Gerben Minkema begon voor de de derde maal Onze welvaart in 1953 danken wij aan het buitenland Pionierswerk in Camperduin Boerenleenbank te Wieringen had gunstig jaar Toen de storm was uitgeraasd.... Voetganger oorzaak van autobotsing? Een bruto winst van vijftien mille De herdenkingen en feesten op 30 April, 4 en 5 Mei „Wieringen" gaf een goede demonstratie „Ik worstel en kom boven" In de storm op Texel Anna Paulowna De lagere BKC-elftallen Jaarverslag Nederlandse Bank Urk Weekoverzicht visserij Gymnastiekuitvoering „Offers" op Meifeest WOENSDAG 28 APRIL 1954 Van een onzer redacteuren) TOEN OP DE EERSTE Februari van liet vorig jaar de orkaan, die onze kusten teisterde, eindelijk was uitgeraasd, bezat GERBEN MINKEMA niet veel meer dan de twee handen aan het lijf. Van wat zijn bezitting was, het strandpaviljoeo annex café-restaurant te Camperduin, restte weinig of niets. De golven, door de vloed tot ongekende hoogte opgezweept, namen bezit van het strand en ondermijnden de grond vesten, waarop het café was gebouwd. In een rampzalig ogenblik verzonk het in de vloed en een groot deel van de inventaris, door hard werken bijeengebracht, werd door de zee meegevoerd. Dit ivas de tweede slag, die de Minkema's trof, want reeds eerder in 1943 ivoren het een paar door Engelse vliegtuigen uitgeworpen en voor de Duitse weermacht bestemde bommen, die het gebouw met de grond gelijk hadden gemaakt. Wie thans in Camperduin komt en dat, zullen er tijdens het aan staande zomerseizoen hopelijk velen zijn vindt daar een modern geoutilleerd bedrijf, dat nu ten derde male is opgetrokken. Opgetrokken door Gerben Minkema zelf, die met slechts geringe hulp hier een café restaurant heeft gebouwd, dat om zijn inrichting uniek voor de kop van Noord-Holland mag heten. Ge moet Gerben Minkema zelf horen vertellen, hoe alles zich in die be wuste stormnacht heeft afgespeeld. Reeds Zaterdag op de dag wierp het noodweer zijn schaduwen vooruit. De lucht was grauw, er stond een holle zee en de barometer voorspelde maar weinig goeds. Daarom besloot Minke ma, die gedurende de wintermaanden in Aagtdorp woont, de komende Zon dag zijn zaak open te houden, want met zulk weer konden er vele kijkers worden verwacht. Met storm op Zon dag viel er altijd wel een extra centje te verdienen. Dus werden de nodige maatregelen, ook op het gebied van de proviande ring, getroffen. Er werden vleeswaren ingeslagen en alles wat er met het oog op het te verwachten bezoek maar nodig mocht zijn. Zo ging men, terwijl de storm steeds meer kracht ontketen de, de nacht van de 31ste Januari in. Het zal omstreeks middernacht zijn geweest, toen Minkema een seintje kreeg dat het ging mislopen. De man, die voor hem een oogje in het zeil zou houden, waarschuwde voor drei gend gevaar. Hij vreesde, dat de hele zaak in zee zou gaan verdwijnen. Met een taxi heeft Minkema zich naar Camperduin gespoed en hij kwam geen ogenblik te vroeg. De vloed had een hoogte bereikt als nimmer voor heen en de brullende zee vernielde alles wat haar in de weg kwam. De toestand was meer dan précair. Met drie man is men begonnen de inventaris naar buiten te slepen. Wat men kon redden, werd in een afge dankte Duitse bunker ondergebracht. Maar lang kon dit reddingswerk niet duren, want de brullende zee, die het water hoog liet opspattten, onder mijnde de grondvesten van het café meer en meer. Wilde het geen mensen levens kosten, dan zou men moeten retireren en wel op staande voet. Gerben Minkema heeft de voltrek king van het drama niet afgewacht. Hij zou maar moeilijk kunnen aan zien, hoe zijn bedrijf, na het bombar dement in 1943 met moeite herbouwd, opnieuw te gronde zou gaan. Hij ging de weg paar huis terug en hij was nog niet ver, toen er een lichtflits door het duister schoot. De verbinding met het electrisch net knapte af en dit moet wel het einde zijn geweest. Gerben Minkema is in die storm nacht thuisgekomen, waar zijn vrouw in grote spanning verkeerde hoe was alles gegaan? Daarop heeft hij alleen geantwoord: „We winkelen morgen niet". Dat was al, maar het was duidelijk genoeg. Er restte het echtpaar Minkema al leen wat puin en dat wat van de in ventaris was gered- Dit was lang niet alles, want voor een waarde van drie en een half mille dreef in zee. Dat dee' moest als verloren worden be schouwd. Nz deze ramp waren er twee mo gelijkheden: het hoofd in de schoot leggen of aanpakken. Nu is Gerben Minkema een Fries, stoer en onverzettelijk, en zijn wouw is van huis uit een Zeeuwse. Zij komt uit het land, dat het „luctor et emer- go" als zinspreuk voert. Waarmee we maar willen zeggen, dat het antwoord op de vraag onmid dellijk werd gegeven het zou aan pakken zijn. Uitvoerig heeft Minkema ons de moeilijkheden geschetst, die moesten worden overwonnen en ze waren niet gering in getal. Menigeen zou er tus sentijds het bijltje bij hebben neer gelegd. Er werd aan deuren geklopt, die niet open gingen, van andere zijden werd er spontaan hulp geboden en met horten en stoten kwam de zaak weer op gang. Het is hier niet de plaats om tot in de finesses hier alles uit de doeken te doen. Maar al dadelijk na de ramp kwam er een enveloppe met 200 gul den voor het eerste levensonderhoud. Het Hoogheemraadschap en B. en W. verleenden toestemming voor het stichten van een noodgebouwtje en een week na de storm draaide men reeds weer. Zij het dan, dat alles nog uiterst primitief was ingericht. Er is natuurlijk meer hulp gekomen. Een hoekje van het interieur. Het buffet met entourage is van ge schulpte paaltjes opgetrokken, waardoor een bijzonder aardig ef fect is verkregen. (Foto Jaap Schoen) Een goede relatie leende een bedrag van twee mille en er kwam een scha de-uitkering ten bedrage van 60 pCt, waarmee genoegen moest worden ge nomen, omdat men anders voor de ju ridische kwestie was gekomen of het hier storm- dan wel waterschade gold, met alle risico, welke aan een uitspraak was verbonden. Zo waren er tal van dingen meer. Maar Gerben Minkema werkte door, soms dagen en nachten achtereen. Tot hij zo dood-op was, dat de dokter hem naar bed stuurde, maar daar zelfs nam hij het tekenpotlood nog ter hand. Met dit alles heeft Gerben Minkema, stammend uit een familie, die in de strandexploitatie is opgegroeid, het ge red. Hij is daarbij dankbaar voor de ondervonden steun van burgemeester Jochems te Schoorl, die voor hem het vuur uit de sloffen liep, van de heer Van der Meyden uit Bergen, die fun geerde als gratis architect en ook aan anderen, hier niet met name genoemd. Doch het leeuwenaandeel komt op het debet van hem zelf, al is hij dan te bescheiden om daar prat op te gaan. En het resultaat? Het noodgebouw doet reeds lang geen dienst meer als zodanig. Op de ruïnes van de oude zaak is inmiddels een café-restaurant verrezen, in mo derne stijl, comfortabel ingericht en met eenartistieke sfeer. Met een eet zaal, uniek van inrichting, met een po dium en een bescheiden dansvloertje, ook m,et een knusse bar. Met preU tige, frisse slaapkamers en met een wijnkelderdie in een bunker is on dergebracht. Met juist die kleine din gen, zoals op het gebied van de ver lichting, die men elders niet aantreft en die zorgen voor een heel aparte Kleine oorzaken kunnen grote gevol gen hebben. Op de late avond van 1 November jl. het was stormachtig weer liep een blonde jongeman van Texel, zekere Leonard K.. op de rijbaan van de Oosleinderweg. Dit feit zou on getwijfeld onvermeld zijn gebleven, ware het niet, dat hij op een bepaald moment door een TESO-bus achterop was gereden. Vermoedelijk heeft de buschauffeur de voetganger te laat ont dekt, althans hem willen ontwijken, met liet gevolg, dat een botsing met een te genligger werd veroorzaakt, die zo hard aankwam, dat een schade van meer dan tweeduizend gulden werd veroorzaakt. Het was hierdoor, dat Leonard K. voor het kantongerecht was gedaagd, waarbij hij tot f 30 of 15 dagen was ver oordeeld. Waar het hier echter niet slechts om het spel ging, doch mede om de knikkers in casu de schadever goeding was er hoger beroep aange tekend en diende deze zaak gisteren voor de Alkmaarse rechtbank, die door mr Krabbe werd gepresideerd. Bij deze gelegenheid werd het geval door een aantal getuigen opnieuw uit de doeken gedaan. Uit hun verklaringen kwam wel vast te staan, dat verdachte zich in derdaad op de rijbaan had bevonden, zij het dan ook uiterst rechts. Er werd een afstand genoemd van 40 a 50 centi meter. Op de vraag, of hij tijdig zou zijn uitgeweken, kon geen vast omlijnd antwoord worden verkregen. Tijdens het passeren van de bus zou K. zich volgens verklaring van getuige Schaap inderdaad op de grasberm hebben be vonden. De officier van Justitie, mr Holsteyn, was in de eerste plaats van mening, dat men als voetganger bij avond veiliger tegen het verkeer in zou kunnen lopen dan andersom. De situatie, zoals deze thans was ontvouwd, gaf hem aanlei ding bevestiging van het vonnis van de kantonrechter te eisen, zij het op an dere gronden, namelijk omdat door het niet tijdig en voldoende uitwijken de veiligheid van het verkeer hier in ge vaar was gebracht. Volgens de raadsman van K. was dit uit de getuigenverklaringen, waaraan men maar weinig hoevast had, geens zins komen vast te staan, weshalve door hem op vrijspraak werd aangedrongen. De uitspraak volgt over veertien dagen. Voor Camperduin, dat bij de bad gasten steeds meer in trek komt, is dit nieuwe café-restaurant een aanwinst van betekenis en voor de velen, die tijdens de zomervacantie in deze con treien vertoeven, zal de kennismaking hiermede ongetwijfeld een zeer pret tige zijn. Er was grote spanning bij de wed strijd van het tweede elftal van BKC tegen WW. Voor rust speelde BKC tegen de vrij sterke wind in, maar waren niettemin tamelijk in de meer derheid. De Graaf c.s. konden echter tegen de hechte VVW-defensie met aan het hoofd de zwervende doel man niet tot scoren komen. WW daarentegen had niet over geluk te klagen, toen juist voor rust doel man Nap vergeefs naar een van ver re afstand gelost schot greep. Wie gedacht had dat BKC na de rust de toon zou aangeven, kwam bedrogen uit. Integendeel. De Wervershovers passerden doelman Nap nog twee maal, waar tegenover BKC slechts één goal wist te stellen. In het laat ste kwartier kwam BKC echter fel opzetten en toen werd het voor de toeschouwers bijzonder spannend. Een verre trap vanuit de achterhoe de belandde via een BKC-been in het doel en bij een corner vergat de VVW-doelman in te grijpen, zodat de wedstrijd toch nog in een 3—3 gelijk spel eindigde. Het derde elftal had tegen het be zoekende WGW 2 een behoorlijke veldmeerderheid en Hoogmoed en Op 't Ende zorgden voor een 30 stand. De Heldersen konden niet scoren, maar een BKC-back gaf een goaltje cadeau en zo werd het 31. In de Kruiswedstrijd tegen Watervogels 3 sloeg het vierde lang geen gek figuur Nadat de Heldersen met rust een 4-1 voorsprong hadden, werd het 34. Toen miste BKC een strafschop, daar mee de kans om gelijk te maken en in de schrik over de gemiste kans vergat men zelfs in te grijpen, waar door het 53 werd. (Van onze economische medewerker [-JET JAARVERSLAG van De Nederlandsche Bank is elk jaar weer een publicatie^ waarvan de waarde ver uitgaat boven de jaarverslagen van andere naamloze vennootschappen. Het verslag van onze circulatiebank toch geeft niet alleen (zelfs niet in de eerste plaats) een beeld van de werkzaamheden en winsten die bedroegen over 1953 overigens f 7,8 millioen maar ook en vooral een overzicht van de economische en monetaire positie van ons land. Van zijn hoge commandotoren uit kan de president, dr M. W. Holtrop, uitstekend het economische ge beuren in Nederland overzien. Ook anderen kunnen dat uiteraard, doch hij kan bovendien beoordelen en dat is zijn grote kracht in hoe verre de economische op- en neergang wordt beïnvloed door monetaire krachten, of, om het wat populairder te zeggen, in hoeverre de inkrim ping en de uitbreiding van de geldcirculatie, de werkgelegenheid, de productie, het inkomen, de buitenlandse handel hebben bevorderd of belemmerd. Het is inderdaad een onomstotelijk feit, dat de geldcirculatie niet los te denken is van het economische leven van alle dag. Wij kunnen nog zo hard ploeteren en door zuinig zijn nog zoveel sparen, als de geldcircula tie zich in enigerlei vorm op onmati ge wijze uitbreidt, dan wordt de waar de van ons geld steeds minder en kunnen wij weinig voor ons zuurver diende loon en onze spaargelden ko pen. Het jaarverslag van De Nederland se Bank is voor een groot deel pure theorie, die alleen voor de kenners en fijnproevers is te genieten. Doch de conclusi s zijn wel voor een gro tere kring, ja, voor ons hele volk van belang. En die zijn ditmaal zeer frappant. In 1953 nam de geldcirculatie ln haar totaal met plm. f 500 millioen toe. Zo op het oog zou dus gezegd kunnen worden, dat er extra geld in het verkeer is gekomen, dat ten inflatoire invloed op de prijzen zou uitoefenen. In het verslag worden evenwel de krachten onderzocht, die als het ware onder monetaire opper vlakte werken en dan blijkt er in ons land geen inflatoire ontwikke ling in 1953 te zijn geweest (door die grotere geldcirculatie) doch een deflatoire, die een prijsdrukkende tendens heeft. £)E redenering, die zeer ingewikkeld is, komt hier op neer, dat alle huishoudingen tezamen: de spaarban ken en de pensioen- en verzekerings maatschappijen in 1953 minder heh- ben uitgegeven dan zij op grond van haar inkomen hadden kunnen doen. Zij hielden dus geld over, dat echter en dat is de kern van de zaak niet ter beschikking van het economisch apparaat werd gesteld. M.a.w., de stroom van goederen en diensten, die elk jaar wordt voort gebracht, moet worden opgevangen door een even grote koopkracht. En dat gebeurt ook als door allen het bruto verdiende inkomen volledig wordt besteed. Dit nu heeft zich in 1953 niet voorgedaan. Er is minder besteed dan men had kunnen doen en feitelijk zou door deze defla- toir genoemde r krachten het econo mische leven ineengeschrompeld moe ten zijn; minder werkgelegenheid, dus grotere werkloosheid, hogere winsten, lagere lonen, lagere prijzen. Doch dit is in strijd met de werke lijkheid. Ons economisch leven was in 1953 in volle bloei, iets waarop wij hier wel riet nader behoeven terug te komen. Er is dan ook volgens de president van De Nederlandse Bank maar één verklaring voor die hausse in 1953; eet) inflatoire ontwikkeling in het buitenlapd, eep overschot aan geld middelen aldaar, heeft voor de nodi ge stimulansen bii ons gezorgd in de vorm van opdrachten enz. Hierdoor was de som van onze uitvoer, van onze diensten aan het buitenland enz. groter dan onze invoer enz., kon er op opze betalingsbalans een saldo worden gekweekt en kon als gevolg van dien de deviezenvoorraad stee 's maar aangroeien. JOUDEN de tegenwerkende, infla toire krachten in het buitenland er niet zijn geweest, dan hadden wij het volle gewicht van de buitenland se inflatoire druk gevoeld en zouden ongetwijfeld onze prijzen en lonen omhoog zijn gegaan. Wij zouden dan ook mee zijn gesleurd. Wij leren uit dit alles, dat onze welvaart beïnvloed kan worden door factoren, waarvan wij niet alleen geen vermoeden maar waar wij ook geen vat op hebben. De resultante van de diverse krach ten was ook een sterk aangroeien van de deviezenvoorraad. Zou deze nu ai voldoende zijn om de zo ge wenste convertibiliteit in te voeren? Een toestand dus te krijgen, waarbij 'j naar hartelust in het binnenland alle vreemde valuta kunnen kopen en verkopen en waarbij men ook in het buitenland alle tegoeden in guldens naar believen in andere valuta kan omzetten? En dat alles zonder devie zen, of andere beperkingen? Technisch gesproken kan dit, eco nomisch evenwel niet, want als Ne- De leden van de Coöp. Boerenleen bank „Wieringen" hebben blijkbaar 'n groot vertrouwen in het bestuur, want op de jaarvergadering van deze Coöpe ratie waren Zaterdagavond in hotel S. Kaan slechts 32 van 503 leden aanwe zig. En dit vertrouwen wordt niet be schaamd, elk onderdeel der bemoeie nissen op financieel gebied waarmee de ze Bank zich bezighoudt, toont een stij ging- Dat bleek direct al in het openings woord van de voorzitter de heer C. J. Bosker. Het saldo van het schoolspa- ren is het afgelopen jaar gestegen tot f 9374,30 en er nemen 470 kinderen aan deel. Het aantal dagboekposten steeg sinds 1949 regelmatig: '4911695, •50—14465, '51—15721, '52—18492 en in 1953 21.217 in 5 jaar dus bijna een ver dubbeling. Het aantal spaarders steeg in deze jaren met 202 tot 2422. Het be drag der spaargelden van f 3.245.008,98 tot f 3.266.738.53 de rekening courant debet van f 330.757.07 tot f 537.845.44, credit van f 215.094.92 tot f 338.055.65 en het reservefonds van ff 124.202,93 tot f 182.225,72. Ondanks de ruime kapitaalsmarkt heeft de Bank voor haar liquide geld middelen het afgelopen jaar voor een groot deel een beleggingsmogelijkheid gevonden. Er is nog f 429.000 voor be legging gereed geld aanwezig tegen over het vorig jaar ruim f 600.000. Het aanschaffen van een nieuwe kluisdeur, die aan de thans geldende eisen voldoet en het inrichten van lo ketten stelt de Bank thans in staat op nieuw loketten te verhuren en haar werkterrein op het terrein van het bankgiro en deviezenverkeer vertoont een toename. Dg balans per 31 Dec. 1953 sloot met een totaal van f 3,826.553,73. Hierop stond een totale reserve vermeld van f 191.265.49 en een netto winst van f 9.597.67. De Verlies- en winstrekening sloot met f 116.872,96 en een reservering van f 5380.totaal zodat de bruto winst f 14.977.67 bedraagt. Op de spaarbank werd ingelegd f 1.699.282.58, terugbetaald f 1.399.877 saldo per 31 Dec. f 3.266.738.53. Uitge geven werden 169 spaarbankboekjes. Aan voorschotten werden verstrekt: hypothecair f 119.635 onder borgstel ling f 77.080. Terugontvangenhypot hecair f 43819.50 onder borgstelling f 11035.—. URK, 26 April 1954 De eerste week van de kuilpalingvisserij is niet bevre digend geweest. Tengevolge van 't kou de weer waren de vangsten van de kuil- paling tot zeer gering te noemen. De gemiddelde vangsten varieerden van 9 tot 20 pond per etmaal. Doordat er wei nig aanvoer was liep de prijs op, zelfs tot f 1.46 per pond. Ook was te zien dat de motorloze zeilvaartuigen nog weinig kuilpaling hebben kunnen van gen. Van dezn categorie vissers waren de weekbesorpmingen maar f 40.tot f 105.per vaartuig. Van de motor vaartuigen tot f 300.per vaartuig. lp dezelfde week van verleden jaar was de aanvoer van kuilpaling ongeveer 3 maal zoveel. Met de aanvoer van lijn- aal was dit verschil bij de gelijktijdige week van het vorige jaar nog meer merkbaar. Het vorige jaar werd onge veer 7 maal zoveel lijnaal aangevoerd als thans het geval was. Door het ruwe koude weer kon de beug der lijnaai- vissers maar een tot twee etmaal in zee worden gebracht. De vangsten varieer den van 12 tot 30 pond per lijnaalvis- ser. Met een gemiddelde prijs van f 1.25 per pond waren de weekbesommingen van f 20.tot f 60.per lijnaalvisser. De aanvoer van nest was ook minder dan het vorige jaar, al waren hier de verschillen niet zo groot. De vangsten waren van 375 tot 3500 pond per etmaal. Het nest werd verkocht voor f 2.60 tot f 3.05 per 37,5 kg. Door één vaartuig werd slechts Noordzeevis aangevoerd. De prijs van deze Noordzeevis was 10 tot 60 ct per pond. Besomming was f 171.50. Verschillende van de kleine motorvaartuigen die omtrent deze tijd van het jaar de IJselmeervisserij al uit oefenen zijn nog bezig met de kust visserij voor IJmuiden. Doordat de vo rige week de vis zeer duur in prijs was, waren de resultaten bevredigend te noemen. Deze waren van f 400.— tot f 850.per motoryaartuig. Nu er nog weinig te vangen is op het IJselmeer zullen verschillende van deze vaartui gen nog de Noordzeevisserij gaan uit oefenen. De vorige week (19 tot en met 24 April) werd aangevoerd: 5084 pond kuilpaling (vorig jaar 18051 pond), 1124 pond lijnaal (verleden jaar 7091 pond) Werd er nu in totaal geen fuikaal aan gevoerd, zo was dit verleden jaar nog 1330 pond. Nu 328.575 pond nest tegen 458.700 in de gelijkluidende week van het vorige jaar. Nu was de totale omzet f 19.823,70, terwijl dit verleden jaar f 409.38,69 bedroeg. VISSERIJBERICHT URK Zaterdag werd door 80 vaartuigen ?a,n££vo„erd: 1772 P°nd kuilpaling, prijs Vol '17; 610 P°nd lijnaal, f 1.13— Ui P.eJ P°nd en 982 bak nest, prijs i 2.60f 3.05 per bak van 37% kg. derland thans alleen de convertibili teit zou invoeren, dan zouden gelei delijk aan alle belangrijke valuta en het goud worden weggezogen. ®ïht wel kan - en het is belangrijk dit van de president te horen is de convertibiliteit in te voeren alleer) t.o.y. die landen, die ook een convertibiliteit kenr.en (bijv. de V.S. en Zwitserland). En wat bo vendien mogelijk ia, dat is, dat Ne derland met een aantal landen samen de convertibiliteit invoert. Of dit nu in het lopende jaar zal lukken, dat is voor dr *Holtrop een vraagteken. En voor ons ook. Per 31 Dec. stond nog uit: Hyp. voor. schotten f 348.570.25 onder borgstelling f 103.060. Een totale toename aan voorschotten van f 141.060.50. Van rekeninghouders werd ontvangen: f 5.130.451.50, uitge geven f 5.221.438.37. Toegestaan credie. ten per 31 Dec. 686.290 - Het aantal bijschrijvingen op de Cen trale Bank bedroeg f 3.937,712.87, a(. schrijvingen f 4.013.443.19. Het eindcijfer der jaarrekening be droeg f 12.708.769.40 tegen f 9.641.193 in 1952. De heren J. Veerdig en Jac. J. Engel werden herbenoemd als bestuurslid en lid Raad van Toezicht. Er werden 11 leden afgeschreven we gens overlijden en 4 wegens vertrek. De overledenen werden staande her dacht. De rentewet werd als volgt samen gesteld Spaarders tot f 5000.214%, tot f 10.000.— l'/j'/o, daarboven 1%. Credieten "onder hyp. borgstelling i'/jVo, onder andere zekerheid 4 3/40/, voorschotten op hypotheek 4%, voor schotten met andere zekerheid 4 3/4%. Rente in lopende rekening: tot f 3000 1%, tot f 20.000 14%. Voor de komende nationale feest en herdenkingsdagen 30 April, 4 Mei en 5 Mei is voor Midden- en West- Wieringen wederom een programma vastgesteld. Voor 30 April is de vierde stratenloop te Hippolytushoef uitge schreven. Om 7 uur beginnen de da mes aan het parcours, dat voor alle deelneemsters en deelnemers is uitge zet in de Helderse buurt aan haar race. Daarna starten de heren junio ren (1417 jaar) en vervolgens de heren-seniores (17 jaar en ouder). Voor elke groep zijn drie prijzen beschikbaar. De eerstaankomende Wie- ringer van elke groep zal haar of zijn naam weer gegrift zien in de herin neringsbeker, die in de raadzaal is opgesteld. Bij de heren is de grote vraag, of de afd. Wieringen van de NVBHS er dit jaar in slagen zal de verenigingsbeker definitief te winnen. Opgave voor deelneming tot 30 April 's middags om 5 uur bij de heer D, Nieuwbuurt, Kerkplein, Hippolytus hoef. Op 4 Mei vindt de gebruikelijke her denking van de gevallenen plaats. Er wordt een „stille tocht" ondernomen naar de gemeentelijke begraafplaats te Hippolytushoef en naar het monu ment voor de gevallenen op de kop van de zg. korte afsluitdijk. De be vrijdingsdag wordt gevierd met een puzzle-fietstocht voor oud en jong over Midden- en West-Wieringen. De or ganisatie is in hoofdzaak in handen van de Oranje Vereniging Midden- en West-Wieringen. De Stichting '40'45 heeft wederom de bekende levensmiddelenkaarten rondgezonden en vraagt daarmee de belangstelling van het Nederlandse volk voor de nabestaanden van hen die hun leven gaven voor de bevrij ding van ons land. Zij vraagt daarbij tevens een gift in geld opdat zij haar zegenrijk werk ten bate van deze na bestaanden kan voortzetten. Voor de tweede uitvoering van de gymnastiekvereniging „Wieringen" be stond Zaterdagavond in zaal „Concor- dia" een overweldigende belangstel- lirjf;. Voor de pauze moesten enkelen zelfs genoegen nemen met een staan plaats. Het programma wer4 deze avond verzorgd door de oudere leden en was rijk gevarieerd: oefeningen aan rin-, gen, brug, paard, hoog- en laagrek en evenwichtsbalk wisselden af met een vrije oefening, een knots-, hoepel- of haloefening en zo nu en dan een lied je of een grapje. Om een dergelijk uitgebreid programma behoorlijk op tijd af te kunnen werken, moet er vaart in zitten en achter de coulissen zal dan ook menige keer onder hoog spanning gewerkt zijn om toestellen op te bouwen, af te breken etc. En aan deze vaart ontbrak het niet. De bezoeker van deze avond kreeg een aardig globaal beeld van hetgeen telkens vele leden van deze vereni ging van de verschillende oefeningen terecht brachten. Nimmer bleek dat bepaalde, en dan natuuriijk de goede, gymnasten waren uitgezocht een oefe ning uit te voeren. Bijzondere indruk maakten deze avond wel de opmars van al)e deel nemers, de knotsoefening uitgevoerd door meisjes van 14 en 15 jaar, de oefeningen op de evenwichtsbalk (da mes jun.), paardspringen (dames en heren), grondgymnastiek (meisjes en jongens) en het slotnummer gymnas tische standen (dames en heren). Een goede uitvoering, waarop de Gymver. „Wieringen" met trots kan terugzien en waarvan de aanwezigen ten volle hebben genoten. Tijdens het Meifeest van de O.V.B.» dat op Wieringen in zaal De Haan zal worden gevierd, zal de toneel vereniging „Arbeid en Ontspanning" een voorstelling geven met het oude stuk van ds N. J. C. Schermerhorn, „Offers", dat een vijf en veertig jaar geleden in deze omgeving tal vap malen is gespeeld en destijds volle zalen trok. Wij zijn benieuwd, of dit stuk ook nu nog de mensen zal we ten te boeien. viering van iiet meifeest Zaterdagavond 1 Mei vieren de afd. Wieringen der PvdA, het NVV en de Vara, gezamenlijk het Meifeest in zaal Loncordia. Het programma vermeldt behalve een spreker, zang van het Kosmibodojo-kwintet, accordeonmuziek, schetsjes, etc. tijdelijke benoeming De heer R. J. de Jong werd tijdelijk benoemd tot bouwkundig tekenaar bij het Internationaal Voorlichtingscen trum voor het Bouwwezen te Rotter dam.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 6