Wederom vele deelnemers aan „Stille Tocht" Zendingstentoonstelling in de Nieuwe Kerk Nationale herdenking gevallenen van Marine en Koopvaardij Kransen door autoriteiten en nabestaanden gelegd Alkmaar Raad weer bijeen op Dinsdag 11 Mei IN HET KORT Promotieprogramma voor WGW In de Grote Kerk te Beiaardbespelingen Wilhelmus gespeeld door tambours en pijpers Tussen Haaks en Kuitje BESOMMINGEN IJMUIDEN Van Maandag 17 tot Donderdag 20 Mei Ned. Hervormd kerkkoor concerteerde Plechtigheid hij monument Voor hen die vielen" AAN DE VOET VAN HET MONUMENT „Voor hen die vielen" wer- den gistermorgen vele prachtige kransen gelegd als een posthumr, hulde aan de zeelieden van de Koninklijke Marine en de Koopvaardij die gedurende de tweede wereldoorlog om het leven zijn gekomen. Het personeel van schepen en instellingen te Den Helder, grotendeels be horende tot een generatie die eerst na de bevrijding bij de marine is ge komen, markeerden de zijden van de grote driehoek, waarvan het cen trum werd ingenomen door vele autoriteiten. De Koopvaardij was ver tegenwoordigd door de directeur-generaal van Scheepvaart, de heer *W. L. de Vries. Ook waren hooggeplaatste officieren van Land- en Luchtmacht aanwezig. Een overzicht van de plechtigheid tijdens de toespraak van vlootaal- moezenier J. Molenaar. Achter het podium vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen en daarnaast de staats secretaris van Marine, vice-admiraal H. C. W. Moorman. Geheel rechts de directeur-generaal van Scheep vaart, de heer W. L. de Vries. Links de kransen der autoriteiten, daar achter die der deputaties. DE PLECHTIGHEDEN op de nationale herdenkingsdag te Den Helder vinden altijd hun culminatiepunt in het maritieme ceremonieel op het Havenplein. Dat komt ook daarin tot uiting, dat men overal elders in de stad de vlaggen, reeds des morgens om elf uur huif stok ziet wappe ren. Anderen sluiten zich aan bij hetgeen landelijk geldt. Om zes uur begint immers alom in Nederland de herdenkingsavond, waarvan de organisatie in Den Helder wederom was opgedragen aan de afdeling Den Helder van „Voormalig Verzet Nederland." De behoefte om ook de gevallen burgers, en dan met name degenen die bij het verzet zijn omgekomen, te herdenken is in Den Helder gegroeid tot een traditie, die door zeer velen in ere wordt gehouden. Zij brengen dat tot uiting door deel te nemen aan de „Stille Tocht" en zo zwijgend en langzaam voortgaande de nagedach tenis van de gevallen burgers te eren. Om vijf minuten voor elf werd de vlag aan de mast voor het monument halfstok gehesen. Na de aankomst van de autoriteiten sprak vlootaalmoeze- nier J. Molenaar een korte herden kingsrede uit, waarna vlootpredikant ds F. Colenbrander voorging in het „Onze Vader". Gedurende één minuut van diepe stilte verwijlden de gedach ten van de duizenden op en om het plein bij degenen, wier nagedachtenis op deze wijze voor de negende maal na de bevrijding werd geëerd. De chef van het militaire huis van H.M. de Koningin, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, legde als eerste een krans bij het monument. De commandant Zeemacht Nederland, schout bij nacht F. T. Burghard sa lueerde en zijn voorbeeld werd door alle militairen gevolgd. Namens de Koninklijke Marine werd vervolgens een krans gelegd door vice-admiraal H. C. W. Moorman, waarna burge meester mr G. D. Rehorst eenzelfde hulde bracht namens het gemeente bestuur van Den Helder. Vele kransen volgden: van de Ver eniging van Marine-officieren, de Con tact-commissie werknemers koopvaar dij, de vereniging van Nederlandse koopvaardijkapiteins, de Vereniging van beroepsschepelingen bij de zee macht, de nationale federatieve raad van het Voormalig Verzet, de gemeen telijke Zeevaartschool, het personeel der Rijkswerf, het Karei Doorman fonds, het Prinses Margrietfonds, het Marine-sanatoriumfonds, de stichting „Pelita", de Marine-onderofficierenclub, De gemeenteraad van Den Helder komt op Dinsdagavond 11 Mei ten raadhuize weer in vergadering bijeen. De ambtenaar van de Kinderwet ten houdt vanmiddag van drie tot vijf uur spreekuur in het gebouw van de Keuringsdienst aan de Spoorgracht. Het wekelijkse spreekuur van „Pro Juventute" wordt vanavond van zeven tot acht uur gehouden aan het adres Timorlaan 37, telefoon 2129. De Helderse Stichting voor So ciaal Werk houdt vanavond van half acht tot half negen spreekuur aan het adres Piet Heinstraat 1, telefoon 2281. De violist Boris Lensky en de pia nist John Friends geven vanavond een concert in de Marinecantine. Het toneelstuk „Waar is mijn dochter?" van Ank van der Moer wordt vanavond in Casino opgevoerd door de W.S.O.V. Het programma van de Tivoli- bioscoop vermeldt voor heden- en mor genavond „Ontkomen doet niet een in de Witte bioscoop wordt vanavond „Jeugd in gevaar" vertoond en mor genavond „Alles is vergeten en vei- geven". Op Zaterdag "52 Mei spelen bas ketballteams urt Den Helder (dames, heren en junioren) in de nieuwe sport hal van de BPM te Vlaardingen tegen vertegenwoordigende Rotterdamse teams. de Algemene militaire pensioenbond, de Vereniging van oud-onderofficieren bij de zeemacht, de Bond van oud onderofficieren, de vereniging „Onze Vloot", de Bond van oud-strijders en dragers van het mobilisatiekruis en de reddersvereniging „Moed, Volhar ding, Zelfopoffering". Een zestal na bestaanden voegde tenslotte een klei ne, maar treffende bloemenhulde bij de vele kostbare stukken, die onder de gouden letters „Voor hen die vie len" waren geschikt. De plechtigheid, die wederom zeer stijlvol en correct verliep, werd door de tambours en pijpers besloten met het Wilhelmus. Het carré werd na een kort dankwoord van vice-admiraal Moorman ontbonden. Namens H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard legde de vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, als eerste een krans bij het monument „Voor hen die vielen". Onderweg werd een ogenblik halt gehouden bij het Vliegermonument in de Tweede Vroonstraat, waar bloe men werden gelegd. De Stille Tocht vond zijn eindpunt bij het verzetsmo- nument in het Julianapark, waar de RK harmoniekapel „Winnubst" koraal- muziek speelde, terwijl bloemen en kransen werden gelegd. Naar het schijnt hebben vele stadgenoten niet het juiste begrip voor het karakter van deze gebeurtenis. Een veelvoud van degenen, die aan de Stille Tocht hadden deelgenomen, was getuige van de plechtigheid, welke uiteraard niet als kijkspel bedoeld kan zijn. Gezamenlijk nam men om acht uur twee minuten stilte in acht, waarna tot besluit het Wilhelmus 'werd ge speeld. Een half uur later kwamen velen in de Nieuwe Kerk bijeen om te luisteren naar de herdenkingstoe spraak, dit ditmaal door ds J. Hart kamp werd gehouden. Mevr. A. Glas- Sinjewel declameerde o.a. het treffen de gedicht „In Memoriam". Voor vo- I cale omlijsting zorgde het dubbelman- I nenkwartet „Euterpe" op fijnzinnige wijze. Door alle aanwezigen werd ten slotte het Wilhelmus gezongen. De slachtoffers onder het werfper- soneel werden na het beëindigen van de werktijd herdacht. Nadat een man nenkoor onder leiding van de heer D. Ploeg een vertolking had gegeven van „Rust in vrede" van Fred. Roeske, legde de directeur, kapitein-luitenant ter zee A. J. C. Bax, een krans bij de gedenkplaat. Verscheidene bloemstuk ken van nabestaanden volgden. Er wer den twee minuten stilte in acht ge nomen, waarna het „Ecce quomodo moritur" weerklonk. GEVAAR. f-IET zal je gebeuren, wat een echtpaar uit de Pas teurstraat is overkomen'. Man en vrouw waren reeds gans in Bergen aangeland, toen laatstgenoemde zich tot haar grote schrik herinnerde, dat zij thuis, in haar propere keuken, op het gas nog een pan rijst te koken had staan Hoe moest dat <nu?! Zou haar verzuim niet tot brand leiden? Gelukkig kwam men op de verstandige gedachte, het hoofdbureau van politie te Den Helder te bellen en de dienstdoende wachtcom mandant de situatie uit te leggen. Meteen was het leed al vrijwel geleden, want de politie snelde, in samenwer king met een man van de brandweer, onmiddellijk naar de Pasteurstraat en ver- schafte zich op deskundige wijze toegang tot de verlaten woning. De pan met rijst stond lustig op de vlam;, de inhoud was zelfs nog met aangebrand. Het gas werd uitgedraaid, waarna het echtpaar kon worden gemeld, dat alle ge vaar geweken was. Gradus meent, dat het slechter had kunnen aflopen! OLIE Mader nieuws van het olie- front. De heer A. T. Len- nox Bovd de Britse minister van Vervoer en Burgerlucht vaart, heeft te Londen de in ternationale conferentie over de problemen, samenhangende met de bevuiling van de zee door stookolie, geopend. De besprekingen worden bijge woond door afgevaardigden van één en dertig landen en waarnemers van elf andere landen. In zijn openingsrede zei de minster: „Als vertegeri- woordigers van de landen, die vijf en negentig procent van de tonneninhoud van de we- reldvloot bezitten, verkeert gij in de positie om iets prac- tisch te doen om een einde te maken aan deze ontoelaat bare plaag". Deminister heeft er nog op gewezen, vernam Gradus, dat de toestand sedert 1914 aan zienlijk slechter is geworden. In 1914 gebruikte slechts 3.5 procent van ale schepen ter wereld stookolie; dit percen tage bedraagt momenteel 37! Over veertien dagen is de conferentie ten einde en kun nen wellicht de maatregelen worden genoemd, welke ter verbetering zullen worden aangewend. HONDEN Van het politiebureau werd gebeld, dat enkele honden met smart uitzien naar hun baas of naar een nieuwe meester. Als men zin heeft in zo'n arm dier. dan wende men zich tot het hoofdbureau* op de Kerkgracht. ,,'t Zijn erg lieve dieren", berichtte de wachtcommandant. ONTHULD JVe presidente van de Oor logsgravenstichting, mevr. H. G. van Anrooy-De Kem- penaer, heeft gisteren op het ereveld Kali Banteng te Se- marang een monument ont huld. ter nagedachtenis aan de in de Japanse kampen om gekomen vrouwen. Dit monu ment werd vervaardigd door Marian Gobius uit Voorburg Waarvan ge mevrouw Van Anrooy kent? Wel, enige tijd geleden heeft uw stukjes- schrijver bericht, dat zij be reid was voor nabestaanden bloemen te leggen op de gra ven in Indonesië en van de laatste rustplaatsen foto's te maken. Mevrouw Van Anrooy onthult op 7 Mei te Soerabaja voorts een drietal maquetten, welke respectievelijk vertonen de beeltenis van de bevel hebber van de slag in de Ja- vazee, Karei Doorman, het oude admiraalschip van Mi- chiel de Ruyter, en de in de Javazee ten onder gegane kruiser „De Ruyter". ROMMEL ^an het eind van de Reiger straat is een stukje land, waarop vroeger huizen heb ben gestaan. Een bewoner van deze straat kwam er bij uw Gradus over klagen, dat men op het bedoelde stukje grond allerlei vuil neergooit. Meest al geschiedt zulks door men sen, die let wel! er zelf geen hinder van ondervinden, daar hun woning niet aan de Reigerstraat staat. Uw stuk jesschrijver meent, dat die mensen voortaan wijzer moe ten zijn; het hoort immers niet dat een ander last heeft van hün rommel! Wat een stank en wat een bende geeft het, wanneer de wind bezit neemt van het vuil! VERS £en heel mooi vers, dat ev .- wel niet voor publicatie geschikt is, kreeg Gradus van de week toegezonden. Het handelde over het monument in het Julianapark, dat, aldus de rijmer, daar maar zonde bloemen staat. Zonder bloe men en verlaten. Vandaag liggen er wel bloemen bij zal hij begrijpen, daar gister avond bij het monument een korte plechtigheid heeft plaat? gevonden. Het gaat de brief schrijver er evenwel om. dat aan de voet van het gedenk teken altijd bloemen moeten staan; in een bak of zo. Ln hij vindt dit een taak voor de gemeente. DUIF ■^ellicht is er een liefheDber in Den Helder, die een duif kwijt is. Een dag of vier geleden kwam er één aan vliegen aan het adres Bad huisstraat 96c; daar moet men dus maar eens gaan vra gen. Men kan de vogel er ook gerust laten meent Gradus, want „96c" is een goed kost huis! GELD £)e heer Van Leeuwen, die onder andere actief is voor het Koninklijk Helders Man nenkoor, komt nog wel eens een babbeltje maken met Mi- nutius en Gradus. Onlangs toonde hij uw stukjesschrij ver papiergeld uit de tijd van de Franse revolutie. Het zijn eenvoudige stukjes papier waarschijnlijk „noodgeld" van cinquante sols, quinze sols sols en cinq livres. Uw Gradus zou wel eens willen weten, of dit ..geld" voor een verzame laar waardevol is. Voor de heer Van Leeuwen is het dat wel, want tot uw Gradus sprak hij: „Houdt u het maar even, maar ik moet het wel terug hebben, hoor!'' FEEST Qisteren was de heer W. Ba- lyon veertig jaar in dienst van de Rijkswerf; eerst te Hellevoetsluis, later in Den Helder. Hij is hulpbeheerder in Magazijn 8 en daarom was er Dinsdagmorgen feest bij de afdeling Magazijndienst. Na door de directeur te zijn ont vangen, werd hij met echtge note en dochter in Magazijn 8 ingehaald. Daar werd de jubi laris toegesproken door de heren Kortenhoeven. Kramer en Van Doorn, die namens het personeel een wringer en bloemen aanbood. Over de'le vensloop van de heer Balyon, die dus wel in de belangstel ling stond, werd een groot gedicht voorgelezen. In de Grote Kerk te Alkmaar werd een concert gegeven, waarvoor vrij grote belangstelling bestond en waar aan medewerkten de Ned. Hervormde Kerkkoren van Alkmaar en Den Hel der mede onder directie van Nico Ak kerman. Solistische medewerking ver leenden Freya Kee-Lemaire (sopraan), Bella Hopman (viool) en Piet Kee (orgel). Het programma was in hoofd zaak samengesteld uit kleine werken van grote meesters. Met een zeer knap gespeelde Dori sche Toccata van Joh. S. Bach werd het concert geopend. Hierna zongen de kerkkoren gezamenlijk „Jezus is ons licht en leven" en „Ich will den Na men Gottes loben" van Bach. In het eerste nummer was de accentuering wel iets te nadrukkelijk, maar de koorzang was zuiver en beschaafd, het geen ook in het volgend werk, uitge voerd met orgel, het geval was. Het bekende „Laudate Dominum" van Mo- zart, waarin de sopraansoliste haar partij voortreffelijk vertolkte, was mede wel een van de beste koorpres taties van deze avond. De orgelbegelei ding was hier echter, vooral wat het pedaalgebruik betreft, wel wat sterk. Zeer correct en zuiver werd ook ge zongen „Looft nu den Here, o mijn ziele", een melodie uit 1665. De presta ties van de solisten stonden deze avond op een zeer respectabel peil. In de liederen van César Frank en Widor frappeerde ons weer de muzikale voordracht van de sopraanzangeres. Voorts was er op dit concert nog de zeer merkwaardige kennismaking met de violiste Bella Hopman, die in een „Grave" uit een vioolsonate van Tar- tini opviel door een zeer fraaie toon- vorming en ons hierna de zeer veel eisende „Chaconne" voor solo-viool van Bach voorspeelde. Uitsluitend violis- tisch gezien was dit een bijzondere prestatie, want zij heeft een bewonde renswaardige techniek, een prima stokvoering en in de meerstemmigheid een reine intonatie. Toch wist zij niet altijd de juiste sfeer van deze compo sitie te treffen. Zij is daar echter ze ker toe in staat, wanneer zij zich wat meer bezint op de geestelijke achter grond van dit werk. Piet Kee zorgde voor de moderne en muzikale verras sing met Litanies voor orgelsolo van Alain. Tenslotte zongen de koren gezamen lijk met Nico Akkerman's koorklassen zeer goed „Was mein Gott Will, dass gescheh alzeit" van Bach en „Wilt he den nu treden" uit Valerus' Gedenck- klank. Door alle aanwezigen werd het zesde couplet van het Wilhelmus staande meegezongen. Met zeer goede herinneringen aan dit Kerkconcert z-Tlen de luisteraars ongetwijfeld huiswaarts zijn gegaan. W. Schreurs. Aanstaande Zondag speelt WGW op eigen terrein tegen SEW (de kam pioen van de eerste klasse B van de afdeling Noord-Holland) haar eerste promotiewedstrijd. Verder luidt het programma: 16 Mei: SEW—Egmondia; 23 Mei: Egmondia—WGW30 Mei: SEWWGW; 7 Juni: Egmondia— SEW; 12 of 13 Juni: WGW—Egmondia. Zoals men weet is Egmondia de kam pioen van de eerste klasse A. Hoewel de promotieregeling nog niet bekend is, hebben wij toch wel begre pen, dat de kansen voor WGW uit stekend staan. Waarschijnlijk zullen de twee ploegen, die uit bovenstaande competitie de meeste punten vergaren meteen naar de KNVB overgaan. Num mer drie heeft dan ook nog een kans, welke evenwel moet worden verdedigd tegen een elftal uit de Amsterdamse afdeling. Het is morgen hoog water om 10.10 en 22.45 uur en laag water om 4.15 en 16.50 uur. De temperatuur van het zeewater was 8,2 graden Celsius. En d is nu „Vos", het paard van de groenteman, dat 's avonds loopt te grasduinen op de Dijk bij de Windwijzer. Een typisch Helders stemmingsbeeld, velen welbekend. Besommingen van gisteren waren: IJm. 32 f 19.000.loggers Sch. 7 f5600, IJm. 210 f 6450, IJm. 75 f4550, Kw. 59 f 1400, Kw. 6 f5600, Kw. 114 f 1400 Kw 38 f3850, Kw 176 f5280, Kw. 37 f5340* Kw. 9 f 4860, Kw. 140 f4120, Kw. 48 f 7900 en kustlogger: Kw 7 f 1240. De totale aanvoer bedroeg 6000 kisten. De prijzen waren P" heilb°t 3.10-2.35, gr. tong 1.72—1.63, grm. tong 1.82-1.73, kim. tong 195—1.82, kl. tong I 1.60—1.49, kl. tong II 1.421.35, tarbot I 1.661 34 .•7Pesr451 ,kg: gr,! scho1 62 ~42' Srm. schol 4,',klmé scho1 7°-40' kl- sch°l I 51 -28, kl schol II 40-8, schar 15-18, v. naring 16—5.60, makreel 16.50—10.00, gr. chelvis 28—21, grm. schelvis 30—23 lm schelvis 43—25. kl. schelvis I 35— .7, kl. schelvis II 28—10, wijting 12—8 in O ,32r24' midd' eul 25—18, kl. gui >7 ol kooIvls zw. 26, kl. koolvis wit Si24. pe,r '25 kggr. kabeljouw 20055, gr. koolvis zw 56—42, gr. koolvis wit 6359, gr. leng 60—54. Uitgaande van het Zendingsburcau der Nederlands-hervormde kerk te Oegstgeest en het Zendingscentrum der Gereformeerde kerken te Baarn wordt van 17 tot en met 20 Mei in de Nieuwe kerk aan de Weststraat een zendings tentoonstelling gehouden. Deze expositie, kortweg „Zento" ge naamd, maakt op het ogenblik een tour nee door ons land, teneinde grotere be kendheid te geven aan het zendings werk in Indonesië en Nieuw-Guinea. „Oegstgeest" exposeert met behulp van een tweetal stands allerlei voorwer pen, afkomstig van Celebes, de Mo- lukken en Nieuw-Guinea. Ook „Baarn" komt met twee stands, die zijn gewijd aan Java en Soemba. Bij deze vier stands vindt men een zendingsarbei der, die meestal jaren ervaring op het zendingsveld heeft en met enthousias me en deskundigheid over zijn beleve nissen vertelt. Op de tentoonstelling bevindt zich ook een stand van het Nederlands Bij belgenootschap met een kaart van de verschillende taalgebieden en een col lectie in diverse talen gedrukte Bijbel gedeelten, alsmede een stand van de „Simavi". De „Zento" wordt op Maandagavond 17 Mei om half acht officieel geopend door burgemeester mr G. D. Rehorst. Op 18, 19 en 20 Mei is de tentoonstel ling 's morgens van negen tot twaalf uur, 's middags van twee tot vijf uur en 's avonds van half acht tot tien uur voor het publiek toegankelijk. De stadsbeiaardier, de heer Tj. Joh Dito, heeft vanmorgen op het klokken spel van het Monument Nederlands Reddingwezen al een tweetal concer ten gegeven. Men kan nu nog de vol gende bespelingen beluisteren: 1616.30 uur: 1. Een lied van Ne derland (Den Hartog), 2. Marsliedje (Brandts-Buys), 3. Een scheepje (Viot- ta), 4. Varia, 5. Mijn Nederland (Hol). 20-20.30 uur: 1. Preludium (Boëly), 2. a Wilt heden nu treden, b. Merck toch hoe sterek, c. Bede voor het va derland (Valerius), 3. Andante Canta- bilé (Dito), 4. Zeemans- en andere lie deren, 5. Wien Neêrlands bloed (Wilms).

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5