Verzoeningsgezinde rede van de Australiër Casey Chinees wilde met zijn neef duelleren op het mes Pleegden Belgische korporaals „politieke" sabotage? Ook Molotov valt de VS aan Amerika 's dilemma Sterk zoeken naar overeenstemming Betrouwbare vrede niet bereikbaar R.T.C. met de West begint 20 Mei Echtgenoten van Grote Drie Eisenhower behoudt een belangrijke bevoegdheid Bao Bai stemt toe in komst van de Vietminh Labour tegen Britse interventie in Indo-China Zag Helderse vrouw Japie Klerk in Groningen? Vijf gewonden door experiment met chemicaliën De VS bezitten thans 31.000 vliegtuigen Vrijdag 30 April 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e Jaargang No. 1430 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Genève en het probleem Korea De das van minister Molotov.... Ruzie over het koken van bami Eisenhower: WEERBERICHT De straaljager-ongevallen Uitgebreid onderzoek gaande De krant en de post Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Heider Postgironummer 449041 Telefoon 2345 DU (MAiï TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Jutterties"» tot 15 woorden 11. elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6.45 per maand 1 2.15 bij vooruitbetaling plus Incassokosten Weekabonnementen f0,52 OP DE conferentie van Genève is gisteren slechts door twee sprekers het woord gevoerd, nl. door de Australische minister van Buiten landse Zaken, Richard Casey, en zijn Russische collega, Molotov. Casey heeft verklaard te hopen, dat Zuid-Korea zou instemmen met vrije verkiezingen, onder VN-toezicht, in het gehele land, „als dat in het belang van een uiteindelijke regeling van de Koreaanse kwestie zou zijn. Hij vroeg de delegaties het voorstel van de Noordkoreanen om een gemengde commissie uit de twee Koreaanse parlementen verkiezingen in het gehele land te laten voorbereiden, „zorgvuldig te bestuderen". De verkiezingen dienen echter te zijn gebaseerd op eerlijke evenredige vertegenwoordiging tussen Noord en Zuid. Na de vergadering verklaar de een Britse woordvoerder, dat Engeland het geheel met Casey eens is wat betreft diens verzoek aan Zuid-Korea om in te stemmen met vrije verkiezingen in het gehele land. Molotov steunde de Korea-voor- stellen van zijn Noordkoreaanse collega, Nam II. Hij achtte dit een „basis" voor het bereiken van een oplossing. De lezing van Dulles over het gebeuren in Korea is niet juist, zo zei Molotov. Het verheugde hem, dat thans ook China aan een grote conferentie deelneemt, doch betreurde het, dat enkele andere Aziatische landen, zoals India en Indonesië, afwezig zijn. £)E AUSTRALISCHE minister Casey ging uitvoerig in op de vredesvoor stellen van de Noordkoreaan Nam II Hij wees er o.a. op dat de door Noord- Korea geëiste terugtrekking van de buitenlandse troepen uit Korea voor de Chinezen een terugtrekking van en. kele kilometers maar voor de VN- troepen van duizenden kilometers be tekent. De Chinese strijdkrachten zou den binnen enkele uren in Noord- Korea terug kunnen zijn. Voor de VN- troepen zou dat enkele weken vergen. Hij vond dat voorstel daarom „bedrie- gelijk eenvoudig". Toch hoopte hij op afspraken, waardoor vroegtijdig met terugtrekking der troepen zou kunnen worden begonnen. Casey zei met ge matigd optimisme naar Genève,te zijn gekomen. Molotov voerde o.a. nog aan, dat men bij de behandeling van het Ko reaanse vraagstuk rekening moet hou den met de radicale politieke verande ringen in de Aziatische landen na de tweede wereldoorlog. De imperialisti sche politiek van verovering van Azië behoort voorgoed tot het verleden. De Geneefse conferentie zal kunnen sla gen als zij de Aziatische volken het volledige recht geeft om zelf eigen za ken te regelen. Daarom steunde hij ook het plan van Noord-Korea. Molotov beschuldigde de VS weer van de ene aggressieve daad na de an dere bedreven tegen communistisch China. Zij maken nu plannen vooreen militair bondgenootschap „onder het voorwendsel van verdediging der ma rionettenregeringen in Indo-China", hoewel geen enkele Aziatische staat van plan is daaraan deel te nemen. De leidende Amerikaanse kringen houden krampachtig vast aan het koloniale verleden. Zij steunen reactionnaire re geringen in Azië en vormen het voor naamste struikelblok voor regeling van de huidige Aziatische vraagstukken. Voor vandaag stonden nog geen na men op de sprekerslijst. De drie com munistische landen hebben voorgesteld op Zaterdag 1 Mei de conferentie niet bijeen te roepen. QNDANKS bepaalde harde woorden, die ook gisteren weer in de confe rentiezaal werden gehoord, menen waarnemers, dat de verzoeningsgezind heid een belangrijke plaats innam in de gedachten der Westelijke gedele geerd --i. Het bericb uit Washington, dat Eisenhower heeft gesproken over een „modus vivendi" om met de com munistische landen in één wereld te kunnen leven (zie elders in dit blad), het bericht uit Londen, dat de Labour- partij een resolutie heeft aanvaard, waarin wordt aangedrongen op beëin diging van het Indochinese conflict en tenslotte het bericht uit Cannes, dat de> regering van Vietnam bereid zou zijn met de leiders van de Vietminh aan een tafel te gaan -itten, al deze berichten plus de rede van Casey heb ben hun effect op de sfeer van de con ferentie gisteren niet gemist. Volgens Amerikaanse functiona rissen ziet minister Molotov er bij de huidige besprekingen „opge wekter" uit dan bij de in Januari en Februari van dit jaar gehou den conferentie te Berlijn. Een Amerikaanse woordvoerder ver klaarde: „De das van de heer Mo lotov is beter gestrikt dan dit te Berlijn het geval was. Hij ziet er over het algemeen voorjaars achtig uit". Een volledige en betrouwbare vrede ligt thans buiten het bereikbare, aldus president Eisenhower op een gisteren door hem gehouden persconferentie. De Ver. Staten volgen dientengevolge een koers, die ligt tussen twee uitersten. Het ene uiterste is onbereikbaar en het andere onaanvaardbaar. Onaanvaard baar is het afbrokkelen van de gehele anti-communistische defensie in Zuid- Oost Azië. Aan de andere kant kan men op dit ogenblik niet hopen op een vol ledig bevredigende regeling van de communisten. Het beste wat men kan bereiken is een modus, volgens welke rnen het in de praktijk met elkaar zou kunnen stellen. Of dit te bereiken is, weet ik niet, zo voegde Eisenhower er aan toe. Hij haalde als voorbeeld Ber lijn en Duitsland aan ,waar men een toestand heeft geschapen, die in feite is gebaseerd op een „practisch met el kaar overweg kunnen". Naar aanleiding van een vraag aan Eisenhower inzake geruchten over een verdeling van Indo-China, zei de pre sident. zich niet aan speculaties te wil len overgeven nu de conferentie van Genève kennelijk bijeen is gekomen om te pogen een oplossing voor alle Aziatische vraagstukken te vinden. De president ontweek vragen over mogelijke aanvullende hulp, waarom Frankrijk gevraagd zou hebben. Hi.I wenste op dit moment deze zaken niet te bespreken. Verwachting tot hedenavond: KOUD WEER Veel bewolking met plaatselijk wat regen. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Koud weer. Zaterdag: Zon op 5.12, onder 20.03 Maan op 4.01, onder 18.44 DE kleine 44-jarige Chinees Tan E. Wdie als wasser aan boord van het m.s. Oranjewerkzaam washad op 3 Maart jl. tegen zijn neef Than Thai in het Chinees ge zegd: „Nu zullen we de ruzie be slechten, hier heb je een mes, ik neem ook een mes en jij dood of ik dood, dan zijn we er af". De neef voelde evenwel niets voor vechten en toen stak T. E. W. de man met beide messen in hel lichaam, zodat het slachtoffer en kele dagen in het scheepshospilaul moest worden verpleegd. Gisteren eindigde dit kleine drama voor de Amsterdamse rechtbank, waar de officier van Justitie, mr A. Reigers man, terzake van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel een gevange nisstraf van vijf maanden met aftrek van ruim anderhalve maand preven tief requireerde. Uit het door de president, mr H. J. Hutschler, geleide verhoor met be hulp van een als tolk beëdigde Chinese kellner bleek dat beide neven steeds met elkaar twistten over de familie omstandigheden van verdachte Tan in China. Tien familieleden, onder wie zijn vader en moeder, zijn onder het communistische bewind aldaar omgeko men. De vete vond een hoogtepunt in een ruzie over het koken van bami in een theeketeltje door Tan. De laatste vond toen, dat slechts met een duel op het mes het geschil kon worden be slecht. f)E officier sprak van „de invloed, die de alcohol zal hebben gehad" en van „ernstige aggressie". De poging tot dood slag achtte Mij niet bewezen, wel het subsidiair ten laste gelegde toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. De raadsman, mr E. C. Majong uit Amsterdam, vroeg een lichtere straf, mede op grond van de omstandigheid, dat de Chinees voor zijn kinderen in China geld moet verdienen. Hij heeft zijn vrouw en kinderen in acht jaar niet :eer gezien. Nu ook de Surinaamse delegatie de uitnodiging om de Ronde Tafelconfe rentie tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen in Mei te be ginnen, heeft aanvaard, is de openings datum van de R.T.C. bepaald op 20 Mei. De ministers van Buitenlandse Zaken Bidault, Eden en Dulles, zijn in Genève vergezeld van hun echtgenote. Hier begeven v.l.n.r. mevr. Bidault, mevr. Dulles en mevr. Eden zich naar het hotel. Met overweldigende meerderheid heeft het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden gisteren een voorstel ver worpen tot het beperken van president Eisenhowers bevoegdheid om Ameri kaanse troepen naar het buitenland te zenden. Het voorstel was afkomstig van de republikein Frederic Coudert. Het werd verworpen met 214 tegen 37. Het voorstel zou het zenden van Amerikaanse troepen naar strijdgebie den in het buitenland zonder goedkeu ring van 't Congres verhinderd hebben, behalve naar landen, die de Verenigde Staten zouden moeten bijstaan op grond van verdragen. In Cannes aan de Franse Rivièra zijn gisteren drukke besprekingen ge voerd met het staatshoofd van Viet nam, Bao Dai, ter verkrijging van diens instemming met de aanwezig heid van vertegenwoordigers van de communistische Vietminh-regering bij de vredesonderhandelingen over Indo- China te Genève. Daarbij waren be halve Bao Dai aanwezig de minister van Buitenlandse Zaken van Vietnam en de vice-premier van die staat. Van Franse zijde de kabinetschef van Bi dault en voorts zou ook de Ameri kaanse ambassadeur in Indo-China op verzoek van Dulles naar Cannes gaan. Een woordvoerder van de Franse rege ring heeft later gezegd, dat Vietnam zich voorwaardelijk bereid heeft verklaard tot deelneming aan de conferentie van Genève, ook indien de Vietminh- opstandelingen ook worden uitgeno digd. Wel zou een uitnodiging aan de Vietminh geen officiële erkenning mogen inhouden. De Labourafgevaardigden van het Britse Lagerhuis hebben Donderdag een resolutie over Indo-China goedge keurd. waarin zij zeggen zich krachtig te zullen verzetten tegen iedere stap, die Engeland zou betrekken in militai re actie ter ondersteuning van een „im perialistische politiek". De resolutie juicht het initiatief van Nehroe toe, die een „vredesplan" voor Indo-China aan de hand heeft gedaan. Tenslotte zegt de resolutie, dat het hoofddoel van de Britse politiek op de conferentie van Genève moet zijn het bereiken van een door onderhandelingen verkregen re geling, die een einde zou maken aan de Indochinese oorlog en de volken aldaar in staat zou stellen een werkelijk de mocratische onafhankelijkheid te ver krijgen. Bij de kinderpolitie te Haarlem is bericht binnengekomen van een me vrouw uit Den Helder, die meent dat zij in Oldekerk (Groningen) de 4-jarige Jaapje Klerk uit Haarlem die sedert eerste Paasdag vermist wordt, heeft gezien. Zij was Woens dag 21 April in Oldekerk en zag om streeks twee uur een auto, waarin een heer en een jongetje zaten. Dins. dag j.1. las zij in de krant het re laas van het verdwijnen van het jongetje en zij herinnerde zich het zien van de auto tijdens haar ver blijf in de provincie Groningen. Het signalement van de autobestuurder kwam, volgens haar, overeen met de beschrijving in de krant. Naast hem zat een jongetje. De mevrouw zag dat de bestuurder trachtte het knaapje te omarmen. Het ventte ver weerde zich daartegen. Toen de be stuurder bemerkte, dat hij bespied werd, is hij doorgereden. Aangezien de Haarlemse politie het niet uitge sloten acht, dat de jongen gesigna leerd is, richt zij een volgend ver zoek tot de Groningse gemeenschap: „Mogelijk heeft iemand gezien, dat een man bijv. limonade of snoep heeft gekocht. Zij, die nadere in lichtingen kunnen verschaffen worden verzocht zich in verbinding te stellen met de plaatselijke politie". Vijf jongelui zijn min of meer ern stig gewond, toen drie van hen, leer lingen van het St. Maartenscollege te Groningen, bezig waren te expe rimenteren met een mengsel van chemische stoffen. De jongens had den in een sigarettenblikje enige chemicaliën gedaan en schudden deze door elkaar. Op een zeker moment, deed zich een ontploffing voor, waar bij de 18-jarige Jaap B. zo ernstig aan handen en benen werd gewond, dat hij in het R.K. ziekenhuis te Groningen moest worden opgenomen. De vier anderen kregen eveneens verwondingen, doch konden na in het ziekenhuis verbonden te zijn, naar huis terugkeren. De recherche heeft deze zaak in onderzoek. „De Sovjet-Unie bezit twee derde van het aantal Amerikaanse militaire vliegtuigen. De luchtmacht der Ver enigde Staten omvat 21.000 toestellen. Bovendien beschikken de vloot en het korps mariniers over nog een 10.000 vliegtuigen. De Sovjet-Unie heeft 20.000 oorlogsvliegtuigen", aldus heeft Errett Scriver voorzitter van een onder commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, die tot taak heeft advies uit te brengen over door de luchtmacht aangevraagde gelden, bij het Woensdag in het Huis gehouden debat over door de regering aange vraagde credieten voor de landsverde diging, verklaard. Hij vervolgde: „De Sovjet-Unie heeft geen bommenwerpers, die in staat zijn de Ver. Staten aan te vallen en ver volgens weer naar hun bases terug te keren. Zij beschikt wel over bommen werpers die op „zelfmoordvluchten" de Ver. Staten voor aanvallen kunnen bereiken en dan, daar terugkeer on mogelijk is, verloren gaan". I yOOR zover het al mogelijk is te generaliseren over stemmingen van gehele volken, moet men constateren, dat de nieuwe lente van dit jaar de Amerikaanse natie aantreft in een tragische verwarring over brandende binnenlandse en buitenlandse kwesties. Deze verwarring manifesteert zich voornamelijk onder de massa door een pessimisme, een gelatenheid, een be wustheid van eigen onmacht, zoals wij nog zelden eerder hadden aangetrof fen. Het tempo van de huidige ontwik kelingen is zelfs voor de intelligente, bereisde Ame ikaan vaak moeilijk bij te houden. Doch bepaald ernstig is, dat als gevolg van vrijwel al deze ontwikkelingen een negatieve factor boven komt drijven, namelijk twijfel. Indo-China is één van deze branden de problemen. Gedurende de afgelo pen jaren is het Amerikaanse publiek gevoed met de gedachte, dat de ko lossale steunbedragen door Washington aan Parijs verleend, plus nieuwe stra tegische plannen van militaire deskun digen als Generaal Navarre, plus de belofte van een onafhankelijk natio naal bestaan voor de drie staten, die Indo-China vormen, afdoende middelen zouden zijn om de sluipende opmars van het communisme in Azië te ke ren. Het is een hard ontwaken thans te moeten ervaren, dat noch de finan ciële, noch de materiële steun, noch het. plan-Navarre en evenmin de toe gezegde onafhankelijkheid van de drie staten bij machte zijn het communis me in Indo-China te stuiten. Dit leidt tot ernstige twijfel aan de wijsheid van de besluiten der regering te Washington, tot wantrouwen in het beleid der Fransen, tot onbegrip voor staten als Viet-Nam, Laos en Cam bodja, welker leiders men zich voor stelt als Aziatische „Pilgrim fathers" èn tot de vraag, waarom lichten onze leiders ons jaren achtereen op zo on deugdelijke en onjuiste wijze voor? De voortdurende naïveteit van het Amerikaanse publiek ten aanzien van Azië's nationalistische dageraad is po litiek gevaarlijk. De nationalistische revolte werkt door van Azië tot en met de Arabische staten om het Suez- kanaal. En het ogenblik kan steeds nader komen, waarop de Verenigde Staten verplicht zullen worden in te grijpen tegen het naïef-idealistische optreden van nationalistische bewe gingen. Niet omdat zij nationalistisch zijn, maar omdat haar leiders en vol gelingen alsnog incompetent zijn een gezonde staatshuishouding te voeren. Voor de gemiddelde rondborstige, hartelijke, doch qua wereldpolitiek onrijpe Amerikaan is het derhalve pijnlijk-moeilijk realistische conclusies te trekken omtrent de revolutie der Aziatische staten tegen het Europese kolonialisme, ook al treft men in Zuid- Amerika een soortgelijk verzet aan tegen de economische alleenheerschap pij van de Yankee. Dagelijks begint men thans in te zien, dat er ergens aan dit naïeve concept, omtrent Azië iets mankeert. Doch de twijfel rijst eerst of Ameri- ka's leiders, die zovele van deze na tionalistische bewegingen steunden, een uitweg uit dit vraagstuk kannen vin den. Bij het onderzoek in de zaak van de sabotage op het Belgische vliegveld Florennes door de korporaals Brice en Lambot, is komen vast te staan, dat beide mecaniciens werkzaam waren bij het derde eskader straaljagers, waar van er ook een tweetal in de luoht ex plodeerden. Men houdt het daarom niet langer voor onmogelijk, dat beide mili tairen behalve voor de ontploffingen in een zestal straalvliegtuigen op de grond, waarbij zich geen persoonlijke onge lukken voordeden, ook verantwoordelijk zijn voor de dood van twee piloten. De beide korporaals schijnen ook op gro tere voet geleefd te hebben dan hun militaire soldij en talrijke kleine dief stallen wel rechtvaardigen en aange nomen wordt dat zij vam de een of an dere zijde betaald werden voor hun sabotagedaden. Intussen stelt de Zwitserse recherche op verzoek van de Belgische politie een onderzoek in naar het doen en laten van de Zwitserse onderdaan Baumgart- ner, die verleden jaar. in de periode tijdens welke zich de ongelukken met de straaljagers voordeden, in de buurt van de basis Florennes verbleef. Het is wel zeker dat hij in relatie gestaan heeft met genoemde korporaals. Tussen de documenten, die bij huis zoekingen werden gevonden bij Brice en Lambot bevinden zich ook foto's van straaljagers, die te Florennes werden genomen. Nagegaan wordt hoe men deze opnamen heeft kunnen maken on danks de voortdurende aanwezigheid vain bewaking en het verbod te fotogra feren. Over hetgeen Lambot op geregelde tijden in Antwerpen ging doen heeft de recherche zich nog niet uitgelaten. In ieder geval hecht men niet langer waar de aan de verklaring van beide korpo raals. dat zij de sabotage bedreven zou den hebben uit persoonlijke wraakge voelens jegens hun commandant. Opgevallen is ook dat eind 1953. tij dens luchtmanoeuvres, toen Lambot van Florennes werd overgeplaatst naar de basis Chièvres, Baumgartner daar ook in de buurt verblijf hield. In deze periode was het ook dat cfe motor van een der straaljagers bij het opstijgen ontn'ofie. In kringen van de Luikse politie is men van oordeel, dat de stelling van po litieke sabotage steeds meer het "ehl wint en men op het punt staat een grote slag te slaan. J^AAR de P.T.T. voor heden een Zondagsdienst heeft ingesteld, zal er vandaag geen postbestelling plaats vinden. Onze postabonné's worden door deze maatregel ge dupeerd, daar zy de krant van heden tot onze spijt eerst morgen zullen ontvangen. De reden daar- van zij hiermede verklaard. DE DIRECTIE.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1