Stad en omgeving Plechtige commando-overdracht op het Koninklijk Instituut Roomboter komt hem toè! De films van deze week Vandaag nog spannende strijd in de vier finales Firma BEEMSTERBOER Kinderoptocht op Koninginnedag IN HET KORT Meeste prij swinnaars reeds bekend HELDERSE COURANT Clematisstraat 4 Emmabloem-collecte De KNVB-reserves Kapitein ter zee Muller droeg bevel over aan kapitein ter zee Goossens Persoonlijkheidsvorming van grote betekenis Geef hem in elk geval een goed en smakelijk twaalfuurtje mee naar zijn werk! Dus Schoolvoetbaltornooi 1954 Agentschap ZATERDAG 24 APRIL 1954 v OP DE zonovergoten binnenplaats van bet „Klooster", bet nieuwe gebouw dat op de fundamenten van bet voormalige Marinehospitaal is opgetrokken, beeft de kapitein ter zee J. K. Muller gistermiddag het bevel over het Koninklijk Instituut voor de Marine overgedragen aan de kapitein ter zee H. A. W. Goos- lens. De nieuwe commandant was tot voor kort in de rang van kapitein-luitenant ter zee werkzaam als chef-staf van het Smaldeel V, dat vorige week van een omvangrijke oefenreis is teruggekeerd. Kolonel Goossens, die gedurende de Tweede Wereldoorlog onderzeebootcom mandant is geweest, werd nadien tot ridder in de Militaire Willemsorde be noemd. Hij is adjudant in buitengewone dienst van H. M. de Koningin. Ter gelegenheid van de commando overdracht stond het voltallige Korps Adelborsten, met de officieren, burger leraren onderofficieren en het burger personeel van het K.I.M. in carré aan getreden op het binnenplein, waar eerst de inspectie plaats vond. Alvorens het commando neer te leg gen, hield kolonel Muller een afscheids rede. waarin hij in het bijzonder wees op de grote betekenis van de persoon lijkheidsvorming voor de toekomstige officier. Tijdens zijn verblijf op het Koninklijk Instituut heeft de Adelborst niet slechts tot taak, zich velerlei ken nis eigen te maken en zich lichamelijk op het officierschap voor te bereiden, maar vooral zal hij voortdurend zijn persoonlijke opvattingen moeten toet sen aan hetgeen binnen het kader van zijn toekomstige verantwoordelijkheid Tivoli: „Spijkers met koppen". De bij velen populaire acteur George Formby is tot en met Maandag in Tivoli weer op dreef als grappenmaker in „Spijkers met koppen", waarin George op dik wijls vermakelijke wijze als politie agent fungeert. De laatste meters be vatten een flinke dosis spanning door de wilde achtervolgingsrit, die George naar een welverdiend speurderssucces leidt. Witte: „Europa '51". Roberto Rosse- lini borduurt in zijn Europa '51 op een oud stramien, het grille contrast tussen bittere armoede enerzijds en uitbun dige rijkdom anderzijds. In werkelijk heid mogen, natuurlijk ook in Italië, de tegenstellingen door allerhande maat regelen zijn verzwakt, Rosselini is daar aan voorbij gegaan, omdat anders zijn film niet voldoende „lading" had ge kregen. Vooral hierdoor maakt Europa '51, welke film tot en met Maandag avond in de Witte bioscoop wordt ver toond, een onbevredigende indruk, om dat de critische toeschouwer getroffen wordt door een zekere mate van on waarachtigheid. Het spel van Ingrid Bergman maakt veel goed, omdat zij de figuur van Irene Gerard met overtui ging weet uit te beelden. 14 kar. goud 12-steens ancre Antimagnetisch Prijs 94.25 1 1**8 VERZEKERD HEEN VERLIES EH DIEtSUl Door tigcn financiering betaling in overleg. KEIZERSTRAAT 15 TEL. 2626 (Advertentie, fng. Med.j als officier van hem wordt geëist. Zich richtende tot de officieren en burgerle raren sprak de kolonel de wens uit, dat in hun contact met de Adelborsten ook dit aspect voldoende tot zijn recht is gekomen en ook voortaan de noodzake lijke aandacht zal hebben. De scheiden de commandant besloot met een woord van dank voor de medewerking, die hij Voor de officiële commando-over dracht werd het carré door de autoriteiten geïnspecteerd. Op de voorgrond kolonel Muller. gedurende zijn bevel van al zijn onder geschikten heeft mogen ervaren. Kolonel Muller droeg vervolgens het commando over aan kolonel Goossens, die met een enkel woord zijn beste verwachtingen voor de toekomst uit sprak. De nieuwe commandant wenste kolonel Muller veel succes in zijn func tie als coördinator bij de aanbouw van de twaalf onderzeebootjagers voor de Koninklijke Marine. i. Na het aanvaarden van het hevel over het Koninklijk Instituut hield kolonel Goossens een korte toespraak. Achter hem kolonel Muller, geheel rechts kapitein-luitenant ter zee A. P. Ferwerda, de eerste officier van het K.I.M. Van de zijde van de Algemene en de Christelijke Oranjevereniging zijn reeds enkele mededelingen ge daan omtrent de kinderoptocht, die men op Koninginnedag wil houden. De schoolgaande jeugd van zes tot twaalf jaar kan deelnemen aan dit feestelijk défilé van versierde fiet sen, autopeds, poppenwagens en dergelijke. Met medewerking van de afdelings besturen der speeltuinvereniging „Den Helder" konden de voorbereidende werkzaamheden rayonsgewijze worden ingedeeld. De deelnemers in Tuindorp kunnen zich, te beginnen op Maandag 26 April, laten inschrijven bij mevr. Meerman, Rozenstraat 26. De Visbuurt kan terecht bij de opzichter van de speeltuin of bij de heer Gerssen, Jan in 't Veltstraat 151. Voor de Vogelwijk is het adres Fazantenstraat 64 (de heer Groet), voor Oud Den Helder is het Oli- vier van Noortstraat 8 (de heer Mal let) en voor Nieuw Den Helder is het Jasmijnstraat 11 (mevr. De Graaf). Des gewenst kan men zich ook opgeven bij de comitéleden mejuffrouw Brakhoven (Ruyghweg 47) en de heer Ten Hoope (Ruyghweg 148). De opstelling van de groepen, ge schiedt op Koninginnedag 's middags om half twee bij de speeltuinen. Voor Nieuw Den Helder geldt het school plein aan de Jan Verfailleweg als ver zamelpunt en voor alle overige deel nemers de Boerhaavestraat bij de Wa tertoren. Op dit laatste punt moet men uiterlijk om twee uur aanwezig zijn, want dan begint de optocht. Voor de mooiste voertuigjes worden prijzen uit geloofd. Voor spoedeisende gevallen wordt de geneeskundige dienst gedurende dit weekend waargenomen door de artsen A. T. M. de Meijer, Javastraat 1, tele foon 2103, en S. J. J. Lemaire, Willem Barendsz straat 77, telefoon 3188. Aan vragen indien mogelijk voor tien uur. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot en met Vrijdag waargenomen door apotheek Dillingh (voorheen Kingma), Polderweg 25, te lefoon 2581. Het wekelijkse spreekuur van „Ze- denopbouw" wordt vanmiddag van vier tot vijf uur gehouden aan het adres Javastraat 12a. - In het Badpaviljoen te Huisduinen worden vanmiddag districtswedstrijden van de Nederlandse vereniging voor Eerste hulp bij ongelukken gehouden. Met medewerking van Helders Fanfarecorps geeft het Helders Man nenkoor vanavond een voorjaarscon cert in Casino. De tentoonstelling van de Noor der Kunstkring in het atelier aan de Prinsenstraat is heden- en morgen avond nog voor het publiek toeganke lijk. Morgenochtend om half elf wordt in de bovenzaal van café „Postbrug" weeg een wijdirigshijeenkomst voor niet- kerkelijken gehouden. Het plaatselijk hoofd van de BB verzoekt ons de aandacht te willen ves tigen op het radiopraatje, dat morgen middag van 13.10 tot 13.20 wordt gehou den via Hilversum II (298 meter). Vanavond om tien uur wordt voor de derde maal in de Witte Bioscoop een voorstelling gegeven van de film „De goede aarde". Aan het „Piet van Rijswijktornooi", dat op Tweede Pinksterdag wordt ge houden, wordt deelgenomen door de jeugdelftallen van HRC, Helder, WFC, QSC, Egmondia, Alkm. Boys. DEM en EDO. Op het BKC-terrein wordt op Zon dagmorgen 2 Mei de beslissingswed strijd (Junioren D) gespeeld tussen Oudesluis A en HRC D. Roomboter komt alle harde werkers toe. Vooral op de middagboterham. Omdat een zware dagtaak lichter valt, naar mate het twaalfuurtje voedzamer en smakelijker is. In kosten scheelt roomboter op het brood maar weinig meer dan n cent per boterham. Is dat voor een harde werker te veel...? Spaar de rjksbotermerken (er staat er een op Uw pakje) en doe mee aan de grote Roomboter Prijsvragen De eerstvolgende verschijnt 8 Mei tn Libelle, Beatrijs, Margriet, Goed Ntf'tws en Eva en op 15 Mei tn alle Radiobladen. (Advertentie, Ing. Med.) JJE WEERSOMSTANDIGHEDEN hebben dit jaar de organisatoren van het schoolvoetbaltornooi goed in de kaart gespeeld. Weliswaar woei een frisse wind op en om de velden, maar dat heeft het genoegen van deelnemers en toe schouwers geen ogenblik gedrukt. Vandaag gaat het in de afdeling A om de eerste prijs tussen School 1 en de R.K. school te Anna Paulowna (om twee uur op het HRC A-terrein); in de afdeling B is de beslissing juist voor het ver schijnen van de krant gevallen; in de afdeling C liggen de kaarten precies het zelfde, maar in de afrlèling n moet n» 'ee-ung nog worden geworpen. Deze grote strijd speelt zich vanmiddag om drie uur op het HRC A-terrein af tussen de eerste elftallen van RHBS en AVTS. Door in de verliezersronde met 4—1 te winnen van School 6 (via strafschop pen) heeft School 11 gistermiddag de f) VER tot VREUGDE de voorbereidingen het Eeuwfeest der Adelborstenopleiding komen telkens gunstige berichten binnen. Zodoende kon het gezelschap journalisten, dat Donderdag op uitnodiging van de Federatie van VVV's boven het Noordzeekanaal een bezoek aan Den Helder bracht, reeds een veelbelo vend beeld worden geschetst van hetgeen het comité „Den Helder Marinestad" in Octo- ber denkt te organiseren. De groep werd hartelijk ten Raadhuize ontvangen, waar eerst wethouder J. J. Land man als voorzitter van het eeuwfeest-comité de beteke nis van het aanstaande jubi leum schetste. Hij maakte van de gelegenheid gebruik om de aandacht te vestigen op Den Helder als een stad. die meer en meer aan „vreemdelingen verkeer gaat doen". De wet houder gaf een sympathieke karakterschets van onze woonplaats, waarvan leven en welzijn zo nauw verbonden zijn met de Koninklijke Ma rine. Aan een vluchtig histo risch overzicht knoopte hij een praatje vast over het groeiproces, dat Den Helder thans doormaakt. Tenslotte kon de wethouder enkele me dedelingen doen over het programma van de feestweek in October. Ook voor de Nieuwediepers onder de aan wezigen was het „nieuws", dat van marinezijde het pas sagiersschip „Prinses Beatrix" is gecharterd om tijdens de feestweek onderdak te bie den aan de circa negenhon derd reünisten, die door het Koninklijk Instituut worden verwacht. Ook burgemeester mr G. D. Rehorst, die het ge zelschap even later officieel namens het gmeentebestuur ontving, wist op charmante wijze sympathie te wekken voor onze stad. Het maakte kennelijk indruk, dat Den Helder op het ogenblik nage noeg evenveel woningen telt als voor de oorlog, maar circa zesduizend inwoners meer heeft. De Nieuwediepers hui zen dus veel meer „gecompri meerd" als vroeger. Er staan ook niet voor niets zo'n drie duizend woningzoekenden in geschreven! Deze mededeling was de enige sombere noot tijdens de overigens zo pret tige ontvangst, die besloten werd met een uitstekende maaltijd, door de Federatie aangeboden in het Badpavil joen. GALA NJOG actueler nieuws om- trent de feestweek ver nam Minutus gisteren. Het staat thans vrijwel vast, dat de „Gala-avond" in de nieu we Marinecantine, op Maan dag 11 October. het grote werk „Songs of the Sea" van de Engelse componist Stan- ford, zal worden uitgevoerd door de Marinierskapel onder leiding van kapitein-direc teur Gijsbert Nieuwland, met medewerking van het Ko ninklijk Helders Mannenkoor en onze oud-stadgenoot Da- vid Hollestelle als toariton- solist. Toen het plan hiertoe enige weken geleden aan de heer Nieuwland werd voor gelegd, verklaarde hij eerst eens het Mannenkoor te wil len horen. Dat zou jongstle den Donderdagavond ge beurd zijn. Intussen heeft de directeur van de Mariniers kapel kennelijk zoveel goeds over ons Mannenkoor ge hoord, dat hij van de auditie afzag. Het zal dus wel in or de komen met „Songs of the Sea". LENTEBLOEMEN MINUTUS, die altijd veel plezier heeft in het doen en laten van kinderen, had zich vast voorgenomen, Woensdagavond naar de uit voering van „Lentebloemen" in Casino te gaan kijken. De verkiezingsdrukte gooide dit plan in duigen, maar er kwam nog een avond. Laat nu de Donderdag zoveel dit jes en datjes brengen, dat weer van een .bezoek aan Casino weing kon komen. Er restte maar een kwartiertje om even de minutieuze neus om het hoekje van de deur te steken en een enkele in druk op te doen van hetgeen de leden van „Lentebloemen" in de kinderoperette „De heks van de boshut" pres teerden. Het was een aange name indruk, die later on omwonden werd bevestigd door enkele dames en heren, die de gehele voorstelling hadden bijgewoond. Men was vol lof over „Tante Charla" onder wier leiding alles weer op rolletjes verliep. Dat zou nooit het geval geweest zijn als zij geen kans had gezien, de repetities terdege te be nutten, en dat laatste is on denkbaar zon Ier een goede geest in de vereniging. Me vrouw Van Tetering en haar man zijn de stuwende krach ten, die deze fleurige lente bloemen fris in bloei weten tt houden. Zij kregen voor daze avonden de medewer king van de heer Pascha, die voor keurige décors Izorgde, en van 'n muzikaal trio (be staande uit de heren Th. Schaatsenberg, W. Raadgers en H. Fennik), dat de dik wijls (bijzonder verdienstelij ke kinderzang begeleidde. GROENLAND ^NJIHONY van Kampen heeft de laatste maanden al menigmaal zijn ervarin gen op Groenland „her-be leefd", tijdens de vele lezin gen die hij over zijn reis naar het „Continent der een zamen" heeft gehouden. Drierhaal is hij hiertoe in Den Helder geweest- eerst voor de lezers van de Hel- derse Courant, toen voor de leerlingen van het gemeente lijk -Lyceum en deze week MÊÊÊÈÈmÊïm voor de personeelsvereniging „Debo". Er komt een vierde keer bij, namelijk op Woens dagavond 28 April. Dan houdt de heer Van Kampen zijn lezing in het kerkge bouw aan de Wezenstraat, voor de Lutherse mannen- vereniging „Maarten Luther" Ook de interessante film van Siebe van der Zee wordt die avond vertoond. VETERANEN QP Zondagmiddag een leeg voetbalveld? Dat is bijna ondenkbaar. Daarom wordt het HRC A-terrein morgen middag om half drie be speeld door de veteranen van „Racing", die het pu bliek willen tonen dat zij de techniek en tactiek van King Soccer nog niet vergeten zijn. 3e prijs in de afdeling A veroverd. De 4e prijs is dus voor School 6. In de verliezersronde won de Rehobothschool met 3-1 van de Comeniusschool. Na strafschoppen zegevierde het der de elftal van ULO II met 21 over de ploeg van VGLO Oosterland en legde daardoor op de derde pr. in de afdeling B. In de verliezersafdeling won RHBS 5 met 72 van ABS 9. De derde ronde in de afdeling C le verde gisteren overwinningen op voor Lyceum 2 en ULO 1, resp. met 3—1 tegen RHBS 3 en met 10 tegen RK ULO 3. In de verliezersafdeling won ABS 3 met 41 van ABS 8 en zege vierde Lyceum 3 met 4—0 over RHBS 4. De derde prijs in de afdeling D kwam na strafschoppen in het bezit van ULO II 1, welk team het eerste elftal van de Ambachtsschool aan zijn zegekar bond. In de verliezersafdeling veroverde AVTS 2 de eerste prijs door een 32 overwinning op AVTS 3, dat de tweede prijs verdiende. Het tweede elftal van RHBS legde beslag op de derde prijs door met 20 te winnen van Chr. ULO 1. voor Nieuw-Den Helder: „Zet ons nou eens op de foto, meneer GradusDeze vraag kon de lijfkieker, al werd. hij ten onrechte met de naam van Gradus aangesproken, r.iet weerstaan. Het duimzuigertje op de achtergrond vraagt zich af: „Zou ik er ook nog op komen?" Het is gelukt, zoals ze ziet! De Emmabloem-collecte heeft in Den Helder de somma van 834,75 opge- oracht. Dat is wel iets minder dan in voorgaande jaren, wat waarschijnlijk kan worden toegeschreven aan het te rugdringen van het tuberculose-ge- vaar. Het bestrijden van deze ziekte blijft echter noodzakelijk en daarom is het plaatselijk comité verheugd over de offervaardigheid, die de Helderse bevol king wederom heeft getoond, en over de medewerking, die de inzamelaars hebben verleend. In „de resei've derde klasse A is HRC 2 morgen vrij. De rood jakken- reserves moeten nog één wedstrijd spelen, en wel op 2 Mei tegen Schagen Wordt die gewonnen, dan zijn zij ™P'oen- Er is een mogelijkheid, dat HRC 2 morgen de vlag kan uitsteken, maar dan moet concurrent Aikmaarse Boys 2 van WFC 2 verliezen. Hierop kan evenwel geenszins worden gere kend. Verder worden in Res. 3a ge speeld: KFC 4Vitesse '22 2, ZFC 4 Hollandia 2, Always Forward 2—Scha gen 2. Voor de beide andere reserve-klas sen staan de volgende ontmoetingen genoteerd: Res 3b: OSV 3—HRC 3; 3QSC 2; Assendelft 2 WïC 3; KW 2Zilvermeeuwen 2. Res. 3c: WFC 4—DCG 3; OSV 2— AEC 4; De Spartaan 3—DWS 4; JOS 2 —HRC 4.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5