Ook bijen hebben „vakzorgen Boerenarbeider werd directeur- generaal van de UNESCO SICILIË EEN OASE VAN RUST In kort bestek Insecticiden wekken onrust bij tal van „volken" Zelfstudie, ijver en verstand voorwaarde voor slagen Uit de levensloop van dr Luther Evans Dr Gravemeijer keert uit Afrika terug Levensruimtewordt steeds kleiner (Van onze parlementaire redacteur) UIT DE KLEINE JONGEN Luther Harris Evans, die in zijn prille jaren de Cedar Grove School bij Sayersville in Bastrop Country, Texas, bezochtis niet gegroeid de onverschrokken, de vermetele cow- boy, die op een vurig paard door prairies rent, zoals de mannen, die we uit de boeken en pittige liedjes kennen, maar de bezadigde geleer de, die tot een hoge internationale post geroepen is. Dr Luther Harris Evans, geboren op 13 Oclober 1902 als zoon van Lillie Evans-Jphnson en George Washington Evans, is thans directeur-generaal van de United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, de UNESCO. Op de openingszitting van de intergouvernementele confe rentie, die van 21 April tot 12 Mei in het Vredespaleis in Den Haag gehouden wordt ter aanvaarding van een internationale conventie over de bescherming van kunstschatten in oorlogstijd, was hij een van de sprekers. pR LUTHER EVANS is een merk waardig man, een van die Ameri kanen, die in een harde jeugd geleerd hebben, wat werken is en het daarna ver gebracht hebben. Er- Amerikaan met e brede wetenschappelijke en internatio'-ale belangstelling, die onge twijfeld in zijn tegenwoordige functie, waartoe hij door de algemene vergade ring van de UNESCO in Juli 1953 werd geroepen en waarin hij de in 1952 af getreden Mexicaan dr Jaime Torres Bodet opvolgt, belangrijke arbeid zal verrichten. Dr Evans kijkt ons met schrandere ogen, waarin nu en dan iets van goed- m edige spot schijnt te twinkelen, aan De f -bouwde, ongeveer 1.85 meter lange, donkere mr Evans weet, wat hij wil. Van jongs af heeft hij zich trou wens al vol energie op zijn werk ge worpen. De Ced-r Grov School, waarop hij zijn rste onderwijs ontving, was een landelijk eenmansschooltje vertelt hij met vijftien leerlingen van tien v rschillende leeftijden. Zes maanden per jaar werd er les gegeven. De ande re zes maanden werkten de kinderen op bet land. De Amerikaanse organisatie „De Kruistocht voor de Vrijheid" heeft Donderdag een millioen anti-commu nistische pamfletten door middel van ballonnetjes in Tsjechoslawakije ver spreid. President Tito van Joego slavië zal begin Juni een officieel bezoek aan Griekenland brengen. Hij zal vier dagen in Athene blijven en een grote militaire parade te Salo- niki bijwonen. Men verwacht, dat tijdens Tito's bezoek aan Grieken land overeenstemming zal worden bereikt over de plannen om het Bal kan-pact tussen Turkije, Griekenland en Joegoslavië in een alliantie te veranderen. Met ingang van 3Mei zal de Engelse uitvoer van rubber naar Oost-Europa vrij zijn van oe- perkingen. Deze maatregel geldt niet voor de uitvoer naar communistisch China. Vijf en negentig Japanse vissers zijn gisteren in hun land te ruggekeerd na een gevangenschap van zestien maanden in communis tisch China. Zij zeiden, dat nog twee honderd vissers worden vastgehouden. De Haagse politie heeft een dertig jarige werkster aangehouden, die kans had gezien de eerste de beste dag bij een nieuwe werkgeefster voor honderd gulden sieraden te stelen. In Den Haag is gisteren brand uit gebroken in een bedden- en matras- senmakerij in de binnenstad. De ver moedelijke oorzaak is het oversprin gen van een vonk uit een electrische naaimachine in jute en kapok. De schade bedroeg f 2000. In Amster dam viel de 48-jarige pianostemmer N. E. met zijn bromfiets tegen een vrachtauto aan, juist toen deze een zijstraat indraaide. De man kwam onder het rechterachterwiel terecht en werd op slag gedood. Zaterdag 8 Mei zal in Utrecht in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen het eerste congres in Nederland voor de muziekbeoefening met accordeon en mondaccordeon worden gehouden. Op 1 en 2 Mei worden op het vlieg veld Evere bij Brussel internationale wedstrijden met modelvliegtuigen, voorzien van zuigermotoren en radio grafisch bestuurbare modelvliegtui gen gehouden. Russische geleer den hebben onder het ijs tussen Groenland en Siberië een keten van ruim drieduizend meter hoge bergen ontdekt, die de IJszee in twee helf ten verdeelt, De Europese conven tie betreffende gelijkwaardigheid van toegangsdiploma's voor universitaire instellingen is op 20 April van kracht geworden. Deze conventie heeft ten doel alle mogelijke faciliteiten aan studenten te verlenen, die aan uni versiteiten in leden-staten van de Raad van Europa willen studeren. De algemeen gedelegeerde van de Ned Hervormde kerk. dr K H E. Gravemeyer, die met een korte on derbreking twee jaar in Zuid-Afrika is geweest voor de kerkelijke inte gratie van de Hervormde emigran ten, zal hedenavond omstreeks tien uur uit Pretoria op Schiphol aanko men De taak van dr Gravemeyer, die tijdens zijn verblijf in Zuid-Afri- ka in dienst stond van de Nederduit se Hervormde kerk van Zuid-Afr'ka. is hiermede ten einde Met dr Gravemeyer zal eveneens aankomen prof dr S P Engelbrecht, theologisch hoogleraar te Pretoria. „Ik las weinig als jongen, hoofdzake lijk doordat ik zoveel moest werken", aldus dr Evans. „Van mijn zevende jaar af verrichtte ik op de boerderij het werk van een man. Ik hielp mee ploegen en ik wied de onkruid tussen de katoen en het, graan. Op mijn twaalfde jaar stak ik op een enkele uitzondering na bij het plukken van katoen iedereen de loef af. 's Avonds hielp ik bij het normale werk op de boerderij, zoals het voeren van de paarden, de varkens en de kip pen, het melken van de koeien en het hakken van hout. Slechts na 't avond eten was ik in staat te studeren, maar de tijd tussen dit avondeten en het naar bed gaan was in de regel uiterst kort.... Jaren had ik nodig om mijn Dr LUTHER H. EVANS opvoeding, wetenschap en cultuur achterstallige kennis in mijn verstan delijke opvoeding aan te vullen. Ik viste en zwom als iongen, veel in de Sandy Creek naast mijn huis. Uit de elfde klas van mijn schooltje ging ik naar de Bastrop highschool, waar ik al spoedig nummer één van de klas was £)R EVANS, is altijd een uitstekende leerling gebleven, ook op de ver schillende Amerikaanse universiteiten die hij bezocht. Aan de Universiteit van Texas is hij MA, dat is Master of Arts Hij behaalde de doctorsgraad in de rechtswetenschappen aan de British Columbia universiteit. De universiteit van Loyola verleende hem in deze fa- culititeit een eredoctoraat. Van 1924 tot 1927 doceerde dr Luther Harris Evans te Stanford en aan de universiteit van New York. Van 1928 tot 1930 gaf hij colleges in de politieke wetenschappen aan het Dartmouth col lege en van 1930 tot 1935 was hij do cent in de politieke wetenschappen aan de universiteit van Princeton. In Juni 1945 ontving dr Evans van de toenmalige president Harry Truman de eervolle benoeming tot directeur van de op dat ogenblik 145 jaar oude bibliotheek van het Congres. Het ge wicht van deze functie blijkt wel, als men weet, dat deze boekerij aan vankelijk bedoeld ten gebruike van de leden van het Congres, maar uitge groeid tot een nationale en internatio nale bibliotheek uit bijna 30 milli oen boeken, manuscripten, documen ten en andere uitgaven bestaat, over een jaarlijks budget van 7 millioen dol lar beschikt en een staf van 1650 man personeel heeft. Dr Evans zag zijn grote verdiensten in Juli 1953 gehonoreerd met zijn be noeming tot diretenur-generaal van de UNESCO, een van de instellingen van de Verenigde Naties, waarvan even wel niet alle leden van de V.N. lid zijn. Hij was trouwens geen onbekende bij de UNESCO; zijn eerste contact met deze organisa tie dateert van 1945, toen hij als adviseur deel uit maakte van de delegatie der Ver enigde Staten naar de conferentie in Londen, waar de UNESCO werd op gericht. In 1946 werd hij benoemd tot lid van de Na tionale UNESCO- Commissie der Verenigde Staten, waarvan hij ach tereenvolgens waarnemend voor zitter en voorzitter ts geweest. In zijn functie van directeur- generaal van de UNESCO heeft dr Luther Harris Evans thans ook Nederland bezocht. Dit was voor de eerste keer. Van deze gelegenheid maakte hij gebruik om het UNESCO- Centrum Neder land te bezoeken, dat juist zijn nieuwe pand op de Keizersgracht in Amsterdam betrok ken heeft. PALERMO Het meisje, dat in de bakkerswinkel om de hoek staat, pakt altijd keurig de cadetjes voor mij in en doet dan nog een touwtje om het papier. Ik dank die extra service aan het feit dat ik een buitenlander ben, want die ziet men maar weinig op Sicilië. Natuurlijk is het echte toeristenseizoen nog niet aangebroken, maar ook dan valt een buitenlander er op. Verleden jaar zijn er nog geen 300.000 vreemdelingen op Sici lië geweest, een ongeloofwaar dig laag aantal in vergelijking met Italië, waarheen er jaarlijks millioenen trekken. De meesten echter gaan niet verder dan Na pels. Wie Napels gezien heeft, wil meestal niet sterven, maar wel terug naar huis. Toch zijn de verbindingen met Sicilië zeer goed. Een paar maal per dag vertrekt er een trein van Napels naar Syracusa of Paler- mo en dat kost in de (uitsteken de) derde klasse niet meer dan een twintig gulden. De boot is iets duurder, maar men krijgt dan ook twee maaltijden geser veerd. Van Rome uit vertrekt er bovendien dagelijks een vliegtuig naar Palermo. Eerlijk gezegd vond ik Sicilië een verademing na Italië. Vooral in grote steden als Genua, Rome Napels is de belangstelling voor de buitenlander uitgegroeid tot een ware toeristen-industrie. Het kost de grootste moeite om zich op straat schoenpoetsers, gidsen, geldwisselaars en aanverwante scharrelaars van het lijf te hou den en hoewel men aan alles went, wordt dat gedrang om u (Van een bijzondere medewerker) \OL BEZORGDHEID zien de bijenhouders dit jaar het „seizoen" tegemoet, want zelfs de nieuwe, speciaal gebouwde „korven-aanhang- wagens" kunnen de bijen niet helpen aan de levensruimte, die ze in de goede oude tijd hadden, toen er overal nog grote stukken woeste grond, uitgestrekte koolzaadvelden, weelderig woekerende wilde bloe men, bossen en nog geen plantenbeschermingsmiddelen waren. De honingrijke heide wordt steeds kleiner, zodat de bijen allengs in „be- roepszorgen" geraken. Komen er dan nog natuurrampen bij, te droge of te natte en te koele zomers, dan kwijnen de volkjes weg als sneeuw voor de zon. Dit is verleden jaar het geval geweest, waardoor de bijen- instituten gealarmeerd werden. „ALS ER geen imkers meer zijn', ver klaarde een vakgroep van bijenhou ders onlangs, ,.moet de staat een staand leger van bijenvolken onderhouden om de bloesems te bevruchten, want waar geen bijen zijn, is ook geen fruitoogst Men hééft nog iets anders geconsta teerd. In bijenriike streken had het vee van het voer 80 pet. nuttig effect: in bijenarme gebieden daarentegen maai 50 pet. De oorzaak? Waar veel bijen de weidebloemen en voederplanten bezoe ken, wordt het gehalte aan eitwit en nuttige stoffen in het voer belangrijk hoger Zo hebben de bijen er dus een be langrijk aandeel in dat wij behalve honig ook een malse biefstuk bij het middageten en sappig fruit als dessert kunnen opdienen. Onvermoeibaar zor gen millioenen bijenvolkjes^ die in het ^seizoen" per volk ruim 60 000 angels en nectarzuigende slurven tellen, door de bevruchting der planten voor ons welzijn. Daarbij brengt zo'n zoemend bütie in 50 vluchten maar ongeveer 2 gram nectar bijeen. Als het deze „leve ringsplicht" heeft vervuld, sterft het. Vijfduizend bijen moeten dus onophou delijk met deze productie bezig zijn voor ieder pond honing, dat wij willen kopen! Men heeft uitgereikend, dat hiervoor 10 millioen klaverbloempjes door het vlijtige bijtje bezocht moeten worden. Een ware revolutie ontstaat ln de bij enkorf, als de bijen in aanraking ko men met insectenverdelgingsmiddelen. De wakers laten de besmette Insecten niet meer in de korf toe. Bjj de strijd, die dan ontbrandt, worden de ongeluk kige diertjes zonder-erbarmen gedood. QE „GEWONE" bijen hebben trouwens geen prettig leven, want het matri archaat van ue bijenkoningin is onbe perkt- In de maanden Mei en Juni legt deze koningin per dag 2000 a 3000 eieren, waarvan er ongeveer 1000 het gewicht hebben van de heerseres zelf. Maar als het een slechte bijenzomer is, legt de koningin aanzienlijk minder bevruchte eitjes. Ze zorgt dus al van tevoren voor een voorbeeldige „ge boorte-regeling". Ook deze wijze voor zorg is een van de nog onopgehelderde raadselen van het bijenleven, evenals het feit, dat geen enkele werkbij zich te buiten zal gaan aan de nectar. Zpdra de cellen van de honingraten gevuld zijn, worden ze door de „huisbewaar ster" met een druppel mierenzuur ver zegeld. In Amerika houdt men reeds bijen in electrisch verwarmde bijenkorven op gesloten en voorziet ze van suikerwa ter, waaraan bepaalde aromatische stof fen zijn toegevoegd. Hierdoor krijgt men een bijzonder soort aromatische honing met aardbeien-, ananas- of zelfs chocoladesmaak. QOK DE doktoren hebben belangstel ling voor de bijen. Ze hebben ont dekt, dat honing uitstekende stoffen be vat, die op hart, lever, maag, darm en bloed van de mens bij bepaalde ziek ten een bijzonder goede invloed heb ben en de gezondheid bevorderen. Grootmoeder's oude huismiddeltje te gen verkoudheden en koorts blijkt dus nog niet zo gek te zijn. Tegenwoordig kan de dokter bij hartkwalen door het inspuiten van honingoplossingen ver lichting brengen. Hij kan een behande ling met bijengif voorschrijven, die zo wel tegen rheumatiek als tegen haaruitval goede resultaten oplevert. Op de grote bjjenfarms worden de jonge bjjen tussen haar 15e en 20e le vensdag voor dit doel regelrecht „ge molken", nadat gebleken is, dat ze ge durende deze tijd het meeste heilzame bijengif bezitten. Een bijzonder hor moon ontdekten de chemici in de speekselklieren van de jonge bijen, waarin een vloeistof wordt geprodu ceerd, die de koningin later in staat stelt een phenomenaal aantal eieren te leggen en vijf jaar te leven. Terwijl men van dit „koninginnehormoon" een nieuw middel verwacht voor de ver lenging van het leven, is men er in Engeland reeds in geslaagd bijen zon der angel te fokken. Alles bijeen ge nomen wordt er dus van onze kleine bijtjes wel heel wat gevergd, hoewel ze de „zoetheid des levens" reeds lang aan de mens schenken. heen op de duur toch wel verve lend, bepaald irriterend zelfs. Sicilië is gelukkig nog niet aan dit stadium van toeristen-indu strialisatie toe, vandaar dat men er als buitenlander rustiger adem kan halen. Sicilië is overigens het dichtst bevolkte en grootste eiland in de Middellandse Zee; er leven bijna vijf millioen mensen. Toch maakt het overal een landelijke indruk, zelfs Palermo kent slechts een paar drukke straten. Catania leek net een dorpje, toen ik er per trein aankwam. Er lag een zan derig pleintje in de zon, tiental len mannen hingen tegen een witgekalkte muur, bij een pomp waren vrouwe» met de was bezig. Het kostte moeite om het cen trum van de stad te vinden. Catania ligt in de schaduw van de Etna, de grootste vulkaan van Europa en misschien wel van de wereld, en het heeft nogal te lijden gehad van lavastromen en aardbevingen. Ik vond het een grappig, levendig plaatsje. Het heeft iets dat meer Oosters dan Europees aandoet: heel veel markten in de open lucht; bazars, ezeltjes op straat, een eindeloos geslenter van duizenden mensen, die nergens heen gaan en niets te doen hebben. De Etna op de achtergrond is een vast punt, dat men steeds weer tegenkomt. Als een waar schuwing hangt er doorlopend een rookwolkje boven de krater. Men kan er per auto heenrijden, tot op twee kilometer hoogte. Dan uuurt het nog vier uur om de top en het observatorium te bereiken (2943 m.). Meer dan zeven maanden per jaar ligt de top geheel ingesneeuwd en dat is in deze tijd een heel vreemd gezicht, die uitgestrekte sneeuw velden onder een strakblauwe hemel. Naar beneden, langs de kust, dromen de rotsblokken nog van de goede, oude tijd, toen zij een rol speelden in de verhalen uit de Griekse mythologie. Zij hebben gezien hoe Acis in een rivier veranderde en in zee zijn Galatea terugvond. Zij hebben gezien dat de reus Polyphem grote brokken steen uit dé Etna trok en die in dolle woede naar Odysseus wierp, zonder hem te treffen overigens, want Odysseus had hem voordien blind gemaakt. Wie genoegen beleeft aan re stanten van de Griekse cultuur kan trouwens ook elders in Si cilië zijn hart ophalen. De Griek se kolonisatie van Sicilië is in 800 v. Chr. begonnen en vijf eeuwen lang is er een s(erke uit wisseling van culturen' geweest. In de oudheid had de naam Syra cusa dezelfde betekenis als Spar- ta of Athene. Vandaag aan de dag herinneren enkele ruïnes aan die glorietijd, toen uit de gehele wereld ménsen naar Syracusa kwamen, „de mooiste van de aardse steden", zoals een Griekse dichter zei. In plaatsen als Agri- gento en Selinunt krijgt men een idee hoe een Griekse stad uit 500 v. Chr. moet zijn geweest. De Carthagers hebben er later duch tig huis gehouden, maar zelfs nu nog openbaren de ruïnes een andere wereld. Wie meer belangstelling voor het leven anno 1954 heeft, zal Sicilië vooral een eiland vinden om tot rust te komen. Het is er qua natuur zeker zo mooi als in Italië, maar ongerepter, lande lijker. Dat betekent niet dat u dagen op een autobusje hoeft te wachten om een andere plaats te kunnen bereiken. De grotere ste den zijn via een spoorweg met elkaar verbonden en een snel trein brengt u in ongeveer vijf uur van Noord naar Zuid, van Oost naar West. In het centrum van Sicilië zijn de bergen dor en kaal, precies een maanlandschap. Ik reed er doorheen in de avondschemering en boven het afkoelende land be gonnen de eerste nevels zich te vormen. De expres was een uur te laat in Palermo. Bij het sta tion stonden een paar slaperige koetsiers op een laat vrachtje te wachten, want op Sicilië is „het aapje" met de koetsier op de bok eigenlijk de locale taxi. Een donkere jongen op blote voeten bood me een pension aan, waar de mensen ook Duits spra ken". Ik stak het stationsplein over. Het was half elf en Paler mo leek al een verlaten stad. Ik volgde de neonlichten in de rich ting van een hotel en toen, juist bij een hoek, reed een ezelwagen voorbij. De voerman keek naar de sterren en zong zo'n vreemd, zangerig Italiaans liedje. Zijn ge zang werd overgenomen door een paar jongelui, die tegen de muur van een cafe geleund van hun laatste druppels wijn genoten. Het hotel bood alle comfort dat men zich wensen kan, maar door de open ramen klonk nog heel lang dat vreemde, monotone ge zang, al bijna niet meer Europees. Het was echt Sicilië. GERTH VAN ZANTEN. Een straatbeeld op Sicilië

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 13