Stad en omgeving Kinderoptocht en Marinekermis de grootste attracties REEDTE Koninginnedag was koud FILMS VAN DEZE WEEK Fa. BEEMSTERBOER Winderige Koninginnedag in prettige sfeer verlopen Parade node door de burgerij gemist Concert HOV in de Nieuwe kerk IlilliHHllil Late vlaggen TIVOLI „Onder de zon van Rome" WITTE „Slaven der hartstocht" VEEL ORANJE en veel vlaggen stoffeerden Den Helder op Ko ninginnedag, maar het zonnetje, dat zo feestelijk had kunnen schij nen, bleef maar voortdurend schuil gaan achter een dun wolkendek. Af en toe kwamen speels een paar warme stralen naar de aarde als spionnen die moesten waarnemen, hoe Den Helder deze dertigste April vierde. Eén, naar goede tra ditie onmisbaar, element ontbrak: er was geen parade. De kinderspe len op het HRC B-lerrein vormden, mede door het wat gure weer, geen krachtige trekpleister voor het grote publiek, dat hoofdzakelijk wandelend of op de fiets genoot van deze vrije, maar vooralsnog wal lege, Koninginnedag.. A LS vanouds trok de Buitenhaven bij de vlaggenparade weer het fleurig feestkleed aan. De vaderlandse drie kleuren, geusjes en pavoiseerlijnen werden gehesen en schiepen in de oor logshaven een gezellige en vredige sfeer. Het jeugdappèl op het Rialtoplein, overigens als inzet van de feestviering door de burgerij een passend onderdeel van het programma, trok wat minder belangstelling dan men had mogen ver wachten. Waarschijnlijk denkt de jeugd in verband met feest en jolijt tegen- voorkeur. Zo ligt dan de stad al enige middernacht en geniet op een hele vrije dag de deugd van het uitslapen de voorkeur. Zol igt dan de stad al enige uren te baden in het morgenlicht, ter wijl nog talloze slaapkamergordijnen gesloten zijn. Daar rusten de mensen van de vermoeienissen, bij het schijnsel van TL-buizen en gloeilampen opge daan. Daarom deed het ons genoegen, dat de sectie Jeugd van de Helderse gemeenschap, in samenwerking met de Algemene Oranjevereniging, toch nog enige honderden jongeren tijdig uit de veren had weten te krijgen voor het ge zamenlijk zingen van vaderlandse lie deren en het luisteren naar een fees telijke toespraak van wethouder J. J. Landman. Toen „Winnubst" om tien uur startte voor de mars door de stad was het druk op straat. Daarom viel het ons tegen, dat de kinderspelen op het HRC B-ter- rein maar zo'n geringe schare publiek trokken. Er ontbrak in zoverre iets aan de organisatie van dit programma-on derdeel, dat men het moeilijk bleek te kunnen stellen zonder een goed ge plaatste geluidinstallatie. Met alle waardering voor het pogen van de Al gemene Oranjevereniging en de gym nastiek- en sportvereniging „Olympia" konden we deze kinderspelen geen on verdeeld succes noemen. Cllriste'ijlïe Oranjevereniging had zich minder moeilijkheden op de hals gehaald door het organiseren van een kindervoorstelling in Casino. De jeugd heeft daar, binnenshuis, veel plezier ge had. In zekere zin is dat verschil in succes jammer, omdat op een dag als deze eigenlijk de voorkeur aan feeste lijkheden buitenshuis moet worden ge geven. KINDEROPTOCHT \/EEL voldoening zullen de organisa toren van de gistermiddag gehouden kinderoptocht hebben beleefd. Het aan tal deelnemertjes was groot en hun bij dragen over het algemeen büzonder aardig. Er waren verschillende origi nele groepjes (o.a. een bruidspaar) bij en het Stedelijk Muziekcorps en het Helders Fanfarecorps strooiden feeste lijke klanken over de zich rustig voort bewegende stoet. Overal langs de route, die gelukkig grotendeels door de be bouwing werd beschut, stond veel pu bliek ten bewijze dat de burgerij het werk van de beide Oranjeverenigingen in samenwerking met de Speeltuinver eniging op prijs wist te stellen. De sportmiddag op het Helder-terrein trok weer veel minder belangstelling. Junioren-elftallen van HCSC en Water vogels leverden eerst kamp, waarna de jeugdelftallen van HCSC en Helder in het veld kwamen. In de pauzes werden gymnastiekdemonstraties gegeven door „Turnlust". Weliswaar deed de frisse wind de helderwitte rokjes vrolijk wapperen, maar het leek ons toch voor de deelnemers geen pretje, hun oefe ning in de open lucht uit te voeren. De gelijktijdig op het HRC-terrein ge- houdenhouden grasbaanwedstrijden van D.O.K., zowel bestaande uit serieuze als meer komische nummers, genoten de aandacht van verscheidene honderden toeschouwers, die overigens geen blijk gaven van uitbundig enthousiasme. Daarvoor moest men zijn op de fancy- fair van de Koninklijke Marine, waar het soms bijna ontstellend druk, maar voortdurend feestelijk en gezellig was. Het officiële hoogtepunt van deze Koninginnedag was ook nu weer de re ceptie ten Raadhuize, waar burge meester en mevrouw Rehorst de han den kregen te drukken van naar schat ting driehonderd stadgenoten, die re presentatief konden worden geacht voor al wat leeft bij Marine en burgerij. In de avonduren werden nog enkele Op het HRC a-terrein waren gister middag de renners van „DOK" in hun element. Deze joto toont de finish van een grasbaan-wedstrijd over tien ronden, die werd gewon nen door De Jong, vóór Noorman. Derde werd Heertjes. Zeer vele stadgenoten hebben Koninginne-avond doorgebracht in de stad. Zij zullen wellicht hebben opgemerkt, dat na zons ondergang nog talloze vlaggen wapperden en zich daarover met ons hebben verbaasdWy menen, dat zij zich niet ten onrechte ver wonderden. Toch zeker in een Marinestad moet men weten, dat de driekleur bij zonsondergang moet worden binnen gehaald... feestelijke zaalbijeenkomsten gehouden. Voor de wandelaars was het Paleis aan de Buitenhaven geïllumineerd, baadde de Koningssloep in de Zeedoksluis in floodlight, leverde het verlichte com plex van de Marinekermis een sprook jesachtige aanblik en vormde het Ju- lianapark met zijn vele lampjes weer een graag bezocht middelpunt. Daar gaven de Postfanfare en het Koninklijk Helders Mannenkoor een tentconcert, dat door het publiek in betrekkelijke rust werd aangehoord. Zo mên ziet: Den Helder heeft zijn parade gemist, maar het heeft toch aan mogelijkheden tot verder en ge zelligheid niet ontbroken. Het Neordhollands Philharmonisch Orkest, dat onder de vroegere naam HOV al menigmaal in Den Helder is opgetreden, concerteert op Donderdag avond 13 Mei in de Nieuwe kerk aan de Weststraat. De violist Jan Bresser is solist in het Vioolconcert in A van Mozart. Het programma vermeldt voorts de ouverture „Die Hebriden" van Men- delssohn, het „Concert pour petit or- chestre" van Roussel en de „Oxford- symphonie" van Haydn. Dirigent is Toon Verhey. De leden van „Turnlust", die gisteren gymnastiekdemonstraties gaven, maakten een „koude tocht" naar het Helderveld. De leiders hadden er evenwel rekening mee gehouden en toen de jongens en meisjes waren gearriveerd, stond een kar vol met jassen klaar. Ad de opmars waren de meisjes er onmiddellijk bij om hun mantels en jasjes van de wagen te zoeken. t April-windje was dan ook fris :*s' Een merkwaardige film is „Onder de zon van Rome", die te Venetië werd bekroond en nu tot en met Maandagavond in het Tivoli-theater wordt vertoond. Het is ontegenzegge lijk een knappe rolprent, die door Renato Castellani weliswaar boeiend is geregisseerd in scènes, doch niet tot een logisch, vlot geheel. Er is een verteller ingelastde stem van de hoofdpersoon doet een geschiedenis uit de doeken, die tijdens en na de oorlog speelt, „onder de zon van Rome". Het gaat over jongens, die opgroeien totniets. Weinig hebben zij in de oorlog om handen, en daarna zijn zij verleerd wat zij nooit hebben geleerd: het werken. Deze Italiaanse film werd niet ten onrechte bekroond. Op uitstekende wijze worden de hoofdrollen vertolkt door Liliana Manchini, Oscar Blando, Francesco Golisano en Cisella Monaldi. Het is geen nieuw onderwerp, dat Yves Ciampi voor zijn film „1'Esclave" heeft aangegrepen, maar zelden heb ben wij het zo menselijk en vol deer nis uitgewerkt gezien. De film, die in Nederland onder de enigszins mis leidende titel „Slaven der hartstocht" is uitgebracht (de begrippen hartstocht en morphinisme dekken elkaar lang niet), is te beschouwen als een tref fende reportage van de ellende, waar in mensen kunnen geraken als zij niet meer buiten morphine kunnen, of denken te kunnen. Uiteraard heeft zo'n film (men kan „1'Esclave" tot en met Maandagavond in de Witte bioscoop gaan zien) sensationele ele menten, maar dan niet in de vorm die men tegenwoordig zo graag als een tonicum, verwant aan morphine!, slikt. Deze „thrill" heeft veel meer een af schrikwekkend karakter, wat nog wordt bevorderd door de omstandig heid, dat de film (gelukkig) geen hap- py-ending heeft. De hoofdrol van Mi- chel Landa, wiens carrière door de morphine ten onder gaat, wordt in drukwekkend vertolkt door Daniël Gelin. Zijn vrouw, die het gehele film werk door de juiste houding inneemt en bijvoorbeeld niet uit solidariteit ook maar tot het gebruiken van mor phine overgaat, wordt met niet min der overtuigingskracht uitgebeeld door Eleonora Rossi Drago. De andere rol len sluiten zich wonderwel aan bij hun spel. Ook filmtechnisch is deze film de moeite van het zien meer dan waard. 14 kar. goud 12-steens ancre A itimagnetisch Prijs 94'35 1 JAAR VERZEKERD TEGEN VERLIES EN DIEFSTAL Door eigen financiering betaling in overleg. Keizerstraat 15 Tel. 2626 (Advertentie, Ing. Med.) Jeugdige gymnasten van „Turnlust" gaven gistermiddag demonstraties op het Helder-terrein. Een groep meisjes marcheert het veld op. lli WÊÊÊÊÊÈÈÊÊÈm xY S v.A De optocht voor de kinderen met versierde kar™t3nes'^p^llieWie^haddèn „rollend materiaal" trok grote belangstelling. Dejongens dan ook wel hun best gedaan. JJat clë speeltuinvereniging „Den Helder" zo'n der tienhonderd leden telt, zou je niet zeggen, wanneer je haar jaarvergadering be zoekt. Ook de jongste alge mene ledenvergadering, Don. derdagavond in café „Post- brug" gehouden, muntte niet uit door een overgrote be langstelling. Al waren er dan echter niet veel leden, ver heugend was het toch, dat de heer H. J. Willems van het hoofdbestuur aanwezig 'was. Zulk een hoofdbestuurlijk be zoek mag de Helderse ver eniging niet dikwijls begroe ten. Het spreekt dan ook. dat de voorzitter, de heer P. S. van der Vaart, deze bezoeker in het bijzonder welkom heette. Een ander blij geluid was, vernam Gradus, dat de hoop leeft, in de loop van de vol gende maand de nieuwe tuin in Oud Den Helder op fees- 1 telijke wijze te kunnen ope nen. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester gaven evenmin reden tot on tevredenheid. al moest het verenigingsjaar 1953 met een klein nadelig saldo worden afgesloten. Dat de speeltuin Visbuurt van een geheel nieuwe, kostbare omrastering werd voorzien, is stellig mede de oorzaak van het tekort. Doch ook het „ledenverloop" is er debet aan. Of noemt men het misschien niets, een verlies van ruim honderd leden?! Intussen dient men niet te veronderstellen, dat deze ledenvermindering een teruglopende belangstelling voor het speeltuinwerk in houdt. Neen, de oorzaak schuilt in de vele verhuizin gen naar Nieuw Den Helder, waar nog geen speeltuin be staat. Deze komt er echter stellig wel, want er heeft zich reeds een commissie ge vormd, die de oprichting van een speeltuin in dit nieuwe stadsdeel in voorbereiding heeft. Er viel niets af te treden in het bestuur, daar de aftre denden hun werk uitstekend doen. Het dagelijks bestuur werd dus herkozen; het be staat uit de heren P. S. vgn der Vaart voorzitterJ. Jansen (secretaris) en A. den Hartog (penningmeester). Deze heren werd machtiging verleend, in de vacatures, ontstaan door het vertrek van de heren P. A. Riedel en D. J. Luyendijk, tijdelijk te voor zien, althans tot de volgende jaarvergadering. In de Raad van Toezicht was deken A. H. Harst aftredend: hij werd herkozen. Benoemd werden voorts de heren W. F. Louto ner en L. M. F. Ruder. De bijeenkomst werd be sloten met een inleiding door de heer A. Hensums, com missaris van politie alhier, over het onderwerp „De ze delijke gevaren van onze jeugd op straat". Deze inte ressante lezing werd met veel aandacht gevolgd. Hoewel onze havenstad het anders zou doen vermoeden, heeft de ervaring geleerd, dat Den Heldgr behoort tot de steden waar het met de zedendelic ten zo'n vaart niet loopt. Deken Harst onderschreef dit later ten volle. De commis saris begaf zich voorts, naar hij zei. op het glibberige pad, ter propagering van de poli tie, welke helaas nog al te veel alleen wordt gezien als „de sterke arm". In het alge meen zei de heer Hensums. dat „overtredingen" door kin deren op zedelijk terrein by voorkeur door de ouders moe ten worden behandeld. Bo vendien oordeelde hij het ge raden, bij afwijkingen contact op te nemen met deskundig politiepersoneel, uiteraard op voet van vertrouwen. Voor de toekomst van het kind zal zulks absoluut geen nadelige gevolgen hebben. Wat de voorlichting van het kind be treft, heeft de heer Hensums gezegd, dat het die nooit moet opdoen middels bioscoop of boekwerkjes. ZEEMAN Adolfs, berichtte, dat er aller lei aardige dingen worden aan geboden, en dat de opbrengst bestemd is voor het interieur van de kerk. POLITIE yANMIDDAG om vier uur, sportvrienden, speelt het eerste elftal van de Helderse politie op het Helder a-terrein tegen de Haagse Marechaus see. De ontmoeting geldt voor het districts-kampioenschap, waarin onze stadgenoten nog een kans hebben. REISJE J-JET jaarlijks uitstapje van de buurtvereniging „Het kleine dorp" te Julianadorp zal plaats hebben op Woens dag 9 Juni, kwam Gradus ter ore. Om half zeven 's mor gens wordt gestart en dan gaat het langs de duinkant naar Zandvoort, nadat in Bloemendaal de erebegraaf plaats is bezocht. In Zand voort valt uiteraard heel wat te genieten, en nog meer wel licht in Den Haag. de vol gende pleisterplaats. Beziens waardigheden zijn hier het Vredespaleis en Madurodam. Tenslotte zal het gezelschap enkele uren in de hoofdstad vertoeven. Een voorproefje van de ge zelligheid moge de feestavond zijn, die op Zaterdag 15 Mei wordt gegeven in café „Prins Hendrik"! BON J^RAMER's Bestelkantoor te Den Helder heeft tel kens, wanneer een nieuwe mijlpaal werd bereikt in het klantenaantal, een waardebon uitgereikt. Dezer dagen kon de kwart-milioenste klant worden genoteerd, de heer G. Buis uit de Hector Treub- straat. Deze ontving een waar debon van vijf en twintig gulden. Collega's van de gelukkige bij de P.T.T. vertelden Gra dus, dat de heer Buis erg blij was met het buitenkansje, en dat hij er zijn fiets van ging laten maken. Dit laatste scheen hard nodig te zijn. J-JET plaatje van deze zee- man-met-baard, lid van de bemanning van Hr. Ms. „Bols- ward", die dezer dagen uit Amerika in Den Helder aan kwam, deed Uw stukjesschrij ver denken aan liedjes ais „Zeeman. 0, zeeman" en „Een oude zeeman, die kan niet slapen". Waarom, is hem zelf niet duidelijk, doch wellicht voelt ge mèt hem, dat er ver band tussen zit, want ook in de zeeman-van-de-foto schuilt je dit van: Ik tuur over zee, en veel liefde voor het ruime sop. En de baard staat keurig VERKOOP j\AN een vriendelijk verzoet wil Uw Gradus altijd vol doen. En daarom meldt hij, dat de Hervormde Vrouwen vereniging te Huisduinen op Dinsdag 4 Mei van twee tot zes uur in de Hervormde kerk aldaar een verkoopmiddag houdt. De secretaresse, mevrouw zijn beslag vond kreeg een hoogtepunt in de^verscliijning van deze drie clowns. Tik. Tak en Tor, i„ wie men wel en nwu v ?bben rïe heren Steef Boersema, Ben Cousel wL aJme tak m°et op de ladder van zijn collega s, ofschoon hij hoogtevrees heeft.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5