Nederlandse wielerelite door de Belg Borgmans verrast Werd Japie Klerk (4 jaar) uil Haarlem ontvoerd? Accoord tussen de KNWII en Kees Pellenaars Speciale etappes en proeven houden het legioen in hun ban Jan Lambrichs heeft de eerste etappe gemaakt Leen Jansen kreeg de erfenis van Luc van Dam Route tweede etappe Peurders bijzonder gedupeerd De Tulpen Rallye zwaarder dan ooit Strijd om de begeerde winstseconden en tegen de gehate strafpunten De gezamelijke route De zesde Ronde van Nederland Brandend Maagranr dat schrijnt tot hoog in do keel Ned. Hengelaarsverbond: Helderzienden richtten niets uit Alle nasporingen zijn tot nog toe vruchteloos Vijfjarig meisje ontvoert Zes branden in Tilburg Kersenbongerds weldra in bloei Enige „narrow escapes DE eerste speciale etappe van de zes- De Tulpen Rallye 22 km met verhoogd gemiddelde op de Nürburg- ring - heeft in totaal 12 teams straf punten, variërend van 1 tot 7, gekost. Onder de equipes, die het voorgeschre ven gemiJJelde niet haalden, bevon den zich de bekende Nederlandse rij ders Dee-jhr Teding van Berkhont met Pengeot, die er een minuut te lang over deed en Dassen-Hertzdahl met Volkswagen, die twee strafpunten moest worden toegewezen. Voor deze etappe waren de wagens in 'drie groe pen verdeeld, die onderscheidenlijk tij den van 16, 18 en 20 minuten mochten gebruiken. De snelste wagens, die het eerst startten, deden er echter veel korter over. (Van een speciale verslaggever DE Belgische wielerprofs hebben zich dit seizoen, met de herinnering aan de magere resultaten in 1953, tot nu toe met een felle verbeten heid op iedere internationale wegwedstrijd geworpen. Hoewel in de Ronde van Nederland, welke gistermiddag te Groningen is gestart, de grote Vlaamse „keien ontbreken zagen de honderden toeschouwers te Almelo, de eerste etappeplaats na een strijd van 205 km over Groningse, Drentse en Overijsselse wegen, een Belg als eerste over de eindstreep schieten. De kleine driftige Borgmans ontsloeg zich van de sterkste Nederlandse wegrenners die en dat is het enige excuus dat zij kunnen aanvoeren alleen maar oog voor elkaar hadden. Zelfs de geroutineerde Gerrit Schulte, de rappe Gerrit Voorting, sterke Wim van Est, de slimme Wout Wagtmans en sprinter Faanhof, zagen te laat de felle demarrage van Borgmans, die uit een groep van twaalf renners, waartoe ook de Zaandammer Cor Bakker, Plantaz, Lambrichs, Piet Haan en Nico van Est en de Belg Gielen behoorden, de eerste etappe-prijs in de wacht sleepte. Zoals te doen gebruikelijk was het begin van deze eerste etappe vrij saai Na de symbolische start, waar voor de burgemeester van Groningen, de heer J Tuin, het signaal had gegeven, kwamen op de brede Pa- terwoldseweg de rappe be nen los. Met de wind in de rug werd direct een hoog tempo ingezet, zo hoog dat niemand er voor lopig aan dacht een ont vluchtingspoging te onder nemen. De snelheidsmeters in de volgwagens wezen soms meer dan 45 km aan en onder deze omstandig heden zou iedere poging dwaasheid zijn geweest Even voorbij Assen, toen na 45 km rijden het tempo even daalde werd de kara vaan wakker geschud door de vermetele poging van de Limburger Henk Ste vens. Twee, driehonderd meter stond het peloton hem toe, maar bij Ap pelscha (56 km) draaide Stevens weer rustig tussen de wielen van zijn ploeg- makkers en rivalen. Daar mee was de rust voor kor te tijd terug gekeerd. Na ongeveer 16 km ging de 38-jarige maar nog altijd jeugdige Jan Lambrichs, alweer een Limburger dus, op zijn pedalen staan Met zijn soepele pe daaltred nam hij spoedig enkele tien tallen meters die zienderogen aan groeiden. In de omgeving van Havelte werd het duidelijk dat het geen speel se poging van Lambrichs was ge weest. Hij I g op dat moment, na 96 km rijden, ruim een minuut en 31) seconden voor op het peloton. De kenners keken elkaar even veelbete kenend aan, vooral omdat het peloton er blijkbaar niets voor voelde op jacht te gaan naar de voortjagende Lambrichs. De Limburger rook zijn kans, sloeg bij Meppel de ravitaille- ring over om geen kostbare seconden te verliezen en even voorbij deze stad was zijn voorsprong tot ruim 2'/j minuut aangegloeid Pas *ussen Zwartsluis en Hasselt begrepen enkele renners, dat, als er niet snel werd ingegrepen, Lambrichs een solorit naar de finish ging maken Gerrit Voorting Faanhof en Koch gaven de stoot tot de tegenaanval. Spoedig kregen zij steun van Gerrit Schulte, Flantaz Wagtmans, Wim van Est, Nico van Est, Piet Haan, Cor Bakker en twee Belgen, Borgmans en Gielen. De ze groep zette met verbetenheid de achtervolging in en liet daarbij de rest van het peloton achter zich. Koch viel terug, maar even voor Zwolle was de voorsprong van Lambrichs al ingekrompen tot anderhalve minuut In Zwolle werden hiervan nog vele seconden afgeknabbeld en voorbij deze stad was het nog maar een kwestie van een paar kilometer en Lambrichs werd opgeslokt De nu weer ïit iwaalf renners bestaande kopgroep had in middels (na 145 km) het peloton al ruim 1 minuut achter zich gelaten en toen deze voorsprong snel groeide na 170 km was het al 2 minuten 40 seconden was het pleit beslecht en moesten de 12 gaan uitmaken, wie in de tweede etappe de oranjetrui zou dragen. De dappere poging van Lambrichs was wellicht niet verantwoord ge weest. Vast staat echter dat de Lim burger de eerste etappe met zijn solo- rit over 70 km heeft „gemaakt", dat hij de lont in het kruitvat heeft ge stoken dat de grootsten zich volledig hebben moeten geven om in de voor ste gelederen te kunnen eindigen. Zo als gezegd hebben de Nederlanders zich te Almelo, waar dichte hagen toeschouwers rond de laatste paar hon derd meter stonden opgesteld, door Borgmans laten verrassen Zij waren allen te bevreesd om de kop te ne men en wilden liever proberen om via een gelanceerde sprint de zege in de wacht te slepen. Borgmans ken de dat spelletje ook en zijn aanzet was juist iets eerder, iets feller dan die van zijn Nederlandse tegenstan ders Met verscheidene lengten greep hij de zege in deze eerste geslaagde etappe van de zesde ronde van Ne derland. De uitslagen luiden: 1 Borgmans (België) 4.43.29 met bonificatie 4.42.29, 2 Gerrit Voorting (Ned. d) .t. met bonificatie 4.42.59, 3 Schulte (Ned a) 4 Van Est (Ned. C), 5 Wagtmans (Ned. b), 6 Faanhof (Ned. C), 7 Gie len (België), 8 Plantaz (Ned a), 9 Lambrichs (Ned. b), 10 Haan (Ned d), 11 Bakker (Ned. d), 12 Nico van Est (Ned. c) (allen zelfde tijd als Borg man-), 13 Sorgeloos (België) 4.47.43, 14 Mueller (Duitsl.), 15 Stevens (Ned b), 16 Paymans (Ned. b), 17 Gelhau- sen (Lux 18 Kirchen (Lux.), 19 Maenen (Ned c), 20 Diederich (Lux.) 21 exaequo Brinkman (Ned b), Jans sen (Ned c), Van As (Ned. d), Schel lingerhout (Ned. d), Van Breenen (Ned e), Witteveen (Ned e), Hen- drickx (België), Plas (België), Gij- bels (België), Pascal (België), Schulte (Duitsl), Schwarzenberg (Duitsl), Kemp (Lux), Bintz (Lux.), allen in dezelfde tijd als Sorgeloos. Het ploegenklassement ziet er na de eerste etappe als volgt uit: 1 Ne derland d (Gerit Voorting, Haan, Bak ker) 14.09.57, 2 Nederland c (Wim van Est, Faanhof, Nico van Est) 14.10.27, 3 Belgie (Gielen, Borgmans, De Ronde van Nederland startte te Groningen. Met de motorpolitie voorop trekt de karavaan door de stad. Sorgeloos) 14.13.41, 4 Nederland b (Wagtmans, Lambrichs, Pamans) 14.14. 41, 5 Luxemburg (Diederich, Gelhau- sen, Kirchen) 14.23.09, 6 Duitsland (Mueller, Schulte,, Schwarzenberg) 14.23.09, 7 Nederland e (Van Breenen, Willekes, Donker) 14.24.04, 8 Neder land a (Schulte, Plantaz,Fooy) 14.32.34. kunt U blussen in de kiem. Neem sim pelweg een of twee Rennies lang zaam laten smelten op de tong en het leed is bezworen. Onmiddellijk! Geen wonder dat U voor en na mensen ontmoet die steevast Rennies bij zich hebben praktisch en hygiënisch ver pakt En onopgemerkt in te nemen, zonder water of wat ook. (Advertentie, Ing. Med.) In Hotel „De Leeuwerik" te Haar lem zijn Zondag afgevaardigden van 32 afdelingen van het Centraal Neder lands Hengelaarsverbond in jaarverga dering bijeen geweest. Voorzitter F. W. Janse Kok herinnerde er aan, dat de visstand de laatste jaren bijzonder achteruit gaat. Door de toeneming van het aantal industrieën wordt het water meer en meer verontreinigd. Hij sprak er zijn teleurstelling over uit, dat de Tweede Kamer door het vaststellen van de Visserijpachtwet een aantal be perkingen heeft ingevoerd, die ongun stig zijn voor beroepsvissers. In 1941 is een Pachtbesluit ingevoerd en kort ge leden nam de Kamer een voorstel aan, waardoor de pachtdwang vervallen is Hierdoor worden, volgens spreker, de peurders bijzonder gedupeerd. De peur is thans een vrij sportvisartikel ge worden De vergadering besloot het orgaan van het verbond „De Piscator" nog als een vrij orgaan te beschouwen. Het volgend jaar zal aan de orde komen een voorstel tot verplicht abonnement voor de leden. Het ledental, dat iets is toegenomen, bedraagt thans 20.000. Het volgend congres zal in Schiedam wor den gehouden. SEDERT de middag van de eerste Paasdag leeft een gezin in Haarleu tussen hoop en vrees. Die middag nl. verdween het 4%-jarig zoontji van de familie Klerk: Japie Klerk, een aardig ventje met donkerblond krullen boven een levendig gezichtje. Verlegenheid kent Japie niet. Hi is een van die vele kinderen, die meegaan met iedereen, die maar eei beetje vriendelijk is of een snoepje belooft. Hoewel de meesten van hei wel weer terecht komen, is hel met Japie anders gesteld. Men heeft ge dregd in en om Haarlem, men is afgegaan op aanwijzingen van „lieldei zienden" en wie zich daarvoor uitgeven en men heeft iedereen ver hoord, die het ventje die middag nog gezien heeft. Daarna luiddi de conclusie van de politie: Het ventje is mogelijk ontvoerd. Waarom, waartoe? Er zijn directe aanwijzingen. In ieder geval staat vrij wel vast, dat Japie tussen 4 en 6 uur eerste Paasdag in een donkerkleurige auto, waarin alleen de bestuurder zat, is meegenomen. Men trekt deze conclusie uit de verklaringen van een 4Va-ja'rig meisje, dat eveneens werd meegenomen maar later uit de auto werd gezet omdat het huilde en de veerman van het veer over de Ring vaart nabij de Cruquius onder Haar lem, die de bedoelde auto waarschijn lijk heeft overgevaren. Laatstgenoem de een forse Groninger, die weet wat hij zegt, beweerde zeer positief, dat hij die middag ongeveer tien auto's heeft overgezet. En daar het overzet- geld afhankelijk is van het aantal in zittenden, wierp hij zoals gewoonlijk een blik in alle auto's. In een daarvan bleek behalve de bestuurder, een klein De Rotterdamse professional Leen Jansen heeft in de Rivierahal te Rot terdam de sportieve erfenis van Luc van Dam in zijn bezit gekregen. Door een overtuigende k o-overwinning op de Hagenaar Nico Schoenmaker werd hij de nieuwe kampioen van Nederland Naar wij vernemen is thans volle dige overeenstemming bereikt tussen de Koninklijke Wielren Unie en Kees Pellenaars over de in de toekomst te volgen gedragslijn. De sportcommissie van de Wielren" Urrie heeft Pellenaars schriftelijk bevestigd, dat laatstge noemde voor onbepaalde tijd als ploeg leider zal kunnen fungeren in alk in ternationale wegwedstrijden voor pro fessionals en wel in die wedstrijden, welke naar het oordeel van de sport commissie daarvoor in aanmerking ko men. Onder internationale wegwed strijden worden in elk geval bedoeld de Ronde van Frankrijk, de Ronde van Italië, de Ronde van Zwitserland, kort om, alle belangrijke buitenlandse wie lerronden. De sportcommissie heeft aan Pellenaars dezelfde autorisatie verleend, welke tot dusverre de ver trouwensman der K.N.W.U. bezat. Pel lenaars stelt verder de ploegen samen voor de internationale ronden, uit de aard der zaak in nauw overleg met de sportcommissie van de K.N.W.U. Ook de keuze van mecaniciens, verzorgers enz. berust bij Pellenaars. Tenslotte is tussen de K.N.W.U. en Pellenaars over eengekomen, dat de Unie geen finan ciële verantwoordelijkheid draagt ten aanzien van de voorbereiding en uit zending van ploegen naar de interna tionale wielerronden. De kosten hier aan verbonden zullen dus evenals tot nu toe het geval was, door Pellenaars worden gedragen, die daartoe opnieuw de medewerking zal inroepen van wielervrienden, zakenrelaties en an dere instanties. in het middengewicht, van welke titel Van Dam bij zijn terugtrekken uit de boksring destijds vrijwillig afstand had gedaan. Leen Jansen versloeg zijn te genstander in dit titelgevecht dat zou gaan over de reglementair vastgestelde 12 ronden van 3 minuten, in de achtste ronde met een knock out. Zijn over winning beantwoordde geheel aan de gekoesterde verwachtingen, immers Jansen had alle zestien tot dusver in zijn nog jonge profloopbaan geleverde gevechten niet alleen als overwinnaar beëindigd, maar hij had daarbij soms lastiger klippen moeten omzeilen als deze, welke door de Hagenaar gevormd werd. Piet van Klaveren, versloeg de Duitse lichtgewicht Karl Heinz Kek op punten. Deze partij bleek voor Van Klaveren de betekenis te hebben be zeten van een nationaal titelgevecht. Na afloop van de partij en aan de hand van zijn eerder geleverde presta ties werd hem de kampioensgordel overhandigd en werd hij bij gebrek aan tegenstanders in dit gewicht uit geroepen tot Nederlands kampioen lichtgewicht. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin zullen op 30 April in Leiden, Breda, Apeldoorn, Arnhem en Utrecht militaire parades en defilé's worden gehouden. In Lei den zal deelnemen een detachement van de studentenweerbaarheidsvereni- ging „Pro Patria". jongetje te zitten. De auto is wegge reden in Zuidelijke richting. Al he mogelijke heeft men tot nu toe ge daan om het kereltje te vinden. D ouders zijn zelfs naar Aken gewees om de aanwijzinfen van een „heidei ziende" te controleren. De politie t Haarlem verzoekt thans dringend or inlichtingen, hoe vaag ook. Aanwijzir gen van .helderzienden" worden vooi lopig niet meer op prijs gesteld, ter zij zij berusten op reële waarnemir gen. Zondag kwam een zoontje van d expediteur De Zoet te Heeten nab Raalte thuis met de mededeling, ds een hem onbekende man zijn vijfjari zusje, met wie hij wandelde, op d fiets had meegenomen zonder zich t storen aan het verzet, dat de jonge daarbij had geboden Onmiddellij werd in de gehele omgeving het. pol tie-apparaat in werking gesteld voo de opsporing van het meisje en haa ontvoerder. Dit had 's avonds succe: want de Rijkspolitie te Kolmschat onder Diepenveen kon daar de dade: die het kind nog bij zich had, aanhor den. Het bleek te zijn de 34-jarig grondwerker W., een man die afkon stig is uit de Rijkswerkinrichting t Avereest. W., die zich thans in heel: tenis bevindt, liet tot dusver tegen over de politie niet los, wat zijn be doelingen zijn geweest. Niet minder dan zes branden brake: ongeveer gelijktijdig uit in Tilburg c dntcte omgeving. Zeer ernstig lieten zich de bosman den aanzien langs het Wilhtlminaka raai en die onder Dongendijk. D kurkdroge begroeiing was vermoe de'ijk looi ■uvoorzichtUoed me vuj>- in brand geraakt en de krach t.igo wind jceg de vlammen angstaap jagend si.e! voor zich uit en hoog dennenhout in. De gemeentelijke be roepsbrandweer ontving steun van ta van vrijwilligers. Ondanks aller in spanning gingen toch nog in totaal 5 ha verloren. Commandanten van brandweren vai Brabantse en Zeeuwse gemeenten, ii Tilburg in vergadering bijeen, onder braken de lunch om krachtdadig di branden mee aan te pakken. Nu de wind naar het Zuiden draai is te verwachten, dat weldra de ker senbomen in bloei zullen komen. Ver wacht wordt, dat het hoogtepunt be reikt zal worden omstreeks 9 Mei ei dat de bloei slechts van korte duur za zijn, omdat deze zo laat invalt, aldu wordt vernomen van de zijde van d Provinciale ?ond voor Vreemdelingen verkeer voor Utrecht. BELFORT. Is de Tulpen Rallye zwaarder dan vorige jaren? Nu de deelnemers hebben kennis gemaakt met de eerste speciale etappes en klassementsproeven geven de Nederlandse ploegen over het algemen een bevestigend antwoord op deze vraag. Bij de Engelsen zijn de menin gen verdeeld, maar deze zeggen zonder uitzondering wel, dat de rit sneller en interessanter is geworden. In het traject van Saarbrücken naar Belfort zaten niet minder dan vijf speciale etappes met groot vernuft uitgezet in de Vogezen en waarvoor tamelijk hoge moyennes waren voorgeschrven. Menigeen had moeite ze te halen, alhoewel Piet Norlier volhoudt dat ze niet boven de kracht gaan van de gemiddelde goede rijder en dat hij zijn eisen niet lichter zal stellen zolang 25 procent der deelnemers zonder strafpunten blijft. De eerste strafpunten zijn overigens gevallen. De speciale etappe op de 22 km lange Niirnburgring was enige equipes te machtig en het aantal gestraftengroeide op de Ballon d'Alsace, alwaar tevens de eerste winstseconden konden worden be machtigd. J-JET aantal speciale etappes houdt de aandacht van de deelnemers voort durend gespannen en heeft de aantrek kelijkheid van de rit voor velen ver hoogd Aan de andere kant vernamen wij klachten dat men geen gelegen heid krijgt om op adem te komen en dat bestuurder en medebestuurder bei den aanhoudend in touw zijn. Overigens is de echte rallye-sfeer weer over het legioen vaardig gewoi- den Gistermiddag stonden ergens tus sen Dabo en Obersteigen in Elzas Lo tharingen twee Engelsen, breed glim lachend en de passerende deelnemers met opgestoken duim groetend in de bocht van een speciale etappe. De he ren Tatham en Davies hadden op dat hooggelegen punt eerst te veel gas ge geven en daarna te hard geremd, met het gevolg dat hun Sunbeam Talbot uit de bocht was gegleden en op zijn kant beneden de weg tegen de zeer steile helling lag, tegengehouden door een aantal jonge bomen. De wagen had slechts een deuk in het dak en de bei de Engelsen hadden zelfs niet het ge ringste schrammetje opgelopen, maar de tocht was voor hen afgelopen. Hier in schikten zij zich overigens even monter als in het feit dat zij daar tot de avond zouden moeten staan wach ten op een kraanwagen. Vlak voor Belfort moesten de con currenten zich kort achter elkaar aan drie klassementsproeven onderwerpen, een klim over 9300 meter bij een hoogteverschil van 630 meter naar het hoogste punt van de Ballon d'Alsace, een afdaling van Ballon over 3400 meter bij een hoogteverschil van 200 meter en een acceleratie-remproef over 300 meter. Hierbij konden winstsecon den worden behaald die voor de twee de proef met 3 en voor le derde proef met 10 worden vermenigvuldigd en voor deze laatste proeven waren de zware wagens nu eens niet dank zij hun krachtige motoren in het voor deel. Er waren lichte wagens die betere tijden maakten in het gedeelte van de proef dat wij bijwoonden. Bij de remproef is één van de zon derlingste ongelukken met gelukkige afloop voorgevallen waarvan de rallye geschiedenis melding maakt. De Jaguar van Brussard-Hulsker- Ouwerkerk slip te bij het krachtige remmen aan de finish de voorwielen moesten over de streep, de achterwielen niet raak te de stenen paaltjes en reed toen een meter of twaalf half op de weg en half op de berm. Links van die berm gaap te een diep ravijn, begroeid met den nen. De wagen gleed een meter of zes omlaag tot zij door een paar stammen werd geremd. De Jaguar kwam met een geweldige smak op zijn kop te staan, met het dak gekeerd naar de loodrechte helling. De toeschouwers vreesden het ergste, want zij konden hun ogen bijna niet geloven toen de drie inzittenden, de één na de ander, wel verschrikt, maar volkomen onge deerd uit de wagen te voorschijn kro pen. Op de Ballon d'Alsace beleefde de equipe Kuiper-Ton-Wijnands haar Wa- terloo. Vermoedelijk door te wild schakelen brak de achteras van de Jaguar, die hiermede werd uitge schakeld. Naast de sport en de sensatie is o] deze tweede dag van de Tulpen Rai lye ook de factor toerisme weer to zijn recht gekomen. Het traject voerdt bij bijna voortdurend droog, doei soms wat druilerig weer, door d> mooiste gedeelten van de Vogezen, dil hun charme blijven behouden, al heef! men deze ook in vrijwel elke Tulper Rallye gezien, met of zonder wittJ muts en kraag Ditmaal droegen zij alleen een bescheiden wit kraagje.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 3