Vragen staat vrij WACHT Mij "«""AKKERTJE SCHEEPVAARTBERICHTEN r Marktoverzicht van Purmerend Wie betaalt? De noodwet Schuld Gedeeltelijk betalen Koffieprijs Splitsen Akelige vlekken De insecten Para Wat is barnsteen Kampferballen Sarah Bernhardt Recepten GEESTELIJK LEVEN Hervormde predikanten in Utrecht bijeen Indonesië weert Kathol, missionarissen Franse protestanten zijn gering in aantal „Zenuwen" „Nare dagen? Moe en mat? BEROEPINGSWERK tabletten: volle melk chocolade of gevuld met noten en vruchten Pim, Pam, Pom en de graafmachine OP dooi SYLVIA SARK Radioprogramma Luister eens naar WOENSDAG 28 APRIL 1954 £)E VRAAG is eigenlijk wie bij verloving of huwelijk de ring moet betalen, maar wij kunnen die kwestie uitbreiden. Wie betaalt de verdere kosten? Wat de ring be treft, het meisje of haar ouders betalen in de regel de ring voor de jongen en omgekeerd. Maar bij al deze kwesties is geen sprake van een wet van Meden en Perzen. Vooral in de laatste jaren is men er toe overgegaan, over deze din gen overleg te plegen. Is de fami lie van de jongen financieel beter gesitueerd, waarom zou deze dan niet betalen. ]£EN LEZER heeft nog twee kin deren op de MULO, doch hij moet zijn werk neerleggen en een uitkering gaan vragen van de noodwet ouderdomsvoorziening. Natuurlijk is lezer reeds 65 jaar. Nu vraagt hij of er een weg be staat om enige steun te krijgen voor de studie van die kinderen. Lezer kan, als noodwet-trekker, vragen om kinderbijslag. Dat geeft al enige steun. Verder is het mo gelijk, dat hij bijsteun vraagt. Andere wegen staan hem niet open. [NDERTIJD heeft uw zwager aan uw vader een hypotheek ver strekt. Nu uw vader overleden is, blijkt dat hij bij uw zwager rente schuld heeft. Dat is inderdaad een vordering op de boedel en uit de nalatenschap dient deze rente schuld te worden betaald. Dat staat los van hetgeen hem (zijn vrouw) uit de nalatenschap toekomt. QF t u over het betwiste gedeelte van de vordering een procedure moet voeren, durven wij zo maar niet te beoordelen, lezer. Wel ra den wij u aan, om het niet betwis te gedeelte wel alvast te bétalen. Als hij voor het geheel een vorde ring tegen u gaat instellen en hij krijgt dan het niet-betwiste deel toegewezen, zijn de proces-kosten voor uw rekening. Kan hij alleen procederen over het betwiste ge deelte, dan zijn die kosten, indien hij het geding verliest, voor zijn rekening. J?EN LEZER bewoont 'n beneden gedeelte van een woning. In het bovengedeelte woont een ander gezin. Maar nu is het de kwestie, dat beide delen afzonderlijk zijn verhuurd, terwijl de licht-meter op zijn naam staat. De bovenburen gaan weg en er zal dus een nieuw gezin komen. Het is nu de vraag, of hij de eigenaar kan verplichten om de woning, door enkele kleine verbouwingen, geheel te splitsen. Nee, dat kan naar onze mening niet. Immers, hij huurde de wo ning zoals de omstandigheden nu zijn. Wij raden hem aan om in overleg met de eigenaar en de nieuwe bewoners te komen tot eigen meters. Dat is met wat goede wil bereikbaar en voor de nieuwe buren toch ook een prettiger toe stand, omdat er nu steeds een bron voor twist is. ]j?EN LEZERES klaagt haar nood over de koffieprijzen, die nu al weer omhoog gaan. Of de regering hier nu niets tegen kan doen? Die hoge prijzen ontstaan, door de stij ging van de wereldprijzen. Een bepaalde groep heeft die prijzen in handen. In sommige landen schijnt men de koffie-oogst zelfs voor een deel te verbranden. Aan gezien koffie in ieder geval als een zekere luxe wordt beschouwd, zal de regering hier, denken wij, weinig aan doen. Het enige zou subsidie zijn. Maar hier raken we de politiek en daar blijven we maar liever buiten in deze rubriek. Overigens vinden WIJ koffie geen luxe. Zo'n „bakkie" is 's morgens onmisbaar. Zodat ons antwoord eigenlijk zou moeten zijn: hetgeen de regering zou KUNNEN doen, zal ze vermoedelijk niet doen. ]\1EE, geen vlekken op kleding in dit geval, maar op glas en kristal.We zullen daarom maar ineens enkele tips geven, daarmee verschillende vragen tegelijk be antwoordende. Kalkachtige aanslag proberen te verwijderen met zuur. Azijn is wel het beste. Aan de buitenzijde kan altijd, een voorzichtig schuurmid del worden gebruikt, zoals krijt. Altijd de voorwerpen nabehande- len met warm zeepsop. Denk er om het hele voorwerp ineens in te dompelen, want anders zou het door ongelijkmatige verhitting springen. Bloemen en plantenaanslag (bij voorbeeld in vazen) zeepsop met wat ammonia. Eventueel met fijn zand schudden. Roestvlekken moet u beleggen met een papje van zuringzout en warm water. Dit volhouden totdat de vlek is verdwenen. En, als al tijd, uitvoerig naspoelen. De aan slag van mondwater (u kent die aanslag) is vrijwel niet te verwij- deren. Soms zit in karaffen aanslag van wijn of andere dranken. Deze vullen met zuivere alcohol en die er zonodig geruime tijd in laten staan. 'Tenslotte de nare lucht die in vergeten flessen of karaffen kan zitten. Allereerst open zetten en verder beenderkool er in en dan af en toe maar flink schudden. JNDERDAAD, lezeres, maken juist in het voorjaar allerlei insecten zich gereed om een aanval te doen. Daarom is het nu tijd, hiertegen maatregelen te treffen. Er zijn, vele prima middelen in de handel. Denk aan het bestrooien van plin ten en verder reten en kieren. Al les bedekken. En natuurlijk van de kasten. pARA, lezer, is een staat die be hoort tot Brazilië. De hoofdstad van deze staat is Belém do Para, welke ongeveer 300.000 inwoners telt. Die plaats is gesticht omstreeks 1600 en ze is het uitgangspunt van de scheepvaart op de Amazone rivier. y KENT wel de hars van denne- bomen (pijnbomen)? Welnu, barnsteen is fo^siele-hars. Hars dus van pijnbomen uit de oertijd. Op de Zuidflank van het Oostzeegebied komt dit barnsteen het meeste QNZE lezers kunnen kos teloos antwoord krijgen op vragen en moeilijkheden, bijvoorbeeld over: juridische aangelegenheden, woning kwesties, huwelijksmoeilijk heden, opvoedingszorgen, sociale verzekeringswetten, assurantiezaken, persoon lijke geestelijke moeilijkhe den, enz. U schrijft dan de redactie en vermeldt links op de enveloppe: Mentor. Desgewenst krijgt U persoonlijk antwoord en wordt Uw brief niet in de krant behandeld. Alles wordt strikt vertrouwelijk afgedaan. voor, zodat zich daar een industrie heeft gevormd. De meeste echte barnstenen pijpen en pijpjes ko men uit Koningsbergen en Dan- zig, evenals veel sieraden van deze stof. pEZERES, kamfer is voor motbe- strijding een waardeloos pro duct. De mot trekt er zich niets van aan en er zijn wetenschappe lijke bewijzen dat een mot zich zelfs door kamfer heen vrat. Er zijn andere, meer afdoende, middelen in de handel. D.T.T. helpt alleen, wanneer men ieder plekje er mee gaat bestrooien, maar wie doet dat? QEZE .is door haar Moeder in derdaad van Nederlandse af komst. Haar eigenlijke naam was Rosine Bernard. Inderdaad had ze een enorm talent, maar haar grote bekendheid kreeg ze toch wel door zich steeds te omgeven door recla me. In de begin-periode van de film heeft ze herhaaldelijk voor de camera's gestaan. Zij leefde van 1844 tot 1923. pEZERESSEN kunnen natuurlijk ook recepten vragen. Maar om plaatsruimte te sparen, krijgen ze die dan wel in een persoonlijk schrijven. Een enkele uitzondering daargelaten. MENTOR. Ds H. F. J. Wesseldijk van Eind hoven heeft gisteren te Utrecht, op de Ned. Herv. predikantenvergade ring in de Handelsbeurs, de benoe ming van een orthodoxe hoogleraar op een „vrijzinnige" leerstoel te Lei den de meest ontactische zet van de Synode genoemd, die maar had kun nen wordengedaan. Er was echter geen andere weg, en daarom wilde ook de Synode niet anders. Overi gens was hij dankbaar voor wat er na de oorlog in de Hervormde Kerk is gegroeid een werk van genade. Prof. dr M. A. Beek heeft de „do- mineespreek" gehouden naar aanlei ding van Handelingen 18:26, waarin spr. betoogde, dat God niet naar ge leerdheid vraagt maar naar vroom heid. Wij hebben behoedzaam te luis teren naar wat God in zijn fluiste ringen mededeelt. Het moet zijn een liefdevol luisteren naar de mens in al zijn bontheid, terwille van alle mensen voor wie Jezus Christus zich vernederd heeft en mens geworden is. Wij vragen levensliefde en men sen 'iefde, die ons zal maken tot harts tochtelijke theologen. Prof. dr H. A. Kraemer heeft het thema van Evanston, Jezus Christus, Hoop der wereld behandeld. Spr. noemde het besluit van de Wereld raad van Kerken, om dit thema tot hoofdonderwerp te maken, van on vermoed grote betekenis voor de Kerk en de kerken en haar verhou ding tot de wereld. Wanneer men het waarlijk ernstig neemt, betekent het een heroriëntatie van de kerk in al haar denken en handelen, een over zetting in een nieuwe dynamische dimensie van het zijn der kerk in en voor de wereld. Het ware werk vangt echter pas aan na Evanston. Het is een heropvoeding der kerken in het licht van de belijdenis van Je zus Christus, de hoop der wereld, en de vertolking daarvan in woord en daad. De r.k. internuntiatuur te Djakarta heeft commentaar geleverd op de ge ruchten aangaande de wering van missionarissen uit Indonesië. Ver klaard is, dat er wel degelijk van wering van geestelijken kan worden gesproken. Sinds Mei 1951 wachten honderd en zestig missionarissen op een vergunning om het land te be zoeken. Vier aanvragen zijn afge wezen, dertien intussen ingewilligd, zodat er nog steeds 144 aanvragen „in behandeling" zijn, hetgeen in fei te op een weigering gelijkt. Er zijn op het ogenblik in Frankrijk 800.000 protestanten op een totale be volking van 42.740.000 zielen. Zestig procent gaat slechts af en toe naar de kerk: met Kerstmis en Pasen, met een huwelijk, een doop of begrafenis. De Hervormde Kerk van Frankrijk heeft de meeste leden (250.000) gevolgd door de Lutherse Kerk van Elzas-Lo- tharingen (240.000). De Hervormde Kerk heeft hier slechts 48.000 leden, terwijl de Lutherse Kerk van Parijs 40.000 leden telt. (Advertentie, Ing, Med.) Ned. Herv. Keirk. Beroepen te Surhuizum (toezegging): H. J. van Nie te Gieterveen; beroepen te Amsterdam-C., wijkgemeente Oude- kerk: W. A. Smit te Dordrecht; be noemd tot geestelijk verzorger der Gooise Sanatoria: W. M. A. Kalkman, a.s. emiritus-predikant te Amsterdam; aangenomen naar Nieuw-Stadskanaal: E. C. Baart te Ee in Friesland; aange nomen naar Ruinen (toezegging): K. Mulder te Oude Pekela; bedankt voor Heemstede: J. C. H. Jörg te Apeldoorn. Ger. kerken. Tweetal te Overschie: 2e pred. plaats H. H. v. Grosheide te Rotterdam-Char- lois en B. J. A. Streefkerk te Berkel- Rodenrijs; beroepen te Haarlem-Z.: va cature A. M. Boeyinga, D. J. Roos te Sleen; beroepen te Wateringen: J. Hen- geveld, cand. te Aalten; beroepen te Woubrugge: G. Hengeveld. cand. te Aalten; bedankt voor Dinteloord: T. Rienks te Schoondijke; bedankt voor Zwagerveen: J. van Leeuwen te Oude Meerdum. Art. 31. Beroepen te Heyken (Dr.): K. Drost te Veendam; bedankt voor Almelo: J. van der Haagen te Neede-Eibergen.. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Bodegraven: W. F. ten Rouwelaar te Nijmegen. Vrije Evang. Gemeenten. Aangenomen naar 's-Gravenhage: A. J. Buurman te Franeker. (Advertentie. Ing. Med.) Albireo 26 April v. Recife n. Bahia (verb.) Algenib pass 27 April St. Pauls Rock n. Las Palmas Amstelbrug pass. 26 April 16.55 Vlisingij 27 April te Antwerpen. Aagtekerk pass. 26 April te Genua. Adinda (t.) pass. 25 April Anamba Eil 26 April nm te Pladju. Aldegonda (t.) 26 April te Pladju. Almkerk 26 April te Colombo. Ampe- r.an 26 April nm. v. Surabaja n. Sema- rang. Ariadne 24 April te Barcelona. Bali 27 April te Djibouti. Barito 26 April v. Sorong n. Timordilly. Bawean 26 April v. Khorramshar n. Damman. Billiton 27 April te Casablanca. Bloemfontein 24 April v. Kaapstad n. Las Palmas. Borneo 26 April v. Ban- darshapur n. Bahrein. Boschfontein 27 April te Port Said. Bennekom 27 April van Panamkanaal n. Buenaven- tura. Bloemfontein 26 April 295 m. WZW Walvisbaai n. Las Palmas. Bo naire 26 April 930 m. NO Barbados n. Barbados. Boskoop 26 April v. Pto Limon 27 April te Cristobal verw. Calte Utrecht (t.) 26 April v. Sidon n. Rotterdam, Cronenburgh 26 April v. Rotterdam n. Onton. Caltex Delft (t.) pass. 26 April Kreta n. Rotterdam. Caltex Nederland (t.) pass. 26 April kp. {3on n. Sidon. Diemerdijk 26 April v. Cristobal n. Antwerpen. Duivendijk pass. 27 April Vlissingen n. Antwerpen. Dongedijk 26 April v. Victoria n. Vancouver. Edam 26 April v. Rotter dam n. Hamburg. Eos 28 April v. Ge nua n. Haifa. Éemland 26 April v. Sao Francisco do sul n. Paranagua. Enggano pass. 26 April Ouessant n. Mar- seille. Esso Amsterdam (t.) pass. 26 April kp, St. Vincent n. Sidon. Esso Den Haag (t.j pass. 26 April Gibraltar n. Antwerpen. Gaasterland 24 April v. Paranagua. Ganymedes 24 April v. Londen n. Oslo. Gouwe pass. 26 April v.m. Finisterre n. Rotterdam. Groote Kerk 26 April te Penang. Gaasterland 26 April v. Itajai n. Riogrande. Groo te Beer 26 April 90 m. ZO. kp. Race n. Quebee. Hera 28 April te Guanta verw. Hydra pass, 26 April Startont n. Rotterdam. Dos 26 April te Am sterdam. Johan v. Oldenbarnevelt 26 April 980 m. NW Fremantle n. Freman- tle. Karimata 26 April v. Singapore n. Port Swettenham. Kedoe vertr. 28 April van Rotterdam naar Indonesië. Langkoeas pass. 26 April Finisterre n. Port Said. Lutterkerk 26 April v. Marseille n. Livorno. Laertes 26 April v. Tj. Priok n. Semarang. Laurenskerk 26 April v. Mangalore n. Bombay. Loppersum 25 April te Hamburg. Maashaven pass. 25 April kp. Verdische Eil n. Vitoria. Mariekerk 26 April v. Yokohama n. Shanghai. Meliskerk 27 April te Hongkong. Myonia 26 April v. Singapore n. Geelong. Ma- noeran 26 April v. Port Said n. Amster dam. Merwede pass. 28 April Oues sant n. Houston. Muiderkerk 26 April v. Rotterdam n. Hamburg. Nieuw Amsterdam 26 April v. Lissabon n. Southampton. Noordam 26 Aoril 2700 m. ZO kp. Sable n. Rotterdam. Niger- stroom 25 April nm. v. Monrovia n. Abidjan, Ootmarsum 26 April te Ant werpen. Oranjestad 26 April 700 m. NO Barbados n. La Guaira. Perna 27 April nm. v. Teesport te Rotterdam verw. Prins Maurits 26 April kp. Race gep. n. Montreal. Prins Willem 4 26 April v. Rotterdam n. Hamburg. Pily- phemus 26 April te Port Said..Roebiah 26 April v. Port Swettenham n. Penang. Roepat 28 April Tj. Priok verw. Rotti 28 Aoril te Suez. Ruinkerk 26 April v. Port Swettenham n. Penang. Rotti 26 April v. Suez n. Port Said. Ruys 26 Apr. v. Kaapstad n. Rio de Jan. Stad Arnhem 26 April v. Rotterdam n. Basrah. Salland pass. ZO Finister re n. Montevideo. Sliedrecht 26 April nm. te Port de Bouc. Stad Breda pass. 26 April kp. Leeuwin n. Melbourne. Stad Dordrecht 26 April te Sfax. Stad Maassluis 27 April te Gibraltar. Straat Bali 27 April te St. Louis (Mauri tius). Straat Soenda 27 April te Tj. Priok. Tabia 26 April v. Belav/an n. Colombo. Taria (t.) 26 April v. Singa pore n. Rotterdam. Tawali 27 April te Mozambique. Telamon 27 April n.m. te Havre verw. Waterland 23 April v. Montevideo n. B. Aires. Wa terman 26 April 100 m. W. Lissabon n. Kaapstad. Woensdrecht 26 April v. Thameshaven n. Curagao. Zuiderkruis 26 April 280 m. ZO. kp. Race n. Sout hampton. Zijpenberg 25 April te Metila 102. Terwijl de koe voorzichtig de grote tuin, die rondom het kasteel lag, binnensloop, stonden baron Van Pottum en zijn vrouw, Miesje Bab- belgraag, in de rozentuin. „Ruik eens Pieter, hoe heerlijk die rozen geu ren". zei de baronesse, die aan de arm van haar man door de .tuin wandelde. „Jaja, heerlijk", zei de baron verstrooid. „Miesje, wat ben ik toch blij, dat ik die nieuwe brand kast heb laten maken. Het is een reuze verbetering en nu behoef ik niet bang meer te zijn voor inbre kers". „Pieter", riep mevrouw Bab- belgraag verontwaardigd. „Hoe kun je op zo'n heerlijke avond over geld zeuren. Kijk eens naar die prachtige bloemenweelde rondom je en....» „Jaja, alles goed en wel", onderbrak baron van Pottum haar. „Maar als ik niet altijd zo goed op mijn geld gepast had, zou jij nu niet zo'n prachtige rozentuin hebben. Het heeft me trouwens geld genoeg ge. kost", ging hij voort, terwijl hji met een somber gezicht naar dè rozen keek. „Daar niet van!" „Maar het is toch mooi", hield de barones se vol, terwijl ze opnieuw aan een prachtige rode roos rook. „Morgen zal ik een mooie ruiker op je bu reau zetten". Geen van tweeën had bemerkt, dat er achter de heg een koe met open oren naar het gesprek stond te luisteren. PURMEREND, 27 April 1954. Het aanbod van vette koeien was wel groter, maar de vraag was niet zo goed, zodat het daarin maar een vrij stugge handel werd, en de prijzen ook lager waren. De beste dat ging nog wel, maar daarvan was dan ook de keuze niet zo groot, zodat deze nog het beste op prijs bleven. Maar het was wel begrijpelijk dat met een aan bod van een 900 stuks geldekoeien de handel minder vlot verliep, daar de weersomstandigheden nog maar steeds slecht blijven voor de grasgroei, maar daaraan kan men zien dat wegens voergebrek, het aanbod meer los komt, maar de weiders lopen met loden schoenen, en doen het dan ook zeer kalm aan. De prijzen waren er dan ook vandaag niet beter op, terwijl men wel kan aannemen dat niet alles verkocht zal worden. Op de verse markt was ook weinig liefhebberij. Een zeer slepende handel. Later op de dag werd het wel wat beter met de belangstelling, maar de verkoop bleef een stroef verloop hebben. Op de nuchtere kalverenmarkt waren de prijzen voor de slachtkalveren wel iets beter, maar later op de dag toen het aanbod nog al meeviel, werd het wel wat kalmer. En voor de fokkers was de vraag voor de beste vrij goed. Ver der ging het vrij kalm aan. Op de wolveemarkt was het al heel stil. Met de vette schapen en de overhouders was het maar heel stug. We kregen 's morgens een hokje met nieuwe vrucht, lammetjes. Zij deden f 55 per stuk; een aardige inzet van de prijs, Op de vette varkensmarkt was het ook mis, de prijs zette zich al lager in, en liep nog meer terug. De afloop was dan ook zeer stug. En er was maar weer een klein aanbod van biggen. Men kan niet anders zeggen als stil duur. Op de paardemarkt was het ook een stille boel. En de pluimvee- markt gaf ook een heel kalme gang te zien. Alleen naar de konijnen bleek de vraag iets beter te zijn. Aangevoerd: 1482 runderen, w.o 260 vette koeien f 2.15f 2.90 per kg Handel stug. 270 melk- en kalfkoeien f 600—f 975. Handel stil. 901 gelde koeien f 560f 775. Hartdel stug. 25 pinken f 240f 340. Handel matig. 1132 nuchtere kalveren voor de slacht f 30 tot f 92. Handel iets vlugger. Nuchte re kalveren, fokkers f 50f 110. Handel kalm. 26 stieren f 550f 1400. Handel stug. 539 schapen: vette schapen f 75 tot f 100. Handel stug. Fokschapen, stelletjes f 115f 170. Handel stug. Overhouders f 65f 100. Handel stug. Lammeren f 55. Handel kalm. 67 bokken en geiten f 12f 50. Handel stug. 187 vette varkens f 1.80f 1.88 p. kg. Handel stug. Vette zeugen f 1.66 f 1.80 p. kg. Handel stug. 568 schram men f 58f 120. Handel kalm. Biggen f 45f 82. Handel stil en duur. 10 fok- zeugen f 260—f 400. Handel kalm. 28 paarden f 600f 900. Handel stil. Totaal 4013 dieren. 3300 Oude kippen en hanen, rode en witte f 1.80—f 2 per kg. 300 oude kip pen en hanen, blauwe f 1.90—f 2.10 per kg. 150 jonge hanen, blauwe f 2.20 f 2.30 per kg. 1200 jonge hanen, rode 13 „De kinderen op Warramunga zullen nu wel ongeveer barsten van opwin ding, want jouw aankomst zal voor hen een heel evenement zijn. Zij zien nooit iemand behalve de familie en het personeel en af en toe een bezoeker. Zij zijn nog nooit uit de wildernis weg geweest." „Dat is prachtig. Dan zijn zij nog ge heel fris en onbedorven", zei Anna. „Ja, het zijn zeker een paar origine len, die niet naar een bepaald model gesneden zijn. Trouwens, dat is Hector ook niet." Bij het noemen van Hector's naam viel er een kleine stilte tussen hen. Roderick keek naar zijn elegante suède schoenen en zei toen: „Hector houdt er maar één liefde op na en dat is Warramunga". Hij zei het bijna met een soort verlichting in zijn stem. Anna zei: ,.Ik ben een beetje bang voor Hector. Als ik jou zo hoor, denk ik onwillekeurig aan die sterke, zwijg zame mannen, waar je wel eens van leest". „Hij is sterk en hij is zeer zwijg zaam. Maar er niets flamboyants aan Hector". Een paar mensen bleven staan en kwamen toen met een uitdrukking van prettige verrassing op Roderick toe. „Hallo! Ben je aan de andere kant klaar met je werk? Je zult wel blij zijn, om Dunlooie terug te zien." Er werden op achteloze wijze namen uitgewisseld. Af en toe hief Roderick de hand op om mensen te begroeten, die hem herkenden, als zij door de hall liepen. „Iedereen komt hier vroeg of laat opdagen", zei hij. Zij gingen lunchen. Anna's geest was niet bij hetgeen haar voorgezet werd. Uit de kaleidoscoop van de laatste we ken werden beelden in haar herinne ring opgeworpen in heldere kleuren, die gepointeerd werden door Roderick's stem, door haar eigen lach. Nu zat zij hier in dit volle lawaaie rige vertrek, gestrand op een klein eilandje van tijd, een pauze tussen het ene leven en het andere. Vanavond zou den zij de nachttrein nemen van het Central Station en door de ruime door sterren beschenen duisternis van de Australische nacht zouden zij zich voortspoeden naar de farm. die daar stond omringd door de perebomen, waar haar bed en plaats aan de dis voor haar klaar stonden. Zij keek Roderick aan en zijn ogen ontmoetten de hare. Oh, waarom kon zij nu niet tot hem gaan? Dezelfde gedachte was blijk baar ook in zijn geest opgekomen. „Lieveling", zei hij zacht, „moet het nu werkelijk? Ik heb familie in Sydney, die je met alle liefde onderdak zouden verlenen. We zouden hier kunnen trou wen en ik zou je naar Dunlooie mee kunnen nemen, als mijn vrouw". Een ogenblik liet Anna deze gedachte door haar hoofd spelen. En toen zei zij snel: „Roderick, doe niet zo dwaas! Zou je nu werkelijk willen, dat ik iemand op die manier in de steek liet? Neen, lieveling, je kunt me wat mij betreft voor de deur van Warramunga afzet ten, maar daar ga ik heen!" „All right", zei Roderick glimlachend. En plotseling werd hij op z'n karakte ristieke manier volkomen ernstig. „Als je-maar niet vergeet, dat je van mij bent". De trein klopte zijn laatste eentonige rhythme en Anna rekte zich vermoeid uit. De lange nachtelijke reis van Syd ney was voorbij en de dageraad brak met lange zilveren vingers door de nachtelijke duisternis en veegde de her innering weg aan die uitgestrekte on metelijke vlakten, die haar in een broeiende stilte schenen te omgeven en die haar zich had doen gevoelen, als een atoom, dat daar door de nachtelijke duisternis voortvliegt. Roderick verscheen op zijn gewone onberispelijke manier gekleed, aan de deur van het compartiment, dat zij met nog twee andere dames deelde. Anna's ledematen gaven haar een krampachtig gevoel. In den beginne had zij de schitterende lichten van de stad zien vervagen in de stilte van de wildernis. De maan was opgekomen en had de lange witglinsterende stammen van de golfbomen beschenen. Met haar neus tegen het raam gedrukt had zij de ene mijl na de andere zien voorbij vlie gen, afgewisseld door een enkele farm, die op grote afstand van elkaar gele gen waren. Af en toe waren zij een sta tion voorbij gekomen. „Mount Bethel", had zij er op een gelezen en plotseling had zij Australië vergeten en gedacht aan huifkarren, zonnehoeden en pio niers. De twee dames waren in Mount Bethel uitgestapt. Hun sulky was als een mier in de verte weggekropen en Anna voel de zich eenzaam. Toen was er plotseling de dageraad en daarna scheen de zon weer en be straalde ook Roderick's donkere haar, toen hij glimlachend voor haar stond! „Hallo, lieveling! Heb je geslapen?" Anna stond op. „Oh, maar de trein staat stil!" Zij streek haar haar glad. „Zie ik er heel erg uit, Roderick?" Hij keek haar aan en zei zachtjes- „Neen; aanbiddelijk. Je hebt een kleur en je ogen staan zeer helder En er is een roodachtige haarkrul, die niet op haar plaats zit. En lieveling, dit is Warramunga". „Oh Anna zag, hoe Roderick haar koffer uit het net haalde, waarbij zijn brede schouders vlak bij de hare waren. Zij glipte haar armen in de mouwen van de tweed jas, die zij om haar schouders geslagen had en bedacht, hoe prettig het zou zijn, als zij hem helemaal bij zich zou kun nen houden. Met enige verbazing kwam zij bij zichzelf tot de con clusie: Maar ik ben helemaal niet dapper. Het enige, wat ik zou wil len, is bij Roderick blijven en met hem naar Dunlooie gaan, als ziin toekomstige bruid. Maar in plaats daarvan heb ik heel iets anders ge kozen. Ik zal nieuwe dingen moeten leren.... hoe ik voor kinderen moet zorgen..,., een vreemd huis...." Wordt vervolgd) en witte f 2f 2.30 per stuk. 150 een den f 1.25—f 1.40 per stuk. 500 konij. nen f 1—f 8 per stuk. 10000 Kipeieren f 9.50—f 10.50 per 100 stuks. 750 eendeneieren f 7.50 per 100 stuks. EIERENVEILING PURMEREND, 27 April 1954. Aan- gevoerd: 70000 kipeieren 56-64 van f 10f 10.75 per 100 stuks. 80000 Een deneieren 66-74 f 8.60f 9 per 100 si DONDERDAG 29 APRIL 1954 HIVERSUM I 402 m. 7.00 KRO 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgen gebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber, 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRVl 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Pianorecital. 12.00 Angelus. I2-.03 Lunchcone, (12.30—12.33 Land- en tuinb. meded. 12.3312.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath.nws. 13.20 Gram. 13.40 Blaasork. en solist. 13.55 Gram. NCRVl; 14.00 Promenade-ork. en solist, 14.45 de vrouw. 15.15 Amus. muz. 15.85 Granf, 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal ens. 16.55 Voor de jeugd. 17.25 Zigeunerkwintet 17.40 Zeeuws progr. 18.00 Gram. 18.1Q Sopr. en piano. 18.35 Raadhuispraat. 18.45 Leger des Hellskwartier. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Voor de jeugd. 19,30 Or- gelconc. 19.55 Ga mee naar Jubo ÏL 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 21.50 Ik denk er zo over.... en U? 2.00 Amus. muz. 22.20 Orgelconc. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. «n SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM n 298 m. 7.00 AVRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.50 VPRO. AVRO; 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagop. AVRO. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.43 Idem. 9.00 Morgen wijding. 9.15 Gram. 9.30 v. d. vrouw. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gram. 11.15 „Van de hak op de tak, in en om de tuin", caus. 11.30 Musette ork. 12.00 Zang en piano. 12.25 Intermezzo. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.53 Ham- mondorgelsp. 12.50 „Uit het bedrijfsleven" 13.00 Nws, 13.15 Meded. en gram. 13.30 Amus. muz. 14.10 „De man van Hatton Garden", hoorsp. 14.30 Belgische muz. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Gram. 16.15 Voordr. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.Rijksdelen Overzee: D. Q. R. Mulock Houwer „Kind en sa menleving in de Nederlandse Antillen. 18.00 Nws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Voor de jeugd. 18.40 Rep. en gram. 18.55 Conferentie der grote vijf. 19.00 Voor de kind. 19.05 Gesproken brief uit Lon den. 19.10 Jazzmuz. 19.40 Rondetafel- parlement. 20.00 Nws 20.05 Ronde v. Nederland, 20.05 philh. ork. mannen koor en sol. (In de pauze: 21.10—21.40 „Reis door een kinderhoofd", hoorsp.). 22.05 Gram. 22.15 Vrouwenkoor, piano's en sol. 22.45 Sportact. 23.00 Nws. 23.15— 24.00 Jazzmuz. ROTTE'S MANNENKOOR. Deze Koninklijke zangvereniging viert haar eeuwfeest met de vertolking van een belangrijk werk: Oedi- pus Rex, van Igar Strawinsky. Dit is aangekondigd als een ope ra in concertvorm voor soli, mannenkoor en orkest, maar deze omschrijving is niet geheel juist. Van een opera in de eigen lijke zin dus van een stuk met dramatische handeling is hier geen sprake. Weliswaar is een toneelstuk de grondslag ervoor, maar Strawinsky heeft alle ac tie weggehaald; de vertolkers staan in hun gewaden voor het publiek, bewegen alleen hoofd en handen. Een vertolking in con certvorm zegt dus niet helemaal wat hier de bedoeling is, maar laat de mogelijkheden van het werk wel vrijwel onaangetast. Als experiment en als uiting van het culturele besef van dit koor verdient deze uitvoering zeker aandacht. Na de pauze wordt de Hymne aan de Arbeid, voor mannenkoor en orkest, van Ceza Frid uitgevoerd. (Donderdag 20.15 uur over Hilversum 11, 298 m.) REIS DOOR EEN KINDER HOOFD. Het wekelijkse grote hoorspel valt ditmaal in de pau ze van het hiervoor aangekondig de concert. Het is getiteld „Re*1 door een Kinderhoofd" en Se' schreven door Jerome Lawrence en Robert E. Lee (Donderdag 21.10 uur over Hilversum 11, 298 m.) BELGISCHE MUZIEK DOOR BELGISCHE KUNSTENAARS is de titelvoor een serie concerten te geven door het Snaren- en Houtblazers-ensemble van Brus sel, bestaande uit een fluitist, een violist, een altist en een cellist- Het eerste concert is gewijd aan werken van Loeillet, Godecharle en De Meester, en geeft dus een indruk van drie verschillende stijlen uit uiteenlopende perio den. Donderdag 14.30 uur over Hilversum II, 298 m.)

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 2