SIR PERCY SILLETOE OP DIAMANTENJACHT VS bereid tot status quo in Indo-China Duitse verkeersmoloch eiste 10.000 doden in 1953 1 ASPECT I Adenauers Saarpolitiek heeft in Bondsdag gezegevierd Gisteren geen nieuw licht op de Koreaanse kwestie Kans op winst in Genève Een diamant in een verwelkte orchidee Eden en Tsj ou En Lai samen bij Molotov Het verdwijnen van Japie Klerk In Nanub woestijn opereren smokkelaars De nationale herdenking in de Ridderzaal Pro tes tdemons tra ties in Hanoi Iedere drie kwartier dodelijk ongeval Situatie is zorgwekkend INTERNATIONAAL v Record koershoogte op beurs in New York Rijke nakomelingschap Thans een aanwijzing uit Oosterhout hij Nijmegen Nieuw complot in Egypte Geen ,,Heim ins Reich" meer Oplossing in Europese geest gewenst „£NTREPóT FICTIF", heet een van de meest omstreden instellin gen in de vrijhaven van Tanger: „schijnbare opslag". Het gaat daar bij om goederen uit de hele wereld, die oningeklaard in de vrijhaven- zóne van Tanger worden opgesla gen en na enige tijd weer doorver kocht worden. Dat gaat in fle prac- tijk zó, dat de „entrepöt'Mading op een schip wordt gebracht, dat dan buiten de driemijlsgrens in de Mid dellandse Zee een kort rendez-vous heeft met een jacht. Op deze wijze worden alle moge lijke dingen van continent naar con tinent vervoerd. Door toeval kwam de Interpol er onlangs achter, dat bil deze ontmoetingen in volle zee ook wel eens kleine onopvallende pakjes van schip en eigenaar ver wisselden. Toen de havenpolitie in greep, kon ze beslag leggen op een paar kilogram heroïne en in één geval „hete diamanten" ter waarde van een paar millioen gulden. Uit het onderzoek bleek, dat deze dia manten uit Zuid-Afrikaanse mijnen afkomstig moesten zijn. Vérder bleek, dat de kostbare stenen ver kocht moesten zijn door mensen, die ze zelf gedolven hadden, en boven dien dat dit geen op zichzelf staand geval was. Zou het hier gaan om de langge- zochte illegale „diamantenweg" van de internationale gangs? Het is nu Sir Percy's taak dit uit te vinden. Van Kaapstad tot Tanger lopen de tot dusver gevonden sporen en ze verliezen zich ergens in de woestijn langs de Westkust of in de Middel landse Zee. Ruim 95% van alle diamanten ko men tegenwoordig van één enkele onderneming, namelijk De Beers met zetel in Londen. De chef van deze machtige diamantentrust is Sir Er- nest Oppenheimer een naar Enge land geëmigreerde Duitser. Volgens „Oppy's aanwijzingen heel En geland kent de thans 74-jarige onder deze bijnaam mag het aanbod van diamanten nooit de vraag naar dia manten overtreffen. De Beers wil zichzelf natuurlijk geen concurrentie aandoen. Van deze hoge prijzen profiteren nu echter andere geheimzinnige lieden, die blijkbaar op de een of andere wijze aan de tot dusver zorgvuldig be hoede overproductie van de kostbare stenen weten te komen of voor eigen rekening de gebieden exploiteren, waarvan de negers elkaar sinds ge neraties de wonderbaarlijke dingen vertellen. Hoe het ook zij: het illegale aan bod van „hete diamanten" heeft een omvang aangenomen, de De Beers' monopolie-positie in gevaar brengt. Diamanten zijn een uitgesproken conjunctuurartïkel. Minder met be trekking tot de verkoop aan particu lieren, dan wel aan de industrie, die vier vijfde van de totale wereldpro ductie opkoopt en het grootste deel ervan in de bewapenmgsindustrie gebruikt. Hier wordt thans voor ruwe diamanten tien keer zoveel be taald als vóór de oorlog. Dit is dus een lucratief zaakje, vooral wanneer men voor eigen rekening „graaft". Hoe dit gedaan wordt, blijkt uit enkele gevallen, die de laatste tijd bekend zijn geworden. In één geval was de vriesinrichting defect ge raakt, waarin door een firma in Jo- hannesburg ingevroren tropische bloemen werden verzonden. Toen het ijs smolt kwam uit de snel ver welkende bloem een prachtige dia mant te voorschijn. De kwestie werd onderzocht en toen bleek het volgen de: een zogenaamde predikant, die de negers in de diamantenmijnen mocht bezoeken, had de gewoonte zijn schaapjes bij het afscheid harte lijk de hand te drukken, bij welige gelegenheid de „hete diamanten" in de hand van de brave „zieleherder" terechtkwamen en in zijn zak ver dwenen. VOLGENS berichten uit Londen is Sir Percy Silli toe, de voormalige chef van de Engelse spionnage-afweer, in opdracht van de diaman tenkoning" Sir Ernest Op penheimer naar Afrika ver trokken, om de bron van de diamantensmokkel, die de laatste tijd steeds grotere af metingen aanneemt, op te sporen. Het is geen toeval, dat de vroegere leider van de Engelse contraspionnage- dienst deze delicate taak werd opgedragen. Diamanten zijn namelijk een belangrijke grondstof voor de wapen industrie. Deskundigen op dit gebied weten wel, dat uit de „compounds", de kampen, waar de negers gedurende hun 12-maandelijkse contracttijd on der toezicht van Europeanen herme tisch van de buitenwereld afgeslo ten leven, slechts betrekkelijk zel den verstopte diamanten naar bui ten gesmokkeld kunnen worden. Daarvoor is de bewaking veel te scherp. Anders staat het echter met de „spergebieden" langs de Zuid- De Commissie Nationale Herdenking te 's Gravenhage heeft voor de bijeen komst op 4 Mei 's middags 3 uur in de Ridderzaal te 's Gravenhage, ter ge legenheid van de nationale herdenking, het volgende programma opgesteld: 1. Openingsrede van de voorzitter van de Eerste Kamer, mr J. A. Jonk man; 2. Zang van het Christelijk Haags Knapenkoor, onder leiding van Marius Borstlap; 3. Zang van Giovanni Boyer, begeleid door Jean Antonietti; 4. De uitvoering door Jean Antonietti van largo e mestro uit de sonate opus 10 nr 3 van Ludwig van Beethoven5. Rede van de heer J. Tal. voorzitter van het opperrabinaat voor Nederland; 6. Wilt heden nu treden voor God den Heere uit Valerius Gedenckclanck7. Wilhelmus. West-Afrikaanse kust. Vooral in de uitgestrekte Namib-woestijn liggen nog diamanten ter waarde van mil- liarden onder het zand. Als deze stenen gedolven werden, dan zou een geweldige prijsdaling onvermij delijk zijn. Daarom heeft De Beers deze gebieden onder politiebewaking laten stellen. Kameelrijders en pilo ten met helicopters controleren deze streken, die echter zo groot zijn, dat men een geheel leger nodig zou heb ben om een goede bewaking te kun nen garanderen. Op deze zwakke plek in de af weer schijnen internationale „gangs" gespeculeerd te hebben. Men neemt aan, dat ze daarbij geadviseerd wer den door ingenieurs, die de weg we ten in de verboden gebieden. In ieder geval woTden er de laatste tijd steeds meer sporen gevonden, die erop wijzen, dat vooral in de Namib- woestijn door deskundigen systema tisch diamanten gedolven worden. In hoeverre dit in verband staat met het feit, dat de Sovjet-Unie reeds sinds lange tijd de aankoop van dia manten in het Westen heeft ge staakt, zal ook door Sir Percy wor den onderzocht, die zijn standplaats, volgens de jongste berichten aan de Westkust hééft, om in de Namib- woestijn op diamantenjacht te gaan. PRESIDENT EISENHOWERS toespe ling op de wenselijkheid van een modus vivendi met de communisten in Azië, wordt in Washington uitge legd als een aanwijzing, dat de Ver cnigde Staten bereid zijn, toe te stem men in een staking van het vuren in Indo-China op de grondslag van de status quo. Diplomatieke kringen zijn ook van mening, dat de opmerkingen van de president op zijn persconfe rentie van Donderdag, definitief de mogelijkheid uitsluiten van steun van de Amerikaanse luchtmacht of vloot om het Franse garnizoen van Dien Bien Phoe te redden. SIR WINSTON CHURCHILL, de Britse premier, heeft gisteren in een toespraak tot de Primrose League gezegd, dat Engeland met Rusland „banden" moet aanknopen, die de Russen zouden overtuigen van de Brit se wens, dat in Rusland vrede, geluk en voorspoed heersen. Over de aard de zer „banden" liet hij zich niet uit. De premier van Vietnam, prins Buu Loc, is gistermorgen te Nice aange komen. Hij zal in Cannes besprekin gen voeren met keizer Bao Dai, staats hoofd van Vietnam. De Franse rege ring heeft de regeringen van Cambod ja en Laos officieel medegedeeld, dat zij zich gereed moeten houden voor het zenden van een afgevaardiging naar Genève. De besprekingen van Laniel, Bidault en anderen over Indo- China duurden voort. Ongeveer 10.000 mensen hebben gis teren in de straten van Hanoi (Noord- Oost Vietnam) een demonstratie ge houden tegen plannen, die zouden be staan een eind aan de oorlog in Indo- China te maken door een deel van Vietnam in handen van de Vietminh- opstandelingen te laten. Men richtte zich niet tegen vriend of vijand, doch wel tegen verdeling van het land. De gehele Franse luchtmacht in Indo-China is gisteren in de strijd geworpen om Dien Bien Phoe om de bevoorrading van het belegerde bol werk mogelijk te maken. De Fransen hebben voor het eerst in Dien Bien Phoe tegen de communisten gebruik gemaakt van een nieuw soort splin terbom, die ontploft voordat zij de grond raakt en dan 300 tot 400 scher ven verspreidt. De eerste week van de Aziatische conferentie te Genève is gistermiddag als een nachtkaars uitgegaan. Deze zit ting duurde slechts een half uur. Spre kers waren de leider van de Turkse delegatie, Cevat, en de Thailandse prins Wan Waihayakon. Hun speeches bracht geen nieuwe elementen in de conferentie naar voren. De Turkse spre ker achtte de Noordkoreaanse voor stellen onaanvaardbaar, omdat deze het gezag van de Ver. Naties ontkennen. Prins Wan keerde zich sterk tegen de Aziatische stellingen van Molotov en Tsjou En Lai. Om een goed Aziaat te zijn, behoeft men nog geen exclusief Aziaat te zijn, moet men in vrede sa menwerken met de andere naties, waar ook op aarde, die in een wereldgemeen schap van vrije volkeren zijn georgani seerd. Het debat over Korea zal Maandag worden voortgezet. De delegatieleider van Zuid-Korea komt dan weer aan het woord. Intussen heeft de regering van Zuid-Korea te Seoel gisteren al bekend gemaakt dat zij het voorstel van de Australiër, Casey, tot het houden van verkiezingen in geheel Korea van de hand wüst. Deze moeten alleen nog in Noord-Korea plaats hebben, zo werd gezegd. De minister van Buitenlandse Zaken van Nieuw-Zeeland was wel voor de suggestie van Casey, „al ver diende het Noordkoreaanse plan nog veel opheldering." De Britse en de Chinese ministers van Buitenlandse Zaken, Eden en Tsjou En Lai gebruikten gisteren bij minister Molotov het noenmaal. Kwesties de conferentie aangaande werden onder de loupe genomen. Er werd niet ge sproken over de vervolmaking van de diplomatieke betrekkingen tussen com- munistisch-China en Engeland, zoals eerder was beweerd. Vandaag zal John Fóster Dulles een bezoek aan Molotov brengen. (Van een speciale verslaggever) PRECIES 10.936 mensenlevens vielen het afgelopen jaar in West- Duitsland ten offer aan het verkeer. Deze publicatie van het Duitse Bureau voor Statistiek in Wiesbaden heeft de algemene ongerustheid, die er reeds in de republiek over de verkeerstoestanden bestond, niet verminderd. Immers, zo bericht het bureau verder: dit zijn 3000 doden meer dan in het voorjaar '52, toen dit aantal 7590 bedroeg. Deze mede delingen zijn werkelijk onrustbarendwel moet echter worden opge merkt, dat, ook al zijn deze cijfers formeel juist, hier toch niet van een zuivere vergelijking gesproken kan worden. Men heeft namelijk met twee maten gemeten: in het voorjaar 1952 gold als verkeersslacht offer degene, die binnen 24 uur na het ongeval stierf, terwijl bij de be rekening van het voorjaar 1953 nog diegene als verkeersslachtoffer gold, die binnen 30 dagen na het ongeval overleed. Geen wonder dat van deze wijziging in de maatstaven de curve der dodelijke ongevallen sterk naar boven begon te lopen! J\JIETTEMII\ is de situatie in net Westduitse verkeer zorgwekkend Verkeersexperts uit Bonn schatten dat de dichtheid van het verkeer in verge lijking van vóór de oorlog 2 tot 2V; maal zo groot is geworden. Dat betekent dus dat waar vroeger twee voertuigen reden, thans 4 tot van deze voertuigen voorkomen. Een overzichtje van de verschillende aan tallen voertuigen, welke deel uitmaken van het verkeer in West-Duitsland, laat verder de zeer gemengde aard van de verkeersmiddelen zien. In Duitsland zijn thans in gebruik: 2.123.000 motorvoertuigen; 1.254.000 luxe auto's; 569.000 vrachtwagens; 23.000 autobussen; 15 millioen fietsen. Geen ander land heeft een soortge lijke gemengd verkeer. In Amerika bijv. heeft men haast geen fietsen en vrijwel geen motorrijders. In de Bondsrepu bliek echter rijdt het vierde deel van het totale aantal motorfietsen ter we reld. Ook rijden in Duitsland veel voor het moderne verkeer zeer lastige trams. Verder ziet men naast elke motorfftets meer dan zeven gewone fietsen. Het zijn overigens niet deze vervoermid delen, die de meeste ongelukken ver oorzaken. Een feit is echter, dat er in 1953 in West-Duitsland gemiddeld bijna elke minuut een verkeersongeluk gebeurde elke twee minuten iemand gewond en elke 48 minuten iemand gedood werd. Reeds is het middel voor een goede ordening van de geweldige verkeers stroom, gevonden. Men wil het verkeer splitsen en voor iedere groep afzon derlijke wegen aanwijzen. De grote verkeersaders moeten voor het gemotoriseerde snelverkeer be schikbaar blijven. De kleinere wegen moéten voor rrtinder zwaar vervoer die nen, en de fietsen moeten meer fiets paden krijgen. In de grote steden tenslotte moeten de straten voor voetgangers gereser veerd blijven. [)E LAST van een voertuig en zijn vernielende kracht neemt toe met het kwadraat van de snelheid. Bij een vaart van 60 kilometer/u botst een auto met dezelfde kracht op een object, als wanneer deze van een 4-étage woning naar beneden stortte. Bij een snelheid van 120 kilometer/u komt de stootkracht al overeen met de val van een twaalfde etage.... Vanzelfsprekend hebben de Duitse psychologen zich in het probleem der verkeersongevallen verdiept. De in 1952 overleden professor in de psycholo gische faculteit aan de universiteit van Wartzburg, Karl Marte, was reeds in 1953 tot de conclusie gekomen dat er mensen zijn die voor ongevallen a.h.w. voorbeschikt zijn door bijv. gemakke lijke afleidbaarheid, gebrek aan zelf discipline of ongeduld. UOEWEL er „zwart op wit" nog geen positieve resultaten van een week „Genève" zijn aan te wijzen (de laatste bijeenkomst was gistermiddag, van daag, één Mei, is op verzoek van de communistische delegatie een vrije dag, en Maandag gaat de conferentie door) is het gehele beeld van de besprekin gen in de voormalige Volkenbondsstad uitermate spectaculair geweest. In de conferentiezaal zelf is tot nu toe alleen het eerste agendapunt.nl. Korea ter sprake gekomen. Noord- en Zuid-Kore- anen zetten hun standpunt uiteen. Mo lotov en de Chinees Tsjou En Lai stel den zich achter het plan van Noord- Korea voor het houden van verkiezin gen in geheel Korea zonder buitenland se bemoeienis en gelijktijdig terugtrek ken van alle vreemde strijdkrachten binnen zes maanden. De Australiër Casey, die tevoren diverse meningen had afgetast, poogde een soort compro mis tussen Noord- en Zuid-Korea te vinden, door een deel van de Noord koreaanse voorstellen wat betreft nieu we verkiezingen voor geheel Korea voor ernstige bestudering aan te beve len, zij het dan onder toezicht van de V.N. en kreeg daarbij steun van de Britten. Hieruit bleek reeds, dat van de kant van 't „Westen" alle facetten van het Koreaanse vraagsuk worden afge zocht om de besprekingen tot een suc- ces te maken en eindelijk dat grote doel: vrede in het Verre Oosten en dus voor de wereld te bereiken. MEN heeft echter te rekenen met een uitermate belangrijke factor in deze zaak en dat is de politieke gedachte van do Zuidkoreaanse regering. Dat bleek reeds tijdens de eerste werkver gadering van de conferentie nl Dins dag, toen het hoofd van de Zuidkore aanse delegatie tot uiting bracht, dat de bewoners van Zuidelijk Korea zich steeds vastbeslotener gaan voelen om Onze broeders in het Noorden te gaan bevrijden". Men kent die houding ook uit de woorden van president Rhee, die na de wapenstilstand weer herhaalde lijk dreigde met een Zuidkoreaanse op mars naar het Noorden (desnoods al leen). Een dergelijke ongelukkige daad kon door diplomatieke pressie van de V.S. voorkomen worden. En thans komt uit Seoel het bericht, dat de regering van Zuid-Korea niet alleen (en terecht) het voorstel van de Noordkoreaanse minister Nam II ver werpt, maar óók tegen het „overbrug- gings"-voorstel van de Australische minister Richard Casey is gekant. Tweederde van de totale bevolking van het Koreaanse schiereiland woont in het Zuidelijk deel, één derde het Noorden van de demarcatielijn. Wij in het Zui den hebben reeds op democratische wijze onze vertegenwoordigers in het Koreaanse parlement gekozen. Voor de Noordkoreanen zijn een evenredig aan- tal zetels „gereserveerd". In Noord- Korea dient men nu, ook onder toezicht van de V.N. naar de stembus te trek ken en dan is een wettige volksverte genwoordiging voor geheel het land verkregen, aldus Seoel. Veel verder is men dus in Genève, wat het Koreaanse vraagstuk betreft nog niet gekomen. Wij hebbben indertijd als het beste wat te verwachten is een „status quo"- toestand voorspeld en op dit moment heeft het er veel van weg, dat het daarbij zal blijven. Doch er wordt nog vergaderd en „wie weet".... U)E EERSTE pogingen om de partijen tot elkaar te brengen mogen dan wat Korea betreft voorlopig zijn ge strand, ten opzichte van de kwestie In do-China (het tweede agenda-punt, dat officieel nog niet ter sprake werd ge bracht, doch buiten de conferentiezaal het toch wel belangrijkste gesprek van de week was) ligt de zaak geheel an- c'ers. Vóórdat de conferentie begon, zijn door de bij Indo-China meest belang hebbende partijen in Oost en West fel gekleurde sterk uiteenlopende menin gen bekend gemaakt, doch dat behoort bij het „spel". Ook op de veemarkt gaan veekoper en boer dikwijls na het eerste noemen der prijzen „verontwaar digd" uiteen, doch later wordt veelal toch de gewenste koop gesloten. De aanvallers met het woord die daartoe gebruik maakten van alle propaganda- en publiciteitsmiddelen, waarover zij beschikten, zijn nu tóch weer in Genève naar elkaar toegekomen en het heeft er, zoals de stand van zaken thans staat, veel van, dat er oprecht gepoogd wordt om voor Indo-China tot een op lossing te komen. Molotov, Bidault, Eden, Dulles en ook Tsjou En Lai hebben buiten de confe rentiezaal dit punt der besprekingen uitvoerig doorgenomen. Het staats hoofd van Vietnam, Bao Dai, diens eerste minister, Fransen en Amerika nen hebben in Cannes de zaak bespro ken. Het is thans wel zogoed als zeker, dat de beide oorlogvoerende partijen in Indo-China: de communistische Viet- minh enerzijds en de drie verbonden staten: Vietnam, Laos en Cambodja, in -Genève mede aan de conferentietafel zullen aanzitten. Dat is winst, grote winst. Voor de eerste maal in de reeds zeven jaar in Achter-Indië woedende strijd zal daarmede de oorlog in een onderhandelingsfase treden. Alles duidt er op, dat zeker van de zijde van Frank rijk en Engeland alles gedaan zal wór den om deze eerste winst in een nog groter winst om te zetten. Belangrijk zal al zijn als dit kan leiden tot een staken van het vuren, waarbij beide partijen voorlopig de posities behouden, die zij thans bezetten. Dat de Ver. Staten, die nog zo kort tevoren een interventie in de Indochinese oorlog overwogen, thans ook naar deze ge- gedachte overhellen, is gebleken uit hetgeen Eisenhower Donderdag ver klaarde. „Het beste is te zoeken naar een voorlopige schikking, een midden tussen de beide uitersten van of een totale terugdrijving van de communis ten of een geheel overlaten van Indo- China aan de Vietminh. Deze twee uitersten zijn ook volgens Eisenhower thans niet bereikbaar. Ook Churchill hield opnieuw een rede, waarin hij de nadruk op de noodzakelijke verzoening tussen Oost en West legde. Voor Korea dus nog een impasse, voor Indo-China echter een zwak schijnsel van licht, dat mogelijk vrede en inter nationale ontspanning kan inhouden. Met een zeker optimisme en verwach tende spanning gaan wij deswege de tweede conferentieweek van Genève tegemoet. Van het aantal ongevallen komt 70 tot 80 procent voor rekening van een groep, die voortdurend tegen de ver keersregels zondigt. Eigenlijk zou men deze groep moeten heropvoeden, maar- men mist de middelen ertoe en heeft op haar geen vat. Het enige wat over blijft, is dus te proberen deze groep achter het stuur weg te halen door haar te onderwerpen aan strenge be- kwaamheidsproeven en een nauwkeurig medisch onderzoek. Mochten deze zondaars hun leven willen beteren, dan kan men hen onder bepaalde voorwaarden opnieuw aan het verkeer laten deelnemen. Opmerkelijk is het feit, dat het aan tal verkeersongevallen, veroorzaakt door de jeugd, relatief aan het afnemen is. Deskundigen zijn van mening, „dat al leen zij, die in het verkeer opgegroeid zijn, zich goed op de weg kunnen ge dragen". Heropvoeding van volwassenen zou volgens psychologen tot weinig succes leiden: ae eigen opvattingen van de mens zijn reeds te zeer gevormd, dan dat men nog invloed zou kunnen uit oefenen. Het beste voorbeeld van deze theorie vindt men in Amerika. Ondanks de meest intensieve verkeersopvoeding in de V. S. duurde het toch 25 jaar voor dat het getal der verkeersslachtoffers niet meer steeg. In 1952 en 1953 bedroeg dit in Ame rika 38 duizend doden. Groter dan het totale aantal doden, dat te betreuren viel in de drie jaren van de Koreaanse oorlog Het koersniveau op de effectenbeurs te New York was gisteren hoger dan sedert 1930 het geval is geweest. In fi nanciële kringen te New York is men van mening, dat de stijging der koer sen o.m. is toe te schrijven aan de heersende indruk, dat de economische achteruitgang ongeveer haar diepte punt heeft bereikt. (Eigen bericht) Een geit van de heer H. Knukkel te Hoogkarspel heeft het deze week gepresteerd om een vierling ter wereld te brengen. Moeder en kinderen maken het best, alhoe wel er enige moeilijkheden zijn betreffende de plaatsruimte bij de „milkbar". Bij de kinderpolitie te Haarlem ls Donderdag bericht uit Oosterhout na bij Nijmegen binnengekomen over een automobilist en een kind. Het is niet uitgesloten dat er verband gezocht moet worden met het verdwijnen van de 4-jarige Jaapje Klerk uit Haarlem. Dinsdag 20 April omstreeks half drie vervoegde zich bij de houdster van een benzinepomp een automobilist om ben zine te kopen. Zij had dit echter niet en verwees hem naar de richting Eist of Lent. Daar zou de man eventueel benzine kunnen kopen. In de auto zat een jon getje dat uitstapte. De houdster van de benzinepomp had hem gevraagd: „Zo ben je met je pappie uit?" Het knaap je gaf echter geen antwoord, deed erg schuw en draaide zich om. De automo bilist reed weg in de richting Eist. Na het lezen van het bericht over de vermissing van Jaapje Klerk herinner de de vrouw zich het voorval. Het sig nalement van de automobilist en de auto komen overeen met hetgeen ge publiceerd is. Het is natuurlijk mogelijk dat een vader met zijn zoontje een tocht heeft gemaakt. De Haarlemse politie hoopt, dat hij zich zal melden. Ook worden de bewoners uit de omgeving van Ooster hout verzocht mededelingen te ver strekken als zij op 20 April bedoelde auto hebben gezien. De Egyptische minister voor Sociale Zaken, heeft in een toespraak ver klaard, dat een complot is ontdekt, dat ten doel had vandaag, één Mei, een staatsgreep uit te voeren. Bij het complot was onder meer de zoon van een gewezen gezant in Moskou betrok ken. Voorts enige leden van de ko ninklijke familie, een aantal journalis ten, studenten en officieren. Bijzon derheden zouden nog bekend gemaakt worden. WESTDUITSE VAKBONDSLEIDER EIST 40-URIGE WERKWEEK Aan de vooravond van de eerste Mei heeft de vice-voorzitter van het Westduitse Vakverbond, Georg Reu ter, in een rede te Bremen de instel ling van een 40-urige werkweek, te verdelen over vijf werkdagen, geëist. Hij sprak zich voorts uit voor herstel van de Duitse eenheid. De Westduitse Bondsdag heeft zich gisteren met grote meerderheid uit gesproken voor de voortzetting van de politiek van Europese éénwording „op grondslag van gelijke rechten en plichten". Slechts de socialistische af gevaardigden stemden tegen de reso lutie, waarmee een uitvoerig debat over de buitenlandse politiek was af gesloten. Ofschoon tijdens het debat principiële meningsverschillen, ook binnen de regeringscoalitie, met be trekking tot het vraagstuk van Saar- land tot uiting waren gekomen, heb ben de fracties der vier regeringspar tijen uren lang geheim beraad gehou den over een resolutie inzake dit vraagstuk, waaraan alle vier de rege ringspartijen haar goedkeuring zou den kunnen hechten. De moeilijkheid daarbij was, da', de socialisten de Bondsdag hadden herinnerd aan zijn Saarbesluit van 2 Juli 1953, waarin de regering werd opgedragen bij verdere besprekingen over de Saar te trach ten de de facto afscheiding van het gebied van Duitsland te beëindigen. De regeringspartijen, met uitzonde ring van de liberale partij, wensten blijkbaar zo onopvallend mogelijk van dit vroegere besluit terug te komen. Zij volgden dr Adenauers waarschu wing, dat Duitsland voor een derge lijke politiek nergens in de Weste lijke wereld medestanders zou kun nen vinden. Daarom kwam tenslotte met 275 te gen 135 stemmen een resolutie uit de bus van de volgende inhoud: „De eerste Duitse Bondsdag heeft door het besluit van 2 Juli 1953 grondslagen ge legd voor de behandeling van de Saarkwestie. De daarin tot uitdruk king gebrachte rechtsopvatting over de verhouding tussen Duitsland en Saarland maakt de tweede Duitse Bondsdag zich eigen". Een poging van de socialisten om deze resolutie nog aan te vullen met de verklaring, dat er aan de grondslagen van Juli 1953 niet zou mogen worden getornd en dat zij verder richtsnoer zouden moe ten blijven voor de regering, werd door de meerderheid afgewezen, of schoon vele liberalen hierbij de zijde der oppositie kozen. Resultaat van het debat is volgens politieke waarnemers met dit al, Jat de meerderheid van de Bondsdag het „Heim ins Reich'-karakter van zijn vroegere Saarbesluiten heeft wegge nomen én deze vroegere besluiten nog slechts erkend voor zover zij een rechtsopvatting inhouden, niet al leen voor Saarland, doch evenzeer voor de andere de facto van Duitsland afgesneden gebieden. De meerderheid van de Bondsdag heeft de Bondskan selier niet verder willen binden. Het vasthouden aan de rechtsopvatting, dat de grenzen van het Duitse Rijk van 1937 nog altijd voortbestaan, geeft dr Adenauer een steun in de rug, wanneer hij in verdere onderhande lingen met de Franse regering zich zal blijven verzetten tegen een defini tieve regeling van de Saarkwestie. Adenauer heeft tijdens het debat als één van de Duitse voorwaarden voor het ingaan op het plan van de heer Van der Goes van Naters genoemd, dat elke regeling voorlopig zal moe ten blijven totdat een vredesverdrag tot stand zal komen. DE KWESTIE-TROESJNOWITSJ Generaal William Oliver, de Britse commandant te Berlijn, heeft gisteren de Russische autoriteiten om toestem ming gevraagd voor een onderhoud met dr Troesjnowitsj, een leider van uitgeweken Russen, die naar Oost- Duitsland zou zijn ontvoerd. Volgens de Russen echter is Troesjnowitsj willig naar Oost-Berlijn gegaan. INDIAAS PASSAGIERSVLIEGTUIG VERONGELUKT Een Indiaas passagiersvliegtuig is gisteren kort nadat het van het vlieg veld Dum Dum bij Calcutta was opge stegen, brandend neergestort. Drie le den van de bemanning en een passagier kwamen om het leven. Zeven inzitten den werden gewond, van wie vier ern stig. vrij- HET SPAANSE consulaat-generaal te Gibraltar is Vrijdag gesloten ten einde n „onhoffelijkheid" jegens koningin Elizabeth bij haar voorgenomen bezoek aan de vesting op 10 en 11 Mei te ver mijden.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 3