Het bezoek aan Den Haag Aalsmeerse kweker beging een grote belastingfraude Dienst der Zuiderzeewerken deed gedurende vijf en dertig jaar groots werk De export van kaas naar Rusland Bos- en heidebranden braken uit in Vught en Bergen (L.) Geest van dr ir C. Lely plantte zich voort bij zijn opvolgers Morphine-handel in Kerkrade NA De minister antwoordt: Na drie dagenEis drie en een half jaar Duits militair was onvindbaar Sigarettensmokkel liep op boete uit Weer een incident aan de Nederlands-Duitse grens Nederlandse kinderen uit Duitsland gesmokkeld Eenheid in pluimveewereld Den Haag krijgt nieuwe Britse ambassadeur WOENSDAG 28 APRIL 1954 (Vervolg van pag. 1) De kerk zelf was reeds volgestroomd met de notabelen van de stad en de representanten van de burgerij. Zwart was de overwegende kleur, als men tenminste naar het schip en de zij beuken keek. Richtte men het oog echter naar boven, naar de ballustra- den van het orgelpodium en de zij galerijen, of naar het hoge, smeed ijzeren koorhek en de kragen der zuilen, dan zag men een weelde van oranje, donkergele, witte en rode bloesems, welke royaal en met een goed begrip voor verhoudingen was aangebracht. Den Haag kan trots zijn op de schepper van deze bloemver- sieringen. Nergens en dan ook nergens overschreden ze de grens van stemmig. In het midden van de kerk, tussen de vier witte steunpilaren, zat het voltallige Residentie-Orkest. Toen de vorstelijke personen door de burge meester van Den Haag waren binnen geleid en op antieke, uit het Stadhuis afkomstige zetels hadden plaatsgeno men, zette het orkest het Concerto grosso van Handel in en onmiddellijk daarna de Derde Suite in D. gr. t. van Johann Sebastian Bach. Na afloop van het concert, dat slechts een half uur duurde, werd de dirigent, Willem van Otterloo aan de hoge bezoekers voorgesteld. Koning Frederik, die wij net zeeman-koning hebben genoemd, doch die ook al aan spraak mag maken op het praedicaat dirigent-koning onderhield zich ten slotte even met zijn collega op mu ziekgebied een uitermate hartelijke ont vangst van de Deense kolonie in Hotel Des Indes, waar onze gasten zich geruime tijd onderhielden met in ons land wonende Denen, Deense vrouwen, die met Nederlanders ge huwd zijn en een aantal Nederlandse genodigden, begaven de Deense ko ning en koningin zich naar het Voor hout, waar ook koningin Juliana en prins Bernhard aanwezig waren, naar het gebouw van het Deense gezant schap, waar het Deense koningspaar een diner aanbood. De echtgenote van de Deense ge zant, mevrouw Lund, had de voorbe reiding voor dit diner zelf ter hand genomen. De talloze gasten kwamen eerst door twee salons, waar tulpen en azalea mollis waren gerangschikt. Haaks daarop bevindt zich de eetzaal, die juist plaats bood aan de gasten. Het meubilair, het zilverwerk, aarde werk en alle andere benodigdheden, van de familie Lund, zijn uit tal van landen afkomstig. Op de lange tafel lag een prachtig tafelkleed van kant, „point de venice". Tafel en stoelen waren van Cubaans mahoniehout. Grote zilveren kandelaars waren op de tafel geplaatst. De tafelversieringen bestonden uit rozen, anjers en tulpen- Het menu vermeldde: Chaud froid de poularde strasbourgeoise, tortus clair, paupiettes de sole cardinale, filet de boeuf a la financiere, bombe nessel- rode en fruits. Als wijnen waren ge serveerd: Champagne dry monopole Heidsieck, chateau gruaud la rose 1937 en chateau d'yquem. Na het diner vormde de taptoe van de Koninklijke militaire kapel, die ge stoken was in het blauw en gouden groot tenue met rode opslagen en hoge berenmuts, een hoogtepunt van "e;?e dag. De opmars in paradepas leverde een bijzonder schouwspel op, dat door duizenden werd gadegeslagen. Nadat de klanken van de eerste mars ver storven waren verschenen de konink lijke echtparen onder het baldakijn van de hoofdingang van het Deense Legatiegebouw. Daarna stelden de vorstelijke personen zich op achter de ramen, omdat de ijskoude wind het hen onmogelijk maakte langer buiten te blijven. In de avonduren stroomden de Haagse bevolking en de vele buitenlanders naar de binnenstad, waar men een feestelijke versiering had aangebracht. Alle belangstelling was natuurlijk ge richt op het vertrek van de Koninklijke gasten naar de Ridderzaal. Even voor •tien uur werd dit sprookjesachtige ge beuren een feit. Duizenden wuifden en juichten de Koningsparen toe. De an ders zo stille en donkere Parkstraat straalde in een zee van licht. Voor de grootse ontvangst in de Ridderzaal had de ministerraad een 700-tal personen uitgenodigd waaronder talloze rege ringsautoriteiten, vertegenwoordigers van kerkelijke genootschappen, kun stenaars en afgevaardigden van ver scheidene universiteiten. Enkele minijtcn voor middernacht reden de motorrijders van de Amster damse verkeerspolitie, die de stoet aan de grens van de gemeente hadden op gewacht, de Dam op. gevolgd door hun collega-'s van de rijkspolitie. Ondanks het late uur hadden een paar honderd Amste'^'^'^mers zich achter de hekken opon-i-' nm getuige te zijn van de t*v. ier vorstelijke gasten óp het "aleis. Tijdens de receptie voor de Deense kolonie in Hotel des Indes te Den Haag bracht de Deense gezant Fin Lundt een hartelijk driewerf hoera uit op zijn koning en koningin. Nagewuifd door een enthousiaste menigte steekt de Piet Hein" van wal voor een vaart door de Rotterdamse haven naar de „Karei Doorman". De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft schrifte lijk antwoord gegeven op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Corne- lissen, inzake de export van kaas naar Rusland. Het antwoord van de heer Mansholt luidt: „Het is juist, dat 2.000.000 kg kaas naar Rusland zullen gorden ge ëxporteerd. De gecontracteerde prij zen, welke liggen boven de door de vraagsteller genoemde prijzen (f 2.10 voor de Goudse en f 1.90 voor Edam mer kaas) kunnen om handelspoli tieke redenen op dit moment niet wo& den openbaar gemaakt. Overheidsmaatregelen, welke de kaasexport dusdanig aan banden leg gen, dat een renderende export niet mogelijk is, zijn aan de minister niet bekend. Integendeel, voor zover er voorschriften zijn, beogen deze juist steun aan de afzet van kaas te ver lenen. De productie en de verkoop van kaas zijn geheel vrij. De minimum-export- prijzen zijn door het bestuur van het Bedrijfschap voor Zuivel, waarin alle belanghebbende "groepen zijn verte genwoordigd, vastgesteld. De minister achtte deze regeling niet in strijd met het algemeen belang, zodat hij meen de daaraan zijn goedkeuring niet te moeten onthouden. Tegen drie uur gistermiddag is een bos- en heidebrand uitgebroken in de gemeente Bergen (L.) De brand had spoedig zo'n omvang aangenomen, dat gevaar dreigde voor enige hectaren bos. eigendom van particulieren en de gemeente. Onmiddellijk verzocht de burgemeester een tweehonderdtal mili tairen, in- Venlo gelegerd, het vuur te helpen bedwingen. Enkele huizen, die in de nabijheid zijn gelegen, dreigden door het vuur te worden aangetast, 's Avonds omstreeks acht uur.was de brandweer de brand meester. Ongeveer 100 hectaren bos gingen verloren. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Een bosbrand brak gistermiddag eveneens uit nabij het meer „De IJze ren Man" te Vught. Door de grote droogte vreesde .men voor uitbreiding. Toen militairen en de Vughtse brand weer uitrukten was de zaak spoedig bekeken, zonder dat er een al te groot gebied verloren ging. MEVROUW JULIA STRASSBURGER OVERLEDEN Te Hilversum is overleden mevrouw Julia Strassburgër-Kosmeyer, moeder van de dames Regina en Elly Strass burger. Zij was vroeger een bekende hogeschoolrijdster en in haar jeugd heeft zij voor vele vorstelijke perso nen gereden. Mevrouw Strassburger bereikte de leeftijd van 77 jaar. De procureur-generaal bij het Amsterdams gerechtshof, mr J. F. Hoeffelman, heeft gistermiddag in hoger beroep drie en een half jaar gevangenisstraf geëist met aftrek van voorarrest degen de 55-jarige Aalsmeerse bloemenkweker M. B„ aan wie een zeer omvangrijke belastingfraude ten laste was gelegd, als mede valsheid in geschrifte en verduistering van gelden ten nadele van de N.V., waarvan hij met enkele van zijn familieleden de directie vormde. Ook in eerste instantie was verdachte door de Haagse rechtbank tot drie en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld, echter met aftrek van een half jaar voorarrest, hoewel de kweker zich toen reeds dertien maanden in preventieve hechtenis bevond. De behandeling van deze zaak voor het gerechtshof heeft drie dagen geduurd. Op de eerste en tweede dag zijn twintig getuigen gehoord. Enige jaren geleden troffen ambte naren van de fiscale opsporingsdienst bij de Tuinbouwbank te Aalsmeer chéques aan voor een bedrag van f 75.000, afkomstig van de firma Falz und Schaufel te Breslau, welke door de verdachte tijdens de oorlog persoonlijk in contanten in ontvangst waren geno men. Dit bedrag was nimmer aan de belastingen opgegeven en was ook nooit in de boeken genoteerd. De bloe menkweker verklaarde, dat hij het be drag had ontvangen om uit te betalen aan de zoon van de directeur, Hugo Falz, die tijdens de bezetting als Duits militair in Nederland gelegerd was. Deze Hugo Falz heeft men echter nooit kunnen vinden. Verdachte zei, dat hij nooit meer dan deze f 75.000 aan Hugo Falz had uitgekeerd, doch enige tijd later vonden de fiscale opsporings ambtenaren bij de Twentse bank ché ques uit'Breslau voor een totaal be drag van f 160.000. Verdachte verklaar de hierop, dat ook dit bedrag aan Hu go Falz was afgedragen'. Ook dit be drag was niet in de boeken der N.V. genoteerd, noch aan de belastingen opgegeven. „Sommigen der familiele'den van verdachte hebben, om zichzelf niet te belasten, in het vooronderzoek verkla ringen afgelegd, die nadelig waren voor verdachte", aldus prof. mr G. M. G. H. Russel, die als eerste verdediger het woord nam: President: „De nadeligste verklarin gen voor verdachte zijn door hem zelf afgelegd". Prof. Russel: „Ik spreek nu alleen over de getuigenverklaringen". De be dragen van ettelijke duizenden guldens die aangetroffen werden op spaarbank boekjes van familieleden, hebben te vens stof doen opwaaien. Deze familie leden hebben n.1. verklaard, dat het geld door verdachte voor hen gestort was, deels als gift, deels om het ergens onder te brengen. Prof. Russel be streed dit, wees op de cijfers der aan de broers van verdachte uitgekeerde tantièmegelden en zeide dat deze broers van de tantièmes de betrokken gelden gemakkelijk hadden kunnen overspa- MET INGANG van 1 Mei 1919 werd de Dienst der Zuiderzeewerken ingesteld. Het staat er zo nuchter, maar vijf en dertig jaar is het dus alweer geleden, dat daadwerkelijk een aanvang werd gemaakt met de uitvoering van de plannen tot drooglegging van de Zuiderzee, volgens de plannen van dr ir C. Lely, voor wie nog dit jaar aan de voet van de Afsluitdijk, ter gelegenheid van de herdenking van zijn honderdste geboortedag een standbeeld zal verrijzen. Op 14 Juni 1918 kondigde Koningin Wilhelmina de wet af tot afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee. Deze wet droeg de handtekeningen van vijf ministers uit het Kabinet Cort van der Linden: Lely, Waterstaat; Treub. Financiën; De Jonge, Oorlog; Posthuma, Landbouw, Handel en Nijverheid en Ort, Justitie. WERELDOORLOG I liep ten einde en het was onder de druk van het nijpend voedselgebrek, dat zich in de oorlog '14-T8 in ons land open baarde, dat in de genoemde wet tot uitdrukking werd gebracht, dat met de voorbereiding der werken onver wijld zou worden begonnen. Het leek ons goed om deze historische data voor het voet licht te brengen, nu als re sultaat van het werk van de Dienst Zuiderzeewerken reeds twee polders in cultuur zijn gebracht en de aanleg en droogmaking van de derde in het complex van onze nationa le trots, in uitvoering is. Ne derland gaf de verwarde we reld in 1918 met de aanpak van dit gigantische werk een voorbeeld, zoals ons land zich na de tweede wereldoorlog, in nog benarder omstandigheden, spoedig herstelde en de ver baasde en verdwaasde wereld wederom een voorbeeld stelde. „Alzoo Wij in overweging genomen hebben, dat de af* sluiting van de Zuiderzee en de droogmaking van gedeelten binnen die afsluiting m s lands belang door het Rijk behooren te worden onderno men", luidde de aanhef van de wet. In 's lands belang wilde zeggen: dat Nederland 220.0011 ha land ging aanwinnen, om dat in de oorlog T4-'18, on danks onze neutraliteit, wel was gebleken, dat het met de voedseltoevoer van overzee spaak liep en dat wij voor onze groeiende bevolking le vensruimte nodig hadden. En dat. met de voorberei dingen onverwijld werd be- gon. zoals met nadruk in de wet tot uiting kwam bewees wel het feit, dat op 29 Juni 1920 te 12.05 uur de eerste bak grond in het profiel van de beteugel.ngsdam door de kleine geul van het Amstel- diep werd gestort, waarmede met de afsluiting van de Zuiderzee een begin was gemaakt. En wanneer we de Dienst Zuiderzee werken aanwijzen, als voorbereider ontwerper van de vele honderden be stekken, die in de loop van deze vijf en dertig jaar in uitvoering werden gegeven aan ons waterbouwkundig aannemerscorps, dan is dat om een overheids-instelling hulde te brengen. Ir LELY Een overheids-instelling, waarover Wij nog nimmer een klacht hebben gehoord dat zij te traag was of met een teveel aan papieren rompslomp zou werken Wél hebben wij eens de opmerking horen maken, dat de Dienst Zuiderzée- werken zeer voortvarend was, m.a.w.: men was met de voorbereiding vën nieuwe objecten altijd het werk .op voor. En als de credieten van de rege ring maar bleven toevloeien: Dienst Zuiderzeewerken zou wel zorgen, dat ze werden verwerkt. Bij de dichting va., het laatste sluit gat in de afsluitdijk, de Vlieter, op 28 Mei 1932, zei de Directeur-Generaal der Zuiderzeewerken, ir De Blocq van Kuffeler: „Wie hieraan heeft mogen medewerken, was dit een voorrecht, terwijl hét hem een grote voldoening is, nu detaak met succes beëindigd te zien". Dit was een uitspraak van iemand uit de topleiding van deze Dienst. Het behoeft dus geen betoog dat deze en thousiaste geest het gehele eorps van technici en ambtenaren van de Dienst bezielde. Drie namen zijn aan het begin van Zuiderzeewerken onverbrekelijk ver bonden. Daarbij denken wij in de al lereerste plaats aan dr ir C. Lely, die vorm wist te geven aan de gedachte der afsluiting en droogmaking van de Zuiderzeé. Die door de Zuiderzée-ver- eniging belast was met het ontwerpen van een plan (1887-1891) en als minis ter van Waterstaat in 1918 de vreugde mocht beleven, dat de wet tot afslui ting en droogmaking het Staatsblad bereikte en die daarna als voorzitter van de Zuiderzeeraad tot aan zijn overlijden op 22 Januari 1929, een deel van zijn plan heeft zien verwerkelij ken. De tweede naam is die van prof. dr H. A. Lorentz, voorzitter van de Staats commissie voor de hoge waterstanden buiten de afsluiting van de Zuiderzee. De studie van deze commissie onder aanvoering van prof. Lorentz is van het grootste nut geweest bij de uitvoe ring van de dijkbouw in open zee. Door de voorlichting van prof. Lorentz had men de beschikking over de wa terstanden, welke tijdens en na de af sluiting waren te verwachten, en over de vervallen en de stroomsnelheden, die in de sluitgaten zouden optreden. En als de derde zouden wij willen noemen, dr. ir H. Wortman, de eerste Directeur-Generaal der Zuiderzeewer ken van 1 Mei 1919 tot 1 Mei 1929. Dr ir Wortman mocht bij zijn aftreden in 1929 van zijn medewerkers in ontvangs1 nemen een boekwerk, dat een over zicht gaf van het belangrijkste werk dat onder zijn leiding bij de Dienst der Zuiderzeewerken was tot stand gekomen. Hiermede werd tot uitdruk king gebracht de gevoelens en waar dering, die men had voor de aftreden de chef, die door zijn krachtige en de gelijke leiding, gepaard aan zijn streng en rechtvardig optreden, het vertrou wen van allen, die onder hem werkten, vermocht te winnen en die door zijn voorbeeld wist op te wekken tot ern stige arbeid ten bate van het grote werk, waarvan hij gedurende tien jaren de leiding had. En diezelfde geest, men zou kun nen zeggen de geest van Lely, heeft zich bij de Zuiderzeewerken voort geplant] Het is een erfelijkheids kwestie, die zich steeds" weer open baart in de opvolgers van deze voor- Pro/. LORENTZ mannen. Nog heden ten dage komt men deze inspirerende geest bij Zui derzeewerken tegen. Van hoog tot laag is men er mee „geïnfecteerd". Wij behoeven slechts te herinneren aan de Februari-ramp van 1953. Wat een zegen voor onsland is het' niet geweest, dat wij een zo voortreffelijk overheidsapparaat de Dienst der Zui derzeewerken hadden. Wij behoeven maar één naam in dit verband te noemen: Prof. dr ir J. Th. Thijsse, in 1920 nog maar als gewoon ingenieur bij de Dienst der Zuiderzeewerken werkzaam. Jaar in jaar uit hebben we sinds het droogvallen van de Wieringer- meer en Noord-Oostpolder, de kunde en de kennis bewierookt en zeker niet ten onrechte van onze land bouwdeskundigen, die van deze jonge Zuiderzeegronden een landbouwge bied hebben gewrocht, dat de bewon dering heeft in de hele wereld. Doch té weinig realiseren wij ons, dat vóór het zover kwam een leger van knap pe waterstaatskoppen aan het werk is geweest, die de grondslagen heb ben gelegd voor hen die thans de vruchten oogstten van dit droogge legde Zuidcrzeeland. Daarom een ere-saluut aan de Dienst der Zuiderzeewerken bij het zevende lustrum. Twee opvarenden van het motorschip Ootmarsum, die hadden gepoogd, zes en negentighonderd sigaretten het land binnc.i te smokkelen, zijn door de eco nomische politierechter te Amsterdam veroordeeld tot geldboeten, en voor waardelijke gevangenisstraffen. De hoofdschuldige kreeg f 250,— boete en een maand voorwaardelijk, zijn helper f 25,boete en veertien dagen voor waardelijk. ren. De verdediger kwam tenslotte tot de conclusie, dat het bewijs niet gele verd is. De tweede pleiter, mr A. D. P. V. van Loeben Seis sprak over de „vaagheid van de dagvaarding, waar door het niet uitkomt, dat wat ten las te gelegd is zo tegenstrijdig is". Hij vroeg voor zijn cliënt een gevangenis straf gelijk aan het voorarrest, dat nu bijna jaar geduurd heeft. Voorts diende hij een verzoek tot onmiddel lijke invrijheidsstelling in, waarvoor het. Hof echter geen termen aanwezig achtte. Uitspraak op 11 Mei. De 38-jarige caféhouder G. van R, uit Kerkrade is door de Maastrichtse rechtbank wegens het in bezit hebben van 471 ampullen morphine en Eudokal éonform de eis van het O.M. Dinsdag veroordeeld tot acht maanden gevan genisstraf, waarvan vier maanden voor waardelijk. De man had tegenover de rijksrecher che verklaard de verdovende middelen te hebben ontvangen van een Duitser, teneinde de bewuste narcotica aan een Belg in Valkenburg door te verkopen. De voorraad morphine en eudokal is echter, voordat het zover kwam, geluk kig bij de caféhouder, die uit geldnood had gehandeld, in beslag genomen. De ampullen zijn nu door de rechtbank verbeurd verklaard. Acht Duitse landbouwers hebben Maandag in totaal 21 koeien inge- schaard in een weide, die op Duits grondgebied in de grensstreek ten Oosten van Nijmegen bij het Duitse plaatsje Wyler ligt en die toebehoort aan een Nederlandse landbouwer uit Groesbeek. De Nederlandse consul-ge- generaal in Kleef, die hierover gisteren besprekingen heeft gevoerd, heeft be reikt, dat de weide weer zal worden ontruimd. De bij dit incident betrokken Duitse landbouwers hebben een ge deelte van hun landerijen op Neder lands grondgebied liggen. Deze gron den zijn na beëindiging van de tweede wereldoorlog door het beheersinstituut in beslag genomen en kunnen sindsdien niet meer door hen worden gebruikt. Een in Bocholt (Duitsland) wonende Nederlander, fcen zekere B., heeft Zon dag, geholpen door twee Duitse vrou wen, en op verzoek van zijn naar Ne derland uitgeweken broer, de resp. drie en vier-jarige kinderen van zijn broer met een taxi naar Nederland ge bracht. De kinderen waren wegens slechte verhoudingen in het gezin bij gerech telijke uitspraak onder toezicht gesteld en verbleven in een ziekenhuis in het district Rees. Bij terugkeer naar Duitsland zijn B. en de twee vrouwen aan de grens aan gehouden en door de Duitse recherche ondervraagd. Na het verhoor konden zij naar Bocholt doorreizen. De vader van de kinderen is kortge leden uif een Duitse gevangenis naar Nederland ontsnapt. Een derde kind yan dit gezin woont bij de moeder in het district Rees. Gisteren is te Utrecht een landelijke organisatie van bedrijfspluimveehou- ders opgericht. De Algemene Neder landse Pluimveeteeltvereniging is on langs door statutenwijziging omgezet in een Nederlandse Pluimveeteelt Or ganisatie, met de bedoeling daarin de verschillende groeperingen op pluim- veegebied, zoals de fokkers, de ver- meerderingsbedrijven, de bedrijfs- pluimveehouders en de selecteurs, met behoud van eigen zelfstandigheid in federatief verband te verenigen. Besloten werd tot aansluiting bij de Nederlandse Pluimvee Organisatie (NPO). Paul Mason, assistent onderminister van Buitenlandse Zaken, is benoemd tot Brits ambassadeur in Den Haag in plaats van Sir Nevile Butler, al dus is te Londen meegedeeld. De heer Mason, die vijftig jaar is, is gezant in Sofia geweest. Hij was ook werkzaam in de diplomatieke diensten te Brussel, Lissabon en Praag en hij staat aan het hoofd van de afdelingen van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, die zich bezig hou den met zaken betreffende Noord-Ame- rika en de Verenigde Naties. Hij genoot zijn opleiding te Eton en aan het King's College te Gambridge. Sir Nevile Butler, de huidige ambas sadeur, heeft de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. Hij zal Den Haag in Juli verlaten. De toekomstige ambas sadeur is gehuwd en heeft twee kinderen. ARGENTIJNS GEZANTSCHAP WORDT AMBASSADE Het ligt in de bedoeling van de Argentijnse en de Nederlandse rege ring beider gezantschappen eerlang te verheffen tot ambassade. De Argen tijnse ambassade zou dan de vijftiende in Den Haag worden.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 11