering te laten aanleggen, wel ke het de stenen kolos onmogelijk maakt verder te verzakken. Dit werk is nu gereed gekomen. HONDEN ZIJN brave cn trouwe dieren en wij twijfelen er niet aan, of zij zouden, als zij kiezen moesten, over het algemeen beslist het goede boven het kwade stellen. Zo niet echter die hond in de Engelse stad Blackpool. Daar zat laatst een recher cheur achter een ver dacht persoon aan te rennen, toen genoemd huisdier aan de jacht deelnam, maar niet de achtervolgde schavuit, doch de politieman met de kaken stevig in het zitvlak greep. Dit pijn lijke incident veroor zaakte de rechercheur zoveel oponthoud, dat de zakkenroller, vrou wenmoordenaar of wat dan ook, ontsnapte. De hond heeft later zijn ex cuses aangeboden. Hij dacht, dat die hardlo- perij maar een geintje was geweest. J)E ARBEIDSTERS inde Zweedse Bofors- springstoffabl'iek welke indertijd door Al- fred Nobel werd gesticht, hebben de wijze raad ge kregen geen nylonkle- ding te dragen. Het is na melijk niet uitgesloten, dat vonken, die ontstaan door wrijving van nylon- kousen tegen nylon-on dergoed, ontploffingen te weeg brengen. Nee, dan tóch nog liever gebreide woilen kousen. PjE AMERIKAANSE rechter Moynihan in Detroit heeft het bij de mannen verkorven, re ken maar. Een vrouw had een eis tot echt scheiding ingediend, om dat haar man iedere avond voor het vredig slapen gaan zijn broek onder zijn matras legde. Hij beweerde, dat hij dat deed om de vouw er goed in te houden, maar zijn echtgenote zwoer ervan overtuigd te zijn, dat hij op die manier wilde verhinderen, dat zij zijn broekzakken onderzocht. Rechter Moynihan betoogde, dat iedere vrouw het recht heeft te weten, hoeveel geld haar man bij zich draagt, en hij stelde de eiseres in het gelijk. De hunchelaar. nE GRONINGSE haven Delfzijl heeft van een vroegere plaatsgenoot, die nu een welgestelde Amerikaan is, een dui zend tons driemast bark ten geschenke gekregen. Deze houten bark, welka in 1919 in de Verenigde Staten is gebouwd, zal tot jeugdherberg worden ingericht cn de naam van de schenker gaan dragen: „Jan Pieter Koerts". Het is weer ouderwets toegegaan met die drukte tijdens de Paasdagen. Het was een nogal pijnlijke herinnering aan de Duitse inval van Mei 1940, zij het, dat het nu over het algemeen wel wat vredelievender toeging. Over het algemeen, zeggen wij, want in Arnhem fietste een groep Duitse jongelui door de stad, terwijl zij luidkeels het Horst Wessel-lied zongen. De bewoners van de Gelderse hoofdstad, één van Neder lands in de oorlog zwaarst getroffen steden, hielden er echter het hoofd koel bij en haalden slechts onverschillig de schouders op, hetgeen getuigt van enige zelfbeheersing. Och, het was maar wat jongensachtige baldadigheid, zullen wij maar hopen, en de jeugd is nu eenmaal niet bijzonder tactvol. In Amsterdam wilde een verkeersagent een Duitse automobilist op een verkeers- fout wijzen, maar deze blafte hem toe: „Kriminalpolizei!" ere reed door, de agent verbouwereerd achterlatend. Hier en daar, zo ook in Alkmaar, trachtten Duitse toeristen te betalen met zinken geld, dat zij nog uit de bezettingstijd óver hadden, maar dat was er niet meer bij. Maar over het algemeen kan men weinig kwaads zeggen van het gedrag der Duitsers, die hier met Pasen waren. Men zou het haast betreuren. Maar we zullen op den duur toch wel naar de vooroorlogse verhoudingen toe moeten, of liever gezegd, naar betere verhou dingen, want vooroorlogs wordt het nooit meer. Het mooist waren uiteraard de commentaren, die de Amsterdammers op dit omvangrijke bezoek leverden Daar klonk het in de café's in sappig Mokums: „Je ken hier wel weer een bordje met Welirmachtsheim der op aan de deur hange", of: „Je mag wel thuis blijve vanavond, anders komme ze je radio en je koper weer ophale". Advertentie,, lng. Med.) Koningin Juliana en Prins Bern- hard, die niet vacantie in Ober- giirgl zijn, voeren hier een ge sprek met de hoteleigenuur, de heer Schreiber, F)E TEKENAAR van de „New Vork Times" liet in het bijvoegsel van dit blad van Zondag jl. een paard af drukken, dat blijkens een wegwijzer recht toe recht aan naar Genève op weg was. Op de rug van deze dapper dravende viervoeter zaten drie kenne lijk goedgemutste berijders. Dulles die de teugels in handen had, dan Eden en tenslotte de kleine Bidault, Drie man op één paard, stond er on der te '-zen, doch achter dit commen taar was een duidelijk vraagteken gezet. En daarmede was inderdaad de huidige politieke situatie weer e<ns raak uitgebeeld. Over een week be gint in de voormalige Volkenbonds gebouwen te Genève de zo uitermate belangrijke bijeenkomst van de Grote Vier enige andere staten en de Grote Gast, Peking China. Ter tafel ligt eigenlijk in eerste plaats de toekomst van Korea, maar een nog urandendet vraagstuk is intussen geworden de oorlog in Indo-China. In wezen is dit alles terug te brengen tot een en de zelfde kwestie, die van de werkelijke en de dreigende aggressie van het communisme in Azië. De kwesties, die hierover de laatste weken in ver hoogde mate zijn gerezen zijn derma te uitgedijd, dat zij (mogelijk met uit sluiting der H-bom), alle andere pro blemen van de koude oorlog terzijde hebben gesehoven. Daarbij werd op nieuw een ding overduidelijk nl. een heid en nogmaals eenheid in de poli- k van het Westen. Zonder het op stellen van een krachtig, gelijk ge richt front van meningen, zullen de communistische delegaties straks aan het blauwe meer in de Alpen immers in staat zijn zelfs met geschut van licht kaliber de beoogde 1 essen te schieten in het politieke systeem van het Westen.... £)ULLES voorzag in dat Westelijke front vele zwakke plekken'. Ten einde deze op het laatste moment te versterken reisde hij met grote spoed naar Londen en Parijs, nadat zijn ver klaring omtrent de noodzaak ener gemeenschappelijke actie der gealli eerden bij openlijke steun der Chine se communisten aan de Vietminh-op- standelingen in Indo-China vooral in Engeland en Frankrijk de nodige on rust had verwekt. Men verweet de ////////////WWWWWW Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken door deze verklaringen reeds bij voorbaat de conferentie te Genè ve te torpederen. Temeer daar Eisen- hower kort daarop nog mededeelde van „Genève" weinig resultaat te ver wachten. Dit laatste is een tweede, maar dient met grote bedachtzaamheid officieel verklaard te worden omdat men geen enkele kans op wel een suc ces van te voren dient te ondermij nen. Wij kennen het resultaat van de reis van Dulles. Voorlopig geen waar schuwing in ultimatum-stijl aan Pe- king-China. Wel een instemming om een defensief verbond in de geest van het Atlantisch Pact voor Zuid- en Oost-Azië onder ogen te zien. Volgens Dulles werden zijn bespre kingen met Eden en Bidault in zeer vriendschappelijke geest gevoerd. Dus toch drie man op een paard? De heer Dulles kon in zeker zin vergenoegd naar Washington terugrei zen om aan zijn president verslag uit te brengen. Edoch, hij had buiten de waard in casu vice president Richard Nixon gerekend.... In het zeker nog niet tot rust gekomen debat over de houding, die het Westen in Genève dient aan te nemen, wierp deze Nixen een onverwachte keisteen, die de moeizaam verkregen eensgezind heid „naar buiten" opnieuw ernstig verstoorde. Nixon, die sprak voor een vergade ring van de Amerikaanse Journalisten Organisatie, verklaarde niets meer en minder dan „teneinde verder opdrin gen van het communisme in Azië en Indo-China te voorkomen zullen wij het risico moeten nemen en onze eigen „boys" naar Indo-China zenden". Dit, aldus Nixon, indien onder andere de Fransen zelf hun posities niet meer kunnen handhaven. Oorspronkelijk had Nixon zijn rede aangekondigd als „niet voor publica tie bestemd". Doch wat hij vertelde, raakte i.i die mate de hoogste politie ke sfeer, dat zijn woorden wel open baar werden gemaakt als zijnde ge sproken door een „hooggeplaatst Ame rikaans ambtenaar". Spoedig lekte echter uit, dat de verklaring van de vice-president afkomstig was. pEN GOLF van uiteenlopende com mentaren, ook in de States zelf, was het gevolg van deze onverhoedse nadere uitleg van de zinspeling om trent het zenden van Amerikaanse troepen naar Indo-China. De Demo cratische senator Humphre.v merkte terecht op, dat het koesteren van dit plan ver uitrees boven hetgeen de Senaat door de regering ooit was me degedeeld. Ook de Republikeinse leiders zelf distancieerden zich van Nixon. Senator Wiley, voorzitter van de commissie van de buitenlandse be trekkingen, zei in eerste instantie geen commentaar te hebben, doch voegde hieraan toe niet te geloven, dat interventie door Amerikaanse landstrijdkrachten in de lndochinese oorlog ter sprake zal komen. Eisen- hower zelf zei: „geen comm-ntaar te hebben op de woorden van Nixon. En het ministerie van Buitenlandse Zaken noemde een interventie van de V.S. „hoogst onwaarschijnlijk". AI met al werd wel duidelijk, dat slechts in het allerernstigste geval troepen van de V.S. naar Indo-China zullen gaan. Bovendien heeft hier ook het Congres een ernstig woord wee te spreken en is het overduidelijk, dat er in het algemeen in de V.S. zeer ster ke tegenkantingen bestaan tegen een eventuele inschakeling van Amerika in de strijd. Nixon heeft intussen reeds toege geven met zijn rede en het tenslotte toch toestaan van publicatie ervan fouten te hebben gemaakt. Dit was geen proefballon, zo verklaarde hij. Bovendien zijn het alleen de president en minister Dulles, die onze buiten landse politiek bepalen. Maar intus sen hebben Nixons woorden weer de nodige en nutteloze beroering teweeg gebracht. Het lijkt ons beter, dat de vice-president in het vervolg dergelij ke verklaringen maar aan de daartoe bevoegde presonen overlaat. Ook de kleinste misstap kan in de huidige zo explosieve internationale toestand de grootste moeilijkheden veroorzaken. We hebben hier niet te doen met een kinderspelletje. Hier hangt het lot van millioenen mensen vanaf. Indien men daartoe de verantwoordelijkheid riet weet te dragen, moet men heengaan en zwijgen. Uit Obergurgl, waar de Koninklijke familie verblijft, wordt bericht, dat de weersomstandigheden belangrijk ver beterd zijn. Er is veel sneeuw gevallen, doch gisteren scheen de zon. Er is geen lawinegevaar. De Prins en de Prinsessen hebben tochten gemaakt naar de Hochwild hütte en de Samoar hütte. De actie ,,'n Heitje voor 'n karweitje" is gistermorgen officieel ingezet. De padvindersorganisaties doen een be roep op de medewerking van het pu bliek om de karweitjes alleen te laten verrichten door padvinders en padvind- sters, die daartoe allen voorzien zijn van een werklijstje, afgegeven door de verschillende organisaties. De opdrachtgevers wordt verzocht na het verrichten van 't karweitje dit op het werklijstje te paraferen en het uit betaalde bedrag daarop te willen invul len. Ook in Valkenburg is het tijdens de Paasdagen druk met buitenlanders ge weest. De Belgen waren verre in de meerderheid, doch ook waren velen uit Duitsland gekomen. Zaterdag vóór Pasen was er veel belangstelling voor de ingebruikne ming van de Valkenburgse kabelbaan, die Paaszondag alleen al ongeveer 4000 personen heeft vervoerd. De officiële opening zal met inksteren geschieden, wanneer ook het panorama „Toneel der eeuwen", dat de kunstschilder Harry Kooten uit Heerlen in de onder de kabelbaan gelegen Wilhelminagroeve aanbrengt, gereed is.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 7