^'Blsen HELDËRSCHE en KlËUWEDIEPER COURANT. JiS 40. 12 AUGUSTUS. Wordt uitgegeven op Zondag en Donderdag door den Boekh G. BAKKER Bz., te Nieu.wed.iep. Abonnementsprijs per kwartaal 1.30 Franco per post»1.50 Enkele nommers»0.10 Men abonneert zich bij alle boekhandelaars en post directeuren. ADVERTENT1EN worden aangenomen tot Zatur- dag en Woensdag middag 12 uur. Prijs van 1 tot 4 regels is f 0.60. Voor iederen regel meer 0.15. Zegelregt voor elke plaatsing f0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan Brieven en stukken franco aan den Uitgever. DONDERDAG ZESTIENDE JAARGANG. 1T13 "J 77" S T IJ D 11T 3 1T. HELDER en NIEUWEDIEP, 41 Augustus 1858. Het koninklijk nederl. schroefstooinfregat Evertsen, kapt. May, van Vlissingen, is in den morgen van 6 dezer van een kruistogt in het Kanaal te Plymouth aangekomen. De zaanlandsche kamer van koophandel en fabrieken heeft een adres aan de Tweede Kamer der stalen-generaal ingediend waarbij zij verklaart, met bijzondere ingenomenheid gezien te hebben de belangstelling, door de hooge regering en de slaten- generaal aan de verbetering onzer middelen van gemeenschap aan het daarstellen van spoorweglijnen gewijd. De kamer van koophandel verzoekt: 1°. dat de Tweede Kamer aan geene spoorwegonderneming tot het daarstellen eeuer lijn van het Nieuwediep naar de bestaande spoorweglijnen te Amsterdam, eenige ondersteuning verleene, zoo niet in die lijn de Zaan streek opgenomen zij; 2°, indien zoodanige verbinding van het Nieuwediep met Amsterdam niet mogt tot stand kunnen ko men, en de daarstelling van eene spoorwegverbinding van de Zaanstreek met de spoorwegen te Amsterdam kan worden tot stand gebragt, aan deze laatste ondenemiug ruime ondersteuning van staatswege te willen toestaan. Te Groningen is aan de Zuidzijde van de Akerk gevon den het lijkje van een pasgeboren meisje, dat gewikkeld was in eenige oude lompen, met een touw omwonden. Het lijkje is naar het akademisch hospitaal vervoerddoor de policie wordt onderzoek gedaan. In de laatste acht maanden zijn in het stadje Geuemui- den, dat eene bevolking van ongeveer 2000 zielen heeft, 882 personen door de pokken aangetast. j.1. Maandag werd Zaandam door eenen vreeselijken brand geteisterd; omstreeks o ure in den namiddag barstte de brand uit ten huize van den Goud- en Zilverkashouder Fruitman. Door een sterkeu noordoosten wind aangewakkerd, deelde de vlam zich spoedig aan de belendende en tegenovcrgelegcne gebouwen mede. In allerijl werden er renboden naar de na burige gemeenten gezonden om hulp te verleenen en door den krachtdadigen en onvermoeiden ijver der brandweer gelukte het omstreeks 7£ uur den verderen voortgang van den brand te stuiten. 17 pcrceelen zijn een prooi der vlammen geworden. De schade, die zeer aanzienlijk is, kan nog niet met ze kerheid worden opgegeventerwijl de aanleidende oorzaak evenmin met zekerheid bekend ;s. De Moniteur behelst het programma voor de feesten op 15 Aug. (Napoleonsdag). Militaire pantomimes, roeiwed- strijden, kosleiooze tooncelvoorsleliingenilluminatie en een prachtig vuurwerk zullen elkander afwisselen. Het plein de la Concorde zal met eerebogen en torens in chineschen stijl ver sierd zijn, en van het hötel des invalides zullen luchtballons opgelaten worden. Aangaande de feesten wordt uit Cherbourghet volgende gemeld: 6 Aug., 8 uur 'sochtends. Na het diner van gisteren aan boord van de Bretagne, begaven zich HH. MM. en de koningin van Engeland op dek. De gansche reede en Cherbourg lagen als in eene zee van vuur. Zoo ver het oog reikte, zag men niets dan licht aan licht, vuur aan vuur; zelfs de rond de stad liggende heuvels waren verlicht, en de dijk, waarop te 9 uur een vuurwerk afgestoken moest worden, stond eensklaps in vuur en vlam; de kanonnen donderden uit de forten, en van de schepen werden bommen en raketten geworpen. Na het vuurwerk was er eene tooneelvoorstelling in het spoorweg station waar men Un monsieur et une dame zou opvoeren. De muziek en de deeoraliën waren echter niet aangekomen, en raad. Doche maakte dit in den volgenden proloog hekend: Heercn en dames, wij zullen de eer hebben u een heer f" eene dame voor te stellen, maar de muziek is niet aaR^eke- men, en de decoratiën evenmin. Vergeeft ons dus,/wanneer

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1858 | | pagina 1