Voor het eerst klinkt het startschot te Groningen (Kefarine.4 In kort bestek 2 DE WONDERE WAERELT Ook dat nog Balkanpact Botwinnik vergroot zijn voorsprong Nederlands Elftal CluB onderging veranderingen Helpers van Breda- ontsnapten krijgen een half jaar ERRES RADIO RONDE VAN NEDERLAND Slechts enkele bekende renners rijden niet Driedaagse wegwedstrijd door België 4 middelen in 1 labiet doen wonderen! BILJARTKAMPIOENSCHAP le KLASSE LIBRE Levensmiddelen gestolen in sanatorium De Bromfietsbond vraagt maandelijkse betaling Algemene spoorstaking dreigt in Frankrijk Politieke storm wegens corruptie in Japan Franse autobus stortte in een ravijn Rusland verlaagt zijn defensie-uitgaven Oostduitse luchtlijnen in voorbereiding /Ty DONDERDAG 22 APRIL 1954 De start van de zesde Ronde van Nederland zal niet, zoals de vorige vijf maal, te Amsterdam plaats vin den. Maandagmiddag 26 April zal te Groningen het startschot worden gelost voor de ronde waaraan door 65 renners, vijf Nederlandse, e Belgische, een Luxemburgse en een Duitse ploeg elk van zeven man, wordt deelgenomen. De voornaamste Nederlandse ren ners zijn voor de ronde gecontrac teerd, waarbij het startverbod, dat de KNWU in de week van 26 April toten met 2 Mei heeft ingesteld voor ren ners, die niet in de Rónde van Ne derland wensen uit te komen, een be langrijke ol gespeeld zal hebben Toch zijn er enkelen, die niet op de deelnemerslijst voorkomen, onder wie Jan Nolten, Adri Voorting, Jos Suy- kertouyk en Thijs Roks, die in 1953 tot de zegevierende Nederlandse ploeg in de Ronde van Frankrijk behoorden. Voorting, Suykerbuyk en Roks hebben zich niet bereid verklaard onder de vastgestelde condities te rijden Wim van Est, Gerrit Schulte, Gerrit Voor ting, Wout Wagtmans en Hein van Breenen doen het wel omdat zij door Nederlandse fabrieken „geadopteerd' zijn en daarvoor een extra bedrag krijgen en dus zal de sportcommissie van de KNWU inzake dit drietal haar houding dienen te bepalen. Met Jan Nolten schijnt de zaak iets anders te liggen. Voordat het startverbod door de KNWU bekend werd gemaakt, zou hij een contract voor een wedstrijd in het buitenland hebben afgesloten en het organisatiecomité van de Ronde van Nederland stelt zich op het stand punt, dat het een toeroepsrenner moge lijk gemaakt moet worden aan eerder aangegane verplichtingen te voldoen. Desondanks is Jan Nolten door het organisatiecomité benaderd, maar ook hij voelde er niet veel voor onder de gestelde condities te rijden. Na de start in Groningen beweegt de karavaan zich in Zuidelijke rich ting en koerst via Assen, Meppel, Zwolle en Ommen op Almelo aan, de eerste etappeplaats. Deze rit heeft een lengte van 205 km. Op de tweede dag gaan de renners na Almelo via Bor- culo en Zutfen de Veluwe op en bui gen in Apeldoorn weer naar het Zui den voor de tocht via 's Hertogen bosch naar Valkenswaard. Dan hebben de renners er 255 km op zitten. Van Valkenswaard gaat de karavaan de derde dag geruime tijd langs de Belgische grens in Oostelijke richting, zakt dan langs de Maas af naar Maastricht en neemt de Limburgse heuvels, voor in Heerlen na 195 km d - finish bereikt wordt. De vierde dag volgt een niet zo lange etappe 190 km via Roer mond, Helmond en Eindhoven naar Tilburg. De rit Op Koninginnedag is in twee stukken verdeeld. In Tilburg wordt gestart voor een ploegenrit weer langs de Belgische grens over 75 km naar Etten. De tweede halve etappe op die dag voert van Etten in rechte lijn noordwaarts naar Rotter dam over een afstand van 54 km. Op de voorlaatste dag wordt de langste etappe gereden van Rotterdam naar Utrecht over 257 km. Deze rit leidt in het begin voornamelijk langs de Noordzeekust, Vlaardingen, Sche- veningen, Leiden, Zandvoort en gaat dan landinwaarts om via Alphen aan de Rijn, Woerden en Wijk bij Duur stede in Utrecht te eindigen. Tot slot volgt op Zondag 2 Mei een individuele tijdrit over 60 km van Het doorgaande treinverkeer tussen Amsterdam en Amersfoort is gister morgen vroeg gestremd geweest door een lek in de persleiding van de riolering, die in Diemen dwars on der de spoorbaan doorloopt. De lei ding is afgesloten en men heeft maat regelen getroffen om het wat«\ van de 4000 aangeslotenen op de leiding op een andere wijze af te voeren. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting ir Witte zal op 29 April in Den Haag de onderwijstentoonstelling „Bouwen" openen. De expositie is in gericht door de stichting vakopleiding bouwbedrijf. Bij de landbouwer Van A. in de buurtschap Linde bij Vorden is varkenspest geconstateerd. Een fabriek van aluminiumproduc- ten in Voorschoten heeft haar eerste aluminium laadbak voor vrachtauto's vervaardigd. Elders in Europa treft men dergelijke laadbakken al meer aan, doch in ons land nog niet. Door het lichte gewicht van de bak wordt het laadvermogen van de auto ver hoogd. Het geeft ook besparing aan wegenbelasting, etc. N- In geen enkele plaats in West-Europa kwam de tem peratuur gistermorgen boven de tien graden uit. In Amsterdam was het zeven graden, in Parijs zes, in Nice vijf en in Londen slechts één graad boven nulIn München viel sneeuw en in Rome een kil regentje. H- Naar het zich laat aanzien, zullen de bekende krentenbossen te Eerde bij Ommen ook tijdens het a.s. week einde nog in volle bloei staan. H- Voor de dirigentencursus van de Ne derlandse Radio Unie hebben zich tot nu toe 49 personen aangemeld. Daar onder bevinden zich twee Belgen, twee Canadezen, twee Zwitsers, twee Duit sers, vijf Britten, en telkens een cursist uit Finland, Oostenrijk, Australië, Zweden, het Saargebied en Frankrijk. De stafchefs van het Zuidkoreaanse leger hebben Woensdag in Seoel een besloten bijeenkomst gehad, waarop naar men aanneemt, is gesproken over Eisenhowers verklaring inzake hulp verlening van de VS bij de uitbreiding van het leger van Zuid-Korea. Vermoedelijk door een lek in de schoorsteen is Dinsdagmiddag brand ontstaan in de boerderij van de heer P Geven in de wijk Boshoven te Leende. De gehele boerderij ging in vlammen op Het gezin bestaande uit zestien personen, wist elders onder dak te vinden. Utrecht naar het Olympisch Stadion te Amsterdam. In totaal heeft de kara vaan dan een afstand van 1291 km afgelegd. Voor het eerst wordt in deze Ronde van Nederland elke dag een prestatie- prijs toegekend aan de strijdlustigste renner. In navolging van de zo over bekende „Suikerprijs in de Ronde van Frankrijk. Alleen het uit te keren be drag ligt wel iets lager Het ligt in de bedoeling om deze prestatieprijs, evenals dat in de Ronde van Frankrijk geschiedt te laten toe kennen door een commissie van sport journalisten. De uitslag van het eerste gedeelte van de tweede etappe van de drie daagse wegwedstrijd dwars door Bel gië, een rit over 170 km, met Ant werpen als start en finish, luidt: 1 Borghmans (Kempen) 4 uur 34 min. 47 sec.; 2 Schotte (West-Vlaan- derenop 2',/a lengte3 Gerrit Voor ting (Ned.); 4 Van Est (Ned.); 5 De Santi (It.) allen in dezelfde tijd als Borghmans; 6 De Cock (Oost Vlaan deren) 4.36.17; 7 G. de Rijcke (West Vlaanderen) 4.36.22; 8 Antonis (Ha- geland); 9 Ward Peeters (Brabant); 10 Plas (Brabant); 11 Van Steenber gen (Antwerpen). Op de 15e plaats ex aequo een ploeg van 19 renners, bij wie Schulte, Wagtmans, Koblet, Ockers en Keteleer, allen in dezelfde tijd als G. de Rijcke; 47 A. Voor ting 4.42.25; 52 Haan (Ned.) 4.47.22; Impanis (Belg.); Gerrit Peters (Ned.) en Von Buren (Zwits.) hebben de strijd gestaakt. Na de gisteren gehouden ploegtijdrit over 10 ronden van 1,5 kilometer, zag het algemeen klassement er als volgt uit: 1. Wim van Est (N.) 9 uur 45 min. 11.6 sec.; 2. De Santi (It.) 9.45.16,6; 3. Koblet (Zwits.) 9.45.20,2; 4. Van Steen bergen (Antwerpen) 9.46.23.8; 5. Gerrit Voorting (N.) 9.46.56,8; 6. Schulte (N.) 9.47.09,4; 7. Ockers (Antwerpen) 9.47.23,6; 8. De Cock (Oost Vlaanderen) 9.47.30,6; 9. Borghmans (Kempen) 9.47.39,2; 10. Wagtmans (Ned.) 9.48.11,0; 11. Schotte (W. Vlaanderen) 9.48.27,6; 44. Piet Haan (Fr. It. Belg. ploeg) 10.03.51,2; 47. Adrie Voorting (Ned.) 10.05.52,4. Het ploegenklassement luidt: 1. Ne derland 20 uur 44 min. 40,6 sec.; 2. Ant werpen 20.48.28,4; 3. West Vlaanderen 20.50.26,2; 4. Brabant 20.50.52,6; 5. Fr. It. Relgische ploeg 20.51.08,8; 6. Hageland 20.54.57.0 7. Kempen 20.55.00.4; 8. Rupel 20.56.00,4; 9. Oost Vlaanderen 20.57.05,8; 10. Zwits.-Duitse ploeg 20.57.59,2. De zestiende partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen Botwinnik en Smyslov is na 45 zetten door Botwinnik, die met wit speelde, gewonnen. De stand is thans: Botwinnik 9, Smysiov 7 punten. In het Olympisch Stadion te Amster dam werd onder leidfrig van bonds- oefenmeester J. van dg' Leek de cen trale training van het Nederlands voet balelftal hervat. Bij cj.e spelers, die voor de oefeningen zijn uitgenodigd, waren twee nieuwelingen erj wel Sijbers van VVV enTolmeijer vah Blauw Wit. Ver geleken bij -de trhinirigsploeg van voor de laatste wedstrijd tegen de Belgen waren ook Van der Kuil (VSV) en Van Rooy (Eindhp\h>ft),- nieuw. Doch deze twee spelers fiaddén reeds vroeger aan de centrale trïrihing deelgenomen. Ver der waren voor de training uitgenodigd Steiger (PSVö, De Rijk (MOC '39), Odenthal '(Haarlem), Tebak (Eindho ven), Boskamp (Ajax), Kuys (Haar lem), Wiersma (Donar), Klaassens (VVV), Biesbfouck (RCH), Van Schijn- del (SVV), Terlouw (Sparta), Van der Hoek (Feijenoord), Louer (NOAD), Van Beurden (BW), Michels (Ajax), Brooymans (RAC), Van Melis (Eind hoven) en van der Gijp (Emma), Ben- naars (DOSKO) en Bleyenburg (Rig- tersbleek)- waren verhinderd de oefe ningen deze avond bij te wonen. Vijf spelers, Gruijzen (Sittardia), Heyster (HDVS), Overbeeke (DOSKO), Van Ede (Sparta) en Mouw (Rapiditas) zijn afgevoerd. Wanneer U zich onbehaaglijk voeli, doei een enkel iableije Chefarine „4" wonderen. Door de samenwerking van 4 beroemde geneesmiddelen, in één lablei verenigd, voeli U zich een ander mens, weer in siaat met plezier Uw werk ie doen. n BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET doet wonderen! (Advertentie, Ing. Med.) Donderdagavond zal in café-restaurant Formosa te Den Helder een aanvang worden gemaakt met het biljartkam pioenschap van het gewest „He Noord-Westen", eerste klasse libre klein biljart. De deelnemers zijn: J. Baas, district „West-Friesland" „Horna", Hoorn. M. van Dijk, dis trict .Zaanstreek" ,ABC" Assendelft. - C. Hellingman, district „Haarlem" „Park Soc.", Haarlem. J. TToek, dis trict „Den Helder" „KOT' Anna Pau- lowna. H. Jongerius, district ,,'t Gooi!',--,,Vr. kring", Hilversum. H. Jonker, district „Schagen", ,De Ket- ser", St. Maarten. N. Valkenburg, district „Utrecht", „De Nieuwe Am- stel", Utrecht. P. Vilters, district „Amsterdam" „Plan Zuid", A'dam. W. de Vries, district „Alkmaar", „De Oude Prins", Bergen. Gistermorgen heeft het Hof in Den Bosch arrest gewezen tegen de vier hel pers van de cp Tweede Kerstdag 1952 uit de Bredase strafgevangenis ont snapte oorlogsmisdadigers. De vier handlangers, de 43-jarige monteur F. C., de 58-jarige fietsenmaker F. de J„ de 45-jarige vertegenwoordiger M. A. (alle drie uit Amsterdam) en de 38-ja- rige banketbakker M. F. uit Haarlem mermeer, werden door het Hof con form de eis veroordeeld tot een gevan genisstraf van zc„ maanden. Bij vonnis van de rechtbank in Breda werden in October j.1. de eerstgenoemde drie ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vijf maanden, terwijl F. werd vrijge sproken. Twee maanden gevangenisstraf heeft de officier van Justitie bij de Amster damse rechtbank gisteren geëist tegen de 39-jarige keukenknecht J. van Z. uit Laren, die ter zitting bekende geduren de vele maanden telkens kleine hoeveel heden levensmiddelen uit de keuken van het sanatorium Hoog-Laren naar huis te hebben meegenomen. Dit proces is in Januari aangehou den, omdat de mede-verdachte, de kok M. C. S. uit Naarden, tegenwoordig vaart. Ook gisteren liet hij verstek gaan. In zijn zaak achtte de officier het bewijs niet geleverd, hoewel de man destijds tegenover de politie bekend had. Hij had die bekentenis later tegen over de rechter-commissaris echter in getrokken. Aangezien „enige twijfel mo gelijk" was. eiste de officier vrijspraak. De chef-kok zelf, die aanvankelijk door de Justitie als hoofdschuldige werd beoordeeld, behoeft niet terecht te staan. De officier deelde gisteren mede, dat het vooronderzoek tegen deze chef kok niets heeft opgeleverd, zodat men van een vervolging heeft moeten afzien. In de zaken tegen zijn twee onderge schikten zal de rechtbank op 5 April uitspraak doen. De Nederlandse Bromfietsbond heeft zich tot de minister Van Financiën ge wend met een adres, waarin hij de mi nister verzoekt te overwegen de beta ling van de motorrijtuigenbelasting voor bromfietsen maandelijks te laten geschieden op eenzelfde wijze als deze voor de radioluistervergunning wordt voldaan. Dan zouden de bromfietsers maande lijks zegels van f 1,25 kunnen plakken op hun belastingkaart, zo zegt het adres. De bond meent, dat de betaling van de belasting per jaar of per drie maan den, zoals thans gebeurt, voor vele bromfietsers bezwaarlijk is en dat daar door velen zonder belasting te betalen hun voertuig berijden. NIEUW STATENLID BENOEMD IN NOORD-HOLLAND De voorzitter van het centraal stem bureau heeft in de vacature J- A. Arts tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland benoemd de heer H. A. Vulik te Amsterdam, thans wonende te Beekbergen. Geen lusteloosheid meer. Geen last van overgevoelige zenuwen. Méér kracht, méér levensvreugde. Inderdaad, stralende gezondheid, dank zij (Jiet $enuTDsterkende Voedsel (Advertentie. Ing Med.) QM NOG EVEN terug te komen op de Paas- drukte: Bij het grenssta tion Glanerbrug was het dit weekeinde een chao tische toestand, want dui zenden Duitse toeristen, die de bollenvelden wil den zien, moesten uren lang in de rij staan, om dat de Nederlandse doua ne het werk niet af kon door tekort aan perso neel, gebrekkige accom modatie en een smalle grensovergang. Aan de Duitse zijde zijn sedert de oorlog talrijke verbe teringen aangebracht, maar aan de Nederlandse kant is daar nog geen cent voor uitgegeven. QP HET EILAND Capri, dat ons van hier uit een sprookje toeschijnt, heeft de commissaris van politie een nieuw ont vangkantoor geopend. Het adres is: de tweede tafel links in café Viatto van signor Puccinl. Het politiebureau op Capri is namelijk zo bouwvallig geworden, dat de com missaris zijn bezoekers daar niet meer durft te ontvangen. Is het geen heerlijk land? J-JET WAPENSCHILD hoven de Engelse am bassade in Den Haag, dat in de nacht van 5 op 6 April verdween is op even mysterieuze wijze weer terecht gekomen. Enkele dagen geleden werd de ambassade op een avond opgebeld en een onbekende stem vertelde, dat buiten te gen de muur van het gebouw een pak stond, waarin het schild zat. De man aan de telefoon zei, dat hij het wapen schild een week had ge leend en het op de schoorsteenmantel in zijn kamer had gezet. Een woordvoerder van de ambassade noemde het voorval vol dédain „a poor joke", een flauw grapje. JEMAND, DIE in Tokio voortaan telefoneert met iemand in Nagoya of Osaka, op 450 kilometer afstand, kan degene, met wie hij spreekt, niet al leen horen, maar ook zien. De Japanse PTT heeft namelijk een tele foon-televisie-dienst tus sen die drie steden ge opend. Lijkt ons trou wens ook niet ideaal. Neem aan, dat je met verwarde haren en een afgezakt slaapgezicht uit bed wordt gebeld, of dat je van een café uit je vrouw wilt vertellen, dat je moet overwerken. £EN MIJNHEER uit Den Bosch ging dezer da gen per auto op weg voor een zakenreis van ver scheidene dagen. Toen hij door Vianen reed, ont dekte hij, dat hij de huis houdbeurs van zijn vrouw (bij vergissing!) in zijn zak had, maar hij had geen tijd om terug te gaan, daar een be langrijke bespreking hem wachtte. Een wegen wachter werd echter be reid gevonden het huis houdgeld mee te nemen hij reed naar Beesd waar de route van een collega begon, en deze bracht het onmisbare geld naar moeder d< vrouw in Den Bosch. Een hartverwarmend be richtje, niet? £)E BURGEMEESTEF van de goede stat Dearborn in de Verenig de Staten is tot de con clusie gekomen, dat zij; ambtenaren te weinig nadenken of te wel hun hersens gebruiken. Daar om heeft hij thans n" rijp beraad het bevc1 gegeven, dat al dez" stoere werkers voortaa'1 des morgens om ach t uur in plaats van or half negen op hun bu reaux moeten zijn. De; half uur-moeten zij zich dan bezinnen op de hun wachtende dagtaak er, diep nadenken over he' verband tussen dez" taak en de eeuwigheid. Eerst om half negen mo gen de ambtenaren di ganzenveder opnemen Dearborn verwacht e:. veel van. OOK DAT NOG: verzuchten We zo ai en toe, wanneer de voorgaande regel: op het geduldige papier staan. Die zijv weliswaar in smart geboren en in bitterheid ontvangen, ondanks het uiterlijke gewaad van kolder, maar het bijeenbrengen van het materiaal ervoor is ten slotte een kwestie van een open oog, een flinke schaar en weinig geweten. Een door spits vernuft bestuurde schrijfmachine doet de rest. Maar deze regels op dubbele breedteDie vormen elke dag weeraan het schier onoplosbare probleem. Wat hier staat behoort evenzeer tot die Wondere Waerelt als het voorgaande. Alleen hebben we op deze breedte nog meer de neiging, de draak met de dingen te steken. Dat eist bijtijden ijzeren zelfbeheersing, alleen al uit een oogpunt van „verantwoordelijkheid voor de strafrechter", zoals artikel 7 van de Grondwet zo artistiek terugneemt wat het eerst heeft gegeven, maar ook vanwege de beschaving. Men kan nu eenmaal nergens zeggen wat men denkt. Wanneer wij een zeer Belangrijk Persoon uit het Buitenland als een onaange naam mens en een ongelikte beer ervaren zoals ons onlangs overkwam kan dat toch niet worden gezegd. Want we zouden ons dusdoende op zijn peil plaatsen en ons eigen vernisje afkrabben. Vernis is de voornaamste verschij ningsvorm van de Westerse mens. Vandaar waarschijnlijk, dat het overal zo ongelukkig loopt. Want ergens komt toch de duivel door het engelengewaad piepenDaarom houden we onszelf nog maar eens een spiegel voor en spreken geen kwaad van onaangename medemensen, hoe verleidelijk dat ook moge zijn. (Advertentie, Ing. Med.) DRESIDENT TITO van Joegoslavië is gisteren van zijn reis^ naar Turkije teruggekeerd. Toen hij in de oorlogs haven Split voet aan wal zette, ver klaarde de maarschalk, dat hij met de Turkse leiders overeenstemming had bereikt over alle vraagstukken, waar bij beide landen belang hebben. „Wij zullen samenwerken". Tito en met hem o.a. zijn minister van Buitenlandse Za ken Popovic, brachten hun bezoek aan' Ankara in de eerste plaats om de wederzijdse betrekkingen tussen Joe goslavië en Turkije, die reeds hechter waren geworden door de onderteke ning van het z.g. Balkanpact op 23 Februari 1953 tussen beide landen en Griekenland, verder te versterken, vooral wat betreft de militaire samen werking. Het vriendschapsverdrag dei- drie landen was in 1953 niet verder op militair niveau gegaan dan instem-" ming met de idee bepaalde verdedi gingsplannen samen op te stellen en tezamen periodiek overleg te plegen over hun politiek in Zuid-Oost Euio- pa. Er werden echter geen vaste af spraken gemaakt in geval van een vijandelijke aanval tegen een der drie le'den-staten. De uitbreiding van het Balkanpact in deze geest is nl. een niet eenvoudig punt, daar Turkije en Griekenland zijn aangesloten bij het Noordatlan- tisch Verdrag en Joegoslavië niet. Belgrado heeft zich steeds buiten de Atlantische gemeenschap gehouden, daar dit ook op binnenlands poli tiek gebied voor Joegoslavië vele con sequenties met zich zou brengen. Een militair samengaan van het land van Tito met Turkije en Griekenland, zou in feite, zij het een zijdelingse, aan sluiting van Joegoslavië bij de NAVO tot gevolg hebben. Dit punt is daarom mede onderwerp van gesprek geweest tussen de Turken en hun hoge gasten. Tegen de zijdelingse toetreding van Joegoslavië tot de NAVO via een mi litaire uitbreiding van het Balkan- pact zou bovendien op dit ogenblik bezwaar worden gemaakt door het NAVO-lid Italië, dat zo men weet nog 'steeds met Belgrado een geschil heeft lopen over de toekomstige status van het gebied Triest. Een bezwaar, dat zeker zal vervallen indien de kwestie- Triest op voor beide partijen bevredi gende wijze zal zijn opgelost. Presi dent Celal Bayar van Turkije maakte er Tito tijdens een statie^anket, in Ankara \\\\\\\\\\w///////////; INTERNATIONAAL ASPECT o.a. ook op attent, dat ook de Ver. Staten op dit moment tegen de door Tito gewenste militaire clausule in het Balkanpact zijn, omdat dit in Italië in verband met de kwestie-Triest een zeer precaire situatie zou scheppen voor de regering van Mario Scelba. Het Italiaanse parlement staat aan de vooravond van de behandeling van het Europese Legerverdrag. Scelba heeft in deze thans enige vaste grond onder de voeten. Zou Joegoslavië nu zijde lings tot de NAVO toetreden, dan zou dit nieuwe conflictstof in Rome doen opwaaien en dat moet voorkomen worden. Een val van de regering- Scelba in dit stadium der EVG-behan- deling is in alle opzichten ongewenst. J7R HEEFT zich voorts tijdens Tito's bezoek aan Ankara nog een klein incident voorgedaan. Toen minister Popovic plotseling verklaarde, dat Joegoslavië en Turkije plannen koes terden om het Balkanpact uit te brei den tot een defensief verbond, wekte dit de verontwaardiging van de Griek se ambassadeur in Ankara. Grieken land, zo zei hij, had als derde partner van het Balkanpact vóór deze open bare verklaringen in de plannen van Ankara en Belgrado moeten worden gekend. De ambassadeur verliet de monstratief een in de moderne Opera van Ankara door Tito gegeven diplo- matenbal en had spoedig daarop een onderhoud met de Turkse minister van Buitenlandse Zaken. Deze wist wat olie op de golven te gooien. Er was nog niets beslist en Griekenland zou zeker van de werkelijke stand van zaken op de hoogte gehouden worden en tenslotte natuurlijk mee doen bij definitieve voorbereidingen voor sluiting van het militaire pact. Dat dit zeker het uiteindelijke doel is zowel .van Ankara als Belgra do is duidelijk. Griekenland zal zich zeker uiteindelijk niet aan deze opzet onttrekken. Popovic heeft nl. aange kondigd, dat de ministers van Buiten landse Zaken van de Balkan-drie in Juni of Juli in Belgrado bijeen zullen komen om dit militaire verdrag tot stand te brengen. Waarnemers geloven, dat het bezoek van president Tito aan Turkije, waaruit diens verdere bereidheid tot samenwerking met de vrije volken blijkt, diens internationale prestige heeft verhoogd. Ook de kans op Tito's positieve medewerkina, bij de oplossing van het geschil over Triest is hierme de gestegen. De communistische en de katholieke vakbond van spoorwegpersoneel, die te zamen tachtig procent van alle Franse spoormannen omvatten, hebben tegen Woensdag 28 April een staking van vier en twintig uur afgekondigd. Geëist wordt een verhoging van het minimum loon van 23.000 tot 25.166 franks per maand. Verwacht wordt, dat het spoor wegverkeer in Frankrijk grotendeels zal worden lamgelegd. In Japan dreigt een kabinetscrisis. Rechtse en linkse socialisten hebben in het parlement een motie van wantrou wen tegen de regering ingediend naar aanleiding van de corruptieschandalen, die aan het licht zijn gekomen. Zoals men weet, bevinden zich vele vooraan staande ambtenaren en zakenlieden in arrest, on.dat zij regeringsfondsen voor scheepsbouw en vervoerssubsidies te eigen bate hebben misbruikt. De nieuwste ontwikkeling nu is, dat de mi nister van Justitie. Inoekaj, ontslag heeft gevraagd, omdat de premier hem had opgedragen de arrestatie van twee vooraanstaande personen uit de liberale partij te verhinderen. Het ontslag is ge weigerd. Een autobus met 36 inzittenden is' op de weg tussen Briancon en Mont- genevre, in Frankrijk, in een afgrond gevallen. Naar gemeld, heeft één per soon hierbij het leven verloren, ter wijl talrijke anderen gewond werden. De begroting van de Sovjet-Unie, die gisteren in de Opperste Sovjet is ingediend, is met enthousiasme be groet. Zij vertoonde namelijk een da ling van de uitgaven voor defensie met ongeveer drie procent van het totale cijfer; zij belopen thans 100 milliard roebel, de totale inkomsten 572 mil liard roebel. Er wordt gerekend oo een overschot van negen milliard. Voor sociale en culturele doeleinden is 141.300 millioen roebel uitgetrokken, waarvan 67.100 millioen voor onder wijs, 29.300 millioen voor gezondheids zorg en 44.900 millioen voor sociale zorg. Inkomsten en uitgaven vertonen een aanzienlijke stijging, welke waar schijnlijk merendeels zullen worden be. steed aan verhoging van de productie van consumptiegoederen en ontwikke- ing van de landbouw. De Oostduitse regering heeft het voornemen, een luchtvaartmaatschap pij op te richten, welke met twaalf toe stellen van Russisch fabrikaat diensten op de hoofdsteden der communistische landen zou openen. Bovendien zou een afspraak zijn gemaakt met een Scandi navische luchtvaartmaatschappij voor de gemeenschappelijke exploitatie van bepaalde verbindingen. Sir John Hodsoll, voormalige inspec teur-generaal van de Britse burgerbe scherming, is benoemd tot eerste techni sche adviseur van de commissie burgerbe scherming van de NAVO. De Fransman Raymond Rudler zal Hodsolls medewer ker worden. Zij belichamen de samenwer king der NAVO landen op dit gebied. Jonge moderne mensen kiezen het ERRES 5-Sterren-toestel ruimtelijke weergave R.S. Stokvis 4, Zonen N.V. r.d Haam fabrikaat (Advertentie, Ing, MedO

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 9