Amerikaanse Globemasters op luchtbrug naar Indo-China Nixon trekt zijn woorden in Achille van Acker streeft naar „actieve regering" Ook Russische delegatie op de UNESCO-conferentie Australië levert Petrof niet aan de Russen uit Socialistische conferentie in Bandung onmogelijk Parachutisten uit Parijs op weg naar Dien Bien Phoe Gisteren een nieuwe atoomproef Een dode en drie zwaar gewonden Geen Amerikanen naar strijdtoneel Water ondergroei spoordijk Uitspraak in Dordtse melksaneringszaak Texelse jeugd gaat varend leren Donderdag 22 April 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e Jaar8an8 No- 1423 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Autobotsing bij Heeze Politiek van Dulles volkomen aanvaard Katholieken hopen op politieke crisis Amerikaanse hulp gaat onverminderd door Bescherming cultuurschatten Mr Cals opende congres in Vredespaleis Beschuldigd van diefstal De delegatie van Israël kreeg geen visum Suriname vraagt naar Nederlands standpunt Weer dode op onbewaakte overweg te Gouda WEERBERICH1 mmm Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postglronummei 449041 Telefoon 2345 HILIlillXE HUMT TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden11.— elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal I 8,45 per maand 1 2,15 bij vooruitbetaling plus Incassokosten Weekabonnementen 0.52 „GLOBEMAKERS van de Amerikaanse luchtmacht in Europa zijn Dinsdag op verzoek van de Franse regering ingeschakeld bij hel vervoer van Franse troepen van het vliegveld Orly bij Parijs naar Indo- China. Dit is gisteren door de Amerikaanse minisler van Defensie. Wilson, te Washington en door het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht in Europa te Wiesbaderi bekendgemaakt. In Franse kringen in Parijs is vernomen, dat de „Globemasters", de grootste Amerikaanse transportvliegtuigen, 820 man pas opgeleide valschermtroepen aan boord hebben, die het belegerde garnizoen van Dien Bien Phoe gaan versterken. Drie vliegende reuzenforten van het type B 6 zijn naar men gelooft van de basis Chickam op Honoioeioe vertrok ken naar Eniwetok, waar gisteren atoombomproeven zouden worden ge houden. Men weet, dat er onlangs te Washington sprake van was een B-36 te ebruiken b' het afwerpen van waterstofbommen in de loop van de hui dige proefnemingen. Gistermiddag heeft zich op de Rijks weg GeldropHeeze onder Heeze ter hoogte van Kreijl een ernstige aanrij ding voorgedaan tussen een vrachtauto, komende uit de richting Geldrop, en een personenauto, komende uit de richting Heeze. In laatstgenoemde wagen was gezeten de familtë" M. uit Rotterdam, bestaande uit vader, moeder en doch ter alsi 3de een nichtje, dat uit Duits land mee op vacantie kwam. De bestuu Ier der personenauto, de heer A. M., werd op slag gedood. De drie overige inzittenden werden zwaar gewond naar het St Anna-ziekenhuis te Geldrop overgebracht. Voor het leven van twee hunner wordt ernstig ge vreesd. De oorzaak is in onderzoek bij Rijks- ij verkeerspolitie. De personen auto werd totaal vernield. Koningin Elizabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh zijn Woensdag avond uit Colombo scheep gegaan naar Aden. Koninging Elizabeth vierde giste ren haar 28ste verjaardag. f)E VLIEGTUIGEN zullen, naar werd verklaard, in Indo-China buiten het gevechtsgebied landen en vervolgens naar hun gewone bestem ming terugkeren. Het besluit om de troepen over te brengen is naar minis ter Wilson zei, geheel in overeen stemming met de huidige Amerikaan se politiek en het program voor mi litaire hulpverlening. Wilson voegde hier nog aan toe, dat er voor het ogenblik geen enkel plan bestaat om Amerikaanse troepen naar Indo-China te zenden. Het is wel mogelijk, zo zei hij - dat het aan tal Amerikaanse deskundigen van het leger in Indo-China zal worden ver groot. De minister wilde niet mee delen hoeveel Globemasters bij de „Luchtbrug" betrokken zijn en hoe lang de operatie zal duren. Minister Wilson verklaarde verder dat president Eisenhower aan gene raal Van Fleet, die met pensioen is, heeft gevraagd een program voor Amerikaanse militaire hulp in het Vere Oosten te bestuderen Op 1 Mei zal Van Fleet. die onder meer als bevelhebber der VN in Ko-- rea heeft gediend, naar het Verre Oosten vertrekken. Het is nog niet bekend of hij ook Indo-China zal be zoeken. De valschermtroepen, die nu wor den overgebracht, zijn hun insehe- pingsverlof vuti een maand er bij in geschoten. De Franse staats-secretaris van oorlog, De Chevigne, die Zater dag te Quimper de mannen toespraak verklaarde toen, dat alle in Indo-Chi na aanwezige valschermtroepen reeds naar Dien Bien Phoe waren overge bracht. Fransen, die Dinsdag het vertrek van de troepen van Orly hebben ge zien, verklaarden, dat de mannen die burgerkleding droegen 's nachts om twee uur met zes Globemasters vertrokken. De bezetting van Dien Bien Phoe wordt thans ijlings verstrekt, omdat men een nieuwe aanval van de Viet. minh niet voor volgende week vv wacht. Er zijn namelijk nieuwe r ;e troepen onderweg, die de strijdmaciit der belegeraars op 40.000 man zullen brengen. Generaal De Castries heeft dringend om meer hulp gevraagd, om dat de ring der belegeraars voortdurend nauwer wordt. Driekwart van het ter rein van de vesting is thans overdekt met prikkeldraadversperringen en mij nenvelden, waartussen de mannen van de bezetting liggen samengedrongen - twee voor elke vierkante meter. De rijstvelden rondom het fort zijn over dekt met bomkraters en zien er uit als een maanlandschap. Alle plantengroei is verdwenen. DE AMERIKAANSE vice-president Robert Nixon heeft geheel en al bakzeil gehaald. De aan hem toegeschreven verklaring, waarin de uil zending van Amerikaanse troepen naar Indo-China in het uitzicht werd gesteld ingeval van terugtrekking van de Fransen, heeft hij volkomen te niet gedaan. In een rede te Cincinnati heeft hij gezegd, dat de Ame rikaanse regering streeft naar een politiek die „ons er voor behoedt, dat wij Amerikaanse jongens in Indo-China of elders ten strijde moe ten zenden". Hij verklaarde, dat Dulles' waarschuwing aan China het gevaar voor openlijke inmenging in de lndochinese oorlog zeer ver mindert. Voorls kondigde bij aan. dat de Westelijke mogendheden zullen streven naar een eervolle vrede in Zuidoost-Azië. maar in geen geval de vernietiging van de onafhankelijkheid van Vietnam, Laos en Cambodja zullen aanvaarden. gebied van de sociale politiek zijn de socialisten onze gevangenen. Wij zullen hen van het ene probleem naar het andere voortdrijven, totdat hun libe rale bondgenoten zullen weigeren te volgen. Daarna zullen wij met de so cialisten naar nieuwe verkiezingen gaan." BABY MET TWEE HOOFDEN OVERLEDEN. In Washington is de baby met de twee hoofden overleden. Beide hoof den, die met een eigen stofwisselings stelsel verbonden waren, „stierven te gelijk". Als oorzaak gaven de artsen ademhalingstoring op. De baby werd vorig jaar December geboren. JT)E BELGISCHE kabinetsformateur Achille van Acker heeft Woensdag zün consultaties met socialisten en libe ralen voortgezet. Verwacht wordt, dat hy hedenavond, nadat hy aan de uit Oslo teruggekeerde koning Boudewijn verslag zal hebben uitgebracht, zijn lijst van ministers bekend zal kunnen maken. Hij blijkt een regeringsploeg te willen vormen, die hoewel gematigd van signatuur toch zeer actief zal zijn. De verdeling der portefeuilles komt vandaag in de partijbesturen ter sprake. De Katholieke pers speelt met de ge dachten dat een socialistisch-liberale regering slechts een tussenfaze zal kun nen zijn, die slechts is ingelast om de anti-katholieke socialistische kiezers tevreden te stellen. Men meent in de kringen der CVP, dat de economische politiek der coalitiegenoten zo volko men tegenstrijdig is, dat samenwerking onmogelijk duurzaam zal kunnen zijn. Verwacht wordt, dat reeds zeer spoedig een katholiek-socialistische of nationa le regering tot stand zal kunnen ko men. Het Volk, het orgaan van de ka tholieke vakbeweging, doet een uit lating, die in dit verband bepaald te kenend is. Het blad schrijft: „Op het Doordat een waterleidingbuis onder Diemen sprong, werd de spoorlijn AmsterdamAmers foort ondermijnd, hetgeen een ernstige storing in het treinver keer tot gevolg had. Tientallen spoorwegarbeiders werden in al lerijl aangevoerd, om de ver zwakte dijk te versterken en een normale treinenloop mogelijk te maken. £)E Amerikaanse materiële hulp aan de Fransen gaat echter onvermin derd door/Zo zijn Dinsdag verscheide ne gevechtsvliegtuigen van het type Corsair van het vliegkampschip Sai- pan af ar het slagveld gevlogen ter versterking van de Franse luchtmacht. Vandaag zullen de Westelijke minis ters in Parijs beraadslagen over hun gedragslijn op de conferentie van Ge- nève. Ook zullen zij een antwoord op stellen op de Russische nota, waarin de Sovjet-Unie zich bereid verklaart, toe te treden tot de NAVO. Tenslotte nog een bericht uit New Delhi: India heeft doen weten, dat het op geen enkele uitnodiging zal ingaan om toe te treden tot een Zuidoost-Azia tisch verdedigingsverdrag. Men acht soort "blokvorming" noodlottig voor de vrede en in strijd met de Indische politiek van neutraliteit. IN HET HAAGSE Vredespaleis is gistermorgen onder auspiciën van de Unesco de intergouvernementele conferentie voor de bescherming van cultuurschatten in oorlogstijd door minister Cals geopend. Een grole verrassing was de aanwezigheid van een omvangrijke Sovjetrus- sische delegatie, welke uit drie delen bestaat: een van de Unie van So cialistische Sovjet-Republieken, een van de Unie van Socialistische Republieken vau de Oekraine en een van de Unie van Socialistische Republieken van Bielo-Rnsland. In totaal zijn thans zes en dertig landen op het congres vertegenwoordigd. De voorzitter van de Neder landse delegatie, dr C. W. A. Sehurmann, werd voor de duur van de conferentie tot voorzitter gekozen. jyjINISTER Cals zeide in zijn openings woord, dat het voor de Nederlandse regering en het Nederlandse volk een vreugde is te beseffen, dat eens te meer op Nederlandse bodem de afge vaardigden der regeringen van vele landen zich 2ulle i inspannen voor het totstandbrengen van een internationale De arrond ssementsrcchtbank te Dordrecht heeft gistermorgen uit spraak gedaan in een economische zaak, die de melkhandel in Dordrecht en omgeving nogal in beroering heeft gebracht. Zij veroordeelde de Dordrechtschc Melkinrichting tot 500 gulden boete en storting van een waar borgsom van 10.000 gulden voor de tijd van twee jaar en de procuratie houder van dit bedrijf, de heer A. van B. tot 100 gulden boete subs. tien da gen hechtenis. De melkinrichting was opzettelijke overtreding van de „zuivelverorde- ning verplichte be- en verwerking van melk" ten laste gelegd. Zij had op aandrang van de sane ringscommissie in Dordt twee melk handelaren, die het saneringscontract niet hadden willen ondertekenen, op contingent gesteld. De officier van Justitie had tegen D. M. I. geëist dui zend gulden boete en storting van een waarborgsom voor de tijd van twee jaar van 10.000 gulden en de pro curatiehouder tot 300 gulden of 60 da gen en storting van een waarborgsom van 200 gulden, eveneens voor de tijd van twee jaar. De Russische delegatie ter conferentie van de UNESCO. regeling, welke de verwoestende ge volgen van een gewapend conflict voor de waardevolle cultuurgoederen van de mensheid zoveel mogelijk tracht te elimineren. Na een kort woord van welkom door de burgemeester van Den Haag, mr F. M. A. Schokking, hield de direc teur-generaal van de Unesco, dr Lu- ther Evans, een rede, waarin hij de hoop uitsprak, dat deze conferentie de afsluiting zou betekenen van een lang durig en volhardend werk, waaraan vooral ook de Nederlandse regering en vooraanstaande Nederlandse specialis ten steeds hun medewerking hebben verleend. Dr Evans zei, dat het zaak was voor de bescherming van de cul tuurgoederen een practisch en realis tisch standpunt in te nemen, waarmee men me-r -^ou bereiken dan met niet te verwerkelijken idealistische plan nen. Spreker besloot met de woorden: „Een gelukkig resultaat van deze con ferentie mag het genoemd worden, in dien gij erin slaagt het internationaal mogelijk te maken, de wonderen van het menselijk genie te behoeden voor 's mensen hevigste vormen van ge weld" Gisteravond hebben B. en W. van 's Graven, j tezamen met de re gering de deelnemers aan het congres in het oude stadhuis aan de Groen markt ontvangen. ^ENZIES, de Australische premier, zal aan de Russische ambassade in Canberra vragen, aan welke diefstallen de voormalige Russische diplomaat Petrof zich heeft schuldig gemaakt, al vorens hü bü de Australische regering asyl zocht. Dat is dan zijn antwoord op de Russische eis. om Petrov uit te leveren, omdat hij „frauduleuze han delingen heeft gepleegd, waarby hij zich grote bedragen heeft toegeeigend Sinds Petrov de ambassade verliet, was het te verwachten dat dergelijke beschuldigingen zouden worden uitge sproken, aldus verklaarde Menzies. Dat was in overeenstemming met wat Goe- QE AZIATISCHE conferentie, welke eind April in Bandung zou worden gehouden, zal niet door- f gaan. De Indonesische regering heeft namelijk een visum geweigerd aan de delegatie van Israël, omdat zij vreest, dat de aanwezigheid van deze de ge voelens van de Arabische volkeren zal kwetsen en ook bij de Islamieten in eigen land op bezwaren zal stuiten. De conferentie zal nu in Rangoon (Birma) worden gehouden. De Partai Sosialis Indonesia heeft over dit besluit van de regering haar diepe teleurstelling uitgesproken en er op gewezen, dat de indruk hiervan in het buitenland alleen maar slecht kan zijn. Zulks te meer, omdat de houding van de regering ten aanzien van de communistische staten heel wat vrien delijker is. „De indruk zal worden ge wekt, dat de socialistische conferentie in Indonesië niet kan worden gehou den, omdat de regering er overhelt naar de influisteringen van de Komin- form", aldus de PSI. De voormalige vice-premier Prawoto (Masjumi) heeft zich in gelijke geest uitgelaten. Van regeringszijde is opgemerkt, dat aan de conferentie nimmer iets in de weg is gelegd. Voorbereidingen waren reeds getroffen, om gedelegeerden als de Birmese ministers, de Joegoslavische ambassadeur en andere hoge gasten te ontvangen. De Surinaamse delegatie heeft Dins dag besloten het standpunt van de Nederlandse delegatie ten aanzien van het ontwerp-statuut te vragen alvorens een beslissing te nemen inzake het voorstel tot hervatting van de Ronde- Tafelconferentie met de West op 18 Mei. De Antilliaanse RTC-delegatie heef! de uitnodiging inzake voortzetting van de Ronde-Tafelconferentie op 18 Mei aanvaard. l)e franse regering heeft gisteren be kend gemaakt, dat de West-Duitsers met ingang van 15 Mi geen visa meer nodig hebben om Frankrijk binnen te komen. zenko in Canada is overkomen. Men zal zich herinneren, dat Goezenko, een em ployé van de Russische ambassade in Ottawa, in 1945 asyl vroeg en toen de Canadese regering zoveel materiaal in handen speelde, dat een groot spion- nagecomplot kon worden opgerold. Op grond hiervan werden o.m. de Britse atoomgeleerden dr Alan Nunn May en dr Klaus Fuchs gearresteerd. Ook hij werd van diefstal beschuldigd. Op een verzoek om nadere ophelderingen is van Russisfhe zijde nooit gereageerd Volgens officieuze mededelingen zijn Platkais, een attaché van de Russische ambassade te Canberra, en Antonov, correspondent vn het persbureau TASS, naar Moskou teruggeroepen. Het aantal Texelse jongens en meis jes dat dagelijks met de Texelse boot naar Den Helder vaart om daal lessen te volgen aan een of andere onderwijs inrichting. bedraagt reeds meer dan honderd. Zij reizen in een der voor hen gereserveerde tweede klasse ka juiten. Op zo'n boottocht gaat het nog al luidruchtig toe en van huiswerk ma ken aan boord komt onder deze om standigheden dan ook weing of niets terecht. Op verzoek van de Culturele Raad der gemeente Texel zal de Stoomboot maatschappij in samenwerking met de gemeente Tex< 1 overgaan tot het in richten van een speciale studiebox, waartoe de wenselijkheid door' net merendeel der studerenden te kennen was gegeven. Tevens wordt de inrichting van een jeugdbibliotheek aan boord in over weging genomen. De onbewaakte overweg nabij de Voorwillens te Gouda heeft binnen een week twee slachtoffers geëist Op Goe de Vrijdag werd een dertien-jarig mets- je dodelijk door een trein aangereden. Gistermiddag omstreeks half zes is de 35-jarige heer Kooistra uit Gouda door een passerende trein gedood. De heer K„ die een bromfiets bereed, droes een bos takken over de schouders, waar door hij waarschijnlijk de trein met heeft zien naderen. Het slachtoffer was op slag dood Het stoffelijk ovP"Sr»Hot is naar het Itersonziekenhnis te Gouda overgebracht. De bromfiets werd totaal vermeld. Verwachting tot hedenavond: DROOG WEER Droog weer met over het alge meen weinig bewolking. Kouder< nacht met plaatselijk lichte nacht vorst. Overdag weinig verande ring ln temperatuur Matige, nu en dan vrij krachtige wind tussen Noord en Noord-Oost Vrijdag: Zon op 5,28. onder 19,50 Maan op 0.45. onder 8,02

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1