Voorting, Van Est en Wagtmans bogen het hoofd voor Schulte Een fel Duits-Belgisch duel om de kop In kort bestek Borgmans stond Oranjetrui af aan Blonde Gerrit HOE WORDT UW KAMER? 9 De derde etappe HBS is naar tweede klasse gedegradeerd De Tulpen Rallye-karavaan nadert Noordwij k Het echtpaar Kokkes en Prins -Luyting uit de „prijzenstrijd" Ruby Spencer bracht hoge cöte Krijt en Dehnert in enkelspelen Damkampioenschap Twee emigranten in München ontvoerd Brieven van Glaeske en Troesjnowitsj Peron liet radicale leiders vrij De zesde Ronde van Nederland Een mislukte poging van Kirchen en Van Breenen Voetbalpuzzle Wijzigingen in B-ploeg Slaap en pech dunnen de gelederen Courses te Hilversum LZO verbeterde record op 4x200 meter Zes jaar voor doodslag BESOMMINGEN IJMUIDEN KUNST EN CULTUUR WOENSDAG 28 APRIL 1954 (Van een speciale verslaggever) De tweede etappe van de Ronde van Nederland, van Almelo naar Val- kenswaard over een afstand van 271 km, is een vrij vlakke wedstrijd geworden. Pas 25 km voor de finisli is de slag gevallen, maar het slot was dan ook zo emotioneel dat alle volgers de monotone voorgaande 246 km zeer snel waren vergeten. Vier Nederlandse renners die reeds op tal van wedstrijden hun kracht hadden bewezen, zaten op die laatste kilo gieters met elkaar in de slag: Gerrit Schulte. Gerrit Voorting, Wim van Est en Wout Wagtmans. Toen bekend werd dat dit viertal elkaar de etappezege zou betwisten, stond het voor de meeste insiders vast, dat Gerrit Vooiting, die reeds zo menige sprintzege in de wacht had ge keept, de tweede etappe voor zijn rekening zou nemen. De 38-jarige Schulte bewees echter dat men nog altijd terdege rekening met hem d*ent te houden. Honderd meter voor de finish zette hij aan voor een fenge meedogenloze sprint waarin hij al zijn kracht en uithoudingsver mogen heeft gelegd. Voorting, van Est en Wagtmans waren niet in staat 'déze explosie van energie met gelijke munt te betalen. Met enkele meters verschil triomfeerde de blonde Bossenaar, met Voorting als 2e, Van Est als 3e en Wagtmans als vierde. Schulte en Voorting staan nu gelijk in tsjd maar de veteraan slaat op de eerste plaats in het algemeen klasse ment omdat hij een etappeoverwinning op zijn naam heeft staan. De Zaandammer Cor Bakker kwam met de Belg Sorgeloos met een achter stand van bijna twee minuten naar de finish. Met royaal verschil won Bakker de sprint voor de vijfde plaats. Het was te voorzien geweest, dat de Belgische ploeg alle pogingen in het werk zou stellen om Borgmans in de oranje trui te houden. Geruime tijd heeft het er raar uitgezien dat deze tactiek zou slagen, maar toen Schulte, Voorting, Van Est en Wagtmans uit een kopgroep die tot enkele tientallen kilometers voor Valkenswaard uit ruim 20 man bestond en waarin zich ook Borgmans bevond, zich los maak ten, waren de Belgen niet bij machte om hierop een afdoend antwoord te geven. Wout Wagtmans had het initia tief genomen. Op een stukje weg waar het rijden door steenslag werd bemoei lijkt, werkte hij zich uit de kopgroep los maar hij kreeg Schulte, Voorting en Van Est aan zijn wiel mee. In voor beeldige samenwerking trokken deze vier girote Nederlandse Azen, die allen een kans maken op de eindzege, regel matig verder bij hun achtervolgers vandaan. Het moordende tempo dat zij ontwikkelden was zo hoog, dat Borg mans reeds ver voor de finish de we tenschap moet hebben gehad dat hij de oranjetrui zou moeten afstaan. De eerste tachtig kilometer is er niets gebeurd. Het tempo lag welis waar vrij hoog, maar niemand voelde er iets voor de strijd te ontketenen. Toen bij het kruispunt bij Loenen de renners de verkeerde weg opgingen, een fout die na enkele tientallen me ters weer werd hersteld, maakte de Luxemburger Kirchen van de verwar ring gebruik om weg te lopen. Hij kreeg gezelschap van Hein van Bree nen. Met nog bijna 200 km voor de boeg meenden de groten in het peloton dat het nog te vroeg was voor een ont snappingspoging en het tweetal kreeg gelegenheid om een vrij - grote voor sprong te nemen. Pas voorbij Arnhem begon het peloton zich zorgen te ma ken. Er werd nu een stevige achtervol ging ingezet. Zienderogen slonk de voorsprong van Van Breenen en Kir chen, maar toen ieder moment ver wacht kon worden dat de jagers op de vluchtelingen zouden neerstrijken, slo ten de spoorbomen tussen Arnhem en Nijmegen zich achter Kirchen en Van Breenen, maar vóór hun belagers. Zij wonnen daardoor ruim een minuut en putten daaruit de moed om hun ont vluchtingspoging voort te zetten. Na ongeveer 180 km moest Kirchen echter lossen en even voorbij Uden werd de al leen rijdende Van Breenen door het peloton opgeslokt. Intussen was de grote groep in stukken uiteengevallen. Nadat eerst twee groepen fel achter elkaar gejaagd hadden, ontstond na precies 200 kilometer een peloton van 35 renners. Voor velen was echter ook toen de inspanning te groot geweest en het leidende peloton werd steeds kleiner. Dekkers moest lossen en Ger rit Schulte ging zelf naar achteren om te proberen hem weer bij te brengen. De Eindhovenaar was echter te ver moeid en Schulte sloot zich bij de kop aan. Met 's Hertogenbosch in zicht pro beerden Wim van Est, Hein van Bree nen en Piet Haan weg te lopen, maar zij werden spoedig achterhaald. Als Schulte, Voorting, Wim van Est en Kiest G.B.-behai els uit de col lectie 1954. G.B.-behangsels mun ten uit door kleur en rustig decor en garanderen bij voorbaat een prettige, beschaafde sfeer in Uw kamers. Vraagt Uw behanger. (Advertentie, Ing, Med.) Wout Wagtmans niet een spaak in het wiel hadden gestoken, zou de groep, die uit ongeveer 20 man bestond in haar geheel in Valkenswaard zijn ge arriveerd. In de laatste 15 kilometer ging het tempo aan de kop zo snel om hoog, dat de tweede groep bijna twee minuten later in Valkenswaard aan kwam. De Luxemburger Diederich heeft de strijd gestaakt. Door bandenpech raak te hij zoveel achter, dat hij er de brui aan gaf. Aanvankelijk dachten wij dat Pascal dit voorbeeld zou volgen. De Belg had driemaal van fiets moeten verwisselen, maar hoewel hij na het sluiten van de controle was binnen gekomen, hebben de wedstrijdcommis sarissen besloten hem nog een kans te geven. De uitslag, van de luidt tweede etappe 4. Wagtmans (Ned. b) z.t., 5. Bakker (Ned. d) 6.40.28, 6. Sorgeloos (Belg.) zt., 7. Plas (Belg.) 6.40.30, 8. Borgmans (Belg.), 9. Faanhof (Ned. c), 10. Ste vens (Ned. b), 11. Nico van Est (Ned. c), 12. Lambrichs (Ned. b), 13. Gielen (Belg.), 14. Van Breenen (Ned. e), al len zelfde tijd als Plas, 15. Muller (Duitsl.) 6.40.59, 16. Maenen (Ned. c) z.t., 17. Janssen (Ned. c) z.t., 18. Van Oers (Ned. c) z.t., 19. Haan (Ned. d) 6.41.52, 20. Koch (Ned. b) z.t. Na de tweede etappe luidt het alge meen klassement: 1. Schulte (Ned. a) 11 uur 21 min. 13 sec., 2. Gerrit Voor ting (Ned. d) 11.21.13, 3. Wim van Est (Ned. c) 11.22.13, 4. Wagtmans (ned. b) z.t., 5. Borgmans (Belg.) 1.22.59, 6. Bakker (Ned. *d) 11.23.57, 7. Faanhof (Ned. c) 11.23.59, 8. Nico van Est (Ned. c) z.t., 9. Lambrichs (Ned. b) z.t., 10. Gielen (Belg.) z.t., 11. Haan (Ned. d) 11.25.21, 12. Sorgeloos (Belg.) 11.28.11, 13. Stevens (Ned. b) 11.28.13, 4. Van Breenen (Ned. e) z.t., 15. Plas (Belg.) z.t., 16. Muller (Duitsl.) 11.28.42, 17. Maenen (Ned. c) z.t., 18. Janssen (Ned. c) z.t., 19. Van Oers (Ned. c) 11.29.37, 20. Gelhausen (Lux.) 11.29.51. Na de tweede etappe luidt het alge meen ploegenklassement1. Neder land c 34.10.11, 2. Nederland d 34.10.31, 3. Nederland b 34.14.25, 4. België 34.15.09, 5. Duitsland 34.46.02, 6. Neder land a 34.48.48, 7. Nederland e 34.51.49, 8. Luxemburg 35.06.19. (Advertentie, Ing, Med.) 1. Gerrit Schulte (Ned. a) 6.38.44 met bonificatie 6.37.44, 2. Gerrit Voor ting (Ned. b) 6.38.44 met bonificatie 6.38.14, 3. Wim van Est (Ned. c) 6.38.44, Wanener men de ranglijst van de eerste klasse C bekijkt, dan komt men met een eenvoudig rekensommetje tot de conclusie dat H.B.S. nog een theore tische kans heeft de degradatiedans te ontspringen. Wanneer de Hagenaars (9 pnt. uit 22 wedstrijden) nl. de resteren de vier wedstrijden zouden winnen en Longa (17 pnt. uit 21 wedstrijden) alles zou verliezen, dan kwamen Longa en H.B.S. met 17 pnt. gelijk en een beslis singswedstrijd zou redding kunnen brengen voor de Kraaien. Maar zij, die zo rekenen, zien daarbij over het hoofd, dat Longa en V.V.H. '16 (14 pnt. uit 21 wedstrijden) nog beide wedstrijden tegen elkaar moeten spe len. Door de vorstperiode is de eerste ontmoeting tussen beide clubs uitge steld en zo heeft de competitieleider van de K.N.V.B. eind April zowel Lon ga—V.V.H. '16 als V.V.H. '16—Longa op zijn programma staan. Wanneer nu Longa alle resterende wedstrijden ver liest hetgeen voor het behoud van H.B.S. in de eerste klasse beslist nood zakelijk is betekent dat, dat V.V.H. '16 beide wedstrijden tegen de Tilbur- genaren wint en zodoende tenminste vier punten er bij krijgt en dus al ze ker is van 18 punten. Dit totaai is, zo als reeds aangetoond, voor H.B.S. onbe reikbaar. De conclusie van deze voet balpuzzle is dus: H.B.S. is gedegradeerd naar de tweede klasse. In de opstelling van het Nederlands B-elftal, dat Woensdag 28 April in Arnhem tegen Leeds United zal aan treden, zijn enkele wijzigingen aan gebracht. Van Beurden en Van d°r Gijp, zullen wegens blessures niet kunnen spelen. Michels (Aiax) komt nu op de middenvoorplaats, terwijl Van der Kuil (VSV) linksbinnen speelt en Brooymans (RAC) de rechtsbinnen plaats bezet. HEDENMIDDAG arriveren de restanten van de Tulpen Rallye-karavaan in Noordwijk. Een vermoeide, maar selecte groep, ivelke door Piet Nortier aan de tand, is gevoeld zoals nog nimmer in een Tulpen Rally e is geschied. Zo om en nabij 150 van de 211 gestarte wagens zullen het einddoel zonder de hulp van kraanwagens of na ingrijpende reparaties bereiken. De auto's gaan dan in een pare fermé en de equipes kruipen ijlings onder de wol om de schade van drie bijna slapeloze nachten in te halen. Een straf puntloze keurtroep, welke zich tevens de gelukkige bezitter van winstseconden kan noemen, zal Vrijdag op het circuit van Zandvoort in de snelheidsrace beslissen wie de Tulpen Trofee voor een jaar op zijn schoor stenmantel krijgt. Dat belooft wat te worden, want na de stand van gister zijn aller ogen gericht op de Duitser Werner Engel met Porsche en de Belgische equipe Stassen-Gendebien op Alfa Romeo, die een nek aan nek race om de kop in het algemeen klassement voeren. Helaas zullen wij Vrijdag op het circuit van Zandvoort twee Noordhollandse teams missen. Het echtpaar Kokkes met Austin en team ir PrinsLuyting op Jaguar rijden de rallye weliswaar uit, doch besloten zich uit de strijd om de prijzen terug te trekken. Zij zullen het wat kalmer aan doen. Daarentegen ivas Bos Eyssen met Jaguar nog vol strijdlust. Toen wij hem gisteravond naar zijn indruk van de Jura en Alpen-etappes vroegen antwoordde hij „verschrikkelijk" en dook weer onder de motorkap van zijn Jaguar. Verschrikkelijkwas ook de term, die de heer Hengst gebruikte. Maar hij liet er een ander adjectief op volgen. Hij vond de etappes ..verschrikkelijk aardig". Overigens was het ook nu weer lang niet gemakkelijk geweest. QISTERAVOND toen de rijders op- nieuw aan de voet van de Ballon d'Alsace stonden, voor een immens zwa re nachtelijke beklimming van de berg, was er tekening in de strijd gekomen. Werner Engel en Gilbert Ambrecht 1 adden de leiding in het klassement ge nomen, op do voet gevolgd door Pierre Stassen en Olivier Gendebien. Het Por- sche-team, dat in de drie klassements proeven bij Gnomagny 332 punten ver zamelde tegen de Belgen 335 punten, liep in de Alpen de achterstand in en kreeg daarbij het fortuintje dat de col- legae-Porscherijders GlöcknerZiek in Valence opgeven, waardoor 8 winst seconden, welke deze ploeg vergaard had op het conto van Engel geschreven werden. In de vierde klassementsproef, de beklimming van de Auberge du Pin, maakte Engel met 6 min. 38,8 sec. verreweg de snelste tijd "an de dag. Nummero 2 in zijn klasse, de Zwitser Ringgenberg deed er ruim een halve minuut langer over. Daardoor verkreeg Engel het maximum' van 120 winst seconden in deze proef, terwijl Stasse die 6 min. 45,2 sec. noteerde er 117 verkreeg, want zijn voorsprong op W C. Lier met Lancia was niet zo groot als die van Engel op de Zwitser. Engel stond dus bij het begin van 21.3 procent) uitgevallen; 49 equipes hadden op dat ogenblik strafpunten verkregen (23.2 procent); 117 teams wa ren dus nog strafpuntvrij (55.5 procent). de vijfde klassementsproef Dinsdag avond met 460 winstseconden op kop gevolgd door Stasse met 452. Hoe deze strijd zich in de laat ste beslissende uren van de sterrit zal ontwikkelen ligt op dit moment waar op wij dit schrijven, nog in de schoot der toekomst verborgen. Ook voor deze cracks geldt de goed Nederlandse spreuk „men moet niet hei roepen voor men over de brug is". Daarvan kan de Britse equipe Van Harper meepraten. Na Giromagny derde in het algemeen klassement met 313 winstpunten begon de Sunbeam Talbot bij St Claude in de Franse Alpen kuren te vertonen, waar door de controle in deze stad niet op tijd werd bereikt. De beste Nederland se equipe is tot nu toe de Fiat TV- ploeg J. Martens-Eerligh, die thans de vijfde plaats bezet. Toen gisteren de tijdcontróle in de Alpen werd gesloten en de deelnemers 1195 km van de 2885 km lange gemeen schappelijke route hadden afgelegd was het volgende overzicht van de rallye samen te stellen: 222 equipes hadden ingeschreven; 211 equipes waren uit 7 Europese steden vertrokken; 11 equipes deden dus hun inschrijving niet gestand of waren niet in staat geweest om te vertrekken. Van de 211 vertrokken equipes waren tot Chambery 45 teams (Den.) Fiat t.v. 315 w.p. 11 Grant Nor- £7 EN zwaar en afmattend traject wachtte de overlevenden Maandag nacht en gisteren. Van Belfort ging het naar het Zuiden door de Jura naar St Claude, dan weer even naar het Noor den naar Chapagnole, vervolgens door de Franse Alpen naar het Zuidelijkste punt van de rallye Valence en tenslotte 5000 km terug naar Belfort. Om het nog wat sportiever te maken moesten onderweg zes speciale etappes en een klassementsproef gereden worden, be staande uit een klim van 700 m met een hoogteverschil van 400 meter naar de Auberge du Pin. De eerste deelne mer werd gisteravond om 20.25 in Bel fort verwacht, maar reeds anderhalf uur eerder kwam ploeg 123 het restau rant binnenstappen. De heren Cunliffe Lister, Hose en Gadsby bleken echter de vorige dag reeds te zijn uitgevallen wegens een gebroken achteras van hun Zephyr. Om 19.10 stoven vrijwel gelijk tijdig de Ferrari van Kurt Zeiler en de Salmson van Rauch—Delbarre het par keerterrein voor de controlepost op. Zeiler bleek tevreden te zijn over zijn prestatie. De Ferrari had het goed ge daan. Het stuk BelfortValence was niet gemakkelijk geweest. Regen en ne vel in de Jura hadden het zicht ver kleind en ook in de Alpen had het hier en daar geregend. Dit was dan ook de oorzaak dat Piet Nortier besloot de tij den voor de speciale etappes met een minuut te verlengen. Het rallye-leger was met het „slecht weer-gemiddelde" content en dat het een wijs besluit is geweest bewees ook nu het aantal uit vallers. FraserMclntyre stuurden hun wagen tegen een rotswand, de Brisfol van MischlerBattiaz maakte een on fortuinlijke slipper en was uitgescha keld en de bekende rallye-crack Im- hof werd door motorpech achtervolgd. Hij volgde hiermede het voorbeeld van de equipe HoogeveenVoogd wier Borgward eerder op de dag te Gerard- mer verdere dienst weigerde en van Maarten Flinterman en Piet Knijnen- burg, die een benauwd ogenblik be leefden toen hun DKW rare sprongen maakte. De heer Flinterman liep daar bij een hoofdwonde op en werd naar een ziekenhuis vervoerd. Na vier klassementsproeven en 9 speciale etappes, 19 km voorbij Valence, was de stand in het algemeen persoon lijk klassement, opgemaakt over alle groepen, als volgt. 1. Engel (Did.) met Porsche 460 w.p. 2. Stasse (België) met alfa romeo 452 w.p. 3 Menz (Dld.) met DKW 412 w.p. 4 Harrison (GB) Zephyr 384 w.p. 5 Martens (Ned.) met Fiat t.v. 382 w.p. 6 Willing (Ned.) Jowett Javelin 360 w.p. 7 Philips (GB) Zephyr 338 w.p. 8 Boardman (GB) Jaguar 334 w.p. 9 Banks (GB) Al vis 321 w.p. 10 Orum Amsterdam bestaan plannen voor de stichting van een internationaal studiecentrum voor rheumatische ziek ten. De kosten hiervan zijn geraamd op twee en een half millioen gulden. Men hoopt nog dit jaar aan de uitwerking te beginnen. Bij militaire oefeningen in het gebied van Toulouse zijn vijf soldaten gedood en een onderofficier ernstig gewond, toen een mortier, dat men per ongeluk dubbel geladen had, uit elkaar sprong. De heer G. Klij- zing neemt morgen afscheid van de Coop. Stoomzuivelfabriek en Handels vereniging te Dwingeloo. Hij heeft de ze fabriek dan negen en vijftig jaar als directeur geleid. Een van de meest vooraanstaande Duitse vliegtuigbou wers, Siebel, is op 64-jarige leeftijd te Bad Wiessee bij München overleden. Een bejaarde meubelstoffeerder uit Rotterdam, die met zijn fiets door een motorrijwiel werd aangereden, is in een ziekenhuis aan de gevolgen over leden. In het gebied van de Sare aan de Frans-Spaanse grens zijn zeven grote „vliegende sigaren" waargeno men, die zich in de Richting van Span je voortbewogen op een hoogte van ongeveer twee duizend meter. Van Maandag tot en met Donderdag zullen vijftig Belgische, twaalf Franse, twaalf Luxemburgse en tien Nederlandse oor logsinvaliden als gasten van de Neder landse stichting MOVEO van Noord- wijk aan Zee uit verschillende uit stapjes maken. In Dacca, Oost-Paki- stan, heeft een vrouw het leven ge schonken aan een kind roet twee hoof den, vier armen en vier benen. Deze „anderhalfling" is een meisje. Op 22 Mei zal in de vergaderzaal van de EersteAKamer een nationaal jongeren- parlement bijeenkomen, omvattende tien leden uit katholieke, socialistische, anti-revolutionnaire, christelijk-histo- rische en liberale jeugdorganisaties. Onderwerp van bespreking is „De po litieke structuur in Nederland en de Europese partijvorming". Een zware brand heeft ernstige schade aangericht in de brandweerkazerne van de stad Antwerpen, dit ondanks het snelle op treden van de brandweer. Er was pas anderhalf millioen gulden uitgegeven aan herstelwerk aan het gebouw. Op 6 Mei zal de juridische commissie van de Europese Radio-Unie in Oslo verga deren. Daar zal een voorstel van Ne derland, België, Frankrijk en Enge land ter tafel komen om de honoraria voor televisie-artisten te verhogen met 25 procent voor ieder land, waarheen de uitzending gerelayeerd wordt. Hier bij zal een maximum van 100 procent gesteld worden. De uitslagen van de draverijen, wel ke gisteren te Hilversum zijn gehouden, luiden: Nederland-prijs: 1. Ruby Spencer (J. C. de Graaf) km tijd 1.30.9; 2. Rita Rosa 3. Quick Jimmy. W. f 55.40, P. f 4.80, f 1.20, f 1.80, K. f 15.70, CC. f 4.10. Belgiëprijs: Eerste serie: 1. Olymphia S (S. L. van Leeuwen), km-tijd 1.26,9; 2. Octavia; 3. Queen Befs. W. f 5.P. f 2.90, 1.70, K. f 15.80, CC. f 2.90. Tweede serie: 1. Martini Spencer (J. Hof), km-tijd 1.25,9; 2. Oranje J; 3. Quick Hollandia G. W. f 7.30, P. f 4. 2.10, K. f 21.—, CC. f 3.70 Finale: 1. Martini Spencer (J. Hof), km-tijd 1.25.7; 2. Octavia; 3. Oranje J. W. f 3.50, P. f 1.90, 2.70, 3.20, K. f 15.70, CC. f 7.80. Duitsland-prijs: 1. Rosa B (D. Leeu wenkamp), km-tijd 1.28.2; 2. Quaestor; 3. Roi Scott. W. f 3.10, P. f 1.80, 1.60, 1.80. K. f 7.50, CC. f 4.20. Luxemburg-prijs: 1. Paul A (J. Hart) km-tijd 1.29.1; 2. Quick Star; 3. Rethy Hollandia. W. f 5.60, P. f 1.30, 1.70, 1.30, K. f 9.50, CC. f 4.80. Engeland-prijs: 1. Kondor (M. van Leeuwen), km-tijd 1.26.2; 2. Narciso van Zora; 3. Morning Star. W. f 4.50, P. f 1.40, 1.20, 1.40, K. f 5.70, CC. f 3.30. Voor de wedstrijd in de le ronde van het tornooi om de Davis Cup (Europese zone), tussen Nederland en Spanje, welke naar bekend dit week einde op de Metsbanen te Schevenin- gen wordt gespeeld, zijn Krijt en Dehnert aangewezen om de Neder landse kleuren in de enkelspelen te verdedigen. Wie voor ons land in het dubbelspel zullen uitkomen, zai nog nader worden vastgesteld. Tot 1 uur voor het begin van de wedstrijd heeft men de gelegenheid om de spe lers aan te wijzen. De wedstrijden voor de beslissings- driekamp om het persoonlijk damkam pioenschap van Nederland 1954 welke te Amsteidam zullen worden gespeeld tussen P. Roozenburg (IJmuiden), P. Bergsma (Wartena) en J. M. Bom (Rot terdam) zijn voor de volgende data vastgesteld: 30 April: BomRoozen burg; 1 Mei: RoozenburgBergsma; 2 Mei: Bergsma—Bom; 7 Mei: Roozen burgBom; 8 Mei: BomBergsma; 9 Mei: BergsmaRoozenburg. De ploeg van de Leeuwarder Zwem- club Overdekte (LZO) is er te Leeu warden in geslaagd het Nederlands record 4 x 200 meter vrije slag esta fette te verbeteren. Het record, dat sedert 21 Maart van dit jaar met 9 min. 19.8 sec. op naam stond van LZO, is door hetzelfde viertal zwemmers: Piet ten Thije, Jitse van der Veen, Hans van der Zee en Jaap de Jong met 2.6 sec. verbeterd en gebracht op 9 min. 17.2 sec. Evenals in Berlijn, zijn de laatste tijd ook in München twee Oostelijke emigranten verdwenen. Men vermoedt, dat de betrokkenen (de 31-jarige Tsje chische journalist Jaroslaf Novak uit Praag en de Hongaarse schrijver Lip- tay-Wagner) zijn ontvoerd. Volgens een mededeling van de Beier se minister van Binnenlandse Zaken, Högner, is Novak op 27 Februari op een treinreis van München naar Starn- berg spoorloos verdwenen. Liptay- Wagner verdween in Januari uit zijn woning te München. Minister Högner verklaarde in de Beierse landdag, dat hij met het oog op het onderzoek in deze zaken geen nadere mededelingen kon verstrekken. De Westberlijnse politiecomniandant heeft gisteren medegedeeld, dat er se dert de ontvoering van de Russische emigrant Troesjnowitsj twee brieven van laatstgenoemde in West-Berlijn zijn aangekomen. In de aan zijn fami lie geadresseerde brieven wordt ge zegd, dat zijn zoon en diens moeder zich geen zorgen over hem. Troesj nowitsj moeten maken. Hij had niet anders kunnen doen. Er zijn ook brieven ontvangen van de tegelijk met Troesjnowitsj verdwe- oen Glaeske, waarin Troesjnowitsj een „schavuit" wordt genoemd. Troesjno witsj 'zou Glaeske in de val hebben gelokt. De brieven worden door Westber lijnse schriftdeskundigen onderzocht. Eén van de brieven van Glaeske is op dertien April negen uur gestem peld, terwijl de ontvoering twaalf uur later geschiedde. President Peron van Argentinië heeft gisteren vier leiders van de ra dicale oppositiepartij, die 24 uur ge leden gearresteerd waren, vrijgelaten. De vrijgelatenen behoorden tot de 27 tegenstanders van het regiem van Pe ron, die Maandag gearresteerd zijn. Van de tegen hen ingebrachte beschul digingen is geen mededeling gedaan. Naar men meent te weten, worden zij beschuldigd van „minachting" jegens de president in hun verkiezingscam pagne. Volgens een officiële verklaring zijn de vier radicale leiders vrijgelaten „op uitdrukkelijk bevel van president Peron". Dit sloot evenwel wettelijke stappen tegen hen niet uit. STAKING IN RENAULT-FABRIEK TE BRUSSEL In de Brusselse autofabrieken van Renault is staking uitgebroken. De ar beiders eisen een werkweek van 44 in plaats van 48 uur met behoud van het huidige loon. Ook de arbeiders in de fabriek van Citroën te Brussel zouden voornemens zijn het werk neer te leg gen. Georgi Malenkov is Dinsdag door de Opperste Sovjet herkozen tot voorzitter van de ministerraad van de Sovjet-Unie. De president, maarschalk Worosjilov en de ministers werden herbenoemd. Camille Huysmans, de 83-jarige socia listische pud-premier, is gisteren gekozen tot voorzitter van de nieuwe Belgische Kamtr van Volksvertegenwoordigers. ton (GB) Frazer Nash 303 w.p. 12 Meier (Dld.) met BMW 283 w.p. 13 Langestraat (Ned.) Dyna Panhard 277 w.p. 14 Ringgenberg (Zwits.) Porsche 268 w.p. 15 M. J. Voormolen (Ned.) met Ford 267 w.p. Al deze 15 equipes hebben natuur lijk 4 strafpunten. De Haagse rechtbank heeft de bouwvakarbeider K., die in Septem ber van het vorig jaar zijn vrouw in de Isingstraat in de Residentie door bijlslagen van het leven beroof de, veroordeeld tot zes jaar gevange nisstraf. Deze moet worden doorge bracht in de gevangenis te Scheve- ningen. Moord met voorbedachten ra de werd niet bewezen geacht. VERZENDINGEN PER ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. Oranje (12 Mei), Ned. Nw Guinea: m.s. Japara (13 Mei), Ned. Antillen: m.s. Willemstad (11 Mei), Suriname: s.s. Ellerdek (3 Mei), Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Jagersfontein (4 Mei), Canada: m.s. Prins Willem van Oranje (3 Mei), m.s. Noorddam (6 Mei), Zuid-Amerika: m.s. „Uruguay Star" (3 Mei), Australië: via Engeland (1 Mei), Nieuw Zeeiand: via Engeland (1 Mei). WEER CLANDESTIENE ZENDER OPGESPOORD. Opsporingsambtenaren van de PTT hebben dezer dagen in samenwerking met de Rijkspolitie, in het dorpje Tju- chem (gem. Slochteren), de clandestie ne zender „Minerva'1 opgespoord en in beslag genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 21-jarige monteur J. B-, de 55-ja*ge landarbeider J. v. d. L. en de 22-jarige schilder P. B. De besommingen van Dinsdag zijn: 1 trawler f 22.100; Ro 53 f 15.000, IJm 6 f 18.100, IJm 39 f 20.000. De totale aan voer bedroeg 6550 kisten. De prijzen waren: per 1 kg: heilbot 3.30—2.50, gr. tong 1.76—1.64, grm. tong 2—1.96, kim. tong 2.18, kl. tong I 1.72—1.62, kl. tong II 1.64—1.44, tarbot I 2.60—2.10. Per 50 kg: tarbot I 17—11, schar 16—8, bot 14 8, v. haring 13.5010.50, makreel 12.20 —10, er. schelvis 56, grm. schelvis 62, kim. schelvis 62—56, kl. schelvis I 60— 55, kl. schelvis II 54—13, wijting 24—8, gr. gul 48—45, kl. gul 30—24. kl. koolvis ma 32T27' *>er *23 kg: gr- kabeljauw 220—104, gr. koolvis zw. 64—50, gr kool- vis wit 78—74, gr. leng 74—67. 100 JAAR KON. NED. SCHOUWBURG IN ANTWERPEN Antwerpen viert thans het honderd jarig bestaan van zijn Koninklijke Ne derlandse Schouwburg. Gisteravond werd in aanwezigheid van Koning Boudewijn een galavoorstelling gege- ven van Shakespeare's „Midzomer- nachtsdroom", waaraan de solisten van de Koninklijke Vlaamse Opera mede werkten.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 9