Bouwkashuis te Callantsoog in gebruik genomen Dodenherdenking te Alkmaar irS - s ais i ti71 -mii« t' i -v'1 I Texel krijgt midget-golfbaan Componist Jac. Jansen werd te Bergen ter aarde besteld Engels opleidingsschip in Nieuwediep Urk Scheepvaartberichten Toverformulevoor de kuststreekbewoners vïüy^r.;;;. Urk Weekoverzicht visserij Gezellig spel van achttien holes JIMMY EN DE BENDE VAN BOLLETJE BINK De belangstelling was overweldigend Handbalstrijd toont al tekening Wieringen Naar superieure afdeling BURGERLIJKE STAND Geboren: Johanna, d. v. Jan Pot- kamp en Anna van Unen. HET BESTUUR VAN HET GROENE KRUIS Het bestuur van het Groene Kruis bestaat thans uit de volgende perso nen: G. Keyser, voorzitter; H. Brouwer, secretaris-penningmeester; C. J. Las- schuit, H. Groenevelt, W. Metz, J. Bak ker, R. T. Oost en L. Kamper, terwijl als adviserende leden zijn toegevoegd de plaatselijke geneesheren A. Vonk en Heidinga. KONINGIN BEDANKT TITO H.M. Koningin Juliana heeft de pre sident van Joegoslavië, Jozif Broz Tito. in een telegram bedankt voor de ge lukwensen, die hij haar heeft doen toekomen met haar verjaardag. Het Engelse radarinstructieschip H.M.S. „Boxer", dat oefeningen heeft gehouden met Hr. Ms. vliegtuigdirectieschip Soemha en vliegtuigen van de Marine luchtvaartdienst, is gistermiddag om kwart over vier het Nieuwe diep binnengelopen. De oorlogs bodem kreeg ligplaats voor het Copimandements gebouw. Van middag om 2 uur spelen elftallen van „Boxer" en „Soemba" een voetbalwedstrijd op het Anker- parkterrein. Aagtekerk, 3-5 van Cadiz naar Ant werpen Akkrumdijk, 3-3 van Boston naar Philadelphia Alnati, 3-5 van Mon tevideo naar Santos Amerskerk, 3-5 van Lissabon naar Marseille Amstel veen, 3-5 n.m. van Aden naar Karachi Arendsdijk, 3-5 van Antwerpen, 4-5 te R'dam Aalsdijk, 2-5 te Norfolk An- dijk, 3-5 van R'dam naar Havanna, 4-5 te Antwerpen Averdijk, pass. 4-5 4.30 uur Vlissingen naar New York Alchiba, pass. 3-5 Ouesant naar Antwerpen AJegonda (t), 4-5 v.m. van Pladju te Ma- kassar Algenib, 4-5 te Las Palmas Alphard, 3-5 n.m. te- Las Palmas Ar- milla (t), 3-5 v.m. van Trinidad naar Rio de Janeiro Blitar, pass, 4-5 9 uur Vlis singen naar R'dam Boschfontein, 4-5 van Aden naar Mombasa Bloemfontein, 3-5 185 mijl zuid van Dakar naar Las Pal mas Bonaire, 3-5 te Paramaribo Bos koop, 3-5 van Laguaira naar Grenada Bali, 3-5 van rede Colombo Caltex Delft (t), 3-5 150 mijl n.-n.o, van Fi- nisterre, 5-5 te R'dam verwacht Caltex Utrecht (t), pass. 3-5 Kaap St. Vincent naar R'dam Celebes, 3-5 van Tandjong Priok naar Tandjong Pandan Caltex Nederland, pass. 3-5 Kreta naar R'dam Charis, 6-5 van A'dam te Laguaira ver wacht Cottica, 4-5 van Paramaribo te A'dam Cumulus, 3-5 van R'dam naar Atl. Oceaan Delfland, 1-5 te Monte video Delfshaven, 3-5 van St Vincent (KV) naar R'dam Drente, 2-5 van New Orleans naar Philadelphia Eendracht, pass. 3-5 Gibraltar naar R'dam Esso Den Haag (t), 3-5 van Antwerpen naar Sidcin Esso Rotterdam, 4-5 van Aruba te R'dam Friesland (KRL), 3-5 8.35 uur van Suez naar Port Said Gooi land, 2-5 n.m. van Las Palmas naar R' dam Ganymedes, 3-5 23.10 uur van Vlissingen naar Dordrecht (verb.) Gouwe, 3-5 van R'dam naar Hamburg Hersilia, 4-5 van Hamburg naar Antwer pen Hydra, 3-5 van A'dam naar Ant werpen Haarlem, 3-5 van Chaitien n- Antwerpen Haulerdijk, 4-5 van Narvik te Baltimore Jagersfontein, pass, 4-5 8.10 uur Vlissingen naar A'dam Johan van Oldenbarnevelt, 4-5 te Melbourne Kedoe, pass. 4-5 Gibraltar naar Port Said Kota Gedeh, vertr. 4-5 van Beyrouth naar Port Said Leopoldskerk, 3-5 van Bahrein naar Ras Tanura Lutterkerk, pass. 3-5 Kreta naar Port Said Lim burg, 3-5 v.m. van Lorenzo Marqués naar Beira Loenerkerk, 3-5 van Calcutta naar Chalna Mapia, pass. 3-5 Kreta naar Port Said Mataram, 4-5 te Penang Meliskerk, pass. 3-5 Singapore naar Co lombo Madoera, 3-5 van Hamburg naar A'dam Marisa, pass. 3-5 Ouessant naar Thameshaven Maasdam, 3-5 van Cobh naar New York Modjokerto, 3-5 9.10 uur te Hamburg Noordwijk, 4-5 te Phi-, ladelphia Poelau Laut, 3-5 van Sura- baja naar Semarang Prins Willem George Frederik, 4-5 van A'dam naar R - dam Pieters, 3-5 te Swansea Prins Frederik Hendrik, 4-5 te Detroit Prins Maurits, 4-5 te Toronto Rijndam, 8-5 van New York te Cobh verwacht Ra- faela (t), 3-5 van Pladju naar Bangkok Riouw, 3-5 van Tandjong Priok naar Singapore Roepat, 3-5 van Singapore naar Belawan Singkep, 4-5 van Ham burg naar Londen Stad Breda, 5-5 van Melbourne te Sydney verwacht Sarpe- don, 4-5 te Philadelphia Stad Arnhem, pass 3-5 Algiers naar Port Said Sten tor, pass, 3-5 Flores naar Barbados Salland, 3-5 van St Vincent (KV) naar Montevideo Scherpendrecht (t), 3-5 v. Bahia naar Rio de Janeiro Sliedrecht (t), 3-5 te Port Said Stad Dordrecht, pass. 3-5 Kaap St Vincent naar R'dam Stad Vlaardingen, 3-5 95 mijl noord van, Rorvik, 4-5 te Narvik Tegelberg, 3-5 van Rio de Janeiro naar Kaapstad Te- lamon, 3-5 te A'dam Van Spilbergen, 4-5 te Dakar Waterman, 3-5 980 mijl noord van St. Helena naar Walvisbaai Westerdam, 3-5 van R'dam te New York Westland, 3-5 van Vitoria. 4-5 te Rio de Janeiro Weltevreden, 3-5 van Cali- cut naar Port Said Wieldrecht (t), 3-5 van Mena al Ahmadi naar Suez IJssel, 4-5 te Famagusta Zeeland (KRL), 3-5 van New York naar Halifax Zijpenberg, pass. 3-5 Ouessant naar A'dam. Maandag is in tegenwoordigheid van vertegenwoordigers van het gemeente bestuur, de Bouwkas Noord-Neder landse Gemeenten, de plaatselijke com missie voor het bouwsparen, aannemer en onderaannemers de eerste in de ge meente Callantsoog gebouwde bouw- kaswoning, bestemd voor de heer C. J. Voorthuijsen en staande aan de Dorps weg, in gebruik genomen. De woning werd gebouwd door de aannemer B. P. Zeeman. Burgemeester W. L. Correljé van Callantsoog verklaarde het een pret tige taak te vinden de symbolische in wijding van de nieuwe Bouwkaswo- ning te mogen verrichten. Het nieuwe huis noemde hij een aanwinst voor het dorp: het is een ruim, goed ingericht en prettig te bewonen pand, dat ge schikt is voor verhuur in het seizoen. Vooral ook dit laatste is zeer belang rijk, want de hulp van de bouwkas en de mogelijkheid van die verhuur vormen voor de inwoners van Callants oog een toverformule om op de gemak kelijkst mogelijke wijze in het bezit van een huis te komen. Nadat de bur gemeester de heer en mevrouw Voort huijsen had gelijkgewenst, bood hij het echtpaar namens de Bouwkas een bloemstuk aan als blijk van waardering voor het vertrouwen, dat het in de Bouwkas stelde en als symbool van het vele goede, dat de Bouwkas de familie Voorthuijsen in het nieuwe huis toewenst. Namens de bouwkas werd het woord gevoerd door de heer C. H. van Brero, die de felicitaties van de directie over bracht. Hij wees daarbij eveneens op het vertrouwen, dat de Noordhollandse bevolking in de instelling stelde: bin nen twee jaar zijn er in deze provincie in totaal 500 woningen in aanbouw of gereed. Alleen al in 1953 traden bijna duizend bouwspaarders tot de BNG toe. Dit, aldus de heer Van Brero, zijn cijfers, die iets zeggen, want de Noord hollander is nuchter en wil graag de kat uit de boom kijken. De cijfers zeg gen, dat het BNG-systeem hier is „aangeslagen". De heer Van Brero wees er verder nog op, dat het systeem bij uitstek ge schikt is voor jongelui, die straks een eigen woning wensen te bezitten. Voor de bevolking van de kuststreek zijn de mogelijkheden nóg aantrekkelijker door de mogelijkheid van verhuur in de zomer, waardoor versnelde aflossing kan plaatsvinden. De heer Van Brero deelde verder nog mede, dat in Den Helder reeds 34 bouwkaswoningen in uitvoering en 40 in voorbereiding zijn. De eigenaar van de woning, de heer Voorthuijsen, richtte tenslotte dank woorden tot allen, die op enigerlei wijze aan de totstandkoming van het huis medewerkten en voor de belang stelling. Een sobere, maar indrukwekkende Drenthe, een deel van Overijsel en Noord-Holland-Noord herdenken de ve le millioenen van Nederlandse stam en bondgenoten die door hun offer ons de vrijheid hebben teruggegeven, na jaren van onderdrukking, terreur en slavernij. Want zij zijn gevallen voor ons allen en uit ons aller midden en dat mogen wij nooit vergeten! Wij moe ten vol eerbied staan tegenover het grote leed en de verschrikkingen die zij doorstonden. Maar ook moeten wij hét diepste ontzag hebben voor de grote moed, waarmee dit alles is ge paard gegaan. Degenen, die wij thans herdenken, gaven ons de vrijheid terug. Waar staan wij thans, nu negen jaar na de bevrijding? Veel is er bereikt: onze verdediging in geallieerd ver band is sterker geworden, onze Na tionale Reserve in de Noordelijke provincies is intensiever geoefend, on ze burgerbescherming is aanzienlijk gegroeid. Ook het moreel van de vrije wereld is weer gestegen". Na deze rede werd door alle aan wezigen een minuut stilte in acht ge nomen. Het stafmuziekkorps speelde het Wilhelmus en na het strijken en hijsen van de vlag begaven allen zich naar het monument. De waarnemend commissaris der koningin in de pro plechtigheid vond gisteren plaats in de Muziektuin in de Alkmaarder Hout. Daar heeft de vierde militaire afde ling van de Koninklijke Landmacht de gevallenen herdacht. De Alkmaar- se schooljeugd zong o.a. „Wilt heden nu treden" met begeleiding van het staf muziekkorps van het regiment in fanterie J. W. Frieso. De plechtigheid werd bijgewoond door burgemeester en wethouders van Alkmaar, alle overige burgemeesters van Noord-Holland-Noord, militaire en burgerlijke autoriteiten en slechts enige nabestaanden van gevallen ver zetstrijders. De bevelhebber in de vier de Militaire Afdeling, de kolonel van de Generale Staf, P. G. C. A. van der Spek Obreen sprak een herdenkings rede uit, waarin hü o.m. zeide: „Wij herdenken op deze plaats de militairen van de Nederlandse Strijd krachten, de zeelieden, de verzetstrij ders, de geallieerde militairen en alle overigen, die waar ter wereld ook in de oorlogsjaren te land, ter zee of in de iucht voor de vrijheid van het Koninkrijk zijn gevallen en tevens hen die als Nederlanders of als Ne derlands onderdaan tengevolge van tegen hen gerichte vijandelijke actie zijn omgekomen. Wij herdenken ook hen die, van Nederlandse stam in In-, donesië, Korea en elders het offer van vincie Noord-Holland de heer A. B. P. hun leven hebben gebracht voor recht en veiligheid en een vrije wereld. Wij allen tezamen, burgers, autori teiten en militairen uit Groningen, Prakken legde een grote krans aan de voet van het monument, waarna de troepen voor de militaire en burgerlij ke autoriteiten defileerden. fe* 1 x- VS f i - - Ook de tweede week van het kuil- seizoen op paling verliep onbevredi gend. De vangsten waren nog bijzon der laag. Per vaartuig en per dag van 10 tot 50 pond. Door de geringe aan voer konden behoorlijke prijzen wor den genoteerd. Deze varieerden per pond van f 1.07 tot f 1.61. Ook de aan voer van lijnpaling was niet groot. Hier waren de vangsten per vaartuig en per dag van 30 tot 150 pond. Voor de lijnpaling werden mede goede prij- De foto geeft een indruk van de inrichting ener mi dget-golfbaan. Deze bevindt zich te Zandvoort. De exploitant van de nieuwe baan te De Koog is aan slag. zen genoteerd. Per pond van f 1,29 tot f 1,70. De aanvoer van nest liep iets terug. In totaal werd aangevoerd 147 ton. De prijzen per bak van 75 pond varieerden van f 2,60 tot f 3,05. De weekbesommingen der kuil- vissers waren slechts gering. Per vaar tuig van f 150 tot f 450. Bij de lijnaal- vissers was dit per vaartuig van f 200 tot f 560. Aangevoerd werd de afgelopen week: 9434 pond kuilpaling; 3697 pond lijn paling en 294113 pond nest. De totale omzet aan de afslag bedroeg ongeveer f 28.061. Half Mei zal Texel een bijzondere attractie rijker zijn, een attractie die bijzonder gericht is op de vreemde lingen. In opdracht van de heer H. J. Klok te Zandvoort is de firma Duin bezig te De Koog, achter het bestaande VVV-kantoor een midget (miniatuur) golfbaan aan te leggen. Het is geen unicum in den lande, hoewel toch wel eerst de laatste jaren deze vorm van golf opgeld doet. In het hele land zijn er trouwens nog maar 15 banen. Alle in touristi- sche centra. 55 Jimmy Brown probeerde nog op alle mogelijke manieren de oude baro nes aan het praten te krijgen, maar zij zweeg in alle talen. Zij had haar de kens over zich heen getrokken en deed net alsof zij sliep... Jimmy haalde tenslotte wanhopig zijn schouders op. Met deze oude vrouw viel geen land te bezeilen. „Ik had *t je wel gezegd zei Karei Krukas, toen zij de kamer ver lieten, „dat de barones de laatste tijd erg vreemd deed. Daar werd in Wil gen wolde al over gesproken. Jantien heeft het onlangs nog aan mijn vrouw Dieuwertje verteld. De barones, zei ze, wordt oud, wordt heel oud. Soms moet ik haar vertellen wie ik ben..." Jim my knikte. „Wij moeten verder zoeken. Krukas", zei hij kortaf. „Niet alleen, dat ik vermoed, dat ook die Jantien al ergens verborgen zal zitten, ik wil ook nagaan of Jackie nog in dit kasteel zit. Stel jt voor dat dat het geval is en wij vir.den ze niet. Dan zouden de stakkers elleijdig aan hun eindje ko men." Karei Krukas knikte, dat hij dat begieep. „Maar waai denk je dan, dat die inbrekersbende gebleven is?", vroeg hij. Jimmy antwoordde niet on middellijk. „Vermoedelijk zijn zij er met z'n allen vandoor gegaan, inclu sief dat brok commissaris. Die heeft wel geweten, dat ik de zaak dóór had. Hij heeft mij enige tijd buiten gevecht willen stellen en van die tijd gebruik gemaakt om de bende te waarschuwen om er met z'n allen vandoor te gaan Zo zie ik de zaak." (Van onze correspondent te Bergen) J^IJZONDERE woorden van rouw- en leedwezen werden Dinsdagmiddag ge sproken op de gemeentelijke begraafplaats te Bergen, waar de plotseling te Schagen overleden componist en musicus Jac. Jansen, werd ter aarde besteld. Uit de provincies Noord- en Zuid-Holland hadden zeer velen zich verzameld om de laatste piëteitvolle bijdrage te geven aan de groeve van een man, die door een acuut verscheiden hen voor het fait accompli stelde van een onherstel baar missen in de toekomst van een daadkrachtige muziek-culturele steun en persoonlijke vriendschap, waarvan zij stellig overtuigd zijn, dat deze zeer moei lijk door een plaatsvervanger zullen kunnen worden gegeven. £)E KERN van deze grote stroom be langstellenden bestond uit diverse verenigingen, waarvan de thans over leden musicus Jac. Jansen het dirigent schap voerde of afgevaardigden daar van en aan wleks gezonde groei en muzikale peil, hij zo'n groot aandeel heeft gehad. Als eerste spreker nam een broer van de overleden componist het woord, die in korte trekken de tragische bij zonderheden releveerde van het con cert, dat tevens het laatste zou zijn van deze musicus. „Met een vol koor de „Lof aan God" uit te jubelen, welke jubelzang tevens een dodenzang zou blijken te zijn, daaraan verbinden wij de bede, dat hij in het „Vaderhuis" mag worden opge nomen", waren de slotwoorden van de ze vol ontroering uitgesproken rede. De heer Louis van Loo, president van de gefuseerde Helderse en Schager orkestverenigingen, bracht dank voor de vriendschap en bezielende steun, welke deze verenigingen in moeilijke tijden van Jac. Jansen hebben onder vonden. Namens het N.H. Dameskoor en' N.H. Meisjeskoor, sprak mevrouw Van Ketel treffende woorden, daaraan de waardering verbindende, dat deze muzikale leider, zo'n groot aandeel heeft gehad aan de grote groei van beide kerkkoren. ..Euphonia" is in rouw gedompeld," sprak de voorzitter van deze gemeng de" zangvereniging, de heer Jaspers uit Schagen, en wethouder van deze ge meente' „Wij brengen U dank voor de muzikale ontwikkeling in Schagen, waaraan U jarenlang Uw beste krach ten hebt gewijd en op een plan ge bracht, dat in de toekomst moeilijk te handhaven zal zijn. Het is een tref fend symboql, dat ons altijd zal blij ven, dat in Uw laatste ogenblikken gij één hand hield aan de lessenaar en ini de andeie de dirigeerstok, waarna het einde kwam van Uw zo vruchtbaar le ven op muzikaal en artistiek gebied." Tot één massaal gemengd koor ge bundeld, zongen het N.H. Hervormd Dameskoor, de Gemengde Zangvereni ging „Euphonia" en het Mannenkoor van de R.K. kerk te Schagen, daarna onder leiding van de dirigent J. Over toom, het „Ecce, quomodo moritur" van Jacob Handl. Diep onder de indruk dankte de oud ste zoon van de overledene, de heer Joh. Jansen, musicus te 's-Gravenhage, daarna voor de getoonde belangstel ling. Onder de aanwezigen waren ds v. d. Kreeke, N.H. predikant te Schagen, mevrouw BreebaartVan der Horst, echtgenote van de burgemeester van Schagerbrug en De Zijpe, de voorzitter van de Federatie voor Culturele Ver enigingen te Bergen, de heer J. Broer- sma, en vele vrienden en oud-collega's uit de wereld der muziek. JAC. JANSEN werd op 3 Aug. 1884, als zoon van een stafmuzikant bij de Koninklijke Marine te Den Helder ge boren. Reeds op zeer jeugdige leeftijd gaf hij blijk van grote muzikale begaafd heid en trad hij als kind reeds op als solo-fluitist bij de concerten van de Stafmuziek. Op 16-jarige leeftijd nam hij dienst bij dit corps als leerling-stafmuzikant, waar hij door grondige opleiding en onder directie van de kapelmeesters Koning en Werner, zich ontwikkelde tot een uitstekend musicus. Op 20-jarige leeftijd ging hij over naar een. Stafmuziekcorps bij het Leger te Velde te Arnhem, waar hij later werd aangesteld tot onderkapelmeester en zich tevens ontwikkelde tot een verdienstelijke beiaardier. In Arnhem kreeg hij compositieleer van de bekende musicus M. A. Brandts Buys, welke studie hij later onder Sem Dresden voltooide. Jac. Jansen was een uitstekend vio list, fluitist en pianist. Om zijn compo sitorische- en muziekpaedagogische kwaliteiten verwierf hij algemene be kendheid. Uit de werken, die hij com poneerde noemen wij zijn hobo-con cert, dat hij in opdracht van Jaap Sto- tijn schreef, een werk, dat tal van uit voeringen, o.m. met het Concertgebouw orkest beleefde. Ook componeerde hij de opera „Marieuke van Nimwegner", de operette „Rolanda"; een Paasevan- gelie en een Requiem. Voorts toonzette hij gedichten van Kamerlingh Onnes en toonde hij zijn Oosters-mystieke voor liefde in „Ta'Aroa", een werk voor vrouwenkoor. Eén dezer dagen was juist een werk voor clavecimbel van zijn hand ver schenen, hetwelk binnenkort voor de omroep door Jaap Spigt zal worden uitgevoerd. Veel andere koorweken staan op zijn naam. Door zijn jeugdigheid van geest com poneerde Jac. Jansen ook veel moderne werken, die zijn faam niet onaanzien lijk vergrootten. Hij was een zeer ge vraagd jurylid op instrumentale- en vocale concoursen in geheel Nederland. Hij was o.m. dirigent van de Helderse Orkest-Vereniging. Tot zijn laatste ademtoch heeft Jac. Jansen zijn muzikale carrière vol bracht. Op het ruim 800 vierkante meter grote terrein zullen 18 „holes" wor den aangelegd, dus 18 banen met een putje waarin de bal moet belanden. Er zullen hindernissen worden aange bracht in de vorm van een schapen- boet, een molen, een boerderij enz. Van dit rustige vermaak zal ieder kunnen profteren. Men kan het al leen doen en tegen een denkbeeldige speler, want het entreebiljet te vens spelreglement geeft het aan tal slagen voor elke hole, door een goede speler gemaakt. Het prettigst gaat het met zijn tweeën of vieren. Met meer personen duurt het wat al te lang. Volgens de eigenaar duurt een spel van twee personen gemiddeld een uur. Sticks en ballen verschaft de exploitant, bij zondere kleding wordt niet vereist. En zo begint dan het spel. De bal wordt op de „mat" gelegd en met een mi nimum aan slagen probeert men de bal in de hole te krijgen. En dat alle achttien banen lang. Wachten hoeft men niet, want als de eerste banen bezet zijn, begint men vast met een volgende. De eigenaar vertelde yan plan te zijn wedstrijden te organiseren tussen hotels, pensions, groepen kampeerders enz. De feestelijke opening zal ver moedelijk 15 Mei zijn. De eilandcompetitie van de Texelse handbalsters is alweer halverwege. Er begint reeds tekening in de strijd te komen. De laatste uitslagen zijn: SVC verslaat zeer verrassend de kampioe nen De Zeemeeuwen met 75. Zee meeuwen 2 en GDS 2 spelen gelijk: 11 en Texel 2 verliest begrijpelijk van Texel I met 80. De stand is momenteel: Texel 1 4 4 8 35— 0 GDS 1 3 3 6 21— 2 SVC 4 3 1 6 28—10 Zeemeeuwen 3 1 0 2 4 21—10 ZHD 3 1 2 2 9—10 Zeemeeuw. 2 3 2 1 1 1—22 GDS 2 4 3 1 1 1—28 Texel 2 4 4 2—34 Op het te Zaandam gehouden Man- clolineconcours wist de Mandolineclub ..Oost-Wieringen" (dirigent de heer Jac. Bakker Cz) wederom in de ere- afdeling een eerste prijs te behalen (met 289 punten). Daardoor verkrijgt dit ensemble het recht om het vol gend jaar in de Superieure afdeling uit te komen. Een mooi succes, zowel voor de directeur als voor de meren deels jeugdige leden van deze Oeverse vereniging.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 7