Jongeren zien in Indonesië geen toekomst meer ALBERT HEIJN Géén monopolie van Jaarbeurs inzake vakbeurzen Herhaaldelijk pogingen tot vlucht als verstekeling Van stakingen en Rurni-problemen Naco-filmavond over Oostenrijk „Ken je eigen stad of dorp" Gemeentebestuur richt zich tot de schooljeugd Goed initiatief in Baarderadeel HeleSiam Rijst droogkokend 500 gram 49 Macaroni elleboog 250 gram 22 Witte Bonen j Echte Holl. 500 gram 65 Bruine Bonen i kwaliteit 500 gram ós 61 Erwten met Worteltjes vi buk 57 Gelders Ontbijtspek 100 gram 31 Ontbijtworst uitblik. 200 gram49 Ananasblokjes. 200 gram 29 Verlies aan arbeidsuren Brief uit Indonesië Geen Rurni's in hardboardfabriek Vervolg stadsnieuws Tafeltennissuccessen Het bedrijfsleven kiest uit zakelijke overwegingen Een teveel zou uitholling betekenen 't Zand Feest voor de jeugd i Wieringermeer Vrijdag feest iuaa4c£ ket fevett £)E STEEDS moeilijker wordende levensomstandigheden in Indonesië leiden er vaak toe, dat vele Nederlandse en Indiseh-Nederlandse jonge lui van huis weglopen en als verstekeling proberen Nederland te berei ken, waar zij als matroos, soldaat of leerjongen een eerlijk stuk brood hopen te verdienen. Dit is de reden dat menig gezagvoerder van een Nederlands passagiersschip bij de ontdekking van zo'n knaap buiten de Indonesische territorale wateren zijn hand over het hart strijkt en vol staat met zo'n ongenode gast een stevige schrobbering toe te dienen, waarna hij hem aan het werk zet om door arbeid de passagekosten te verdienen. De humane behandeling van een enkele verstekeling werd onlangs echter zwaar misbruikt, toen na het houden van een sloepenrol op het m.s. „Sibajak" tussen Soerabaia en Priok (Djakarta) zeven „blinde passagiers" werden ontdekt. Zo iets is niet meer als een avon tuurlijke repatriëring te beschouwen, doch begint het karakter van een uittocht aan te nemenDus werd er prompt een telegram afgezonden naar de directie van de Rotterdamsche Lloyd te Djakarta met het ver zoek de havenautoriteiten en de immigratiediens in te lichten. VU MOET men dit ook weer niet te tragisch opvatten. Want de Indonesische autoriteiten tonen hier in ruim begrip en doorgaans is het eind van het liedje dat de knapen door tussenkomst van het Ned. Hoge Commissariaat naar hun woonplaats worden teruggezonden. Een weinig glorieus slot van zo'n stout avontuur! Vooral waar het zo veelbelovend be gon! Ze kwamen aan boord, onop vallend tussen de passagiers en de wegbrenger, en onderscheidden zich door niets van de overige jongelui, want ze waren alle zeven even keu rig gekleed. Hun zakken hadden ze volgestopt met broodjes voor de eer ste uren, daarna zouden hun kornui ten hen voorzien van voedsel. Ze zouden niet ontdekt zijn geworden tenminste niet zo spoedig als er niet een telegram uit Soerabaia van de maatschappij aan de gezag voerder was gekomen het schip op verstekelingen te onderzoeken. Wat ze gehoopt hadden, dat de ontdek king eerst na het Indonesisch ge bied zou plaats hebben, ging alzo niet op. De .ïongelui zeventien jaar oud waren allen afkomstig van een weeshuis te Soerabaia. Wij kennen de toestanden in de jongensweeshui zen te Soerabaia; ze zijn er niet slecht, doch voor knapen met onder nemingslust bieden ze geen toe komstmogelijkheden. In voor-oor- logse jaren waren deze nog wel, omdat de buitenlandse bedrijven en het gouvernement de jongelui op vingen na hun studie-tijd. Wie dit zo ziet, begrijpt misschien de triest heid van zo'n mislukt avontuur. HET LIJKT ons niet oninteressant om een klein statistiekje af te drukken van de stakingen in Oost- Java, dat een curve te zien geeft met afnemende en dan weer opgaan de lijn. Wanneer het constant zou blijven, zou het geen zin hebben, zo'n tabel weer te geven. In 1950 werd het record geslagen aan verloren werkuren: van Maart tot December toonde de stand 17.422.000 verloren werkuren. In 1951 kwamen 100 stakingen voor, waaraan werd deelgenomen door 58.000 arbeiders met een ver lies van 4.820.000 uren. In 1952 kwa men slechts 3 stakingen voor van in totaal 126.000 arbeiders en gingen er 1.580.000 werkuren verloren. Doch 1953 bracht het tot 50 stakingen, Waarbij 105.000 arbeiders het werk neerlegden en 1.000.000 werkuren voorbijgingen in betogingen en strootjes roken. Wanneer men het bovenstaande tabelletje van stakingen en verloren werkuren heeft gelezen, zal men het eerst kunnen waarderen, dat (des ondanks) de suikerfabriek „Keda- woeng" in het Pasoeroeanse (Oost- Java) haar maalfeest heeft gevierd. Dit betekent dat de „campagne", dit is de maaltijd binnen veertien dagen zal worden ingezet. De moeilijkhe den van de suikerriet-aanplant zijn overwonnen een periode van zorg is afgesloten. Nu komt het snijden van het op de velden staande rijpe riet en het transport naar de fa briek, waar de molens en de kook- ïnstallaties hun werk zullen verrich ten. HORT VOOR de afkondiging der beperkende maatregelen inzake de overmaking van Rurni's (Roepiah Rekening Niet-Ingezetenen), kwam van het ministerie van economische zaken in Indonesië de uitnodiging aan Rurni-houdcrs hun kapitaal in verschillende nationale ondernemin gen te beleggen. De stemming was echter door de reeks van arresta ties in deze periode minder plezierig geworden, zodat de buitenlandse in vesteerders hun kapitalen liever on beroerd op de Nederlandse bankin stellingen op Rurni lieten staan. In deze periode werd in Oost-Java de N.V. Industriële Maatschappij „Albadjati" opgericht, een onderne ming welke de fabricatie van hard board ter hand zal nemen. Over deze kwestie is heel wat te doen geweest, aangezien verscheidene spaarders in Indonesië hun kapitalen liever naar Nederland wilden transfereren dan ze in een onderneming te steken, die haar soliditeit nog te bewijzen had. In zakenkringen vroeg men zich ook af of deelname met geblokkeerde gelden wel aan te bevelen was. Im mers mochten geblokkeerde gelden niet voor investering doeleinden wor den gebezigd. Het „Financieel Dagblad" schreef hierover in December: „Een beoor deling van het project moet uiteraard achterwege blijven totdat gebleken is uit een prespectus wie de zeggen schap in de nieuw op te richten fa briek hebben, en onder wiens leiding zij zal komen te staan. Tot nog toe mochten geblokkeerde roepiahgel- den niet voor investerings-doeleinden worden aangewend." Wie geen vreemdeling is in Jeru zalem zal begrijpen dat de houders van roepiah-rekèningen ook rekening houden met de mogelijkheid dat er meerdere zullen volgen, wanneer één schaap over de brug is, m.a.w., dat er nóg meer industriële onder nemingen zouden worden opgezet met het doel om investeringen los te weken van de Rurni-bankrekenin- gen. Hoe het zij, blijkens een medede ling van de initiatiefnemers van de N.V. Industriële Maatschappij „Al badjati" heeft men thans besloten af te zien om geblokkeerde saldi op Rurni-rekening aan te trekken voor de oprichting van de hardboardfa briek. De reden hiertoe wordt aldus toegelicht: Terwijl met diverse geïnteresseer de bedrijven onderhandeld werd over deelnemingen met vrije Rupiahs ter noodzakelijke aanvulling van het totaalbedrag, dat reeds door houders van geblokkeerde kapitaalsrekenin gen was aangemeld, werd zowel de obligatielening van de Bank Industrie Negara voor Rurnisten opengesteld, alsook de verordening inzake de hef fing van 66 2/3% op transfers van „invisibles" afgekondigd. Ofschoon deze bepaling niet op nieuw op te richten bedrijven (in 1954 op te rich ten bedrijven) zou worden toege past, werden de bevoegde autoritei ten niet bereid gevonden deze uit zondering eveneens te doen gelden voor de dividenden van Albadjati, omdat men thans verklaart dat dit slechts van toepassing is voor nieuw importkapitaal. Op deze wijze zouden de deelne mers beter hun gelden kunnen ste ken in de B.I.N. (Bank Industrie Ne gara) op welke de 66 2/3% voor af lossing en rente-transfers niet van toepassing is, aangezien de over heid het valuta-verschil voor haar rekening neemt. De hardboardfabriek in Oost-Java zal nu geheel worden gefinancierd met roepiahs uit de vrije Indone sische sfeer. De Naco-Cebuto propaganda-avond, die gisteren in Formosa werd gehou den, mocht zich in een grote belang stelling verheugen. De avond was be doeld om toekomstige toeristen te ani meren voor een reis naar Oostenrijk. Wij geloven niet dat alle aanwezigen zich voor een trip naar het land, dat zo sterk tot de verbeelding spreekt, zullen laten inschrijven, maar dat zij het zouden willen staat wel vast. Na een korte inleiding van de chef Exploitatie der N.V. Naco, de heer C. N. Klaver, volgde een causerie van mevr. Kloosterman-Sterrenberg, waar bij diapositieven werden vertoond over Oostenrijk. Een aardig interpnezzo was het filmpje „Wo ist mein Hut", dat grappig van opzet was. Inmiddels was het tijd voor de pauze en werden er consumpties geserveerd. Om in de sfeer van het land te blij ven volgden toen „Welt Theatèr", „Das ist mein Wien" en „Stimme der Heimat", waarin de gemoedelijkheid en het idyllische leven der Weners tot uitdrukking werden gebracht. Daar verscheidenheid van spijs doet eten, werd een filmpje geprojecteerd, dat erg sensationeel van inslag was door de sportverdwazing, welke erin ten toon gespreid werd. En tenslotte „Wien bleibt Wien" nietwaar?, volgde nog een muzikaal filmpje, waarin lustig werd gewalst. Velen bleven nog na voor een dans je, waarbij „De Naconians" met zang van Annie Huisman, de balmuziek voor hun rekening namen. Door de afd. Noordhollands Noorder kwartier van de Ned. Tafeltennisbond organiseerde te Bovenkarspel een tor nooi, waaraan door niet minder dan 250 personen werd deelgenomen. Ook de Helderse deelnemers(sters) behaal den enige successen. In de 4e klasse dames werd mej. Tr. Bommer van I.V.A. tweede; terwijl in de 4e klasse heren de heer J. Bommer, eveneens van I.V.A.eerste werd. In de afdeling dames algemeen plaatste mevr. Sinjewel zich als nummer één en werd kampioene. Bij het heren dubbel 2e en 3e klasse werd het team W. DirkzwagerA. Niessink tenslotte tweede. Ook de drie laatstgenoemden zijn lid van I.V.A. (Van een speciale verslaggever) J7R ZIJN de laatste tijd enige geruchtmakende uitlatingen gedaan over het instituut der vakbeurzen, in het bijzonder over de plaats, waar zij dienen te worden gehouden. Het merkwaardige was, dat zij niet afkomstig waren van dé voornaamste belanghebbende: het bedrijfsleven, doch van de gemeentebesturen van Amsterdam en Rotterdam, die blijkbaar Utrecht enigszins de plaats benij den, welke het in ons economisch leven heeft als domicilie van de Kon. Ned. Jaarbeurs. De Amsterdamse burgemeester, mr d'Ailly, heeft begin Februari, improviserend bij de opening van de textiel-grossiersbeurs in de hoofdstad, de Jaarbeurs, welke elk- jaar enige vakbeurzen pleegt te organiseren, zelfs „dum ping" verweten met de prijzen voor expositie-ruimte, zulks ten nadele van het Amsterdamse RAI-gebouw. En in de Rotterdamse gemeenteraad heeft wethou der Meertens eveneens verwijten gericht aan het adres van ons nationale Jaar beurs-instituut, dat naar een soort monopolie zou streven, waardoor in andere grote steden, in het bijzonder voor de Rotterdamse Ahoy-hal, Schade zou worden geleden. zal zich bij voorkeur vestigen in plaatsen waar zij dit afzetgebied het beste kan bereiken. Het is om die reden begrijpelijk, dat de textiel- grossiersbeurs zijn collecties toont in Amsterdam, waar de meeste con fectiefabrieken zijn gevestigd. En het is ook aannemelijk, dat na de cen trale Landbouwbéurs van het vorige jaar besloten is om de Landbouw béurs van dit jaar te beperken tot de Bernhardhal, met de bedoeling om in Groningen, centrum van een uitgebreid landbouwgebied, een streekbeurs te organiseren. Ooch hier doet zich het opmerke lijk verschijnsel voor, dat de aan meldingen voor de Landbouwbéurs in de Bernhardhal de verwachtingen verre overtreffen, zodat het twijfel achtig wordt of de gehele beurs daar huisvesting kan vinden. Blijkbaar is de toevloed van aanmeldingen het gevolg van het feit, dat de export in deze branche van grote betekenis is. En ook dat de buitenlandse kopers als gevolg van de Jaarbeurs-activi teiten gemakkelijk de weg naar Utrecht vinden, en dat de boeren uit Zeeland, Brabant en Limburg met een beurs in Utrecht meer ge diend zijn dan met een beurs in Gro ningen. Met de koffer- en lederwaren- branche doet zich het feit voor, dat deze zeer conjunctuurgevoelige en aan mode onderhevige industrie voor een belangrijk deel in Amsterdam gevestigd is. Een beurs in Amster dam heeft, te meer, waar men zich voor een belangrijk deel richt op binnenlandse afzet, dus wel eiiige reden van bestaan. Zij is in Januari in Utrecht gehouden tot grote te vredenheid der deelnemers en hoe wel de bedoeling was, dat de zomer- vakbeurs daar eveneens zou plaats vinden dat er per jaar twee vak beurzen worden gehouden hangt sa men met de boven aangeduide ge aardheid dezer industrie heeft de Jaarbeurs daarvan afstand gedaan ten behoeve van Amsterdam. De Vochema, de vakbeurs voor voedingsmiddelen en chemische in dustrie, welke eens in de twee jaar plaats vindt en in 1952 in Rotter dam in de Ahoy-hal is gehouden, georganiseerd door de Jaarbeurs, vindt dit jaar in Utrecht plaats. Dit is niet een kwestie van monopolise ring maar uitvloeisel van een be slissing der betrokken ondernemers. De vakbeurs voor meubelen en wo ningtextiel is in Februari reeds in Utrecht gehouden, waarbij het bui tenland veel belangstelling toonde en veel orders zijn geboekt. Van 28 Juni tot en met 3 Juli wordt in Utrecht de jaarlijkse vakbeurs voor de schoenen- en lederbranche ge houden. Wij menen de plank niet ver mis te slaan, indien wij de gedachte uit spreken, dat een uitbreiding van het QFSCHOON de voorzitter van de raad van beheer der Jaarbeurs, mr. Fockema Andreae, deze beschul digingen afdoende heeft weerlegd, is het, gezien de opschudding, welke de aanvallen hebben veroorzaakt, wel de moeite waard om het pro bleem der vakbeurzen nader in be schouwing te nemen. Een gemeente lijk probleem is het allerminst, om dat over de plaats, waar vakbeurzen met de meeste kans op succes kun nen worden gehouden de betrokken bedrijfstakken het beslissende woord spreken. En de Jaarbeurs speelt daarbij in eerste instantie een zelf de rol als de opponerende gemeen ten, n.1. van aanbieder van expositie ruimte. Daarbij verkeert zij echter in een onmiskenbaar voordelige positie, omdat zij beschikt over de grootste expositie-ruimte in Neder land: de Bernhard-hal, en omdat zij haar gehele op de Jaarbeurstechniek toegespitste apparaat ter beschikking kan stellen. Bovendien kan zij goed koper werken, omdat haar apparaat permanent is en niet speciaal voor de organisatie van een vakbeurs in het leven behoeft te worden geroe pen zoals elders. Als het georganiseerde bedrijfs leven voor het houden van speciale vakbeurzen dus aan de Jaarbeurs- stad de voorkeur geeft, is dit het gevolg van een afweging van zake lijke belangen. Vanzelfsprekend spe len daarbij ook een rol de centrale ligging van Utrecht en de speciale service, welke dit nationale instituut kan bieden uit hoofde van zijn ervaring op verschillend gebied, niet het minst op dat van het aantrekken van buitenlandse kopers. De voorkeur van een groot deel van het bedrijfsleven voor het orga niseren van vakbeurzen in het kaaer van de Jaarbeurs heeft dus een zui ver zakelijke grondslag en zij zal zich slechts wijzigen onder dwang van economische noodzakelijkheid en niet door vertogen van gemeente-be sturen. Men kan zich natuurlijk af vragen, in hoeverre het economisch gewenst is om naast twee algemene jaarbeurzen per jaar ook nog een aantal vakbeurzen te organiseren, welke aan de algemene beurzen stel lig wel enige afbreuk doen. Daarbij moet echter onmiddellijk aangete kend worden, dat tot nu toe een be langrijk deel van de deelnemers aan vakbeurzen zijn deelneming aan de algemene beurs handhaaft. XJET instituut der vakbeurzen heeft intussen meer facetten dan door bovenstaande beschouwing wordt ge toond. Een gedeelte van de vakbeur zen, welke thans, burgerrecht heb ben verkregen, richt zich hoofdza kelijk op de binnenlandse markt en instituut der vakbeurzen, zelfs als zij alle in Utrecht zouden worden ge houden, de raad van beheer der Jaarbeurs bedenkelijk zou voorko men. ZR zou een uitholling kunnen betekenen van de algemene beur zen, welke een reputatie hebben in de internationale zakenwereld. (Van onze parlementaire redacteur) j-JET BLIJKT herhaaldelijk, dat velen weinig van hun gemeente van in woning afwetenweinig van het be stuur en de vraagstukken, die dit be stuur heeft op te lossen en weinig van de wordingsgeschiedenis van hun stad of dorp of de historische bezienswaar digheden ervan. Een aantal gemeentebesturen heeft gemeend daaraan wat te moeten doen daaruit sproten voort de uitreiking van geschriftjes, de oprichting van perio diek verschijnende blaadjes, de bevor dering van de wijkgedachte, het orga niseren van excursies, enz. Uitgangs punt was steeds, dat de kennis van eigen stad of dorp liefde daarvoor ver groot en dat de liefde leidt tot meer belangstelling en medewerking aan de behartiging van de belangen van de plaats. Burgemeester en wethouders van het ruim 5000 inwoners tellende Friese dorp Baarderadeel hebben kort geleden het initiatief genomen tot verbreiding van de kennis omtrent hun gemeente onder de leerlingen van de vijfde en hogere klassen van de openbare en bij zondere scholen in het dorp. y^L deze leerlingen ontvingen namelijk (blijkens „De Nederlandse gemeen te", het weekblad van de Vereniging vgn Nederlandse gemeenteneen brief van de volgende inhoud: „Meisjes en jongens. In het archief van deze gemeente vond één der amb tenaren dezer dagen een vergeeld stuk papier. Bij nadere beschouwing bleek dit afkomstig te zijn van iemand die een rondgang door de gemeente had gemaakt en van hetgeen zoal door hem was opgemerkt korte aantekeningen had gehouden. Helaas is niet alles meer te lezen van hetgeen werd opgetekend. Wat wel leesbaar was vinden jullie vermeld op bijgaande vellen papier. Het gemeentebestuur wil nu gaarne de beschikking hebben over de ontbre kende gegevens en vraagt jullie deze te willen verstrekken. Jullie onderwij zer wil je daarbij wel behulpzaam zijn en het zal, naar het ons voorkomt, jul lie kennis van de eigen gemeente ver rijken. Immers niet alleen zullen ver schillende gebouwen moeten worden bezocht en zullen jullie kennis nemen van veel meer dingen dan die welke het gemeentebestuur gaarne wil weten,' doch tevens bestaat er voor de onder wijzers de gelegenheid jullie nader in contact te brengen met de flora en de fauna in de gemeente. De zomer is een prachtige gelegen heid de nodige gegevens te verzamelen. Vóór 1 September a.s. moet het bijge voegde formulier ten gemeentehuize worden ingeleverd.. Jullie moeite kan beloond wordenHet gemeentebestuur stelt n.1. een aantal boeken beschik, baar, welke zullen worden verloot on der hen die het bijgevoegd formulier volledig of zo volledig mogelijk hebben ingevuld. Doe je best en veel succes!" Bij de brief is een gestencilde Be schouwing gevoegd onder de titel „Ik ken mijn gemeente". Het is een verslag van een wandeling door de gemeente, in welk verslag een kleine tachtig hiaten voorkomen. Zij betreffen o.a. de namen van historische personen, de na men van gehuchten en gebouwen, be kende data uit de geschiedenis van de plaats, verschillende bezienswaardighe den en historische feiten. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin zullen er in de zaal van de heer De Wit feesten voor de kinderen worden gehouden in de middaguren. De jeugd zal daar bij zelf enkele toneelstukjes opvoe ren. In de avonduren zal er door het Zijper fanfarecorps een muzikale rondgang door het dorp worden ge maakt. De feestelijkheden ter gelegenheid van Koninginnedag bestaan voor wat Wieringerwerf betreft uit kinderspelen in de ochtenduren in de Terpstraat, gecostumeerde handbalwedstrijd in de middaguren in de Granpré Molière straat alsmede een optocht met ver sieringen voorafgegaan door „Soli Deo Gloria" en in de avonduren in de Terpstraat verschillende soorten volks spelen. Er is een schitterende verlich ting. Het bestuur van de Oranjevereni ging zal het ten zeerste op prijs stel len, wanneer een ieder de vlag uit steekt. Hier volgi weer een aantal lage prijzen Een van de goede dingen in het leven Wegenwacht v.d. Toorn zegt: Als je uren lang op die motor zit in regen en wind, allerlei koude karweitjes hebt op geknapt, wel, dan heb je maar één groot verlan gen: Een rustig, warm plekje met een ffln kopje Boffie Koffie, want déér knap Je van op. BOFFIE: het woord voor de lekkerste KOFFIE Spaart Albert Heijn's BoHie-Strips en Panorama-plaatjes Strip-album BOFFIE EN BUIKIE IN DE KNOOP (i.-) I PANORAMA-ALBUM ('S' I

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 3